Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Estimative Index Toma Barr'a - tłumaczenie.



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



23 kwi 2009, 09:55   (#21)  

To co chciałem powiedzieć, to że jestem hobbystą jak większość na forum i nie mam wykształecenia w tym kierunku a moja ranga może sugerować inaczej. Oczywiście czuję się zaszczycony, jednak pomimo tej rangi miejcie świadomość że mogę się mylić w niektórych sprawach. Ja po prostu przeczytałem trochę więcej opracowań naukowych i tą wiedzą staram się dzielić, bo opracowań takich jest niewiele w języku polskim, a jeżeli są to nie są ogólnie dostępne. Jednak wielu rzeczy jeszcze nie przeczytałem i w wielu sprawach mogę się mylić i pragę byście to wiedzieli i nie wierzyli bezkrytycznie we wszystko co piszę, czasami dobrze zweryfikowac informację, które podaję z innymi źródłami.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 23 kwi 2009, 13:51 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

23 kwi 2009, 13:15   (#22)  

...Oczywiście! :D ...

Dziękujemy!!! - za tą wiedzę, włożoną pracę, skromność... i brak "efektu balona" ! ..... :wink: :)

Pozdrawiam!!!
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

01 maja 2009, 19:40   (#23)  

Ja też bardzo dziękuję trochę mi to rozświetliło moje nawożenie i teraz może być tylko lepiej

Thorn76


12 cze 2009, 11:45   (#24)  

Chyba się przekonałem :). Był okres kiedy na testy wydawałem wielokrotność tego co na nawozy. I generalnie nigdy nie byłem do końca zadowolony. Spróbuję, zobaczymy co z tego wyniknie. Dobra robota Panie spider72.

rudolf
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 10 sty 2009, 20:33

12 cze 2009, 14:53   (#25)  

Zainspirowany metodą walnąłem sobie mały arkusz do testowania obliczeń z uwzględnieniem różnej wielkości podmiany, dozowania i zużycia. Założenie jest 'co tydzień', ale okres tez jest rzeczą umowną, równie dobrze może to być co 10 dni jak co 5 - tydzień wydaje sie wygodniejszy organizacyjnie :)

Dane wprowadzamy tylko w żółte pola!

Tytułem wyjaśnienia - zużycie podawane jest w % dawki dodawanej tygodniowo, a nie aktualnego stężenia, co też można zrobić, jednak jest nieco bez sensu, bo do czasu ustabilizowania się poziomów w zbiorniku nijak by się to miało do rzeczywistości, szczególnie jeśli startujemy z zera lub wyższego stężenia niż zamierzone.
Poprawiłem właśnie sposób wprowadzania zużycie - jeśli w komórce ilościowej jest zero, wylicza z komórki procentowej, jesli jest ilość większa od zera, do obliczeń bierze z tej właśnie ilości.

Arkusz nie pokazuje niedoboru, ale z 2 ostatnich kolumn można go łato odczytać.
Załączniki
EI-TESTY.xls
Arkusz zaktualizowany
(25 KiB) Pobrane 468 razy
Ostatnio edytowano 12 cze 2009, 22:44 przez ZaHoryzontem, łącznie edytowano 1 raz

ZaHoryzontem


12 cze 2009, 22:36   (#26)  

No i po różnorodnych symulacjach wychodzi mi że czym większe podmiany, tym większe wahania stężenia.
Np. dla dawki dodanej 10 mg/l i zużyciu 50% mamy:

dla podmiany 25% wahania stężenia 20% i 20mg/l w dniu podmiany
dla podmiany 33% wahania stężenia 25% i 15mg/l w dniu podmiany
dla podmiany 50% wahania stężenia 33% i 10mg/l w dniu podmiany

Nasuwa się pytanko jak rośliny znoszą wahania stężeń?


[Edit]

Gupi jestem ;) przecież nikt mi nie każe po podmianie dodać całą tygodniową dawkę na jeden raz.. wręcz przeciwnie, zaleca się dodawać w porcjach... :oops:

ZaHoryzontem


16 cze 2009, 15:08   (#27)  

a co jesli w akwarium jest zainstalowana stała podmiana wody. gdzie przez cały czas kapie mieszanka RO z kranówką. ?? czy trzeba zmierzyć ile leci na dobę i określić % podmiany??

maciek32
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 23 sty 2009, 12:16
Miasto: Tarnobrzeg

16 cze 2009, 16:35   (#28)  

Zastanawiałem się nad tym... chyba trzeba to sprowadzić do jakiegoś krótkiego okresu i liczyć szereg minimalnych podmian. To niestety generuje kolejny problem, mianowicie prędkość 'jednorodności roztworu' - inaczej mówiąc, jeśli z akwarium wylejemy 20% po czym dolejemy tyle samo wody RO, to wiadomo co i jak. Czy można tak samo potraktować kapiąca wodę i przyjąć że 20 kropli to mililitr? Że to co właśnie kapnęło natychmiast spowodowało zmianę stężenia w całym zbiorniku? Czy w miejscu 'kapania' stężenia są natychmiast po kapnięciu takie same jak w przeciwnym końcu akwarium? Można przyjąć takie założenie i wyprowadzić algorytm dla znanej ilości podmienionej wody w określonym czasie, ale nie wiem na ile będzie miarodajny i uniwersalny dla różnych akwariów :?

