Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Jak chronić ikrę i narybek



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



20 lip 2011, 13:05 Jak chronić ikrę i narybek  (#1)  

Postaram sie krotko przedstawic problematyke i poprosze o Wasze rady i podzielenie sie doswiadczeniami.
Postanowilem sprobowac rozmnozyc Barwniaka Thomasa w akwarium ogolnym. Poniewaz parka ladnie sie dobrala sila rzeczy (zeszla jedna z dwoch samiczek) i skladana jest regularnie niemal co 2 tygodnie ikra - to fajnie byloby cokolwiek z tego wychowac, bo to bardzo ladne rybki sa. I choc zaleca sie inkubacje ikry to podobno sa spore szanse na rozmnozenie tego gatunku w akwarium ogolnym jako ze mlode przy odpowiedniej temperaturze wykluwaja sie niemal na drugi dzien po zlozeniu ikry i jest tej ikry bardzo duzo wiec sa szanse ze cos przezyje. Poza parka Thomasow mam obecnie kilka neonkow innesa, otoskow i kilka krewetek amano (akwarium 112l dosc gesto obsadzone roslinami) Przy temperaturze ok. 27st nawet po dwoch dniach mlode sie jeszcze nie wykluly, za to samiec juz po raz drugi zjadl ikre.
Pomijajac juz zachowanie samca, bo to juz jest odrebne zagadnienie chcialem zastosowac jakis srodek chroniacy ikre m.in. przed plesnieniem i pozniejszy narybek. Nie wiem czy jest to mozliwe aby srodek taki chronil ikre przed bakteriami i grzybami i jednoczesnie nie szkodzil bakteriom pozytecznym czy tez samym krewetkom. Przeczytalem bowiem, ze srodek Tetry Fungi Stop podobno usmierca Amano. W sklepie doradzali mi Trypaflawine i byc moze w masowej hodowli (masowym rozmnazaniu w akwariach tarliskowych) to sie sprawdza. Poniewaz ten srodek Tetry juz w polowie dawki profilaktycznej usmiercil krewetki to jakos nie bardzo mam przekonanie do AKRYFLAWINY czy też ABIOSEPTYNY zawierajacej formaldehyd. Sklanialbym sie raczej do preparatu BIODESINAL w ktorym substanja czynna jest żołcien malachitowa. Macie moze jakies doswiadczenia z tymi preparatami i wogole z ta problematyka rozmnazania ryb w akwarium ogolnym???
Ostatnio edytowano 20 lip 2011, 15:21 przez win75, łącznie edytowano 1 raz

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

20 lip 2011, 14:21   (#2)  

nie polecam lania chemii do akwa, najlepszym wyjściem byłoby przetransportowanie ikry do osobnego zbiornika. Jeżeli ikra jest złożona na kamieniu, albo na liściu (nie znam tych ryb, więc nie wiem gdzie składają ikrę) to całość przenieść. W osobnym zbiorniku bardzo mocno napowietrzaj wodę i ikra nie powinna spleśnieć.

Aileen
Początkujący

Posty: 38
Dołączył: 21 kwi 2010, 10:09
Miasto: Warszawa

20 lip 2011, 14:22   (#3)  

nie polecam lania chemii do akwa, najlepszym wyjściem byłoby przetransportowanie ikry do osobnego zbiornika. Jeżeli ikra jest złożona na kamieniu, albo na liściu (nie znam tych ryb, więc nie wiem gdzie składają ikrę) to całość przenieść. W osobnym zbiorniku bardzo mocno napowietrzaj wodę i ikra nie powinna spleśnieć.

Aileen
Początkujący

Posty: 38
Dołączył: 21 kwi 2010, 10:09
Miasto: Warszawa

20 lip 2011, 18:32   (#4)  

