Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! ZAMÓW TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Akwarium 60-30-36 proszę o porady



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Witam! To mój pierwszy post na tym forum więc jeśli to zły dział to sorki :p
Jestem początkującym akwarystą, miałem dawniej akwarium, ale czy to nazwać akwarium to nie wiem bo wiecie jak to jest, kiedy coś się robi bez żadnej wiedzy itd.

Mam do was pytanie: chciałbym założyć akwarium ow o wymiarach 60-30-36 cm coś w stylu Iwagumi bo bardzo ładnie to wygląda... Podpowiedzcie mi jaki filtr, oświetlenie, podłoże i nawożenie stosować w tego typu akwarium?
Pytam bo jestem zielony w tym temacie, a fajnie by było założyć w końcu coś fajnego, co by miało solidny wygląd i nie odstraszało potencjalnych oglądających ^^
1. Jakie oświetlenie wybrać? Jakąś belkę oświetleniową czy led?
2. Podłoże... ada? tropica? itd...
3. Nawozy... jak to się ma i z czym to się je
4. Filtracja... tu akurat myślałem o unimax 150 lub 250, ale nwm czy ta 250 nie będzie za mocna, myślałem też o eheimie 2213, ale nie jestem przekonany bo unimaxy mają większą objętość filtracyjną
5. Co2 co i jak i czy jest potrzebne
6. Jakie roślinki i zwierzaczki wpuścić, żeby było elegancko
Dodam, że mam ze starego akwa grzałke aquael gold 100w
Dzięki za ewentualne podpowiedzi :p Pozdrawiam! :mrgreen:

Avatar użytkownika
Persej
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 17:25

Czyli ewentualnie liczysz na gotowca a nie lepiej samemu coś pokombinować lub zakupić już gotowy zbiornik .

meniek
Aktywny użytkownik

Posty: 554
Dołączył: 22 mar 2011, 11:57

Nie, nie liczę na gotowca, chce sięgnąć opinii i porad kogoś kto zna się na rzeczy a nie robić czegoś na ślepo bo to nie na tym rzecz polega :))

Avatar użytkownika
Persej
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 17:25

Persej napisał(a):zwierzaczki wpuścić, żeby było elegancko

Musisz jakieś zaproponować i podać jaką wodą dysponujesz.

Anonim 46444


Hmm nie znam parametrów wody... jeśli to pomoże to mieszkam w okolicach krakowa więc woda pewnie twarda, a co do zwierzaczków to podobają mi sie neonki, ale i krewetki :p

Avatar użytkownika
Persej
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 17:25

Skoro jesteś początkujący to zacznij od teorii i wiedzy zawartej z lektury. Jeśli podobają się akwaria w stylu Iwagumi to musisz zadbać o dobre podłoże, dobre oświetlenie, nawozy, CO2 czyli właściwie od razu rzucasz się na głęboką wodę. No ale kto powiedział że nie można
Odpowiadając na pytania
1. Oświetlenie to kwestia gustu, masz do wyboru albo oświetlenie świetlówkowe albo LED. Kupujesz gotowe projekty lamp albo montujesz we własnym zakresie. Na ten litraż i z racji że ma być to Iwagumi (czyli rośliny wymagające oświetlenia), moc musiałbyś mieć na poziomie 40-50W.
2. W przypadku Iwagumi czyli większą część roślin będą stanowiły rośliny o dość płytkim systemie korzeniowym takie jak monte carlo, mały heniek czy parvula, to musisz iść w jakiś soil/substrat/podłoże aktywne. Jakiej marki to również rzecz gustu i doświadczenia prowadzenia zbiornika na nim.
3. Jeżeli chodzi o nawożenie no to kupujesz gotową linię nawozów najlepiej jednej marki i dawkujesz według zaleceń producenta - tak jest najłatwiej i najszybciej osiągnąć "jakiś" rezultat, później ewentualnie korygujesz według tego co się dzieje w zbiorniku.
4. Co do filtracji to po prostu musisz znaleźć dobry i wydajny filtr na taki litraż jaki posiadasz, najlepiej z zapasem bo lepiej mieć nadfiltrację niż zbyt małą filtrację.
5. Skoro ma to być Iwagumi to głównym nurtem w tym stylu są "trawniki" z nisko i gęsto rosnącej roślinności (hemianthus callitrichoides cuba, eleocharis parvula, micranthemum monte carlo) do tego dodajesz dla kontrastu na tył zbiornika jakieś łodygowce (rotala green, hemianthus micranthemoides, eleocharis acicularis) ważne abyś nie mieszał zbyt dużo gatunków roślin.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Persej napisał(a):Hmm nie znam parametrów wody... jeśli to pomoże to mieszkam w okolicach krakowa więc woda pewnie twarda, a co do zwierzaczków to podobają mi sie neonki, ale i krewetki :p

