Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


czy metoda EI ma sens przy bimbrowni (112l ) ?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Jak w temacie, zastanawiam się czy metoda EI ma sens przy podawaniu CO2 z bimbrowni i Carbo Aqua Artu?
Do tej pory nawoziłam akwa serią nawozów z Aqua Artu tj. Carbo, K+, Classic, Micro Red i Ferro wg. zaleceń producenta. Muszę przyznać, że zauważyłam znaczny wzrost i poprawę kondycji roślin. Podłożę AS II+ , które zastosowałam nie jest jednak tak żyzne jak producent podaje i bez nawożenia raczej ciężko o efekty(Rośliny ładnie się przyjmują, zero problemów z glonami na starcie ale po pewnym czasie stoją w miejscu)
Nawożenie serią Aqua Artu to jednak wydatek (ok. 150zł 2 x w roku). Sole są bardziej ekonomiczne, no i mamy kontrolę nad tym ile czego podajemy!
Moje rośliny: wąkrotka białogłowa, zawratki, anubiasy, rotala, heternatera paskowana, sagittaria subulata

madlen25
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 13 lis 2011, 20:13

05 sty 2012, 11:30   (#2)  

Ma sens. Nawet bez CO2 o ile nie masz zbyt mocnego światła.
Pełne dawki wg EI przy węglu w płynie nie koniecznie dadzą sukces, choć mogą.
Sam przez pewny czas tak prowadziłem zbiornik, jednak doświadczanie udało mi się ustalić że pełne dawki wg EI to za dużo. Glonów pozbyłem się dopiero po przejściu na dawkowanie 20-30% wg pierwotnych dawek EI. Samo EI może Ci pomóc zbudować dobry nawóz, natomiast nie musisz go dawkować tak jak EI rekomenduje.

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

05 sty 2012, 12:01   (#3)  

EI ma jedno jedyne założenie - nie doprowadzić do niedoborów, które skutkują glonami.
Reszta to szczegóły.

Nie jest istotne, czy nawozy pochodzą od producenta czy mieszasz je sama - to jest metoda prowadzenia akwarium, a nie metoda mieszania nawozów. EI nie równa się sole. Tak samo jak LT nie równa się ziemia w podłożu.

Jeżeli rośliny nie rosną, to znaczy, że coś je ogranicza. Podałaś nawozy i nie rosną? Musi ograniczać je węgiel.

Rośliny będą rosły tak szybko, na ile pozwoli im poziom najbardziej ograniczającego składnika. Możesz wlać całe litry nawozów, ale jeśli wzrost ograniczany jest przez CO2, to rośliny z nich nie skorzystają. To samo się tyczy podłoża - możesz na nie wydać fortunę, ale jeśli zabraknie węgla, to nic nie urośnie. Prawo minimum Liebiga.

Co zrobić, aby CO2 nie ograniczało wzrostu:
1. kupić butlę wysokociśnieniową i podawać gazu od serca :)
2. polepszyć pracę bimbrowni lub sposób rozpuszczania gazu, który ona generuje
3. zmniejszyć mocno światło, aby samo EasyCarbo wystarczało
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

05 sty 2012, 12:05   (#4)  

GFR napisał(a):Ma sens. Nawet bez CO2 o ile nie masz zbyt mocnego światła.
Pełne dawki wg EI przy węglu w płynie nie koniecznie dadzą sukces, choć mogą.
Sam przez pewny czas tak prowadziłem zbiornik, jednak doświadczanie udało mi się ustalić że pełne dawki wg EI to za dużo. Glonów pozbyłem się dopiero po przejściu na dawkowanie 20-30% wg pierwotnych dawek EI. Samo EI może Ci pomóc zbudować dobry nawóz, natomiast nie musisz go dawkować tak jak EI rekomenduje.


Oświetlenie to 2 x 24W T5
No właśnie tak myślałam o wprowadzaniu nawozu małymi dawkami, a że nie posiadam testów to może być to dla mnie trudne. Jestem początkująca w temacie o określanie niedoborów lub nadmiarów na podstawie wyglądu roślin może prowadzić mnie do mylnych wniosków. Nie chciałabym zmarnować tego co osiągnęłam...Co myślisz o oświetleniu w tym wypadku?

madlen25
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 13 lis 2011, 20:13

05 sty 2012, 15:58   (#5)  

Te oświetlenie jest bdb do tego podejścia. Jak mi się wydaje jakiś czas poprowadzisz tak akwarium a jak będziesz mieć dość lania EC zainwestujesz w butlę.

