Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Zabawa w NA - na co zwrócić uwagę?:)



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



26 sty 2010, 16:42   (#21)  

Chcesz mieszać podłoże ADA z podłożem AA?

Anonim 12498


26 sty 2010, 17:06   (#22)  

no tak myslalem, ale pewnie jak znam zycie zaraz napiszecie, ze tak nie powinno byc:). Czy w gre wchodzi kwestia wymieszania po jakims czasie i ewentualnych problemow przy zakladaniu innego baniaka czy cos jeszcze innego? W sumie podloze to chyba jedna z najistotniejszych spraw?

Steril
Poznaje temat

Posty: 136
Dołączył: 24 sty 2010, 22:03
Miasto: Starogard

26 sty 2010, 17:09   (#23)  

No chyba nikt jeszcze nie mieszał tych dwóch podłóż, ja na Twoim miejscu bym nie ryzykował i użył samej, sprawdzonej Amazoni(ew. z dodatkiem Power Sand).

Anonim 12498


26 sty 2010, 17:18   (#24)  

rozumiem, dziękuję za instrukcje. Ciekaw jestem też, w jaki sposób i na jakim etapie rozpoczyna się nawożenie oraz dozowanie CO2 - od startu, bez względu na wyniki testu, czy tyle, aby skorygować te wyniki?

Steril
Poznaje temat

Posty: 136
Dołączył: 24 sty 2010, 22:03
Miasto: Starogard

26 sty 2010, 17:22   (#25)  

CO2 podaje się od samego początku.

Anonim 12498


26 sty 2010, 18:24   (#26)  

Steril napisał(a):suma sumarum - sprzet do zbiornika kompletuje wg wlasnej wizj, z zachowaniem ogolnych zasad oczywiscie. Z ady wezme tylko podloze amazonia powder, zasypie nim aquaarta. Co do nawozow - chetnie poczytam jak podrzucisz mi jakiegos linka, na co zwrocic uwage, co jest istotne, do odczynnikow dobrej jakosci z racji zawodu mam nieograniczony dostep. Do tego bezpieczny zestaw co2 i za jakis czas dam znac jak to wyglada;)

pozdrawiam, Szymek

p.s. w morskim nauczylem sie, ze nie ma polsrodkow, ale diabel tkwi w szczegolach, trzeba po prostu wypracowac sobie swoj system i podejscie


Zasad prowadzenia zbiornika i związanych z tym strategii nawożenia jest wiele. Zależy co chcemy osiągnąć, albo jak chcemy prowadzić zbiornik, czy naszym celem jest dobry wzrost roślin, czy "niskobsługowość" zbiornika, etc.
Czy akwarium będzie założne na dłuższy okres czasu, czy krótkotrwałą aranżacją.
Zanim skończysz kompletowanie sprzętu, to zasugeruję Ci nie instalowanie zbyt dużej mocy ośiwtlenia, jeżeli jest początkującym, 0.6-0.8W/litr w świetlówkach T5 w zależności jak wysoko nad wodą będą lampy, w akwarium o wysokości jaką planujesz powinno być wystarczające.
O ile dobrze policzyłem, to akwarium będzie miało około 100 litrów brutto, więc sugerowałbym filtr o przepływie zainstalowanej pompy 600-1000 litrów na godzinę. Przy Twojej planowanej aranżacji, co prawda tak duży przepływ może nie być potrzebny, ale jak w przyszłości zrobisz aranżację z łodygowców, to na pewno się przyda, przecież nie będziesz zmieniał filtra co aranżację. Żeby tak duży przepływ z filtra nie robił za dużej "pralki", to możesz użyć deszczowni, albo lily pipe, takiej o rozszerzajacym się kielichu, jakich używają systemy ADA np.http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/li ... -4711.html których jest sporo na rynku, wielkośc musisz dobrać do wielkości zbiornika. Taki kształt wypływu zamienia prędkość i ciśnienie strumienia wody (zmniejszając efekt "pralki") bez straty przepływu.
Alternatywnie możesz kupić filtr o mniejszym przepływie i w razie potrzeby zwiększyć przepływ instalując falownik od akwarium morskiego, ale nie każdemu oglądanie sprzętu w akwarium się podoba.
Jeżeli planowana aranzacja, ma być bardziej długoterminowa, to podłoże sensownie jest dodatkowo wzbogacić w dodatkowe źródło składników, jak np ADA PowerSand, który to preparat jest gotowym rozwiązaniem, albo innymi sposobami DYI jak używając np. nawozów typu Osmocote http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=24570
Jeżeli chodzi o zestaw CO2, to wybór jest szeroki, ja tam używam najtańszego reduktora spawalniczego, do którego dokupiłem zaworek precyzyjny, a jako źródła CO2, używam gasnicy śniegowej, bo tutaj gdzie mieszkam jest problem z nabijaniem butli CO2.
Gdzieś na forum jest ranking reduktorów, na pewno coś wybierzesz, mi trudno się do nich odnieść bo ich nie używałem.
Przy tej wielkości akwarium, do rozpuszczania CO2 powinien Ci wystarczyć zwykły dyfuzor ceramiczny, chyba że wolisz reaktor, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Co do nawozów, to rośliny mają takie priorytety:
- węgiel (CO2 i związki organiczne)
- makroelementy: N, P, K (również Ca, S i Mg, których często odpowiednia ilość jest juz w wodzie z kranu, czasami brakuje Mg)
- mikroelementy: Fe, Mn, B, Zn, Cu, Mo

