Lista działów » Galeria » Nasze akwaria


225L "azjatyckie takie tam na glebie " by szymon w



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



10 lip 2008, 01:51   (#21)  

limnophilii nie dosadzam. brzanki mi je skubią namiętnie więcnie ma sensu.

a zwartki te zielone to najzwyklejsze wendtii green.

szymonw


27 lip 2008, 21:02   (#22)  

Obrazek
dzień 90

po 3 miesiącach powoli zaczyna mi się w głowie kształtować wizja ostateczna. lewa strona zostanie już tak jak jest (nie biorąc pod uwagę przycinek porządkujących). prawa strona docelowo będzie płaska - tylko zwartki, mikrosoria (dojdą) i kępa mchu. i tak powoli ją sobie spłaszczam.

okazało się, że mam układ gurami 2+1, a nie 1+2 więc dojdą jeszcze 3/4 samiczki. samce czasami przybierają pozy wojownicze i podpływają do siębie na kilka centymetrów po czym się wycofują. bardzo ciekawie wyglądają takie pokazy siły, i na tym się kończy.

pierwszy plan leży na całej linii.

tafla już prawie oczyszczona. zostało dosłownie kilka najmłodszych egzemplarzy pistii. powoli je wydaję.

rożliny nie wykazują objawów niedoborów / nadmiarów, natomiast osadza się na zwartkach (przede wszytkim) węglan wapnia co estetyki im nie dodaje. jednak brak nawożenia dwutlenkiem węgla przy odczynie zasadowym daje się we znaki. zmniejszać kH nie chcę bo i tak już jest 7, nawożenie co2 kłoci się z moim purystycznym podejściem do LT - jednym słowem kicha - nie mam pomysłu.

zmniejszenie natężenia światla mogłoby pomóc (efekt się spotęgował po usunięciu roslin pływających)ale przy belce kombinował nie będę. może jakieś inne zielsko na taflę (?) - muszę to przemyśleć - jak ktoś mi podsunie jakieś rozwiązanie to stawiam piwo

szymonw


27 lip 2008, 21:51   (#23)  

A gdyby tak jedną pływającą ceratopteris?... Polecam! :)
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

28 lip 2008, 09:52   (#24)  

Zrób tak jak w szklarniach robią aby ograniczyć światło. Pomaluj świetlówki cienko wapnem. Zawsze to trochę zmniejszy ilość docierającego światła no chyba, ze ktoś Ci tam zagląda pod belkę i nie chcesz mieć mlecznej warstwy na rurach. Możesz też odbłyśniki pozbawić lekko sprawności czyli je zmatowić (odwracalnie ofc). Pomysły są hardcore'owe ale wiem, ze Ty nie boisz się eksperymentów.

Jeśli zdecydujesz się na rośliny pływające to polecam limnobium albo salwanię - to moje ulubione. Może zdecydujesz się na lotosy, a nuż zakwitną.

Kiedyś to rude podłoże okropnie mi się nie podobało ale teraz jak zwarteczki urosły wygląda miodzio. Kurcze, poczekaj no tylko aż bryczkę sobie kupimy to zajedziemy zobaczyć zbiorniczek na żywo :twisted:

Avatar użytkownika
Emi
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 09 maja 2006, 09:21
Miasto: Gliwice

28 lip 2008, 10:03   (#25)  

Ściagni odbłyśnik. W moim LT pomogło.

Kansol
Aktywny użytkownik

Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

28 lip 2008, 10:49   (#26)  

podejrzewam,że zastosuję na początek jakieś hardcorowe rozwiązanie z odbłyśnikami (ale nie ściągnę ich - gdyby mi się światło rozlazło po całym pokoju zaraz dostałbym czymś po łbie, że niby w oczy razi :wink: ) czyli pewnie je obkleję czymś czarnym od wewnątrz.

rośliny pływające przerabiałem już. problem z nimi jest taki że wyjaławiają wodę co by się pewnie negatywnie odbiło na mikrosoriach przede wszytkim .

szymonw


28 lip 2008, 16:57   (#27)  

Witam, sam jestem fanem biotopów azjatyckich, dlatego twoje akwarium bardzo przypada mi do gustu.
Jako "powierzchniowy ocieniacz" może się sprawdzić zwykły rogatek. Sam stosuję ten gatunek zarówno w LT jak i HT i u mnie się dobrze sprawdza. W tą "dziurę" po prawej stronie pod powierzchnią idealnie by pasował. Wada: trzeba dość często skracać szybko rosnące pędy. Nie wyjaławia toni aż tak bardzo jak pistia - przynajmniej takie mam wrażenie. Miałem w LT razem z microsorum i było dobrze.