Sam testów poza paskowym JBL też nie posiadam. Swoją drogą nie pamiętam kiedy ich używałem. Wystarczy zerkać na rośliny i być cierpliwym. Przygotuj sobie jeden nawóz makro i jeden mikro. Dawkuj je na zmianę, stosuj podmiany wody i powinno być ok. Niedobory nie są takie straszne, trzeba tylko je rozpoznawać. Materiału jest dość w sieci, polecam eksperymenty własne ;)

Natomiast trzeba też być świadomym że to nie jest EI, nawóz jest tylko rozrobiony wg proporcji rekomendowanych przez EI (poszukaj arkuszy do kalkulacji soli dla EI).

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

05 sty 2012, 20:06   (#6)  

Rozglądam się od pewnego czasu za używanym zestawem CO2. Jakoś brak okazji póki co :-( Pewnie w końcu dam spokój z tymi poszukiwaniami i zakupie nowy zestaw w sklepie RA tj. CO2 Premium+
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/techni ... -4416.html

Powoli dochodzę do wniosku, że to lepsza inwestycja za 319zł niż zestaw używany na allegro za 200zł

Co do nawozów to na początek przygody z solami mogłabym zacząć stosować (bardzo ostrożnie) zestaw soli micro+macro ze sklepu RA
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawoze ... -9051.html

Co o tym myślicie?

madlen25
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 13 lis 2011, 20:13

06 sty 2012, 13:29   (#7)  

Dokładnie z takim zestawem soli zaczynałem zabawę z nawozami.
Jak przypuszczam te mikro to przygotowana mikstura od Intermagu, ale pewności nie mam.
Sam zestaw nawozów jest jak najbardziej ok.

Odnośnie zestawu do CO2, mam identyczny. Reduktor pokazuje ciśnienie na wylocie, i można je całkiem precyzyjnie wyregulować. W sprawie samej butli zadzwoń do firmy Bombi w Słupach k. Olsztyna. Być może kupisz ją z przesyłką o połowę taniej. Jak nabijałem tam swoją butlę technik twierdził że u nich nabite butle 1,5kg stoją gotowe do odbioru po 60 zł.
Nie weryfikowałem tej informacji, ale może warto sprawdzić.
Ostatnio edytowano 06 sty 2012, 19:47 przez GFR, łącznie edytowano 1 raz

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

06 sty 2012, 19:01   (#8)  

Również planuje akwa 112l, oświetlenie to 2x18w t8 i 2x24wt5, rślinki to będą trawniczki z glosji małego henia, jakaś blyksa, parwula itp.Tak czytam ten wątek to się zmartwiłem że mam dużo światła, ponieważ nie wydole z kasą i bimbrownie postanowiłem postawić.CO2 chciałem rozcienczać w reaktorze DIY podłączonym za filtrem unimax 250.Proszę o rade mogę nawozić ei przy takiej konfiguracji sprzetu i światła żeby nie nabawić się glonów masy?

big daddy
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 03 sty 2012, 00:09
Miasto: Częstochowa

06 sty 2012, 19:46   (#9)  

Normalne EI raczej nie ale nawozić będziesz musiał. Podobnie możesz wykorzystać do tego sole z przepisów na nawozy dla EI. Przy większym świetle będziesz mieć o tyle trudniej że czynnikiem limitującym wzrost prawdopodobnie będzie CO2 lub jakiś składnik z nawozów.

Nawożenie pełne, zgodnie z metoda EI wymaga pewnego i stałego źródła CO2, co przy bimbrowni może być trudne do osiągnięcia. Dodatkowo ważna jest dystrybucja CO2, czyli obieg wody z CO2 w akwarium. Dla bezpieczeństwa zrób sobie zabezpieczenie w postaci węgla w płynie który awaryjnie Ci pomoże wychodzić z opresji glonowych ;)

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

06 sty 2012, 20:24   (#10)  

Myśle że unimax 250 poradzi sobie z mieszaniem wody w 112l, ale to wyjdzie w praniu. Gorzej właśnie ze stabilnym podawaniem co2 i te wahania chyba mogą zaszkodzić.Co myślicie wogóle o świetle rzedu 0,75w/l dla początkującego? nie za głęboka woda?

@GFR tylko jak zrobić taki nawóz? są jakieś gotowe przepisy? bo rozumiem że nie mogę sporządzić wg receprury EI i podawać w mniejszych dawkach bo to jest zaprzeczeniem tej metody.Czy może na początek dawa ćsam potas, easy carbo i obserwować rośliny i uzupełniac brakujące pierwiastki?(ale właśnie to jest wg mnie najtrudniejsze i wymaga doświadczenia)Podłoże AS II+ lub pro soil jeszcze nie wiem co dla mnie lepsze.

big daddy
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 03 sty 2012, 00:09
Miasto: Częstochowa

06 sty 2012, 20:30   (#11)  

bo rozumiem że nie mogę sporządzić wg receprury EI i podawać w mniejszych dawkach


