Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Prawo odwrotności kwadratu odległości- dyskusja



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



"Prawo odwrotności kwadratu odległości:
Natężenie oświetlenia jest proporcjonalne do światłości w kierunku danego punktu i odwrotnie proporcjonalne do kwadratu odległości tego punktu od źródła światła: gdy odległość między źródłem światła a oświetlanym punktem rośnie, natężenie oświetlenia w tym punkcie maleje tyle razy, ile razy kwadrat nowej odległości jest większy od kwadratu starej odległości."

nic nowego ale często odległość źródła wymieniana jest jako jeden z czynników- mimo to uwaga nasza kieruje się w kierunku źródła światła widm PURów/PARów lumenów itd. Nie jestem osobą która fizyką zajmuje się na co dzień i potrzebuję by ktoś potwierdził moje domysły.

W moim mini M kępa Hydrocotyle sp. japan rośnie jakieś 10 cm poniżej górnej krawędzi akwarium. Mam możliwość regulacji wysokości źródła światła. Jeżeli opuszczę światło tuż nad wodę a potem podniosę o 10 cm to odległość od kępy wzrośnie dwukrotnie a natężenie zmaleje czterokrotnie.

Często pojawiają się dyskusje o dołożeniu np kolejnych watów w celu zwiększenia energii dostarczanej roślinom. dokładamy najczęściej 25-33-50 % "światła. W przypadku mojego mini M te 10 cm daje 400% więcej w przypadku zmniejszenia odległości z 50 do 40 cm "zyskujemy" 64% światła.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji. Cały czas nie wiem czy nie popełniłem jakiegoś błędu.

P.S. może w ej dyskusji nie pojawi się wątek ADA :)

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

04 wrz 2012, 16:12   (#2)  

O! W końcu ambitny temat! :)

Kwestia wysokości oświetlenia nad wodą jest bardzo ciekawa, ponieważ to najłatwiejszy (o ile mamy regulację i akwarium otwarte) ze sposobów dostosowania ilości oświetlenia do potrzeb. W końcu ściemniane stateczniki do T5 to rzadkość, a czasem jest tak, że dwie świetlówki to za mało, a trzy to za dużo. Regulacja wysokości staje się realnym rozwiązaniem.

Co do prawa o odwrotności kwadratu odległości, to niestety nie jestem w stanie tego zweryfikować. Moją uwagę jednak zwracają pewne - warte wzięcia pod uwagę - kwestie:
1. ośrodka - woda jak wiemy w jakimś stopniu tłumi przenikanie światła, chociaż jak wykazały badania miernikiem PAR, jest to tak mało znaczący wpływ, że w warunkach akwariowych może zostać pominięty (akwaria są w gruncie rzeczy płytkie).
2. skupienia snopu - światło rozproszone nie przenika tak daleko jak skupione, więc ta sama świetlówka może dawać różne poziomy oświetlenia w zależności od zastosowanego odbłyśnika (o skuteczności odbłyśników nie będę już pisał, żeby nie budzić trolli ;) ).

Proponuję sprawdzić w kalkulatorze http://www.defblog.se/LightCalculator/ wpływ wysokości na PAR. Mój przykład:
- świetlówka Philips T5HO 865 2x39W z odbłyśnikiem o skuteczności 50% w odległości 40cm daje 79 mikromoli.
- po zwiększeniu dwukrotnym odległości mamy 76 mikromoli
- po zdjęciu odbłyśnika (skuteczność 0%) mamy 30 mikromoli w odległości 80cm.

Jak widać, o ile algorytm kalkulatora jest prawidłowy (a nie ma powodów, aby zakładać, że nie jest) - zwiększanie odległości wpływa drastycznie na zmniejszenie ilości światła w przypadku źródeł dających światło rozproszone. Jeżeli zastosujemy światło skupione, wpływ odległości jest znacznie mniejszy (co z kolei tłumaczy sukces HQI, LED i odbłyśników do świetlówek).

Ciekawostka: dwie świetlówki z odbłyśnikami dają tyle samo PAR, co cztery świetlówki bez odbłyśników :) Co to robi z nieszczęsnym W/l nie muszę chyba dodawać :)

Ciekaw jestem jak ta dyskusja się rozwinie i czy pojawi się firma z Japonii w wypowiedziach :)
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

04 wrz 2012, 17:04   (#3)  

Co do skupienia snopu światła i odbłyśników zastosowanie może mieć drugie proste prawo fizyczne czyli prawo cosinusów (tym większa energia im kąt padania promienia padającego na płaszczyznę bardziej zbliżony jest do kąta prostego).

Więc dobry odbłyśnik powinien być tak skonstruowany by odbijać promienie w ten sposób by wpadały do wody pod kątem prostym do powierzchni tafli wody.

P.S. te dwa prawa tłumaczą dlaczego cieplej jest latem niż zimą i dlaczego cieplej jest w południe niż pod wieczór

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38











Powiązane tematy
  • Dyskusja nt. bakterii w akwarium

    http://www.roslinyakwariowe.pl/images/stories/wiadomosci/2013/marzec-2013/akwarium-bakterie.jpg Opublikowany niedawno artykuł pt. Bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, wzbudził spore zaintere...

    Wyświetlenia: 1 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Dyskusja o watach.

    Witam! Męczy mnie taki problem, na niektórych stronach przy pytaniu "Ile wat na litr wody" można się natknąć min. na taką wypowiedź: W zbiornikach poniżej 100 litrów polecane jest stosowanie 1-2 W na...

    Wyświetlenia: 1352 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: brunonatura, HarveyDent i 485 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.