Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Podłoże


Magia podłoża...



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



19 maja 2015, 15:02 Magia podłoża...  (#1)  

Witam serdecznie.
Za niedługo wystartuje z moim 300 litrowym akwarium i mam taki dylemat... Co zastosować jako podłoże?
Posiadam już 170 litrowe akwarium z dyskowcami, w którym zastosowałem podłoże manado... Rośliny bez problemu rosną, ale moja niewiedza odnośnie podawania nawozów do słupa wody przyczynia się do pojawiania się glonów... Na szczęście nie są jakieś groźne. Gdy podam za mało, rośliny żółkną... Nawóz jest uznanej firmy seachem. I tak sobie pomyślałem, aby zainwestować w gotowy substrat firmy ADA lub AQUA. Tylko pytanie do was, jak się ma sprawa z żywotnością tego podłoża? Czy na ten przykład wydając 600zł na Adę Amazonię, będę miał "piękne rośliny" przez rok?! A potem co? Substancje zawarte w nim wyczerpią się i restart? Tego nie chcę... Bo równie dobrze w takiej sytuacji zostanę przy moim manado i powkładam do niego kulki nawozowe... Co takiego jest dobrego w tych substratach? Warto się na nie decydować ? Oświetlenie w nowym zbiorniku to na razie 3x39W... Ale szukam drugiej lampy, najlepiej led. Pozdrawiam

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

19 maja 2015, 15:24 Re: Magia podłoża...  (#2)  

Możesz zainwestować w Amazonię (wytrzyma więcej niż rok i aby przedłużyć jej "działanie" stosuje się pałeczki z żelazem lub kompleksowe) lub w Black Earth (ma je m.in. kolega marlowe).

Wszystkie świetnie klarują wodę,zbijają parametry ale i tak po jakimś czasie trzeba będzie nawozić słup wody.Wtedy podłoże będzie jedynie utrzymywało rośliny w miejscu,w zamian nic nie oddając jeśli nie zaaplikujesz pod korzenie.
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

19 maja 2015, 17:19 Re: Magia podłoża...  (#3)  

Zależy jakie rośliny chcesz hodować. Jeżeli będziesz szukał roślin najbardziej wymagających to kupuj Amazonię, lej wodę RO i kupuj super drogie firmowe nawozy, natomiast jeżeli nie przeszkadza Ci że będziesz miał rośliny mało lub średnio wymagające a ich stan nie zawsze będzie perfekcyjny to możesz kupić zwykły żwir rzeczny o bardzo małej granulacji a pod spód dać albo jakiś substrat np. JBL albo zwykłą ziemię ogrodową. Jako nawożenie słupa wody sypać sole a do wzbogacenia podłoża stosować pałeczki nawozowe do kwiatów doniczkowych, natomiast zaoszczędzone 2000zł wydać na wakacje z dziewczyną lub rodziną :D

Ja dałem pod spód jbl aquabasic (niepotrzebnie wydałem 80zł, następnym razem dam ziemię za 10zł) a na to żwir rzeczny o granulacji 1-3mm (jeszcze nigdy tak fajnie mi się nie sadziło roślin) do zbiornika leję wodę wężem prosto z kranu a jako nawóz stosuje sole sypane bezpośrednio łyżeczką do akwarium.

założenie 95% in vitro
1.jpg
(379.42 KiB) Pobrane 2410 razy


faza wzrostu
2.jpg
(396.81 KiB) Pobrane 2410 razy


Faza kompletnego zaniedbania, czyli 4 tygodnie bez nawożenia i ok 6 bez przycinki (wyjątkiem był duży heniek którego skróciłem o połowę żeby sprzentować kumplowi)
3.jpg
(764.75 KiB) Pobrane 2410 razy


Ja zawsze mam wrażenie że im mniej przy akwarium robię tym lepiej to wszystko rośnie...