Oczywiście możesz - ważne aby wszystko rosło i nie było glonów a nie żeby na full stosować Ei. Nie masz do tego warunków? - to podawaj mniej. Przecież koniecznie system nie musi nosić nazwy Estimative Index - bo chyba o to Ci nie chodzi.
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

06 sty 2012, 21:06   (#12)  

Adam dobrze mówi. Dokładnie dawaj wszystko, tylko w mniejszych dawkach. Zacznij od np. 10%-15% zalecanych dawek. Obserwuj rośliny. Szukaj w googlach "kalkulator EI Spider". Zgodnie z tym arkuszem xls przygotuj nawozy.
Aktualnie sam daję nawozy dość nieregularnie. Kto by o tym pamiętał i miał czas na te wszystkie testy, pomiary. Wystarczy że będziesz zwracał uwagę na rośliny i trzymał je po prostu w dobrej kondycji. A ocenę tego co im brak i na co reagują zdobędziesz sam po czasie. Może to według purystów EI proszenie się o kłopoty ale według mnie to po prostu zdrowe podejście do tematu ;)

Musisz też cierpliwie czekać na wyniki. Po zalaniu nawozu nie będziesz mieć wyniku na drugi dzień a raczej po kilku dniach. Ścieżka eksperymentu i poznawania własnego zbiornika jest najciekawsza.

(No i jeszcze raz napiszę to nie jest nawożenie zgodne z metodą EI, źródłem tu są tylko nawozy które można wykorzystać do prowadzenia akwarium zgodnie z tą metodą ale to nie znaczy że trzeba tak robić).

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

06 sty 2012, 21:10   (#13)  

Zwał jak zwał :D EI WH CS czy kto sobie coś wymyśli, byleby nie napytać sobie biedy z glonami, a roślinki rosły.Ale właśnie szukam jakiejś receptury, na nawożenie zbiornika jeżeli brakuje bądz nie domaga któryś z czynników.Jeżeli mogę wymieszać sobie nawóz za który w sklepie musiałbym zapłacić kilkanaście razy tyle to super.Pytanie tylko czy mozna gdzieś zdobyć recepture na taki uniwersalny nowóz i sposób dawkowania?
EI jest z tego co czytałem proste nawalić wszystkiego po brzegi, zapewnic dystrybucję co2, zapalić światło że aż okleina schodzi z szafki i czekać z nożyczkami :lol:
Albo ze skrobakiem do szyb :D

big daddy
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 03 sty 2012, 00:09
Miasto: Częstochowa

06 sty 2012, 21:13   (#14)  

zapalić światło że aż okleina schodzi z szafki


Wręcz przeciwnie - umiarkowanie jest najlepsze.
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

06 sty 2012, 21:15   (#15)  

big daddy napisał(a): właśnie szukam jakiejś receptury, na nawożenie zbiornika jeżeli brakuje bądz nie domaga któryś z czynników.


To zrób sobie oddzielne nawozy N, P, K, mikro. Każdy w innym dozowniku. I lej to czego brakuje. Tylko to już jest trochę trudniejsze niż dwie flaszki NPK i mikro.
Będzie to zwłaszcza trudniejsze jeśli ocenę tego co lać chcesz zrobić wyłącznie na podstawie wizualnej oceny stanu roślin. O wiele łatwiej jak myślę coś popsuć i wyhodować ładne glony.

Dlatego na start zabawy z nawozami własnej roboty najlepsze są dwie flaszki NPK i mikro.

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn

06 sty 2012, 21:21   (#16)  

AdamW napisał(a):
zapalić światło że aż okleina schodzi z szafki


Wręcz przeciwnie - umiarkowanie jest najlepsze.


Taki żarcik to był :D
Właśnie dlatego pytałem o oświetlenie czy przypadkiem idąc za głosem ludu lekko nie przesadziłem z tym 0.75w/l, bo każdy chciałby mieć piękne rośliny w swoim akwa ale liczy się tez to życiowe podejście do tematu i czy z resztą nadąże do tego światła. Okaże się. Pytam wszędzie gdzie mogę żeby zebrać jak najwięcej wiedzy i uniknąć glonów.

big daddy
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 03 sty 2012, 00:09
Miasto: Częstochowa

06 sty 2012, 21:28   (#17)  

GFR napisał(a):
big daddy napisał(a): właśnie szukam jakiejś receptury, na nawożenie zbiornika jeżeli brakuje bądz nie domaga któryś z czynników.



Dlatego na start zabawy z nawozami własnej roboty najlepsze są dwie flaszki NPK i mikro.


