Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Podłoże


Restart Zbiornika Na Ziemi i ...



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



Witam,
przez ostatnie kilkanaście dni przeglądam internet w poszukiwaniu odpowiedźi na moje pytania. Jak dotąd nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi / wiarygodnej. Większość to powtarzane przez tłumy akwarystów trzy po trzy, mity, legendy i historie zasłyszane od kolegi brata siostry kuzyna itp, itd.
Przez ponad rok borykałem się z problemem, nazywanym również moim akwarium. Zbiornik 200l, na samym piasku bez dodatków, nie nawożony - piach, woda, rośliny, ryby. Światło to 2 x 45 Watt T5, czyli około 0.5 Watt na litr, przynajmniej z moich obliczeń. Rośliny zazwyczaj wytrzymywały kilka tygodni, po czym żółkły, obumierały i musiałem je wyrzucać. Po jakimś czasie dowiedziałem się o kulkach gliniano-torfowych które według opinii wielu ludzi same w sobie miały utrzymać moje rośliny przy życiu. Tak więc zakupiłem cała paczkę, powkładałem pod rośliny (nowe) i czekałem na efekty. Byłem sceptyczny ale rzeczywiście pomogło, tyle że nie na długo i pomimo wymieniania kulek co 2 miesiące około, dalej umierały. Najlepiej radzą sobie Valisnerie i Echinodorus Bleheri, aczkolwiek też żółkną, nie rosną wcale i są powykręcane (brak mikro podobno).
Mam dość zbiornika bez roślin i przy restarcie który odbędzie się niedługo, właśnie na rośliny stawiam. Planuję oprzeć zbiornik na metodologii Low-Tech i jako podłoże dla roślin wybrałem ziemie ogrodową + kulki glinianio-torfowe. Nie zamierzam używać substratów ponieważ ziemia, według mnie, zapewni mi większą stabilizację zbiornika, trwałość i jest bardziej przystępna cenowo niż substraty ADA itp. Akwarium nie będzie w żaden inny sposób nawożone.

Teraz najważniejsza część mojego postu, co wyłożyć jako górną warstwe na ziemie ogrodową. Nasłuchałem się już wyższości żwirku 2-4 mm nad piachem, ZNAM JEGO ZA I PRZECIW, natomiast nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi na temat piasku, wszyscy tylko powtarzają - strefy beztlenowe, korzenie gniją, ale nikt nie jest w stanie rozwinąć tematu.
Pytania które mnie dręczą i nie dają mi wystartować zbiornika są nastepujące i będę dozgonnie wdzięczny jeśli ktoś będzie mi w stanie choć trochę pomóc.

1. Czy jeśli zrobię warstwę ziemii ogrodowej 2.5-3 cm odzielonej siatką podtynkową a na to około 4-5 cm piachu i posiadając w obsadzie powiedzmy 8 kirysków i 8 pielęgniczek boliwijskich, jest szansa na to że dokopią się one do ziemii ogrodowej, a jeśli tak, to czy będzie to fatalne w skutkach czy będzie to do naprawienia?

2. Czy rośliny - Cryptocoryne Wendtii, Echinodorus Amazonicus, Ludwigia Repens, Ceratophyllum Demersum, Hygrophilla Difformis, Lemna Minor, dadzą radę w takich warunkach? Moje parametry wody to PH 7, GH 14. Jak wspomniałem, ziemia + kulki gliniano torfowe, bez nawożenia CO2 itp, światło 0.5 Watt na litr.

3. Czy w takich warunkach Microsorum Pteropus podczepiony do korzenia da radę czy bez nawożenia słupa wody zgnije.

4. Czy mógłby mi ktoś przybliżyć jak rośliny wodne w naturze rosną w większości w piasku/błocie a w akwarium piasek jest tak bardzo potępiany na rzecz żwiru.

Długi post i powinienem podziękować już teraz tym którzy doczytali do tego momentu :D
Pozdrawiam

CptMorgan
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 12 lis 2015, 01:40

1. Możesz wydzielić część zbiornika na plażę dla Kirysków ale trzeba oddzielić ją kawałkami lawy (na której można zaszczepić mchy) od części roślinnej. Można zostawić niewielką strefę "wolną" za lawą (nasypać tam żwirku, ewentualne szpary uszczelnić silikonem) aby ziemia nie dostała się na "zewnątrz" tak jak i wokół szyb: bocznych i przedniej. Jeśli na tylnej będzie czarne tło, to można dać podłoże do końca.
2. Sadzisz wszystkie rośliny jakie Ci się spodobają. Ja mam Zwartki, Mchy, Microsoria, Anubiasy, Bolbitis, Hedyotis salzmannii i Rotalę Indicę. Te które nie przetrwają wymieniasz na inne. Ja tak robiłem.
3. Jak najbardziej. :)
4. Sam użyłem żwirku rzecznego o granulacji 2-5mm i do dziś mój LT nie widział odmulacza. Piasek to ja mam ale w drugim zbiorniku: MT.
5. Na początku podawałem potas a "dziś" praktycznie jest nie nawożony, jednak od czasu do czasu coś psiknę (m.in. Aquashade Ferki). Kulki również stosowałem ale na krótko. Rośliny takie jak Cryptocoryna czy Echinodorus czerpią głównie przez korzenie.
Załączniki
propozycja 001.JPG
Ja tak to widzę.
(1.94 MiB) Pobrane 699 razy
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Owszem, na tylną szybe akwarium będzie przyczepiona czarna tapeta, a z boku prawego mam ścianę więc może też zrezygnować z oddzielania tam ziemii od szyby?
Dziękuję za pomysł i odpowiedź, jako jedna z opcji (gdybym wybrał żwir) miałem podobny plan, tylko zamiast plaży, rzekę z piasku a jako przedziałkę albo lawa albo jakieś kamienie.
Natomiast dalej pozostaje pytanie, co jeśli chciałbym wogóle nie używać żwiru, tylko na całość użyć piasku?
Załączniki
Plan.JPG
(678.22 KiB) Pobrane 687 razy

