Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


wkłady filtracyjne



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



14 lip 2004, 19:29 wkłady filtracyjne  (#1)  

podajcie stronę gdzie jest zamieszczone w jakiej kolejności umieszcza się w kłady w filtrze

Avatar użytkownika
jkkk3
Zainteresowany tematem

Posty: 224
Dołączył: 20 lis 2003, 21:51
Miasto: Sędziszów

15 lip 2004, 07:01   (#2)  

Na każdej stronie porządnego producenta np Eheima masz przykładowe rysunki, zdjęcia. Przykładowe bo tak naprawdę filtr można wypełniać różnie w zależności od tego jaką ma pełnić funkcjię. Ogólna zasada jest taka: jeśli wlot jest na dole to wypełniasz od dołu zaczynając od materiałów jak najgrubszych np ceramika i potem do góry materiały o coraz mniejszej przepuszczalności, najczęściej na górze znajduje się gąbka lub "wata".
Jeśli konstrukcja filtra jest inna to zawsze trzeba znaleźć jak woda przepływa przez filtr i zacząć od wlotu wody, reszta bez zmian.

labeo


17 sty 2005, 14:41   (#3)  

jak częst trzeba wymieniać keramzyt w filtrze?

Avatar użytkownika
jkkk3
Zainteresowany tematem

Posty: 224
Dołączył: 20 lis 2003, 21:51
Miasto: Sędziszów

17 sty 2005, 14:57   (#4)  

Raczej się go nie wymienia, można wypłukać i dalej pełni swoją funkcję. Ja jedynie wymieniam "watę".

labeo


18 sty 2005, 10:55   (#5)  

A ja spotkałam się (i to nie raz) z opinią, że blisko wlotu do kubełka powinna byc filtracja mechaniczna (najlepiej gąbka), a dopiero za nią wkład ze złożem biologicznym (np. keramzyt). Gąbka zatrzyma zaniczyszczenia mechaniczne, aby nie zatykały porów w podłożu dla bakterii.
U siebie w Eheimie 2213 ma od dołu:
- gruba gąbka
- włóknina
- keramzyt
- torf (zastanawiam się, czy go nie usunąć)
- firmowe podłoze dla bakterii

Do tego na rurce wlotowej mam prefiltr gąbkowy zatrzymujacy największe zanieczyszczenia, i tylko jego myję co tydzień.

Aktinidia


18 sty 2005, 11:22   (#6)  

Aktinidia napisał(a):A ja spotkałam się (i to nie raz) z opinią, że blisko wlotu do kubełka powinna byc filtracja mechaniczna (najlepiej gąbka), a dopiero za nią wkład ze złożem biologicznym (np. keramzyt).


Też mi się tak wydaje. Różnie to wygląda u różnych producentów, ale generalnie jakiś prefiltr mechaniczny powinien być. Ja osobiście używam kolejno waty akwarystycznej a następnie wkładu bio (mam filtr wewnętrzny). Zastosowanie jako pierwszej filtracji mechaniczne pozwala na rzadsze czyszczenie części biologicznej. Spotkałem się też z zastosowanie filtracji mechanicznej przed i po filtracji biologicznej. Poszukaj w archiwum tego forum, oraz grupy pl.rec.akwarium - wydaje mi się, ze ktoś już kiedyś odpowiadał na takie pytania i to z dużą większą fachowością niż ja :wink:

Poniej zamieszczam zdjęcie ze strony Fluwala.
Załączniki
fluval_ill2.jpg
Ułożenie wkładów filtracyjnych we Fluwalu
(14.56 KiB) Pobrane 3279 razy
Pozdrawiam
Eternal

Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 01 paź 2003, 08:17
Miasto: Opole

18 sty 2005, 13:21   (#7)  

Jest taka zasada, że najpierw umieszcza się wkład do filtracji mechaniznej a następnie biologicznej, można za nią ustawić jeszcze jeden wkład mechaniczny np. JBL Symec Micro.

Avatar użytkownika
Paweł
Aktywny użytkownik

Posty: 664
Dołączył: 07 lip 2003, 11:47
Miasto: Warszawa

18 sty 2005, 14:28   (#8)  

js nie zgadzam sie z opinia ze na poczatku powinien znajdowac sie wklad do filtracji mechanicznej, z moich doswiadczen z fluvalem 403 wynika ze nawiecej brudu mechanicznego odklada sie na ostatnim wkladzie filtracyjnym, jest zawsze najbrudniejszy i na nim jest najwiecej syfu mechanicznego

plto


18 sty 2005, 15:07   (#9)  

Jest to możliwe, jeśli nie masz prefiltra, a jako filtrację wstępną np. ceramiczne rurki, których skuteczność IMO jest zerowa. Albo, jeśli masz bardzo gęsty ostatni wkład, wtedy też bedzie sie na nim zbierać sporo mułu.
Gąbkowy prefiltr jest po to, by zatrzymywać obumarłe szczątki roślinne i inne większe "paprochy". Jeśli go nie będzie, to nie ma siły, aby nie trafiały one w głąb filtra, a tam mogą już tylko zatykać filtr.

