Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Magazyn Akwarium - nowy numer



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



dzięki

rutek024
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 23 sty 2014, 18:32

31 mar 2014, 17:16 Magazyn Akwarium nr 137  (#22)  

Obrazek



Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi wydawnictwami PetPublications. Tym razem znajdziemy w nich 2 nawiązania do akwarystyki roślinnej - opracowanie nt. zwartek oraz artykuł dotyczący łodygowca Cuphea anagalloidea...

Czytaj węcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

10 kwi 2014, 16:04 Re: Magazyn Akwarium nr 137  (#23)  

Przyda się dzięki.

szybki946
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 10 kwi 2014, 05:21

15 kwi 2014, 22:03 Re: Magazyn Akwarium nr 137  (#24)  

Kupiłem "Zwartki" - zawartość merytoryczne niezła, problemem są zdjęcia form emersyjnych robione pod wodą i (IMHO) co jest już lekką przesadą - nieumiejętne powiększanie zbyt małych zdjęć. Sądzę że można by porozumieć się z dr R. Kamińskiem z WOB w sprawie zdjęć zwartek i zeszyt zdecydowanie by zyskał.

archangel_pl
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 07 lis 2004, 00:22

ah... takie wtrącenie poprostu

babciacharly
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 30 sie 2013, 20:23

23 lip 2014, 16:09 Magazyn Akwarium nr 140  (#26)  

Obrazek

Magazyn Akwarium nr 6/2014 (140)
Wakacje, 
Znowu są wakacje.
Na pewno mam rację –
Wakacje znowu są!

 ...śpiewają radośnie dzieci po ostatnim dzwonku w minionym roku szkolnym. To radość zaraźliwa i bardzo zdrowa. Chętnie się nią zarażamy, wracając myślami do czasów, kiedy sami byliśmy dziećmi. Najlepiej, jeśli tylko budzimy ją z uśpienia, ponieważ jest w nas, w tym dziecku, które w nas drzemie.

Za nami również okres wzmożonej aktywności akwarystycznej, wielu spotkań i zlotów środowiskowych. Relacje z tych imprez znajdziecie na stronie http://www.akwa–mania.mud.pl. U nas – jedynie niewielkie noty odsyłające do źródła internetowego – pasjonującej strony Andrzeja Kociołkowskiego. Bardzo zachęcam do śledzenia podróży naszych redakcyjnych przyjaciół. To znakomita inspiracja na czas wakacji.

Zapraszam do lektury artykułów o aksolotlach, kirysku brodatym, morskich rybach żagiewkowatych, krewetkach Caridina cf. cantonensis „Bee”, fotoreportażu z oceanarium w Walencji i obszernego w tym wydaniu działu listów.

To ostatni, mam nadzieję, numer Magazynu wydawany z opóźnieniem. Po nim, na przełomie lipca i sierpnia wyjdzie numer wakacyjny – łączony – i dalej już od września będziemy się starali wydawać miesięcznik w pierwszej dekadzie miesiąca. Tymczasem życzę wszystkim akwarystom udanych, pogodnych wakacji. Jak mało która grupa hobbystów, mamy wiele możliwości spędzenia ich na podglądaniu warunków życia naszych ulubieńców w naturze.

Jeśli zdarzy się Wam natomiast przebywać w miejscach godnych pokazania na naszych łamach – zapraszam do dzielenia się swoimi doświadczeniami z Czytelnikami MA. Może chcielibyście opublikować na naszych łamach swój własny akwarystyczny fotoreportaż? Dużo słońca i radości!
Hania Stepnowska, Wydawcaredakcja@magazynakwarium.pl

Spis treści
Stałe rubryki: W obiektywie Kocana, Encyklopedia, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi

Artykuły:

  • Dr Hubert Zientek: Aksolotl – rozród w domowym akwarium. Portret płazów z rodziny Ambystomatidae: osobliwości, wymagania środowiskowe, dymorfizm płciowy i rozród, odchów młodych.
  • Joanna i Paweł Zarzyńscy: Scleromystax barbatus – olbrzym wśród kirysków. Portret kiryska brodatego: charakterystyka, akwarium (urządzenie, warunki wodne), karmienie, rozród i odchów młodych.
  • Joanna i Paweł Zarzyńscy: Hawkfish – ryby żagiewkowate w akwarium morskim. Sylwetki trzech przedstawicieli rodziny żagiewkowatych: Oxycirrhites typus, Paracirrhites forsteri i Neocirrhites armatus. 
  • Michał Maciejewicz: Caridina cf. cantonensis „Bee” – rozród i odchów młodych. Dalszy ciąg cyklu znanego hodowcy krewetek na temat warunków rozrodu i odchowu młodych.
  • Wojciech Tomanik: Hiszpańskie atrakcje. Fotoreportaż z wizyty w jednym z największych oceanariów w Europie – L’Oceanogràfic w Walencji.

Obrazek

Akwarium nr 3/2014 (158)
Szanowni Czytelnicy!
W tym wydaniu – mam nadzieję – osiągnęliśmy różnorodność, o jaką nam chodziło.