Źródła węgla już podałem.
Jako źródło podstawowych makroelementów, jak NPK możemy użyć tylko dwóch soli, KNO3 i KH2PO4 i nie muszą one być specjalnie czyste, ja używam takich ze sklepu ogrodniczego.
Możemy się równiez posiłkować dodatkowymi źródłami potasu, jak K2SO4, KCl czy KHCO3, najłatwiejszy do zdobycia i najpopularniejszy jest K2SO4.
Jeżeli zachodzi potrzeba dodania Mg, to najczęściej używanym związkiem jest MgSO4x7H2O.
Alternatywne źródła azotu często używane przez producentów to mocznik i azotan amonu.
Jeżeli chodzi o mikroelementy, to raczej nie warto bawić się samemu w ich mieszanie, lepiej kupić gotowe mieszanki, albo firmowe, ale najlepiej o znanym składzie by łatwo było ustalić dawki jakie chcemy podac, albo ogrodnicze (również o znanym składzie) z tym, że należy zwracać na rodzaj użytych w nich chelatów.

Podawanie mikroelemntów przy krytycznym limitowaniu dwóch poprzednich składników zawsze prowadzi do problemów, tak samo nie pomoże dodawanie większej ilosci makro, gdy mamy za mało CO2, dlatego najlepiej zaczynać ustalać poziomy od góry, najpierw CO2, potem makro a na końcu mikro, aby unikać katastrof.

Teraz jakie nawozy z tych składników zrobisz i jak ich będziesz używał, będzie zależało od celów jakie chcesz osiągnąć.
W systemie firmy ADA podłoże jest głównym źródłem składników, a nawożenie kolumny wody ma charakter uzupełniajacy zwłaszcza na początku istnienia zbiornika i stąd wzięły się Stepy. Im wyższy Step, tym więcej nawozów zawiera, aby zrównoważyć zużycie składników z podłoża i dostarczyć ich przez kolumnę wody. Jednak dozowanie do wody jest na tyle niskie, że po jakimś czasie składniki z podłoża zostają w znacznym stopniu wyczerpane. System ten jest zaprojektowany dla aquascaperów, gdzie długość życia aranżacji i zbiornika jest ograniczona, wiec im to specjalnie nie przeszkadza. Do nowej aranżacji powinni jednak kupić nowe podłoże, albo zregenerować stare, jak im się chce bawić w regenrację.

Możemy też użyć tego podłoża i dozować więcej do kolumny wody niż producent systemu przewidział, przez co pobór składników z podłoża znacznie spadnie i może ono posłużyć dłużej. Gdy będziemy dozować trochę więcej do kolumny wody niż rośliny są w stanie zużyć (np. metodą EI), to wtedy podłoże część tych niezużytych składników z kolumny wody przechwyci dzięki jego zdolności wymiany kationów (CEC - cation exchange capacity) i samo się częściowo zregeneruje.
Kilka tygodni temu zostały opublikowane wyniki badań, jak zachowuje się to podłoże przy takim dozowaniu. Zbadano wiele jego parametrów i poziomy składników pokarmowych, gdy było ono nowe i po 18 miesiącach jego używania z obfitym dozowaniem kolumny wody. Badano ADA Amazonia i ADA PowerSand http://www.barrreport.com/showthread.ph ... -aqua-soil . W wypadku wielu składników ich poziomy były nawet wyższe po 18 miesiącach używania, niż w nowym substracie ze względu na samoistnę regenerację podłoża przy obfitym dozowaniu kolumny wody.
Jednak takie dozowanie kolumny wody ma również inne aspekty, które nie wszystkim się podobają, jak choćby zbyt szybki wzrost roślin, czy zalecane większe podmiany wody, zwłaszcza dla początkujących.
Mozesz też mieszać strategie, jak np dozować mało na początku, a po czasie więcej, gdyż większa ilość składników w systemie (podłoże+woda), może wielu początkującym akwarystom roślinnym powodować problemy.

