Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Hyphessobrycon amandae - Bystrzyk Amandy, B. Karlik



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon amandae) – jeden z popularniejszych i najmniejszych kąsaczowatych w akwarystyce słodkowodnej. Ta niewielka rybka znana również jako Bystrzyk karlik.

Pochodzenie
Bystrzyk amandy pochodzi z Ameryki Południowej. Gatunek zamieszkuje stan Mato Grosso w Brazylii, spotykany przede wszystkim w mniejszych rzekach, strumieniach, dopływach, starorzeczach. Często zbiera się pod roślinami pływającymi.

Charakterystyka, płeć i usposobienie
Prawdopodobnie najmniejsze z kąsaczowatych spotykanych w akwariach. Osiągają długość zaledwie 1.5 – 2cm. Bystrzyki Amandy występują w dwóch formach barwnych: żółtej i pomarańczowo-czerwonej. W naturze występują osobno i nie krzyżują się dlatego może się okazać, że są to dwa odrębne gatunki. Jaskrawo-czerwone ubarwienie ujawnia się w pełni tylko w wodzie doskonałej jakości. Płeć dość trudna do odróżnienia. Samce przeważnie nieco mniejsze, smuklejsze i ładniej wybarwione od bardziej krępych samic (szczególnie widoczne jest to w okresie tarła), ale nie jest to regułą. Pływają w środkowej strefie akwarium i ładnie pływają w ławicy. Minimum to 6 osobników, preferowane 10 i więcej. W większej grupie swoich przedstawicieli czują i prezentują się znacznie lepiej.

Odżywianie
Przyjmują drobne pokarmy suche, mrożone i żywe.

Akwarium
Dla grupy 8 – 12 ryb wystarczy ok. 30 litrowe akwarium. Ich ubarwienie można podziwiać w całej okazałości w zbiorniku z niezbyt jasnym oświetleniem i ciemnym podłożem, po bokach gęsto obsadzonym roślinami, z pozostawioną przestrzenią do pływania. Do odwzorowania ich naturalnego środowiska będziemy potrzebować piaszczystego podłoża, korzeni bagiennych, suchych liści oraz wody przefiltrowanej przez filtr torfowy.
Gatunek bardzo łagodny i może sobie nie poradzić w rywalizacji z większymi, energicznymi rybami. Niewielkie rozmiary uniemożliwiają trzymanie ich w towarzystwie gurami czy skalara, dla których mogą stać się pokarmem. W odpowiednio większym zbiorniku dobrym towarzystwem będą np. otosek, kirysek, pielęgniczka ramireza, drobnoustek (np. obrzeżony, Beckforda) i inne małe, spokojne gatunki ryb oraz krewetki karłowate np. babaulti czy popularne red cherry.

Rozmnażanie
Może być rozmnażany w grupie lub w parach. Do rozrodu ryb w większej ilości potrzebujemy ok 40 litrowe akwarium (dla pary wystarczy 10 – 15 l). W zbiorniku umieszczamy drobno-liściaste rośliny np. mchy, na których ryby będą mogły złożyć ikrę. Rośliny powinny wypełniać ok 50% powierzchni akwarium. Zamiast nich możemy użyć sztucznych akwarystycznych mopów. Akwarium zacieniamy. Bystrzyki amandy wycierają się w wodzie kwaśnej i miękkiej z zakresu 5.5 – 6.5 pH, 1 – 5 °dGH, o temperaturze 26 – 28°C. Uzyskanie takich parametrów wody jest możliwe poprzez filtracje jej przez torf lub użycie filtra RO.
Rozmnażając bystrzyki w grupie na każdą samicę powinien przypadać jeden samiec. Przed planowanym tarłem ryby częściej karmimy żywymi ewentualnie mrożonymi pokarmami.
Rozmnażając bystrzyki parami, przed planowanym tarłem należy oddzielić samice od samców i karmić jak powyżej. Po kilku dniach kiedy samice nabiorą krągłości w okolicach brzucha, wybieramy parę tarlaków i wieczorem umieszczamy we wcześniej przygotowanym zbiorniku. Tarło odbywa się zazwyczaj następnego dnia rano. Dorosłe zjadają ikrę dlatego tuż po tarle odławiamy obojga rodziców.
Wylęg trwa 24 – 36 godzin. Po kolejnych 3 – 4 dniach, narybek zaczyna samodzielnie pływać. Przez pierwsze dni młode karmimy mikro pokarmami np. planktonem do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować larwy solowca czy mikro nicienie.

