Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Co zrobić z licznym narybkiem???



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Wiem, ze jest wielu przeciwnikow inkubowania ikry - a w moim przypadku bylo to podyktowane nie checia racjonalnego rozmnozenia w celach handlowych a jedynie potrzeba rozmnozenia Barwniaka Thomasa i odchowaniem kilku sztuk narybku dla wlasnej satysfakcji.
Samiec po raz 5-ty z rzedu po zlozeniu przez samice ikry (srednio co 2 tygodnie), po wylaczeniu oswietlenia usilowal skonsumowac ikre, ale kiedy zauwazylem ze samica po jego odgonieniu sama zaczyna sie nia zajadac to zamiast wylowienia samca wyjalem kamien z ikra i umiescilem w 7-litrowym akwarium (tylko takie mialem pod reka). Nie bede moze teraz szczegolowo opisywal co, kiedy i w jaki sposob, chyba ze ktos jest tym zainteresowany.
Aktualnie w tymze 7-litrowym akwarium plywa ponad 50 szt. barwniaczkow ok. 7mm dlugosci i rosna w oczach. Akwarium jest oczywiscie non stop mocno filtrowane i napowietrzane, ogrzewane grzalka z termostatem - temp. 28st., ryby sa karmione larwami solowca i zaczynam je powoli przyzwyczajac do suchej dronej mieszanki. Powinienem pewnie pomyslec o karmieniu grindalem.

I teraz zasadnicze pytanie do Was. Czy moge w takich warunkach odchowywac je dalej, a jesli tak to jak dlugo? Czy moze dokupic wiekszy zbiornik np. 20 l i tam je umiescic, czy tez moze przenies je do akwarium ogolnego? Tam jest parka rodzicow, mloda parka barwniakow red nigeria,male stadko innesa, kilka otoskow i kilka krewetek ammano (pojemnosc 112 litrow).
Chcialbym je oczywiscie oddac w przyszlosci komus lub do sklepu zostawiajac sobie kilka sztuk. Jak duze musza byc, zeby moc komus je podarowac bez wiekszego ryzyka?
Nie jestem tez oczywiscie przekonany czy uda mi sie je wszystkie odchowac do odpowiednich rozmiarow. Obawiam sie tez ze tak duze stadko podrosnietych juz w przyszlosci barwniakow moze mocno zachwiac rownowage biologiczna w moim w sumie nieduzym akwarium ogolnym 112 litrowym.
Prosze o porade w tej kwestii kogos kto juz tego doswiadczyl.

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

09 wrz 2011, 11:28   (#2)  

barwniak rybka śliczna ale stosunkowo duża, jak chcesz odchować małe to moim zdaniem akwarium 80-100 litrów będzie niezbędne, rybki zaczną coraz więcej brudzić i nie podołasz z azotanami, a do ogólnego nie masz co ich narazie wpuszczać bo zostaną upolowane przez inne rybki, więc wybór należy do ciebie czy chcesz je uchować czy nie bo w 7 ani w 25 litrach nie dasz rady

Avatar użytkownika
bohen22
Aktywny użytkownik

Posty: 590
Dołączył: 14 cze 2008, 12:30
Miasto: Gniezno

09 wrz 2011, 12:29   (#3)  

bohen22 napisał(a):barwniak rybka śliczna ale stosunkowo duża, jak chcesz odchować małe to moim zdaniem akwarium 80-100 litrów będzie niezbędne, rybki zaczną coraz więcej brudzić i nie podołasz z azotanami, a do ogólnego nie masz co ich narazie wpuszczać bo zostaną upolowane przez inne rybki, więc wybór należy do ciebie czy chcesz je uchować czy nie bo w 7 ani w 25 litrach nie dasz rady


Z tym brudzeniem to masz racje. Aklwarium jest oczywiscie puste, bez roslin i podloza i bez oswietlania aby jakis glon nie wyskoczyl. A filtr oprocz ruchu wody i jej napowietrzania to wlasciwie tylko azotyny utlenia do azotanow a tych z kolei nie ma co skonsumowac bo nie ma roslin. Pozostaje wiec zredukowac je jakims nitrate minus lub codziennie podmieniac czesc wody. Teraz podmieniam co 3 dni i zastanawiam sie czy ten nitrate minus nie zaszkodzilby im.
Mysle, ze pewnym kompromisem bedzie jednak wpuszczenie ich na jakis czas do 20 litrowego (zawsze to lepiej niz 7 litrow) a pozniej wpuszcze do ogolnego. Jaka wielkosc wg Ciebie musza osiagnac aby nie zostaly zjedzone w ogolnym? A jaka z kolei abym mogl je bezpiecznie komus podarowac? Poniewaz kiedy podrosna do kilku cm to sie podusza w 112 litrach albo zdegraduja bilogiczna rownowagę akwarium.