To tak w dużym skrócie.

Edit: Podłoże AA ma podobne właściwości jak podłoża linii ADA, zapewne różni się tylko ilością składników pokarmowych.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 26 sty 2010, 18:47 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

26 sty 2010, 18:43   (#27)  

Łojeja ale wykład, że też Ci się chciało, dzieki:)

Czyli tak: Zakładam zbiornik przysypując power sanda amazonią, zraszam, sadzę ziele, zalewam, uruchamiam filtrację, swiatelko, co2 i czekam. W miedzyczasie podmanki i obserwacja. Po kilku (kilkunastu) dniach w razie potrzeby (testy) uzupelniam co potrzeba.

Pytanie - jaka woda zalewac? Kranowka (w tej chwili na tds mam 276), twardosci nie mierzylem. Czy lepiej kranowka plus z RO, albo sama z RO?

Steril
Poznaje temat

Posty: 136
Dołączył: 24 sty 2010, 22:03
Miasto: Starogard

26 sty 2010, 21:22   (#28)  

spider Ty to chyba zostaniesz pisarzem :wink:

toXic PL
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 25 sie 2009, 17:31
Miasto: Gniezno

26 sty 2010, 22:08   (#29)  

Ja tam nie widze znaczenia czy ADA powder z AA czy ze żwirem. Tak naprawde to jakie to ma znaczenie ? Bo łatwiej/trudniej ? Na kawarcu moze być tak samo fajnie jak na amazonii (AA nie stosowałem). Jeśli chcesz palić 4 tuby nad tym maleństwem to ja to widze tak: albo będziesz miał cacuszko ze palce lizać nie wiedząc czemu albo super wypas glonarium (zakłądając ze masz małe doświadczenie).

Woda: Albo 100% kran (jeśli sie nadaje) albo 100% RO + wtórna mineralizacja. Zabawa w wyliczanie gH i kH jest dla nadgorliwych :)
Pozdrawiam
Tomasz Kurek

Avatar użytkownika
Tomasz Kurek
Zainteresowany tematem

Posty: 283
Dołączył: 26 cze 2003, 21:00
Miasto: Konstancin - Jeziorna

27 sty 2010, 00:02   (#30)  

Steril napisał(a):Łojeja ale wykład, że też Ci się chciało, dzieki:)

toXic PL napisał(a):spider Ty to chyba zostaniesz pisarzem :wink:


Nie pisałem przecież tylko dla jednej osoby, więcej osób na forum to czyta, więc uznałem, że warto. I tak za kilka tygodni pewnie znowu padną te same pytania :roll: .

Steril napisał(a):Pytanie - jaka woda zalewac? Kranowka (w tej chwili na tds mam 276), twardosci nie mierzylem. Czy lepiej kranowka plus z RO, albo sama z RO?


