Lista działów » Galeria » Nasze akwaria


180l - Dariusz Salezy



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



24 kwi 2005, 15:56 180l - Dariusz Salezy  (#1)  

WYMIARY
120x40x50

OŚWIETLENIE
4x30W (2x30W PowerGlo - odcień cielisty, 1X30W FloraGlo - odcień lekki fiolet oraz 1X30W FloraGlo - odcień lekki pomarańcz). Zainstalowany automatyczny włącznik czasowy oświetlenia pracuje (14 h na dobę)

PODOŁOŻE
wysokość podłoża od 5 cm (przód akwarium) do 10 cm (tył). Żwir o grubości 1-3mm (50%) oraz 2-5mm (40%) żwir Aqua Lit oraz 10% kamyków ok. 2-4cm. Przy wymagających roślinkach znajdują się w podłożu niewielkie bryłki gliny. Pod podłożem - filtr podżwirowy

OGRZEWANIE
150W (grzałka produkcji niemieckiej z wbudowanym termostatem)

TEMPERATURA
27 st. C

FILTRACJA
Filtr zewnętrzny 5L kubełkowy Eheim Ecco 3322

CO2
dyfuzor drożdżowy 1,5L

NAWOŻENIE
brak

TWO 4n

TWW 3n

ph 6,3 - rano i 6,8 - wieczorem

NAPOWIETRZANIE
napowietrzacz japońskiej firmy JBL (prawie bezgłośny - do 7 dB)

PODMIANY WODY
ok. 10% co tydzień

PRZYGOTOWANIA DO ZAŁOŻENIA AKWARIUM
Posiadam 180 litrowe akwarium typu holenderskiego. Najpierw przygotowałem filtr podżwirowy, tzn. na dno wyłożyłem specjalną plastikową siatkę. Pod siatkę na dno opadają odchody rybek, a stamtąd łatwiej trafiają do filtra. Następnie wysypałem żwirek i umieściłem 2 ozdobne afrykańskie korzenie. Korzenie te lekko zakwaszają mi wodę i lekko farbują na brązowawy kolor (rybki lubią taką wodę). Z uwagi, że akwarium znajduje się w sypialni, zmuszony byłem zainstalować bardzo cichy filtr oraz prawie bezgłośny napowietrzacz. Oczywiście urządzenia te pracują 24 h na dobę. W pokrywie zainstalowałem 2 dodatkowe świetlówki, w sumie jest ich 4 sztuki. Roślinki rosną mi jak oszalałe. Nie mam problemów z glonami i ślimakami. Rybki są zdrowe i często jestem świadkiem ich tarła. Zaznaczam, że niestosuję żadnej chemii. To tyle tytułem wstępu.

SZCZEGÓŁY

RYBKI
W akwarium mam 7 skalarów, 4 kosiarki, 5 glonojadów, 2 bocje, 2 gupiki, 1 samiczka bojownika, 1 labeo oraz 1 paletkę. Karmię je urozmaiconym pokarmem (żywym ok. 20%, mrożonym ok. 60% i suchym ok. 20%). Jednego dnia robię im post. Wtedy zjadają nie zjedzone resztki pokarmu i w ogóle lepiej się wtedy czują.

OŚWIETLENIE
Akwarium jest dobrze oświetlone świetlówkami akwarystycznymi 4x30W przez 14 h dziennie - regulowanymi przez automatyczny wyłącznik czasowy. Posiadam 2x30W PowerGlo - odcień cielisty, 1x30W FloraGlo - odcień lekki fiolet oraz 1x30W FloraGlo - odcień lekki pomarańcz. Całe wnętrze pokrywy oblepiłem śniadaniową folią aluminiową. Do tego potrzebna mi była tylko dwustronna taśma klejąca. Dzięki temu zwiększyłem oświetlenie dna akwarium o jakieś 20%.

