Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Akwarium bez glonów - na poważnie ;)



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam

Od dłuższego czasu zastanawia mnie kwestia jak zrobić aby zminimalizować ilość glonów na starcie.
Tak, wiem...temat wałkowany od lat ale nie chodzi mi o glona NA ROŚLINACH ale na elementach dekoracyjnych.
Generalnie zawsze udaje mi się wystartować akwarium bez wysypu nitek (wszelkich rodzajów) i tylko raz około 7lat temu miałem nitki w akwa 25l z ponad 1W/l. Okrzemki itp gloniska pojawiają się i odchodzą wraz z dojrzewaniem zbiornika - ta kwestia mnie nie interesuje :wink: Pomijam też kwestię czyszczenia elementów dekoracji szczoteczkami, odpowiednią pielęgnację (podmiany itp) bo jest to oczywiste.

Problemem jest to, że wcześniej czy później pojawiają się glony zielone (powiedzmy że kolonie zielenic kropkowych ;) ) na kamieniach i korzeniach. Moment ich pojawienia jest moim zdaniem kluczowy i sygnalizuje że trzeba coś zrobić.
Ciekawi mnie jak startujecie baniaki przez pierwszy miesiąc do półtora.
Jak może zauważyliście na filmach ADA na dekoracjach w zbiornikach nie ma śladu glonów (poza zielonym nalotem na skałach w iwagumi) a jestem pewien że nie czyszczą wszystkich kamieni (tych najmniejszych po prostu nie da się wyczyścić fizycznie).
Pytanie HOW? :)

Ja najczęściej przez pierwsze 2tyg podaję tylko potas, CO2 na maksa a światło na 50-100% mocy docelowej ale czas świecenia 5-6h i zwiększam co pare dni o 15-30min.
Po tygodniu lub dwóch wprowadzam zwierzaki (produkcja N ;) )
W trzecim tygodniu zaczynam podawać lekko makro w ilościach powiedzmy 2ppm NO3 i 0.1ppm PO4/dobę a w czwartym dodaję mikro (około 1/4-1/3zalecanej przez producenta dawki).

Jak się przejrzy baniaki na forum to często można poczytać, że nawozi się taką a taką metodą, roślinki rosną pięknie i nie ma na nich glonów, nie ma pyłu na szybach ale....kamienie, korzenie całe zielone.

Wiem, że glonów nie da się wyeliminować bo to część ekosystemu ale chciałbym jeszcze bardziej je ograniczyć. Dobra kondycja roślin i brak na nich niedoborów to nie wszystko....

Jakieś przemyślenia? Jak startujecie i kiedy wstrzeliwujecie się z nawożeniem?
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

31 sty 2012, 21:30   (#2)  

U jednego chłopaka widziałem piękne akwarium iwagumi, praktycznie bez glona. Jego recepta była taka, że każdego tygodnia lał do akwa oprócz nawozów EC i Femangę. To u niego załatwiało problem.

jober19
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 sty 2011, 10:29

01 lut 2012, 09:32   (#3)  

Widzę, że chyba wchodząc do tego tematu (patrząc na tytuł) wszyscy liczyli na jakieś uniwersalne rady jak nie mieć glonów w akwa ;)


jober19 napisał(a):U jednego chłopaka widziałem piękne akwarium iwagumi, praktycznie bez glona. Jego recepta była taka, że każdego tygodnia lał do akwa oprócz nawozów EC i Femangę. To u niego załatwiało problem.


Wybacz ale nie o to pytam i jak masz dawać takie rady to lepiej ich nie dawaj ;)...

EC działa jedynie na krasnorosty przy sporym przedawkowaniu - rzędu 10-15ml/100l lub zadawane punktowo strzykawką (tutaj działa też na spirogyra). Oczywiście przy założeniu że cały czas podajemy jeszcze CO2.
Jak ktoś ma np 200l akwa to musiałby podawać minimum 300-500ml EC miesięcznie czyli do 40pln/miesiąc za samo EC

Femanga działa na zielenice przy dużych stężeniach lana bezpośrednio na elementy dekoracyjne przy spuszczonej wodzie a nikt nie będzie co tydzień spuszczał wody prawie do podłoża aby odsłonić kamienie do nasmarowania ich femangą... Lana wg zaleceń jako środek profilaktyczny niewiele pomaga na zielenice punktowe. Dodatkowo tutaj też trzeba doliczyć jakieś 40pln/miesiąc czyli łącznie 80pln/miesiac na chemiczne środki do walki z glonami więc troche bez sensu. Nie mówię już o akwariach rzędu 300-400litrów...
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

01 lut 2012, 09:39   (#4)  

Ja tam nie wiem gdzie ty EC kupujesz, ale my z kumplem mamy za 10 zeta 500ml...

