Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Potrzebna pomoc w doborze ostatnich komponentów! HT+ziemia?



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Witam. Po 2 latach wreszcie stawiam na nowo baniak.

Oto co mam:
-akwa 200l 100x40x50
-oświetlenie 2x30w + 2x39w 6500 czegoś tam ale światło stosunkowo zimne. W sumie 0.69W/l
-unimax 250 z keramzytem
itd itd. Wszystko zostało z arnżu sprzed 2 lat, niestety rozebranego po 2 miesiacach:(

w przyszłym tyg będzie CO2 z butli

Zastanwiam się jednak od ponad 2 tygodni nad podłożem i nic nie mogę wymyślić!
Waham się pomiędzy ziemią ogrodową (miałbym z kretowiska z działki kolo Buska Zdrój :lol: ) albo jakimś TANIM substratem (typu tetra camplete substrate). Bardzo dużo osób wypowiada się pozytywnie o ziemi i w zasadzie jestem na nią napalony :twisted:
Czytam jednak, że HT z ziemią to dość wymagająca sprawa a w zasadzie bedzie to moje pierwsze akwa roślinne na dłużej niż 2 miechy :razz:
Pytania - lepsza będzie ta ziemia czy substrat Tetry?
Jak w takim razie wystartować akwa na ziemi z takimi parametrami? Oto mój plan:

- pierwszy tydzień - 2 podmiany ok 40% (ludzi piszą, że ziemia wydziela wtedy dużo azota(y)nów. Oświetlenie ustawione na ok 0.5W/l przez 5.5 godz dziennie, co2 w dzień. Pod podłoże i do filtra tetra bactozym. Brak nawozów oczywiście i w cholerę szybko rosnącego ziela :wink:

- drugi tydzień: znowu dwie podmiany, może trochę mniejsze, oświetlenie 7 godz dziennie, reszta jak wyżej

- trzeci tydzień - jedna podmiana, oświetlenie znowu godz dłużej

- czwarty - już regularne podmiany, oświtlenie na maxa.

To taka moja mała rozpiska, bo jeszcze nigdy nie startowałem akwa na ziemi a ponoć wygląda to całkiem inaczej.

Co o tym myślicie?
Za pomoc odwdzieczę się potężną fotorelacją :mrgreen:

Pozdrawiam wszystkim zapaleńców :twisted:

Avatar użytkownika
korba6
Poznaje temat

Posty: 147
Dołączył: 02 mar 2005, 19:35
Miasto: Kraków

korba6 napisał(a):...nigdy nie startowałem akwa na ziemi a ponoć wygląda to całkiem inaczej.

Produkty handlowe (np. substrat) mają zwykle ściśle określone, powtarzalne właściwości a więc będziesz mógł korzystać ze szczegółowych informacji od innych akwarystów. Polecam jeżeli chcesz odpalić baniaczek łatwo, szybko i przyjemnie.
Jeżeli lubisz eksperymentować to polecam akwa na ziemi, będziesz mógł wtedy korzystać tylko z ogólnych rad innych. Ja zawsze proponuję własne eksperymenty bo tylko wtedy można się czegoś nauczyć, zrozumieć jak pracuje baniaczek a nie powielać doświadczenia innych. Stąd kwestię substratu pozostawię innym (nie wnikając co będzie lepsze dla ciebie).

Mam identyczne akwa 200 l HT na ziemi, 0,7W/l. W chwilach szczytu miałem 40 i więcej gatunków roślin, ale obecnie większości już nie ma bo to za mały zbiornik aby tyle zmieściło się rozrośniętych roślinek. Obsada zwierzęca z zakresu poniżej średniej ale nie przesadnie mała.
Uwagi:
Ziemia ziemi nierówna więc każde akwarium na ziemi zachowuje się minimalnie inaczej. Na początku dobrze jest wiedzieć czy ziemia jest kwaśna, czy zasadowa. W rejonach Buska chyba więcej jest gleb kwaśnych, ale dobrze jest to wiedzieć a nie przypuszczać.
Można to stwierdzić nawet bez analiz np. po rodzaju chwastów jakie na niej rosną (np. na kwaśnej rośnie szczaw, rdest, skrzyp itd. - łatwo znaleźć w necie listy roślin kwaso- i zasadolubnych). Jest to o tyle istotne, że np. przy ziemi zasadowej nie zbijesz zanadto twardości wody i przy tym pH. Dobrze aby ziemia nie była ani zbyt zbita (gliny) jak i zbyt "organiczna". Z doświadczenia wiem, że im grubsza warstwa żwiru na ziemi tym później mniej problemów w akwarium (ostatnio stosuję grubości żwiru rzędu 5-7 cm). Nie piszesz, ale zapewne wiesz, że już na starcie musi być bardzo dużo roślin szybkorosnących. Wariant, że "jest mało, ale się rozrośnie" się nie sprawdza.

