Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


czy ktoś ma doswiadczenia w hodowli rotali macrandry



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



czy ktoś móglby sie podzielic doswuadczeniami w hodowli rotali macrandry??

noiser


04 lut 2004, 10:21   (#2)  

Jacek Pawłowski ma piękną :D zwróć się do niego :wink: Ta roślinka niestety nie w każdym zbiorniku rośnie. :cry: Ja jej jeszcze nie miałem. Na razie ostrze sobie zęby

Waldemar Żak


04 lut 2004, 10:42   (#3)  

Ja mogę się podzielić, od półtorej roku z nią walczę i wciąż nie chce rosnąć :D Problem polegał przez cały czas na zamierających stożkach wzrostu i deformacji oraz zmniejszeniu rozmiaru młodych liści. Miały również one również różne przebarwienia. Ale ostatnio chyba się poddała, po zwiększeniu dawki Fe (chelat Fe Forte) do 1ppm na tydzień :shock: Wydaje mi się, że roslina ta potrzebuje duzych ilości światła, pędy które są u mnie trochę zacienione przestają rosnąć.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

04 lut 2004, 11:12   (#4)  

dzieki wielkie ja nie wiem czy bede mial okazje troche z nia powalczyc, bo na razie wyglada na to ze juz mnie pokonala :evil:

noiser


04 lut 2004, 11:19   (#5)  

Faktem jest że temperatura na wysyłke jest super. Właśnie wysłałem kartonik 40x20x10 Mateuszowi Jędrzejczakowi z microsorum pteropus i lilaeopsis. Jeżeli to możliwe to na priwa wyślę adres. Wystarczy niewiele bo jak ma rosnąć to wystarczy "liść" :lol:
Odnośnie tego Fe, do jakich stężeń które się utrzymują doprowadziłeś poziom żelaza i jak dobrałeś "resztę" do wysokiego poziomu Fe. Przyznam że utrzymywanie na niskim poziomie stężenia Fe jest stosunkowo proste jednak po podniesieniu powyżej 0,2mg/l nie jest łatwo utrzymać stabilność zbiornika. U mnie pojawiająsię natychmiast zielenice nitkowate(20 cm i więcej). Jak sobie z tym radzisz?

Waldemar Żak


noiser napisał(a):czy ktoś móglby sie podzielic doswuadczeniami w hodowli rotali macrandry??

Witam
Miekka woda,mocne swiatło,Co2 i nawóz żelazowy.Dzieki temu roślina jest czerwona,ale juz dolne liście jezeli zostaną przysłoniete brazowieją a potem robia się w nich dziury.
Niedługo będe wymieniał swietlówki na nowe,ciekawi mnie jak R.macrandra zareaguję... :?:
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1683
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

04 lut 2004, 12:42   (#7)  

Oprucz tradycyjnych wytycznych (światło, nawóz) bardzo istotny jest wysoki poziom CO2. U mnie ok. 40ppm. Miałem kiedyś problemy z reduktorem i poziom CO2 się wachał. Było idealnie widać jak rotala (i nie tylko) na to teaguje.

RedBaron


04 lut 2004, 13:30   (#8)  

Poziom Fe na teście Hagena pokazywał coś między 0,25 a 0,5ppm ale to byj okazjonalny pomiar, generalnie to przestałem już mierzyć żelazo. Co do glonów nitkowatych to owszem mam z nimi problemy ale miałem je również wtedy gdy dawałem o wiele mniej żelaza. Pozatym udało mi się ich pozbyć na jakieś 2-3 miesiące pomimo wysokich dawek Fe. Niestety jednak powróciły, niemniej ja wiążę ich pojaw raczej z kondycją roślin niż nawożeniem. Zaczynam stosować chelat Fe Tenso (EDDHMA) ciekawe jakie dawki treraz będą potrzebne.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

04 lut 2004, 13:45   (#9)  