Zaczynamy od Azji z jej nieśmiertelnym kardynałkiem chińskim. Potem wracamy do naszych wód i lektury drugiej części opracowania dra Pawła Zarzyńskiego na temat ryb krajowych, które z powodzeniem mogą być mieszkankami naszych akwariów. W polskich klimatach pozostajemy dzięki Michałowi Kikowi, który barwnie opisuje swoją rodzinną wycieczkę do gliwickiej Palmiarni.

Przyglądamy się też chorobie znanej zarówno akwarystom, jak też posiadaczom oczek ogrodowych, zwanej przyduchą. Pod koniec zatrzymamy się na chwilę, aby podsumować wiadomości dotyczące grzałek akwariowych. Ostatni materiał dotyczy natomiast rośliny z Ameryki Południowej – Najas sp. „Roraima”.

Bardzo bym chciała, abyście pisali do nas częściej. Na spotkaniach środowiskowych z akwarystami przekonuję się, że macie wiele pytań i życzeń, ale nikt nie ma czasu napisać paru słów. Listy do redakcji – jak to staroświecko i sentymentalnie brzmi... Czy ktoś mógłby zatrzymać się na chwilę i dodać naszemu pismu trochę życia?

Serdecznie pozdrawiam
Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego
redakcja@akwariumweb.pl


Spis treści

  • Karol Wnyk - Kardynałek chiński – neon ubogich? s. 4
  • Paweł Zarzyński - Drobne ryby krajowe w akwarium, cz. 2 s. 10
  • Michał Kik - Palmiarnia w Gliwicach: wycieczka rodzinna s. 18
  • Choroby ryb: Przyducha s.26
  • Grzałka s.30
  • Przemek Leśniak: Brazylijski najas s.32


Obrazek

Malawi: Grupa Utaka
Komponując obsadę w naszym akwarium, zwykle mamy pewien problem. Miłośników endemicznych pielęgnic z ogromnego, afrykańskiego jeziora Malawi dotyka przysłowiowa klęska urodzaju.

W jeziorze tym różnorodność pielęgnic jest tak duża (ponad 800 gatunków), że wybór jest bardzo trudny. Malawista chciałby mieć wszystkie pyszczaki. Niestety, jakiego nie miałby zbiornika, zawsze może posiadać tylko niewielką część gatunków. Komponowanie obsady obarczone jest ograniczeniami natury nie tylko „lokalowej”, ale również wiąże się z temperamentem ryb.

Pielęgnice z grupy Utaka, które pragnę przedstawić, to bez wątpienia łagodniejsza część świata pyszczaków. Postaram się pogłębić wiedzę Czytelników na ich temat, gdyż mają one wiele zalet i są to piękne ryby. Wybierając pyszczaki relatywnie łagodne, nie możemy ich łączyć z takimi, których temperament jest zbyt wybujały, gdyż narazimy te spokojniejsze na stres, a nawet śmierć. Ich delikatność i spokojniejsza natura klasyfikują wg mnie tą grupę na drugim miejscu w skali agresji po grupie Aulonocara, którą przedstawiłem już Czytelnikom [patrz Zeszyty Akwarystyczne nr 12/2013 oraz Baza Artykułów Akwarystycznych i Terrarrystycznych na petpublications.pl – przyp. red.].

Rywalizować o to miano mogą z nimi równie łagodne ryby z rodzaju Placidochromis. Nikły stopień agresji dla jednych jest ogromnym plusem, a dla innych wadą i ma związek z planowaną konkretną obsadą zbiorika. Osobiście bardzo cenię przedstawicieli gatunków zaliczanych do tej grupy nie tylko ze względu na temperament, ale również ze względu na to, że pyszczaki te nie są przywiązane do dna, a, pływając w toni, świetnie uzupełniają obsady z innymi łagodnymi, bądź co najwyżej średnio agresywnymi pyszczakami. 

Wojciech Sierakowski
 
Czytaj więcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

22 sie 2014, 14:52 Magazyn Akwarium nr 141  (#27)  

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydaniami magazynów Pet Publications. Artykuły, które mogą Was zainteresować dotyczą skał w akwarium, sposobów na schłodzenie zbiornika w czasie upałów oraz artykuł pokrojowy nt. Elatine hydropiper - jednej z najmniejszych roślin akwariowych.



Obrazek


Magazyn Akwarium nr 7-8/2014 (141)
Drodzy Czytelnicy,

Mam nadzieję, że wszyscy jesteśmy już wypoczęci, pełni wrażeń po podróżach, zwarci i gotowi do pracy. Bo wrzesień… to dopiero będzie!

Najpierw – w pierwszy weekend września (6–7.09) – Łódź i targi Pet Fair. Prenumeratorzy wraz z tym numerem otrzymają zaproszenia na tą imprezę. My też tam będziemy! Zapraszamy na nasze stoisko  Jak zwykle będziecie mogli uzupełnić swoje zbiory literatury akwarystycznej, terrarystycznej, no i zoologicznej, bo na targach wystąpimy również z naszym nowym branżowym miesięcznikiem ZooBiznes – patronem medialnym targów.

Potem, po dwóch tygodniach – kolejna impreza: Jurajskie Biotopy 2014 (20–21.09) w Częstochowie.I po upływie trzech następnych tygodni – ZooBotanika. No, ale to już październik, więc wrócimy do tego we wrześniowym numerze.