Avatar użytkownika
kicker
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 14 wrz 2014, 16:10

19 maja 2015, 18:19 Re: Magia podłoża...  (#4)  

To jak długo chcesz się cieszyć żyznością podłoża( granulatu ) zależy tylko i wyłącznie jaki będziesz miał zbiornik. Jak będzie to rozbujane HT z maksymalną obsadą roślinną , zagazowane na maxa i z oświetleniem 0,8w/l to po 3 miesiącach gleba zacznie siadać.Nie bez przyczyny nawożenie makro w HT rozpoczyna się od 2 tyg aby względnie do tego nie doprowadzić. Dobrym przykładem tego jak długo podłoże jest w stanie pełnić rolę nawożenia roślin jest dział na tym forum ( Nasze akwaria). Gdzie względnie do 3 miesiąca oglądamy piękne zbiorniki z oszałamiającymi przyrostami roślin. Warto popatrzeć sobie ile zbiorków ma kontynuację np. do 2 lat od zalania a ile kończy swoje życie po 6 miesiącach. Gdy podłoże siadło a akwarysta nie potrafi sobie podołać z nawożeniem. Granulaty to specyficzne podłoże które część składników po zalaniu oddaje do toni wodnej a część z niej pochłania, warto to mieć na uwadze . To, że się wyda kilka set złotych na podłoże do zbiornika 300l wcale nie jest gwarancją sukcesu. Taka jest niestety akwarystyka roślinna. Pocieszające może być to, że koledzy posiadający zbiorniki morskie ponoszą znacznie większe koszty i jeszcze większe ryzyko niepowodzenia. W dzisiejszych czasach jak kupisz uznane podłoże np. ADA i kompletny system nawożenia to możesz oprzeć cały system nawożenia zbiornika na zasadzie klikania. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem sukcesu. Oczywiście o ile zaopatrzysz odpowiednio zbiornik od strony technicznej ( oświetlanie, Co2, filtracja). To jak długo podłoże będzie trzymało parametry wody czyli PH,KH,GH. W głównej mierze zależy od tego czym będziesz robił podmiany czy RO czy kranem. W mojej ocenie zbiornik na granulacie o wiele lepiej prowadzi się na wodzie RO. Co do fizycznej wytrzymałości granulatu to dobry granulat wytrzymuje ok 3 lata. Pierwsze oznaki zbierania się mułu na dnie można zaobserwować po roku.

A jak wygląda granulat w LT?

Jeśli będzie to LT z umiarkowanym światłem i względnie mało wymagającymi roślinami to takie podłoże sprawdzi się bez nawozów przez znacznie dłuższy czas.
W moim LT 25l mam Amazonie ADA i jestem z niej bardzo zadowolony. Po kilku miesiącach od zalania zacząłem podawać potas i mikro w minimalnych dawkach.
Zbiornik na tym granulacie ma się bradzo dobrze wszystko rośnie bardzo pomału ale rośnie. Bez glonów i jakichkolwiek problemów. Podłoże po 480 dniach od zalania fizycznie mam się dobrze granulat się nie rozpada. Przy przedniej szybie widać zamulenie jakie powstało na dnie ale w niczym ono mi na razie nie przeszkadza.Zbiornik nigdy nie był odmulany.

To na jakie podłoże się zdecydujesz w dużej mierze zależy od zasobności portfela. Niestety zasypanie zbiornika 300l dobrym granulatem kosztuje. Trzeba sobie zadać pytanie co chcemy mieć i z czym potrafimy sobie poradzić. Bo jeśli mamy odpowiednią wiedzę będziemy mieli pięknego Holendra niezależnie od tego czy będzie on na super wypasionym granulacie czy na zwykłym żwirku.

Ja od dłuższego czasu jadę na granulatach, łatwiej mi się w nich sadzi rośliny, lepiej mi się ukorzeniają i niektóre z nich z tego co miałem możliwość porównania z żwirkiem lepiej rosną zwłaszcza rośliny błotne które preferują podłoże torfowe..
Mimo to moje następne akwarium to będzie typowe LT właśnie na żwirku. Co jakiś czas człowiek powinien sobie zafundować jakąś zmianę. Przez prawie 20 lat miałem żwir w akwarium i czasami mi do niego tęskno. Zwłaszcza gdy pomyślę o tym, że granulat niestety ogranicza mnie z możliwością posiadania typowo dennych ryb.
To tyle o magii podłoża, niezależnie na które się zdecydujesz to każde z nich ma plusy i minusy. :wink:
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

24 maja 2015, 18:41 Re: Magia podłoża...  (#5)  

A jakie pałeczki nawozowe polecacie?

