Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


260l - Białe Glossy - Lali75



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Małgosia to jest korzeń ..red moor dość ładnie poskręcany... hehe zapomniałam jak wygląda ale tak w skrócie to to wszystko jedynie super red rośnie pod nim,
Na korzeniu microsoria 2 rodzaje, anubiasy, hygrophila pinnatifida, i jeszcze trochę innego zielska :) i jakieś tam mchy :P już nawet nie pamiętam co
A swój korzeniowy kształt stracił dawno temu :) całość nadaje się raczej do dużego baniaka :)
Załączniki
DSC_0272.JPG
(7.63 MiB) Pobrane 2450 razy
korzeń.jpg
Otoczka to zarys korzenia
(1.93 MiB) Pobrane 2450 razy

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Mam prośbę podpowiedzcie mi ...... ile może być wart taki porośnięty korzeń red moora????? sam korzeń kosztował chyba z 70zł ......za cholerę nie wiem jak go wycenić :(

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Na allegro swego czasu widziałem podobne po 200-300 złotych o ile dobrze szacuję wielkość. Ale nie wiem czy za tą cenę byli chętni i jak długo trwała sprzedaż.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

szarlej napisał(a):Na allegro swego czasu widziałem podobne po 200-300 złotych o ile dobrze szacuję wielkość. Ale nie wiem czy za tą cenę byli chętni i jak długo trwała sprzedaż.

THX

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Ja trochę mniejszy sprzedałem za 70zł... też w pełni obrośnięty.

Avatar użytkownika
Rafik25
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 26 mar 2014, 18:59
Miasto: Radzymin

Teraz tak odpowiem po krotce:

Co do samej belemki to juz sie wypowiedzialem i majac ja przez tyle lat oraz inych roslin z tego gatunku i oczywiscie sam jestem zdania ze niskie twardosci wplywaja na nia dobrze,ale to nie znaczy,ze nie rosnie w nienagannej kondycji w wyzszych,jak pamietam adams mial kh-4-5.
Co do jej korzeni juz sie wypowiedzialem.
A jesli slyszalas o jakis mega z nia problemach to chyba tylko w pl,gdyz uwazam ja za dosc latwa rosline
A tutaj zdjecie jej bez trzymania w podlozu przez kolege,zeby nie bylo,ze moje...

IMG-20160202-WA0006.jpg
(378.33 KiB) Pobrane 2028 razy


Kolejna sprawa pytalas o tak wysokie Fe i mikro.

Dokladnie napisalem co bylo celem,wroc do tego momentu i zrozumiesz...
Celem bylo eksperymentowanie w danym czasie z tak wysokim mikro-fe,a nie utrzymywanie je w systemie ciaglym,byloby to bez sensu...

Co do utrzymywania Fe na takim poziomie czyli 0.3-0.5...

Tak zdania nie zmienilem utrzymywanie na takich pozimach jest jak najbardziej wystarczajace i przebijania makro-mikrem nie ma sensu.
Ale co najwazniejsze do tego sa potrzebne prawidlowe relacje miedzy pierwiastkami a to nie jest juz takie proste.


Krewetek w danym momencie nie mialem w ogole.


Duzo ludzi pytalo mnie jak udawalo mi sie utrzymac przy niskich twardosciach tak wysoki K w szczegolnosci z mineralizatora seachema,otoz nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi,mialem-mam pewne podejrzenia ale na 100% nie jestem jednoznacznie tego potwierdzic, bo to musialbym powtarzac conajmniej kilkanascie razy w roznych warunkach.

Teraz tak zeby byla czysta i jasna klarownosc:
Osobiscie nie ma dla mnie sensu trzymania wysokiego potasu,czy tez mikro,ale to nie znaczy ze sie nie da.

Bo z kilku wczesniejszych Twoich postow pisales o generalnym paleniu przez potas roslin,czyli mozna to zrozumiec ze u kazdego na calym swiecie przy wiekszych stezeniach potasu nie ma prawa utzymac sie roslina danego gatunku,tak dla mnie wygladalo i to byloby dla mnie jakies kuriozum...
Tym bardziej ze sam przez kilka miesiecy tego doswiadczylem wiec jak...