Jeżeli na kranówie to neony odpadają. Wytrzymalsze krewetki prędzej.

Anonim 46444


Dzięki wielkie za wstępną wiedzie, teraz czeka mnie czytanie wszystkiego na ten temat :shock:
Wracając jeszcze do jednej rzeczy... albo i dwóch. Jaki byś filtr od siebie polecił na ten mój litraż? Myślisz że unimax 250 byłby ok, a i jakiego producenta nawozów wybrać, tu myślałem o tropice albo water boost :?:

Avatar użytkownika
Persej
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 17:25

Persej napisał(a):Jaki byś filtr od siebie polecił na ten mój litraż? Myślisz że unimax 250 byłby ok,

Filtracja jest ściśle uzależniona od obsady, czyli albo filtr dobieramy wiedząc jaka będzie obsada, albo dobieramy tę obsadę mając filtr. W tak małym akwarium oczywiście obsada może być tylko i wyłącznie bardzo niewielka, więc kubełek jest pomyłką w takim zbiorniku. Odpowiednią opcją jest filtr wewnętrzny, bądź (jeśli przeszkadza nam sprzęt wewnątrz zbiornika) kaskada. Do tej wielkości zbiorników w zupełności wystarczą najmniejsze modele.

Anonim 46444


Greek napisał(a):Filtracja jest ściśle uzależniona od obsady, czyli albo filtr dobieramy wiedząc jaka będzie obsada, albo dobieramy tę obsadę mając filtr. W tak małym akwarium oczywiście obsada może być tylko i wyłącznie bardzo niewielka, więc kubełek jest pomyłką w takim zbiorniku. Odpowiednią opcją jest filtr wewnętrzny, bądź (jeśli przeszkadza nam sprzęt wewnątrz zbiornika) kaskada. Do tej wielkości zbiorników w zupełności wystarczą najmniejsze modele.


Rozwiń proszę tą myśl bo dla mnie to jakaś dziwnie naciągana teoria. Myślę że 95% akwarystów (w tym i ja) posiadających akwaria w stylu HT nie dobierało filtra do obsady rybnej, bo skąd mają wiedzieć jaką obsadę będą mieli po 2-3 restarcie - a przecież nie będę kupował nowego filtra jak chce zmienić neonki na brzanki itp.. Nie twierdzę że to teoria nieprawdziwa dlatego chętnie posłucham wszystkich argumentów potwierdzających ten fakt.

Dla prostszego przykładu, chciałbym abyś dobrał mi filtr do 112 l zbiornika roślinnego HT w którym będzie pływała para skalarów i 20 szt bystrzyka poziomkowego. Temp pokojowa, CO2 itp. Proszę dobierz do tego przykładu odpowiedni według Ciebie model filtra i uzasadnij swój wybór.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Matrial napisał(a):Rozwiń proszę tą myśl bo dla mnie to jakaś dziwnie naciągana teoria. Myślę że 95% akwarystów (w tym i ja) posiadających akwaria w stylu HT nie dobierało filtra do obsady rybnej, bo skąd mają wiedzieć jaką obsadę będą mieli po 2-3 restarcie - a przecież nie będę kupował nowego filtra jak chce zmienić neonki na brzanki itp.. Nie twierdzę że to teoria nieprawdziwa dlatego chętnie posłucham wszystkich argumentów potwierdzających ten fakt.


Zadaniem filtracji jest zapewnienie odpowiedniej objętości biologii, która udźwignie przemianę materii żyjących w zbiorniku stworzeń. Dlatego właśnie od obsady zależna jest wielkość filtracji.
Oczywiście to co piszesz jest prawdą - większość osób tak tego nie analizuje. I nie ma żadnego problemu, bo w większości przypadków objętość filtracji jest wielokrotnie większa niż potrzebna. Jeszcze w życiu (ani na własne oczy ani na zdjęciu) nie widziałem akwarium z poprawnie dobraną obsadą i jednocześnie zbyt małą filtracją.
Ale mimo tego warto o tym wspominać, aby było jasne jak jest.