A co do rady, to napisałem o akwarium w którym glona brak. Z roślin to był tylko mały heniek. A kamieni była masa i glonu nie było..

Chcesz inną radę? U mnie w akwarium 200l nie ma w ogóle glonów. Ani na szybach, ani na roślinach ani na elementach dekoracyjnych. Obsada 150ryb, filtracja: 2 filtry wewnętrzne aquaela, oświetlenie 2x30w t8. Podmiany raz na miesiąc 20-30l.

jober19
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 sty 2011, 10:29

01 lut 2012, 10:17   (#5)  

Norbert, doskonale wiem o czym piszesz. Te problemy są mi nie obce od 6 lat ;) I też mnie krew zalewa jak widzę jakość zbiorników na ADA View.

Powiem szczerze, że dotychczas miałem chyba tylko jeden zbiornik, w którym mam zero glonów. Kamienie od samego startu są idealnie czyste, nalot na szybach nie występuje (przecieram je dla zasady). Akwarium funkcjonuje w tej chwili trzeci miesiąc. Widzę dwa rozwiązania. To akwarium różniło się od innych tym, że zgodnie z ortodoksyjnymi zaleceniami ADA przez pierwsze dwa tygodnie, dzień w dzień, podmieniałem 50% wody. Oni zdaje się też robili to w galerii. Może tu tkwi przyczyna? W końcu w tym pierwszym okresie pojawiają się pierwsze glony a może i zarodniki tych, które rosną później. Dodam, ze jest to zbiornik 60cm, oświetlany HQI 150W więc nie mało.

Drugim tropem są dla mnie rośliny invitro. Powyższy zbiornik został nimi obsadzony w 100%. Podobną kondycję akwarium obserwowałem w akwarium 80cm z samymi roślinami (nie było tam dekoracji więc nie jest on dokładnym przykładem problemu). Analogicznie funkcjonuje też moje małe akwarium w domu, gdzie nigdy nie było pyłu na szybach, a szantransje na kamieniach pojawiły się dopiero po 2 tygodniowej przerwie w podmianach (mam tam sporo endlerów, które dają trochę "czadu"). Niemniej zielenic ani śladu, akwarium obsadzone w 100% invitro.

To oczywiście za mało, żeby mówić o jakichkolwiek regułach, niemniej pewnie poszlaki można zauważyć, szczególnie temat podmian wody, który pokrywa się z zabiegami Japończyków.

BTW, kolejny arcyciekawy temat!

EDIT: Chyba musimy zawiadomić dystrybutora, że ktoś mu robi kontrabandę z Easy Carbo, bo takich cen w życiu nie widziałem :lol:

Anonim 1811


01 lut 2012, 10:38   (#6)  

Jak nie szukasz i nie pytasz to nie znajdziesz :lol:

jober19
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 sty 2011, 10:29

01 lut 2012, 11:19   (#7)  

Witam- zgodzę się że temat ciekawy. Choć zielenice punktowe i nalot na korzeniu to dla mnie najmniej szpecący i upierdliwy glon. Ja upatruję przyczyny gdzie indziej a mianowicie w oświetleniu i adowskich żarnikach. u mnie największy problem jest z glonem na oświetlonych powierzchniach (truizm) ale kilka razy wspominane było na forum że adowskie żarniki mają słaby PUR czy PAR i wieszane są dość wysoko nad akwarium (promieniowanie maleje z kwadratem odległości). W galerii nie byłem ale przekonany jestem że zbiorniki prowadzone są ściśle wg zaleceń(jeśli się mylę to mnie poprawcie) a u nas często coś czym się zastępuje lub czegoś się nie doda- chodzi mi o suplementy, kropelki proszki itd.

Reasumując dla mnie "bezglonie adowskie" może być wynikiem:

-używania innego światła niż żarniki firmy ada (inny PAR, widmo)
-zbyt nisko zawieszonego źródła światła
- nieprzestrzegania ścisłych zaleceń
Pozdrawiam

A kolega pewnie ma EC rozlewane z dużego baniaka bo w 500-tkach w hurcie kosztuje jakieś 16,80 a prosto od dystrybutora niewiele mniej.