Dane: rybyakwariowe.eu

Zbiornik 112l. - 24szt.
Generalnie pływa luzem ale wystarczy przejść obok, to od razu zbiera się w ławicę (jednak zachowały instynkt :) ). Szczególnie widać to rano, kiedy nad zbiornikiem jest jeszcze ciemno.
Chętnie pobiera pokarm, który podaję (Chlorella flakes Seachem-u lub TetraMIN wymieszany z TetraRubin). Nie były jeszcze karmione żywym.... ale przy okazji kupię im najdrobniejszy z możliwych. :wink:
Załączniki
Bystrzyk Amandy 1.JPG
fot. T. Suchodolski (zbiór własny)
(1.19 MiB) Pobrane 3985 razy
Bystrzyk Amandy 2.JPG
fot. T. Suchodolski
(2.49 MiB) Pobrane 3985 razy
Bystrzyk Amandy 3.JPG
fot. T. Suchodolski
(1.28 MiB) Pobrane 3985 razy
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Jako że ryba bardzo mi się podobała, postanowiłem kupić kilka sztuk. Zbiornik gęsto zarośnięty - microzoria tworzą bardzo zwarty gąszcz. Niestety spotkało mnie przykre doświadczenie. Mianowicie rybki lubią wpływać między roślinność i w różne zakamarki - szczególnie w nocy. Kilka zginęło wciągniętych przez filtr - końcówka oryginalna Eheim schowana między korzeniami. Kilka innych dostało się między rozrośnięte microzoria a szybę akwarium, nie potrafiło wypłynąć i po nocy wyjąłem trupki. Czy ktoś ma podobne obserwacje? Powinienem chyba przerzedzić roślinność i założyć protektor na wloty :roll: .

BartWes
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 24 paź 2013, 12:43

Sam mam w koszyku Tetry kawałek niebieskiej gąbki i nie zdarzyło się nigdy aby zostały wciągnięte (co innego skimer - na początku potrafiło wciągnąć 3 Pigmeje - żyją!. Teraz nie odnotowałem ani jednego takiego przypadku).
Mi parę sztuk też padło ale raczej z innego powodu niż z tych które wymieniłeś. Prawdopodobnie były w szoku po wyłowieniu w sklepie, transporcie etc. W takim przypadku najlepiej zgasić światło i podać jakikolwiek uzdatniacz z aloesem w podwójnej dawce (używam Prime).
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Macie jakieś swoje metody na rozmnożenie tej rybki? Mam ze 30 sztuk a przydałoby się ze dwa razy tyle... :roll:

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2217
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45











Powiązane tematy
  • Bystrzyk cytrynowy, a anubias

    Ostatnio mignął mi przed oczami wpis któregoś z kolegów, w którym pisał o tym, że Bystrzyki podgryzają młode liście anubiasa. Wprawdzie nie złapałem moich bystrzyków za rękę (płetwę), ale sam zastanaw...

    Wyświetlenia: 523 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Bystrzyk Amandy Pleśniawka ??

    Witam dziś rano zobaczyłem u jednej z ryb takie coś. Postanowiłem dać ją do kubeczka z nadmanganianem potasu. Myślę że kąpiel wystarczy na 30min do godziny. Potem wsadzę do akwarium i zobaczę co będzi...

    Wyświetlenia: 2077 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Bystrzyk Amandy-karmienie.

    Proszę o info , czym można karmić z powodzeniem te Bystrzyki.

    Wyświetlenia: 1605 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Hyphessobrycon margitae

    Witam, czy ma ktoś szczegółowe informacje lub może hoduje/trzyma tę rybkę? Szukam o niej informacji lecz w sieci jest tego niewiele. Głównie: pochodząca z Peru, spokojna rybka, dorastająca do 5-6 cm. ...

    Wyświetlenia: 2881 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Choroba Bystrzyków Amandy

    Witam. Od kilku tygodni borykam się z dziwną chorobą Bystrzyków. Rybki jedzą ale stały się bardzo nieśmiałe i cały czas siedzą w chaszczach. W ich przezroczystych ciałach pojawiają się czarne kropki k...

    Wyświetlenia: 1914 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Agresywny Bystrzyk Amandy

    Witam. Jeden z moich Bystrzykow (stadko 6 szt.)cały czas zaczepia i gania za reszta mojej obsady w akwarium. Atakuje Bystrzyki, Kiryski Pigmeja, krewetki jak i 2 razy większe od siebie Otoski. Ze wzg...

    Wyświetlenia: 2906 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Bystrzyk Amandy sposób na rozmnożenie

    Słuchajcie, macie sprawdzone sposoby na rozmnożenie tej ryby? Tylko nie wiedza przekopiowana z netu, tylko własne spraktykowane sposoby. Proszę o info, może być tu, albo na PW.

    Wyświetlenia: 2134 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Bystrzyk Amandy -tarło

    Czy komuś się udało rozmnożyć tę rybkę? Nie chciałbym informacji z netu, tylko od osób którym udało się to zrobić? Jak przygotować tarliskowe,itd.... :roll:

    Wyświetlenia: 856 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Bystrzyk Pereza

    Witam . Mam pytanie do tych co mieli lub mają te piękne ryby. U mnie w dzien przy zapalonym świetle są pochowane , wystarczy zgasić światło i zaczynają pływać po całym akwarium.

    Wyświetlenia: 552 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Bystrzyk amandy ,,trójkątny brzuszek''

    Witam Wczoraj dostałem 10 rybek Bystrzyk Amandy. Dziś się nim dokładnie przyjrzałem i u jednej rybki zobaczyłem ,,trójkątny brzuch'', nie jest on zaokrąglony jak u pozostałych. Czy to jest jakaś cho...

    Wyświetlenia: 310 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 303 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.