Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Pojemność filtra = 30% pojemności akwarium ?



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



30 paź 2011, 17:30   (#41)  

Nawet pH 9. Poprawiłem link (wystarczyło go rozwinąć): http://holendry.republika.pl/co2/dekalcyfikacja.html A z zachowania ładunków przyrost tam powinien się równać spadkowi gdzie indziej, więc można sądzić, iż z drugiej strony pH może spaść nawet do 5.


To ja też poprawię: Bakterie nitryfikacyjne najlepiej będą się czuły w akwariach hodowców ryb z jezior Malawi i Tanganika. Wynika to z faktu, że optymalny odczyn wody wynosi pH 7,5 - 8,5. W praktyce mikroorganizmy potrafią się przystosować do zakresu pH 6 - 10

Chyba ktos tego nie wymyślił sobie. Myślisz, że w jeziorach malawi nie zachodzi nitryfikacja? A o świetle to przytoczyłem Ci, że nie ma wpływu żadnego. Co do konkurencji - to jest śmieszne - już pisanie o konkurencji między roślinami a glonami budzi śmiech. A co dopiero między roslinami a bakteriami.


Faktycznie ja nie jestem udowodnić swojego ani Ty tego, że na roslinach nie osiądą bakterie. Lecz mnie przekonuje to, iż jest duza różnica w prowadzeniu takiego iwagumi, ze skapą obsadą roślinna a gęstego holendra. Przy iwagumi często faktycznie zachodzi potrzeba podłączenia wydajnego kubełka - ciekawe czemu? Nie mówiąc o porównaniu do malawi.

I to tyle bo wątek trochę zaśmiecony :wink:
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

30 paź 2011, 17:56   (#42)  

Narzuciła mi się jedna kwestia.

Na jakiej podstawie twierdzicie, że 12l mocno porowatego złoża filtracyjnego będzie niczym w porównaniu do 9l podłoża w zbiorniku?

Co do powiązania świeżej Amazonii i filtracji polecam lekturę:
http://naacademy.pl/NA-Notes-vol-05---F ... ,0,339.htm

Jak widać warto podpinać dojrzały filtr i jednak złoże biologiczne jakoś działa ;)

Jakubie, myślę, że w Twoim zbiorniku ten filtr sprawdzi się bardzo dobrze. Stosuję podobną objętość filtracyjną w akwariach tych rozmiarów i jest naprawdę ekstra. Woda kryształ i brak problemów z sinicami i glonami. Moim zdaniem warto. Duża filtracja to pewnego rodzaju bufor bezpieczeństwa.

Anonim 1811


30 paź 2011, 18:34   (#43)  

I na to liczę :) Dzięki Maćku.

JakubS


31 paź 2011, 11:19   (#44)  

chester napisał(a):Narzuciła mi się jedna kwestia.

Na jakiej podstawie twierdzicie, że 12l mocno porowatego złoża filtracyjnego będzie niczym w porównaniu do 9l podłoża w zbiorniku?


Być może dlatego, że nieistotne czy ma się 4 m2, czy 4 km2 powierzchni, to bakterie i tak zasiedlą małą część tej powierzchni, bo akwarium to nie oczyszczalnia ścieków.
Jeszcze raz i dokładne wskazanie: http://forum.klub-malawi.pl/showpost.php?p=184916&postcount=30. A to tylko przykład.

chester napisał(a):Co do powiązania świeżej Amazonii i filtracji polecam lekturę:
http://naacademy.pl/NA-Notes-vol-05---F ... ,0,339.htm


Oczywiście na produktach made by ADA. :) Ponoć, jak się zakupi komplet Dupli, to też wszystko działa zajedwabiście.
Przy tym ADA się chowa, nie? :): http://www.akwarium.info.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1924&Itemid=209

chester napisał(a):Jak widać warto podpinać dojrzały filtr i jednak złoże biologiczne jakoś działa ;)


Powiedz to ludziom, dla których wymiana podłoża równała się prawdziwemu restartowi mimo pieczołowicie zachowanej starej wody i filtrów pracowicie mielących tę wodę.

