Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Układ rurek wlotu i wylotu wody w akwarium



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Mam pytanie odnośnie rurki zasysającej wodę w akwarium i dostarczającej. Spotyka sie naogół dwa układy :
1 - wylot z filtra z jednej strony akwa a wlot po przeciwnej stronie długości baniaka
2- wylot i wlot po tej samej stronie boku akwarium (wylot oczywiście wyżej , wlot niżej)
Co sądzicie na ten temat? Który układ jest bardziej przyjazny dla roślin lub ryb, i czy to wogóle ma znaczenie?

Avatar użytkownika
RafałW
Poznaje temat

Posty: 75
Dołączył: 01 kwi 2010, 23:12

13 kwi 2011, 23:29   (#2)  

Można przyjąć zasadę, że wlot w najniższym miejscu w akwarium.
Wylot to raczej kwestia indywidualna, ale przy jednym filtrze powinien lekko poruszać taflą.
[022l] Crystal Red, Blue Pearl
[025l] Cambarellus Texanus
[025l] White Pearl
[030l] Yellow
[112l] Sub Garden

militarius
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 20 mar 2010, 12:47
Miasto: Dąbrowa Górnicza

13 kwi 2011, 23:34 Wylot rurek c.d.  (#3)  

Pytam bo przeglądając akwa galerii Pana Amano 90 % jest z jednej strony, kwestia gustu czy zamierzony sprawdzony sposób?

Avatar użytkownika
RafałW
Poznaje temat

Posty: 75
Dołączył: 01 kwi 2010, 23:12

14 kwi 2011, 00:41   (#4)  

bez większego znaczenia, nawet może być pod samym wylotem.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

14 kwi 2011, 07:01   (#5)  

Jak wszyscy wiedzą konstrukcja filtrów wewnętrznych jest prosta wylot nad wlotem i wydaje mi sie te ten układ jest najodpowiedniejszy. Z tego powodu ze woda zatacza pełen cykl po baniaku robi jakby pełne koło co najlepiej wpływa na oczyszczanie dna i roslin..... to moje obserwacje i wnioski
Wiadro 128L
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/akwaria/3660-akwarium-roslinne-emet-brown.html?hitcount=0
Miska 31,5L
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/031l-garden-stone-emet-brown-69259.html
Drum & Bass in your face :)

Avatar użytkownika
Emet Brown
Stały bywalec

Posty: 348
Dołączył: 27 lip 2010, 18:49
Miasto: Puck

14 kwi 2011, 08:28   (#6)  

Z moich zaś obserwacji wynika, że największy wpływ na cyrkulację wody ma ustawienie wylotu z filtra.
Zwłaszcza w większych zbiornikach.
Dla każdego zbiornika będzie to z pewnością nieco inny kąt i kierunek.
Wystarczy poobserwować przez kilka dni.
Jeśli widać martwe strefy, w których osadzają się paprochy, to trochę zmieniamy ustawienie i obserwujemy dalej.
Jeśli mimo starań nie jesteśmy w stanie uzyskać optymalnego efektu, to znak że trzeba dołożyć drugi filterek.


Bez względu na ustawienie wlotu i wylotu statystyczna cząstka wody cyrkuluje w zbiorniku kilka razy zanim trafi znowu do filtra.

artuś
Poznaje temat

Posty: 140
Dołączył: 27 sty 2010, 20:11
Miasto: Bełchatów

17 kwi 2011, 22:22   (#7)  

Zgodzie się z przedmówcą. Wiele zależy od rodzaju zbiornika a szczególnie od jego wymiarów, co w nim się znajduje (należy uwzględnić tu też faunę i florę zbiornika) i jakie jest w nim podłożę.
W małym zbiorniku stosuje się wyloty skierowane ku górze, ball pipe, poppy glass... lub proste. Wyloty z kulką, skierowane w górę, lub prosto ograniczają prąd wody przy podłożu (szczególnie te pierwsze) i dzięki temu nie wzbija się zbyt wiele substancji z podłoża do lustra wody i nie przeszkadza rybą które preferują niewielki przepływ wody.
W głębszych zbiornikach zaleca się raczej stosowanie wylotów skierowanych w dół by zapewnić prawidłową cyrkulacje wody w całym zbiorniku a nie tylko w górnych jego partiach.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie wlotu i wylotu to z reguły najlepiej sprawdza się układ z dwoma rurkami bo brzegach krótszej ściany. Prąd płynący wtedy przez zbiornik układa się w taki kształt jak litera U a w wyższych zbiornikach potrafi przyjąć kształt spirali i okrąża parę razy zbiornik zanim znosu wpadnie do wlotu.

