Lista działów » Galeria » Nasze akwaria


260l - Białe Glossy - Lali75



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Lali75 napisał(a):
Wiesz co to znaczy dla ryb ?????


Masakre!!! :twisted:
A tak na serio, żadna nie rzyga, nic nie wyskoczyło, tym bardziej nie zdechło, chyba jest ok ;)

mirek5566 napisał(a):Pewnie pisze na kilku forach zdrajca jeden :D
I mu się pomerdało gdzie pisze :)


Ale ciekawscy ;)
Skoro tak to Wam napisze (Joli już pisałem). Pisałem na priv do @macek.g i zamiast na priv poszło na ogólne.
A jak już temat pisania na innych forach to korzystam jeszcze ze świetnych zasobów podforaka. Moim zdaniem nie miejsce a ludzie są istotni, także o żadnej zdradzie nie ma mowy.

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2217
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Co do wzrostu belemki bez podloza potwierdzeniem jest kilkuletnie doswiadczenie adamsa z ta roslina i bardzodobrymi efektami,jej system korzeniowy jak na ta rosline jest slabo rozbudowany (zreszta na pewno widzialas) no chyba,ze akurat Ciebie przeraza :D
Akurat ten gatunek mialem jako jedna z pierwszych osob w Europie kilka lat temu i wysylalem paru osobom w Polsce.Obecnie mam kilka gatunkow.

Teraz troszke co do tego Waszego utrapienia w postaci Potasu.

Juz kiedys Spider pisal ze wroci kiedys na forum jak sie cos nowego wydarzy,bo tak przez lata od kad powstalo to forum to nieraz nagle takie tematy sie pojawiaja,pozniej przychodzi zas nowe pokolenie i zas cos nowego,takze dla mnie to zadna nowosc.I dla wielu starych wyjadaczy rowniez,co zreszta prywatnie slyszalem :wink

Pomyslcie logicznie wiele firm z bogata historia stosuje nawoz potasowy(przykladowo ADA Brighty K z calej lini wpada okolo 30ppm tygodniowo) oraz wiele innych.
Juz na samym starcie strzeliliby sobie w stope.
Dlatego najlepiej jechac jest cala linia danego nawozu,ale tutaj przeszkoda staja gatunki roslin(ciezsze) wtedy poniekad trzeba podawac czasem kilkakrotnosc danego nawozu,a wtedy przewaznie wpada niepotrzebna ilosc innych pierwiastkow i zaczynaja sie schody.
Co do samego potasu jego rola w roslinie jest bardzo istotna,bez jego udzialu nic sie nie dzieje z roslina.
Z makro najszybciej w rosline po azocie wchodzi Mg i z K konkuruja o ten sam przekaznik.

Teraz tak co do blokad to jak najbardziej istnieja miedzy pierwiastkami,duze blokady sa miedzy mikrusami ,rowniez w relacjach z makro.
Dlatego tez czesc osob nieraz zauwazyla u siebie tzw."bielactwo" i podawanie Fe nie pomoze bo i tak nie wejdzie w rosline.
Dlatego nie raz ogolnie czytam ze ktos podpowiada podaj to czy tamto,mimowszystko problem dalej istnieje,gdyz jak jest blokada to i tak nic z tego.

Wszystkie podloza jonowymienne sa bogate miedzyinnymi w K,np.w Amazonii 66ppm na kg a juz w wersji Powder-250ppm,teraz sobie wyobrazcie jak wszyscy ludzie plukaja podloza bo nie moga utrzymac kilkunastu gatunkow...gdzie w przypadku ADY jak wspomnialem wpada 30ppm przez cala zywotnosc zbiornika...
Kolejna rzecza nie moze byc tak ze ktos bedzie prowadzil zbiornik na wysokim potasie i setek osob na swiecie akurat tego gatunku u niego nie pali.

No sorry ale nie moze byc tak ze u przyslowiowego "Zdziska,Jozka,Franciszka czy Kasztelanki" pali a u innych NIE...
Bo jesli ma palic K to u wszystkich bez wyjatku,danego gatunku.