Osobiście chciałbym zrobić już EOT.

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

31 paź 2011, 11:37   (#45)  

No dobra, ale powiedzcie mi dlaczego dla przykładu zbiornik 60cm jest w lepszej kondycji przy dwóch kubełkach niż przy jednym. Teoretycznie żaden jest niepotrzebny, wystarczy mały wewnętrzny. Nie lubię się doktoryzować w kwestiach powiązanych z moją pasją, dlatego zamiast zastanawiać się dlaczego nie jest ok podpinam drugi kubełek.

Przykład jest na produktach ADA bo nie spotkałem się jeszcze z tego typu opracowaniem (z praktycznymi a nie teoretycznymi przykładami) dla produktów innych firm. Zresztą patrząc na ich zbiorniki myślę, że można ich traktować jako wzór bo nikt inny galerii w takiej kondycji nie prowadzi.

Może być i EOT, ale ja zostaję przy swoim.

Anonim 1811


31 paź 2011, 22:50   (#46)  

chester napisał(a):No dobra, ale powiedzcie mi dlaczego dla przykładu zbiornik 60cm jest w lepszej kondycji przy dwóch kubełkach niż przy jednym. Teoretycznie żaden jest niepotrzebny, wystarczy mały wewnętrzny. Nie lubię się doktoryzować w kwestiach powiązanych z moją pasją, dlatego zamiast zastanawiać się dlaczego nie jest ok podpinam drugi kubełek.


Uważasz, że obok Eheima 2180 powinienem odpalić mój drugi, nieużywany kubeł - JBLa e1500? OK, mogę odpalić, tylko jakich efektów powinienem oczekiwać? Po prostu na darmo nie chce mi się bawić z orurowaniem, zaś nie widziałem zbiornika, o którym piszesz przed i po. Możesz podrzucić jakieś zdjęcia z opisem zmian w akwarium?

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

01 lis 2011, 11:00   (#47)  

Miałem nie pisać ale trafiłem na coś ciekawego :wink: Warto by może chester wyodrębnić i przenieść dyskusję o bakteriach do wątku:http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=38501&highlight=

Poniższa publikacja z 2006r dotyczy konkurencji między Nitrobacter i Nitrospira i według mnie dowodzi, że obydwie bakterie odgrywają kluczową rolę w nitryfikacji.

http://repositorium.sdum.uminho.pt/bitstream/1822/5567/1/BB2006-Nogueira%5B1%5D.pdf

Całe badanie jest w istocie bardzo trudne w odbiorze, z powodu fachowego języka, ale można wyszczególnić kilka cytatów:



Wyniki tego badania hipoteza, że Nitrobacter dominuje gdy zasoby są obfite, a Nitrospira dobrze służy w warunkach niedoboru zasobów. Co ciekawe, dominacja
Nitrobacter nad Nitrospira, spowodowana przez podwyższone stężenie azotynów, nie może być zmieniona przez zmniejszaniem dostępnego stężenia azotynów do pierwotnego
poziomie. Jedno z możliwych wyjaśnień tego wyniku jest to, że kiedy Nitrobacter jest obecny to w niektórych gęstośćiach komórek jest w stanie hamować rozwój Nitrospira


I dalej:

Przypuszcza się, że przewaga Nitrospira nad Nitrobacter w większości oczyszczalni ścieków, spowodowana jest różną strategią przetrwania. Różnica ta między dwiema grupami mikroorganizmów dla jednego substratu opiera się na wykorzystaniu podłoża. W zakresie nasycenie kinetyki, dwa rodzaje strategii na wygraną tej konkurencji wyróżnia się ekologią bakterii: r-strategii (wysoki maksymalny zakresie wzrostu i podłoża stopień wykorzystania w dużych stężeniach substratu) i K-strategii (wysokie powinowactwo podłoża przy niskich stężeniach substratu)

I:

Wykazano w doświadczeniach opisanych powyżej, że stężenie azotynów wpływa na konkurencję pomiędzy Nitrospira spp.. i Nitrobacter spp.. Przemijające podwyższenie
stężeń azotynów stymuluje wzrost Nitrobacter spp. Nitrobacter poprzez szybkie tempo wzrostu, przejmuje i dominuje sytuacje, w których zasoby są tymczasowo obfite,
a Nitrospira, która rośnie wolniej, wydaje się być skuteczna w ograniczonych zasobach.