W tym wydaniu Magazynu Akwarium – wszystko  Trochę o trendach i poprawianiu natury, technice w akwarium morskim, a także wycieczka dookoła świata: Azja, Australia, Afryka (Tanganika) i… Polska, a konkretnie – Wrocław. Bardzo się cieszę, że powstaje tam coś dla nas, coś na skalę europejską. Poczytajcie i pooglądajcie. To będzie świetny powód, aby w październiku upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu – targi i zoo. 

Cieszę się, że wracamy do normalnego rytmu pracy, bo pod koniec wakacji zwykle już odczuwam potrzebę powrotu do jakiejś systematyczności. A Wy? Pamiętajcie o akwarystycznych zdjęciach z wakacji! 

Hania Stepnowska, Wydawca
redakcja@magazynakwarium.pl

Spis treści

Stałe rubryki: Aktualności (Konkurs KMT), Encyklopedia, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi

Artykuły:
  • Michał Malejko, Hania Stepnowska: Arowana – Chinese dream, cz. 1.
    Portrety gatunkowe arowan australijskich i azjatyckich. Odmiany hodowlane.

  • Lechosław Łątka: Rodzaj Simochromis z jeziora Tanganika w akwarium.
    Doświadczenia i praktyczne wskazówki hodowlane znanego hodowcy gatunków tanganickich, tym razem: Simochromis babaulti i Simochromis diagramma.

  • Łukasz Kur, Paweł Zarzyński: Akwarium samoobsługowe, czyli jak zastąpić człowieka w akwarium morskim. Rozwiązania techniczne kontrolujące oświetlenie, temperaturę, pompy cyrkulacyjne, dozowanie suplementów mineralnych i karm, uzupełnianie wody czy opóźniające start odpieniacza.

  • Paweł Zarzyński: Zrobione w balona – ciekawostka czy okrucieństwo?
    Jak powstają balonowe formy ryb żyworodnych? Jak deformacje wpływają na ich komfort życia. Problemy etyczne i estetyczne.

  • Nowe w starym: innowacje we wrocławskim zoo. Fotoreportaż z prac nad powstającym we wrocławskim zoo Afrykarium–Oceanarium i Odrarium


Obrazek

Zeszyty Akwarystyczne nr 53
Skały w akwarystyce

Akwarystyka jest dziedziną powiązaną z wieloma naukami przyrodniczymi. Obok biologii, ekologii, chemii i wielu innych dziedzin naukowych swoje miejsce ma też geologia. Nauka ta (z łac. Geos – Ziemia, logos – słowo, nauka), jak sama nazwa wskazuje, jest dziedziną zajmującą się naszą planetą – jej historią, budową oraz procesami, które ją zbudowały i cały czas kształtują.

Artykuł ten będzie bardziej skierowany w stronę kilku ściśle powiązanych ze sobą działów tej nauki: geochemii, mineralogii oraz petrografii, czyli nauki o skałach. Każdy, nie tylko akwarysta, na co dzień ma styczność z minerałami i skałami, choć często nie ma nawet o tym pojęcia. Zupę doprawiamy solą kuchenną, czyli halitem, stąpamy po posadzkach z marmuru lub granitu, czy chociażby używamy produktów będących pochodnymi różnych kopalin, jak np. ropa naftowa. 
Karol Kopeć


Obrazek

Akwarium nr 4/2014 (159)
Drodzy Czytelnicy,

Kiedy piszę te słowa, za oknem jest słonecznie i gorąco. Piękne lato, więc o czym innym tu pisać, jak nie o wakacjach właśnie. Marzy mi się podróż w egzotyczne rejony naszego globu. Pamiętam, jak w 2004 roku razem z Darkiem Firlejem brodziliśmy po malezyjskich strumieniach, albo jak zaskoczyła nas burza w buszu… Darek nie rozstawał się z siatką do wyławiania ryb i aparatem fotograficznym. Ja pełniłam rolę pomagiera i podziwiałam… głównie Darka. Najbardziej rozczulało mnie, kiedy, po wykonaniu zdjęcia, delikatnie wypuszczał złowiony okaz z powrotem do wody.Życzę Wam takich podróży. I takich wspomnień.

Przymierzam się do prezentacji nowego cyklu artykułów o największych obiektach akwarystycznych świata. Zbieram zdjęcia, materiały, czytam. Trochę żałuję, że nie ruszyłam z tym wcześniej, bo taki cykl mógłby inspirować do letnich podróży, ale trudno, będzie na przyszłość. Jeśli znajdziecie się w czasie swoich wakacji w jakimś niezwykłym miejscu, które trzeba zobaczyć – napiszcie i o tym, a najlepiej prześlijcie mi zdjęcie. Chętnie napiszę o nim przy Waszej pomocy!W bieżącym numerze znajdziecie materiał o rybach chronionych hodowanych w akwariach, kolejny o azjatyckich rybkach – tym razem sumikach o przezroczystych ciałach, jest też artykuł o stułbi, o metodach schładzania wody w akwarium w czasie wielkich upałów, portret raka zwanego Yabby oraz materiał o dwóch bliźniaczo do siebie podobnych roślinach. 