No i właśnie tak zrobię to chyba najlepszy pomysł na start. Dzięki za zainteresowanie i rady. Pytanie jeszcze takie kiedy zacząć nawożić?, start na ASII+, duże podmiany raz na tydzień i jak radzicie z tymi nawozami? Rozumiem małe dawki 15-20% tylko w którym tygodniu? Od razu czy może najpierw EC i potas a np po miesiącu start z nawożeniem delikatnie?.
Ostatnio edytowano 06 sty 2012, 21:31 przez big daddy, łącznie edytowano 1 raz

big daddy
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 03 sty 2012, 00:09
Miasto: Częstochowa

06 sty 2012, 21:29   (#18)  

Pytam wszędzie gdzie mogę żeby zebrać jak najwięcej wiedzy i uniknąć glonów.


I to jest dobre podejście. A co do swiatła to jeszcze dodam, że będziesz miał dwie belki (z tego co napisałeś). Zawsze możesz na początku tą słabszą odpalać tylko na 2 godzinki dziennie. Światła sumarycznie to tyle co u mnie - spokojnie da się i za dużo to to nie jest.

własnej roboty najlepsze są dwie flaszki


Też uważam, że dwie flaszki to ''obalisz'' ale cztery to już nie... :lol: A na serio to nie pakuj się w rozbijanie.
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

06 sty 2012, 21:40   (#19)  

Też uważam, że dwie flaszki to ''obalisz'' ale cztery to już nie... A na serio to nie pakuj się w rozbijanie.


Nie mam zamiaru, namące sobie NPK i Micro wleje i się będę czaił z nożyczkami :twisted:

big daddy
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 03 sty 2012, 00:09
Miasto: Częstochowa

06 sty 2012, 23:07   (#20)  

Te 0,75 da Ci największą paletę możliwości eksperymentów. Zawsze możesz świecić krócej lub też iść w kierunku mocniejszego pędzenia roślin jak opanujesz już temat nawożenia i utrzymania akwarium w stabilnym stanie bez zielonych nieproszonych gości ;)

GFR
Stały bywalec

Posty: 486
Dołączył: 17 paź 2010, 12:05
Miasto: Olsztyn











Powiązane tematy
  • Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition

    nawozenie-yokuchi-gen.jpg Zapraszam do zapoznania się z artykułem i dyskusji na temat zaproponowanej metody nawożenia: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie/5340-nawozenie-gen-growthiv...

    Wyświetlenia: 4560 | Odpowiedzi: 65 czytaj więcej...

  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1197 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Potas z KH Buildera czy z nawozu?

    Wystartowałem nowe akwarium na podłożu Tropica. Korzenie plus lawa więc nic nie podnosi Kh. Zawsze sugerujecie, żeby na początku nawozić potasem i tu moje pytanie. Czy może zamiast nawozić potasem, le...

    Wyświetlenia: 262 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Świeży zbiornik i czy już podmiana wody?

    Witam Mam świeżo co założony po restarcie zbiornik. Dzisiaj ma on dokładnie tydzień. Mam pytanie. Czy powinienem albo bardziej czy moge już podmienić 25% wody czy poczekać aż całkowicie dojrzeje? Nie...

    Wyświetlenia: 1084 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Czy do wody RO należy podać mineralizator?

    Witam Mam już filtr RO i mam pytanie. Chciałbym obniżyć GH i ph wody w moim akwarium. Jako że wode w kranie mam średniotwardą i alkaliczną a chciałbym mieć kwaśną i miękką. Niech mnie poprawi ktoś je...

    Wyświetlenia: 822 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Stymulatory - czy można łączyć?

    Mam kilka stymulatorów, hormonów wzrostu dla roślin różnych firm jak * Azoo Hormony (Gibereliny, auksyny, zeatyny), * Vimi Stimulator, * Seachem Flourish Advance, * ADA Green Gain Czy można je łąc...

    Wyświetlenia: 473 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Start 112L na contr soil.

    Witam. Wystartowałem wczoraj akwarium 112L na podłożu aktywnym contrsoil. Jako że to moje pierwsze akwarium na podłożu aktywnym to potrzebuje pomocy w starcie i w rozpoczęciu nawożenia... Światło mam ...

    Wyświetlenia: 2202 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Wysokie SiO2 czy szkodzi roślinom?

    Zrestartowałem jedno akwarium gdzie są nowe świetlowki T5 ok 1W/L. Chce zrobić na nim test na samej wodzie kranowej, która ma twardość 14Gh, 15Kh, przewodność 630uS. Po tygodniu wywaliło okrzemki. Tes...

    Wyświetlenia: 516 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Akwarium z mchami - czy podawać CO2 i nawozić mchy?

    https://www.youtube.com/watch?v=fgfZ3PS-YNg

    Wyświetlenia: 888 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Testy wody przed podmianą czy po podmianie

    Temat rzeka co akwarysta to inne zdanie . Dla tego chciał bym poznać wasze zdanie jak to u was wygląda . Kiedy robicie testy wody ? Przed podmiana czy po podmianie ?

    Wyświetlenia: 1427 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 717 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.