Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Dlaczego EI nie działa ?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



18 paź 2009, 23:13   (#21)  

Diki jak dlugo funkcjonuje juz Twoje akwarium bez wymiany podloza? Watpie zeby byl to nadal czysty zwir :)

p.s. detrytus ma szersza definicje i nie skladaja sie na niego jedynie produkty odzwierzece - zatem ilosc ryb nie ma tak duzego znaczenia w akwarium roslinnym.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

18 paź 2009, 23:23   (#22)  

Ja przez pół roku miałem posadzone popularne rośliny wymienione w tym poście i jakoś rosły w zwykłym żwirze, a wcześniej w zwykłym piasku - naczytałem się że zbyt drobna granulacja podłoża to same problemy, że słaba cyrkulacja, że korzenie gnija itp i powiem jedno: g.... prawda. Przez pół roku w akwa 240l miałem 4 kosiarki :shock: i nie było szans żeby zasrały żwir a rośliny rosły a nie wegetowały :!: dodam że większość to rośliny błotne :wink: Rośliny z piachu miały bialuteńke korzonki
natura potrafi się przystosować do najróżniejszych warunków i pisanie że na zwykłym żwirku nic nie urośnie to poprostu bujda.

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

18 paź 2009, 23:27 Re: Dlaczego EI nie działa ?  (#23)  

Arturs napisał(a):Od momentu stosowania metody EI mam same problemy ze wzrostem roślin. Doszło do tego, że przestała rosnąć nawet heteranthea. Od początku podejrzewałem, że dozowanie tak dużych dawek nawozów to nic dobrego dla roślin, ale postanowiłem się przekonać jak to zadziała w moim akwarium?
No właśnie,wcześniej czy później ten temat musiał wrócić. Parę miesięcy temu była dyskusja między spider72 a kilkoma furumowymi , jak On to nazwał, pijawkami, na temat niekorzystnego wpływu nieco wyższych poziomów N03 (no tak w gr.20 mg/l) na wzrost niektórych roślin. Pewnie nie oznaczałeś poziomów NO3 w swoim akwa (met.EI nie wymaga tego), ale założe się że były wyższe, bo tak właśnie wygląda Hetera przy poziomach azotanów ok.20 i wyżej. Wielokrotnie "bawiłem" się z tą rośliną zmieniając jej NO3 5mg/l - 20mg/l - 5 - 20...i za każdym razem było to samo: piękny wzrost - szkliwienie i rozpad liści - znów szybki wzrost i wzorcowy wygląd - i rozpad.... Nie chcę krytykować metody IE bo to dobra metoda, ale chciałem zwrócić uwagę na pewne jej słabe pynkty. A najsłabszy punkt to fakt iż niedoświadczonemy akwaryście trydno jest ocenić zapotrzebowanie na azotany w swoim zbiorniku (zwłaszcza na azotany). Stosując EI u jednego będzie NO3 bliżej 5 mg/l, a u drugiego bliżej 20 mg/l. No i w tym drugim przypadku co niektóre rośliny będą rosnąć tak jak ta Heterka na zdj. No ale to tylko moje zdanie.
diki napisał:
J24 kawał czasu trzymał różne wymagajace rośliny w akwa bez żadnego podłoża, poprzyczepiane przyssawkami do szkła. Ja sam regularnie odmulałem kiedyś podłoże a rosły mi ładnie i ammanie senegalensis i gracilis i nassea croosicalius i inne krzaki ...
Potwierdzam :D , dlatego na temat wpływu podłoża na rośliny mam też swoje zdanie :wink: i na przyssawkach też były roślinki...bo dopuki sam człowiek czegoś nie przetestuje to się nie przekona...
Krzysiek
Ostatnio edytowano 18 paź 2009, 23:40 przez j24, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

18 paź 2009, 23:31   (#24)  

Adamynas napisał(a):Ja przez pół roku miałem posadzone popularne rośliny wymienione w tym poście i jakoś rosły w zwykłym żwirze, a wcześniej w zwykłym piasku - naczytałem się że zbyt drobna granulacja podłoża to same problemy, że słaba cyrkulacja, że korzenie gnija itp i powiem jedno: g.... prawda. Przez pół roku w akwa 240l miałem 4 kosiarki :shock: i nie było szans żeby zasrały żwir a rośliny rosły a nie wegetowały :!: dodam że większość to rośliny błotne :wink:
natura potrafi się przystosować do najróżniejszych warunków i pisanie że na zwykłym żwirku nic nie urośnie to poprostu bujda.