Wartość tds nic mi nie mówi, bo jest rzadko używana w akwarystyce roślinnej, jako miarę rozpuszczonych w wodzie soli używamy twardości ogólnej GH, a buforowość wody określamy twrdością węglanową KH.
Ja osobiście uważam, że używanie wody RO w akwarium roślinnym mija się z celem, bo po co pozbywać się z niej składników, które za chwilę dodamy z powrotem. Woda taka powinna być używana tylko w wyjątkowych sytuacjach. Albo gdy mamy bardzo wysoką twardość (chociaż tutaj równie dobrze możemy użyć kwaśnych wymieniaczy jonowych), albo gdy zawiera zbyt duży poziom jakiegioś składnika, np.NO3 i przyjęliśmy strategię dozowania, gdzie skąłdn9ik ten chcemy trzymać nisko.
Osobiście nie widzę, żadnych korzyści z używania wody RO i remineralizatorów, chociaż wielu zaraz wspomni o magicznych stosunkach Ca:Mg:K, które te specyfiki dostarczają. To co warto wiedzieć, to jakie ilości Ca, Mg, NO3 i PO4 nasza kranówka zawiera i dane te można zdobyć od dostawcy wody z wyjątkiem PO4, gdyż na ten składnik nie ma normy w wodzie pitnej i nie wszyscy dostawcy go testują.
W odróżnieniu od organizmów morskich, gdzie parametry środowiska są prawie stałe i należy je utrzymywać na określonych poziomach i w określonych stosunkach, rośliny wodne mają dużą tolerancję na parametry środowiskowe, gdyż ewoluowały w środowiskach ciągle się zmieniających (okresy suszy, czy duże opady zmieniające szybko parametry wody) i są do tych zmian przystosowane, dlatego określone stosunki elementów nie mają dla nich aż tak dużego znaczenia, ważniejsza jest dla nich ich dostępność.
Jeżeli z jakichś powodów chcesz używać wody RO, to najprościej jest ją zmieszać z wodą z kranu lub z odrzutu z membrany. Należy też pamiętać, że ze względu na właściwości CEC, podłoże będzie działać na początku jak kationit wodorowy i samo zmiękczy wodę oraz obniży jej pH, więc na początku możesz śmiało zalać z kranu, no chyba że masz w kranie betoniarnie, to wtedy może nie.

Steril napisał(a):Czyli tak: Zakładam zbiornik przysypując power sanda amazonią, zraszam, sadzę ziele, zalewam, uruchamiam filtrację, swiatelko, co2 i czekam. W miedzyczasie podmanki i obserwacja. Po kilku (kilkunastu) dniach w razie potrzeby (testy) uzupelniam co potrzeba.

Generalnie tak to może wyglądać, dobrze jest również dodać preparaty bakteryjne do podłoża lub zaszczepić podłoże bakteriami z dojrzałego filtra, co przyspieszy jego dojrzewanie.
Tak jak napisał Tomasz Kurek nie koniecznie musisz używać Amazoni, bo Power Sand zawiera znacznie więcej składników niż sama Amazonia i możesz użyć np. żwiru czy pisaku kwarcowego, jednak sensownie jest moim zdaniem użyć podłoża typu Amazonia, ze względu na właściwości CEC jakie takie podłoża posiadają i zdolność przechwytywania i magazynowania składników, czy to z kolumny wody, czy z uwalnianych z Power Sand. Podłoże AA będzie pod tym względem równie dobre, jak produkty ADA z tym,że nie koniecznie tak bogate w składniki pokarmowe. Z podłoży ADA najlepszym wyborem pod względem ilości składników pokarmowych jest Amazonia, zwłaszcza jeżeli masz miękką wodę w kranie lub zamierzasz używać RO do jej zmiękczania. Na temat ilości skłądników w podłożu AA nic nie wiem.
Na starcie ważne jest obsadzenie jak największej powierzchni dna roślinami (50% i więcej), potem woda i CO2 do dechy. Przez pierwsze tygodnie na ogól nie ma potrzeby nawożenia wody, bo duża ilość składników wypłukuje się z podłoża, ADA zaleca w tym okresie podawać tylko potas, co wielu akwarystów robi. Jeszcze inni akwaryści dozują nawozy od pierwszego dnia, chociaż często w mniejszych dawkach niż docelowe.
W pierwszych tygodniach czasami (a u niektórych często) występują glony, jednak powinny ustąpić, gdy zbiornik dokończy cykl azotowy i w pełni dojrzeje.
Innym sposobem na glony w dojrzewającym zbiorniku jest "suchy start", gdzie zalewamy akwarium wodą gdy dojrzeje podłoże, do tego czasu rośliny rosną w podłożu emersyjnie.
To czy będziesz musiał używać testów, zależy od metody dozowania jaką przyjmiesz, jednak testowanie wody gdzie mamy inne źródło składników niż tylko kolumna wody mija się chyba z celem, bo wynik takiego testu nie przesądza o dostępności składników dla roślin. Jakiegoś składnika w wodzie może nie być, a moze go być pod dostatkiem w podłożu, skąd rośliny mogą go pobrać. Poza tym dokładność wielu testów pozostawia wiele do życzenia. Lepiej jest chyba dozować znane, bo ustalone przez nas, ilości składników, niż polegać w ich dozowaniu na podstawie wyników testów wody. Testów możemy używać jako narzędzia pomocniczego do monitorowoania i ewentualnego korygowania nawożenia.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

