Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


kilka pytan odnosnie setup'u nowego zbiornika



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



Witam,

nadszedl czas zmiany obecnej 200l na cos bardziej przestrzennego...generalnie ma to byc holender ale mysle ze " low-tech" , planuje nastepujace wymiary baniaka :
dl - 140cm
wys - 50
szer - 65

brutto - 455l

jako oswietlenie 2x150w hqi oraz jedna belke na tyl z 1 lub 2 swietlowkami 120cm, chce ograniczyc parowanie wody przez zastosowanie "pol otwartej" pokrywy (chce wykonac obudowe na rant akwarium a na nia plaska plyte aluminiowa z otworami na lampy hqi - moze zna ktos jakies www z fotkami czegos podobnego ?), filtracja zajmie sie sump...z grubsza tak ma wygladac...teraz pytania :)

1.czy taka ilosc oswietlenia wystarczy aby doswietlic caly zbiornik i wiekszosc roslinek ladnie rosla?
2.jako pompe planuje OR 2500, czy bedzie wystarczajaco cicha ?( akwa stac bedzie w pokoju sypialnym,generalnie czy da sie tak wyciszyc calosc aby mozna bylo spac :)) ewentualnie prosze o jakies inne sprawdzone typy
3.czy wymygany bedzie dodatkowy filtr mechaniczny ?

prosze rowniez tych co maja takiej wielkosci baniaki o wszelkie porady i sugestie , narazie jeszcze wszystko w fazie daleko idacego projektu :)

Pozdrawiam
Norbert

Norbert


15 paź 2003, 23:24   (#2)  

odnosnie ww.tematu, jako zrodlo swiatla planuje oprawy CLARIAS ( http://www.warlight.pl/karta.php?ID_KAR ... _podkat=34 ), uzywa moze ktos ich lub poleca inne (tansze, lepsze do zastosowania w akwa), jakie macie zdanie na ich temat ?

Norbert


15 paź 2003, 23:45   (#3)  

No nie wiem czy akwa 455L z sumpem i HQI można nazwać low-tech :) Co do oświetlenia to IMHO same HQI wystarczy w zupełności dla zdecydowanej większości jeśli nie dla wszystkich roślin. Oprawy wyglądają super, szczególnie symetryczna. Mam pytanko, jakie układy zapłonowe planujesz kupić i ile one kosztują?

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

16 paź 2003, 00:03   (#4)  

hehe low-tech w sensie wzrostu roslin, bo co do osprzetu calego to narazie big high tech dla mnie :) tak jako podstawowe oswietlnie planuje hqi , swietlowki chce zalozyc dla ladniejszego wybarwienia ryb oraz zeby stworzyc efekt poranka oraz wieczoru, gdy nie chodza hqi, dzwonilem dzisiaj do ww. firmy i sa to pelne oprawki z ukladami zaplonowymi, takze chyba tylko wlozyc zarnik i swiecic mam nadzieje...

Norbert


16 paź 2003, 00:17   (#5)  

Norbert napisał(a):sa to pelne oprawki z ukladami zaplonowymi, takze chyba tylko wlozyc zarnik i swiecic mam nadzieje...


To super, nie trzeba nic kombinować i wyglądać będzie fajnie. Moim zdaniem oprawa świetnie nadaje się do zastosowań akwarystycznych, kształt odbłyśnika w wersji symetrycznej jest dokładnie taki jak trzeba i cena całkiem przystępna (ok. 250zł sztuka).

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

16 paź 2003, 09:21   (#6)  

Przy długości 140 sugeruje Ci danie trzech lamp HQI. Uzyskasz lepsze - równomierne rozłożenie światła.

Grzegorz Zbieć


17 paź 2003, 00:10   (#7)  

domyslam sie ze swiatla nigdy za duzo ,ale niestety moze byc tylko 2x150... bede musial tak dobrac wysokosc aby wszystko bylo doswietlone rownomiernie na tyle ile sie da...a co do resztych moich pytan nikt nie ma podobnego zbiornika ? nie wierze :) dajcie jakies sugestie ,co mozna poprawic,czego nie robic,co robic itd szczegolnie co do glosnosci takiego zestawu

Norbert


17 paź 2003, 15:37   (#8)  

Norbert napisał(a):domyslam sie ze swiatla nigdy za duzo ,ale niestety moze byc tylko 2x150... bede musial tak dobrac wysokosc aby wszystko bylo doswietlone rownomiernie na tyle ile sie da...a co do resztych moich pytan nikt nie ma podobnego zbiornika ? nie wierze :) dajcie jakies sugestie ,co mozna poprawic,czego nie robic,co robic itd szczegolnie co do glosnosci takiego zestawu

Jak możesz sprawdzić w profilu mam podobny zbiornik.
Ze swych doświadczeń sugerowałem poważne zastanowienie się nad daniem trzech lamp.
Lepiej daruj sobie świetlówki a daj trzy lampy. Jeśli nie nabyłeś jeszcze zbiornika to pomyśl przy jego zamawianiu o odpowiednim umieszczeniu wzmocnień poprzecznych względem lamp. Sprawa istotna.
Korzystam z pompy SICCE. Można dobrać odpowiednią moc. Posiada regulację wydajności, jednak przy zbyt mocnym zdławieniu mocy zaczyna być głośna.
Dodatkowy filtr (traktowany jako mechaniczny) jest bardzo przydatny. Skoro robisz sumpa, to pewnie i komin, oraz zbieranie wody do niego z powierzchni. Filtr zbierający z toni lub dna dobrze to uzupełnia. Jest też dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek awarii pompy. Ja wykorzystuję go też jako odkurzacza przy odmulaniu dna.

Grzegorz Zbieć












Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: jacekp1 i 372 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.