Zapraszam do lektury!
Hania Stepnowska p.o. Redaktora Naczelnego
redakcja@akwariumweb.pl 

Spis treści
  • Joanna i Paweł Zarzyńscy - Zagrożone ryby akwariowe
  • Karol Wnyk - Azjatyckie szklaneczki czy duszki?
  • Stułbia
  • Jacek Kowalewski - Chłodzenie wody w akwarium
  • Cherax destructor
  • Przemek Leśniak  - Elatine hydropiper czy Micranthemum sp. „Monte Carlo”?


Obrazek


Zeszyty Terrarystyczne nr 3/2014 (11)
Drodzy Czytelnicy,

Pierwszy numer Zeszytów Terrarystycznych wyszedł w 2011 roku jeszcze jako monotematyczny poradnik o agamie brodatej. Już następna książeczka o legwanie zielonym stanowiła regularne czasopismo. W 2012 roku wyszły trzy numery, w tym ostatni – podwójny. Rok 2013 był dla pisma najlepszy – wydaliśmy 4 egzemplarze liczące po 66 s.

W tym roku oddajemy Czytelnikom trzeci numer kwartalnika (choć fizycznie jest to numer drugi – pierwsze i drugie wydanie były połączone) i nie ukrywam, że składaliśmy go z wielkim trudem. Problem jest oczywiście w braku redaktora naczelnego, ale w gruncie rzeczy jest to problem finansowy. Pasjonatów terrarystyki i kandydatów na objęcie teki redaktora naczelnego nie brakuje i jest odpowiednia osoba do prowadzenia pisma. Aby tak się stało, Zeszyty muszą zdobyć jednego reklamodawcę. Mam nadzieję, że tak się stanie i kolejne wydanie ukaże się w październiku poprowadzone przez znanego już Wam z łamów pisma autora.

W bieżącym wydaniu polecam materiał zapowiadany już wcześniej, o rozmnożeniu biczogona omańskiego – unikalny, ilustrowany autorskimi fotografiami. Miłośnicy gadów znajdą też artykuł o niezwykłym, oryginalnym żółwiu matamata. Ci, którzy uwielbiają podglądać życie płazów i słuchać dźwięków wydawanych przez te zwierzęta, znajdą w bieżącym numerze ciekawy artykuł o kumakach dalekowschodnich.

Mamy też coś wyjątkowego dla hodowców ptaszników – obszerne opracowanie na temat pojemników stosowanych w ich hodowli. Wyjątkowo w tym wydaniu w encyklopedii znajdziecie opis niewielkiego gryzonia – myszoskoczka mongolskiego. Oprócz tego – dwie relacje z terrarystycznych imprez. 

Życzę Wam miłych, pogodnych wakacji i zapraszam do lektury!
Hania Stepnowska, Wydawca

SPIS TREŚCI
  • Agnieszka Madajczyk, Alicja Papiór: Biczogon omański
  • Wojciech Urynowicz: Żółw matamata
  • Wojciech Urynowicz: VI Krajowa Impreza z Okazji Światowego Dnia Żółwia
  • Małgorzata Kurowska: Kumak dalekowschodni
  • Dariusz Krauze: Pojemniki stosowane w hodowli pająków ptaszników
  • Bartosz Kierończyk, Mateusz Rawski: Poznańskie Dni Zwierząt Egzotycznych
 

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

10 paź 2014, 17:03 Magazyn Akwarium nr 142  (#28)  

Zapraszamy do zapoznania się z treścią najnowszego wydania Magazynu Akwarium i Zeszytów Akwarystycznych... 


Obrazek

Magazyn Akwarium nr 9/2014 (142)

Pasja, smak życia, radość…

To, co sprawia, że nasze życie jest pełniejsze, ciekawsze, celowe.

Każdy świadomy rodzic pragnie, aby jego dziecko miało jakąś pasję, bo wie, jak bardzo jest to ważne dla jego szczęścia i poczucia spełnienia.

Pasję można pielęgnować w sobie samotnie, ale też można ją dzielić.

W akwarystyce to łatwe. Bo ryby i inne stworzenia wodne też łagodzą obyczaje. Wygląda to inaczej niż w przypadku właścicieli psów, którzy poznają się na spacerach i prowadzą przy tym serdeczne pogawędki. Akwaryści spotykają się na zjazdach środowiskowych coraz liczniej organizowanych przez prawdziwych pasjonatów, entuzjastów zarażonych magią podwodnego świata. Na takich spotkaniach rozmawiają o swoich podopiecznych, ale też poznają się bliżej, od innej, bardziej prywatnej strony. Okazuje się, że mają bardzo podobne dylematy, chociażby z pogranicza akwarystyki i prozy życia (np. odwieczny – „małżonka już chce mnie eksmitować z domu”). Zawiązują się przyjaźnie i pasja nabiera innego wymiaru. Akwaryści spotykają się potem na kolejnych spotkaniach, targach, sympozjach w najróżniejszych częściach Polski i świata. To naprawdę wielka przyjemność spotkać się w Norymberdze czy Hanowerze.

Ale mam też wiadomość o pasji zakończonej, bardzo smutną. 17 lipca zmarł jeden z członków tej naszej akwarystycznej rodziny – św. p. Krzysztof Bielecki – nasz Autor, Czytelnik i wspaniały gawędziarz. Będzie mi brakowało rozmów z Panem Krzysztofem. Składam Rodzinie serdeczne wyrazy współczucia.