Dopiero w odpowiedzi na moj post napisales ze u Ciebie w zbiorniku nie udaje sie tego utrzymac (byc moze bylo to juz w wpisach wczesniej ale jakos nie zauwazylem)
A to juz calkiem zmienia postac rzeczy...


Z samej juz logiki akwarysty nigdy nie bedzie latwo,wiec pomysl jesli wszystko bysmy wiedzieli w akwarystyce roslinnej to nie byloby potrzeby tylu dzialow,wystarczylyby dzialy "Nasze Akwaria"

Kolejna sprawa pisze sie ,ze poniekad "kazde akwarium jest inne"

Zapewne tak i nie..

Dla mnie o ile jkos makro mozna sobie ustalic to zawsze skladniki mikro beda problemem i tutaj jak moge to nazwac bedzie innosc danego zbiornika z wzgledu na balans poszczegolnych mikro i jego stezenia w zbiorniku to czyni zbiornik u kazdego innym.
Oswietlenie,temperatura,balans CO2 w zbiorniku czy tez Ph w roznych miejscach w zbiorniku,wklady w fitrze.

Dlatego tez kilkutysiacom osob na swiecie udaje sie trzymac K na wyzszym poziomie a innym nie.

Jesli dzisiaj,(moze nie dzisiaj) ale nawet 2-4 lata temu na jakims portalu zachodnim napisalabys ogolne stwierdzenie o potasi,ze nagle odkrylas takie a nie inne wlasciwosci...jesli padla by wogole odpowiedz brzmialaby nastepujaco..."no comment"

Naprawde przez lata biorac udzial w wszelakiego rodzaju dyskusjach taki temat nie raz sie pojawial,ale nie jest sie w stanie dowiesc,gdy widzisz dany zbiornikz takimi gatunkami gdzie nie ma takowych problemow.Wiec podstawowa kwestia jesli u kogos sie da...to...dlaczego u mnie nie...na to pytanie odpowiedzialem,ze istnialby tylko "Dzial Nasze Akwaria' z pieknymi zbiornikami bez zadnych problemow.

Zakladajac hipotetycznie...idzesz gdzies do kolezanki,patrzysz stoi jakis ladny zbiornik roslinny,dosc kolorowy i zwracasz w pewnym momencie na peewien gatunek ktory w/g Ciebie jest bardzo wrazliwy na K ,pytasz sie jej...zapewne potas niziutko...dziewczyna wyczeszcza na Ciebie oczy i mowi... skad podaje 30K tygodniowo...Ty doszukujac sie czarnej magi wertujesz tu i uwdzie, no jak to...przeciez to niemozliwe...,a wystarczy ze wodzie do podmian z kranu, miala odpowiednie stezenia dla jej zbiornika co przelozylo sie to na taki efekt...

Podsumowujac ta czesc,zawsze bedziemy poszukiwac drogi...

Juz pomijajc ta czesc ale odpowiadajac Ci na mozliwosc prowadzenia zbiornika praktycznie bez nawozenia,jak najbardziej sie zgadzam,ze przez pewien czas,moze tak byc...dlaczego ano dlatego ze rosliny pobieraja rowniez biernie...
Malo tego kiedys prowadzilem zbiornik na poziomie 5ppm NO3 bliskie 0 P04 oraz kupe mikro i jak to mozliwe ze zbiornik hulal?


Dalej ciagnac Potas, wywolujesz Piotra by zracji swojego doswiadczenia zdobytego na studiach,utracil Ci rabka tajemnicy jak to jest..
Ja Ci odpowiem w ten sposob Piotr niczego nowego Ci nie napisze w tym temacie poza znana trescia zawarta w roli jaka odgrywa Potas w roslinie to wszystko...myslisz,ze jesli przez tyle lat, gdzie 8-10 lat temu dyskusje byly czestym zjawiskiem odnoszacym sie do chemi i zachowania pierwiastkow na forum nie wypowiedzialby sie w tej kwesti...i posiadal wiedze tajemna do dnia dzisiejszego...
Malo tego mam kilka artykulow w wiekszosci po angielsku do roli i oddzialywania potasu na rosline,...ale sadzisz,ze przekonaloby Cie to...? odpowiedz jest prosta...Nie

Dlatego dla mnie lepsze sa zdjecia zbiornikow.