Dlatego tez potas nie pali bezposrednio a posrednio
Z tad tez wyciagacie wlasnie takie wnioski na podstawie swoich obserwacji kiedy widzicie,ze obnizenie tego pierwiastka poprawia kondycje danego gatunku i dla was widac to czarno na bialym :wink:
Ale nie zaglebiacie sie glebiej o czym pisalem wyzej,jesli obnizacie potas obnizacie rowniez dostep i inne relacje miedzy pierwiastkami,dlatego tez wystarczy podnies stezenie jednego z skladnikow mikro(lub dane mikro) i relacja na wysokim potasie bedzie jak najbardziej prawidlowa,czasami pomaga potas wyzszy od Ca i znacznie wyzszy od Mg ale tutaj dochodzi relacja jeszcze z mikro.Dlatego posrednio a nie bezposrednio co jest duza roznica :lol:

Jedna osoba na swiecie przeprowadza eksperymenty w tak zaawansowanym stadium razem z profesor Biochemi,ktore to badania sam nieraz dotuje.

Super Red przy potasie z podazy 40ppm tygodniowo,nowe,mlodziutkie szczyty nie naruszone,do samego dolu nic nie naruszone.

[attachment=0]u785_1434302755.jpg[/attachment

I juz na koniec jakiegos tam wywodu,czytam tak sobie jak to wszystko super musi sie prowadzic na podlozu obojetnym(zwirze) tam wszystko sie sprawdza itd :lol:

Gwarantuje wiekszosci,ze bardzo szybko przy holendrze z ciezszymi gatunkami szybko zatesknicie za podlozami jonowymiennymi :wink: Tam dopiero jest jazda juz na najwyzszym sczeblu,no ale dla mnie jako eksperymentatora to sama przyjemnosc :lol:
W niedlugim czasie cos sie powinno pokazac z holendra w wydaniu na czystym zwirze :wink:
Załączniki
u785_1434302755.jpg
(128.66 KiB) Pobrane 675 razy

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

tutaj kolejne zdjecie chyba z 2011 roku kiedy prowadzilem zbiornik na mineralizatorze seachema czyli szlo prawie 40K do tego kilka-kilkanascie z kno3 oraz mikro wtedy chyba jako pierwszy na forum i chyba w ogole w Polsce Rebella.
Podsumowujac w tygodniu szlo okolo 60 K w kumulacji zapewne bywalo 80-100ppm.

Do tego pamietam eksperymentalnie prowadzilem Fe na wysokosci okolo 10ppm (8ppm z gluta,reszta z innych chelatow)tygodniowo bez zadnych skutkow ubocznych,oczywiscie trzeba sobie zdawac sprawe ze fe z gluta to siczki :wink: ktore czasem pozycja wyjsciowa to okolo 4-6ppm.
Po podaniu trwa od 5min do max 2godz.Dlatego tez szybko o ile nie ma blokad wchodzi w rosline,poprostu roslina nie potrzebuje az tyle energi.
Taki przelicznik 1ppm dtpa to okolo 3-4 gluta.
oraz zapowiadane zdjecie na wysokim K.

ps.dobra chyba sie poloze :D
ps.sami z czasem dojdziecie do powrotnych wnioskow,cofajac sie z powrotem do punktu wyjscia :D
Załączniki
DSC00284.JPG
(1.05 MiB) Pobrane 665 razy

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Hej krajanie, fajnie że się pokazałeś, siedzisz dalej tam gdzie siedziałeś ?, wpadasz czasami?. Ostatnim razem nie wypaliło, ale jakbyś był przelotem i przelotem ja również będę to wiesz.. :wink:
pozdrawiam

przepraszam za OT.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Na wstępie napiszę, że jednak bardzo się cieszę macek, że włączyłeś się do dyskusji.
Napisze również, że pewnie ten post co najmniej kilka razy zedytuję, ze względu na ograniczony czas, jak skończę to to napiszę.