A u nas – kolejna część cyklu Michała Malejki o arowanie, następny mieszkaniec Malawi opisany przez znakomitego Wojciecha Sierakowskiego, amazoński klimat przedstawiony przez Joannę i Pawła Zarzyńskich w opracowaniu o tajemniczej rybie–duchu i jeszcze Ameryka Południowa z coraz bardziej popularną rybką Notropis chrosomus, sportretowaną przez dwóch znakomitych autorów: Huberta Zientka i Krzysztofa Kelmana. A na zakończenie – to, o czym było na wstępie, czyli pasja  – wyprawa dwóch zapaleńców, Piotra i Grzegorza Ślusarczyków, wzdłuż rzeki Barycz na Dolnym Śląsku.

Hania Stepnowska, Wydawca redakcja@magazynakwarium.pl


Spis treści

Stałe rubryki: Aktualności (W obiektywie Kocana), Encyklopedia, Produkty na rynku, Zapowiedzi

Artykuły:
  • Michał Malejko: Arowana – Asian dream, cz. 2: Zbiornik – wyposażenie – karmienie. Druga część opracowania znanego miłośnika arowan na temat wyboru zbiornika, pokrywy, filtracji, tła, podłoża, roślin i parametrów wody. Wytyczne odnośnie karmienia. 

  • Wojciech Sierakowski: Metriaclima sp. „msobo” Magunga. Malawi. Występowanie i siedliska naturalne Metriaclima sp. „msobo” Magunga. Akwarium: osprzęt i wystrój, parametry wody. Dymorfizm płciowy. Zachowania. Pokarm. Rozmnażanie.

  • Joanna i Paweł Zarzyńscy: Apteronotus albifrons – uwierz w ducha. Amazonia. Charakterystyka słodkowodnej ryby zwanej duchem amazońskim: występowanie w naturze, wygląd, zachowania. Warunki życia w akwarium. Charakterystyka pokrewnego gatunku – Apteronotus leptorhynchus. 

  • Hubert Zientek, Krzysztof Kelman: Notropis chrosomus (Jordan, 1877) – niezwykły karpiowaty z USA. Charakterystyka słodkowodnej południowoamerykańskiej ryby Notropis chrosomus. Wymagania środowiskowe i akwariowe. Tarło i rozród. Odchów narybku. 

  • Grzegorz Ślusarczyk, Piotr Ślusarczyk: ATN – POLAND WILD RIVER X1 - Wyprawa wzdłuż rzeki Barycz (Dolny Śląsk).

Obrazek

Paweł Korzec
Koralowce niefotosyntezujące – klejnoty z dna oceanu

Rafy koralowe niezmiennie kojarzą się ze skąpanymi w słońcu przybrzeżnymi wodami, gdzie świetlne refleksy migoczą pośród skał. Na płyciznach światło jest początkiem całego życia. Co jednak dzieje się w głębszych partiach wody, na przedzboczu rafy? Czy jest to pustynia, pozbawiona całkowicie życia? Wręcz przeciwnie, silne prądy morskie nanoszą bogactwo fito–, zoo– i bakterioplanktonu, który jest skrupulatnie wyłapywany przez wyjątkową grupę organizmów, dla których światło jest zbędne. Określa się je mianem korali niefotosyntezujących, a ich kolory i kształty powodują szybsze bicie serca każdego akwarysty morskiego.

Zazwyczaj przygoda z „niefoto” rozpoczyna się od wypatrzenia i zakupu w sklepie bajecznie kolorowego okazu jednego z tych korali. Często również można dostać egzemplarze w kiepskiej kondycji jako gratis. Wówczas akwarysta chucha, dmucha i stara się zapewnić jak najlepsze warunki nowemu nabytkowi, co wiąże się z wertowaniem prac, przeglądaniem internetu i rozmowami z bardziej doświadczonymi koleżankami i kolegami.

Po załapaniu bakcyla w zbiorniku pojawiają się kolejne pozbawione zooksantelli koralowce. Właściciel szybko dochodzi do wniosku, że albo ograniczy karmienie (co niekorzystnie odbije się na kondycji podopiecznych), albo poziomy azotanów i fosforanów poszybują do góry, co z kolei spowoduje wysyp glonów i innych niechcianych plag. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie osobnego, „niefotosyntezującego” zbiornika. Możliwe jest co prawda rozbudowanie istniejącego już systemu o takie akwarium, jednakże moim zdaniem nie jest to dobry pomysł: zwiększamy wprawdzie ilość wody, jaka krąży w obiegu, co przyczynia się do lepszej stabilizacji parametrów fizykochemicznych wody, jednakże w znaczący sposób obciążamy istniejący już zbiornik.

Jak powinno być zorganizowane takie akwarium?

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

15 kwi 2015, 17:34 Magazyn Akwarium nr 147  (#29)  

za4.jpg
(99.93 KiB) Pobrane 1812 razy


W bieżącym numerze min artykuł o oczku wodnym dla akwarysty. Natomiast w zeszycie akwarystycznym przeczytacie o roślinach z rodzaju Bucephalandra. W zeszycie terrarystycznym warto sięgnąć po artykuł nt. makrofotografii, który przyda się także w akwarium roślinnym...

