Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Jak się ma ilość mediów filtracyjnych w filtrze do filtracji



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Przeglądając kilka propozycji dla akwarium 250l, zauważyłem diametralnie różne pojemności mediów.
Dla przykładu:

150-600L, Hanza HW 303B, 35W, 1400 l/h, media: 14 L

140-250L Hydor Proffesional 250, 15W, 750l/h, media: 5 L
220-350L Hydor Proffesional 350, 22W, 1050l/h, media: 6,6 L
300-450L Hydor Proffesional 450, 15W, 1200l/h, media: 9,7 L

100-300L Tetra EX 800, 10.5W, 790/h, media: 6,6l
200-500L Tetra EX 1200, 19.5W, 1300l/h, media: 12l

240-300L EHEIM professionel 3e 450, 35W, 1700l/h, media: 6l + 0.6l
300-600L EHEIM professionel 3e 600T, 35W , 1850l/h, media: 8l + 0.6l

Jak to faktycznie jest, lepiej mieć wiecej mediów jak np hw lub tetra 1200, czy może tak mało jak hydor wystarczy?

Avatar użytkownika
leeusr
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 17 gru 2012, 23:33

Pewnie ilość mediów do filtracji ma się nijak skoro każdy producent robi inaczej i każda opcja działa. Myślę że ważniejsza od ilości wkładów jest ich jakość. A wielkość filtra zależy od tego czy jesteś zwolennikiem nadfiltracji czy nie. Ja nie jestem i moim zdaniem w akwarium roślinnym nie ma to większego znaczenia. Mam w akwarium o pojemności 180l, filtr Tetra EX 800 plus. Nie mam nadfiltracji ale i nie mam problemów z czystością wody, wkłady mam fabryczne plus purigen.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

astar napisał(a):Pewnie ilość mediów do filtracji ma się nijak skoro każdy producent robi inaczej i każda opcja działa. Myślę że ważniejsza od ilości wkładów jest ich jakość. A wielkość filtra zależy od tego czy jesteś zwolennikiem nadfiltracji czy nie. Ja nie jestem i moim zdaniem w akwarium roślinnym nie ma to większego znaczenia. Mam w akwarium o pojemności 180l, filtr Tetra EX 800 plus. Nie mam nadfiltracji ale i nie mam problemów z czystością wody, wkłady mam fabryczne plus purigen.

Jak długo używasz purigenu i na którym etapie życia zbiornika go dołożyłeś?

wkamil
Poznaje temat

Posty: 113
Dołączył: 17 lip 2012, 08:08

Temat rzeka... W ksiazce Diany Walstad wyczytalem i zapadl mi jeden z fragment w pamieci, ze w akwariach roslinnych, dojrzalych i z duza masa roslin pozostaly tylko wewnetrzne niewielkie filtry gabkowe, gdzie sluzyly one glownie jako mieszadlo w zbiorniku. Reszte cyklu azotowego zalatwialy rosliny. Ja bym podszedl do tego w ten sposob, ze jesli nie jestes w stanie w zbiorniku zamknac cyklu azotowego po dluzszym czasie (ciagle obecne nadmiary NH i No2) to znaczy, ze nie masz bakterii za to odpowiedzialnych. Powodem moze byc mala masa roslinna, przekarmianie itp... oraz mala ilesc miejsca dla bakterii w filtrze lub zbyt duzy przeplyw przez media filtracyjne. Bakterie lubia powolny, spokojny przeplyw ale mija sie to wtedy z rola filtra mechanicznego. Co do ilosci miejsca dla bakterii to Astar o tym wspomnial. Materialy dobrej jakosci daja im duzo miejsca (porowatosc). Ja tez nie jestem zwolennikiem nadfiltracji w akwarium roslinnym. Tutaj dziala natura :)

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

wkamil napisał(a):Jak długo używasz purigenu i na którym etapie życia zbiornika go dołożyłeś?

Purigen trafił do filtra w dojrzałym już zbiorniku, po jakichś trzech miesiącach od startu, i właśnie mija trzeci miesiąc jego użytkowania. Planuję dzisiaj zajrzeć do filtra sprawdzić w jakim stanie są wkłady wraz z purigenem.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Filtr ma być tak duży aby był w stanie przepompować bez zapychania się co chwila wodę i powodować cyrkulację w akwarium a co do wkładów to kto co lubi. Generalnie gąbka, ceramika i w razie potrzeby aktywny węgiel. Wkłady typu siporax ze względu na swoje właściwości są super jeżeli chodzi o ich porowatość i możliwości filtracyjne ale np. potrafią zawyżać pH wody i trzeba o tym pamiętać przy chęci hodowli niektórych roślin. Dobrze obsadzony zbiornik roślinami w którym nie pływają ryby jak sardynki w puszcze też się obroni pod warunkiem odpowiedniej cyrkulacji.

