Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Test pokazujący że pierwiastek jest a nie ile go jest ;)



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Pytanie do mądrych głów ;)

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie taka myśl. Wszystkie testy akwarystyczne opierają się na informacji ile danego pierwiastka znajduje się w wodzie a mnie ciekawi czy są testy które po prostu pokazują czy dany pierwiastek wogóle znajduje się w wodzie - nawet pomijając to co wiemy wszyscy że dokładność testów nie jest najlepsza i nawet jeżeli test wskazuje zerową zawartość to nie znaczy że danego pierwiastka w wodzie nie ma. Bo w gruncie rzeczy w większości przypadków o ile nie wszystkich wystarczyłaby w zupełności informacja że danego pierwiastka nie ma i to by był wystarczający sygnał do tego żeby uzupełnić jego zawartość. Pomijam w tej kwestii nadmiar jakiegoś pierwiastka. Chodzi mi o wskazanie czy jest czy go nie ma.

Pozdrawiam
Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę :D

Avatar użytkownika
marofoxyz
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 10 gru 2003, 18:51
Miasto: Skierniewice

23 mar 2011, 00:41   (#2)  

A jakiez to pierwistki chciałbys mierzyc , gdyz tylko składniki mikro sa na poziomach dziesietnych i setnych ppm.
Po drugie przypisany test jest na tyle czuły aby mierzyc stezenia odpowiednie w akwarystyce jesli o takie ci chodzi.
300 L Palety
112 L Roslinne
27 L CUBE 30 Iwagumi

Avatar użytkownika
adriaco
Stały bywalec

Posty: 322
Dołączył: 05 kwi 2009, 20:04
Miasto: Norwegia

23 mar 2011, 01:21   (#3)  

Każdy żeby było najłatwiej, można to porównać hipotetycznie do jakiegoś urządzenia pomiarowego, którego sondę wkładamy do wody , wybieramy jaki pierwiastek nas interesuje i jeżeli pierwiastek znajduje się w wodzie to zapala się światełko jeżeli go nie ma to światełka brak ;)
Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę :D

Avatar użytkownika
marofoxyz
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 10 gru 2003, 18:51
Miasto: Skierniewice

23 mar 2011, 10:18   (#4)  

marofoxyz napisał(a):Każdy żeby było najłatwiej, można to porównać hipotetycznie do jakiegoś urządzenia pomiarowego, którego sondę wkładamy do wody , wybieramy jaki pierwiastek nas interesuje i jeżeli pierwiastek znajduje się w wodzie to zapala się światełko jeżeli go nie ma to światełka brak ;)


spektrometr- na podstawie widma danej substancji i pików które się w tym widmie znajdują można określiś zawartość poszczególnych substancji co więcej to urządzenie pozwala także na pomiar zawartości danej substancji... a jak zmierzysz sobie C14 to możesz określić wiek badanego przedmiootu ( do 62 tys lat). Mają go na politbudzie w Gliwicach

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

23 mar 2011, 15:23   (#5)  

Nie rozumiecie prostoty mojego założenia ;) Wiem co to jest spektrometr i wiem co to jest spektrofotometr bo ten drugi już niedługo powinien pojawić się w moim akwarystycznym kąciku chemika :D Chodzi mi o coś o trochę innej zasadzie działania, opartej na podobnej zasadzie działania jak wyżej wymienione urządzenia ale pokazujący tylko i wyłącznie informację czy pierwiastek jest czy nie czyli prosta informacja "Tak" lub "Nie". Wiem na jakiej zasadzie działa spektrometria i spektrofotometria. Mnie nie interesuje zawartość danego pierwiastka w wodzie. Dla mnie wystarczająca jest informacja czy jest czy nie, bo jeżeli wiem że danego pierwiastka nie ma to po prostu daję go w znanej ilości. Ja na przykład stosuję dawki pierwiastków podane w artykule Clive'a Greena czyli metoda EI jakby ktoś nie wiedział ;) Dla mnie osobiście wyżej wymieniony sposób działania wystarczyłby do tego że jeżeli "hipotetyczne światełko" się nie pali to już wiem że na przykład muszę dodać 20ppm Azotu chociażby i od momentu podania czekam do momentu aż światełko znowu zgaśnie i znowu dodaję te 20ppm. Spider jeżeli widzisz ten post to wrzuć tutaj od siebie kilka groszy bo ty masz całkiem szerokie horyzonty myślowe w takich kwestiach ;) Myślę że ty zrozumiesz o co dokładnie mi chodzi. Ja tutaj proponuję odmienny sposób myślenia na temat "testowania". Wydaje mi się że coś takiego jest możliwe i może nawet istnieje, bo według mnie musiało by to działać na o wiele prostszej zasadzie i mogło by być o wiele tańsze niż na przykład spektrofotometria. Przykładowo to coś musiało by mierzyć tylko minimalną ilość danego pierwiastka - czyli musiało by być jakby to powiedzieć wyskalowane tylko na jedną wartość, czyli jeżeli tej wartości nie ma to "światełko się nie pali" a jeżeli jest nawet 100 razy więcej to mnie to już nie interesuje - tylko proszę was o wnikliwe zanalizowanie mojego pomysłu i nie uświadamianie mnię o nadmiarach i niedoborach tylko i wyłącznie na podstawie części w której użyłem stwierdzenia "100 razy więcej" ;) Pozdrawiam :)
Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę :D