Czytaj więcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

02 cze 2015, 08:55 Magazyn Akwarium nr 149  (#30)  

Obrazek



Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi numerami Magazynu Akwariów, Zeszytów Akwarystycznych, Zeszytów Terrarystycznych i magazynu Zoo Biznes. Jak zawsze zaznaczyliśmy dla Was na zielono materiały interesujące dla miłośników akwarystyki roślinnej...

Czytaj więcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Magazynu Akwarium, Zeszytu Akwarystycznego i pozostałych publikacji Pet Publications. Jak zwykle materiały interesujące akarystów roślinnych oznaczyliśmy dla Was zielonym kolorem...

Czytaj więcej »
Załączniki
ma-1.jpg
(70.29 KiB) Pobrane 1729 razy
ma-2.jpg
(155 KiB) Pobrane 1729 razy

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

27 paź 2015, 10:56 Magazyn Akwarium nr 153  (#32)  

ma1.jpg
(74.98 KiB) Pobrane 4390 razy


Zapraszamy do zapoznania się z treścią aktualnego numeru Magazynu Akwarium (z nowym Redaktorem Naczelnym), zeszytów terrarystycznych i magazynu ZooBiznes...

Czytaj więcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

ma156.jpg
(129.18 KiB) Pobrane 1603 razy


Spis treści

Lilianna Skublicka - Systematyka ryb bez „ryb"

Systematyka... Długa kolumna długich nazw klasyfikujących organizmy... Nudne! A jednak nie zniechęcajmy się do systematyki. Czytajmy ją jak ciekawą historię opisującą miejsce w przyrodzie naszych podopiecznych pływających w akwariach.

Michał Marcinkiewicz - Różne sposoby odłowu dyskowców stosowane przez rybaków w Amazonii

Pierwsze opisy odłowu ryb z rodzaju Symphysodon na potrzeby rynku akwarystycznego pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku. Jednym z pionierów opisujących to zagadnienie był dr Herbert Richard Axelrod.

Paweł Czapczyk - Muszlowce dla początkujących

Profesor Władysław Tatarkiewicz o każdym filozofie pisał tak, jakby był jego ulubionym. Dlatego jego wielokrotnie wznawiana Historia filozofii w trzech tomach jest tak zajmująca. Prawdziwy akwarysta, którego pasja sięga dzieciństwa, w młodości rośnie i się rozwija, a z wiekiem krzepnie i wcale nie maleje, ma podobnie: uzmysławia sobie, że ryby, o których przed jakimś forum snuje akurat opowieść – kocha szczególnie.

Hubert Zientek - Gambuzja pospolita (Gambusia affinis) - ekspansywna piękniczkowata

Gambuzja pospolita, zwana po angielsku Western Mosquitofish, należy do rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Jak można zorientować się po zdjęciach, ryba ta nie grzeszy kolorami. Owszem, nie jest atrakcyjnie ubarwiona, ale dla koneserów taksonów jajożyworodnych ma swoją niezaprzeczalną wartość.

Marcin Różewicz - Praca hodowlana u ryb, czyli jak wyhodować nowe odmiany barwne

Obecnie w sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki asortyment gatunków ryb akwariowych. Wiele z nich jest od dawna hodowanych w akwariach, jednak często możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie gatunkiem, który poniekąd został zapomniany. Takie zjawisko obserwujemy szczególnie, gdy powstanie nowa odmiana barwna i jest ona rzadka, trudno dostępna.

Stałe rubryki:
08 Aktualności
56 Historie akwarystyczne
58 Listy do Redakcji
68 Produkty na rynku
74 Zapowiedzi
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

MA.jpg
(170.27 KiB) Pobrane 1577 razy


Przyroda cała już obudziła się do życia... I tego trzeba się trzymać. Zostawić całą ponurość i nijakość przeszłej zimy, spalić w myślach ślady po różnych walkach i potyczkach i ruszać w stronę słońca.

Ale zacząć muszę od wyjaśnień. Po pierwsze, nie będzie w tym wydaniu artykułu o brzance odeskiej. Autor, redaktor Paweł Czapczyk przygotuje opracowanie do następnego wydania. Po drugie (i proszę o wybaczenie przyjaciół z Aqua Jury), nie zamieściliśmy relacji z tegorocznej wystawy w Częstochowie – to też w majowym wydaniu, choć nasze relacje z imprez i tak odsyłają do pełnego materiału na akwa-mania.mud.pl. I tam już wszystko jest! I po trzecie wreszcie – znika z naszych łamów rubryka „Partnerzy". Nie znaczy to, że kończymy współpracę z zaprzyjaźnionymi forami czy stowarzyszeniami akwarystycznymi. Po prostu taka ekspozycja logotypów Partnerów trwała już zbyt długo, a jak coś staje się rutyną, to w końcu zapominamy, po co właściwie jest i jaka ma być tego rola. W moim przekonaniu ta formuła już się wyczerpała.