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

09 wrz 2011, 13:33   (#4)  

Jak mówią coś za coś, jak będziesz miał rybki od małego w zbyt małym zbiorniku to zkarłowacieją, myśl jest przekładać do coraz większych akwariów, ale ja osobiście bym nie wpuszczał do ogólnego, szkoda je zaśmiecać, może jakiś znajomy miałby na miesiąc może dwa pożyczyć zbiornik ok 100L chociaż. to jakie duże możesz wpuścić do ogólnego zależy od zagęszczenia roślin i ilości kryjówek. jak masz mało roślin pomiędzy którymi rybki będą mogły się ukryć to musiałyby mieć ok 3 cm, a to jest kilka miesięcy karmienia, zanim będziez mógł je oddać do sklepu to pewnie z pół roku minie, więc zastanów się czy warto

Avatar użytkownika
bohen22
Aktywny użytkownik

Posty: 590
Dołączył: 14 cze 2008, 12:30
Miasto: Gniezno

09 wrz 2011, 14:07   (#5)  

bohen22 napisał(a):Jak mówią coś za coś, jak będziesz miał rybki od małego w zbyt małym zbiorniku to zkarłowacieją, myśl jest przekładać do coraz większych akwariów, ale ja osobiście bym nie wpuszczał do ogólnego, szkoda je zaśmiecać, może jakiś znajomy miałby na miesiąc może dwa pożyczyć zbiornik ok 100L chociaż. to jakie duże możesz wpuścić do ogólnego zależy od zagęszczenia roślin i ilości kryjówek. jak masz mało roślin pomiędzy którymi rybki będą mogły się ukryć to musiałyby mieć ok 3 cm, a to jest kilka miesięcy karmienia, zanim będziez mógł je oddać do sklepu to pewnie z pół roku minie, więc zastanów się czy warto


Musze Ci powiedziec, ze mam dosc gesto zarorosniete akwarium tak wiec mysle, ze pomiedzy lodygami hygrophylii gujanskiej spokojnie znalazlyby schronienie. Ktos raz stwierdzil, ze rybki musza byc troche wieksze od pyska najwiekszej ryby - ale ja tez sie z tym nie do konca zgadzam i nie chce nawet probowac, bo przeciez wcale nie trzeba polykac od razu w calosci. Zastanawiam sie tez nad tym, czy po wpuszczeniu ich teraz ktores z rodzicow nie zaczeloby sie nimi opiekowac - sa to przeciez pielegnice.
Z ta opcja wychowywania w oddzielnym 100 litrowym to nie bardzo moge, bo nie mam gdzie postawic a po drugie musialbym je urzadzic jak normalne akwarium z prawidlowym obiegiem azotu a nawet jeszcze bardziej sprawnym albo zmieniac niemal codziennie spora czesc wody.
Rybki maja teraz ok. 7 mm op 2 tygodniach. Mysle, ze kiedy przekrocza 1 cm zaryzykuje czesc z nich wpuscic do ogolnego i zobaczyc co sie stanie. Tak czy owak wychodzi na to, ze po miesiacu wiekszosc z nich bede musial oddac jakiemus hodowcy handlujacemu o ile sie taki znajdzie i zgodzi.

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

09 wrz 2011, 15:14   (#6)  

jak masz większe akwa to nie musisz go urządzać jak zwykłe dekoracyjne, wystarczy filtr z dużą gąbką (nawet może być filtr brzęczykowy) i podmiany wody ok 50% dwa razy w tygodniu, ja przy paletkach 200 sztuk narybku obficie karmione wode zmieniałem w 50% co 2 dni, akwa 150litrów i fan 3 z wielką gabką do filtracji nic więcej(no grzałka jeszcze) i odchowałem wszystkie do wielkości prawie 8 cm więc tłok był niesamowity:)