Myslisz ze nie bylem posadzony o to ze sobie pewien zbiornik ktory gdzies tam wstawilem zostal stworzony w programie komputerowym,malo tego pewien AS wywiadu pisalbym stanal obok z gazeta gdzie widnieje dzisiejsza data...ehhhh,niestety ale dawniej conajmniej kilka lat temu byl troche inny poziom dyskusji.
Zreszta anologiczny inny przypadek kolegi @aquamateo,kiedys pare lat temu zozstal poproszony przez forum dyskowe o przedstawienie jak u niego sprawdza sie polaczenie dyskowcow z roslinami....po calym zapoznaniu i wykladzie moznaby rzec... jak widzicie ...da sie (analogicznie do watku o potasie)
Jak dyskusja sie skonczyla i z jakimi od niektorych uzytkownikow epitetami itp...to mozna sie domyslec,a wiedze w dziedzinie paletek Mateo ma ogromna.




Teraz widze ze rowineliscie skrzydla tez w innym watku,ale napisze tutaj:

Bardzo fajnie wrecz z ubustwem(zart) podoba Ci sie podejscie Tropiki (oczywiscie skupmy sie na potasie tylko i wylacznie zeby byla jasnosc i klarownosc)

Fajnie nawet super to jest cool,malo potasiku....tylko teraz Cie droga Jolu uswiadomie
ale wczesniej faktycznie masz alibi napisalas ze nie zaglebiasz sie w szczegoly itd.(odnoszac sie do calosci nawozenia ogolnie) ok..

Wiec chcialbym zebys wiedziala ze:
ad1-
Dawkowanie Tropici bardzo czesto odnosi sie do zbiornikow w wiekszosci ogolnych,naprawde nie trzeba szukac nie wiadomo jak (rozumiem w miare krotko sie zajmujesz akwarystyka roslinna na jakims tam wiekszym poziomie) by w wiekszosci zbiornikow te dawki byly czasami 2-3 krotne,a juz w szczegolnosci na Wyspach Brytyjskich gdzie tropica jest od lat wszedzie i osoby zwiaane z ta marka w niektorych zbiorniakch jak znanego scapera Crawforada dochodzily do 5-krotnosci....co wtedy??? z potasem sie robi,dla mnie to juz za duzo pewnych pierwiastkow mikro(jak dla mnie)
Tak tak czesto nawozy Tropici leje sie podwojne dawki czy wiecej...

Ale teraz lepsze dla Ciebie o czym wspomnial moj szanowny kolega Mateo-bardzo wazne...tylko ja siegne glebiej do swojej wiedzy.

Otoz jakbys wiedziala Tropica to takze podloze soil i podsypka a teraz wyniki:

-zawartosc potasu w podlozu soil wynosi:
360ppm/kg-bardzo wysokie stezenie
-podsypka (substrat)
407ppm/kg- bardzo wysokie stezenie

analogicznie potas w ADA(juz podawalem ale dla przypomnienia)

66ppm/kg nisko-sredni
wersja powder-250
Zrodla profesor biochemi.

Teraz juz wiesz dlaczego jest taka a nie inna specyfika i teraz droga Jolu z calym szacunkiem ale abstrachujac...kolejne plukanie podloza z potasu...
Ja poprostu zawsze bardziej sie zaglebiam niz tylko widoki powierzchowne bo to mnie kreci prawie jak z "Archiwum X Chce Wiedziec"

Dlatego kiedy prowadzilem zbiornik na EI wywalalem rosliny wiadrami ale nigdy nie udalo mi sie wybarwic co nie ktorych roslin jakbym chcial...ale nigdy nie mowlem lub w moim zamysle nie bylo to,ze nie da rady tego zrobic,tylko,ze ja w danym momencie w swoim zbiorniku tego nie potrafilem dokonac...Dzisiaj sadze majac wieksza wiedze ze odpowiednie polaczenie fosforu i niektorymi z mikro mogloby dac rezultaty.
Wszystko jeszcze przede mna.