28 sty 2010, 00:18   (#31)  

"I tak za kilka tygodni pewnie znowu padną te same pytania"

Dlatego podziwiam, ze chce Ci sie pisac:) no i dziekuje jednoczesnie

Jeszcze jedno pytanie, tym razem o system co2 - nie ADA , cos zastepczego, estetycznego, nie chce tez reduktora z zegarami wiekszymi niz liczniki wody u mnie w domu. Podoba mi sie jednorazowa butla rataj - jakie male reduktory do tego pasuja? Jaka jest srednica gwintu w takiej butelce? Moze jakies inne propozycje? Zalezy mi przedewszystkim na wygodzie, stabilnosci i estetyce. Pozdrawiam

Steril
Poznaje temat

Posty: 136
Dołączył: 24 sty 2010, 22:03
Miasto: Starogard

28 sty 2010, 00:25   (#32)  

Steril napisał(a):"I tak za kilka tygodni pewnie znowu padną te same pytania"

Dlatego podziwiam, ze chce Ci sie pisac:) no i dziekuje jednoczesnie

Jeszcze jedno pytanie, tym razem o system co2 - nie ADA , cos zastepczego, estetycznego, nie chce tez reduktora z zegarami wiekszymi niz liczniki wody u mnie w domu. Podoba mi sie jednorazowa butla rataj - jakie male reduktory do tego pasuja? Jaka jest srednica gwintu w takiej butelce? Moze jakies inne propozycje? Zalezy mi przedewszystkim na wygodzie, stabilnosci i estetyce. Pozdrawiam

Witaj może coś takiego z pewnością wystarczy
http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/te ... -4660.html

Gość


28 sty 2010, 00:33   (#33)  

Faktycznie fajny zestaw, tez juz o tym myslalem. Wiesz moze jednak jak jest z butla rataj? czy mozna do tego przylaczyc zwykly maly reduktor z jednym "zegarem" przez jakas przejsciowke?

Steril
Poznaje temat

Posty: 136
Dołączył: 24 sty 2010, 22:03
Miasto: Starogard

28 sty 2010, 00:45   (#34)  

Steril napisał(a):Faktycznie fajny zestaw, tez juz o tym myslalem. Wiesz moze jednak jak jest z butla rataj? czy mozna do tego przylaczyc zwykly maly reduktor z jednym "zegarem" przez jakas przejsciowke?

Jesli chodzi o ta za 99zł to są przejściówki musiałbyś poszukać na necie,a reduktor to juz sam który wybiezesz,lecz ja osobiście pokierowałbym się kupnem całego zestawu,i jednak z butla wielokrotnego użytku.
na temat butli rataja się dokładnie nie wypowiem ,by nie wprowadzić Cię w ewentualny błąd.

Gość


28 sty 2010, 15:42   (#35)  

Steril napisał(a):Jeszcze jedno pytanie, tym razem o system co2 - nie ADA , cos zastepczego, estetycznego, nie chce tez reduktora z zegarami wiekszymi niz liczniki wody u mnie w domu. Podoba mi sie jednorazowa butla rataj - jakie male reduktory do tego pasuja? Jaka jest srednica gwintu w takiej butelce? Moze jakies inne propozycje? Zalezy mi przedewszystkim na wygodzie, stabilnosci i estetyce. Pozdrawiam


Zestaw Rataja używa standartowych butli jednorazowych do spawania
takich http://www.welduk.com/Details.asp?ProductID=88
zmieniają tylko naklejkę i dodają 100% marży.
Zestaw Rataja używa reduktora spawalniczego do butli jednorazowych, dokładnie
takiego http://www.welduk.com/Details.asp?ProductID=260 tylko ich jest poniklowany
i zaworka precyzyjnego
takiego http://cgi.ebay.co.uk/Feinnadelventil-N ... 20addf0baf

Ja zbudowałem podobny system tylko kupiłem reduktor z manometrami
taki http://www.welduk.com/Details.asp?ProductID=417
do tego dokupiłem zaworek precyzyjny jakiego używa Rataj i razem z zaworkiem od tego samego sprzedawcy dokupiłem elektrozawór
taki http://cgi.ebay.co.uk/Profi-CO2-Nachtab ... 2ea52da8ad
no i jednorazową butlę do spawania z poprzedniego linku i tak to wygląda
Obrazek
i wyszło taniej niż zestaw Rataja bez elektrozaworu, wliczając cenę elektrozaworu w moim zestawie..