Mamy za to dla Was kolejny konkurs. Ten, który minął – kolorowanki – zachwycił mnie różnorodnością prac i sporym udziałem dzieci, a w zasadzie całych rodzin. Bardzo mnie wzruszył jeden tata, który przesłał pracę swojego dziecka i napisał tak:
Rysunki samodzielnie kolorował mój synek (ma 7 lat), który jest zauroczony rybkami akwariowymi i kontynuuje moje dawne hobby. Jeśli jego prace nie zasłużą na jedną z nagród w konkursie, to poproszę o cokolwiek, może być np. próbka pokarmu lub choćby podziękowanie (wysłane mailem – ja już mu coś tam kupię).
No i zawsze jak zaczynam wątpić, przytrafia mi się coś takiego, że jednak odzyskuję wiarę i że jednak „Człowiek brzmi dumnie". Brawo Tata-Akwarysta!
Zapraszam do kolejnej zabawy – tym razem projektujemy koszulki Magazynu Akwarium.

W tym wydaniu: zewnętrzna budowa ryb, łączenie „Mbuna" i „non-Mbuna", „skifia złota", makroelementy w wodzie akwariowej (ale to tylko część dużego opracowania) i relacja z wystawy tymczasowej przygotowanej przez Takashiego Amano w lizbońskim oceanarium.

Moi drodzy – oby do wakacji!
Hania Stepnowska, wydawca, p.o. redaktora naczelnego

10 Lilianna Skublicka
„Żywa łódź podwodna", czyli tajniki anatomii ryby, cz. 1
Na początku mojej akwarystycznej przygody, kiedy zobaczyłam w sklepie zoologicznym w akwarium rybę, jedną z pielęgnicowatych, przyglądając się jej, jak porusza płetwami, krzyknęłam: „Jest jak łódź podwodna!". Przyjrzyjmy się tej „żywej łodzi podwodnej".

20 Wojciech Sierakowski
„Malawi – mix", czyli zasady wspólnego chowu pyszczaków z grup „Mbuna" i „non- Mbuna"
Pyszczaki z grupy „Mbuna" są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem behawioru, jak i żywienia. Określenie wszystkich przedstawicieli grupy „Mbuna" jako roślinożerców to zupełnie nieuprawnione uproszczenie. Czy słuszną jest więc zasada niełączenia „Mbuna" z innymi pyszczakami? Czy też można je łączyć zupełnie dowolnie? Niniejszy artykuł powinien pomóc uzyskać odpowiedzi na te pytania.

30 Hubert Zientek, Krzysztof Kelman
„Skifia złota" (Skiffia francesae) - chów i rozmnażanie
Ryba ta zwana jest w języku angielskim Golden Skiffia lub Golden Sawfin Goodea. Należy do rodziny żyworódkowatych (Goodeidae). W naturze zamieszkiwała kiedyś wody zachodniego Meksyku (Río Teuchitlán), ale obecnie uważana jest za gatunek, który nie występuje już w przyrodzie.

38 Konrad Mączka
Makroelementy z perspektywy akwarysty, cz. 1
Historia życia na Ziemi jest bardzo długa, i według różnych szacunków liczy sobie już około 3-3,5 miliarda lat. Ten trudny do wyobrażenia przez człowieka czas sprawił, że przez Ziemię przewinęła się już niezliczona ilość form życia. Wszystkie, nawet najprostsze organizmy żywe naturalnie składają się z takiego budulca, jaki jest lub był dla nich dostępny w odpowiednich ilościach i nadającej się do wykorzystania formie.

50 Marcin Wnuk
Florestas Submersas by Takashi Amano. Największe na świecie akwarium naturalne
22 kwietnia 2015 roku w Oceanario de Lisboa (Oceanarium Lizbona) odbyło się oficjalne otwarcie największego na świecie akwarium naturalnego. Akwarium o długości 40 m, szerokości 2,5 m i wysokości 1,45 m o pojemności około 160 000 l zakładane było pod okiem twórcy akwarystyki naturalnej - Takashiego Amano - zgodnie z jego projektem. To potężne akwarium stało się ukoronowaniem jego dorobku i dziełem życia.

Stałe rubryki:
08 Encyklopedia
60 Listy do Redakcji
68 Produkty na rynku
74 Zapowiedzi
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

ma-new.jpg
(169.42 KiB) Pobrane 1511 razy


Magazyn Akwarium - numer 162

Drodzy Czytelnicy!
Bardzo dziękuję za liczne głosy poparcia i przychylne opinie o odnowionym mA.

Mobilizują one całą redakcję do jeszcze większego wysiłku, by to jedyne na polskim gruncie czasopismo akwarystyczne, które łączy zarówno różne środowiska hobbystyczne, jak i pojedynczych miłośników najrozmaitszych podwodnych światów, ciągle zyskiwało na jakości.

W obecnym numerze dowodem na poszerzanie spektrum zainteresowań jest znakomity materiał o modnej w ostatnich latach akwarystyce biotopowej, a konkretnie o Pantanal, autorstwa Kamila Hazego, który szczodrze dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do pewnego stopnia koresponduje z nim poglądowy artykuł znanego w środowisku, lecz debiutującego na naszych łamach Mariusza Schauera, mówiący o wykorzystywaniu w akwariach korzeni drzew polskich.

Z kolei gratką dla wielu Czytelników może okazać się rozmowa z pionierem rodzimej akwarystyki morskiej, miłośnikiem nowych technologii i zwolennikiem zbiorników z akrylu, Maciejem Kosteckim. Maciej wraca tym samym do „Magazynu” i wiele sobie po naszej dalszej współpracy obiecuję.