Najpierw Belem......
Co do Adamsa .... powiem tak ......zgodzę się że jeśli jego doświadczenia są takie, to być może w jego warunkach tak to wyglądało, w moich warunkach wygląda inaczej, i są tylko i wyłącznie moje spostrzeżenia, odnośnie jej hodowli krótkiej, około pół rocznej, wcześniej nigdy belem nie miałam, i być może kiedyś zmienię zdanie, ale tak jak mówię u mnie w zbiorniku wygląda to inaczej...... co zresztą dokumentowałam sobie... zdjęcia z telefonu wiec jakość marna ale są.

Kolejna sprawa, która mnie nurtuje.... wyzerowany zbiornik ..... n-p 0, fe ślad ( tu wiemy, że test jest nie do końca miarodajny)
Zbiornik bardzo mocno zarośnięty, podstawowe makro na zero, do zbiornika wlewany jedynie potas, obsada rybna, jakaś tam drobnica w niewielkiej ilości, wiec produkcja n-p znikoma.
Belem rośnie na takich parametrach, już nieważne czy w podłożu czy bez, bo się w tym zgubiłam, załóżmy że bez, dużo roślin szybkorosnących częściowo z tych, które momentalnie wciągają to co wyprodukuje obsada, zero glona, mimo tak rozjechanych parametrów (jak na holendra, dodam żeby wszystko było jasne), na roślinach brak objawów związanych z brakami podstawowych makro i mikro, mimo że te nawozy do zbiornika poza obsadą nie są dostarczane w żaden sposób.....

Chciałabym poznać Twoje zdanie w związku z powyższym, rywalizacja o każdy ppm azotu wysoka....a tu wszystko rośnie łącznie z belem, która teoretycznie według Adamsa w ogóle nie potrzebuje podłoża, tylko nawożenie z toni

Od razu napiszę że mam świadomość i już kiedyś napisałam, że świeże podłoże nie tylko nawozi przez korzenie, oczywiście że wyrzuca w toń spore dawki nawozów, im świeższe tym więcej....
Pytanie jak długo jest wstanie tak wyeksploatowane podłoże pociągnąć nawożenie za akwarystę. (bo w moim odczuciu tak to właśnie wygląda)
Kolejna rzecz która mnie nurtuje.... to to jak Belem jest sprzedawana, jakie bajki słuchają kupujący ją,....nie wiem czy to od górna zmowa....założenie... że ma paść.... aby był rynek zbytu....i cena nie spadała....
Pamiętam tutaj przygody Marcina.... który kupował ja z kilku źródeł ..... i za każdym razem próbował dostosować parametry pod zbiornik z którego niby pochodziła.... i większości mówiła mu papa....
Jeśli się mylę Marcin może mnie skorygować.... ale właśnie tak to wtedy zrozumiałam ....
A czytając opisy w Internecie mega specjalistów od belem to już jakiś kosmos.... kh6 ....no nic zostawię to bez komentarza

Tyle w temacie toniny.....

Potas ..... potas ....potas......
coś na co mam alergię.... czego się boję..... gdzie jak opętana staram się czytać składy.... od razu powiem że mam tak od roku..... wcześniej zagadnienie potasu dla mnie nie istniało ......

W swoich zbiornikach jakie bym kiedykolwiek nie miałam, zawsze starałam się prowadzić je zgodnie z tym co wiem, o roślinach lądowych, zawsze ale to zawsze....i być może to błąd .....wychodziłam z założenie, że zielsko to zielsko i uwzględniając upodobania indywidualne (bo takie maja każde z roślin, jedna więcej fosforu...druga więcej fe....czy potasu) wychodziłam z założenia..... że rośliny te różnią się jedynie sposobem pobierania składników pokarmowych.... ot ewolucja.....
Ale zasady ogólne można przełożyć z jednych na drugie......

Przygoda z potasem w moim życiu zaczęła się dość późno.... mianowicie od cala.... przyznam, że na amazoni czy as 2 nie miałam tego typy problemów..... ale jednocześnie uświadamiając to sobie ..... nie miałam tez roślin specjalnie czułych na ten pierwiastek.....