Teraz juz na koniec tak w grupie starych wyjadaczy prowadzimy rosliny (mam nadzieje ze nie beda mieli mi tego za zle)



Byc moze o czyms zapomnialem
Załączniki
IMG-20150315-WA0003.jpg
(217.93 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20150621-WA0002.jpg
(202.89 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20151218-WA0006.jpg
(338.57 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20151211-WA0001.jpg
(124.14 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20160711-WA0011.jpg
(278.68 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20160201-WA0004.jpg
(149.31 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20160312-WA0000.jpg
(387.42 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20160711-WA0011.jpg
(278.68 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG_20160831_124610.jpg
(2.97 MiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20151213-WA0005.jpg
A tak badamy rosliny i wplywy pierwiastkow
czysty zwir,ta sama ilosc swiatla przy dnie,ta sama temperatura,filtracja.
(478.63 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20151025-WA0000.jpg
(452.76 KiB) Pobrane 2028 razy
IMG-20150714-WA0003.jpg
(223.54 KiB) Pobrane 2028 razy

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Przez tyle lat moznaby rzec,ze zjadlem zeby na roslinach,posiadajac przeszlo 400 gatunkow roslin obecnie trzymajac okolo 70-80 gatunkow rzadkich i bardzo rzadkich roslin,co jest znacznym utrudnieniem z caloscia,a i tak czlowiek czasami "przykasa dziasla"
Naleze do dwoch prywatnych klubow milosnikow roslin z Kanady i Brazyli ,ktorzy rowniez zajmuja sie taka tematyka.ale zawsze rajcowaly mnie holendry i czym wszystko trudniejsze tym lepiej.
Dla ciekawosci jakis dluzszy czas temu odpalilem sobie zbiornik typowo nature i sam sie dziwie jak ktos moze miec problemy z glonami itp.tam wszystko hula przy oswietleniu z zarnka ADY Green.
Załączniki
IMG_20160929_151726.jpg
(6.71 MiB) Pobrane 2021 razy
DSC_0190.JPG
(136.64 KiB) Pobrane 2021 razy
DSC_0164.JPG
(286.22 KiB) Pobrane 2021 razy

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Pozwól że ustosunkuję się po wekendzie, w wekend korzystam z telefonu, i nie bylabym wstanie napisać odpowiedzi.
Tak na szybko znam zasady dawkowania tropici w ht, ale nawet uwzględniając 3krotna dawkę zazwyczaj połączonych ze sobą tropici zielonej i pomarańczowej potasu jest mniej. Zauważ w tych wypadkach jakie podmiany robią, traktują ten system podobnie jak ei, czyli podmiany 50%.
Kolejna sprawa to kiedy tropika wypuściła soil i podsypki a kiedy powstała linia nawozowa? Wiec nie sugerowałabym się tym że ich linia nawozowa powstała pod ich soil. Resztę napisze po wekendzie.
Pa. Super foty

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

LOL, ale piękne zdjęcia i kolory. Plus ciekawa dyskusja. Pozostaje mi tylko podziękować, że dzielicie się wiedzą i przemyśleniami:-)

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

Słuchajcie, poniewaz siedza tu wszyscy mądrzy, to wykorzystam okazję. Dzisiaj podskoczyłam jak ludzik, ten od "eureka" skoro nie potas, to trzeba szukac gdzie indziej. Nie wiem, czy to, to, ale sprawdziłam wode z wodociągów i mam od "zarabania" ca, bo 72, a mg 13,3. Zakładając, że ma być 4;1, to nie mam, nijak. Pytanie, nie mam problemu zeby uzywac tylko RO, ale co z mineralizatorem????Bogus pisał o tym potasie, ze duzo. Dodać vimi i nie dodawac potasu? Jak myślicie?

