Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Wkłady do filtra typu Chemi Pure i Purigen.



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam!
Chciałbym się was zapytać o opinię na temat wkładów filtrujących typu Chemi Pure Elite i Purigen. Czy ktoś z was może je stosował?? Czy można ich używać już podczas dojrzewania zbiornika?

Avatar użytkownika
ziulko
Poznaje temat

Posty: 104
Dołączył: 20 mar 2010, 10:08

24 wrz 2010, 10:48   (#2)  

Używam Purigen w dwóch zbiornikach. Gdy założyłem w pierwszym to bardzo mnie zaskoczyła uzyskana przejrzystość wody, a nie narzekałem na jej jakość przed użyciem Purigen'u.
W jednym ze zbiorników po restarcie (dojrzały filtr i podłoże) zastosowałem Purigen.
Temat przewijał się już w jakimś wątku. Przeciwwskazań żadnych nie ma, ale niektórzy zadają pytanie dlaczego tak szybko? Ja zadałem sobie pytanie, a dlaczego nie?

Generalnie Purigen z czystym sumieniem polecam.
Obrazek

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

24 wrz 2010, 10:55   (#3)  

gdzieś jest temat o purigenie - wiem jedno - opłaca się. Przed stosowaniem myślałem że mam klarowną wodę - myliłem się. Purigen trzymam w wewnętrznym filtrze.

Co do samego dojrzewania jest jeden szkopuł - purigen nie jest tani i wyłapie cały syf z dojrzewania (barwniki z korzeni itp.) - można go regenerować ale najlepiej czystym podchlorynem sodu.

Przepol
Zainteresowany tematem

Posty: 284
Dołączył: 15 mar 2010, 18:58

24 wrz 2010, 10:59   (#4)  

Będę startował z Iwagumie więc nie będę miał żadnych korzeni :) no więc chyba mnie przekonaliście do zakupu tego Purigenu :)

I jeszcze mam pytanko czy w kaskadzie FZN-1 do kostki 30x30x30 zda to egzamin??

Avatar użytkownika
ziulko
Poznaje temat

Posty: 104
Dołączył: 20 mar 2010, 10:08

18 sie 2011, 01:21   (#5)  

purigen to rewelacja!slyszalem ze w polaczeniu z chemi pure elite jest jeszcze lepszy tylko niewiem jak to sie ma do holendrow i nawozenia!jakby ktos napisal cos na ten temat to bylo by fajnie bo z checia bym sprobowal tego zestawu!

torpedoss


23 paź 2011, 09:29   (#6)  

Odgrzeje trochę temat.

W jakim stopniu Purigen zmniejsza NO3 w zbiorniku ? Walczę trochę z przejrzystością wody i włożyłem Purigen do filtra i teraz pytanie o ile może zmniejszyć mi NO3 cobym teraz nie miał niedoboru azotu ;)
Pozdrawiam
Piotr

<a href="http://www.akwarysci.com/forum/index.php">Obrazek</a>

Avatar użytkownika
Alchemik
Zainteresowany tematem

Posty: 257
Dołączył: 04 sty 2006, 00:08
Miasto: Łódź

23 paź 2011, 10:05   (#7)  

warto tutaja sprostwoać pewną rzecz, on nie tyle klaruje wodę, co pozbawia ją zabarwienia.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

23 paź 2011, 10:30   (#8)  

I nie usuwa NO3, tylko źródło NO3, czyli zanieczyszczenia organiczne.
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.

tmaciak
Aktywny użytkownik

Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

23 paź 2011, 11:36   (#9)  

Alchemik napisał(a):Odgrzeje trochę temat.

W jakim stopniu Purigen zmniejsza NO3 w zbiorniku ? Walczę trochę z przejrzystością wody i włożyłem Purigen do filtra i teraz pytanie o ile może zmniejszyć mi NO3 cobym teraz nie miał niedoboru azotu ;)


Producent nie podaje takich informacji, zwraca jednak uwagę że purigen pochłania głównie materię organiczną, i w ten sposób może mieć wpływ na poziom azotu w wodzie.

Ale nie chodzi tu o nieorganiczny azot w postaci NO2 lub NO3 lecz związanych w formie organicznej jako DON.