FILTRACJA I NAPOWIETRZANIE
Z uwagi, że akwarium znajduje się w sypialni, zmuszony byłem zainstalować bardzo cichy filtr oraz prawie bezgłośny napowietrzacz. Oczywiście urządzenia te pracują 24 h na dobę. Filtr zewnętrzny Eheim 5 L we wnętrzu ma specjalne pojemniki, w których umieściłem specjalne wkłady (ceramiczne rurki, gąbki i substrat dla bakterii). Brudna woda przepływa przez wkład, a tam bakterie robią swoje. W zamian mam czystą wodę z nawozem dla roślinek. Raz na 2 miesiące myję filtr płucząc wkłady ceramiczny i gąbkowy zimną wodą. Przed uruchomieniem akwarium zainstalowałem również filtr podżwirowy z dwoma wyjściami kominowymi usytuowanymi z tyłu po dwóch przeciwległych rogach. Odchody rybek przez podłoże opadają na dno, a stamtąd trafiają do filtra. Wadą tej metody jest to, że dość często zapycha się nieczystościami "Eheim" i zmuszony jestem do jego częstszego czyszczenia. Zaletą oczywiście, że mam mniej roboty z poławianiem nieczystości rybek konwencjonalnymi metodami, a więc "wiadro i wężyk".
Napowietrzacz również pracuje non stop. Jest on bardzo cichy z regulacją intensywności napowietrzania. Kostkę napowietrzacza umieściłem w rogu akwarium z dala od kostki napowietrzacza CO2. Dzięki temu bąbelki powietrza nie wytrącają z wody bąbelków CO2.

PARAMETRY WODY
Wodę na podmianę uzyskuję z filtra odwróconej osmozy - TwO-4 st., TwW-3 (bezpośrednio w kranie mam TwO-26, TwW-18). Dzięki mięciutkiej wodzie, CO2 bez problemu dostaje się do każdego zakamarku w akwarium i tym samym lepiej rosną roślinki. Poza tym rybki nie mają problemu z tarłem. Temperaturę w akwarium ustawiłem na 27 stopni C i tyle dokładnie jest w nocy i w dzień. Jest to temperatura optymalna dla rybek, które posiadam. PH wynosi 6,5 z rana i 6,8 wieczorem. Wodę zakwasza mi dyfuzor CO2 oraz 2 korzenie, o których wcześniej wspomniałem. Wodę podmieniam na świeżą 1 w tygodniu na ok. 10%. Jest to, moim zdaniem, wystarczająca wielkość, gdyż roślinki niemal w całości wykorzystują do wzrostu wytwarzany przez rybki nawóz. Z kolei roślinki produkują tyle tlenu, że niemal większość roślinek bąbelkuje tlenem.

DOZOWANIE CO2
Dwutlenek węgla dozuję z reaktora "bimbrowni" wymienianego co 3-4 tygodnie. Dwutlenek jest dozowany ciągle w dzień i w nocy. Butelka reaktora (1,5l) ustawiona jest za akwarium. Nie trudno sporządzić taki roztwór. Do 1,5 L plastikowej butelki wsypujmy 2 szklanki cukru, wrzucamy ok. 5 dkg drożdży i wlewamy ok. 1 litra wody. Wytwarzane CO2 w butelce jest poprzez wężyk i kostkę napowietrzającą doprowadzane do wody w akwarium.

ROŚLINKI
Tak jak widać na zdjęciach.


Echinodorus
Po lewej stronie z tyłu zasadziłem wielkiego echinodorusa (żabienicę), który jest wykorzystywany przez skalary do składania na nim ikry. Od czasu do czasu wypuszcza on takie długie ponad akwarium pędy, które kwitną na białe. Ważne jest to, by roślinki z szerokimi liśćmi rosły po bokach w akwarium. Bowiem skalary tworzą własne terytoria przy tych roślinkach i przepędzają stamtąd wszelkich intruzów. Na takich roślinkach skalary co 3 tygodnie składają swoją ikrę.