Dlatego pewnie w stabilnych akwariach Nitrobacter nie jest wykrywalna - w większości takich zbiorników przecież azotyny wynoszą zero. Po za tym biorąc ''na tapetę'' firmę ''Microbe Lift'', która produkuje bakterie (a nie pożywki), to w składzie można wyczytać o bakteriach z rodzaju: Nitrosomonas, Nitrospira i Nitrobacter. Myślę, że firma ta ma duże doświadczenie i wie co robi.
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

01 lis 2011, 12:03   (#48)  

A ja myślę, że wreszcie powinno się zaprzestać cytowania opracowań, które traktują o oczyszczalniach ścieków oraz specyficznych procesach przemysłowych. Ich odniesienie do akwarium jest co najmniej wątpliwe, a skutecznie wprowadza niepotrzebny zamęt.

http://www.timhovanec.com/Publications/ScientificPapers/files/page8_2.pdf

ang: Nitrospira-Like Bacteria Associated with Nitrite Oxidation in Freshwater Aquaria

pol: Bakterie z grupy Nitrospira (dosł. podobne do Nitrospira) związane z utlenianiem azotynów w akwarium słodkowodnym.

ang: Oxidation of nitrite to nitrate in aquaria is typically attributed to bacteria belonging to the genus Nitrobacter which are members of the a subdivision of the class Proteobacteria. [...] Aquaria which received a commercial preparation containing Nitrobacter species did not show evidence of Nitrobacter growth and development but did develop substantial populations of Nitrospira-like species. [...] Nitrite-oxidizing bacteria belonging to the a subdivision of the class Proteobacteria (e.g., Nitrobacter spp.) were not detected in these samples.

pol: Utlenianie azotynów do azotanów w akwariach jest zwykle przypisywane bakteriom należącym do rodzaju Nitrobacter, które są członkami podgrupy klasy Proteobacteria. [...] Akwaria, do których dodano preparatów dostępnych w handu zawierających gatunki Nitrobacter nie wykazały dowodów na wzrost i rozwój bakterii Nitrobacter, ale wykazały znaczne populacje gatunków z grupy Nitrospira. [...] Bakterie utleniające azotyny należące do podgrupy klasy Proteobacteria (np., Nitrobacter spp.) nie zostały wykryte w tych próbkach.

Z mojej strony EOT w kwestii tematów pseudonaukowych o bakteriach w akwarium, ich rodzajach, rozmnażaniu, warunkach środowiskowych itd.

Natomiast bardzo chętnie porozmawiałbym o tych kubłach w akwarium i zwiększaniu ich ilości, bo zaciekawiło mnie takie podejście.

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

01 lis 2011, 12:40   (#49)  

Ja tam różnicy nie widzę - tak jak i notrobacter, tak i nitrospira dzielą się na poszczególne szczepy - akwarium to też taka mała oczyszczalnia - a bakteria pozostanie bakterią - czy to w akwarium, czy to w oczyszczalni. Wciąż przytaczasz prace Hovaneca - tylko jak to się ma do tego co przytoczyłem powyżej?
Wyniki tego badania hipoteza, że Nitrobacter dominuje gdy zasoby są obfite, a Nitrospira dobrze służy w warunkach niedoboru zasobów. To nawet jest ze sobą zbieżne. Wniosek jest jeden: po zejściu azotynów do zera wykrywalność bakterii nitrobacter zaniknie a zaczna się mnożyć nitrospira - potwierdzając badania Havoneca

Rekapitulując to widzę, że nie chcesz uwierzyć nawet w badania mikrobiologów - a Ci w swych badaniach nawet potwierdzili to (wyciągając wnioski), że faktycznie Nitrospira ogrywa kluczową rolę w nitryfikacji w akwariach (czyli to co Hovanec) - ale udowodnili, że związane jest to z azotynami i ich ilością.