Kardynalnych uwag co do planu nie mam. Baniaczek można postawić na wiele sposobów i zbliżony do twojego też widziałem w galeriach. Ja podam swoje, drobne uwagi, których nie musisz uwzględniać a może i zrobią jakąś dyskusję co pozwoli ci zadecydować dalej... bo dróg będziesz miał wiele.
1. Nie dawałbym biostarterów do akwariów na ziemi. Według mnie są zbędne a pożywki tam zawarte dodatkowo destabilizują poziom nawozów w wodzie. Akwaria na ziemi bardzo szybko dojrzewają a odpowiednie bakterie są obecne w ziemi w dużych ilościach. Keramzyt nie jest rewelacyjnym wypełnieniem dla bakterii ale oczywiście lepsze to niż nic.
2. Ja stawiałem akwa od razu przy pełnej mocy i długości czasu oświetlenia (no, chociaż te 8 godzin). Jak rośliny nie będą miały idealnych warunków to i nie oczyszczą wody z nawozów wydzielających się z ziemi i mogą nawet marnieć. Ja mam HQI więc nie miałem możliwości regulacji mocy więc tak startowałem zwiększając czas od 8h do 12.
Ewentualnie zacząłbym od poziomu oświetlenia charakterystycznego dla LT a więc np. obie świetlówki 30W przez tydzień, później obie 39W i w końcu obie (ale to przy mniej wymagających roślinkach).
3. Nawożenie zacząłbym po miesiącu (pewnie tak planujesz) poza supermakro (CO2), który dawałbym od razu. Nawozy mikro dawałbym duuuużo później dopiero po zaobserwowaniu niedoborów. Nawożenie makro też ostrożnie ponieważ ziemia ma możliwość magazynowania pewnych ilości.
I możemy wpaść w pułapkę. Nasze dodatki makro nie odnoszą skutku, zwiększamy dawki dalej nic, dalej zwiększamy i klops. Gleba już nie przyjmuje nawozów, dozowanie mamy ustalone dużo wyżej niż trzeba i lecimy w kierunku restartu.
Jak wiadomo bez ryzyka glonów można podawać potas więc i tu można próbować małych ilości prawie od początku.
4. Co do wymian to najlepiej jest zalać akwarium wodą, na drugi dzień podmienić jak najwięcej (nawet 80%) i wtedy wsadzić rośliny. Kolejne podmiany po 40% tygodniowo lub 2x25% tak jak pisałeś.
5. W pierwszym tygodniu raczej nie będzie eksplozji zielska. Niektóre mogą nawet doznać szoku (np. zwartki).

To taki mój głos w dyskusji :D
Kalkulator do nawozów i "chemii wody": http://podforak.rzeszow.pl/upload/nawoz ... a_wody.xls - nowa wersja z 10.03.2012
Podkarpackie forum akwarystyczne: http://podforak.rzeszow.pl

Avatar użytkownika
zulix
Stały bywalec

Posty: 319
Dołączył: 08 gru 2008, 19:25
Miasto: Rzeszów

27 cze 2009, 12:09   (#3)  

Osobiście mam identyczne akwarium 200l i oświetlenie 4x39w i ostatecznie wybrałem ziemię ogrodową i teraz uważam to niestety za błąd. Nie uważam się za doświadczonego akwarystę i właściwie to co mam teraz uważam za początki i zbieranie doświadczenia. Przy takim oświetleniu i ziemi możesz mieć poważne problemy z utrzymaniem stabilnego zbiornika. Jeśli musisz koniecznie stawiać akwarium na ziemi to nie daj tej ziemi za dużo (max. 2-3cm) i przysyp dość dużą ilością żwirku. Ja dałem za dużo ziemi i mam spore problemy z utrzymaniem poziomu fosforanów. Aktualnie trochę żałuję że nie zainwestowałem w ada amazonia ;/ Możliwe że moje problemy wynikają z moich błędów i nie twierdzę że ziemia jest zła i trzeba jej unikać ale jeśli nie chcesz mieć problemów z ciągłym zakwitem to lepiej nie ryzykuj.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

27 cze 2009, 23:32   (#4)  

Witam. Dziękuję Wam za wyczerpujące odpowiedzi. Decyzje już w sumie zapadły:)
Trochę jeszcze poczytałem i znalazłem kilka bardzo ciekawych tematów na różnych forach.

Przede wszystkim zastosuję mieszankę: ziemia Biovita (jak najbardziej niewzbogacana ale kupna+ torf+ keramzyt+ floran+ piasek+ węgiel aktywny+ paczka floranu+ keramzyt -> ma to być "odpowiednik" biogruntu a za to mam już testy do wody:)). Będzie tego 1-3cm, raczej nie więcej. Na to ok 6 cm żwiru kwarcowego o granulacji 1-3mm (będzie dopiero we wtorek).
Ziemia będzie się suszyć na balkonie przez cały poniedziałek, we wtorek to zaleję (mały obsuw przez ten żwir), w środę/czwartek powinny mi dotrzeć rośliny - wtedy spuszczam ok 80% wody, sadzę rośliny (w zasadzie myślałem jeszcze o spuszczeniu wszystkiego - tj. 80% do kibla a 20% do wiadra, posadzeniu na sucho dość głęboko roślin i zalaniu) i dolewam wody.
A potem już się zobaczy.
Ciągle zastanawim się jednak nad kompozycją i nic nie mogę wymyślić a mam dużo korzeni:) Jutro zrobię jakiąś makietę i poukładam wszystko.