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

01 lut 2012, 13:27   (#8)  

moonrider napisał(a):Reasumując dla mnie "bezglonie adowskie" może być wynikiem:


Nie tworzmy kolejnych mitow, ze TA w zyciu glona nie widzial bo wyprodukowal unikalne zarniki czy inne metody.

http://www.amanotakashi.net/portfolio/n ... index.html
nr 7 - glony w zaglebieniach, powierzchnie gladkie wyczyszczone
nr 10 - glony widoczne na dwoch pierwszych kamieniach, w drugim planie artystyczne wytlumienie
nr 14 - glony
nr 2 - korzen, fragment na dole tam gdzie nie ma juz mchu, doczyszczony szczoteczka. Skad wiem? Bo glon glonem, ale korzen w akwarium ciemnieje i pokrywa sie nalotem/warstwa ktora stanowi ulubione zarlo zbrojnikow. Korzen jak na tym zdjeciu moze wygladac tak tylko po robocie zbrojnika lub TA.
Bedziecie sie widzieli z Amano, to z zaskoczenia poproscie go zeby wam pokazal swoja szczoteczke do zebow. Tylko nie radze wam jej uzywac jezeli nie chcecie miec zielonych zebow :D
Zdjecia ADA sa preparowane, starannie przygotowywane, a na przytoczonej stronie wyraznie 'zazolcone' co tlumi widocznosc glona.
Sorry za OT, w temacie jak nie miec glonow na kamieniach.

Andrzej0
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 26 paź 2005, 16:22
Miasto: Mazowsze

01 lut 2012, 13:57   (#9)  

Kolega wyzej podejrzewam ze ma racje , druga czescia teori spiskowej sa dni i godziny otwarcia Galer wiec czasu na dopieszczanie baniakow jest wielei no chyba ze jest ona na calkowitym zadupiu.
Konkluzja , nie istnieje zbiornik bez glona , jest on czescia ekosystemu a na ile mu na to pozwolimy to juz inna historia :wink:
300 L Palety
112 L Roslinne
27 L CUBE 30 Iwagumi

Avatar użytkownika
adriaco
Stały bywalec

Posty: 322
Dołączył: 05 kwi 2009, 20:04
Miasto: Norwegia

01 lut 2012, 14:02   (#10)  

Andrzej0 napisał(a):Nie tworzmy kolejnych mitow, ze TA w zyciu glona nie widzial bo wyprodukowal unikalne zarniki czy inne metody.

http://www.amanotakashi.net/portfolio/n ... index.html
nr 7 - glony w zaglebieniach, powierzchnie gladkie wyczyszczone
nr 10 - glony widoczne na dwoch pierwszych kamieniach, w drugim planie artystyczne wytlumienie
nr 14 - glony
nr 2 - korzen, fragment na dole tam gdzie nie ma juz mchu, doczyszczony szczoteczka. Skad wiem? Bo glon glonem, ale korzen w akwarium ciemnieje i pokrywa sie nalotem/warstwa ktora stanowi ulubione zarlo zbrojnikow. Korzen jak na tym zdjeciu moze wygladac tak tylko po robocie zbrojnika lub TA.
Bedziecie sie widzieli z Amano, to z zaskoczenia poproscie go zeby wam pokazal swoja szczoteczke do zebow. Tylko nie radze wam jej uzywac jezeli nie chcecie miec zielonych zebow :D
Zdjecia ADA sa preparowane, starannie przygotowywane, a na przytoczonej stronie wyraznie 'zazolcone' co tlumi widocznosc glona.
Sorry za OT, w temacie jak nie miec glonow na kamieniach.


Nie mogę się zgodzić...

To że kamienie są czyszczone szczoteczką to raczej oczywiste - pisałem o tym w pierwszym poście (to standardowa pielęgnacja akwarium) ale tyczy się to tych największych i najbardziej oświetlonych kamieni.

Nie jesteś w stanie fizycznie (sam spróbuj) wyczyścić tych najmniejszych kamyków wielkości powiedzmy pudełka zapałek lub mniejszych np. tych w zbiorniku na końcu filmu:
http://www.youtube.com/watch?v=6Y25opSi ... ature=plcp
umieszczonych na lini rosliny/plaża.