To ciekawe co piszesz o jednak jak dla mnie dużym stężeniu Fe. Ja obserwowałem niedobory w momencie gdy miałem ok 0,4mg/l podobne do niedoborów Zn i Mn. Może moje obserwacje były mylne. Z pewnością nie można porównywać dwóch zbiorników z różną obsadą i warunkami a do tego z inną wodą kranową do podmiany :wink: Nie mniej jakieś tam prawidłowości są takie same dla każdego akwarium. Jedna kwestia mnie nurtuje już od dawna ale o tym może nowy temat :wink: w NAWOŻENIE

Waldemar Żak


04 lut 2004, 20:13   (#10)  

Trochę poznałem już tę roślinę. Nie musi mieć miękkiej wody (do 12 TWW, 24 TWO), ani bardzo dużo CO2 i światła. Rośnie już przy dwóch świetlówkach, ale wtedy musi rosnąć pojedyńczo bo inaczej liście w dolnych partiach łodyg nie wyglądają ciekawie. Zazwyczaj już przy nieznacznym dodatku CO2 bąbelkuje. Przy bardzo silnym oświetleniu niedobory potrafią ją zniszczyć bardzo szybko (jest też wtedy bardzo wrażliwa na różne niedobory i przenawożenie). Roślina ta zazwyczaj bardzo długo się aklimatyzuje, ale za to później najczęściej nie ma z nią problemów. Przeniesiona do nowego (zwłaszcza świeżego) zbiornika może być bardzo wrażliwa na niedobór magnezu. Niestety większość niedoborów (np. magnez, fosfor, żelazo) wygląda podobniepo prostu młode liście bardzo blisko wierzchołka robią się blade. Najlepiej rośnie w temperaturze 26-27 stopni Celsjusza. Nie radziłbym jej trzymać poniżej 25 stopni. Preferuje żyzne podłoże i lubi ruch wody. Przy niskiej zawartości azotu (wg mojego testu to już od 12,5 ppm) robi się purpurowa. Może nawet dość szybko rosnąć. Nie lubi świeżych zbiorników.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

07 lut 2004, 18:56   (#11)  

Dostałem ładną rotale od Jacka Pawłowskiego. Wsadzilem do akwa taki okaz: Obrazek
a po dwoch tygodniach od zasadzenia wyglada ona tak:
Obrazek

Parametry wody:
GH 18
KH 12
PH 7.0
CO2 - b.duzo - ryby ledwo dychają ;)
NO3 - okolo 20mg/l
PO4 - okolo 1mg/l
Nawozenie wlasnym TMG (wg przepisu na stronie Witka Sławińskiego z małymi zmianami - mniej Mg, poniewaz mam go sporo w wodzie kranowej, Zn wiecej o okolo 50% + KNO3 i KH2PO4.Dawki co tygodniowe po podmianie okolo 30% wody.
Oswietlenie: 6x18W.

Teraz wlewam wode przepuszczoną przez Filtrax K, oraz stosuje Plant Gainer. O wynikach powiadomie za kilka(nascie) dni.
Moze Wy doszliscie juz do jakis wnioskow w pielegnacji Rotali?

Barth3z
Poznaje temat

Posty: 57
Dołączył: 29 cze 2003, 22:00
Miasto: Świdnica

08 lut 2004, 16:18   (#12)  

Nastąpiła zmiana warunków poza tym w tej chwili asymilaty i związki mineralne są kierowane na rozbudowę korzeni. Prawdopodobnie w wodzie masz dużą zawartość wapnia. W takiej sytuacji należałoby mieć w akwa więcej magnezu niż w wodzie miękkiej. Trzymaj ją w temperaturze 26-27 stopni Celsjusza. Mogła jej zaszkodzić niska temperatura w czasie transportu. Jeśli masz świeże akwarium i niezbyt żyzne podłoże, to poprawa bez zmiany nawożenia może nie nastąpić. Stare liście wyglądają fatalnie, a młode są zbyt czerwone i mogą zacząć blednąć i zamierać. Gdybyś nie napisał jak nawozisz to poleciłbym zwiększenie nawożenia fosforem, magnezem i żelazem oraz zmniejszenia nawożenia potasem. To, że ryby z trudnością oddychają nie znaczy zawsze, że jest w wodzie dużo CO2. Tu jednak nie chodzi o CO2 tylko o skład chemiczny wody. Wymądrzam się, ale sam po przesadzeniu ze starego do świeżo założonego akwa miałem podobne objawy. Pomogło (ale tylko częściowo) nawożenie magnezem i fosforem. W końcu jednak doszedłem do wniosku zrezygnuję na jakiś czas z tej rośliny w nowym zbiorniku. Jestem bardzo ciekawy, co napiszą inni (zwłaszcza jeśli chodzi o oznaki niedoborów).
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