Avatar użytkownika
bohen22
Aktywny użytkownik

Posty: 590
Dołączył: 14 cze 2008, 12:30
Miasto: Gniezno

09 paź 2011, 18:20   (#7)  

bohen22 napisał(a):jak masz większe akwa to nie musisz go urządzać jak zwykłe dekoracyjne, wystarczy filtr z dużą gąbką (nawet może być filtr brzęczykowy) i podmiany wody ok 50% dwa razy w tygodniu, ja przy paletkach 200 sztuk narybku obficie karmione wode zmieniałem w 50% co 2 dni, akwa 150litrów i fan 3 z wielką gabką do filtracji nic więcej(no grzałka jeszcze) i odchowałem wszystkie do wielkości prawie 8 cm więc tłok był niesamowity:)


W pełni sie z Toba zgadzam. Sam doszedlem juz do etapu kiedy musze podmieniac 50% wody co 2 dni, poniewaz poziom azotynow NO2 po dwoch dobach siega ok. 0,5 mg/l i filtr juz nie wydala. Krotko przedstawie co i jak sie dzialo dalej i bardzo poprosze o kolejne rady.

Otóz po okolo 3 tygodniach od "wyklucia" rybek przenioslem je z akwarium 7 litrowego do 25-litrowego szescianu (wieksze nie bardzo mam gdzie postawic) Ale jednoczesnie zamienilem filtr gabkowy aquaela circulator 500 na turbo 350 tej samej firmy gdzie wydajnosc jest troche mniejsza ale za to z wieksza gabka i mala komora z wkladem biologicznym. I co najwazniejsze ten filtr pracowal w ogolnym jako dodatkowy od ponad roku. Dlatego kiedy jeszcze karmilem rybki larwami solowca filtr utlenial niemal wszystkie azotyny. Po przeszlo miesiacu od "wyklucia" kiedy rybki osiagnely 1cm zakonczylem karmienie larwami solowca (skonczyly mi sie jaja artemii) karmie je rozdrobnonym suchym pokarmem Tetry i czasami daje oczliki z mrozonki. Obecnie po ok. 2 miesiacach narybek ma od 1,5 do 2 cm, filtr juz oczywiscie nie nadaza i podmieniam 50% wody co 2 dni a niedlugo pewnie bede musial codziennie.
Zrodzil sie natomiast pewien problem. O ile w najblizszy weekend pod moja nieobecnosc zona nakarmi rybki a woda sie bardzo nie "zepsuje" za 2 dni, to jednak kiedy wyjade z zona na poczatku listopada na ponad tydzien to wtedy o ile nie byloby problemu z karmieniem (tesciowie czy lepiej moze karmnik automatyczny) to jednak nikt nie bedzie w stanie pomieniac mi wody co dwa dni przez ponad tydzien czasu.

Mam tych rybek wedlug ogolnego szacunku ok. 50 sztuk (moze gdybym mial profesjonalny aparat fotograficzny to pewnie udaloby sie je policzyc dokladnie ) :roll:
A teraz prosilbym o porade. Poniewaz w zwyklym sklepie zoologicznym rybami sie handluje a nie odchowuje sie ich to raczej tam ich nikt nie przyjmie. Zgodnie z tym co pisal kolega musialbym hodowac je pol roku czyli jeszcze prawie 4 miesiace aby osiagnely hanlowe rozmiary. Chyba, ze znalazlby sie jakis handlarz pasjonat - w koncu te rybki za ok 4 miesiace moga byc warte ok 500 zl. Zreszta ok. 10 sztuk musze sobie zostawic na dalszy wychow w ogolnym. Obawiam sie tez z drugiej strony, ze stane przed koniecznoscia wpuszczenia ich wszystkich do ogolnego za 3 tyg. przed urlopem. Generalnie to nie zachwieje to designu akwarium ogolnego poniewaz jest w nim jedna parka rodzicow, jedna mloda parka red nigeria, kilka otoskow i neonow innesa i 5 krewetek Amano. Akwarium dosc mocno zaroslo hygrophilia gujanska dlatego mam nadzieje, ze ukryja sie w razie atakow.