Z tego co napisałeś nic mi nie jest obce, bo to wiem od dawna.... nigdy też nie upierałam się że to sam potas .......
Ale tak jak ładnie to napisałeś .... obniżenie potasu ....rozwiązuje ten problem, więc nawet jak chciałam temat drążyć dalej, nic z tego nie wychodziło, pewnie wynika to z tego że mało chemiczna jestem, problem ustąpił i mimo że nie dawał mi odpowiedzi, nie wnikałam głębiej....

Wszystkie wątki jakie gdzieś w tym czasie wyszukałam na forach, nie dawały jednoznacznej odpowiedzi, nawet wątek dla alchemików, który ma się rozumieć przeczytałam jednym tchem, czy uwagi wspomnianego przez ciebie spider- a, wnosiły coś ale nie rozwiązały problemu.....

W swoich poszukiwaniach doszłam do wniosku, że potas działa antagonistycznie, blokuje, niektóre mikro również, tu znów opierałam się na badaniach nad roślinami lądowymi ..... (załącznik)
I za każdym razem miałam świadomość że błądzę gdzieś po omacku (być może za małą wiedzę mam po prostu)

Ładnie to ująłeś pisząc że Ada strzeliłaby sobie w kolano, jak to się ma do cala, gdzie zbiornik nawożony linią.....kumulował potas..... tez tego nie potrafię zrozumieć.....

Pytanie moje jest proste ..... nie znalazłam na nie odpowiedzi nigdzie.... Ty wstawiasz piękne zdjęcia gdzie potasu jest masa.... fe w moich oczach zabójcze.....co zrobić w zbiorniku gdzie potas osccyluje na poziomie 25-30 i lecą stożki ....
Które mikro lub makro przelać..... przelewając mg ..... potas teoretycznie zostanie zblokowany.... co również może być skutkiem problemów ze stożkami.....
Gdzie jest ten złoty środek ..... i jak go znaleźć, podnosząc mikrusy .... obniżając je...a może przelać fe .....co sugeruje to co napisałeś.....

Ca 25 mg 5 potas 10 / zbiornik hula, potas wzrasta do 25 i wyżej, większość stożków ujarana, a to co zasugerowałeś czy potas wyższy od Ca...... czyli potas granice 30 , mg 5, ca 25, wszystko ale to wszystko wyjarane. Tak było u mnie. Dodam że pierwiastki zbadane w laboratorium a nie testem.

Nigdzie ale to nigdzie nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi, nigdzie też nie ma informacji jak sobie poradzić z tym w sposób inny niż samo obniżenie potasu..... a chce mieć ten potas na pułapie 25ppm ..... i chcę żeby ammania rosła .....

W tym co napisałeś również odpowiedzi nie widzę, widzę tylko informacje jakie już gdzieś czytałam .... wyrywkowe napisanie .... nie macie racji ......

Jasne że nie mamy ..... znaczy nie do końca mamy.... i naprawdę mam tego świadomość....
Dlatego pytam .... osobiście dowalę do mojego zbiornika 40ppm potasu..... napisz mi tylko jakie środki ostrożności mam zachować ..... czyli jak ustawić inne pierwiastki.... alby nie skończyło się to pogromem .....

Prawda jest taka, że nikt nic nie wie lub nie chce wiedzieć ..... Piotr z RA obiecał mi że się temu przyjrzy, on ma wiedzę przynajmniej częściową z racji zawodu.... mam nadzieję że przewertuje mój wątek.... znajdzie na to chwile i wrzuci kilka przydatnych informacji....

Ty z racji, że nie chciałeś brać w tym udziału z powodów Tobie znanych włączyłeś się teraz .... więc ja Cię pytam.... powiedz jak twoim zdaniem powinno wyglądać podstawowe nawożenie, od którego zacząć przy tak wysokim potasie w słupie.....
To proste pytanie.... więc odpowiedz tez raczej powinna być prosta .... a tej odpowiedzi nigdzie nie ma.....

Myślisz że przyjemna jest walka z podłożem przez prawie pół roku i płukanie go 2-3 razy w tygodniu...... zaręczam ci że do przyjemności to nie należy :( to nie był kaprys, to było jedyne wyjście które na tamta chwile widziałam ..... i dziś pewnie postąpiłabym podobnie.....