Warto też zwrócić uwagę by wylot był zamocowany tak by eliminował błonę powierzchniową (szczególnie w zbiornikach bez pokrywy)

Poszumczum
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 09 lip 2010, 09:52

18 kwi 2011, 00:47   (#8)  

A jakie ustawienie preferujecie przy dwóch filtrach? Gdzie wloty i gdzie wyloty?

dreamwalker
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 29 mar 2009, 23:08

18 kwi 2011, 14:32   (#9)  

Tak naprawdę gdzie zamontujemy wlot czy wylot nie ma aż tak ogromnego znaczenia dla samej filtracji. W wodzie i tak tworzą się wiry i cały czas ona się miesza a filtry z reguły mają zapas wydajności dla naszych zbiorników. Bardziej istotny jest dobór wylotów, to co mamy w zbiorniku i jak dbamy o estetykę.
Ktoś stwierdzi że on wolu ukryć rurki gdzieś z tyłu bo wtedy ich nie widać
Ktoś inny czyści rurki co tydzień a z tyłu ma wysoką trawę to spokojnie może zamontować wlot i wylot na bocznej ściance blisko przodu a jego traw nie znajdzie się we wlocie.
Jeśli podajemy CO2 to też dobrze by było aby woda zabierała bąbelki z dyfuzora w dół bo wtedy pokonują one większa drogę i w efekcie więcej gazu rozpuszcza się w wodę. Oczywiście znajdzie się też ktoś taki co woli dać więcej gazu a żeby dyfuzor był tam gdzie on chce na nie tam gdzie będzie działał najbardziej efektywnie.

Zbiornik ma nie tylko dobrze funkcjonować ale i ładnie wyglądać. Wiec czasami trzeba iść na jakieś kompromisy miedzy ekonomią a estetyką (np bardziej wydajny filtr ale rurki tam gdzie nam pasuje)

Co do dwóch filtrów to jeśli zależy Ci na zwiększeniu pojemności filtra a nie na zwiększeniu przepływu wody a pompy w filtrach mają podobną wydajność to możesz je spiąć w szeregu i zaoszczędzisz na rurkach i oczywiście będzie mniej widocznego sprzętu.
Jeśli chcesz zwiększyć sporo przepływ to powyższa opcja odpada. Wtedy w mniejszym zbiorniku montujesz oba wyloty obok siebie (np na bocznej ściance bliżej przedniej szyby) i oba wloty obok siebie na tej samej ściance co wyloty. Jeśli jest to długi zbiornik to warto wtedy zamontować wloty po przeciwnej stronie jak wyloty. Ale tak jak pisałemwcześniej to nie są jakieś ścisłe reguły.

Poszumczum
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 09 lip 2010, 09:52

20 kwi 2011, 01:45   (#10)  

a ja mam 120 cm długości 50 cm wysokości i 40 cm szerokości , i gdzie tu rozmieścic wloty i wyloty dwóch filtrów ?na razie mam wlot po lewej stronie na dnie , deszczownia u góry przy tylnej ściance bliżej lewej strony, i drugi wlot po prawej stronie przy dnie akwarium a wylot u góry , stromień wody idzie na akwa na przednią szybe , woda jest czysta , ale mam wrażenie że słaba ta cyrkulacja

arus
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 31 maja 2009, 02:43

20 kwi 2011, 08:18   (#11)  

W moim przypadku 120x50x50 oba wloty filtrów są po jednej stronie w rogu na tylnej ścianie, jeden wylot z deszczowni jest przy wlotach na bocznej ścianie i strumień wody ładnie obiega całe akwarium wszystkie roślinki falują. Natomiast drugi wylot jest po drugiej stronie akwarium w rogu i skierowany po przekątnej zakończony ball pipe. Nie narzekam na cyrkulację wody w akwarium.