Prosze o poprawienie wulgaryzmow w wypowiedzi - na forum sa rowniez dzieci.

Korzenie nie gnija z powodu zlej cyrkulacji wody lecz z powodu subtancji produktowanych przez bakterie beztlenowe. Rosliny poprzez strowy system korzeniowy same zmieniaja potencjal redox w ryzosferze - polecam lekture mojej pracy magisterskiej, jest tam kilka zdan o tym ciekawym zjawisku.

Powtarzam ponownie - biblioteka, jakakolwiek ksiazka o hydrobiologii i zglebienie defunicji detrytusu. wrzuc nam fotke tego akwarium z 4 kosiarkami, rzucimy okiem jakie to rosliny i jak rosly oraz czy atrakcyjne wizualnie bylo to akwarium w tamtym czasoe (nie miej mi za zle - trzeba byc obiektywnym).

p.s. czy ktos w tym watku napisal, ze na zwyklym zwirku nic nie urosnie?

Dyskusja zmierza w zlym kierunku - to tak jakby dyskutowac nad tym czy akwarium roslinne mozna prowadzic za pomoca zwyklych podmian wody z oswietleniem rzedu 1w/l - moim zdaniem mozna :) Ale trzeba byc konkretnym i podawac rzetelne przyklady.

W akwariach w ogrodzie botanicznym wszedzie wykorzystywany jest piasek rzeczny :)

p.s.2 czlowieka tez mozna posadzic w lodce na pacyfiku i zostawic z kawalkiem sznurka w rece - tez przetrwa pol roku (nauka/historia zna wiele takich przypadkow)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

19 paź 2009, 00:18   (#25)  

Piotr Baszucki napisał(a):wrzuc nam fotke tego akwarium z 4 kosiarkami, rzucimy okiem jakie to rosliny i jak rosly oraz czy atrakcyjne wizualnie bylo to akwarium w tamtym czasoe (nie miej mi za zle - trzeba byc obiektywnym).

Niestety nie mam fotek z czasów kiedy to w akwa pływały tylko kosiarki :(
mam natomiast kilka starych - PRZYPOMNĘ 240litrów 2x39W, brak CO2 i zwykły żwir ( jednak już z g.....) Aha na tych zdjęciech widać duże braki - dopiero uczyłem się "czytać" i formować rośliny ale wydaje mi się że wizualnie było ok, mnie się podobało i znajomym również :wink:
Zdjęcia z 11.2008
Obrazek
Obrazek

Jutro zapodam aktualne i zobaczycie różnice dzieki EI i Spiderowi, który to dzielnie odpowiadał na każde nawet najgłupsze moje pytanie :shock:

Ps. dzieci w dzisiejszych czasach to istne diabły :twisted: i g z kilkoma ...... to dla nich pikuś

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

19 paź 2009, 01:39   (#26)  

Piotr Baszucki napisał(a):Chlopaki ruszcie troche glowami - to ze ktos przez kilka miesiecy przetrzymal roslinke na przyssawce na szybie akwarium i powegetuje mu przez kilka miesiecy nic nie oznacza.
ROZWÓJ oznacza prawidlowy wzrost, kondycje, pozytywne wpływanie na ekosfere i rozmnazanie.


Jeśli roślina wypuszcza nowe liście, zwiększa się jej masa, rozmiar blaszki liściowej i długość korzeni to oznacza tylko jedno. Nie wegetuje lecz rośnie.

Jedną z moich ulubionych roślin jest wywłócznik brazylijski. Przepiękna pierzasta roślina, która ma tylko jeden feler - rośnie z wariacką prędkością. W moim akwarium miała przyrosty na poziomie 80-90 cm tygodniowo. Co oznacza tylko jedno, mianowicie to, że trzeba ją ciągle przycinać. Bez przycinek co 2-3 dni kładzie się na wodzie i zabiera światło innym roślinom. Nie raz i nie dziesięć obserwowałem ten sam widok. Wyciągałem wywłócznika ze żwiru i nie było żadnych korzeni (no, od żadnej rośliny nie wymagałbym aby ukorzeniła się w 2 dni). Roślina nie marniała, nie karłowaciała, wręcz przeciwnie, łodyga przy stożku wzrostu stawała się coraz grubsza.