A teraz odbijmy ode mnie, śledzisz tu na forum wątki, zobacz co się dzieje ile ludzi ma problemy ze stagnacją w zbiornikach przy wysokim potasie, i nie są to zbiorniki roczne czy pół roczne, gdzie już podłoże przestaje grać główne skrzypce.

To są zbiorniki świeżo zalane np. na amazoni, gdzie już widać problem z potasem, luknij sobie na zbiornik Marcela chyba (o ile dobrze pamiętam),
Takich zbiorników jest coraz więcej, bo tez coraz więcej zbiorników jest pełnych roślin, które nazwijmy to tak, potasu nie tolerują w takich ilościach jak rośliny twarde.

Problem jest..... problem istnieje...i jest coraz częstszy.. ale nikt jednoznacznie nie dał odpowiedzi co zrobić aby tak nie było .....

Wstawiłeś fajne fotki.... napisałeś że się da..że są ludzie którzy mają takie poziomy... zgodzę się pewnie się da.....ale nie napisałeś jakie powinny być zachowane środki ostrożności, żeby nie wyorało wszystkiego....a w tym wątku... chodzi między innymi o to żeby znaleźć ten złoty środek.... i żeby początkujący akwarysta ....nie znienawidził tego na starcie ..... bo niby robi tak jak sugerują a nie idzie...
Częściowo sugerujesz lanie fe jak makro.... zwłaszcza z gluta (fajnie to nazwałeś)

Nie odważyłabym się tego komuś doradzić, z prostej racji, bałabym się że mimo wszystko ten glut wykosi połowę tej wrażliwszej obsady....

To chyba tyle w tym poście, może mi cos umknęło jeśli tak to pozwolę się Ciebie zmolestować :) :P :twisted:
Załączniki
10056438201.jpg
słynna tabelka oddziaływania na siebie pierwiastków
(314.14 KiB) Pobrane 578 razy
Ostatnio edytowano 18 paź 2016, 09:49 przez Lali75, łącznie edytowano 6 razy

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

marlowe napisał(a):A jak już temat pisania na innych forach to korzystam jeszcze ze świetnych zasobów podforaka. Moim zdaniem nie miejsce a ludzie są istotni, także o żadnej zdradzie nie ma mowy.


Mam nadzieję, że tekst o zdradzie potraktowałeś jako żart :D
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

mirek5566 napisał(a):
marlowe napisał(a):A jak już temat pisania na innych forach to korzystam jeszcze ze świetnych zasobów podforaka. Moim zdaniem nie miejsce a ludzie są istotni, także o żadnej zdradzie nie ma mowy.


Mam nadzieję, że tekst o zdradzie potraktowałeś jako żart :D

Czyli zdrajca :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

marlowe napisał(a):
Lali75 napisał(a):
Wiesz co to znaczy dla ryb ?????


Masakre!!! :twisted:
A tak na serio, żadna nie rzyga, nic nie wyskoczyło, tym bardziej nie zdechło, chyba jest ok ;)


.

Marcin ale to już dolna granica wytrzymałości :(

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

mirek5566 napisał(a):
marlowe napisał(a):A jak już temat pisania na innych forach to korzystam jeszcze ze świetnych zasobów podforaka. Moim zdaniem nie miejsce a ludzie są istotni, także o żadnej zdradzie nie ma mowy.


Mam nadzieję, że tekst o zdradzie potraktowałeś jako żart :D


Nie ma w moim słowniku wyrazu "obrażanie się" także luz, za duży dystans nawet do samego siebie mam ;)

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2217
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Macek jeszcze jedna ważna rzecz pominęłam a mianowicie fe, w swoim wątku sprzed kilku lat piszesz że według Ciebie dawkowanie 0,5ppm fe w akwarium bez blokad jest jak najbardziej prawidłowe, czyli nie do końca to rozumiem uważasz że w akwarium z blokadami należy jednak przelewać fe ? W poprzednim poście już spytałam ale umknęło mi że kiedyś wałkowałam jeden z Twoich tematów i była tam właśnie ta informacja. I czy Twoje zdanie może się od tego czasu zmieniło?

