Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Nowy projekt, ok 290 litrów



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



19 mar 2015, 12:48 Nowy projekt, ok 290 litrów  (#1)  

Witajcie.
W związku z planowanym startem nowego akwarium chciałbym zaprezentować i zapytać o ewentualne opinie, na podstawie których będę mógł wprowadzić zmiany. Aktualny projekt będzie moim trzecim podejściem akwarystyki roślinnej. Wcześniej naprzemiennie startowałem już holendry i malawi. Do tej pory akwarium stało w nienajlepszym miejscu, blisko okna, przez które codziennie w godzinach południowych mocno świeciło słońce, w dodatku daleko od źródła wody. Tym razem wygospodarowałem lepsze miejsce kosztem zlikwidowanego już barku w aneksie kuchennym. Ponieważ do tej pory zmęczony byłem ciągłym bieganiem z wiadrami, postanowiłem wykorzystać usytuowanie nowej szafki metr od źródła wody wraz z kanalizą i zaprojektowałem nowe akwarium w komin wewnętrzny oraz sump. Niestety pochłonęło to spore nakłady finansowe przeznaczone na nowe szkło o niestandardowych wymiarach, do którego zaraz dojdę, + sump, + materiały na nową szafkę DIY, nowe oświetlenie (krótsze świetlówki) oraz zakup stołu w miejsce zlikwidowanego barku -na czymś przecież trzeba jeść.
Cała hydraulika jest tak zaprojektowana, bym mógł w prosty sposób dokonywać podmian wody odkręcając jeden z zaworów, oraz drugi, który doleje mi świeżej wody. Na chwilę obecną kranówka. Jeśli chodzi o RO to ewentualny zakup filtra rozważę później gdy pojawią się nowe fundusze :)
Akwarium
105x55x50h, czyli ok 289 litrów brutto. Ze względu na ilość miejsca, w którym udało się wygospodarować miejsce akwarium zdecydowałem się na takie właśnie niestandardowe wymiary. Szkło zamówione u jednego z polecanych na forum malawi szklarza z Gdyni. Akwarium będzie obserwowane z dwóch stron, a dokładnie od frontu oraz z lewego boku. Stąd też szyba frontowa właśnie oraz obie boczne będą opti-white. Całość grubości 8mm, dno 12mm. Akwarium odbiorę ok 25 marca. Liczę, że efekt będzie taki jakiego oczekuję. Po odbiorze i próbnym zalaniu ocenię szklarza w innym poście :)
Tylnia szyba będzie oklejona czarną folią, natomiast wewnętrzne ścianki komina oklejona będą dodatkową czarną szybą grubości 3mm aby nie było widać mieszczącej się tam hydrauliki.
Sump
Wymiary 70x30x40h. Trzy komory, pierwsza na gąbki dla filtracji mechanicznej, druga komora na filtrację biologiczną, posiadam już 2 litry lawy wulkanicznej oraz 12kg keramzytu, które moczą się w zbiorniku zastępczym w "brudnej" wirującej wodzie ze sklepu zoologocznego. Po zmontowaniu wszystkiego myślę, że dokupię jeszcze ok 10kg keramzytu lub innego medium. Trzecia, ostatnia komora przeznaczona na pompę i grzałkę. Jej rozmiary mają pomieścić wodę, która spłynie z komina po wyłączeniu pompy. Jeśli chodzi o pompę to kupiłem Jebao DC-3000 z kontrolerem.
Oświetlenie
Zastanawiałem się nad ledami, ale niestety przekroczyłem założony budżet, więc musiałem ponownie zdecydować się na świetlówki T5, a konkretnie 4x39W. W sumie da to ok 156W co w podziale na ilość litrów brutto wychodzi ok 0,53W/litr. Mam nadzieje, że to wystarczy, jeśli nie, posiadam jeszcze w zanadrzu 2x30W T8. Wody będzie mniej gdy dojdzie odpowiednio gruba warstwa podłoża, wówczas przybędzie nieco Watów. A swoją drogą jak powinno liczyć się ilość światła? Z uwzględnieniem podłoża i innych elementów wystroju czy nie?
Świetlówki będą zamontowane w przerobionej z poprzedniego dłuższego akwarium pokrywie, także DIY ze spienionego PCW.
Tu pytanie też o propozycję doboru świetlówek, a konkretnie ich barwy. Samych świetlówek jeszcze nie kupiłem. Mam zamiar zrobić zamówienie w najbliższy weekend.
Co w akwarium?
No właśnie... Jeśli chodzi o podłoże to posiadam 27l Amazonii oraz 16l Biogruntu. Nie wiem czy wykorzystam całe 16 litrów biogruntu, może wystarczy tylko 12. Wyjdzie w praniu gdy zacznę już zasypywać. Z jednej strony, obok komina będzie korzeń, z drugiej planuję wstawić jakąś skałkę (pozostałości po malawi). Rośliny natomiast planuję obsadzić wg poniższej aranżacji. I tutaj prośba o opinie/uwagi. Czy rośliny te będą wymagały większej ilości światła czy powinny sobie poradzić. Czy taki układ/kolorystyka będzie ok? Moja narzeczona chciałaby jasnozielone barwy roślin, jednak dla kontrastu chciałbym umieścić także ciemniejszą zieleń oraz jakiś czerwony akcent. Wspomnę raz jeszcze, że akwarium będzie dostępne do obserwacji od frontu oraz z lewej strony. Nie chcę też gęstej roślinności. Widzi mi się akwarium ze sporą ilością miejsca dla mniejszych ławicowych rybek, typu neonki czy rozbory. Kwestię ryb odkładam na późniejszy etap.
Aha.. jeszcze ważna kwestia w związku z nawożeniem. Niestety zabrakło mi funduszy na butle CO2 zatem przez pierwsze myślę 2-3 m-ce będę musiał męczyć się z bimbrownią w sporej jej ilości. Planuję tymczasowo ustawić ze dwie, może trzy butelki w zależności od potrzeb. Jeśli chodzi o trawnik to podoba mi się mały heniek, ale nie wiem czy nie będzie z nim problemu. Zastanawiałem się też znad glossostigmą, ale kiedyś robiłem już do niej podejście na podłożu Rataja z użyciem CO2, ale nie chciał się rozrastać, wręcz przeciwnie obumierał.