ZaHoryzontem


16 cze 2009, 19:17   (#29)  

No więc właśnie. Najprościej by było zaopatrzyć się w beczkę i w moim przypadku gdzie akwarium ma pojemnośc ponad 700 litrów zbierać na 50% podmianę około 350 litrów na tydzień. Potem to wszystko przelać z beczki do akwarium i wtedy miało by to ręce i nogi. Ale pytanie po co człowiek inwestował w filtry RO i cała instalację, odpływy itp. skoro odnosząc sie do powyższego artykułu najtrafniejszym sposobem są podmiany wody co tydzień ?? Może macie jakieś ciekawsze rozwiązania odnosnie przypadku z ciagłą podmianą wody w akwarium ??

maciek32
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 23 sty 2009, 12:16
Miasto: Tarnobrzeg

16 cze 2009, 21:30   (#30)  

No nie do końca tak... EI pozwala na uzyskanie/obliczenie max stężenia dla dowolnych objętości i częstotliwości podmian - chodzi 'tylko' o to, żeby pomiędzy podmianami upłynęło tyle czasu, żeby można było mówić o jednorodnym roztworze w chwili podmiany.
No i zasada musi być stała i znana, tzn czy najpierw wylewamy x litrów, po czym dolewamy do Y litrów (uwzględnia to parowanie) czy też najpierw dolewamy x litrów, a potem odlewamy do objętości Y litrów... o ile przy tradycyjnych podmianach zachodzi pierwsza sytuacja, to przy stałej podmianie raczej ta druga: kropla wpada, poziom wody wzrasta, kiedy osiągnie Ymax określony wysokością przelewu, kropla wypada ;)

Możesz spróbować zmierzyć jak działa u Ciebie przelew - czy leci ciągle, czy może zbiera się (menisk) po czym przelewa jakaś ilość wody, i znów zbiera... jeśli znasz objętość wylewanej wody i czas między wylewami, to jesteśmy w domu :)

ZaHoryzontem


16 cze 2009, 22:17   (#31)  

w moim przypadku przelew działa w odstępach czasowych. Co jakiś czas nagromadzona ilośc wody wylewa się. Ale będe musiał sprawdzić czy dzieje się to w mniej więcej równych odstępach czasu i czy ilości wody są podobne. Poza tym dochodzi jeszcze sprawa parowania. Ponieważ akwarium stoi w miejscu gdzie jest dosyć ciepło i muszę się ratować klimatyzatorem, który jednak nie do końca zdaje egzamin bo kiedy jest duzo cieplej na zewnatrz parowanie automatycznie się zwieksza, zimą jest jeszcze inaczej. trzeba by było w założeniu przyjąć kilka okresów w zalezności od wielkości odparowywanej wody...Ale w sumie tak jak piszesz da się to zrobić tylko trzeba dużo obserwować i notować :)
720 litrów - powiedzmy, że "roślinne"

maciek32
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 23 sty 2009, 12:16
Miasto: Tarnobrzeg

16 cze 2009, 23:44   (#32)  

Parowanie możesz spokojnie pominąć - nie dlatego że jest niewielkie, ale dlatego że jest prawie natychmiast kompensowane dolewką - a paruje przecież woda bez zawartych w niej substancji, czyli parowanie 'zagęszcza' a dolewka zaraz rozcieńcza do tego samego poziomu 8)

ZaHoryzontem


02 wrz 2009, 12:21   (#33)  

Ja ze swej strony dodam, że dopiero dziś trafiłem na ten artykuł i od razu piszę z podziękowaniami dla Spider72 bo nawet nie wiedziałem, że stosuję metodę EI w swoim zbiorniku jaką mi polecił. Maćku jeszcze raz dzięki !!! Metoda w moim baniaku się sprawdziła i nie miałem najmniejszych problemów z glonami, a tępo wzrostu roślin imponujące i wystarczające, aby w cztery miesiące doprowadzić zbiornik do "apogeum".

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Artur Frankowski
Zainteresowany tematem

Posty: 262
Dołączył: 31 mar 2004, 14:20
Miasto: Kętrzyn

02 wrz 2009, 13:32   (#34)  

Ten artykuł to ja przeczytałem ze dwa razy aby wszystko w miarę możliwości zrozumieć. Też powiem, że ten sposób powinien sprawdzić się u mnie, jak tylko baniak dojdzie już do maksimum stabilności, bo rośliny zaczynają coraz lepiej wyglądać i widać znaczący przyrost masy roślinnej. niech no ja tylko zacznę świecić o kilka godzin dłużej :)

Matrixowo
Stały bywalec

Posty: 416
Dołączył: 03 sie 2009, 23:12
Miasto: Zduńska Wola

02 wrz 2009, 16:54   (#35)  

Artur Frankowski napisał(a):Ja ze swej strony dodam, że dopiero dziś trafiłem na ten artykuł i od razu piszę z podziękowaniami dla Spider72 bo nawet nie wiedziałem, że stosuję metodę EI w swoim zbiorniku jaką mi polecił. Maćku jeszcze raz dzięki !!! Metoda w moim baniaku się sprawdziła i nie miałem najmniejszych problemów z glonami, a tępo wzrostu roślin imponujące i wystarczające, aby w cztery miesiące doprowadzić zbiornik do "apogeum".

Pozdrawiam


Wysoka pozycja Twojego zbiornika w tegorocznym konkursie IAPLC nawożonego metodą EI zapewne przyczyni się do jej popularyzacji, za co ja i cała gildia szwagrów mówimy dzięki :D.
Metoda EI jest prosta, tania i daje dobre wyniki właściwie stosowana.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Przez i 237 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.