I takie pytanie czysto z ciekawości, czy przy takich dawkach fe miałeś w zbiorniku jakieś delikatne krewety np.? jak mam być szczera dla fe w tej ilości nie jest już nawozem a trucizną, nawet w stosunku do zielska. Ja wiem glut słaby itp. ale mimo wszystko to fe

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

A że tak zadam może niemądre pytanie: co to jest glut ? :mrgreen:
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

mirek5566 napisał(a):A że tak zadam może niemądre pytanie: co to jest glut ? :mrgreen:

O ile się nie mylę chodzi o fe stabilizowane glukonianem :P

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Lali75 napisał(a):
mirek5566 napisał(a):A że tak zadam może niemądre pytanie: co to jest glut ? :mrgreen:

O ile się nie mylę chodzi o fe stabilizowane glukonianem :P


No to ja glutem nawożę :)
Nie wiem tylko, dlaczego piszecie, że on jest cienki (w sensie rozcieńczony)?
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

mirek5566 napisał(a):
Lali75 napisał(a):
mirek5566 napisał(a):A że tak zadam może niemądre pytanie: co to jest glut ? :mrgreen:

O ile się nie mylę chodzi o fe stabilizowane glukonianem :P


No to ja glutem nawożę :)
Nie wiem tylko, dlaczego piszecie, że on jest cienki (w sensie rozcieńczony)?

On jest cieńki nie dlatego że rozcieńczony, a dlatego że momentalnie się rozpada, już kiedyś o tym pisałam, teraz powtórzył to macek,
W moim odczuciu, wchodzi szybko ale światło go zwyczajnie rozwala, tylko pytanie od strony chemicznej, na które do końca odpowiedzi nie znam, co powstaje w wodzie w wyniku takiego rozpadu?

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Jestem za obniżeniem potasu i dziękuje Lali75 za podpowiedź, mam nawet na to dowód ammania, już nawet nie pamiętam jaka, wegetowała zapomniana gdzieś w chaszczach, a wraz z obniżeniem K tadam ;) nie wygląda do końca jak powinna, bo pewnie potas nie wypłukał się do końca, ale kurde rośnie :)

Avatar użytkownika
majraf
Zainteresowany tematem

Posty: 160
Dołączył: 25 wrz 2008, 20:27
Miasto: Pełczyce

Majraf ...cieszę się że nasz hehe wątek Ci pomógł :)

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Lali75 napisał(a):
On jest cieńki nie dlatego że rozcieńczony, a dlatego że momentalnie się rozpada, już kiedyś o tym pisałam, teraz powtórzył to macek,
W moim odczuciu, wchodzi szybko ale światło go zwyczajnie rozwala, tylko pytanie od strony chemicznej, na które do końca odpowiedzi nie znam, co powstaje w wodzie w wyniku takiego rozpadu?


Z rozpadu powstaje kwas glukonowy i jony żelaza(II). Kwas glukonowy jest podobnie jak aldehyd glutarowy źródłem węgla, a jony są wchłaniane.
No tak, może i się rozpada, dlatego podaję go w nocy :D
Albo jest inna opcja - tak szybko się wchłania, że testy go nie wykrywają po pewnym czasie.
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

mirek5566 napisał(a):
Lali75 napisał(a):
On jest cieńki nie dlatego że rozcieńczony, a dlatego że momentalnie się rozpada, już kiedyś o tym pisałam, teraz powtórzył to macek,
W moim odczuciu, wchodzi szybko ale światło go zwyczajnie rozwala, tylko pytanie od strony chemicznej, na które do końca odpowiedzi nie znam, co powstaje w wodzie w wyniku takiego rozpadu?


Z rozpadu powstaje kwas glukonowy i jony żelaza(II). Kwas glukonowy jest podobnie jak aldehyd glutarowy źródłem węgla, a jony są wchłaniane.
No tak, może i się rozpada, dlatego podaję go w nocy :D
Albo jest inna opcja - tak szybko się wchłania, że testy go nie wykrywają po pewnym czasie.