Sprawa druga - w najnowocześniejszych uprawach hydroponiczych nie używa się już substratu. Rośliny rosną na metalowym stelażu, który je tylko podtrzymuje. Ponieważ typowe rośliny lądowe nie tolerują ciągłego zalewania korzeni więc stosuje się rozpylacze które sprwiają, że po korzeniach spływają krople nasączone nawozami. Uprawia się w ten sposób choćby sałatę. W żadnym momencie roślina nie ma kontaktu nawet z ziarnkiem piachu. :P I mowa tu o roślinach lądowych, a nie bagiennych, bądź co bądź morfologicznie przystosowanych do ciągłego kontaktu z wodą.

Na koniec foteczka: Glośka i duży heniek w kępie na powierzchni wody - pływało to sobie i rosło. :) :) :)
Obrazek
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

19 paź 2009, 10:03 Re: Dlaczego EI nie działa ?  (#27)  

Arturs napisał(a):Kolor indykatora jest żółto-zielony.Dzisiaj rano miałem tak dużo CO2 że zrobił sie przyduch w akwarium (rybki przy powierzchni). Stosuje taki indykatora CO2
http://www.zooplus.pl/shop/rybki/technika_akwarystyczna/nawozenie_co2/dennerle/32561#more Ma on już przygotowany roztwór o odpowiednim KH nie muszę się o to martwić.


Dlaczego rano? :shock:
Podajesz CO2 24h?
Taki kolor powinieneś otrzymać pod koniec świecenia.

W zestawie tego wskaźnika Dennerle jest rozwór wody 3dKH.
http://www.dennerle.eu/en/images/stories/aquaristik/co2/co2_zubehoer/frontbild%20lzt%202.jpg
W zasadzie może być.
W tym przypadku celowałbym w żółty kolor.
Sam mam wodę 5dKH w swoim indykatorze i też mam zielono-żółty kolor.
Wygląda na to że mógłbyś mieć więcej CO2.
Czy masz jakiś skimmer i ruch powierzchni wody?

Gdzie masz umieszczony indykator w stosunku do wylotu filtra?
Dobrze by było gdyby znajdował się w pewnym oddaleniu od wylotu/źródła CO2.


Arturs napisał(a):Nie za bardzo ma to sens. Nawozy komercyjne produkowane w POLSCE to przede wszystkim mieszanki chelatów intermagowskich ewentualnie firmy AKZO NOBEL, najczęstszy ich skład to TMG z niewielką modyfikacją.W tym akwarium sprawdzam metodę EI, więc aby wyciągnąć właściwe wnioski co do tej metody trzymam się nawozów o składzie możliwie najbliższym do zalecanego przez Toma Barra.


Mieszanka micro wygląda OK. Bardziej mi chodziło o wykluczenie jak największej ilości czynników, które potencjalnie mogłyby powodować jakieś problemy.
Sam częstokroć zmieniam więcej niż 1 element i później nie wiem tak naprawdę co pomogło/zaszkodziło...

pzdr

Avatar użytkownika
markis
Poznaje temat

Posty: 79
Dołączył: 28 lip 2004, 12:38
Miasto: Szczecin

19 paź 2009, 15:04 Re: Dlaczego EI nie działa ?  (#28)  

markis napisał(a):
Dlaczego rano? :shock:
Podajesz CO2 24h?
Taki kolor powinieneś otrzymać pod koniec świecenia.


Tak. Podaje Co2 przez 24h kontrolując pH kontrolerem.

markis napisał(a):Czy masz jakiś skimmer i ruch powierzchni wody?


Nie mam skimmmera. Ruch powierzchni wody mam znikomy.

markis napisał(a):Gdzie masz umieszczony indykator w stosunku do wylotu filtra?
Dobrze by było gdyby znajdował się w pewnym oddaleniu od wylotu/źródła CO2.


Indykator mam po drugiej stronie akwarium.

Piotr Baszucki napisał(a):W akwarium Artursa brakuje fosforu i potasu.


Podaje około 3 ppm PO4 na tydzień oraz około 30 ppm K na objętość akwarium. To nie są wartości, które mogłyby powodować niedobór. P i K jest raczej pod dostatkiem.


j24 napisał(a):bo tak właśnie wygląda Hetera przy poziomach azotanów ok.20 i wyżej. Wielokrotnie "bawiłem" się z tą rośliną zmieniając jej NO3 5mg/l - 20mg/l - 5 - 20...i za każdym razem było to samo: piękny wzrost - szkliwienie i rozpad liści - znów szybki wzrost i wzorcowy wygląd - i rozpad....