Trochę się rozpisałem, ciekawe czy będzie chciało się komuś to czytać :)

Oto projekt, proszę o uwagi:
1 ) hygrophila pinnatifida
2 ) heteranthera zosterifolia
3 ) echinodorus bleheri
4 ) pogostemon erectus
5 ) hygrophila corymbosa
6 ) alternanthera reineckii mini
7 ) ammania sp bonsai
8 ) pogostemon helferi
9 ) blyxa japonica
10 ) cryptocoryne beckettii
11 ) hemianthus callitrichoides, lub glossostigma elatinoides (?)
A ) Korzeń porośnięty mchem (jeszcze się zastanawiam jakim)
B ) Skałka
Załączniki
UKLAD ROSLIN.jpg
UKLAD ROSLIN.jpg (36.48 KiB) Przeglądane 695 razy

mathius
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 05 maja 2011, 15:20
Miasto: Gdańsk

Widać, że dobrze się przygotowałeś.

Rośliny, które wymieniłeś poradzą sobie,
ze swojej strony odradzałbym Hygrophile - są niewdzięcznym obiektem do przycinania i pielęgnacji akwarium.

Jeśli chodzi o trawnik - Hemianthus callitrichoides jest nieco łatwiejszy na starcie od Glossostigma elatinoides (szczególnie na granulacie), ale wymaga cierpliwości gdyż potrzebuje nieco więcej czasu by się ukorzenić i w tym czasie wszelkie zabiegi w zbiorniku trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie.

Jeśli chcesz coś łatwego w uprawie i z szybkim przyrostem to polecam Eleocharis parvula.

p.s. Musisz bardziej odznaczyć pytania - część osób może ich nie odnaleźć w treści postu.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Dzięki za podpowiedź i radę. Niestety posta już nie mogę z edytować i podkreślić pytań.
Hydrophile zgodnie z sugestią zastąpię inną roślinką, jeszcze pomyślę jaką.
Niestety trochę spraw mi się nałożyło i kwestię akwarium musiałem odłożyć w czasie.

Akwarium już stoi. Jakby kto pytał to szklarza moge polecić. Nie jest może idealnie, ale myślę, ze w skali 1-10 mogę dać ocenę 8. Cena też super w porównaniu z innymi szklarzami. Dla porównania, akwarium kosztowało mnie 450zł (opti+komin+dodatkowa czarna wklejka+otwory), inny szklarz to samo zlecenie wycenił na 750zł. Sump kosztował mnie 100zł, a inny szklarz zaśpiewał 400zł (!).