Avatar użytkownika
dcieslik
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 19 lip 2010, 11:19

26 kwi 2011, 10:23   (#12)  

Czyli reasumując gdy chcemy podpiąć dwa filtry, które nie będą działały szeregowo najlepiej jest umieścić wyloty z nich na tej samej ściance akwarium? A co jeżeli do jednego filtra jest podpięty reaktor co2? Czy ustawiając tak wyloty co2 będzie docierało równomiernie w każdy kąt akwarium? Jeżeli nie to jakie rozmieszczenie wylotów jest wtedy optymalne?

dreamwalker
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 29 mar 2009, 23:08

07 kwi 2013, 12:08   (#13)  

Mam pytanko, może ktoś już kombinował w ten sposób. Mam filtr Eheima 2078 w akwarium 200l. Fltacja jest ok, wydajnościowo nie mam co narzekać. Problem jest z martwą strefą pod rurką wylotową. Widać to po słabszej kondycji roślin w tym miejscu. Nie bardzo mam gdzie wstawić drugi kubełek, wewnętrzny natomiast odpada ze względów estetycznych. Myślałem czy by może nie rozdzielić wylotu na dwie rurki umieszczone po przeciwnych stronach akwarium, skierowane pod skose tak zeby strumienie sie nie zderzały. Ne wiem czy to zda egzamin od strony...hydraulicznej. Czy filtr pociągnie taki układ. Wtedy wlot zostawiam 16/22 a wyloty po rozgałęzieniu zmieniam na 12/16. Czy to ma sens?

Jenkins
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 31 lip 2012, 22:51

a jak rozmiescic rurki gdy ma sie tylko wolna tylna sciane? w tej chwili mam deszczownie wychodziaca z tylnej sciany i przyklejona do krotszego boku akwarium, wylot jest skieowanny lekko ku gorze, roslinki faluja z co2 gorzej ale w dol nie moge bo nad wylotem mam rosliny wyskie.
Wracajac do pytania, chcialbym zmienic deszczownie na rurki, ale nie moge ich umiescie na krotszyk bokach zbiornika.
czy jak umieszcze na tylniej scianie to mam skierowac wylot po skosie?

Deleted User 27256


Pytanie może z innej trochę beczki. Co jest lepsze na wylot deszczownia czy "zwykła" końcówka?

arwo
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 09 lis 2012, 23:44

13 maja 2013, 17:52   (#16)  

Poszumczum napisał(a):Tak naprawdę gdzie zamontujemy wlot czy wylot nie ma aż tak ogromnego znaczenia dla samej filtracji. W wodzie i tak tworzą się wiry i cały czas ona się miesza a filtry z reguły mają zapas wydajności dla naszych zbiorników. Bardziej istotny jest dobór wylotów, to co mamy w zbiorniku i jak dbamy o estetykę.
Ktoś stwierdzi że on wolu ukryć rurki gdzieś z tyłu bo wtedy ich nie widać
Ktoś inny czyści rurki co tydzień a z tyłu ma wysoką trawę to spokojnie może zamontować wlot i wylot na bocznej ściance blisko przodu a jego traw nie znajdzie się we wlocie.
Jeśli podajemy CO2 to też dobrze by było aby woda zabierała bąbelki z dyfuzora w dół bo wtedy pokonują one większa drogę i w efekcie więcej gazu rozpuszcza się w wodę. Oczywiście znajdzie się też ktoś taki co woli dać więcej gazu a żeby dyfuzor był tam gdzie on chce na nie tam gdzie będzie działał najbardziej efektywnie.