Założyłem ten post z nadzieją, że uda się tą zagadkę rozwikłać. Jeśli to wina EI a dokładnie wysokich stężeń NO3 to warto by było to stwierdzić jednoznacznie. Twoje eksperymenty wraz z moimi utwierdzają mnie, że może być to winą zbyt wysokiego NO3. Tylko dlaczego w niektórych zbiornikach sprawdza się ta metoda, a roślinki pomimo wysokich stężeń NO3 rosną poprawnie. W moim akwarium przy niższych poziomach No3 heteranthea rosła ładnie.

Na poniższym zdjęciu przedstawiam akwarium na dużo niższych poziomach mikro i makro oraz z duzo mniejsza cyrkulacja niż teraz mam. Nie miałem tam jakiejś super kondycji roślin ale roślinki rosły poprawnie.
Załączniki
akwa1.jpg
Jakiś czas wcześniej
(121 KiB) Pobrane 2222 razy

Arturs
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 18 sie 2003, 11:53

19 paź 2009, 15:28   (#29)  

Arturs napisał(a):W moim akwarium przy niższych poziomach No3 heteranthea rosła ładnie.


Zwiększając poziom makroelementów w tym NO3 powodujesz zwiększone zapotrzebowanie na CO2, gdyż makroelementy przestają limitować wzrost i zapotrzebowanie na CO2 znacznie wzrasta. Objaw jaki masz, to moim zdaniem nie za duzo NO3 tylko za mało CO2.
Twój problem to CO2 i nie patrz tylko na jego stężenie w wodzie, ale również dystrybucję i cyrkulację. Dozowanie CO2 na pH kontroler to moim zdaniem złe rozwiązanie, ja też mam pH kontroler, ale co2 jest sterowane przez wyłacznik czasowy. Niedawno gdzieś pisałem dlaczego jest to nie najlepsze rozwiązanie.
Przy zbiornikach z silnym światłem lepiej nie dozować CO2 24h/dobę, wtedy w nocy ryby mogą pozbyć się z krwi nadmiaru CO2 i możemy przez to osiagnać wyższe stężenie CO2 w ciągu dnia, gdy zachodzi fotosynteza i jest ono potrzebne roślinom.
Generalnie markis napisał chyba wszystko co powinieneś zrobić w swoim pierwszym poście w tym temacie, moze nie koniecznie musisz zmieniać nawóz mikro, po prostu lej go więcej, tak samo jak makro. Ja bym podawał też więcej PO4.

EI nie działa w dwóch przypadkach, albo gdy jest za mało nawozów, albo gdy brakuje węgla. Jeżeli jesteś pewien, że masz wszystkie składniki na nielimitujących wzrost poziomach, to zostaje CO2, gdyż wzrost przestaje zależec od nawozów.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 19 paź 2009, 15:33 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

19 paź 2009, 15:30 Re: Dlaczego EI nie działa ?  (#30)  

Arturs napisał(a):
markis napisał(a):
Dlaczego rano? :shock:
Podajesz CO2 24h?
Taki kolor powinieneś otrzymać pod koniec świecenia.


Tak. Podaje Co2 przez 24h kontrolując pH kontrolerem.

markis napisał(a):Czy masz jakiś skimmer i ruch powierzchni wody?


Nie mam skimmmera. Ruch powierzchni wody mam znikomy.


Rozumiem, że skoro masz pH kontroler to masz również elektrozawór CO2.
Po co męczyć zwierzaki i zapewniać im atrakcje w postaci CO2 w nocy.

Proponuję Ci skierować wylot Fan-a tak aby powodował lekkie falowanie wody.
Poprawi to nieco bilans tlenu nocą.

Arturs napisał(a):
markis napisał(a):Gdzie masz umieszczony indykator w stosunku do wylotu filtra?
Dobrze by było gdyby znajdował się w pewnym oddaleniu od wylotu/źródła CO2.


Indykator mam po drugiej stronie akwarium.

[...]

Założyłem ten post z nadzieją, że uda się tą zagadkę rozwikłać. Jeśli to wina EI a dokładnie wysokich stężeń NO3 to warto by było to stwierdzić jednoznacznie. Twoje eksperymenty wraz z moimi utwierdzają mnie, że może być to winą zbyt wysokiego NO3. Tylko dlaczego w niektórych zbiornikach sprawdza się ta metoda, a roślinki pomimo wysokich stężeń NO3 rosną poprawnie. W moim akwarium przy niższych poziomach No3 heteranthea rosła ładnie.

Na poniższym zdjęciu przedstawiam akwarium na dużo niższych poziomach mikro i makro oraz z duzo mniejsza cyrkulacja niż teraz mam. Nie miałem tam jakiejś super kondycji roślin ale roślinki rosły poprawnie.