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

Potas oddaje podłoże, mineralizator jest ok. Badałem go po raz drugi i trzeci i mam stały kontakt z firmą Vimi. Są rzetelni od razu odpisują. Badają próbkę tej partii, bo brak potasu który się okazał też nie jest właściwą rzeczą, gwarantowany skład jest bowiem podany na opakowaniu. Tak więc potas mam z podloza.

Co do wyników wody to tylko się cieszyć! Mieszaj z ro i będzie git!

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

macek.g napisał(a):kiedys prowadzilem zbiornik na poziomie 5ppm NO3 bliskie 0 P04 oraz kupe mikro i jak to mozliwe ze zbiornik hulal?


Ja taki nadal prowadzę ;) od pół roku, tylko że bez mikro, zero nawozów, w wodzie jest tylko to co z kup i jadła. Zbiornik jest na benibachi a więc też raczej bez nawozów i rośnie tam cokolwiek włożę, przy czym naturalnie taka macrandra jest zielona, belem nie ma takich łebków jak grzyby, ale rośnie bardzo szybko.

W przyszłym tygodniu będę luźniejszy to wezmę się za duży potas i ammanię (bo o niej w 90% mowa), zobaczymy co z tego wyjdzie, na pewno z tym co mówi macek.g należy się zgodzić, pytanie tylko co ten potas blokuje że tak sie stożki wykręcają

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Po przeczytaniu postów Macieja:

Po pierwsze niezmiernie się cieszę, że - jak zaznaczył Maciej - poziom rozmów na Forum się podniósł, szanujemy się i wspólnie szukamy, czy próbujemy szukać odpowiedzi, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami lub, jak Maciek, Mateo, Piotr, Jola, Marcin... wiedzą. To cieszy i zachęca do konstruktywnych pytań i w ogóle dyskusji.
Po drugie, refleksja moja jest taka i nie mogę się z nią nie podzielić. Często pada stwierdzenie o wodzie kranowej do podmian. Czy więc nie należy dosłownie "wrócić do źródeł" i RO używać w ostateczności jako rozpuszczalnik wody kranowej? Może okazać się, że mimo rozwoju nauki nadal nie poznaliśmy do końca co w tej wodzie jest. I jasna rzecz, że nie myślę o żadnej wiedzy tajemnej, ale o tym, że w wodzie tkwi wciąż dużo tajemnic, które może w wyniku filtracji tracimy... I może tu jest odpowiedź na pytanie o to czemu u kogoś coś jest ok. podczas gdy u kogoś innego nie. Czemu w Japoni coś wychodzi, a w Indiach nie, czemu w Katowicach coś jest ok. a na Jurze nie...
No to są moje refleksje jedynie. Tym, którzy mnie nie znają wyjaśniam, że moja codzienna praca odbiega biegunowo od biochemii, dlatego akwa rośl i Forum to dla mnie olbrzymia odskocznia i wypoczynek - ale więcej tu nie wiem niż wiem.
Pozdr Godween :-)
Ostatnio edytowano 22 paź 2016, 21:42 przez Godween, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

marlowe napisał(a):...na pewno z tym co mówi macek.g należy się zgodzić, pytanie tylko co ten potas blokuje że tak sie stożki wykręcają


Stawiam na Mg :)
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

Boguś, ale pokaż mi kran który ma odpowiedni stosunek ca do mg? Powrót do żródeł, pewnie i tak, ale z tych żródeł pozostały wspomnienia. Mało kto, ma wodę o niskim kh, ph. A tak w ogole już podobno nie uzywa się chloru w wodociągach, czym oni czyszczą, odkażają? Preparaty te pewnie mieszczą się do dopuszczalnych stężeniach, albo są niewykrywalne, ale są, muszą być? Znowu gadam sobie na głos, czekając na skalary:-) Maciek napisał, że z belem problemy są tylko w PL dziwne, co? Jaka woda jest w UK? to oczywiście pierwsza rzecz, który mi przychodzi do głowy.