08 lut 2004, 19:09   (#13)  

Waldek napisał(a):Jeśli masz świeże akwarium i niezbyt żyzne podłoże, to poprawa bez zmiany nawożenia może nie nastąpić.

Witam
A co Waldku powiesz(napiszesz),po zobaczeniu akwarium z Rotala macrandra zrobionego przez Oliver'a Knott'a :?: Akwarium jest 8 tygodniowe! I nie widzę aby Oliver wzbogacił podłoże jakimś nawozem !Ale za to nawozi je nawozami:Tropica Master Grow daily - 3ml, Hagen Iron and NPK fertilizer weekly .
:arrow: http://www.pbase.com/plantella/panorama&page=all
Dodam,że ja używam do nawożenia oprócz TMG(jak się skończy,bedę używał nawóz Bartka),także Aqua plantu z azotem i fosforem,czy tajemnica ładnego wzrostu Rotali macrandra została odkryta :?: :!:
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1683
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

08 lut 2004, 21:39   (#14)  

Jak się odpowiednio nawozi wodę to nie musi być żyzne podłoże. Kłopot w tym, że łatwiej zapewnić żyzne podłoże lub dodać tabletkę nawozu pod roślinę niż dopasować nawożenie do akwa. Ja mam z tym jeszcze kłopoty. Zauważyłem ponadto, pewne rośliny rosną bez problemów w niektórych miejscach, a w innych są z nimi kłopoty (to też zależy od składu wody). Do takich roślin możemy zaliczyć m. innymi rotale i kabomby. W podłożu akwarium, które już dłużej działało jest przeważnie (ale to nie jest reguła) więcej związków odżywczych, niż w świeżo założonym. Rotala nie musi mieć akwarium funkcjonującego od bardzo długiego czasu o dużej zawartości słabo rozkładalnych przez tlen związków organicznych. Wydawało mi się jednak (tak było u mnie i takie opinie też słyszałem od innych), że roślina ta zaczęła rosnąć dobrze w akwarium dopiero po dłuższym czasie. Skoro jednak rośnie w niektórych akwariach zaraz po posadzeniu, to znaczy że nie przeżyła szoku i znajduje się tam w dobrych warunkach. Nie twierdzę, że mam rację, ale ja bym na Twoim miejscu dodał siarczanu magnezu i sprawdził, czy za kilka dni niektóre liście nie przybiorą zdrowszego (może bardziej zielonego i bez chloroz między żyłkami) wyglądu. Czerwone zawiązki liści mogą świadczyć o braku fosforu. Rośliny pozbawione korzeni (np hygrophile) mają czerwone młode liście nawet przy poziomie P 1 ppm. Po dodaniu P lub włożeniu do podłoża (w którym jest fosfor) przebarwienie to znika. Jeśli dopiero od niedawna masz ten poziom fosforu, a przedtem miałeś niższy to może warto było by go trochę dodać. Jeśli będziesz już pewny, że magnez nie pomógł, lub pomógł niewystarczająco to spróbuj dać większą dawkę mikroelementów lub żelaza. Będę wdzięczny jeśli napiszesz co jakiś czas co zrobiłeś i jak wygląda Twoja rotala.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

09 lut 2004, 00:17   (#15)  