EI działa. Wielu, naprawdę wielu akwarystów to stosuje z powodzeniem.
Wyjaśnienie faktu lepszej kondycji roślin w epoce pre-EI ;) polega IMHO na tym:
Miałeś mniejsze ilości macro i micro, które były na poziomach limitujących wzrost.
Dodając dodatkowe porcje nawozów sprawiłeś, że tempo wzrostu zwiększyło się aż osiągnąłeś kolejną barierę, tym razem w postaci ilości dostępnego CO2.
Takie zjawisko było źródłem chyba najstarszego mitu akwarystyki roślinnej - dodatek fosforanów powoduje glony (tam gdzie P był czynnikiem limitującym).
Być może z powodu słabszej cyrkulacji właśnie rośliny nie mogą w pełni wykorzystać dobrodziejstwa CO2 i stąd problemy.

A teraz puenta w stylu Barra:
- skoro światło jest i nawozy są to w takim razie what's left: CO2!

I nie chodzi tu bezpośrednio o jego bezwzględne stężenie. Oznacza to również jego dystrybucję (cyrkulację) w akwa.
Indykator pomaga na określenie jego właściwego poziomu ale nie jest ostateczną wyrocznią. Najlepszym wskaźnikiem są oczywiście rośliny. To oczywiście banał ale tak jest.
Umożliwienie wymiany gazowej (ruch powierzchni) jest również istotny. Stąd moje pytania o tą kwestię.

Życzę Ci powodzenia!
Odrzuć uprzedzenia i rób jak najmniej założeń a będziesz wyzwolony (zażyj pigułkę EI i odłącz się od matriksa). :D

pzdr

Avatar użytkownika
markis
Poznaje temat

Posty: 79
Dołączył: 28 lip 2004, 12:38
Miasto: Szczecin

19 paź 2009, 16:01   (#31)  

spider72 napisał(a):Twój problem to CO2 i nie patrz tylko na jego stężenie w wodzie, ale również dystrybucję i cyrkulację. Dozowanie CO2 na pH kontroler to moim zdaniem złe rozwiązanie, ja też mam pH kontroler, ale co2 jest sterowane przez wyłacznik czasowy.


Nie określam ilości CO2 na podstawie ph kontrolera. On służy do utrzymywania stałego poziomu pH. Zwiększam CO2 aż indykator będzie miał właściwy kolor. Gdy kolor indykatora ma właściwykolor odczytuje ph. Następnie ustawiam kontroler tak aby utrzymywał te pH :)
Cyrkulacja może być u mnie problemem dlatego mam zamiar ją zwiekszyć

spider72 napisał(a): Niedawno gdzieś pisałem dlaczego jest to nie najlepsze rozwiązanie.
Przy zbiornikach z silnym światłem lepiej nie dozować CO2 24h/dobę, wtedy w nocy ryby mogą pozbyć się z krwi nadmiaru CO2 i możemy przez to osiagnać wyższe stężenie CO2 w ciągu dnia, gdy zachodzi fotosynteza i jest ono potrzebne roślinom.


Oczywiście mogę to sprawdzić. Nie ma żadnego problemu, żęby odłączać Co2 na noc, a włączać je 2 godziny przed włączeniem światła.


spider72 napisał(a):EI nie działa w dwóch przypadkach, albo gdy jest za mało nawozów, albo gdy brakuje węgla. Jeżeli jesteś pewien, że masz wszystkie składniki na nielimitujących wzrost poziomach, to zostaje CO2, gdyż wzrost przestaje zależec od nawozów.


Jeśli EI się sprawdzi, czyli osiągnę pożądany wzrost roślin stosując tą metodę to umieszczę taką informacje na forum. Jak na razie jest kiepsko z moimi roślinami.

Arturs
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 18 sie 2003, 11:53

19 paź 2009, 19:34   (#32)  

Adamynas napisał(a):Niestety nie mam fotek z czasów kiedy to w akwa pływały tylko kosiarki :(
mam natomiast kilka starych - PRZYPOMNĘ 240litrów 2x39W, brak CO2 i zwykły żwir ( jednak już z g.....) Aha na tych zdjęciech widać duże braki - dopiero uczyłem się "czytać" i formować rośliny ale wydaje mi się że wizualnie było ok, mnie się podobało i znajomym również :wink:


I tak wydaje mi sie, ze jak na akwarium poczatkujacego to bardzo ladnie Ci to wtedy wyszlo!
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

19 paź 2009, 19:37   (#33)  

diki napisał(a):Na koniec foteczka: Glośka i duży heniek w kępie na powierzchni wody - pływało to sobie i rosło. :) :) :)