Natomiast bardzo chętnie porozmawiałbym o tych kubłach w akwarium i zwiększaniu ich ilości, bo zaciekawiło mnie takie podejście.


Ale chyba nie moje podejście - bo ja kubła nie nie mam i mam malutką wewnętrzną gąbkę - czyli chyba 10x mniej powierzchni niż ty (biorąc pod uwagę filtry). I sam głoszę tezy, że dodawanie kubełków nic nie da.

Odnoszę wrażenie, że cokolwiek by ktoś nie napisał (co dziwne nawet zgadzając się z Tobą), to budzi to w Tobie jakiś irracjonalny sprzeciw.

EDIT: Teraz dopiero zerknąłem, że masz Eheima 3 :shock: To ja mam z 1/30 tej powierzchni filtracyjnej co Ty - ja jestem wierny swym tezom - a Ty chyba nie. Czemu nie odłączysz tego kubła?
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

01 lis 2011, 14:00   (#50)  

Nie budzi we mnie sprzeciwu, tylko potocznie zwany opad rąk. Dostajesz na przysłowiowej tacy wnioski z badań, które przeprowadził i zinterpretował facet, mający doktorat. Hovanec "earned his Ph.D. in Ecology, Evolution and Marine Biology at the University of California, Santa Barbara. He has authored a number of aquarium related articles and peer-reviewed scientific papers. He holds U.S. and foreign patents for his work with nitrifying bacteria." Przeprowadził badania w warunkach i na ekosystemie, który nas interesuje. A Ty naprzeciw tego upierasz się przy wynikach badań przeprowadzanych pod zupełnie innym kątem i w zupełnie innych warunkach badawczych (w bioreaktorach). Przedstawiasz własne wnioski, które płyną z ich analizy. Sorry, ale ja nie byłbym tak odważny, aby przedstawiać własne wnioski na podstawie analizy opracowania naukowego w dziedzinie, której nie rozumiem tak dogłębnie jak badacze. Chyba, że Ty rozumiesz, to co innego. Poza tym, ja nie wiem, jak się będą rozwijać w innych warunkach bakterie badane w określonych warunkach na określonej pożywce i w przypadku jej braku. Gdyby nie Hovanec, nie wiedziałbym jak się będą zachowywać w warunkach i na pożywce, którą oferuje im akwarium.

Dobra, kończę tę dyskusję, bo nie chce mi się powtarzać tego samego w różnych wersjach. Ja wiem swoje, Ty wiesz swoje, a inni niech sami wybiorą odpowiadający im punkt widzenia.

Temat kubłów poruszył chester. Bardzo mnie interesuje jego punkt widzenia oraz obserwacje i dlatego chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej.

Czemu mam Eheima i JBLa? Bo kupiłem akwarium z tym całym osprzętem z drugiej ręki za ciekawe pieniądze. Czemu Eheim działa zamiast zwykłego cyrkulatora? Dlatego, że ma taki przepływ, który potrafi ruszyć tę masę wody przy gęsto obrośniętym zbiorniku. Poza tym ma wbudowaną grzałkę z regulatorem, więc jeden bambetl mniej w zbiorniku. Mimo to i tak mam strefy, gdzie woda jest wyraźniej chłodniejsza od reszty w akwarium. Czemu mam w dolnym koszu ceramikę? Bo dostałem worki z nowymi wypełnieniami razem z osprzętem, nie chciałem też wydawać pieniędzy na koleją gąbkę (do dwóch koszy i tak musiałem ją kupić i dociąć), a do ostatniego kosza nie miałem co włożyć. Poza tym kosz z ceramiką jest miejscem, gdzie ewentualnie mogą przeżyć nieuważne krewetki wciągnięte przez kubeł.
Eheim SUBSTRAT pro kosztujący prawie 300 zeta za opakowanie leży u mnie nierozpakowany, co chyba wymownie świadczy o moim podejściu do tego wynalazku. Filtr ma czyścić wodę z brudu i tyle.