Avatar użytkownika
airborne
Poznaje temat

Posty: 102
Dołączył: 11 maja 2008, 18:30
Miasto: Wrocław

31 lip 2008, 15:22   (#28)  

dzięki za miłe słowa.

co do dziury po prawej. już jej nie ma. cała prawa strona została spłaszczona. ceratopteris poszedł do kosza, mech do innego baniaka. na ich miejsce przesadziłem z 45L wszytkie zwartki które tam miałem i jeszcze kilka zakupionych i na razie jest nisko i łysawo. jadę na urlop na 2 tygodnie i po powrocie wstawie fotkę jak to wszytko wygląda. jeszcze tylko obklejenie odbłyśników mi pozostało przed wyjazdem, zorganizowanie automatycznego systemu dolewania wody wyparowanej (telefon do przyjaciela :wink: ) i wio.

szymonw


31 lip 2008, 15:28   (#29)  

zorganizowanie automatycznego systemu dolewania wody wyparowanej (telefon do przyjaciela )

:lol: dobre! ... raczej pewna taka automatyzacja! :) :wink:
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

05 sie 2008, 08:28   (#30)  

Bardzo fajny zbiorniczek, gratuluje! :)

Szkoda tego lotosa, dawal naprawde fajny akcent.

ps zaktualizuj moze faune i flore? Bo tam chyba wiecej plywa i skacze niz jest napisane ;)
Pozdrawiam,

Tomasz Łapacz

Avatar użytkownika
Bambatu
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 03 mar 2004, 18:40
Miasto: Warszawa

22 sie 2008, 12:39   (#31)  

Bambatu napisał(a):Szkoda tego lotosa, dawal naprawde fajny akcent.
ps zaktualizuj moze faune i flore? Bo tam chyba wiecej plywa i skacze niz jest napisane ;)


lotos jest ale tak walczyłem z liściami nawodnymi, że przestał rosnąć.
co do obsady na dzień dzisiejszy. sumatrzaki i g. dwuplame. nie wiem co z grubowargiem zielonym - dawno go nie widziałem; parę amano doszło.

Obrazek
update powakacyjny - dzień 115


po zalepieniu odbłyśników trochę mroczno (nie tak bardzo jakna fotce - bardzo ja niedoświetlilem- poprawię się następnym razem), ale faktycznie mniej węglanu się osadza na liściach - i tak miało być. prawa strona ogołocona jak juz pisałem. i tak już zostanie - niech się tylko zwartki zagęszczą i będzie dobrze.

a lewa strona? hmmm. jakaś przycinka pewno będzie. najwięcej kłopotu z h.difformis.za bardzo mi środek zagęściła i ją przede wszytkim chcę przerzedzić gdyż za duży kontrast się zrobił pomiędzy prawą a lewą stroną.

szymonw


31 paź 2008, 23:21   (#32)  

no dobrze. aktualizacja po pół roku od zalania bańki.

Obrazek

spowiedź półroczna

baniak prowadzę dość rygorystycznie i konserwatywnie zgodnie z założeniami LT. jedyna różnica to podłoże które zastosowałem, które zawierało więcej nawozu niż się ogólnie zaleca (osmovit w granulkach, także torf i dolomit) i jeszcze je dodatkowo wzbogaciłem na zasadzie eksperymentu o kompost i lateryt.

oświetlenie jak na LT dość silne - z samych świetlówek równo 0.5 w/L - dodatkowo jeszcze były odbłyśniki, które zalepiłem w sierpniu. od samego początku okres naświetlania około 11h na dobę.

nawożenie
tylko sporadycznie k2so4

filtracja: po włączeniu filtra w maju już go nie wyłączałem ale chodzi na minimum. minimalny ruch tafli wody - widać właściwie tylko po żarciu jak się powrzuceniu rozchodzi po tafli.

podmian wody nie stosuję tylko dolewki

co z glonami?
z wyjątkiem tygodniowego zakwitu wody (chyba w maju), który pokonałem włączając filtr z częstą wymianą waty jako prefiltra, inwazji glonów nie było. szyby wymagały delikatnego przeczyszczenia raz na tydzień kartą magnetyczną (głównie tył - chciałem utrzymać całkowity efekt czarnego tła). po redukcji światła (odbłyśniki) brak jakiegokolwiek nalotu. nic zero glonów przez dwa miesiące.
od dwóch tygodni pojawiaja mi się małe kłaczki krasnorostów. na razie nie reaguję. zobaczymy w jakim tempie będzie przyrost.
na razie ani amano ani kosiarki się nimi nie interesują o dziwo.