Boguś, no ale jak mam mieszać. A pózniej dodawać oddzielnie mg? równać w górę, czy obniżać? ja jestem zielona jak szczypior wiosenny, boję się aż tak grzebać i kombinować. Spróbuję tylko RO, do tego mineralizator, nie dam już dodatkowego potasu. O

Mam dziurki jakieś w liściach, to pewnie właśnie ten stosunek nieudany :D ew żrą krewety ksieżniczkę, ale w dziurki? Jak ma stożki ładne, to zaliczyła dziurki w kształcie przecinka :evil:

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

Z tym stosunkiem Mg:Ca to nie jest tak, że on ma być sztywno ustawiony. Ktoś (nie pamiętam dokładnie, ale zulix, spider albo Łoren) robił badania na ten temat i wyszło mu, że stosunek wapnia do magnezu jest mało istotny.
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

Ensa napisał(a): A tak w ogole już podobno nie uzywa się chloru w wodociągach, czym oni czyszczą, odkażają? Preparaty te pewnie mieszczą się do dopuszczalnych stężeniach, albo są niewykrywalne, ale są, muszą być?


Zazwyczaj wodę ozonują. A zanim wypłynie z kranu to ozonu już dawno w niej nie ma, bo rozpadnie się na zwyczajny tlen.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Ensa napisał(a):Słuchajcie, poniewaz siedza tu wszyscy mądrzy, to wykorzystam okazję. Dzisiaj podskoczyłam jak ludzik, ten od "eureka" skoro nie potas, to trzeba szukac gdzie indziej. Nie wiem, czy to, to, ale sprawdziłam wode z wodociągów i mam od "zarabania" ca, bo 72, a mg 13,3. Zakładając, że ma być 4;1, to nie mam, nijak.

Mieszasz kran:ro - 1:2 i wychodzi Ci 24ppm Ca i 4,5ppm Mg, no ideał. Można na upartego sypnąć 2ppm Mg, ale przy Kh 2...3 st to jest wg mnie ideał. Potas na poziomie ok. 10ppm byłby ok. Chyba, że ktoś przeprowadzi eksperymenty na relacje Mg:K, nie jestem pewny, ale chyba Marcin ma to już przepracowane w cztery światy :)

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Bogdan, jestem otwarty na wszelakiej maści eksperymenty, poza jednym - nie będę testował na kranie, nie ma mowy ;) Na RO jest o wiele łatwiej i czytelnie. Ja podmieniam 100% na RO i przy tym pozostanę.

Ensa, odpuść te stosunki ca-mg, jak wspomnieli poprzednicy są one bez znaczącego wpływu na zioło. A jak się juz uprzesz, to zamawiasz mineralizator jaki Ci się zamarzy i testujesz (ja zamawiałem na bazie węglanów, chlorków i siarczanów, w konfiguracjach 1:1, 2:1, 3:1....aż do 7:1, i odwrotnie, i dziesiątki innych stosunków, sypałem nawet ca=5, mg=25 - sprzedawca powiedział że tysiące tego robi i sprzedaje ale takiego stosunku jeszcze nikt u niego nie zamawiał ;)) może ten sprzedawca nawet to czyta to potwierdzi ;))

Mirek
Mówisz że mg, ale macek.g wspominał że K musi być powyżej ca i dużo powyżej mg :roll:

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

marlowe napisał(a):Bogdan, jestem otwarty na wszelakiej maści eksperymenty, poza jednym - nie będę testował na kranie, nie ma mowy ;) Na RO jest o wiele łatwiej i czytelnie. Ja podmieniam 100% na RO i przy tym pozostanę.

Ensa, odpuść te stosunki ca-mg, jak wspomnieli poprzednicy są one bez znaczącego wpływu na zioło. A jak się juz uprzesz, to zamawiasz mineralizator jaki Ci się zamarzy i testujesz (ja zamawiałem na bazie węglanów, chlorków i siarczanów, w konfiguracjach 1:1, 2:1, 3:1....aż do 7:1, i odwrotnie, i dziesiątki innych stosunków, sypałem nawet ca=5, mg=25 - sprzedawca powiedział że tysiące tego robi i sprzedaje ale takiego stosunku jeszcze nikt u niego nie zamawiał ;)) może ten sprzedawca nawet to czyta to potwierdzi ;))

