Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Filtry - Jeden duży czy kilka małych połączonych szeregowo ?



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam, zastanawiam się nad wymianą filtra. Ten, który mam aktualnie (Eheim 2224) jest za mały do mojego akwarium (182 l), pomijając fakt, że pożyczony.

Do niedawna byłem przekonany do zakupu jednego wydajnego filtra (ponad 1000 l/h) o dużej powierzchni/pojemności filtracyjnej. W grę wchodziły np. Unimax 500 lub Eheim 2075.

Po prezentacji Grzegorza Mosurka z wyprawy do Japonii chyba zmieniłem zdanie. Widząc kilka filtrów połączonych ze soba w akwariach w siedzibie ADA zrozumiałem, że oczyszczanie teoretycznie oczyszczonej już wody ma sens plus, że moje 3l pojemności filtracyjnej na 182l (ok. 160l netto) akwarium mogę sobie (za przepr.) wsadzić.

I tu znowu dylemat. Jeśli np. 2 mniejsze filtry to czy łączyć szeregowo, czy może zostawić 2 oddzielne obwody pracujące niezależnie ? Połączenie szeregowe poprawia filtrację mechaniczną i biologiczną, ogranicza ilość rur z i do akwarium, ale nie podnosi przepływu wody (w sensie ilości litrów przechodzących przez filtr na godzinę) jak to ma miejsce w przypadku dwóch oddzielnych systemów.

Proszę o opinie.

Pozdrawiam

Jakub

JakubS


23 sty 2010, 19:08   (#2)  

Wolny przepływ lepsza filtracja biologiczna słabsza mechaniczna.
Ja mam tandem podłączony eheim 2324 napęd a przepływ tetra tex 1200 .
Dodatkowo prefilr na wlocie do kubła. Zmieniam go co 2 dni jak spada przepływ.
Działa :)
Możesz spróbować każdego rozwiązania zapewne któreś Ci spasuje :)

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

25 sty 2010, 16:40   (#3)  

Alternatywnie moge spróbować jeszcze z 2x Unimax 250. Koszt nie będzie kolosalny (okolo 500-550 zł). Pójście w 2x Unimax 500 to już 900-1000 zł, więc drogo. Jakub

JakubS


25 sty 2010, 17:19   (#4)  

Witam Cię Jakub,też byłem i też mam zamiar to zmienić w swoim baniaku posiadam dwa filtry,a wydajność i tak nie ciekawa,postanowiłem więc jak będzie trochę funduszy(lewych)to dokupić nie jeden lecz dwa jeszcze filtr tej samej mocy czyli jeden JBL 1500 i potężny Eheim jaki jeszcze nie wiem,połączyć je szeregowo,dwa Jbl-e pod wstępną mechanikę a Eheim do biologi,zakończony lampą UV.

Gość


25 sty 2010, 17:55   (#5)  

Cześć Marcel,

Brzmi nieźle, choć na 412 litrów to nie takie proste zadanie i faktycznie musisz mieć 2 bardzo wydajne kubły. Z tego co widzialem na prezentacji i co pamiętam z opowiadań Grzegorza filtry po tymi akwariami były połączone szeregowo, czyli oczyszczona woda wpada do następnego filtra. Moje 182 l nie brzmią jeszcze jak wyzwanie przy Twoim zbiorniku, dlatego bardzo ciekawy jestem jak to rozwiążesz.

Przyszło mi teraz do głowy, że o ile 2x Unimax 250 (lub coś w tej klasie) dadzą mi super filtrację biologiczną i połączone szeregowo ograniczą ilość rur, o tyle przy tym przepływie wody nie będą zapewniały takiego zbierania wszystkich zanieczyszczeń jak jeden większy.

Rozwiązaniem byloby może 2x coś o przepływie ponad 1000 l/h (np wspomniany wcześniej Unimax 500), ale to dodatkowe 1000zł wpakowane w akwarium.

Tak czy inaczej wszystko będzie lepsze niż mój pozyczony 2224 o wydajności 650 l/ h.

Odnośnie lamp UV, to nie jestem przekonany. Jak dla mnie bardzo duża ingerencja w środowisko i nie wiem czy kiedykolwiek się na to zdecyduję. Orientujesz się może czy w akwariach ADA stosowane jest to rozwiązanie ? Nie pamiętam zeby Grzegorz coś wspominał.