Zmiany w projekcie:
- Szklarz ostatecznie zastosował szkło o grubości 10mm bez zmiany ceny.
- Kupiłem zestaw CO2 w butli..,
- a także filtr RO4 100gpd.
- zakupione świetlówki: 3x6500K + 1x10000K.

Filtr skomplikował moje plany co do łatwych podmian wody, ale myślę, że rozwiązanie takie będzie lepsze dla roślin (zbieranie w osobnym zbiorniku wody ro-di). Z czasem przerobie system na automatyczną dolewkę.

Nie pisałem wcześniej, ale zdecydowałem się na nawożenie EI. Kupiłem już zestaw soli. Mam jednak pytanie, które od razu odznaczę :) Kupiłem mineralizator JBL AquaDur, lecz nie wiem czy w metodzie EI powinienem go używać czy nie ma to sensu?

mathius
Początkujący

Posty: 36
Dołączył: 05 maja 2011, 15:20
Miasto: Gdańsk











Powiązane tematy
  • ADA Bio rio G - nowy wkład filtracyjny

    biorio-fb-2.jpeg Do oferty naszego sklepu dołączył kolejny produkt cenionej firmy Aqua Design Amano. Tym razem jest nim wkład biologiczny ADA Bio Rio G stworzony ze spiekanego szkła... Czytaj w...

    Wyświetlenia: 2005 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Paludaria i sump - mój projekt

    IMG_8298.jpg Witam wszystkich serdecznie, Chciałbym zaprezentować krótką relację z budowy od początku nietypowego zespołu zbiorników, tworzących z założenia kompletny mały ekosystem. Całość odrobi...

    Wyświetlenia: 6369 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Biurkowy projekt w stylu Dooa

    Witam, przedstawić Wam chciałem projekt stylizowany na aranżacjach Dooa Szkiełko to kostka OW o rozmiarach 22*22*22. Oświetlenie stanowi lampa Chihiros wabi kusa stand którym świecę 12h na dobę. Rośl...

    Wyświetlenia: 1959 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Paludarium - projekt AquaOwner

    https://www.youtube.com/watch?v=Y2e-VFc0L2A Zapraszam do obejrzenia wstępu do projektu paludarium naszego czerwonowłosego kolegi zza zachodniej granicy. Może zainspiruje kogoś do postawienia takieg...

    Wyświetlenia: 2476 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • 1000 litrów - uproszczenie systemu / adaptacja pod roślinny

    Witam wszystkich! S prawa wygląda tak, obecnie mam morskie akwarium 1000l, niestety, brak czasu trosze daje się we znaki, i nie jestem w stanie już tak doglądać akwarium jak kiedyś :( dlatego pojawi...

    Wyświetlenia: 45632 | Odpowiedzi: 201 czytaj więcej...

  • [ADA View] Nowy zbiornik w galerii - akwarium naturalne?

    https://www.youtube.com/watch?v=pMyzCUBYUNY Hmmm...czyżby "akwarium naturalne"? :) Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi zapraszam do artykułu: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/...

    Wyświetlenia: 5444 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Pilotażowy projekt sklepu RA

    https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-cat2230-nowo-10-0818news-55e306e7731eed33f6419045bde34e19.jpg Pilotażowo wdrażamy usługę dostawy paczek z roślinami na sobotę, abyście m...

    Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Obsada do 300 litrów netto.

    Hej, Próbuję wybrać rybki do mojego 300 litrowego HT. Czy taka kombinacja rybek będzie trafna: 15x Rozbora klinowa, 15x Zwinnik czerwonousty, 10x Moodrook słoneczny, 10x Kardynałek Złoty, 2x mieczy...

    Wyświetlenia: 1564 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • ADA China - grand opening (nowy salon ADA)

    https://www.youtube.com/watch?v=sOlGY0ZdHN8 Dziś miało miejsce uroczyste otwarcie nowego Salonu firmy Aqua Design Amano. Galeria zlokalizowana jest w Pekinie (Chiny). Zapraszam do obejrzenia galer...

    Wyświetlenia: 2231 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • VUPPA II - nowy skimmer ADA

    https://www.youtube.com/watch?v=DJxgQYBSeYg No i doczekaliśmy się :) Jest trochę brzydki...ale czy został pozbawiony błędów młodości swojej pierwszej wersji? Zapraszam do obejrzenia filmu z angloj...

    Wyświetlenia: 5449 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Karol P i 406 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.