Tutaj znajdziesz wypowiedź reprezentanta firmy na ten temat:
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... rogen.html

Dla przypomnienia 2 pojęcia, pierwsze jest dość znane akwarystom:
DOC - dissolved organic carbon - rozpuszczony węgiel organiczny - znany jako przyczyna wielu plag glonów w akwarium
DON (dissolved organic nitrogen) - rozpuszczony azot organiczny - często pomijany przez akwarystów, wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z występowanie tej formy azotu w wodzie

Azot w formie organicznej (DON) występuje zwykle w postaci aminokwasów, aminów, puryn, pirymidyn, które pochodzą z metabolizmu mikroorganizmów i w wyniku procesów chemicznych zachodzących w wodzie. W akwarium jego głównym źródłem jest rozkład detrytusu (szczególnie w podłożach typu "granulaty", których się nie odmula).

Przy okazji granulatów i DON bardzie ciekawym zjawiskiem jest wpływ humusów na właściwości buforujące i obniżające pH, które cechują dobrej jakości granulaty. Tutaj również jest wiele ciekawostek, szczególnie w kontekście ostatnich dyskusji nt. żyzności granulatów i poziomu emitowanych przez nie azotantów - ale to temat na osobną dyskusję.

Zatem podsumowując:
Purigen przyczynie się do obniżenia stężenia azotu w wodzie, ale nie w formie nieorganicznej (która jest np. NO3).
Czyli według zapewnień producenta nie pochłania NO3 lecz formy DON w tym CON - jego frakcje koloidalne, których eliminacja z wody akwariowej przyczynia się do tak skutecznej krystalizacji wody przez purigen.

Informację nt. purigenu i NO3 można sprawdzić, aby to zmierzyć należy:

1. Uruchomić zbiornik (wystarczy zwykłe wiadro), z jałowym filtrem w którym umieścisz określoną ilość wkładu Purigen.

2. Dodać nawóz azotowy o znanym stężeniu NO3

3. Zmierzyć 3-krotnie poziom amoniaku, NO2 i NO3 przy uruchomieniu doświadczenia
(w warunkach domowych nie dysponujemy środkami, które pozwalają zabezpieczyć próbkę wody w naczyniu przez przechodzeniem poszczególnych form azotu między sobą, dlatego kluczowe jest zmierzenie tych 3 parametrów)

4. Uruchomić doświadczenie na około 4 tygodnie.

5. Wykonać ponownie pomiar (3 powtórzenia dla każdego testu)

6. Wprowadzić wyniki do tabeli, przejrzeć skrajne wartości

7. Przygotować wykres ilustrujący wchłanianie azotu przez wkład Purigen po okresie 4 tygodni :)

Jeśli doświadczenie miało by mieć sens, warto byłoby wykonać 30 powtórzeń doświadczenia, a jeśli testy były by wykonywane testami akwarystycznymi obarczonymi ryzykiem błędu (zarówno testu jak i testera) - wykonać 10 prób dla każdego parametru. Do tego należało by wykonać stosowną ilość prób kontrolnych (bez purigenu w filtrze).

Dopiero tak zebrane dane pozwolą wyliczyć średnią arytmetyczną oraz medianę, które powiedzą nam konkretnie jakie poziomy NH3, NO3, NO3 (jeżeli w ogóle) wchłaniane przez purigen z wyeliminowaniem czynników takich jak emisja i akumulacja azotu w podłożu, odchody ryb, pobór przez rośliny wodne itd. Doświadczenie tego typu wykaże czy takie pochłanianie ma miejsce, czy wyniki mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

Wiem,
rozpędziłem się, ale mam nadzieję iż powyższy przykład propozycji doświadczenia rzetelnego pod kątem wiarygodności i powtarzalności wyników, uwrażliwi wiele osób na wiarygodność informacji podawanych w internecie nt. ilości azotanów wchłanianych przez Purigen jeśli nawet takowe by wystąpiły.

Nikt tego nie zbadał a informacje podawane na podstawie subiektywnej obserwacji akwarium i pojedynczego pomiaru nie mogą być podstawą do opiniowania o ewentualnych poziomach granicznych. Posługujemy się jedynie obserwacjami.

Po prostu - wiemy, że purigen wyjaławia wodę z azotanów (w specyficznych warunkach obserwujemy to po roślinach), niestety nie wiemy w jakim stopniu.