Aktinidia


18 sty 2005, 15:38   (#10)  

jest prefiltr gabkowy w srodku jest ceramika i wata perlowa a na koncu mam tez gabke

plto


18 sty 2005, 20:44   (#11)  

Witam,
zadebiutuje na forum i dorzuce coś od siebie :D

Ja w Fluvalu 204 używam kolejno: gąbka => wata => ammonia remover => ceramika; więc najpierw filtracja mechaniczna a potem biologiczna i moim skromnym zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam wszystkich.

Avatar użytkownika
KaeMeL
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 08 sty 2005, 00:03
Miasto: Gdynia

19 sty 2005, 07:39   (#12)  

Fotka ze stron eheima:
Załączniki
eheim.gif
(20.1 KiB) Pobrane 2895 razy

labeo


19 sty 2005, 08:33   (#13)  

Kupiłam Eheima z kompletem wkładów ale za radą sprzedawcy (logiczną z resztą :wink: ) nie wkładałam tego, co jest na zdjęciu na samym dole (EHFIMECH), mam w tym miejscu grubą gąbkę. Kolejna warstwa (EHFIFIX) w moim filtrze "ubiła się" i jest znacznie cieńsza. Potem mam keramzyt i torf, a na szczycie wkład biologiczny (EHFISUBSTRAT). I tak to wygląda. Spisuje sie OK tylko filtr zapowietrza się :? i brzęczy, zwłaszcza pod wieczór, ale na to rady nie znalazłam.

Aktinidia


19 sty 2005, 08:58   (#14)  

labeo napisał(a):Fotka ze stron eheima:


W którą stronę płynie woda? Z dołu do góry? To potwierdza tylko to, co wcześniej napisałem. Zwróć uwagę, że wkład EHFIMECH działa jako prefiltr mechaniczny (nawet nazwa na to wskazuje), potem masz dokładną filtrację mechaniczną, następnie filtrację biologiczną (EHFISUBSTRAT) i na końcu znowu filtracja mechaniczna. Czyli MECH-BIO-MECH.
Pozdrawiam
Eternal

Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 01 paź 2003, 08:17
Miasto: Opole

19 sty 2005, 09:13   (#15)  

Nicpek napisał(a):W którą stronę płynie woda? Z dołu do góry? To potwierdza tylko to, co wcześniej napisałem. Zwróć uwagę, że wkład EHFIMECH działa jako prefiltr mechaniczny (nawet nazwa na to wskazuje), potem masz dokładną filtrację mechaniczną, następnie filtrację biologiczną (EHFISUBSTRAT) i na końcu znowu filtracja mechaniczna. Czyli MECH-BIO-MECH.


Woda płynie z dołu.
EHFIMECH to takie małe rureczki średnicy ok. 0,8 cm i takiej samej długości. IMO ich zdolności do zatrzymywania osadu są zerowe, co najwyzej zatrzymają zgniły listek albo coś równie duzego.

Aktinidia


19 sty 2005, 10:18   (#16)  

Nicpek napisał(a):
labeo napisał(a):Fotka ze stron eheima:


W którą stronę płynie woda? Z dołu do góry? To potwierdza tylko to, co wcześniej napisałem.

Tak sie zastanawiam czy jest w ogóle różnica w kolejności i jedyna rzecz jaka przychodzi mi do głowy to taka że układając tak jak jest to w przypadku eheima syfek rozkłada się równomierniej i nie trzeba tak często czyścić filtra, w przypadku kiedy wszystko jest zatrzymywane na jednej warstwie (gdy pierwszą warstwą jest wata) dochodzi do szybkiego zapchania jej i w efekcie spada przepływ wody i częsciej trzeba grzebać w filtrze. Ale to tylko domysły bo nigdy nie układałem odwrotnie. Może napiszcie jak często czyścicie filtr, u mnie rekord to ok rok (ale to juz przesada) z reguły czyszczę raz na pół roku pomimo że skuteczność filtrowania jest ok.
Ostatnio edytowano 19 sty 2005, 10:38 przez labeo, łącznie edytowano 1 raz

labeo


19 sty 2005, 10:36   (#17)  

Aktinidia napisał(a):EHFIMECH to takie małe rureczki średnicy ok. 0,8 cm i takiej samej długości. IMO ich zdolności do zatrzymywania osadu są zerowe, co najwyzej zatrzymają zgniły listek albo coś równie duzego.