miałem przez jakiś czas małe ognisko sinic na podłożu ale zniknęły same.

rośliny
z wszystkich gatunków które sadziłem nie przyjęła mi się blyxa (już o niej zapomniałem) i Mayaca Sellowiana (urosła na kilka cm i stanęła - mało światła). no i parva na pierwszym planie - tester mojej cierpliwości (też mało światła). reszta roślin rosła aż za szybko zwłaszcza polewej stronie. korzenie bardzo rosrośnięte i zdrowe. (mam podgląd gdyż baniak stoi na samym stelażu bez płyty więc widzę dno od spodu). mikrosorium po usunięciu roślin pływających lekko odżyło. coś tam dla niego zostaje składników w toni.

od jakiegoś czasu spłycam aranż i usuwam wszytko co nie jest zwartką, nadwodką czy lotosem. sukcesywnie, nie wszytko naraz. zostały mi już ostatki ceratopteris.

pielęgnacja
w ciągu tego okresu jedna podmiana wody w pierwszym miesiącu (chyba 60L). i cały okres tylko dolewki kranówy - 5l na cztery dni (tyle co odparuje).dna nie odmulam

podłoże
gmeram od czasu do czasu w podłożu wyrywając niechciane chwasty i dosadzając zwartki i błogosławię swój zdrowy rozsądek, że przy komponowaniu podłoża nie oddzielałem poszczególnych jego warstw żadną siatką. no i ostatnio zacząłem dosypywac po trochu na wierzch kici kici żwirku z Tesco. ma trochę bardziej stonowany kolor niż podłoże rataja więc nie będzie aż tak gryzło w oczy.

to tyle. chylę czoła.

szymonw


01 lis 2008, 16:40   (#33)  

przy komponowaniu podłoża nie oddzielałem poszczególnych jego warstw żadną siatką.

Masz na myśli wyrywanie zbędnych roślin? A wycinanie takowych nie wchodzi w rachubę ???....
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn

02 lis 2008, 04:20   (#34)  

pewno że wchodzi. docelowo zawsze to da więcej nawozu w podłożu ale nie zawsze cięcie nawet w żwirku daje efekt. zwartki odrastały mi już po takim całkowitym wycinaniu kłącza.

ale przede szystkim tu chodzi o sadzenie zwartek. jestem w stanie wsadzic ją do samego dna i potem lekko do góry- korzenie się przez to dobrze układają. przy siatce to nie do zrobienia,

szymonw


26 lis 2008, 00:03   (#35)  

Obrazek
fotka 25 11 2008


update po małej przycince. nadwódka z części środkowej tym razem poszła pod nóż. zostało kilka pojedyńczych łodyg. doszedł lotos w to miejsce.

szymonw


26 lis 2008, 09:47   (#36)  

Szymon, naprawdę fajna ta bańka! Sam bym sobie zrobił coś takiego gdzieś na uboczu (mam na myśli dobór roślin). Tak trzymaj.

Anonim 1811


26 lis 2008, 10:38   (#37)  

chester napisał(a):Szymon, naprawdę fajna ta bańka! Sam bym sobie zrobił coś takiego gdzieś na uboczu (mam na myśli dobór roślin). Tak trzymaj.


to miłe że są osoby takie jak ty, którym podoba się baniak roślinny niejako poza "nurtem".

ale najprzyjemniejsze jest to, że mogę olać tą całą zabawę w nawożenie, codzienną pielegnację, łamanie sobie głowy czego w wodzie jest za dużo, a czego za mało, bieganie z pensetą.
siadam sobie z piwkiem w łapie i gapię się jak ryby hasają po zbiorniku.

szymonw


26 lis 2008, 12:26   (#38)  

jak sobie radzisz z podłożem rataj?? mnie on bardzo wkurzalo bo jest za lekkie i przy byle jakim ruchu się przesuwa...jego kolor też mnie męczył, na poczatku mialem coś podobnegojak Ty to znaczy 1 cm ziemi ze zwirem, 1cm żwiru i 1 cm rataja mniej wiecej, ale wkurzalo mnie że Rataj pływa, jest za lekki, ciężko w nim małego henia posadzić, to zamieniłem na zimie wymieszną z ratajem na spód, potem troche samego Rataja a na to bardzo drobny żwir- i jest super, od początku zero glonów i brak niedoborów.

vipermiszcz
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 19 sty 2007, 18:52