jeśli nie chcesz mieć problemów z ciągłym zakwitem to lepiej nie ryzykuj.

kolego - bardzi bym chciał nie ryzykować ale niestety już totalnie się spłukałem a doszły jeszcze nieoczekiwane waydatki, związane i z akwa, i z wakacjami. Na amazonię niestety nie mam funduszy. Naczytałem się już za to tyle o akwa na ziemi, że mam nadzieję, że nie zrobię jakiegoś kardynalnego błędu, typu nawożenie od pierwszego dnia, czy za cienka warstwa żwiru:)
Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.
Będzie fotostory, jak do brze pójdzie.

Pozdrawiam

PS> Ciągle bardzo chętnie odkupię łatwe rośliny na start w każdej ilosci - heteranthery, paprocie, hygrophyle itp itd

Avatar użytkownika
korba6
Poznaje temat

Posty: 147
Dołączył: 02 mar 2005, 19:35
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Pomoc przy 160 litrach

    Witam. Przymierzam się do uruchomienia akwarium 100x40x40. Na razie żongluję korzeniami i kamieniami, szukam jakiegoś fajnego ułożenia. Z przodu planuję plażę. Na korzenie trochę mchu, microsorium, H...

    Wyświetlenia: 4501 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 98l i pomoc w aranżacji

    Witam Biorąc pod uwagę ze jestem mocno raczkujący w akwarystyce chciałem się zwrócić o poradę do bardziej doświadczonych. Czy mogę prosić o jakieś porady i sugestie jak to ogarnąć. Kombinuje na róż...

    Wyświetlenia: 7173 | Odpowiedzi: 45 czytaj więcej...

  • Aranżacja , wybór roślin proszę o pomoc

    Witam , w przyszłym tygodniu planuję zakup roślin do mojego akwarium 60x30x30 . Stworzyłem ręcznie plan gdzie oraz jakie rośliny umieszczę . W akwarium będzie także korzeń. Zdjęcie akwarium z korzenie...

    Wyświetlenia: 1375 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 270L Pomoc w aranzacji

    Witam, po 4 letniej przerwie wracam do akwarystyki. Właśnie już mam praktycznie komplet do zalewania. Roslinnosc powinna dojść we wtorek i wtedy też planuję zalewanie. Na chwile obecną coś takiego u...

    Wyświetlenia: 6092 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • 116L -pomoc w wyborze hardscape-u

    Bardzo proszę o pomoć w wyborze układu korzeni i kamieni. Z przodu będzie plaża, korzenie z epefitami i mchami z tyłu może rotala i trochę trawki miedzy kamieniami i korzeniami. Do wyboru 4 wersje, p...

    Wyświetlenia: 10683 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • 240l pomoc w doborze obsady i błedów.

    Witam posiadam akwarium 240l 120x40x50 I potrzebuje dobrać obsadę po akwarium. Parametry wody aktualne pH:8 KH GH 14 No 2 i 3:0 Paski JBL (czekam na kroplekowe) Filtracja eheim 2224 wata gąbka węgiel ...

    Wyświetlenia: 5146 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Pomoc w aranżacji 45l

    Witam, zmieniły mi się nieco plany, i w niekontrolowanym przypływie chęci czegoś nowego kupiłem parę roślin. Mam teraz nieco zagwozdkę jak zaaranżować akwariuma. Rośliny jakie mam to: Hygrophila Glabr...

    Wyświetlenia: 4345 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Hodowla Emersyjna Mchów Pomoc

    Witam :) Jestem tu nowy. :D Mam pytanie dotyczące hodowli Emersyjnej roślin, a mianowicie mchów. Czy ktoś z was hoduje je w taki sposób ? Na czym polega taka hodowla i jak wygląda?Rozumiem,że ma to ...

    Wyświetlenia: 6136 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Grys bazaltowy i ziemia, foto-reportaż

    Witam, dwa dni temu zrestartowałem akwarium i chciałbym się z Wami podzielić małym foto-reportażem/tutorialem w jaki sposób to wszystko się odbyło (dokładnie chodzi o układanie podłoża grys i ziemia)...

    Wyświetlenia: 24022 | Odpowiedzi: 44 czytaj więcej...

  • Pierwsze akwarium 54l - pomoc w wystroju.

    Witam, jestem laikiem w dziedzinie akwarystyki jednak uległem namowom syna by kupić mu pierwsze małe akwarium. Posiadamy zestaw aquael skompletowany osobno: - akwarium 60x30x30 - grzałka z termostatem...

    Wyświetlenia: 1711 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: buubu, FoCuS_PL, Tomczas73 i 373 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.