To ciekawe, u mnie owe rureczki zatrzymują mnóstwo syfku, gdyby ich wartość była zerowa to po co je produkować i stosować?

labeo


19 sty 2005, 10:40   (#18)  

Ja kupiłam filtr w kwietniu 2004 i od tamtej pory czysciłam go 2 razy, a i to tylko dlatego, że brzęczał, a po czyszczeniu, przez miesiąc jest cisza, bo syfku nie było w nim za wiele. Akwa mam raczej nie przebybione, a filtr spory.
Jestem zwolenniczka zatrzymywania osadu na wstępnych warstwach, by jak najmniej go docierało do porowatych wkładów bilogicznych, bo gdy taki syfek pozatyka pory, to giną bakterie i trzeba wymieniac wkład na nowy.

Aktinidia


19 sty 2005, 10:43   (#19)  

labeo napisał(a):To ciekawe, u mnie owe rureczki zatrzymują mnóstwo syfku, gdyby ich wartość była zerowa to po co je produkować i stosować?


A tego to juz nie wiem. Może producent je lubi? :wink:
Ale u mnie muł przepływał swobodnie przez rureczki i oblepiał keramzyt, więc rureczki poszły precz, a zastąpiła je gąbka, która spisuje śię świetnie i mniej miejsca zajmuje, co daje więcej powierzchni dla bio-złoża.

Aktinidia


19 sty 2005, 11:02   (#20)  

Między keramzytem a rureczkami powinna byc jeszcze jedna warstwa taka podobna do gąbki.

labeo












Powiązane tematy
  • 6 letnie wkłady filtracyjne

    Hej, Jako, że wracam do Hobby mam pytanie bo znalazłem dużo starych rzeczy i stąd moje pytanie czy są przeterminowane, czy nadają się jeszcze do użytku, czy lepiej może nie ryzykować i kupić nowe. T...

    Wyświetlenia: 792 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Wkłady ceramiczne Neo Media

    52-200323.jpeg Poszerzyliśmy naszą ofertę o nowe wkłady ceramiczne Neo Media. Są one dostępne w trzech odmianach: PURE, SOFT i HARD a ich cechą charakterystyczną jest opcja korekty pH i twardości w...

    Wyświetlenia: 1609 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Wkłady do filtra zewnętrznego, Aqua 120L

    Cześć, To mój pierwszy post więc na wstępie chciałbym się przywitać :) Chciałbym zasięgnąć Waszej, drodzy użytkownicy tego forum, wiedzy a mianowicie, otrzymałem od kolegi filtr zewnętrzny HW-302 mark...

    Wyświetlenia: 896 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Media filtracyjne

    Jakie Media filtracyjne polecacie do filtra ultramax 2000 , 2 kosze to będą gąbki aquaela a 3 kosze nie wiem czym najlepiej wypełnić . Zawsze stosowałem sama ceramikę , tanią . Teraz chciałbym coś poz...

    Wyświetlenia: 3355 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Eheim Professinel 4+ wkłady

    Kupiłem Eheima 4+ Professionel 600 sugerując się dobrymi opiniami posiadaczy. Jeszcze go nie uruchomiłem, natomiast jakość wykonania na pierwszy rzut oka dość mocno odbiega od JBL e901, którego kiedyś...

    Wyświetlenia: 2966 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Media filtracyjne

    Witam posiadam filtr eheim 350 T 4+ Przepływ wody 1050litrow akwarium 128l Pytanko tam wchodzi po 2litry do każdego koszyka ale posiadam trochę więcej matrixa czy mogę go dac więcej jak wejdzie do ko...

    Wyświetlenia: 1403 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Ultramax 2000 jakie wkłady do mech/bio.

    Witam, Zazwyczaj korzystałem z dwóch filtrów jeden do filtracji biologicznej i mechanicznej. W takim układzie nie ma problemu z ułożeniem wkładów. Teraz w nowym 360L akwarium chciałbym mieć tylko je...

    Wyświetlenia: 2550 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jakie wkłady do filtra Oase Biomaster Thermo 850

    Hej, wracam po 15-latach do akwarystyki. Zbiornik pusty już stoi 110x45x45 Optiwhite. Lampa będzie pewnie Chihiros LED WRGB II 90, ale jeszcze muszę pomyśleć. Bedzie sporo roślin, CO2, podłoże akty...

    Wyświetlenia: 2047 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Woreczki na media filtracyjne

    Mam takie pytanie, które mnie dzisiaj naszło. Czy jest sens używać woreczków na media filtracyjne do ceramiki typu sera siporax, czy pumeks, które są na tyle ciężkie że nie wypłyną? Czy woreczki na me...

    Wyświetlenia: 1881 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • NOWOSC w Filtracji? Kulki filtracyjne Aello Silverloon

    Drodzy koledzy i kolezanki Mam takie kulki filtracyjne do basenu (wyszukiwarka albo google) Co sadzicie o wrzuceniu ich do akwa zamiast waty? W filtrze basenowym sie sprawdzają. To moze do kubełka alb...

    Wyświetlenia: 2327 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Joohan, Letni, waldimaszewski i 190 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.