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

01 lis 2011, 20:23   (#51)  

Rozumiem, że masz własne zdanie. Ja mam swoje. Do Hovanec'a nic nie mam, po za tym, że nie wierzę we wszystko co napisał (pomimo, że sam go cytowałem i przytaczałem jego strony). Z jednego powodu: głosząc swoje badania sprzedaje swoje produkty (bakterie) jako najlepsze na rynku - to zawsze będzie budzić wątpliwość.

Co do oczyszczalni to dla mnie nitryfikacja będzie zawsze nitryfikacją - czy to w akwarium, czy w bioreaktorze. Zresztą w przytoczonej stronie o konkurencji między nitrobacter a nitrospira badania były przeprowadzone w szerokim zakresie badawczym. I podałem to jako ciekawostka - Ty natomiast znów niepotrzebnie mieszasz do tego Hovaneca...nie wiem w ogóle po co?

Co do filtra (dość sporego) to dziwny z Ciebie człowiek - bronisz tez, których sam nie sprawdziłeś - tylko na podstawie tekstów z internetu. Póki nie odłączysz tak dużego filtra wciąż będziesz teoretykiem - radzę sprawdzić w praktyce - tak jak ja: http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=38501&highlight=
Teraz dodatkowo chodzi tylko fan2 z malutką gąbką, która wyłapuje syf. Przeczytałem (http://strony.aster.pl/faolan/bez_filtra01.htm), zastosowałem i wszystko gra - w praktyce a nie w teorii. Szczególnie przekonał mnie ten tekst:

Dodatkowo rozważcie też, jaką powierzchnię mają do dyspozycji bakterie w samym zbiorniku roślinnym. Ściany i podłoże mojego akwarium - zakładając, że żwir zaledwie trzykrotnie zwiększa powierzchnię dna - to ok. 2 m2. Dodatkowo są jeszcze rośliny. Porównując wizualnie gąszcz roślin do mediów plastikowych można spokojnie założyć średni przelicznik 0.05 m2/l. Ponieważ gąszcz zajmuje (bardzo ostrożnie licząc) jakieś pół rzeczywistej objętości baniaka, czyli 80 litrów, uzyskujemy (80 x 0.05) - 4 m2.

To tak na koniec :wink:
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

01 lis 2011, 21:33   (#52)  

Nie zapominajmy, że filtr to nie tylko azot i brud - takie myślenie to głównie przy rybach.
u nas w akwarium roślinnym, gdzie często rośliny wciągały by cały azot nawet jak by wybić wszystkie bakterie myślę, że nie ma on aż takiego znaczenia

Wydaje mi się, że jeśli jest czasem potrzebna większa filtracja to ze względu na takie rzeczy jak cukry aminokwasy itp.. nie wiem dokładnie jaką dietę preferują glony ale przecież mówi się o jakimś węglu organicznym, ostatnio o azocie organicznym coś gdzieś było
I może być tak, że niezależnie od azotanów, problemem są właśnie związki organiczne, z którymi duży filtr sobie świetnie poradzi, to taka hipoteza, jedna z wielu prawdopodobnych
Ostatnio edytowano 01 lis 2011, 21:34 przez Usunięto użytkownika 15150, łącznie edytowano 1 raz

Usunięto użytkownika 15150


01 lis 2011, 21:33   (#53)  

AdamW, ależ Ty się lubujesz w zgadywaniu.

Sprawdzałem wcześniej w 25 litrach na wewnętrznym filtrze, ten Eheim w 375l w ciągu pół roku był dwa razy porządnie myty gorącą wodą przy okazji innych prac z orurowaniem. Od jakiegoś roku nie przejmuję się nitryfikacją w filtrach. A Eheim pełni kompletnie inne zadania. Acha, mam jeszcze UVkę w obiegu wody, więc szczerze życzę powodzenia jakimkolwiek mikroorganizmom w wodzie i filtrze.