Z wapniem sie zgadza, mam duza zawartosc wapnia w wodzie kranowej - 68mg/l. Magnezu raczej tez mam pod dostatkiem. W wodzie kranowej jego poziom wynosi ok. 12mg/l. Proporcje Ca do Mg raczej zawieraja sie w granicach tolerancji. Chociaz zaczalem zmiekczac wode Filtrax'em K, wiec chyba bede musial dodac troszke Mg. Podloze mysle ze mam juz dobre, bo akwarium stoi jakies 3 lata. Mozliwe ze rotala przeszla szok zwiazany ze zmiana parametrow wody. U Jacka miala bardzo miekka i kwasna wode, u mnie jak widac jest to woda twarda a i przesylke wypadla w okresie mroznych nocy. Narazie wstrzymam sie z nawozeniem poszczegolnymi pierwiastkami, poniewaz zakupilem Planta Gainer i chcialbym zobaczyc jak on wplynie na rotale. Dzis wymienilem jeszcze 3 swietlowki T8 18W (mialy juz ponad rok) na dwie T5 39W. To tez w jakims stopniu powinno pomoc. Jesli po tygodniu nie zauwaze poprawy dodam troche magnezu i fosforu. Oczywiscie bede informowal o rezultatach.

Barth3z
Poznaje temat

Posty: 57
Dołączył: 29 cze 2003, 22:00
Miasto: Świdnica

09 lut 2004, 01:12   (#16)  

Mam pytanko dotyczace Oliviera, jest tam zdjecie roslinki ktora podejzewam ze jest to Didiplis diandra choc Olivier nic o niej nie pisze w opisie akwarium. To jest zdjecie z galerii Oliviera :arrow: http://www.pbase.com/image/25828287
Załączniki
didiplis diandra min.jpg
didiplis ?
(14.42 KiB) Pobrane 1460 razy

Avatar użytkownika
Marcin Peczek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 933
Dołączył: 27 lis 2003, 09:58
Miasto: Łódź

09 lut 2004, 09:59   (#17)  

Marcin Pęczek napisał(a):Mam pytanko dotyczace Oliviera, jest tam zdjecie roslinki ktora podejzewam ze jest to Didiplis diandra choc Olivier nic o niej nie pisze w opisie akwarium. To jest zdjecie z galerii Oliviera :arrow: http://www.pbase.com/image/25828287

Witam
To jest tez Rotala :D .Dokładnie Rotala spec. “Nanjenshan”.
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1683
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

09 lut 2004, 14:57   (#18)  

Może rzeczywiście to nie magnez. Interesuje mnie jeszcze filtrax K. i jak go regenerujesz. Może coś jest nie tak z potasem.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

09 lut 2004, 19:49   (#19)  

Filtrax K regenerowalem, ale nie polecam tego robic. Po regeneracji kwasem solnym dostaje Filtrax'a, ktory zbija jedynie twardosc weglanowa. Po przepuszczeniu wody przez taki roztwor otrzymywalem KH okolo 1 a GH okolo 8. Nie ciekawe rozwiazanie. Filtrax mozna stosowac jedynie do akwariow ponizej 100L. W wiekszych akwariach nie jest oplacalny, za szybko sie zuzywa. Zakupilem go po to zeby sprawdzic jak miekka woda wplynie na rotale. Jesli bedzie poprawa to bede musial zastanowaic sie nad RO, ewentualnie jakims tanszym zamiennikiem (moze ktos zna jakis tanszy kationit?).
Odnosnie zmian jakich dokonalem to powiem ze jestem pod wrazeniem efektu swiecenia swietlowek T5 i to moze bardzo pomoc w doprowadzeniu rotali bo normalnego wygladu. Mozna powiedziec ze w moim akwarium dopiero teraz nastala jasnosc! Rosliny podwoily produkcje tlenu!!! Potwierdzaja sie testy wykonane przez Nicpek'a w watku: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... php?t=7353 , bo do tej pory zasilalem swietlowki 18W ukladami z zarowek energooszczednych 21W.
Niedlugo opisze te swietlowki na swojej stronie zamieszczajac zdjecia pokazujace roznice w swieceniu T5 i T8.
Aha, piszesz tez o potasie. Mysle ze poziom potasu byl odpowiedni, no moze troszke bylo go ponad norme, ale nie tak by zabilo to rotale. Tak jak pisalem, przetestuje czysty nawoz Planta Gainer. Zobaczymy czy uda mi podniesc ta rosline. O wynikach bede informowal.