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

24 maja 2015, 23:48 Re: Magia podłoża...  (#6)  

Pytając o pałeczki masz na myśli te do roślin doniczkowych? Z tych stosowałem ( Zielony Dom.) W tym temacie masz kilka propozycji.

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Z gotowców mogę polecić Ferka oraz kulki Filtusa.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

25 maja 2015, 08:05 Re: Magia podłoża...  (#7)  

No właśnie o kulki nawozowe mi chodzi. Trochę obawiam się tych nawozów dla roślin doniczkowych. Zdecyduję się prawdopodobnie na kulki z firmy JBL... Czy to dobry wybór?

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

25 maja 2015, 09:54 Re: Magia podłoża...  (#8)  

Lukas123 napisał(a):... Trochę obawiam się tych nawozów dla roślin doniczkowych.

A skąd Twoje obawy?
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

25 maja 2015, 10:41 Re: Magia podłoża...  (#9)  

Te nawozy przeznaczone są dla innej grupy roślin... Ja będę w tym zbiorniku trzymał również dyskowce. Czy nie zaszkodzi im to?

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

25 maja 2015, 11:01 Re: Magia podłoża...  (#10)  

Lukas123 napisał(a):Te nawozy przeznaczone są dla innej grupy roślin...

Przejrzyj chociaż pobieżnie wątek, który podlinkował weder.

Lukas123 napisał(a): Czy nie zaszkodzi im to?

Zajrzyj tutaj:
(na końcu strony, trawnik zasilony pałeczkami)
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... l?start=70

Wnioski wyciągnij sam, nie namawiam Ciebie do stosowania pałeczek, kup to, na co tylko masz ochotę :D ., moim celem jest łamanie stereotypów i dziwnych opinii osób, które nigdy tego nawozu nie stosowały, lub stosowały w sposób nieprawidłowy.
Markowymi produktami też można nieźle nabroić, prawda?
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

25 maja 2015, 16:04 Re: Magia podłoża...  (#11)  

Lukas123 napisał(a):No właśnie o kulki nawozowe mi chodzi. Trochę obawiam się tych nawozów dla roślin doniczkowych. Zdecyduję się prawdopodobnie na kulki z firmy JBL... Czy to dobry wybór?



Kulki zawsze podawałem Filtusa i dla mnie są one bardzo dobre.

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtus ... 10289.html

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtus ... 10290.html

Są jeszcze pałeczki nawozowe do podłoża tej firmy. Które można zastosować przy zakładaniu nowego zbiornika. Ale nigdy ich nie miałem więc się nie wypowiem.
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtus ... 10286.html
Ostatnio na rynku pojawiły się pałeczki nawozowe firmy Tetra. Z wyglądu bardzo podobne do tych które stosujemy przy roślinach doniczkowych.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... l?hilit=pałeczki%20tetra
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

05 cze 2015, 15:13 Re: Magia podłoża...  (#12)  

Kolega miał rację... Nie przejrzałem nawet pobieżnie tego temat... Dlaczego? Brak czasu. Każdą wolną chwilę poświęciłem nowemu zbiornikowi, który właśnie zalewam. Bez roślin, podłoża, samo szkło i woda. Chcę najpierw zobaczyć, czy sump i hydraulika będą działać prawidłowo. Oglądałem te wszystkie akwaria na bazie pałeczek nawozowych... Łał... Dyskowce przy "trawniku?!" Chyba jeszcze mało wiem... Panowie i Panie, po co zakładałem ten wątek.... Powtórzę się, kupując np. Ada Amazonia ( w moim przypadku koszt około 800zł ) mamy zapewniony przy odpowiednim doświadczeniu, pewny start zbiornika. Rośliny pobierają potrzebne substancje z podłoża, a glony nie mają się jak "urodzić" to tak w skrócie. Lecz po pewnym okresie, to żyzne podłoże staje się jałowe i trzeba je "zasilić". I tutaj postanowiłem zacząć od jałowego podłoża i uzupełnić je pałeczkami nawozowymi... Tylko będąc dziś w pewnej hurtowni i czytając co zawierają niektóre pałeczki, znów mam obawy... Proszę napiszcie jakie pałeczki nawozowe zastosować....