Skończmy już tę przepychankę.

Avatar użytkownika
spajoo
Zainteresowany tematem

Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

01 lis 2011, 22:08   (#54)  

Zacznę może od tego, że wszystkie zbiorniki prowadzę na podłożu ADA Amazonia, które jest granulatem bardzo żyznym i nie pozostającym obojętnym dla parametrów wody. Zbiorniki, w których zastosowałem bardzo dużą filtrację nie mają problemów z brązową czy mętną wodą. W akwariach tych praktycznie nie pojawiają się sinice, również w podłożu. Woda pozostaje krystalicznie czysta, zielony pył na szybach po dojrzeniu zbiornika nie występuje.

Charakterystycznym przykładem nadfiltracji jest zbiornik Grześka 120x50x50, w którym pracują 3 bardzo duże kubły, z których teoretycznie każdy obsłużyłby takie akwarium bez problemu. Ale w tym akwarium jest 100kg skały, 3 razy więcej Amazonii niż standard, a masa roślin mała (szczególnie na starcie). Z drugiej strony mamy zbiornik 90cm, który ma ponad 2 lata i obecnie bez problemu działa na jednym filtrze). O mocnej filtracji piszę w kontekście zbiorników typowo hightechowych z aktywnym podłożem, dojrzewających czy też z aranżacjami, w których masa roślin jest niewielka - np. klasycznych aranżacjach Iwagumi. Trzeba dostosować filtrację do konkretnych potrzeb, ja się już nauczyłem, że obecnie w akwarystyce, szczególnie roślinnej, nie można stawiać praktycznie żadnych uniwersalnych tez. Różnorodność aranżacji i konfiguracji sprzętowych wymusza traktowanie każdego setupu indywidualnie. Dlatego zarówno twierdzenie "2 kubełki na 60l to przesada" jak i "do 60l musisz mieć dwa kubełki" są nieprawdziwe.

Duża filtracja jest pewnego rodzaju buforem, częściowo niwelującym problemy ze zbiornikiem w ciągu roku od założenia. Po tym czasie (czasem jeszcze później) przychodzi ten magiczny moment, w którym zbiornik stabilizuje się w taki sposób, że jest praktycznie nie do ruszenia. Wtedy niewątpliwie wypięcie jednego kubełka nie zmieni znacząco kondycji zbiornika. Tak jest np. w opisywanym przeze mnie akwarium 60cm - ma prawie półtora roku i w tej chwili zapewne odpięcie jednego filtra nie zmieniłoby jego kondycji. Niemniej do tego czasu, sporo wody musi upłynąć, w dodatku stosunkowo niewiele aranżacji utrzymuje się przez tak długi okres czasu.

Co byśmy nie powiedzieli, każdy będzie miał w jakimś sensie rację. Ale moim zdaniem żadnych uniwersalnych zasad w kwestii filtracji w akwarium roślinnym nie ma sensu kreować.

Anonim 1811


03 lis 2011, 20:29   (#55)  

Był link ale nie ma.
Jak się chce komuś pałować z angielskim, mi się nie chce.
Ostatnio edytowano 06 lis 2011, 23:07 przez karolina33, łącznie edytowano 1 raz

karolina33


03 lis 2011, 21:13   (#56)  

Panowie rozmiar ma znaczenie :) Taki jak poniżej starcza na pół gminy. Pojemność 100m3 pierwszy płaszcz z nierdzewki, Kto ma większego? :D
Załączniki
Filtr podziemny.jpg
Jedzie na malarnię :)
(87.8 KiB) Pobrane 171 razy

kyzak
Zainteresowany tematem

Posty: 207
Dołączył: 03 maja 2006, 11:23
Miasto: Kościan

03 lis 2011, 21:15   (#57)  

Amano pewnie zamówił już pięć takich :lol:
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

04 lis 2011, 12:55   (#58)  

chester napisał(a):Duża filtracja jest pewnego rodzaju buforem, częściowo niwelującym problemy ze zbiornikiem w ciągu roku od założenia. Po tym czasie (czasem jeszcze później) przychodzi ten magiczny moment, w którym zbiornik stabilizuje się w taki sposób, że jest praktycznie nie do ruszenia. Wtedy niewątpliwie wypięcie jednego kubełka nie zmieni znacząco kondycji zbiornika.