Anapogeon
Po prawej stronie z tyłu zasadziłem anapogeona. Taka fajna roślinka nazywana przeze mnie wstążką. Ma ona żywą zieloną barwę i również jest wykorzystywana przez skalary do składania ikry. Za radą umieszczoną na www.roslinyakwariowe.pl dotycząca Aponogeton ulvaceus przeciąłem jej korzeń na pół. Jedną część wsadziłem na 2 miesiące do doniczki, by dać jej odpocząć na zimę, a drugą część pozostawiłem w akwarium na swoim miejscu. Niestety ta część z doniczki zmarniała i nie udało mi się jej uratować. Ta druga część trochę zmarniała, ale teraz widzę już poprawę.


Cabomba
Po środku zasadziłem cabombę, która rośnie jak szalona, niemal co tydzień przycinam ją o połowę. Jest ona ładna, gdyż rosnąc w grupie tworzy swoisty zielony gąszcz. Wieczorem można zauważyć, że wydobywają się z niej liczne bąbelki tlenu.



Lotosy
Mam również 2 rodzaje lotosów: tygrysi i czerwony. Są to piękne roślinki, które swoimi barwami wnoszą do mego akwarium nieco ciepła. "Tygrysek" to taki cwaniak, że listki rozkłada na całą powierzchnię lustra wody i całe światło chce pochłaniać nie zważając na inne roślinki. Oczywiście nie pozwalam mu na to i co jakiś czas liście mu podwiązuję. Raz nawet podciąłem mu korzonki, by listki miał nieco mniejsze. Z podcinaniem lotosów radzę jednak uważać, gdyż tak samo postąpiłem kiedyś z lotosem królewskim i niestety zmarnowałem roślinkę


Bacopa
Z bacopą na początku miałem problemy. Najpierw niemal cała zmarniała, gdyż posadziłem ją z tyłu akwarium i tam miała chyba za mało światła. Przesadziłem ją na przód - tam gdzie jest więcej światła. Po jakimś czasie roślinka zaczęła rosnąć i odwdzięczyła się, że jej nie wyrzuciłem. Obecnie rośnie jak na drożdżach, wypuszczając liczne odnóżki. Trzeba jej tylko zapewnić więcej światła i uważać, by inne roślinki na nią nie wchodziły.


Cabomba caroliana
Kabomba Karolińska to chyba mój ulubieniec. Podobna jest do zwykłej cabomby, z tym że listków ma dużo więcej i to bardzo długich. Wygląda niemal tak jak miotełka do ścierania kurzu, z tym, że jest zielona. Rośnie jak zwariowana. W przeciągu jednego dnia potrafi urosnąć od 5 do 8cm. Góra tej rośliny nabiera od świetlówek przyjemnej różowawej barwy. Muszę ją co tydzień skracać o połowę lub nawet więcej, gdyż zabiera światło sąsiadom: bacopie i echinodorusowi. Miałem z nią mały problem. Mianowicie, bardzo ją polubiły ślimaczki. Czasem wyciągałem z niej kilkadziesiąt darmozjadów, ale poradziłem sobie z tym problemem wpuszczając do akwarium 2 malutkie bocje.


Moczarka argentyńska
Ładna roślinka jak rośnie w grupie. Posadziłem ją z tyłu, przy wylocie CO2. Charakteryzuje się ona tym, że jej wzrost uzależniony jest od złych warunków w naszym akwarium. Im gorsze warunki tym dla niej lepiej. Z wody bowiem pobiera ona związki wapniowo-żelazowe, których używa jako swojego budulca. Ponadto zmiękcza wodę. Do wzrostu wymaga tylko światła i troszkę CO2, ale myślę, że bez CO2 też by rosła. Moim zdaniem, w każdym akwarium powinna ta roślinka się znaleźć, gdyż wytwarza ona swoiste antybiotyki dla rybek.


Mech jawajski
Mech jawajski to łatwa w uprawie roślinka. Nie ma żadnych wymagań świetlnych. W moim akwarium obrasta korzenie, na których tworzy naturalne porosty. Nie miałem z nią nigdy żadnych problemów. No może tylko takie, że kosiarki na początku zamiast jeść glony nitkowe zjadały właśnie mech. Ostatnio jednak chyba im się znudziło to danie i znów wzięły się do roboty.