P.S.1 Zdjęcia z prezentacji widziałem na www.naacademy.pl (nie dokładnie te same, ale zbiorniki są)

P.S.2 Super akwarium. Szacun za aranż. Bardzo fajny klimat. Pewnie na żywo dopiero robi wrażenie.

JakubS


25 sty 2010, 18:05   (#6)  

tak się przyglądam temu pomysłowi i chyba z założenia nie trafiony by łączyc pompy szeregowo.. w instalacjach np c.o. i każdych innych stosuje sie w takim wypadku sprzegło hydrauliczne - w akwarystyce może nim być sump.

pompa A nie przepędzi wiecej niż pompa B nie pozwoli
a czy ktoś spróbował to zrobić tak z sumpem albo innym zamknietym pojemnikiem
na szybko jak juz kombinowac to chyba tylko tak:

Obrazek

po 1 filr A moze mieć diametralnie różna wydajność od filtra B
po 2 działanie jednego nie zależy od drugiego ( wymiana czyszczenie)
po 3 tak jak chcieliście filtr B dostaje tylko oczyszczona wodę

Avatar użytkownika
apisto
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 04 lut 2004, 11:31
Miasto: Środa Wlkp.

25 sty 2010, 19:10   (#7)  

Witam,nie wiem jak to w praktyce się ma ,ale widziałem na własne paczałki(oczy) 8 czy 10 eheim-ów chyba z serii classic połączonych ze sobą,i wydaje mi się że tu jest sposób na czystą wodę,biorąc pod uwagę że im więcej filtrów tym czyściej!pewnie jakbym miał na tyle funduszy imiejsca to zastosowałbym to rozwiązanie u siebie na większą skale.Myśląc tu o fakcie wody źródlanej glebowej,im dłuższa jej droga pomiędzy korzeniami tym jest czystsza,więc tak samo będzie z filtrami i wydaje mi się by nie wypadały z rytmu muszą być jednakowej mocy,czyli filtr A ciągnie wodę z akwarium,filtr B z filtra A(robi się większa wydajność)I filtr C z pełną mocą pociąga wodę z filtra B. Hmmmmmmmmm.?
P.S Czy są tu jacyś technicy???jest to możliwe?? :roll: :lol:

Gość


25 sty 2010, 19:55   (#8)  

JakubS napisał(a):Alternatywnie moge spróbować jeszcze z 2x Unimax 250. Koszt nie będzie kolosalny (okolo 500-550 zł). Pójście w 2x Unimax 500 to już 900-1000 zł, więc drogo. Jakub

Jakub,wydaje mi się że nie szedłbym w stronę Aqua-ela stanowczo kupiłbym dwa eheimy nawet używane .Mnie już wychodzą dziurkami od nosa te inne dziady.

Gość


25 sty 2010, 23:12   (#9)  

Marcel77 to samo można by uzyskac poprzez duzy kubelek z jedna pompa tylko 1-sza wasrtwa filtracyjna sie zabrudzi i trzeba czyscic wszystko , wyzszosc kaskadowego sposobu filtracji polega na mozliwosci czyszczenia osobno sekcji, ale nie koniecznie kazda z nich musi miec swoja pompe.
rozwiazan podobnych jest wiele chocby sump czy filtr za tym duzym akwa pana Amano.

jesli chodzi o to by pompy się nie goniły to masz rację tylko w przypadku gdy filtry beda puste . a jesli z wkladami to juz beda roznice, jak uda Ci sie dobrac przepływ to i tak po zabrudzeniu pierwszy zacznie "mulic" albo drugi się spieszyć.


Jedynym rozwiązaniem bezpiecznym i dającym możliwośc stosowania dowolnych pomp ( filtrów) jest taki układ jak podałem można go rozbudowywac o kolejne " sekcje" .

przy przepływach z akwa wystarczy zastosowac odpowiednie srednice rur i trojniki dokładnie takie sprzegło jak wczesniej tyle ze na trojnikach. Niebieska rura wieksza np 16 albo 20

Tak proste i tak bezpieczne w dodatku jak damy zaworki mozemy nie przerywac pracy dowolnego filtra podczas czyszczenia drugiego.

Obrazek

zapomnialem dodac ze jak w szeregu jeden kubel "padnie" to leży cała linia w tym układzie nic się nie stanie żadnemu z filtrów jedynie bedzie mielił głownie "swoją wodę".

Avatar użytkownika
apisto
Poznaje temat

Posty: 70
Dołączył: 04 lut 2004, 11:31
Miasto: Środa Wlkp.