CptMorgan
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 12 lis 2015, 01:40

Też ciekawy sposób na aranżację, czemu nie!. Ale dla zabezpieczenia prawej strony możesz nakleić wąski pasek tła na wysokość podłoża, reszta szyby niech pozostanie czysta.

Przydały by się korzenie i ułożyć je tak aby ich odnogi sprawiały wrażenie zwisających konarów nad "rzeką" i na nich przymocować miejscowo Microsorium.

Tematów i zdań czy użyć piasku czy żwiru jest wiele:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 33578.html
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/ ... pj007.html

Do cuba dla krewetek użyję czarnego piasku kwarcowego 0,8-1,6mm.
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Czytałem oba tematy już wcześniej :) .
Ale w pierwszym jest żwir wymieszany z piaskiem, a w drugim niby jest tak jakbym chciał bo piasek kwarcowy + ziemia, ale zbiornik jest nawożony CO2 + nawozy do słupa wody.
Zadam pytanie wprost, tak żeby podsumować, krótko i zwięźle.
Czy jeśli zasadzę wspomniane rośliny w 3 cm ziemi ogrodowej a na to około 5 cm samego piasku, bez żwirku, to czy:
1. Czy rośliny nie będą obumierać i prawidłowo się rozwijać?
2. Czy pielęgniczki zdołają się przekopać przez 5cm warstwę piachu do ziemi czy jestem bezpieczny?

CptMorgan
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 12 lis 2015, 01:40











Powiązane tematy
  • Podłoże do nowego zbiornika

    Cześć, interesuje mnie aktywne podłoże do mojego nowego zbiornika. Zaczynam wszystko od początku i po prawie 7 latach wracam na forum. Zbiornik 126l filtr aquael midikani 800 kubełkowy, W środku korz...

    Wyświetlenia: 2315 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Pół-restart i dodanie podłoża aktywnego

    Cześć! Od miesiąca męczę się z moim akwa i ustabilizowaniem parametrów.... Jest dużo roślin,przygotowywane było pod pielęgniczki Ramireza i neony czerwone. Na razie pływają w nim krewetki RC, amano, ...

    Wyświetlenia: 5574 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • 5 lat akwarium na ziemi ogrodowej

    https://www.youtube.com/watch?v=DML4XaNC650 Zapraszam do obejrzenia i dyskusji.

    Wyświetlenia: 1990 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • linki do stron - Akwaria na bazie ziemi ogrodowej (LT i HT)

    Popularność zbiorników na bazie ziemi ogrodowej (LT lub HT) rośnie i wiele osób szuka informacji na ten temat, stąd pomysł uporządkowania prezentacji oraz pokazanie nowych. W tym temacie wklejajcie ...

    Wyświetlenia: 39805 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Restart oraz zmiana podłoża

    Witam serdecznie. Obecne akwarium posiadam od 3 miesięcy, Podłoże to Tetra active substrat przykryte piaskiem. Niestety zaufałem sprzedawcy i dopiero po czasie doczytałem, że to podłoże nie powinno by...

    Wyświetlenia: 4487 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Miałem Amazonię - po walce z glonami restart - jakie podłoże

    Witajcie, W lutym tego roku założyłem swoje pierwsze od lat akwarium (300l, świetlówki 5x54W, 2xEheim (2228, Classic), butla CO2, komputer z sondą; podłoże Amazonia i Power sand. Rośliny - m.in mały h...

    Wyświetlenia: 3691 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Restart - ziemia ogrodowa na Dark Soil

    Witam wszystkich. Przymierzam się do restartu akwarium 375L z ziemi ogrodowej chcę przejść na Dark Soil mam już jedno mniejsze akwarium 60L na tym podłożu od około roku i nic z tym podłożem złego się...

    Wyświetlenia: 5389 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże do zbiornika roślinnego

    Na początku chciałbym się ze wszystkimi przywitać. Chciałem zasięgnąć rady odnośnie podłoża. Od kilku miesięcy stał pusty zbiornik 100x40x50 i doszedłem do wniosku, że zrobię z niego roślinniaka. Doku...

    Wyświetlenia: 951 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Co zamiast ziemi bez nawożenia?

    Zakładam akwarium 124l, nie chcę stosować CO2 i nawozów, ale nie podoba mi się żółtawe zabarwienie wody przez ziemię ogrodową. W akwarium będzie mieszana obsada + niezbyt wymagające rośliny. (Nie zal...

    Wyświetlenia: 3693 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Restart akwarium - dobór substratu pod żwir

    Planuję wykonać restart mojego akwarium 80x30x35. Wierzchnią warstwę ma stanowić czarny żwir bazaltowy, aby rosły roślinki planuję "coś" podłożyć pod spód. W sklepie zasugerowano mi substrat...

    Wyświetlenia: 1632 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 165 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.