Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Dymorfizm płciowy Barwniaków Thomasa



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Kupiłem blisko miesiac temu samczyka Barwniaka Thomasa, dlatego ze w sklepie zostaly tylko samce (sprzedajacy twierdzil ze tych kilka rybek ktore zostaly walczyly ze soba i byly porozstawiane po katach) i rzeczywiscie wiele wskazuje na to ze jest to samiec. Jest jeszcze dosc mlody ok. 5 cm, ladnie wybarwiony i dobrze sie czuje w moim akwarium. Dokupilem dzisiaj w innym sklepie niby samiczke wg zapewnien sprzedawcy - troche mniejsza od innych rybek tego gatunku w sklepowym akwarium, choc roznice bardzo trudne do wychwycenia, wrecz niemozliwe bo ryby dosc mlode ok. 4 cm dlugosci. Co do wielkosci i ksztaltu pletw to nie bardzo moge wylapac jakas roznice (jedne zrodla podaja iz samiec ma bardziej zaostrzone konce pletw grzbietowej i odbytowej, a inne ze grzbietową ma dluzszą a zaostrzenie jest takie samo, a inne poruszaja kwestie ubarwienia)

Skoro jest tak trudno to chcialem sie chociaz skupic na kwestii zachowania tych rybek. Kiedy wpuscilem tą niby samiczke to samiec po kilku minutach od czasu do czasu przeganial ja po akwarium - 112 l, dosc geste rosliny wiec ma gdzie sie schowac. Poczas karmienia jadly normalnie z innymi rybami ale kiedy Thomasy zblizyly sie do siebie to samcowi jakby na chwile pociemniala glowa ale nie atakowal. Wydawac by sie moglo ze sa to ewidentnie dwa samce, ale po kilku godzinach widze ze moj samiec jest coraz mniej zainteresowany nowym lokatorem i ze generalnie co jakis odgania subtelnie kazda jedna napotkana rybke.
Doradzcie prosze, poniewaz nie mam w tej kwestii doswiadczenia, czy gdyby to byla parka to od razu plywalyby zgodnie? Czy tez jest to normalne ze samiec tego gatunku czasem przegania samiczke, albo to ze mniejszy samiec nie podejmuje walki? Czy wplyw na zachowanie moze miec tez to, ze ryby zostaly umieszczone w akwarium nie w tym samym czasie? No i moze macie jakis niezawodny sposob na rozróżnienie płci młodych Barwniaków Thomasa? Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii.

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

26 lut 2011, 23:57   (#2)  

Podstawową cechą dymorfizmu płciowego u prawie 100% Barwniaków jest długość i kształt płetwy grzbietowej. Samiec ma ją dużo dłuższą i ostro zakończoną.
Jak chcesz mieć pewność, to daj sobie czas i zrób fotkę osobników zamieszkujących Twoje akwarium. Najlepiej "z profilu".

Avatar użytkownika
kier
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 13 lis 2005, 18:54
Miasto: Toruń

27 lut 2011, 00:22   (#3)  

kier napisał(a):Podstawową cechą dymorfizmu płciowego u prawie 100% Barwniaków jest długość i kształt płetwy grzbietowej. Samiec ma ją dużo dłuższą i ostro zakończoną.
Jak chcesz mieć pewność, to daj sobie czas i zrób fotkę osobników zamieszkujących Twoje akwarium. Najlepiej "z profilu".


Dziekuję za odpowiedz. Powoli traciłem nadzieje, ze ktokolwiek podejmie ten temat. Postaram sie wykonac takie zdjecia, chociaz nie bedzie latwo bo rybki sa dosc ruchliwe. Wydaje mi sie, ze roznice w dlugosci tej pletwy grzbietowej nie sa duze - przyjrze sie jutro przy swietle. Czytalem tez, ze samiec moze przeganiac samiczke np. z powodu jej braku gotowosci do tarla, albo z powodu niedobrania. Poruszona w pewnym materiale róznica w anatomii ciala tj. ksztaltu ciala i czola tych ryb daje nadzieje, ze jednak sa one odmiennej plci. W dalszym ciagu oczekuje od Was cennych uwag na temat rozroznienia plci i zachowania tego gatunku ryb.

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

06 mar 2011, 23:18   (#4)  

Zamieszczam zdjęcia Barwniaków Thomasa - nie sa one dość ostre, bo ryby sa w ciagłym ruchu a nie dysponuje jakims dobrym aparatem.
Bardzo proszę o identyfikacje płci o ile jest to mozliwe na podstawie tych zdjęć.
Załączniki
DSC00554.JPG
(77.11 KiB) Pobrane 321 razy
DSC00570.JPG
(61.57 KiB) Pobrane 321 razy
DSC00579.JPG
(71.69 KiB) Pobrane 321 razy
DSCN5677.JPG
(53.41 KiB) Pobrane 316 razy
DSCN5683.JPG
(59.85 KiB) Pobrane 316 razy
DSCN5684.JPG
(58.18 KiB) Pobrane 316 razy

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

08 mar 2011, 10:45   (#5)  

Dokupiłem wczoraj trzeciego Barwniaka Thomasa - druga samiczke, jest juz bardziej podrosnieta i wedlug doswiadczonego akwarysty w sklepie jest duze prawdopodobienstwo, ze jest to samiczka. Chcialem w ten sposob ulzyc tej pierwszej aby samiec nie przeganial tylko jej. Niestety samiec o ile wczesniej przeganial ja od czasu do czasu wczoraj po wpuszczeniu drugiej potroil agresje i goni ja niemal non stop po calym akwarium i ta nowa tez przegania. Czy to sie jakos unormuje, z czego moze wynikac taka sytuacja???

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa

08 mar 2011, 15:02   (#6)  

No coz, widze ze trafilem z tym tematem na niewlasciwe forum, wiele juz osob obejrzalo fotki ale nikt nie pokusil sie o jakikolwiek komentarz - musze poszukac jakiegos specjalistycznego forum.

Z mojej strony, mimo tego ze nie jestem doswiadczonym akwarysta jak chocby w tym temacie, to jednak jezeli czytam jakis post zwlaszcza dotyczacy spraw technicznych - oswietlenia, filtracji, walki z glonami to zawsze staram sie pomoc. Nawet jezeli mam malo czasu probuje kogos nakierowac chocby w dwoch zdaniach.

win75
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 22 lip 2010, 15:28
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy
  • Wyrosniety narybek Thomasa - komu podarowac

    Temat moze brzmi dziwnie, ale chcialem w ten sposob zwrocic uwage. A moj pewien drobny problem polega rzeczywiscie na tym, ze chcialbym sie pozbyć wyrosnietego juz narybku Barwniaka Thomasa. Który co ...

    Wyświetlenia: 453 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Barwniak Thomasa - wasze doswiadczenia

    Chcialbym Was prosic o podzielenie sie doswiadczeniami w hodowli tych pielegniczek. Mam parke od miesiaca a wlasciwie juz tylko samiczke. Kupilem dorosle i ladnie wybarwione egzemplarze. Poczatkowo ...

    Wyświetlenia: 1192 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Joohan, wacio i 377 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.