Wspieram stronę kontem Premium

26 lis 2008, 12:36   (#39)  

faktycznie na początku ze względu na lekkosć i dość dużą granulację miałem problem z sadzeniem c.parvy.

teraz z czasem problem minął.podłoże jest już ułożone i zamulone. nawet przy dosadzaniu nowych roślin (lotosa ostatnio dosadzałem) nie unosi się w toni.
ale mam pod reką zawsze koci zwirek i jego dosypuję na wierzch. jest mimo wszytko cięzszy niż aqua clay i ma mniejsza granulację.

szymonw


26 lis 2008, 16:52   (#40)  

Nie wyobrażałam sobie, że może być coś lżejszego niż kici - żwirek :shock: . Mnie też podoba sie Twoje akwarium.
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów











Powiązane tematy
  • 225l - Minimalistic Iwagumi - CHRISP

    Witam serdecznie. Akwarium aktualnie ma 2.5 miesiaca jak naraie mysle ze wszytko ok co jakis czas glony sie pokażą na skałach jak i naszybie ale wtedy szczoteczka do zębów i gabka idzie w ...

    Wyświetlenia: 2772 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • 180l - Ryuboku (?) - Szymon

    Prezentuję akwarium, które zaczęło powstawać ponad pół roku temu, bez specjalnego pomysłu i aranżacji, chyba bardziej, aby szkiełko nie stało puste. Korzenie moczyły się kilka tygodni, był straszny sy...

    Wyświetlenia: 6040 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • 063l - Forest - Szymon Turek

    Zbiornik: 60x30x36 VIV Oświetlenie: ADA solar RGB Podłoże: DarkSoil Filtracja: Aquael ultramax 1000 Nawożenie: Growise Co2: Butla wysokociśnieniowa Rośliny: Micranthemum Monte Carlo Anubias nana Stau...

    Wyświetlenia: 17047 | Odpowiedzi: 82 czytaj więcej...

  • 096l - Enter the forest - Szymon Turek

    Zbiornik: 60x40x40 ow Oświetlenie: ADA Solar RGB Podłoże: DarkSoil Filtracja: Eheim 2215+ Eheim Skim 350 + Aquael mini-kani 80 Nawożenie: Cała linia Ferka/Joucifer Co2: Butla wysokociśnieniowa Roślin...

    Wyświetlenia: 3708 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 225l - Chris 003 - chrisek1

    Witam . Akwarium 100x50x45 Ophtiwhite 10mm Oświetlenie: 4x39 T5 Filtracja: EHEIM PROFESSIONEL 4+ 2275 Dekoracje: SCENERY STONE Butla Co2 Nawozy: VIMI All in One + carbo Roslinki: J...

    Wyświetlenia: 3929 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 225l - Bocjogród - Michał Pudłowski

    Akwarium 225 litrów - Założone 26.04.2013 zdj5.jpg Szkło optiwhite 100x45x50 Szafka zrobiona wg. mojego projektu: http://imageshack.us/a/img4/24/szafkau.jpg Filtracja: -j...

    Wyświetlenia: 7299 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • 182l - BN\T - Szymon Jankowski

    Cześć. Poprzednia aranżacja przestała istnieć, postanowiłem wrócić do prostego i przewidywalnego iwagumi - to ogarniam ;). Zbiornik dojrzał, trawnik się zagęszcza, bez specjalnej aranżacji. Zależy mi ...

    Wyświetlenia: 3263 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • 030l - Mały klif - Zielony Szymon

    Hejka, aqua tworzone na współ z tata.. zobaczymy jak będzie wyglądało po roku czasu. Jeśli będzie się działo coś nie tak to będę pisał i licze na wasze doświadczenie. Jeśli ktoś chce jakieś zbliżenie ...

    Wyświetlenia: 3791 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 225l - Moje trzy szkiełka - hibernakulus

    Witam serdecznie. Czas najwyższy by się ujawnić na tym forum i pokazać co u mnie w trawie piszczy :) Więc do rzeczy: Pierwsze akwarium to 225l -wymiary 134x42x40h -filtracja HW 302A i za nim reaktor ...

    Wyświetlenia: 4161 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • 032l - Wysoka kostka - Szymon Ostachowski

    Hej! Na początku października założyłem sobie akwarium, od dawna upragnione. Kiedyś (2009r.) już bawiłem się wodę w szkle, ale wtedy możliwości były mniejsze. Zastanawiałem się nad większym. Teoretycz...

    Wyświetlenia: 1055 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, todoslostipos, zoran i 494 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.