Avatar użytkownika
marofoxyz
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 10 gru 2003, 18:51
Miasto: Skierniewice

23 mar 2011, 16:21   (#6)  

marofoxyz napisał(a):Nie rozumiecie prostoty mojego założenia ;) Wiem co to jest spektrometr i wiem co to jest spektrofotometr bo ten drugi już niedługo powinien pojawić się w moim akwarystycznym kąciku chemika :D Chodzi mi o coś o trochę innej zasadzie działania, opartej na podobnej zasadzie działania jak wyżej wymienione urządzenia ale pokazujący tylko i wyłącznie informację czy pierwiastek jest czy nie czyli prosta informacja "Tak" lub "Nie". Wiem na jakiej zasadzie działa spektrometria i spektrofotometria. Mnie nie interesuje zawartość danego pierwiastka w wodzie. Dla mnie wystarczająca jest informacja czy jest czy nie, bo jeżeli wiem że danego pierwiastka nie ma to po prostu daję go w znanej ilości. Ja na przykład stosuję dawki pierwiastków podane w artykule Clive'a Greena czyli metoda EI jakby ktoś nie wiedział ;) Dla mnie osobiście wyżej wymieniony sposób działania wystarczyłby do tego że jeżeli "hipotetyczne światełko" się nie pali to już wiem że na przykład muszę dodać 20ppm Azotu chociażby i od momentu podania czekam do momentu aż światełko znowu zgaśnie i znowu dodaję te 20ppm. Spider jeżeli widzisz ten post to wrzuć tutaj od siebie kilka groszy bo ty masz całkiem szerokie horyzonty myślowe w takich kwestiach ;) Myślę że ty zrozumiesz o co dokładnie mi chodzi. Ja tutaj proponuję odmienny sposób myślenia na temat "testowania". Wydaje mi się że coś takiego jest możliwe i może nawet istnieje, bo według mnie musiało by to działać na o wiele prostszej zasadzie i mogło by być o wiele tańsze niż na przykład spektrofotometria. Przykładowo to coś musiało by mierzyć tylko minimalną ilość danego pierwiastka - czyli musiało by być jakby to powiedzieć wyskalowane tylko na jedną wartość, czyli jeżeli tej wartości nie ma to "światełko się nie pali" a jeżeli jest nawet 100 razy więcej to mnie to już nie interesuje - tylko proszę was o wnikliwe zanalizowanie mojego pomysłu i nie uświadamianie mnię o nadmiarach i niedoborach tylko i wyłącznie na podstawie części w której użyłem stwierdzenia "100 razy więcej" ;) Pozdrawiam :)

no ok rozumiem że chcesz wykonać badanie jakościowe a nie ilościowe lub półilościowe. Natomiast jakiejkolwiek metody badawczej nie użyjesz będzie miała ona swoją czułość czyli najmniejsze wykrywalne stężenie i tym samym jest badaniem półilościowym. Reasumując każda metoda półilościowa jest metodą jakościową, natomiast nie znam żadnych urządzeń które badały by tylko fakt obecności pierwiastka. Jeżeli chodzi o spektrofotometrię- to tu jest taka niedogodność że najczęściej dostępnymi standaryzowanymi odczynnikami są odczynniki do badań krwi a one są opracowane na wyższe stężenia niż występują w akwariowej wodzie no chyba że chce ci się bawić we własnoręczne sporządzanie roztworów, robienie krzywej, kalibrowanie ale w warunkach domowych obarczone to może być dużym błędem...

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

23 mar 2011, 22:03   (#7)  