Ehhh...a posadz tak ktora z wiekszych zabienic albo cryptocoryne :)

Jeden ze znanych producentow roslin wypuscil swego czasu na rynek rosliny na lignitach - ludwigie, pogestemon helferi, cryptocoryne wendti..wszystko bylo umieszczone w welnie mineralnej i wlozone w otwor w lignicie. Niektorzy akwarysci sprzedaja tak rosliny do dzis...i co sie dzieje z tym po zakupie...zostaje sam lignit :)

Pamietajmy tez o poczatkujacych i wazmy nasze slowa - dam sobie reke uciac ze jutro przyjdzie kilka osob do sklepu i zapyta czy mozna uprawiac glossostigme jako rosline plywajaca bo na forum widzieli :) hihi
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

19 paź 2009, 20:40   (#34)  

spider72 napisał(a): Objaw jaki masz, to moim zdaniem nie za duzo NO3 tylko za mało CO2.
Mam prośbę, przyjrzyjcie się jeszcze raz zdjęciom Heternatery. Przecież to totalne obumieranie tej rośliny. Czy na prawdę uważacie że coś takiego może spowodować niedobór CO2? I dlaczego problem dotyczy tej właśnie rośliny, a nie innych?
Krzysiek

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

19 paź 2009, 20:47   (#35)  

j24 napisał(a):
spider72 napisał(a): Objaw jaki masz, to moim zdaniem nie za duzo NO3 tylko za mało CO2.
Mam prośbę, przyjrzyjcie się jeszcze raz zdjęciom Heternatery. Przecież to totalne obumieranie tej rośliny. Czy na prawdę uważacie że coś takiego może spowodować niedobór CO2? I dlaczego problem dotyczy tej właśnie rośliny, a nie innych?


No wlasnie..a wskaznikiem niedoboru jakich pierwiastkow jest Heteranthera zosterifolia? :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

19 paź 2009, 22:02   (#36)  

p.s. do przedmowcow - aquaclay ma specyficzne wlasciwosci ktore sprawiaja ze podloze jest mocno urzyzniane (Tyman zdjecie niestety nie przedstawia akwarium na takim podlozu).


Piotrze podloze aquaclay ma takie wlasciwosci jak kazdy porowaty wklad do filtra i jest to jalowa spiekana glinka po za tym masz wielki dar sadzac po fotce ze to podloze to nie aquaclay , dzieli nas 1000km , nidy z toba nie rozmawialem co do akwarium a mimo to ty wiesz lepiej co ja daje do baniaczka :? moim zdaniem to predzej ty bys sie pomylil dajac 35 roznych rzeczy do podloza by akwarium jakos dzialalo niz ja dajac najzwyklejszy aquaclay.

Ps.Teoria teoria a praktyka praktyka :idea:

Przedstawiam rosline doniczkowa ktora miala tylko 1 listek miesiac temu i od miesiaca nie widziala kawalka ziemi , rosnie sobie na przylepcu w akwarium no i podloze ktore wydaje mi sie byc firmy aquaclay :lol:
Załączniki
aquaclay.jpg
(257.01 KiB) Pobrane 3857 razy
doniczkowa 1.jpg
(267.37 KiB) Pobrane 3857 razy

Avatar użytkownika
Tyman
Zainteresowany tematem

Posty: 226
Dołączył: 09 lis 2003, 19:31

19 paź 2009, 22:22   (#37)  

Tyman napisał(a):Piotrze podloze aquaclay ma takie wlasciwosci jak kazdy porowaty wklad do filtra i jest to jalowa spiekana glinka po za tym masz wielki dar sadzac po fotce ze to podloze to nie aquaclay , dzieli nas 1000km , nidy z toba nie rozmawialem co do akwarium a mimo to ty wiesz lepiej co ja daje do baniaczka :? moim zdaniem to predzej ty bys sie pomylil dajac 35 roznych rzeczy do podloza by akwarium jakos dzialalo niz ja dajac najzwyklejszy aquaclay.l:


Niestety obstaje przy swoim.
Aquaclay - czyli ja piszesz porowata glinka sprzyja rozwojowi bakterii nitryfikacyjnych ktore zamieszkuja przestwory podloza. Takie substrat jest bardzo bogaty w zwiazki azotowe.

Niestety ma to sie nijak do czystego zwiru.

Ja nie wiem jak mozecie nie odczuwac roznicy. Jak cos jest czyste to czyste - to tak jakby podlewac destylatem szczepke papirusa w szklance a podlewac woda z kranu.