Ten gatunek sklada ikre na plaskich przedmiotach - u mnie pierwszy raz na bocznej sciance czyscika magnetycznego a drugi raz na plaskim otoczaku. Nie bedzie wiec problemu z przeniesieniem ikry. Byc moze wystarczy napowietrzanie jezeli akwarium tarliskowe jest odpowiednio odkazone, choc wiekszosc osob twierdzi ze bez srodkow chroniacych ikre i pozniejszy narybek od groznych bakterii i grzybow rzadko sie to udaje. I w takim przypadku rozumiem, ze rybki trafiaja do ogolnego juz dosc mocno podrosniete albowiem we wczesnym stadium wychowywane w sterylnych warunkach kiedy trafilyby do ogolnego to zapewne zaraz by padly.
W zwiazku z powyzszym tak bardzo zabiegam aby rozmnozyc je w ogolnym - zeby chociaz pare sztuk odchowac dla samego siebie, dla wlasnej satysfakcji. Ludzie, ktorzy masowo rozmnazaja ryby w celach handlowych zapewne uzywaja chemikaliow - robia to pewnie w specjalnych akwariach tarliskowych gdzie nie dba sie specjalnie o rownowage biologiczna, flore filtrow biologicznych, krewetki itp. zyjatka. Przeciez rownowage biologiczni tez mozna napedzic chemikaliami. A POZNIEJ WSZYSCY SIE DZIWIMY DLACZEGO NP. NEONY Z KRAJOWEJ HODOWLI SA W TAK FATALNEJ FORMIE (zupelnie nieodporne na choroby, zdeformowane i praktycznie bez dalszego faszerowania chemia nie da sie ich hodowac) Jezeli jest inaczej to prosze mnie wyprowadzic z bledu. Od blisko roku mam kilka krewetek amano i czuja sie swietnie natomiast trace srednio jednego innesa na miesiac

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

08 sie 2011, 09:47   (#5)  

Cześć,

Akwarystykę uprawiam od 6 lat i najlepiej idzie mi hodowla roślinek :D

Jednakże moje Kiryski pstre namiętnie składają ikrę i postanowiłem bliżej się temu przyjrzeć, a co za tym idzie doprowadzić do skutecznego tarła. Wszystko się udało, mam od wczoraj larwy w inkubatorze, który powstał ze słoika po ogórkach i co dalej? Czym te maleństwa karmić (słyszałem o żółtku jaja kurzego)? Na co zwrócić szczególną uwagę przy dorastaniu narybku tego Kiryska? Jest tylko 4 sztuki, ale traktuję je jak własne dzieci :lol:

PS1. Do przeciwników mojego "słoika po ogórkach": Spokojnie! Jest w nim piasek, dolałem bakterii nitryfikacyjnych, dołożyłem rogatka, który uznawany jest za jedną z najlepszych roślinek do akwarium tarliskowego. Jest także, rzecz jasna, natlenianie i to załączone na maxaaa :) Dziś podmieniłem część wody na wodę z głównego akwa i trochę świeżej.

PS2. Jedyny błąd jaki w tej chwili popełniłem to podanie kilku ziarenek TETRA MIN GRANULES - niestety nie zostały zjedzone i mogą "zasyfić" wodę :(

Będę wdzięczny za komentarze...
Ostatnio edytowano 11 sie 2011, 11:34 przez pyniek, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
pyniek
Poznaje temat

Posty: 116
Dołączył: 27 mar 2011, 13:15
Miasto: Sandomierz, Poland

09 sie 2011, 20:30   (#6)  

Podepne pod temat

3 dni temu kupiłem kilka ramirez, rano zauważyłem że w rogu akwarium na substracie leży pełno ikry, nie miałem czasu nic zrobić bo spieszyłem się do pracy. Po powrocie w tym miejscu jest tylko samczyk(?) i stado helenek.
czy to możliwe że heleny zjadły ikre?
Mam neonki(ale ustępują) ramireza, red cherry raczej boją się podchodzić, może amano (microrazbory i otoski wykluczam)

Avatar użytkownika
a_rek
Aktywny użytkownik

Posty: 511
Dołączył: 29 lis 2010, 23:41

09 sie 2011, 21:09   (#7)  

ramirezy najlepiej rozmnażać w akwarium sterylnym, tylko jakiś płaski kamień i będą kładły ikre, bo w ogólnym potomstwo raczej się nie odchowa, a tak można karmić wylęgiem artemii itp, podejrzewałbym helenki, w końcu są mięsożerne:)

Avatar użytkownika
bohen22
Aktywny użytkownik

Posty: 590
Dołączył: 14 cze 2008, 12:30
Miasto: Gniezno











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 550 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.