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice











Powiązane tematy
  • [film] Wymiana części podłoża

    Witam Poniżej link do filmu jak wymienić część podłoża nie robiąc zbyt dużego bałaganu w akwarium. https://youtu.be/abeGA4lZcfg?si=igM4BAldYtdQ4n4E

    Wyświetlenia: 298 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Podłoża do akwarium LT - aktualności, nowości, ciekawostki..

    Temat zakładam w celu podzielenia się nowościami, ciekawostkami itp. informacjami na temat stosowanych podłoży w akwariach ogólnie nazywanych LT. Jeżeli ktoś znalazł coś ciekawego w tym temacie lub ch...

    Wyświetlenia: 1797 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Wyławianie ryb z akwarium a podłoża aktywne i substraty

    Witam Przepraszam z góry za niską może atrakcyjność tego wątku ale od kiedy mam podłoże aktywne Controsoil to mam problem jak próbuje wyłowić ryby z akwarium. No po prostu robi się demolka totalna. J...

    Wyświetlenia: 512 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Ile mam czasu na zalanie podłoża?

    hej wszystkim akwariuszom :) po przygotowaniu aranżacji w akwarium, ile mam czasu na zalanie podłoża? Pytam, ponieważ czekam na przesyłakę z roślinami. Czy mogę zalać akwarium na wysokość podłoża a po...

    Wyświetlenia: 791 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jakie i ile podłoża do 112L

    Witam. Zastanawiam się nad nowym podłożem do 112L pod roślinne akwarium. Myślałem nad jakimś tanim substratem aktywnym ale nie mam pojęcia ile go potrzeba na 80x30 akwarium. I też nie mam jakos mocno ...

    Wyświetlenia: 2463 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Mieszanie rodzajów podłoża

    Dzień dobry , Zamierzam w akwarium podnieść podłoże z tyłu akwarium lawa wulkaniczną . No to dać substrat tropica i na to żwir 2-4mm . Z przodu chciałbym mieć podłoże aktywne ponieważ myślę o roślin...

    Wyświetlenia: 951 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoża aktywne - czym są i z czym to się je

    Założyłem osobny temat aby łatwiej było zrozumieć czym są podłoża aktywne Ten artykuł do którego podaje link (na dole) w miarę prosty sposób opisuje i daje podstawową wiedzę czym jest wymiana kati...

    Wyświetlenia: 6487 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Dodanie podłoża do funkcjonującego baniaka

    Siemka, Jak dodać bezpiecznie podłoże aktywne do funkcjonującego zbiornika? Oraz jaką ilość na litry? Podłoże było by w sumpie (w woreczkach), nie na dnie, nie sadzil bym w nim roślin, bo mam same e...

    Wyświetlenia: 1149 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Wysokość podłoża aktywnego

    Planuje założyć akwarium jak na zdjęciu poniżej. Podłoże aktywne soil h.e.l.p do tego kamienie dragon stone, i nie jestem pewien ile mogę maksymalnie nasypać podłoża z tylu żeby nie było problemów....

    Wyświetlenia: 997 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Górka, skosy z podłoża aktywnego

    Do tej pory wykonywąłem w akwarium zwykłe podłoże płaskie. W kolejnym zbiorniku chciałbym mieć ciekawszy krajobraz. Najpierw usypać górkę z np. kamieni lawy i to wszysko obsypać jakimś podłożęm aktywn...

    Wyświetlenia: 3040 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: hyniks i 157 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.