Barth3z
Poznaje temat

Posty: 57
Dołączył: 29 cze 2003, 22:00
Miasto: Świdnica

09 lut 2004, 23:54   (#20)  

Pytałem o Filtrax K bo obawiałem się, że regenerowałeś go w jakiejś soli. Spadała by wtedy twardość ogólna, ale do akwa dostawały by się w nadmiernej ilości jakieś kationy metalu niewykrywalne przez test. Jeśli regenerowałeś w kwasie solnym to nie powinieneś sobie narobić biedy. Filtr odwróconej osmozy jest jednak o niebo lepszy od wymieniaczy jonowych. Jest też drogi, ale to jednorazowy wydatek. W miękkiej wodzie liście rotali powinny być większe. Niemniej, gdy miałem 12 TWW również dobrze rosła mi ta roślina. Na wszystkie tego typu problemy dobrze robią częste podmiany wody.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław











Powiązane tematy
  • Nowość z hodowli in-vitro

    https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-bolbitis-news1-d444a7667a5485924cd467a248f4a612.jpg Do naszej bogatej oferty roślin z uprawy in-vitro dołączył kolejny gatunek - Bolb...

    Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy aquascapingu można się nauczyć?

    Czy aquascapingu można się nauczyć? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które wchodzi na nasze Forum po raz pierwszy. Często mawiamy iż do tego trzeba mieć zdolności - lub "z tym trzeba się ur...

    Wyświetlenia: 3715 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Bonsai aquarium - czy nie nazbyt dosłownie?

    bonsai.jpg Zapraszam do obejrzenia stylu....w zasadzie ciężko do sklasyfikować, czegoś takiego jeszcze nie było. Zapraszam do dyskusji :) bonsai2.jpg bonsai3.jpg bonsai4.jpg Żródło: http...

    Wyświetlenia: 8501 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Czy taka aranżacja będzie dobra ?

    Witam mam pytanie chciałbym stworzyć akwarium roślinne , moje światło to Belka Power Led 36 W o diodach 140-150 lm , podłoże jakie planuję to czarny bazalt 1-3 mm i pod to substrat JBL Aqubasic Plus d...

    Wyświetlenia: 973 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Kostka 35cm hardscape przegięcie czy nie?

    Witam serdecznie, nowo zakupiona kostka i jakiś pomysł na hardscape wpadł, nie wiem czy nie przegiąłem pa...., ale to bym prosił o jakieś oceny i porady. Pierwszy raz bawię się w tego typu akwarystykę...

    Wyświetlenia: 3331 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Czy przygotowujesz wstępne szkice aranżacji?

    szkic.jpg

    Wyświetlenia: 1468 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe Akwarium - czy wszystko u mnie ok?

    Witam wszystkich :) 3 dni temu załozyłem nowe akwarium 240 L oswietlenie 4x39W T5 - (10 h oswietlenia dziennie) Podłoże Aqua Substrate II 4 duże rosliny i 3 małe .Od samego poczatku podaje C02 ustawio...

    Wyświetlenia: 6684 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Akwaria ze zdjęć - prawda czy fałsz?

    http://www.roslinyakwariowe.pl/images/stories/wiadomosci/2012/lipiec-2012/prawda-czy.jpg Akwaryści oglądając efektowne zdjęcia akwariów w stylu Nature, często zadają sobie pytanie, czy aby ma pew...

    Wyświetlenia: 7256 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Kamienie. czy nadają się do akwarium?

    Witam, poszedłem dzisiaj z psem na spacer pod las. znalazłem kilka ładnych kamieni które chciałbym włożyć do akwarium. Kamienie te są nawożone w celu utwardzenia ziemi pod autostradę. i stąd moje pyta...

    Wyświetlenia: 6961 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Czy aby iwagumi ?

    Witam jestem kompletnym nowicjuszem jeśli chodzi o akwarystykę , kupiłem sobie zbiornik 112 l i troche skałek i korzeń Moje pytanie pod jaką nazwe podpiąć ten zbiornik ?

    Wyświetlenia: 611 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Bekon, Grzegorz Geming i 297 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.