Dokładnie tak.
W pełni dojrzały zbiornik/ podłoże jest stabilny i nie potrzebuje nadfiltracji.
Napewno też nie jest dla niego szkodliwa :-)
Jednak podobnie jak z dużym światłem, mała filtracja jest dla doświadczonych hobbystów.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

29 gru 2011, 16:15   (#59)  

Mały update. Zbiornik wystartował i filtr hula jak zloto. Woda kryształ od pierwszego dnia. Dziś mija równo 2 tygodnie. Nie wiem czy to OW, czy filtracja (a pewnie jedno i drugie), ale jeszcze nie widziałem takiej przejrzystości wody w swoim zbiorniku. Dziewczyna, też nie może sie nadziwić. Być może pokazany na zdjęciu loop (pierwsza strona wątku) też pomaga (w końcu połowa wody wypychanej z filtra wraca do niego natychamist pred dotarciem do zbiornika). By pomóc biologii użyłem Sera Nitrivec (i nie żałowałem).

Trzymając kciuki sypnę jeszcze potasku ;)

Oczywiście przy wszystkich zabiegach musze pamiętać, że moje 60x30x36 to pewnie jakies 72-75l wody.

JS

JakubS












Powiązane tematy
  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1383 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Rozbudowa filtra RO INVITAL ADVANCED

    Witam, Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem Invital RO ADVANCED Wszystko jest ok,ale niestety ze względu na dużą ilość krzemianów w wodzie wodociągowej ich nie eliminuje. Według testów JBL woda z akw...

    Wyświetlenia: 1089 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4170 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Po zmianie filtra zewnętrznego woda śmierdzi

    Witam, ostatnio zmieniłem filtr z Jbl e-1502 na aquela ultramax 2000, ze starego przełożyłem ceramikę i dołożyłem nowej, dodałem bakterie nitrifikacyjne na start nowego. Od 2 tygodni woda zaczęła śmie...

    Wyświetlenia: 556 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15402 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Ugięcie szyby w akwarium

    Witam Posiadam akwarium w wymiarze 130 cm (dł) x 50 cm (wys) i 43 cm (szer) o grubości szyby 10 mm ze szkła opti white bez wzmocnień wzdłużnych. Po zalaniu próbnym szczelności różnica pomiedzy zew...

    Wyświetlenia: 812 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zdławienie filtra

    Cześć, mam pytanie czy bezpieczne dla pompy w filtrze jest jego zdławienie na wylocie. Wiem że wielu producentów stosuje takie rozwiązanie. Ale co w przypadku gdy dany filtr takowej regulacji nie posi...

    Wyświetlenia: 725 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Wybór filtra do 240l. Zmieniać czy nie?

    Cześć. Jako, że jestem w trakcie zmiany aranżacji akwarium (100x40x60h), po głowie chodzi mi zmiana filtra. Obecnie posiadam Biomastera thermo 600 i wydaje mi się, że to nieco za mały filtr do mojego ...

    Wyświetlenia: 1539 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Porada w doborze filtra

    Cześć wszystkim, obecnie mam zbiornik 65lnetto i używam w nim filtra Sunsun hw-604b i jako prefiltr hy-603. Rozwiązanie to sprawdza się bardzo dobrze w tym litrażu, jednak filterek stoi tuż za ścianą ...

    Wyświetlenia: 1097 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Biotop czarne wody wkład do filtra

    Witam, czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy jeśli użyję w biotopie czarnych wód, wkład QUALDROP HexPure a chodzi o związki azotu,chce kontrolować poziomy NH4, NO2 i NO3, czy nie wyklaruje wody mi z garb...

    Wyświetlenia: 1643 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: adalberthawkins i 437 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.