Wszystkim estetom polecam natomiast fotoreportaże: Krzysztofa Pająka z ogrodu botanicznego na Mauritiusie oraz Marcina Wnuka z Nature Aquarium Gallery w Japonii. Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o dwóch trzymających wysoki poziom tekstach Huberta Zientka, nie bez przyczyny uważanego za jednego z najlepszych u nas fachowców od rozmnażania ryb.

Uwadze Czytelników polecam także materiał Wojciecha Sierakowskiego o uwodzicielskim pyszczaku z Malawi. Prawdziwym zaś „przebojem” tego wydania może okazać się wnikliwy i po prostu mądry artykuł Witolda Sosnowskiego, który – jak chyba nikt dotąd w naszym piśmiennictwie – rozprawia się z faktami i mitami na temat leczenia ospy u ryb morskich. A na koniec coś dla tych, którzy nie całkiem zadowalają się sklepową ofertą żywych pokarmów, czyli kapitalny instruktażowy materiał o domowej hodowli robaków Grindala autorstwa Bartosza Strzały.

Szczerze zachęcam Was do lektury!
Paweł Czapczyk
redaktor naczelny
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

20170306_170755.jpg
(2.34 MiB) Pobrane 1449 razy


W Salonie Akwarystycznym roslinyakwariowe.pl przygotowaliśmy dla Was kącik czytelniczy.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Fajna inicjatywa Piotrze, może kiedyś doczekamy się kawiarnio-czytelni akwarystycznej :)
Pozdrawiam Bartosz
Akwarystyka
Exotic Hobby

Avatar użytkownika
Arrowb
Zainteresowany tematem

Posty: 166
Dołączył: 23 sty 2005, 16:39
Miasto: Poznań

Mamy trochę archiwalnych wydań różnych magazynów - kiedyś to aż czytało się z zapartym tchem :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium



Magazyn Akwarium 3/2017 (163)

Drodzy Czytelnicy,

obecne wydanie mA ma prawo Was zaskoczyć. Pozytywnie. Znajdziecie w nim bowiem mieszaninę klasyki i nowości, coś na miarę XXI wieku i małe powroty do tradycji – słowem: bogactwo różnorodności!

Znakomici autorzy, tacy jak Kamil Hazy, który całkiem niedawno zadebiutował na naszych łamach, już ugruntowuje swoją pozycję kolejnym materiałem – tym razem skierowanym do adeptów biotopowego nurtu akwarystyki. Inny pasjonat – Krzysztof Haja – a zarazem chyba największy w Polsce znawca Jeziora Wiktorii i jego ichtiofauny, występuje w Magazynie aż w dwóch odsłonach: i jako świetny rozmówca, i jako rzeczowy autor (notabene w następnym numerze opublikujemy recenzję jego „fundamentalnej” książki Pielęgnice Jeziora Wiktorii). Z kolei próbką pióra i obiektywu Marcina Szuchnika jest wielowymiarowy portret efektownej ryby z charakterem, czyli Cincelichthys pearsei.

Natomiast rozmowa z Mariuszem Pożogą, właścicielem Laboratorium 313, może okazać się gratką dla wszystkich zainteresowanych akwarystyką roślinną i dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swą przygodę z roślinami in vitro w akwarium. Swoimi doświadczeniami z Tour de Shrimp – rowerowej wyprawy do miejsc występowania europejskich krewetek słodkowodnych umiejętnie dzieli się Rafał Maciaszek. Zaś Hubert Zientek – hodowca z imponującym dorobkiem – prezentuje tym razem relatywną nowość akwarystyczną: ryby z rodzaju Danionella.

Wreszcie Przemysław Leśniak zachęca do uprawy eriocaulonów – dokonując szerokiego przeglądu tej grupy roślin. Czy to już koniec? Nie. Oto brawurowo napisany przez Pawła Paśnickiego felieton pod przewrotnym tytułem Akwarysta – masochista może wywołać w Was nie tylko śmiech, ale poważniejszą refleksję (ja w każdym razie siebie, tudzież swoje nieco skrzywione relacje z żoną i córką podczas lektury tego tekstu odnalazłem).

I – last but not least – listy. Traktowane często jedynie jako dodatek do merytorycznej zawartości pisma, zostały opracowane przez wybitnych znawców i specjalistów i same w sobie tworzą lapidarne, zróżnicowane i w miarę wyczerpujące artykuły (dotyczące akwarystyki morskiej, hodowli altumów, bioreaktora dennego i używania trichlorfonu w zbiornikach z rybami).

Zapraszam Was do lektury!
Paweł Czapczyk - redaktor naczelny

----
Zapraszamy również do subskrybcji BEZPŁATNEGO e-magazynu roslinyakwariowe.pl:
https://www.roslinyakwariowe.pl/newsletter.html

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2029 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 788 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3153 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 364 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 241 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 340 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 657 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowy Eheim Classic

    Na stronie Eheima pojawił się baner z zapowiedzią nowej odsłony serii Classic. Widzieliście? Aż się portfel do mnie uśmiechnął i czule zakłapał. Image1705528146.411211.jpg Wysłane z iPhon...

    Wyświetlenia: 1714 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 234 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 436 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: MacGyver i 402 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.