Zbiornik ma nie tylko dobrze funkcjonować ale i ładnie wyglądać. Wiec czasami trzeba iść na jakieś kompromisy miedzy ekonomią a estetyką (np bardziej wydajny filtr ale rurki tam gdzie nam pasuje)

Co do dwóch filtrów to jeśli zależy Ci na zwiększeniu pojemności filtra a nie na zwiększeniu przepływu wody a pompy w filtrach mają podobną wydajność to możesz je spiąć w szeregu i zaoszczędzisz na rurkach i oczywiście będzie mniej widocznego sprzętu.
Jeśli chcesz zwiększyć sporo przepływ to powyższa opcja odpada. Wtedy w mniejszym zbiorniku montujesz oba wyloty obok siebie (np na bocznej ściance bliżej przedniej szyby) i oba wloty obok siebie na tej samej ściance co wyloty. Jeśli jest to długi zbiornik to warto wtedy zamontować wloty po przeciwnej stronie jak wyloty. Ale tak jak pisałemwcześniej to nie są jakieś ścisłe reguły.


Tak jak piszesz większe znaczenie ma dobór wylotu.
Ja ma wlot i wylot z jednej strony.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

jak juz tak kombinujesz to kup sobie skiper do wywolywania fali i masz problem z glowy

Avatar użytkownika
KoninX
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 21 lis 2012, 11:36
Miasto: Jaworzno

A od kiedy skimer wywołuje falę? Możesz wkleić jakiś link do takiego skimera bo ja miałem kilka i żaden takiego efektu nie dawał wszystkie zaciągają milimetrową warstwę
z powierzchni.Obecniei mam ADA i podczas jego pracy patrząc się na lustro wody nawet nie widać jak woda do niego spływa nie wspomnę o Twojej fali.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 783 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3142 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 7943 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Ugięcie szyby w akwarium

    Witam Posiadam akwarium w wymiarze 130 cm (dł) x 50 cm (wys) i 43 cm (szer) o grubości szyby 10 mm ze szkła opti white bez wzmocnień wzdłużnych. Po zalaniu próbnym szczelności różnica pomiedzy zew...

    Wyświetlenia: 742 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Biotop czarne wody wkład do filtra

    Witam, czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy jeśli użyję w biotopie czarnych wód, wkład QUALDROP HexPure a chodzi o związki azotu,chce kontrolować poziomy NH4, NO2 i NO3, czy nie wyklaruje wody mi z garb...

    Wyświetlenia: 1575 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Przepływ wody w filtrze

    Witam czy ma ktoś używa filtrów Ikola Classic. Interesują mnie jeden z dwóch 250 lub 350 bardziej 350, tylko chodzi, o realny przepływ wody wiem, nieraz były tematy poruszane itd. ale chodzi o te dw...

    Wyświetlenia: 463 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l wlot i wylot

    Witam obecnie w akwarium 72l mam fluvala 207 chciałbym zmienić wlot i wylot i tu nie mogę się zdecydowac czy wybrać Neo flow z Skimmerem czy stalowe bez skimmera dodam jeszcze że będą węże 16/22 czy s...

    Wyświetlenia: 1000 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • RODI - cofanie wody

    Dzień dobry Ostatni etap filtracji RODI żywica umieszczona jest w przeźroczystej tubie. Po zakończeniu filtracji obserwuje cofanie wody z tego ostatniego modułu, tak że przez następne dwa tygodnie ży...

    Wyświetlenia: 1018 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Filtr kasetowy za akwarium.

    Potrzebuję porady doświadczonych akwarystów. Posiadam akwarium Glossy Cube 135l 50x50x63cm. Obecnie za filtracje robią dwa FZN2 na tylnej ściance co nie za bardzo mi pasuje. Za względu na całkowity b...

    Wyświetlenia: 2460 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Akwarium 300L - Aquael Ultramax 2000 - filtr dodatkowy?

    Witam Tytuł może nie bardzo chwytliwy ale też jest ograniczenie w ilości znaków, więc wszystkiego nie da się tam zmieścić. A sprawa wygląda tak: mam zbiornik 300L (120x50x50)i w nim działający już oko...

    Wyświetlenia: 943 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: HarveyDent i 402 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.