Mam kilka watpliwosci:
1. Czy jesli maja teraz 2 cm to czy rodzice nie zapoluja na nie albo Red Nigeria, bo mam nadzieje, ze jednak Amano choc nieobliczalne to chyba nie :)
2. Czy nie beda ciagle gonione, niedopuszczone do jedzenia (mam zamiar sypac drobny suchy, oczliki z mrozonki a podczas nieobecnosci drobny suchy z karmnika automatycznego - moze zdaza cos zjesc)
3. Czy nie zachwieje to mocno rownowaga biologiczna w akwarium i filtry przerobia tzn. nadazą utlenic zwiekszona ilosc NO2 do NO3 i co na to rosliny (wewnetrzny wspomniany turbo 350 i zewnetrzny kubelkowy EHEIMA Professionel 2224)
4. Obecnie podmieniam 15% wody co tydzien - o ile przypuszczalnie musialbym zwiekszyc wielkosc i czestotliwosc podmian.
5. I czy jest wogole szansa bez jakiejs wiekszej degradacji biologicznej akwarium na odchowanie tych ryb w akwarium ogolnym przez ok. 4 miesiace (objetosc ogolnego 112l)

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

11 paź 2011, 14:11   (#8)  

Nie wiem, albo za bardzo sie rozpisalem, a moze temat jest malo ciekawy lub tez malo kto przechodzil podobne dylematy w koncu to forum jest chyba głównie o roslinach a nie o rozmnazaniu ryb. No i o sprzecie tez wszyscy sie chetnie rozpisuja. Widzialem gdzies na tym portalu zagorzałą dyskusje na temat czy dany filtr pobiera deklarowana przez producenta moc 18W czy moze mniejsza bo ktos pomierzyl, w sobie tylko znany sposob, ze pobiera 9W - nie majac pewnie zielonego pojecia o mocy elektrycznej i nie rozrozniajac pradu stalego od przemiennego. To tak na marginesie.

A moze ktos z Was (Warszawa i okolice) przygarnalby stadko Barwniaczków Thomasa?

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

12 paź 2011, 10:11   (#9)  

No coz, moje obawy zostaly wczoraj rozwiane. Barwniaczki opanowaly niemal cale akwarium, a rodzice i pozostali lokatorzy sa wobec nich zupelnie neutralni.
Mimo wszystko dziekuje uzytkownikowi bohen22 za podpowiedzi, ktore ukierunkowaly moje dzialania.

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

12 paź 2011, 11:00   (#10)  

nie masz za co mi dziękować, jeśli o mnie chodzi to wpuszczenie ich do ogulnego może się nieciekawie skończyć, rybki raczej powiny przeżyć ale zbiornik nie koniecznie. no i na samych płatkach od maleńkości to raczej super okazy z nich nie wyrosną. małe rybki w tej wielkości powinny mieć praktycznie caly czas brzuszek pełen żeby osiągnęły ciekawy kształt odpowiedni rozmiar i naprawde ładne wybarwienie, barwniaki rosną dość spore więc akwa i tak zrobi się ciasne dla 50 sztuk, a w sklepie nie wezmą od ciebie nie wybarwionych jeszcze rybek, bo typowy sprzedawca liczy na szybki i duży zysk a nie na to że będzie musiał kilka miesięcy biegać wkoło tych rybek wrzucać im sporo jedzonka żeby wogóle je sprzedać, więc lepiej je albo wydać komuś kto chciałby mieć docelowo takie rybki w akwarium albo porzyczyć większy zbiornik na czas ich odchowania i ciągnąc na sterylnym. bo przez złą decyzję po powrocie z urlopu możesz czasem pozbyć się i barwniaków i akwa dekoracyjnego bo jak konkretnie podskoczy no3 to już nie będzie takie dekoracyjne

Avatar użytkownika
bohen22
Aktywny użytkownik

Posty: 590
Dołączył: 14 cze 2008, 12:30
Miasto: Gniezno

19 paź 2011, 21:20   (#11)  