Różdżdzyca
Różdżdzyca, czyli kapusta wodna to istny chwast roślinny. Cotygodniowo odcinam jej większość pędów, bo inaczej rozprzestrzeniłaby się na całe akwarium. Ma ona ładny jasno zielony kolor i w miarę ładne liście. Zaletą jej jest to, że ma bogaty system korzeniowy i bez trudu można ją przymocować np. do korzenia. Tak jest właśnie w moim przypadku. Czasami widzę, że rybki skubią ją sobie, a więc mają też i pokarm roślinny. Wadą tej rośliny jest to, iż przy łodygach wypuszcza liczne białe korzonki, które nie wyglądają najestetyczniej. Radą na to jest usuwanie bocznych pędów i pozbywanie się niechcianych korzonków z głównych pędów.


Inne roślinki
W moim akwarium rosną sobie również i inne roślinki: np. anubias, glony ozdobne, różne niskie kryptokorynki, małe echinodoruski, rotale, i inne roślinki o nieznanych mi nazwach. W sumie mam 23 różne rodzaje roślin. Muszę zawsze uważać, żeby jedna roślinka nie zagłuszała innej. Jeśli pozwoliłem np. na rozrost cabomby, to odbijało się na cryptocorynach, a gdy pozwoliłem na zbytnią zuchwałość jakiegoś lotosa, to odbijało się to na anapogeonie, itp.
Załączniki
akwa1.jpg
(46.04 KiB) Pobrane 13833 razy
akwa3.jpg
(47.08 KiB) Pobrane 13833 razy
anapogeo.jpg
(54.69 KiB) Pobrane 13832 razy
bacopa.jpg
(61.41 KiB) Pobrane 13832 razy
cabomba.jpg
(70.25 KiB) Pobrane 13832 razy
cryptoc2.jpg
(85.12 KiB) Pobrane 13832 razy
cryptoc.jpg
(72.91 KiB) Pobrane 13832 razy
larwy.jpg
(49.14 KiB) Pobrane 13832 razy
lotos.jpg
(70.28 KiB) Pobrane 13832 razy
mech.jpg
(51.61 KiB) Pobrane 13832 razy
moczarka.jpg
(55.29 KiB) Pobrane 13832 razy
rozdzyc1.jpg
(72.87 KiB) Pobrane 13832 razy
szkic.jpg
(59.54 KiB) Pobrane 13832 razy
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12279
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

07 maja 2005, 18:39   (#2)  

Albo cos z wymiarami albo z L akwa jest nie tak, bo 120x40x50 to wychodzi 240L, a nie 180.

Mi to akwarium nie wyglada na 120cm szerokosci. Ale poza tym podoba mi sie. :)
Pozdrawiam
Borys

Avatar użytkownika
Borys
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 07 kwi 2004, 21:56
Miasto: Warszawa

07 maja 2005, 18:53   (#3)  

Borys napisał(a):Albo cos z wymiarami albo z L akwa jest nie tak, bo 120x40x50 to wychodzi 240L, a nie 180.

Mi to akwarium nie wyglada na 120cm szerokosci. Ale poza tym podoba mi sie. :)

Witam
Akwa jest profilowane,dlatego podane jest 180 litrów.
Akwarium szerokie jest na 40cm,a długie na 120cm :wink:
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1681
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

16 lip 2005, 21:49   (#4)  

Akwarium bardzo ładne.
Paletki to ryby stadne (ciekawy jestem jak długo ja masz),; wg mnie to te gatunki ryb są słabo dobrane- ale to tylko moje zdanie. Pozdrawiam

Skorpion


10 maja 2006, 04:01   (#5)  

Wyglada na to ze masz takie samo akwa jak ja a to jest 208L brutto

SnoozE


25 lut 2008, 22:29   (#6)  

@Borys
moje akwarium jest profilowane, a więc ma ok. 180l.