JakubS napisał(a):Po prezentacji Grzegorza Mosurka z wyprawy do Japonii chyba zmieniłem zdanie. Widząc kilka filtrów połączonych ze soba w akwariach w siedzibie ADA zrozumiałem, że oczyszczanie teoretycznie oczyszczonej już wody ma sens plus, że moje 3l pojemności filtracyjnej na 182l (ok. 160l netto) akwarium mogę sobie (za przepr.) wsadzić.


No z tego co pamietam to w ADA Nature Aquarium Gallery w zbiornikach zawsze pracuje jeden filtr i pamiec mnie nie myli !!! Pracuja tam super jety 600/120/2400 wypelnione bio rio. To co widzielismy tzn. polaczenie kilku filtrow to bylo w sklepie Pana Minoru Yamagishi. Ja osobiscie do takiego zbiornika wlozylbym jeden duuuzy filtr - Eheim 2075 spokojnie sobie poradzi.

poligraphica


26 sty 2010, 09:25   (#11)  

Paweł, pewnie masz rację. Pokićkało mi się, bo byłem tak zafascynowany akwariami z prezentacji. Tak czy inaczej podczas prelekcji widzieliśmy z Marcelem akwaria podłączone pod 8 filtrów (!).

Czy to ma sens jeśli wydajność układu jest taka jak najsłabszego ogniwa ? Przy identycznych filtrach to niby nie taki duży problem, ale coś w tym musi być skoro zawodnicy z pierwszej ligi z doświadczeniem przewyższającym nasze dziestokrotnie imają się takich pomysłów.

P.S. Wczoraj dostałem od dziewczyny na ur. Unimaxa 500 (wgięło mnie). Niestety dotarł uszkodzony (pęknięte kosze filtracyjne i jedna klamra zamykająca, tak więc czeka mnie dziś załatwianie. Tak czy inaczej nowością dla mnie jest rozwiązanie na 4 rury (2 in 2 out). Co myślicie o tym filtrze ? Powinien wystarczyć na moje 182 l. A może dokupić drugi ? :P A może wymienić na Eheima 2228 ?

JakubS


Ja osobiscie do takiego zbiornika wlozylbym jeden duuuzy filtr - Eheim 2075 spokojnie sobie poradzi.[/quote]

Czyli,wychodzi na to że (powiedzmy)moje założenia co do filtracji są błędne??tyle że 10 filtrów połączonych ze sobą szeregowo,to właśnie robi nam jeden na prawdę( DUŻY )
i wydaje mi się że w dojrzałym zbiorniku,nie o moc chodzi tylko o jakość filtracji,i woda może nawet kapać do zbiornika i tak będzie dobrze,Wiem to z doświadczenia które posiadam.Biorąc pod uwagę fakt że 16lat temu byłem posiadaczem pięknego zbiornika 490l,w którym pracowały 4 filtry,dwa gąbkowe napędzane oczywiście pompą z membraną,działające na podstawie bulkania,i dwoma zrobionymi prze zemnie zewnętrznymi węglowo-biologami wiszącymi na tylnej szybie.Gdzie nie było mowy o jakiejś MOCY!!!
I wszystko miało się dobrze,oczywiście nie było w ten czas takich gadzetów jak teraz ,i powiem otwarcie że miało się to lepiej niż teraz,pod względem WODY!!!

P.S.I jeszcze moje pięć groszy.Moim zdaniem zrobiło się faktycznie "CHORE PODEJŚCIE DO AKWARYSTYKI"gdzie wydaje mi się że nikt na tym forum nie posiada tak naprawdę DOJRZAŁEGO zbiornika.Ciągłe zmiany aranżacji.......itd.....Jednym słowem (To moda nam zabija prawdziwe hobby.

Gość


Marcel77 napisał(a):I wszystko miało się dobrze,oczywiście nie było w ten czas takich gadzetów jak teraz ,i powiem otwarcie że miało się to lepiej niż teraz,pod względem WODY!!!