Dla mnie nie osobiście nie ma czegoś takiego jak nadfiltracja. Uważam, że im więcej tym lepiej. Dzięki temu zbiornik będzie mniej narażony na wahania parametrów i lepiej sobie poradzi z różnymi przygodami. Trzeba pamiętać, że filtracja może być biologiczna, biologiczno-chemiczna albo mechaniczna. Kwestia jak sobie to wszystko ustawimy. Jak dla mnie to mechanik to podstawa wraz z filtracją biologiczno-chemiczną.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium

Prospero napisał(a):Filtr ma być tak duży aby był w stanie przepompować bez zapychania się co chwila wodę i powodować cyrkulację w akwarium a co do wkładów to kto co lubi.

Wydajność pompy to jedno, ale pytanie jest właśnie o ilość mediów filtracyjnych.

Avatar użytkownika
leeusr
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 17 gru 2012, 23:33

Już napisałem, im więcej tym lepiej.

Generalnie chyba nikt raczej nie robił typowych badań w tej kwestii. Trzeba pamiętać, że te dane podawane przez producentów filtrów to można sobie między bajki wsadzić począwszy od wydajności samej pompy (zwykle jest mierzona bez mediów) a skończywszy na samych wkładach.

W każdym razie przyjmuje się ogólnie, że X danego wkładu jest wstanie przefiltrować X wody po czym albo przestaje działać albo ....

Podsumowując. Im więcej tym lepiej :) Wato zadbać o różnorodność wkładów i od czasu do czasu wymieniać je na nowe.

Najlepszym wyjście będzie pucowanie filtra raz na jakiś czas (im dłuższy tym lepszy) lub skupienie się tylko na okresowej wymianie prefiltrów przez co całość jako filtr powinien wytrzymać jeszcze dłużej nim straci drastycznie przepływ.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Ikola 600 maxx - jak go zalać?

    Wczoraj kupiłem, podłączyłem i... szok. Szok, bo nie wiem jak to [pardon] cholerstwo zalać. Próbowałem takich metod: - zalałem wodą, podłączyłem, poczekałem aż zassie resztę wody, włączyłem - chodzi ...

    Wyświetlenia: 3946 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Przepływ wody w filtrze

    Witam czy ma ktoś używa filtrów Ikola Classic. Interesują mnie jeden z dwóch 250 lub 350 bardziej 350, tylko chodzi, o realny przepływ wody wiem, nieraz były tematy poruszane itd. ale chodzi o te dw...

    Wyświetlenia: 478 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć nano rurki do dużego filtra

    redukcja-weza-filtra.jpeg Stajemy czasem przed problemem podpięcia rurek 12/16mm do węży o większej średnicy np. po wymianie filra na większy. Oczywiście nie musi się to wiązać z zakupem nowego kom...

    Wyświetlenia: 2194 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Jak najlepiej podłączyć pompę i 2 filtry RO?

    Witam Zakupiłem drugi filtr RO oraz pompę. Chcę połączyć te filtry szeregowo. Widziałem na internecie różne rozwiązania i nie wiem który będzie najlepszy pod względem wydajności i rozsądku. Na dom mam...

    Wyświetlenia: 1769 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Purigen - jak płuczecie po regeneracji?

    Zregenerowałem Purigen w ACE i teraz go płucze, ale cały czas delikatnie czuć go chlorem, jak długo płukaliście i w czym? Czy tylko w wodzie? Czy dodać coś do uzdatniania wody?

    Wyświetlenia: 5000 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Jakość filtracji a zdrowie roślin.

    Wybaczcie mój kolejny wpis na forum z kategorii "głupich pytań", ale to co znalazłem w sieci jest dla mnie pod tym względem niejasne. Czy z waszego doświadczenia wynika, że wysoka jakość wo...

    Wyświetlenia: 2014 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Eheim 2211 zapowietrza się

    Akwarium 25l brutto. Kubełek klasyczny Eheim z zaworem podwójnym JBL na zasilaniu. Węże wymienione z zielonych plastików na miękkie silikony, które świetnie przylegają na wszystkich połączeniach - ela...

    Wyświetlenia: 1993 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zapowietrzanie się jbl e901

    Witam Od jakiegoś czasu zauważyłem, że mój kubełek e901 jbl się mocno zapowietrza, przez co spada przepływ. Jak się nim potrząśnie to słychać jak powietrze próbuje się wydostać przez wylot. Filtr dzi...

    Wyświetlenia: 2811 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Zmiana filtracji - wewnętrzna na zewnętrzną

    Witam. Posiadam filtr wewnętrzny firmy Oase w baniaku 85l. Zamierzam przerzucić się na filtr tej samej marki jednak zewnętrzny. I tutaj rodzi się pytanie: czy lepiej będzie jak przez okres dwóch tygod...

    Wyświetlenia: 621 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Grzałka Eheim, czy zaczyna się psuć ?

    IMG_5871.JPG Grzałka w akwarium 54l ma 13 miesięcy, czy zaczyna się dziać z nią coś niedobrego ? Wcześniej nie nagrzewała się tak na czerwono jak widać na zdjęciu.

    Wyświetlenia: 815 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: adalberthawkins, Jacek Pawłowski, rafal1984 i 357 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.