Mirek
Mówisz że mg, ale macek.g wspominał że K musi być powyżej ca i dużo powyżej mg :roll:

Marcin, ale ja Cię nie namawiam do żadnych eksperymentów na kranie. Jest ok.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08











Powiązane tematy
  • 125l - Glossy restart - krzysiek7809

    Witam wszystkich forumowiczów Przygodę z akwarystyką roślinną zacząłem w styczniu 2020, niestety popełniłem sporo błędów początkującego i podjąłem decyzję o restarcie. Poniżej kilka danych dotyczących...

    Wyświetlenia: 12362 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • 260l - Roślinne z krewetkami - Linao

    Hej wszystkim! Naoglądałam się pięknych aranżacji i zamarzyłam o swoim akwarium. Padło na aquael 120x40x63. 1 marca zalałam zbiornik, do kwietnia miałam gloniczną pandemię we wszystkich odcieniach zi...

    Wyświetlenia: 6765 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 260l - Bez nazwy - stami

    No to wystartowałem. Dzien 2. Trzymajcie kciuki. Aquael Glossy 260 - 120x40x63 Oświetlenie - 5 belek aquael retrofit 18W 3xSunny+2xPlant Nawożenie - teraz tylko potas CO2 - z butli, 70 babli na minu...

    Wyświetlenia: 30625 | Odpowiedzi: 243 czytaj więcej...

  • 400l - Aquael Glossy 150 - Piotr Topolski

    Witam. Przedstawiam zbiornik który zakładałem znajomemu wzorowany na zbiorniku który Filipe Oliveira zakładał w Green Aqua. Zbiornik - Aquael Glossy 150 Oświetlenie - Aquael leddy tube 18w 5X PLANT 2...

    Wyświetlenia: 10821 | Odpowiedzi: 38 czytaj więcej...

  • 260l - LT w Glossy - ArturI

    Witam, Akwarium Glossy 120x40x64cm, netto jakies 260l wody. Oświetlenie tuby LEd aqauela typu SUNNY 18W + 16W Nawożenie: sporadycznie potas z soli K2SO4., parametry nie mierzone, azot prawdopodobnie ...

    Wyświetlenia: 4471 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 260l - Moje - Wiktor1979

    Moje 260 l. Sorry za zdjęcie w dzień robione i światło się odbija z okien Postawione 1.5 roku temu na ziemi ogrodowej. W miarę regularnie podawane makro, mikro, potas, żelazo, azot Bez węgla. Obsad...

    Wyświetlenia: 1140 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 260l - Aquael Glossy - Kan

    Witam Kolejne akwarium założone w domu. Akwarium - Aquael Glossy 260 Oświetlenie - 3xLed 18W Aquael Retrofit Sunny 1x24W Plant Co2 - Butla + dyfuzor Filtracja - Eheim Professionel 4 2275...

    Wyświetlenia: 7557 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 140l - Glossy Amazonka - maciejm

    Akwarium: Glossy 80 Filtr: unimax 250 Rośliny: cryptocoryna: balance, parva, wendeti, microzorium pretopus, windelow, bolbotis, anubias, mech xmas, Rybki: Razbora: hengla, maculati, briget, galaxy, ot...

    Wyświetlenia: 17111 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • 215l - AQUAEL GLOSSY - Pykus82

    Witam wszystkich forumowiczów:) Jestem początkującym akwarystą i chciałem wam zaprezentować swoje akwarium Aquael Glossy 215l. Oświetlenie: 2x 16W LED aquael sunny oraz 2x 16W aquael Plant Filtracja: ...

    Wyświetlenia: 1918 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 125l - "GLOSSY LT" - ArturI

    Witam, w dniu wczorajszym założyłem akwarium LT w oparciu o zbiornik GLOSSY Aquaela. Wiem, że wypadałoby prezentować zbiornik w rozkwicie ale chcę mieć tu mały kalendarzyk ;D Akwarium Glossy 80cm dł....

    Wyświetlenia: 2725 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 408 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.