moonrider

Właśnie to jest to słowo którego mi brakowało badanie jakościowe a nie ilościowe :) Jeżeli chodzi o spektrofotometrię to jest o wiele lepiej niż napisałeś, ponieważ spektrofotometr na przykład Hach Lange DR 2800 potrafi wykykryć naprawdę śladowe ilości nawet mikro, rzecz jasna nie każdego ale zdecydowana większość jest na prawdę dokładna, problemem jak dla mnie jest tylko jeszcze cena poszczególnych testów do Hach'a bo sam spektrofotometr to już ok 9000 Pln, chociaż to jestem jeszcze w stanie wygospodarować, tym bardziej że jak już go zakupię to wspomogę kolegów forumowiczów i postaram się uruchomić domowe laboratorium oparte o ten właśnie model i wtedy poinformuję że można przysyłać próbki do analizy, rzecz jasna z zachowaniem wszystkich wymogów i za cenę sporo niższą niż w laboratoriach i różnych tam stacjach okręgowych... ;) Nie wiem jak jest w innych miastach ale na przykład w Skierniewicach w ochronie środowiska za niemetale chcą chyba 25 plus vat i to oczywiście za jeden pierwiastek a za metale nawet 50 plus vat. Do tego dochodzi jeszcze cena testów, ponieważ standardowo z modelem DR 2800 są już jakieś testy ale niestety nie wszystkie i ceny niektórych dochodzą nawet do 1500 zł w przypadku metali ale na szczęście opakowanie zawiera całkiem sporą ilość testów tak więc suma sumarum z tego co wyliczyłem to przeprowadzenie nawet kompletnej analizy wszystkich pierwiastków które nas roślinniaków interesują wcale nie jest aż taką dużą sumą. Jeszcze tylko trochę muszę poczekać aż zacznie się sezon na imprezy plenerowe, wesela itp. i się DR-a kupi ;) Jeżeli Spider się odezwie to może zapyta samego Toma Barra czy twierdząca odpowiedź na moje pytanie jednak istnieje hehe W każdym razie Moonrider fajnie że zainteresowałeś się tematem, bo coś mi mówi że ktoś już cos takiego wymyślił tylko trzeba trochę pobuszować po necie :) Pozdrawiam
Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę :D

Avatar użytkownika
marofoxyz
Poznaje temat

Posty: 69
Dołączył: 10 gru 2003, 18:51
Miasto: Skierniewice











Powiązane tematy
  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1197 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Co to jest?

    Witam Czy ktoś się spotkał z białą pianą w wodzie z kranu po dodaniu Aquasafe od Tetry. Czy to efekt usuwania chloru z wody? Fotka trochę niewyraźna. Macie jakieś pomysły co to może być.

    Wyświetlenia: 905 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jbl direct co2 test - nie działa

    Dzień dobry, Jakiś czas temu zakupiłem wyżej wymieniony test do bezpośredniego pomiaru co2. Nieważne czy mierze wodę z akwarium LT, wodę kranową, wodę przegotowaną, dopiero po wlaniu wielu kropel mi...

    Wyświetlenia: 463 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Co ile ja lać

    Witam chciałbym się dowiedzieć czy ktoś może mi pomóc z nawozami a mianowicie chodzi o? Czy po podmianie wody nawozy lejemy tylko na tyle ile litrów podmieniliśmy wody, czy na cały litraż akwarium. ...

    Wyświetlenia: 1864 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Gdzie jest moje PO4

    Witam Wszystkich. Chyba od października ubiegłego roku jestem posiadaczem 200 litrowego akwarium, chciałem aby było było roślinne i jest. Akwarystą jestem od lat , ale zawsze było to malawi. Wszystko...

    Wyświetlenia: 1571 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • PO4 nie do zbicia na podłożu Yokuchi jiban soil

    Witam forumowiczów, Jestem początkujący akwarystą, założyłem akwarium 77 l,wymiary 60x35x35, na podłożu aktywnym yokuchi jiban soil w rogu piach. Start akwarium to 2.02.2023.Zastosowany filtr to Aquae...

    Wyświetlenia: 1307 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Ile Nawozic i jakie Nawozy

    Witam, Mój zestaw Kostka- 31L brutto-30x30x35 netto-pewnie jakieś 25L Światło- Twinstar III 300C 16W 1028 lm świece 7godz akwarium ma 1 miesiąc CO2 TROPICA System Nano na noc zakręcam Filtracj...

    Wyświetlenia: 1599 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Test Zoolek NO3 - fakty i mity

    Witam. Ponieważ po internecie krążą różne opinie na temat testów Zooleka, postanowiłem sam sprawdzić, czy rzeczywiście jest aż tak zły jak są o nim opinie :) Przeprowadziłem "kalibrację" tes...

    Wyświetlenia: 31270 | Odpowiedzi: 106 czytaj więcej...

  • O twardości wody w akwarium - tego nie wiedziałeś

    Zapraszam do obejrzenia, udziału w ankiecie i dyskusji. Fajnie omówione najważniejsze kwestie związane z twardością wody. https://www.youtube.com/watch?v=kWz0O9jx33k Zapraszam do poczytania artyku...

    Wyświetlenia: 1236 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zielone plamy na liściach, chyba nie glony.

    Witam, Jestem początkującym akwarystą, mam problem z zielonymi palmami na liściach np. anubias ale również na roślinach czerwonych. Testuję wodę na no3 ( ok 20) i po4 ( ok 0,5). Azotu nie mogę zbić f...

    Wyświetlenia: 7247 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 649 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.