@Skorpion
niestety paletki mi padły. Była to moja porazka (rzuciłem się z motyką na słońce).

@SnoozE
być może :-)

salezy


26 lut 2008, 09:04   (#7)  

Bardzo ładne akwarium i piękna relacja, podoba mi się też zdjęcie z kotkiem przy akwarium. :D
Roślinka w akwarium opisana jako różdżyca to nie Ceratopteris ale Hygrophila difformis.
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02











Powiązane tematy
  • 180l - Drugie roślinkowo kolorowe - mazmaciek

    Pewnie was ciekawi kiedy było pierwsze :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?f=113&t=34635&start=105 Start 31.10.2021 Akwarium : Juwel Vision 180, w sumie to mi się nie podoba, ale po...

    Wyświetlenia: 4628 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • 180l - Viktor Lantos, Antoni Dimitrov i Eduard Gercog (Tropi

    13-061221.jpeg Zapraszamy do obejrzenia akwarium o pojemności 180l z aranżacją autorstwa Viktora Lantosa, Antoniego Dimitrova i Eduarda Gercog'a wykonaną dla firmy Tropica Aquarium Plants. Czyta...

    Wyświetlenia: 3069 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • 180l - Moje - Krystian Kozik

    Wymiary akwarium + objętość :100 dl x 40 sz x 51 wys – 180 litrów Oświetlenie: 2 x45W T5. 13-14 h na dobe Nawożenie: Nutriotion Capsules(tropica) – kapsułki włożone w podloże przy starcie akwarium we...

    Wyświetlenia: 2756 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 180l - LT Dragon stone + bonsai driftwood - ArturI

    Po długiej przerwie chciałbym pokazać jeden z moich zbiorniczków zrobiony na modłę LT - czyli kolejny bezobsługowy zbiornik. Do tej pory nie faworyzowałem zbiorników Juwel Vision ale ten wpadł mi w rę...

    Wyświetlenia: 3058 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 180l - W stronę płw. Malajskiego - Wadera

    Można powiedzieć, że to akwarium ma być elementem wystroju salonu, więc nie jest typowym biotopem tylko bardziej dekoracyjnym rośliniakiem zmierzającym w kierunku biotopu półwyspu Malajskiego. Zbior...

    Wyświetlenia: 2615 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • 180l - Ryuboku (?) - Szymon

    Prezentuję akwarium, które zaczęło powstawać ponad pół roku temu, bez specjalnego pomysłu i aranżacji, chyba bardziej, aby szkiełko nie stało puste. Korzenie moczyły się kilka tygodni, był straszny sy...

    Wyświetlenia: 6032 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • 027l - Island Of life - Dariusz

    Witam wszystkich! Chciałbym zaprezentować swoją zieloną kostkę Po restarcie na podłożu H.E.L.P. ADVANCED SOIL PLANT .. Jest to kostka 27l Wymiary akwarium: 30x30x30 cm (objętość brutto 27 litra) Oświe...

    Wyświetlenia: 4883 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • 180l - Nowy start na linii Tropica - Janczu

    Akwarium 100x40x45 180l front opti Oświetlenie 1x 32w aquael leddy slim plant, 1x 36w aquael leddy slim plant, 20w power led, 10w moduły samsung Nawożenie w tej chwili tylko potas, Docelowo lini...

    Wyświetlenia: 6540 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • 180l - BN/T - Rafał180

    IMG_20190324_194203.jpg Akwariu Juwel Vision 180 led wymiary dł.92cm, wys.55cm. szer.41cm. Oświetlenie ledowe 2*19 wat, świece 8 godzin. Podłoże żwirel akwarystyczny 2-5 mm. CO2 wpłynie codziennie 5...

    Wyświetlenia: 935 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 180l - Roślinne - astar

    W końcu mam troszkę wolnego czasu więc przedstawię nową aranżację akwarium które do tej pory funkcjonowało jako: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-slowly-a...

    Wyświetlenia: 25327 | Odpowiedzi: 141 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Hultaj i 213 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.