Tez mam pewne dylematy i obawy. Co do karmienia to mysle, ze najwazniejsze ze przez 1 miesiac byly karmine wylacznie larwami artemii a i obecnie staram sie im urozmaicac pozywienie. A podczas mojej tygodniowej nieobecnosci przez karmnik automatyczny moge podawac tylko suche platki, ktore zreszta chetnie zjadaja. Wygladaja na zdrowe i juz nabieraja kolorków - zreszta brwniaki Thomasa nie sa przesadnie kolorowe, a jedynie pod światło fajnie sie mienia kolorkami i uwazam, że maja piekny ksztalt duzo ciekawszy niz czerwonobrzuche i ich odmiany barwne.
Mam nadzieje, ze jeszcze przez ok. 3 miesiace uda mi sie je podchowac. Filtry jak na razie wszystko przerabiaja na NO3 - niemierzalne mam NO2. Tylko co ciekawe poziom NO3 jest i pewnie byl przed wpuszczeniem rybek dziwny. Oczywistym jest, ze po utlenianiu zwiekszonej ilosci NO2 (wiadomo wiecej pokarmu, odchodow) NO3 powinno rosnac i jedynie rosliny moga pewne ilosci pochlaniac bo jest ich dosc duzo (chociaz jak sie ostatnio mowi rosliny bardziej od NO3 wola NH4)
Zawsze kiedy mierzylem i mierze NO3 testem JBL wychodzi mi ok. 40mg/l. Natomiast testem Zoolek ok. 80mg/l bo jakos dziwnie ta czerwien mieni sie fioletem a nie pomaranczem, rowniez po zastosowaniu wymieniacza jonowego NitratEX wskazuje na razie ok. 60mg/l i zobacze co dalej bedzie po kolejnych wymianach wkladu. Dodam ze test Zooleku wykazuje mi w wodzie kranowej tyle co w akwarium czyli ok. 80mg/l (na podstawie tego z JBL zawsze sadzilem ze jest ponizej 40mg/l (ZRESZTA TO I TAK NIE MALO NIESTETY)
Test Zoolka na NO3 jest zgodny z testem JBL tylko co do wody ZYWIEC (5mg/l) Na marginesie swietna woda zrodlana ktorej czasem uzywam jako dodatku korygujacego (male twardosci, optymalne ph, znikoma zawartosc NO3)

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy
  • Co zrobić z ikrą otoska?

    Cześć, Dzisiaj odławiałem otoski że swojej 72, złowiłem jedną, chciałem ją wyciągnąć z siatki chwytałem po bokach i wytrysła ikra resztę delikatnie wycisnąłem, ikre włożyłem do pojemnika z napowietrza...

    Wyświetlenia: 1633 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Czy do akwarium z narybkiem można wlać profilaktycznie prepa

    Jeden samiec gupika odstaje od reszty, chodzi mi o to, że podpływa do filtra i łapie tlen z powierzchni wody. Wydaje mi się też, że żółknie jego ciało. Tylko jeden tak się zachowuje i wygląda, więc ma...

    Wyświetlenia: 867 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Co zrobić z rybami gdy robimy restart zbiornika

    Witam wszystkich, Zastanawia mnie czy jeśli robimy restart swojego jedynego akwarium i na czas wstępnego ustabilizowania się zbiornika nie mamy co zrobić z obsadą (brak zamiennego zbiornika, itp) ...

    Wyświetlenia: 24364 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Co zrobić z narybkiem?

    Cześć wszystkim Niedługo będę przeprowadzać restart. A akwarium po restarcie będzie ok 50% starej wody, a na czas wszelkich prac (nowe podłoże oświetlenie itp itp) rybki będą musiały zostać przeniesi...

    Wyświetlenia: 417 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Skalary złożyły ikrę, co zrobić?

    Witam mam akwa 240 l i skalary mi złożymy ikrę obsada -9 gurami dwa złote reszta mozaikowe -5 kosiarek -13 kirysów -1 sum szklisty -3 skalary i skalary mi złożyły ikre na filtrze mam sie bac ze mmi o...

    Wyświetlenia: 4691 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Pielęgnice papuzie i glonojad co zrobić ?

    Witam mam akwarium 240 l mam w nim pielęgnice papuzie , glonojada 35 cm i inne rybki . mam problem , mianowicie papuzie mi gryzą inne ryby i robią szum w akwarium a ten duży glonojad wyrywa mi rośliny...

    Wyświetlenia: 3109 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Co zrobić z rybami podczas nieobecności?

    Witam. Przed chwilą dowiedziałem się, że będę musiał wyjechać na 3 dni i mam duży problem. A mianowicie, nie wiem co zrobić z rybami. Może Wy coś mi doradzicie. Proszę o pomoc. Ryby: 1x bojowni...

    Wyświetlenia: 1537 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Skalary i glonojady niszczą rośliny - co z tym zrobić?

    Jak w temacie- najprościej to je wyrzucić, ale może jakieś inne rozwiązanie odnośnie karmienia. Skalary upodobały sobie Hygrophilę i moczarkę. Niszczą stożki wzrostu i młode liście, gołoca je pozosta...

    Wyświetlenia: 4763 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 349 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.