Jak to się mawia - kiedyś nawet kamienie były twardsze :P

Wracając do meritum to ja bym był raczej za jednym filtrem ale większym. Stosowałem rozwiązanie z dwoma podpiętymi szeregowo i jakoś mnie to nie przekonało - za dużo tego w szafce a prądu żre więcej niż jeden duży. Różnicy w jakości wody w porównaniu z zastosowaniem jednego większego nie widziałem.
W jednym zbiorniku stosuję dwa kubły ale obsługujące przeciwległe narożniki i jest ok.
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

16 mar 2013, 12:38   (#14)  

To może coś takiego ?.
Załączniki
filtr.png
schemat
(6.12 KiB) Pobrane 2029 razy

kuubaw
Zainteresowany tematem

Posty: 262
Dołączył: 28 gru 2012, 18:23
Miasto: małopolska

450 l, dwa filtry Eheim 2075, NO3 ok 10, bez podmian, tylko uzupełnienie wody ok 10-20 l/tyg. "twarde rośliny" kilka dużych pielęgnic, zbrojniki. Akwarium funkcjonuje ponad 2 lata, parametry wody stałe. Przy jednym 2075 potrafiły pojawiać się skoki NO3.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Hetmano09
Poznaje temat

Posty: 57
Dołączył: 26 wrz 2015, 16:15











Powiązane tematy
  • 375L, 150x50x50 Oase czy Hypermax

    Jaki filtr do akwarium 375L, 150x50x50 zastawiałem się nad Oase Biomaster Thermo 850 i Hypermax 4500 ewentualnie jaki inny w podobnym budżecie najlepiej z grzałką.

    Wyświetlenia: 1446 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Matrix czy Qualdrop oto jest pytanie

    Witam szanowna akwa brać! Powiem krótko, dwa lata nie miałem zbiornika i teraz przyszedł czas na założenie. Baniak 240L + Skylight L + Biomaster 600. Wypadłem trochę z tematów i chciałbym się dowiedz...

    Wyświetlenia: 9692 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Nowe filtry AquaEL Ultramax - nowość z Norymbergii

    Przed chwilą wróciłem z targów Interzoo 2018 z Norynbergii. Aquael zaprezentował nową serię filtrów o nazwie ULTRAMAX. Widziałem, dotykałem i wydaje mi się, że będzie to bardzo dobry filtr. Są trzy mo...

    Wyświetlenia: 82835 | Odpowiedzi: 268 czytaj więcej...

  • Aqael Midikani czy Eheim profesionel 2 2026

    Witajcie . Jestem na etapie odpalania 200l akwarium i waham się przy wyborze filtru. Obecnie posiadam akwarium 63L które filtruje Aquael Midikani 800. Filtr teoretycznie nadaje sie do 200 ale tak na...

    Wyświetlenia: 371 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Ultramax 2000 czy Hypermax 4500?

    Mam zagwozdkę. Akwarium glossy 260 litrów. Który filtr do tego Akwarium,zakładając że będzie to jedyny filtr w zbiorniku? Ultramax 2000 czy Hypermax 4500?Oczywiście przy założeniu,że Hypermax będzie ...

    Wyświetlenia: 1596 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Wybór filtra do 240l. Zmieniać czy nie?

    Cześć. Jako, że jestem w trakcie zmiany aranżacji akwarium (100x40x60h), po głowie chodzi mi zmiana filtra. Obecnie posiadam Biomastera thermo 600 i wydaje mi się, że to nieco za mały filtr do mojego ...

    Wyświetlenia: 1471 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Filtr Eheim czy Oase - co byś wybrał?

    Z perspektywy czasu oceniając swój filtr Oase lub Eheim, zostałbyś przy swoim producencie czy wybrałbyś konkurenta? Jestem ciekaw Waszego zdania. To bardzo często zadawane pytanie przez początkującyc...

    Wyświetlenia: 3123 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Aquael Filtr MultiKani, Czy warto

    Witam Od pewnego czasu przymierzam się do zakupu filtra zewnętrznego do mojego akwarium. Posiadam 112 litrowe akwa ze standardowym oświetleniem 2 x 18w, bazuje głównie na rybach rośliny zajmują około ...

    Wyświetlenia: 30132 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...

  • Panel filtracyjny - czy można gdzie zamówić

    Planuje zamówić akwarium Opti white w firmie X. Tam raczej nie produkują paneli filtracyjnych z grzebieniem na tył akwarium. Czy orientujecie się, czy można zamówić taki estetyczny panel w wymiarach...

    Wyświetlenia: 959 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Oase czy Aquael filtr?

    Dzień dobry, Chciałbym dowiedzieć się jakie macie zdania na temat filtra z Oase Biomaster Thermo 350 a Aquael Ultramax 2000? Chodzi tutaj najbardziej o który byś wybrał/a do swojego akwarium i dlacze...

    Wyświetlenia: 1875 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 425 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.