Kamienie pokrywają się nalotem, który nieczyszczony wzrasta, twardnieje i ostatecznie zamienia się w skorupę z zielenic. Duże kamienie można oczyścić ale małe kamienie czyszczone szczoteczką po prostu będą się przemieszczały (na boki lub wbijały w podłoże) co podważa sens ich czyszczenia. Skoro się ich nie czyści to muszą być "wolne" od większej inwazji zielenic.
Oczywiście można wyjąć te małe kamienie, oczyścić i wrzucić z powrotem do akwa...ale za każdym razem trzebaby je układać dokładnie tak samo (co jest absurdalne skoro przy zakładaniu Amano po prostu bierze garść małych odłamków i rzuca w określonych miejscach aby się ułożyły w naturalny sposób)

Amano na pewno nie czyści tych kamieni ;)...ma od tego ludzi...a szczoteczki widziałem w Nigacie...takie zwykłe do zebów ;)

Nikt nie twierdzi że zbiorniki w Nigacie są pozbawione glonów...pytanie jak zrobić aby utrzymać stan gdzie glonów prawie nie ma na hardscapie.

Jedyna metoda, która mi się nasuwa i jest oczywista to tzw. "japońskie podejście" czyli systematyczna (w zasadzie rutynowa) codzienna pielęgnacja (wycinanie zainfekowanych liści, przecieranie szyb mimo że nie ma na nich widocznego glona, czyszczenie elementów dekoracyjnych itp itd) ale jest to upierdliwe. W galerii każdy zbiornik ma swojego opiekuna, który codziennie się nim zajmuje...ale to jest ich praca.
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

01 lut 2012, 14:31   (#11)  

No i masz Norbercie część odpowiedzi -systematyka .Do tego ja dodaje jeszcze umiar w nawożeniu .
Według mojej konserwatywnej wiedzy to fosforany są odpowiedzialne za rozwój glonów .W pierwszej kolejności .I tak układam od lat nawożenie by unikać ich dozowania .
Co prawda w tej chwili nie posiadam kamieni lecz w przeszłości bywało ich sporo .Poza pierwszym rzutem tuz po restarcie nigdy nie miałem problemów z ich utrzymaniem w czystości .Ważnym elementem według mnie jest podmiana wody .Bywało że podmieniałem 10% co drugi dzień .Dawało to wbrew temu co niektórzy piszą bardzo dobre rezultaty .Zwłaszcza skutkuje przy krasnorostach .Ale najważniejsze moim skromnym zdaniem jest nawożenie .Zawsze oszczędne i systematyczne .Oraz i przyznaje to uczciwie bakterie .Nigdy nie żałowałem i nie żałuję .

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

01 lut 2012, 14:36   (#12)  

adriaco napisał(a):Kolega wyzej podejrzewam ze ma racje , druga czescia teori spiskowej sa dni i godziny otwarcia Galer wiec czasu na dopieszczanie baniakow jest wielei no chyba ze jest ona na calkowitym zadupiu.


Galeria ADA jest otwarta tylko w weekendy, pracownicy mają cały tydzień roboczy na dopieszczanie akwariów.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12265
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

01 lut 2012, 14:56   (#13)  

mayaca napisał(a):Według mojej konserwatywnej wiedzy to fosforany są odpowiedzialne za rozwój glonów.


No i tu pojawia się problem...bo istnieje opinia (i na pewno wiele osób ją podziela - zwłaszcza Ci, którzy stosują EI) że podbicie fosforu zmniejsza wysyp zielenic na szybach ;)

Mnie osobiście najbardziej interesuje sposób odpalania zbiornika. Jestem zdania, że jeżeli na początku bardzo się przyłożymy i ograniczymy wysyp glonów to potem będzie ich w ogólności mniej. Jeżeli się pojawią w większej ilości to potem będą się utrzymywały bo zainfekowane zielenicami skały nie zostaną od nich uwolnione w cudowny sposób.

W różny sposób odpalałem zbiorniki i różnie z tym bywało - niestety nic nie sprawdza się (moim zdaniem) w 100% w dowolnym zbiorniku....a bardzo chciałbym aby tak było ;).

Obecnie staram się bardzo przykładać do codziennej pielegnacji i wszystko póki co jest OK ale nie wiem na ile starczy mi zapału - może to kwestia zmuszenia się do mozolnych codziennych nawyków ;). Zawsze jest coś nie tak - obecnie po "rozsypaniu" hodowli u naszych południowych sąsiadów krewetki amano stają się towarem deficytowym więc nie mogę mieć tyle służb porządkowych co bym chciał. Sezon na ostoski też się skończył i jest lekki zastój...

Cały czas szukam jakiś uniwersalnych prawd ale mam wrażenie że błądzę po omacku :lol:
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

01 lut 2012, 15:15   (#14)  

Norbert Sabat napisał(a):
mayaca napisał(a):Według mojej konserwatywnej wiedzy to fosforany są odpowiedzialne za rozwój glonów.