U mnie też chyba o 1 w nocy leci :)
Wiesz jakoś nie mogę uwierzyć, żeby zbiornik łykał takie dawki o których wspomina macek w tygodniu, myślę że jednak cześć pozostaje.... mogę się tu mylić .... nie jestem chemikiem....nie wiem jakie zachodzą reakcje ..... tak czy siak w moich oczach to dawka kosmos....

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Majraf, dzięki tej ammani wiem kiedy podałem dużo potasu. Przy ok 8ppm odbija znakomicie.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08











Powiązane tematy
  • 125l - Glossy restart - krzysiek7809

    Witam wszystkich forumowiczów Przygodę z akwarystyką roślinną zacząłem w styczniu 2020, niestety popełniłem sporo błędów początkującego i podjąłem decyzję o restarcie. Poniżej kilka danych dotyczących...

    Wyświetlenia: 12478 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • 260l - Roślinne z krewetkami - Linao

    Hej wszystkim! Naoglądałam się pięknych aranżacji i zamarzyłam o swoim akwarium. Padło na aquael 120x40x63. 1 marca zalałam zbiornik, do kwietnia miałam gloniczną pandemię we wszystkich odcieniach zi...

    Wyświetlenia: 6835 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 260l - Bez nazwy - stami

    No to wystartowałem. Dzien 2. Trzymajcie kciuki. Aquael Glossy 260 - 120x40x63 Oświetlenie - 5 belek aquael retrofit 18W 3xSunny+2xPlant Nawożenie - teraz tylko potas CO2 - z butli, 70 babli na minu...

    Wyświetlenia: 30968 | Odpowiedzi: 243 czytaj więcej...

  • 400l - Aquael Glossy 150 - Piotr Topolski

    Witam. Przedstawiam zbiornik który zakładałem znajomemu wzorowany na zbiorniku który Filipe Oliveira zakładał w Green Aqua. Zbiornik - Aquael Glossy 150 Oświetlenie - Aquael leddy tube 18w 5X PLANT 2...

    Wyświetlenia: 10935 | Odpowiedzi: 38 czytaj więcej...

  • 260l - LT w Glossy - ArturI

    Witam, Akwarium Glossy 120x40x64cm, netto jakies 260l wody. Oświetlenie tuby LEd aqauela typu SUNNY 18W + 16W Nawożenie: sporadycznie potas z soli K2SO4., parametry nie mierzone, azot prawdopodobnie ...

    Wyświetlenia: 4508 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 260l - Moje - Wiktor1979

    Moje 260 l. Sorry za zdjęcie w dzień robione i światło się odbija z okien Postawione 1.5 roku temu na ziemi ogrodowej. W miarę regularnie podawane makro, mikro, potas, żelazo, azot Bez węgla. Obsad...

    Wyświetlenia: 1151 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 260l - Aquael Glossy - Kan

    Witam Kolejne akwarium założone w domu. Akwarium - Aquael Glossy 260 Oświetlenie - 3xLed 18W Aquael Retrofit Sunny 1x24W Plant Co2 - Butla + dyfuzor Filtracja - Eheim Professionel 4 2275...

    Wyświetlenia: 7613 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 140l - Glossy Amazonka - maciejm

    Akwarium: Glossy 80 Filtr: unimax 250 Rośliny: cryptocoryna: balance, parva, wendeti, microzorium pretopus, windelow, bolbotis, anubias, mech xmas, Rybki: Razbora: hengla, maculati, briget, galaxy, ot...

    Wyświetlenia: 17190 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • 215l - AQUAEL GLOSSY - Pykus82

    Witam wszystkich forumowiczów:) Jestem początkującym akwarystą i chciałem wam zaprezentować swoje akwarium Aquael Glossy 215l. Oświetlenie: 2x 16W LED aquael sunny oraz 2x 16W aquael Plant Filtracja: ...

    Wyświetlenia: 1943 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 125l - "GLOSSY LT" - ArturI

    Witam, w dniu wczorajszym założyłem akwarium LT w oparciu o zbiornik GLOSSY Aquaela. Wiem, że wypadałoby prezentować zbiornik w rozkwicie ale chcę mieć tu mały kalendarzyk ;D Akwarium Glossy 80cm dł....

    Wyświetlenia: 2736 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 549 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.