Gdybyś chciał używać takich butli, to musisz szukać reduktorów do spawalniczych butli jednorazowych CO2
np. taki: http://www.narzedzia4u.pl/index.php?p27 ... ms25580-e3

Zaletą takich reduktorów jest to, że są małe i można z nimi używać również butli nabijanych lub gaśnicy po dokupieniu takiej przejściówki http://www.aquaessentials.co.uk/index.p ... cts_id=803 , ja w chwili obecnej używam gaśnicy przez taką przejściówkę. Takie przejściówki robi tez JBL, albo poszukaj w sklepach technicznych.


W europie gwinty do CO2 są standaryzowane, jakich połączeń używają w Azji i czy są przejściówki między tymi systemami, to nie wiem.

Poszukaj też źródła butli jednorazowych do spawania, powinny kosztować o połowę mniej niż te "akwarystyczne" , a różnią się tylko naklejką.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

28 sty 2010, 21:48   (#36)  

no i wszystko jasne:) Spider wielkie dzieki. Pozdrawiam

Steril
Poznaje temat

Posty: 136
Dołączył: 24 sty 2010, 22:03
Miasto: Starogard

25 wrz 2011, 13:49   (#37)  

Długo to trwało, po drodze jeszcze dwa zbiorniki morskie i jednak wróciłem i chcę założyć NA (takie z prawdziwego zdarzenia, miałem w docelowym opti krewetkarium na podłożu AA, korzeń i mchy - fajnie wyglądało, ale chcę więcej:)) Zakupy zrobione, czekam na zabawki:

Szło mam - 61\38\45h, lampy też -4*24w t5 10000

Filtr eheim 2113++ ze szklanymi wlotem i wylotem, zestaw do CO2 z dyfuzorem w komplecie (będę pewnie musiał kupić lepszy dyfuzor, bo te podobno są nie bardzo).

Podłoże nowa Amazonia 9l i Powersand S 2l na spód.

Aranżacja jeszcze do przemyślenia, niestety brak odpowiednich kamieni czy korzeni, zdalnie boję się kupić...

edit - fotka poprzedniego krewetkarium

Jeśli macie jakieś sugestie i podpowiedzi chętnie poczytam.
Załączniki
akwa1.jpg
(75.19 KiB) Pobrane 2078 razy

Steril
Poznaje temat

Posty: 136
Dołączył: 24 sty 2010, 22:03
Miasto: Starogard

brawo

beton84
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 09 gru 2013, 17:01

Dekoracje to podstawa, najlepiej jakbyś wybrał je na żywo lub poszukał w swojej okolicy.
Po krewetkarium widać, że masz do tego dryg, pooglądaj galerie konkursowe - to dobry wstęp do inspiracji.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12280
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Belka Power Led - na co zwrócić uwagę

    Witam, Posiadam akwarium 112l 80x40x35 ze świetlówkami 2x18W t8. Chciałbym zamienić te świetlówki na belkę Power Led i zacząć uprawiać w akwarium łatwe rośliny. Wpadło mi w oko ogłoszenie na jednym z...

    Wyświetlenia: 1428 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Power LED i soczewki - krótka zabawa

    Witam. Zrobiłem sobie mały eksperyment i zabawę z soczewkami. Jako, że dużo jest lamp DIY z soczewkami to ciężko znaleźć zdjęcie jakie są efekty. Na próbę zmontowałem testową "lampkę" z diod...

    Wyświetlenia: 15746 | Odpowiedzi: 63 czytaj więcej...

  • Pokrywa aluminiowa na co zwrócić uwagę

    Witam Własnie kupiłem nowy zbiornik 120x40x50 i chcę dokupić do niego aluminiową pokrywę jednak chciałbym mieć pewność, że o niczym nie zapomniałem (to będzie moja pierwsza taka pokrywa), stąd kilka ...

    Wyświetlenia: 586 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zaworek precyzyjny na co zwrócić uwagę?

    Witam! Zamierzam podłączyć do jednej butli CO2 3 akwaria więc potrzebuję do tego 3 zaworki precyzyjne. Stąd moje pytanie, który z dostępnych np. na allegro czy jakimś sklepie netowym wybrać? Cena wah...

    Wyświetlenia: 1065 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 314 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.