No i tu pojawia się problem...bo istnieje opinia (i na pewno wiele osób ją podziela - zwłaszcza Ci, którzy stosują EI) że podbicie fosforu zmniejsza wysyp zielenic na szybach ;)


Warto pooglądać korzenie w akwarium w tym wątku: http://www.barrreport.com/showthread.ph ... ther/page5 na nich też nie ma zielenic. Jak widać, odpowiednio użyte, obie metody i umiarkowanego i obfitego nawożenia mogą dać te same rezultaty. No, tylko czemu mi to nie wychodzi ;)
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

01 lut 2012, 16:04   (#15)  

Dobra, jestem ciekaw jak utrzymać coś takiego:
http://www.youtube.com/watch?v=-nvQcLY04V4
http://www.youtube.com/watch?v=E5-1_uTP ... er&list=UL

U mnie przez pierwsze 3 tyg. spokój. (restart), podawałem tylko potas, ec, i 1/4 dawki macro, teraz dodałem znowu dawkę potasu, pojawił się pył na szybie. Zwiększyłem trochę azot i się ustabilizowało.

Avatar użytkownika
a_rek
Aktywny użytkownik

Posty: 511
Dołączył: 29 lis 2010, 23:41

01 lut 2012, 16:38   (#16)  

a_rek napisał(a):Dobra, jestem ciekaw jak utrzymać coś takiego:
http://www.youtube.com/watch?v=-nvQcLY04V4
http://www.youtube.com/watch?v=E5-1_uTP ... er&list=UL


Nie wiadomo czy nie są to zbiorniki zrobione na potrzeby filmu a ogólnie raz w tygodniu wyjmujesz wszystko szorujesz zalewasz czymś glonobójczym i z powrotem do akwa.

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

01 lut 2012, 20:28   (#17)  

Cały czas szukam jakiś uniwersalnych prawd ale mam wrażenie że błądzę po omacku :lol:[/quote]

Nie znajdziesz bo takowe nie istnieją ,jedyna prawda to ta która sam poznasz .

Ja osobiście startuje na pełnym gazie .Od pierwszego dnia pełne nawożenie i pełne oświetlenie .

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie











Powiązane tematy
  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2076 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 375 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • pH w świeżo założonym akwarium

    Witam. Minęło 6 dni od startu akwarium. Mam podłoże aktywne, CO2, 2x sinkor led wrb, akwarium typowo roślinne. Dziś zrobiłam test pH i wyszło że jest 5.5 Czy to za mało? Ryb narazie nie mam i narazie...

    Wyświetlenia: 335 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l nawozy

    Witam w akwarium mam wodę kran jakie nawozy kupić rośliny mało i średnio wymagające czy kupić makro i mikro razem czy osobno pierwiastki jeśli tak to jakie azot potas fosfor żelazo i co jeszcze? Czy n...

    Wyświetlenia: 638 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

    Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

    Wyświetlenia: 2026 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Start akwarium a nawożenie

    Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

    Wyświetlenia: 4509 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Co podnosi krzemiany w akwarium?

    Witam Wczoraj zmierzyłem wreszcie parametry wody w akwarium o to wyniki: pH 6,6 gh-2,kh-2, no3-3 ,Fe-0,4 ,Mg-2 ,po4-0;1 ,k-8 , c02- 20, SiO2-6 wyniki w stopniach niemieckich i w mg/l. A dzisiaj wodę ...

    Wyświetlenia: 855 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Pomoc w prowadzeniu i nawożeniu akwarium Lizura.

    Dzień dobry, w słowach wstępu chciałbym się przywitać i napisać kilka słów o mojej przygodzie z akwarystyką. Wspomnianym hobby zajmuję się od wielu lat, zawsze miałem w posiadaniu większe lub mniejsze...

    Wyświetlenia: 1433 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Woda kranowa do akwarium

    Witam chciałbym przejść z wody Ro do wody kranowej czy takie parametry odpowiadały by roślina ma być to HT Dodam ze kiedyś lalem ta wodę i był wysyp zielenic na szybach i kamieniach jeżeliby się nadaw...

    Wyświetlenia: 2002 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Akwarium na wodzie RO - mineralizator

    Ostatnio rozmawiałem z akwarystą, który ma zbiorniki głównie na ro ale również na kranówce. Glony pojawiają się u niego jedynie w akwariach na kranówce. Mimo, że akwaria na wodzie RO są prowadzone be...

    Wyświetlenia: 2764 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 601 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.