Przyklad rosliny doniczkowej wsadzonej do akwarium tez ma sie nijak - mylicie uprawe hydroponiczna z uprawa podwodna roslin blotnych. Przeciez to oczywiste, ze wsadzajac dowolna szczepke do zyznej wody wypusci korzenie i bedzie wegetowala.

Ba bambusy mozna nawet trzymac w wodzie - ale zasadzicie bambusa (nawet takiego z IKEA za 5zl) w zyznym podlozu i zobaczycie jak bardzo rozni sie wygladem i tempem wzrostu.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

20 paź 2009, 09:42   (#38)  

Piotr Baszucki napisał(a):Aquaclay - czyli ja piszesz porowata glinka sprzyja rozwojowi bakterii nitryfikacyjnych ktore zamieszkuja przestwory podloza. Takie substrat jest bardzo bogaty w zwiazki azotowe.

Niestety ma to sie nijak do czystego zwiru.


Zgubilem sie lekko w tej fachowej dyskusji :D
Teoretycznie bakterie nitryfikacyjne powinny konkurowac z roslinami o nh4 ktore jest latwiej przyswajalne.
Jesli glinka jest nowa i nie ma w niej duzo mulu to jedyne nh4 ktore sie tam dostaje pochodzi z kolumny wody. Jesli tak, to dla roslin byloby lepiej gdyby nie musialy konkurowac z bakteriami i mogly przyswajac cale nh4.
:?:

Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 24 lis 2008, 22:25

20 paź 2009, 11:07   (#39)  

j24 napisał(a):
spider72 napisał(a): Objaw jaki masz, to moim zdaniem nie za duzo NO3 tylko za mało CO2.
Mam prośbę, przyjrzyjcie się jeszcze raz zdjęciom Heternatery. Przecież to totalne obumieranie tej rośliny. Czy na prawdę uważacie że coś takiego może spowodować niedobór CO2? I dlaczego problem dotyczy tej właśnie rośliny, a nie innych?


Heteranthera zosterifolia to roślina szybkorosnąca, a roślinom takim wysokie poziomy NO3 na ogół nie przeszkadzają, co więcej powinny je preferować. Objawy niedoboru CO2 najszybciej będą się pokazywać na roślinach szybkorosnących, gdyż rośliny te zużywają go wiecej w danej jednostce czasu. Niedobory CO2 mogą wyglądać różnie, od kompletnego zatrzymania wzrostu, poprzez tracenie stożka wzrostu itd. Czasami mogą wyglądać nawet jak niedobór światła.
Jeżeli wszystko jest ok, tzn nawozy i CO2 to roślina ta będzie rosła jak każdy inny szybko rosnący chwast przy EI. Ja jej akurat nie mam, ale jak ktoś chce zobaczyć jak rośnie przy EI, to na szybko znalazłem http://www.ukaps.org/forum/viewtopic.ph ... lia#p89417 Chociaż zdjęcie w miare małe, jednak wyraźnie widać, że bąbluje. Z posta widać też, że właścicielem zbiornika jest nowicjusz, więc roślina raczej nie ma szczególnych wymagań, przynajmniej przy EI.

Edit:
Tak na szybko kilka filmów, jak powinna wyglądać cyrkulacja wody przy EI i dużej ilości światła, rośliny powinny kołysać się w prądzie wody, co wyraźnie widać na filmach i o czym pisał Clive Greene w artykule o CO2, który tłumaczyłem. Czyli robimy "pralkę", a nie jak dotąd praktykowano unikanie "pralki".
Przepływ = życie.
http://www.youtube.com/watch?v=AYcB4cYtjw0&feature=fvsr
http://www.youtube.com/watch?v=AA0hAId8UGg
http://www.youtube.com/watch?v=aoPUMMBnK24
Zbiorniki na filmach prowadzone metodą EI.

Edit2:
Na trzecim filmie widać bąblującą marcandre, choć niektórzy jakiś czas temu twierdzili, że roślina ta nie będzie rosła przy EI, bo nie lubi wysokiego poziomu NO3, jak widać problemem jest prawdopodobnie również zła dostępność CO2, a nie wysoki poziom NO3.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 20 paź 2009, 15:57 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

20 paź 2009, 12:11   (#40)  

spider72 napisał(a):Edit:
Tak na szybko kilka filmów, jak powinna wyglądać cyrkulacja wody przy EI i dużej ilości światła, rośliny powinny kołysać się w prądzie wody, co wyraźnie widać na filmach i o czym pisał Clive Green w artykule o CO2, który tłumaczyłem. Czyli robimy "pralkę", a nie jak dotąd praktykowano unikanie "pralki".
Przepływ = życie.
http://www.youtube.com/watch?v=AYcB4cYtjw0&feature=fvsr
http://www.youtube.com/watch?v=AA0hAId8UGg
http://www.youtube.com/watch?v=aoPUMMBnK24
Zbiorniki na filmach prowadzone metodą EI.