Wszystko zależy też od parametrów samego akwarium, temperatury wody i kilkuset innych czynników, które będą miały na to wpływ (jak chociażby prędkość przepływu wody, wysokość słupa wody, długość węży, ilość ryb w zbiorniku itd. itd.).

Mając to na uwadze, jeśli posiadamy akwarium typowo roślinne z oświetleniem powyżej 0.7W/l (w przybliżeniu), na pewno warto zwiększyć ilość nawozu azotowego, aby zwiększyć pulę azotu w wodzie, ale dawkę musimy już dobrać eksperymentalnie i indywidualnie pod każde akwarium.

Natomiast w zbiorniku "ogólnym" z mniejszą obsadą roślinną i dużą ilością ryb, może nie być takiej potrzeby o czym też informuje producent w linku podanym przeze mnie na początku wypowiedzi.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12280
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

20 lut 2012, 15:34   (#10)  

Czy ktoś może wie, czy Chemi Pure można regenerować?
Jeżeli tak to jak?
Obrazek

Avatar użytkownika
Seth67
Aktywny użytkownik

Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk











Powiązane tematy
  • Po zmianie filtra zewnętrznego woda śmierdzi

    Witam, ostatnio zmieniłem filtr z Jbl e-1502 na aquela ultramax 2000, ze starego przełożyłem ceramikę i dołożyłem nowej, dodałem bakterie nitrifikacyjne na start nowego. Od 2 tygodni woda zaczęła śmie...

    Wyświetlenia: 466 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Rozbudowa filtra RO INVITAL ADVANCED

    Witam, Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem Invital RO ADVANCED Wszystko jest ok,ale niestety ze względu na dużą ilość krzemianów w wodzie wodociągowej ich nie eliminuje. Według testów JBL woda z akw...

    Wyświetlenia: 791 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 6 letnie wkłady filtracyjne

    Hej, Jako, że wracam do Hobby mam pytanie bo znalazłem dużo starych rzeczy i stąd moje pytanie czy są przeterminowane, czy nadają się jeszcze do użytku, czy lepiej może nie ryzykować i kupić nowe. T...

    Wyświetlenia: 794 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Seachem Purigen gdzie ulokować

    Witam ! Gdzie mam włożyc woreczek z Seachem Purigen [100ml] w filtrze eheim professionel 4+ 350. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

    Wyświetlenia: 6585 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Zdławienie filtra

    Cześć, mam pytanie czy bezpieczne dla pompy w filtrze jest jego zdławienie na wylocie. Wiem że wielu producentów stosuje takie rozwiązanie. Ale co w przypadku gdy dany filtr takowej regulacji nie posi...

    Wyświetlenia: 720 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Wybór filtra do 240l. Zmieniać czy nie?

    Cześć. Jako, że jestem w trakcie zmiany aranżacji akwarium (100x40x60h), po głowie chodzi mi zmiana filtra. Obecnie posiadam Biomastera thermo 600 i wydaje mi się, że to nieco za mały filtr do mojego ...

    Wyświetlenia: 1527 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Wkłady ceramiczne Neo Media

    52-200323.jpeg Poszerzyliśmy naszą ofertę o nowe wkłady ceramiczne Neo Media. Są one dostępne w trzech odmianach: PURE, SOFT i HARD a ich cechą charakterystyczną jest opcja korekty pH i twardości w...

    Wyświetlenia: 1616 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Porada w doborze filtra

    Cześć wszystkim, obecnie mam zbiornik 65lnetto i używam w nim filtra Sunsun hw-604b i jako prefiltr hy-603. Rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze w tym litrażu, jednak filterek stoi tuż za ścianą ...

    Wyświetlenia: 1078 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Biotop czarne wody wkład do filtra

    Witam, czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy jeśli użyję w biotopie czarnych wód, wkład QUALDROP HexPure a chodzi o związki azotu,chce kontrolować poziomy NH4, NO2 i NO3, czy nie wyklaruje wody mi z garb...

    Wyświetlenia: 1635 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć nano rurki do dużego filtra

    redukcja-weza-filtra.jpeg Stajemy czasem przed problemem podpięcia rurek 12/16mm do węży o większej średnicy np. po wymianie filra na większy. Oczywiście nie musi się to wiązać z zakupem nowego kom...

    Wyświetlenia: 2193 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 341 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.