Edit2:
Na trzecim filmie widać bąblującą marcandre, choć niektórzy jakiś czas temu twierdzili, że roślina ta nie będzie rosła przy EI, bo nie lubi wysokiego poziomu NO3, jak widać problemem jest prawdopodobnie również zła dostępność CO2, a nie wysoki poziom NO3.


Tutaj sie zgodze - Rotala macrandra jest wyjatkowo podatna na niski poziom CO2 (podobnie zreszta jak wiekszosc roslin o intensywnie czerwonym zabarwieniu lisci).

Jest jeszcze jeden sposob za zintensyfikowanie wzrostu roslin - wprowadzanie do akwarium substancji o dzialaniu antybakteryjnym (naturalne srodki) - blona bakteryjna pokrywajaca liscie ulegnie degradacji co pozwoli na sprawniejsze pobieranie zwiazkow minrealnych do wnetrza rosliny (szczegolnie w akwariach z "jalowym" podlozem).
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1188 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Jbl direct co2 test - nie działa

    Dzień dobry, Jakiś czas temu zakupiłem wyżej wymieniony test do bezpośredniego pomiaru co2. Nieważne czy mierze wodę z akwarium LT, wodę kranową, wodę przegotowaną, dopiero po wlaniu wielu kropel mi...

    Wyświetlenia: 458 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • PO4 nie do zbicia na podłożu Yokuchi jiban soil

    Witam forumowiczów, Jestem początkujący akwarystą, założyłem akwarium 77 l,wymiary 60x35x35, na podłożu aktywnym yokuchi jiban soil w rogu piach. Start akwarium to 2.02.2023.Zastosowany filtr to Aquae...

    Wyświetlenia: 1303 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • O twardości wody w akwarium - tego nie wiedziałeś

    Zapraszam do obejrzenia, udziału w ankiecie i dyskusji. Fajnie omówione najważniejsze kwestie związane z twardością wody. https://www.youtube.com/watch?v=kWz0O9jx33k Zapraszam do poczytania artyku...

    Wyświetlenia: 1234 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zielone plamy na liściach, chyba nie glony.

    Witam, Jestem początkującym akwarystą, mam problem z zielonymi palmami na liściach np. anubias ale również na roślinach czerwonych. Testuję wodę na no3 ( ok 20) i po4 ( ok 0,5). Azotu nie mogę zbić f...

    Wyświetlenia: 7238 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Gh co jest nie tak

    Witam wszystkich mam akwa od 4 miesięcy w wodzie kranowej mam bardzo dużo żelaza i roślinki mi padały więc dałem filtr ro + demi. Woda po nim tsi 003 po mineralizacji 114 roślinki piękne rosną rybkom ...

    Wyświetlenia: 4046 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Rośliny słabo rosną i nie bąbelkują

    Witam pisałem już na forum https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/technika/nawozenie-roslin/jak-rozgryzc-nawozenie-w-akwarium-50l-gupikarium-77811.html w sprawie nawożenia w akwa 50l gdzie było za...

    Wyświetlenia: 2980 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Nawozić czy nie?

    Witam, mam pewien dylemat. Mianowicie posiadam zbiornik o pojemności 3,5tys litrów, gęsto porośnięty generalnie mało wymagającymi roślinami z Ameryk, głównie południowej, takich jak różne odmiany i ga...

    Wyświetlenia: 2048 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Nawozić czy nie ? O to jest pytanie :-)

    Witam Mój zbiornik 125l ma już ponad miesiąc od początku podawałem CO2 z butli do tego po dwóch tygodniach podawałem potas światło 2x16w plant i sunny zaczynałem od 6h. Do celowo mam 4x16 w dwie plant...

    Wyświetlenia: 928 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Rośliny wolno rosną, potasu nie ubywa

    Cześć! Jako niedoświadczony mam zgryz. Akwarium ma już 2 miesiące i ostatnio z ciekawości kupiłem testy. Zrobiłem testy NPK wody w akwarium w odstępie dokładnie 2 dni: 1. NPK: 5 - 0,25 - 14 2. NPK:...

    Wyświetlenia: 3158 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: A$ i 506 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.