Matrial napisał(a):Dla prostszego przykładu, chciałbym abyś dobrał mi filtr do 112 l zbiornika roślinnego HT w którym będzie pływała para skalarów i 20 szt bystrzyka poziomkowego. Temp pokojowa, CO2 itp. Proszę dobierz do tego przykładu odpowiedni według Ciebie model filtra i uzasadnij swój wybór.

W życiu nie dobiorę filtra do akwarium z fatalną obsadą, bo jest to dla mnie równoznaczne z przytaknięciem takiej obsadzie :)
Ale jeżeli skalary zamienimy na harem pielęgniczki kakadu (zamiana na spokrewnione ryby o podobnej masie) to wystarczyłby absolutnie niewielki filtr wewnętrzny. Osobiście rozwiązałbym to używając głowicy 1000L/h i zakładając na nią gąbkę.

Anonim 46444


Greek napisał(a):Zadaniem filtracji jest zapewnienie odpowiedniej objętości biologii, która udźwignie przemianę materii żyjących w zbiorniku stworzeń. Dlatego właśnie od obsady zależna jest wielkość filtracji.
Oczywiście to co piszesz jest prawdą - większość osób tak tego nie analizuje. I nie ma żadnego problemu, bo w większości przypadków objętość filtracji jest wielokrotnie większa niż potrzebna. Jeszcze w życiu (ani na własne oczy ani na zdjęciu) nie widziałem akwarium z poprawnie dobraną obsadą i jednocześnie zbyt małą filtracją.
Ale mimo tego warto o tym wspominać, aby było jasne jak jest.


Ok zgadzam się w pełni, ale tak jak sam napisałeś osobiście jeszcze nie widziałem aby ktoś do np 100l zbiornika dał filterek jakiś piździk z kostki nano który ledwo filtruje. No ale fakt może ktoś o tym nie wie.
Odnośnie poprawnie dobranej obsady rybnej do warunków panujących w akwarium, jakości wody oraz towarzystwa innych zwierząt to osobny temat o którym pewnie można by pisać i pisać. Ja jednak odnoszę wrażenie, że ryby które są skazane niejako z góry na fatalne warunki w sklepach zoologicznych i hurtowniach, w wielu (nie w większości) przypadkach mają lepiej zapewnione życie w Naszych akwariach, mimo złego towarzystwa innych ryb czy odbiegających parametrów wody od tych w jakich żyją naturalnie.

Greek napisał(a):W życiu nie dobiorę filtra do akwarium z fatalną obsadą, bo jest to dla mnie równoznaczne z przytaknięciem takiej obsadzie :)


Pisząc ten przykład z głowy, nie miałem na myśli że sam posiadam taki "zestaw" u siebie, a jedynie chciałem poznać Twój punkt widzenia. Aczkolwiek posiadając akwarium HT 112l z pełną obsadą roślinną to jakoś nie odważył bym się zapodać do niego tylko filterek z gąbką.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Matrial napisał(a):Pisząc ten przykład z głowy, nie miałem na myśli że sam posiadam taki "zestaw" u siebie, a jedynie chciałem poznać Twój punkt widzenia.

Absolutnie o nic takiego Cię nie podejrzewałem :)

Matrial napisał(a): Aczkolwiek posiadając akwarium HT 112l z pełną obsadą roślinną to jakoś nie odważył bym się zapodać do niego tylko filterek z gąbką.

Sprawa wygląda tak, że "pełna obsada roślinna" tylko zmniejsza zapotrzebowanie na rozmiar filtra :)

Anonim 46444


Mam jeszcze pytanie: która z tych lamp była by lepsza?
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 26940.html
czy ta: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 13554.html

Myślałem nad filtrem i chyba zdecyduje się na eheima 2213, podłoże albo dark soil albo tropica... i nwm jakie nawozy ( zastanawiam się nad tropicą i water bostem, który lepszy?) :shock: :mrgreen:

Avatar użytkownika
Persej
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 17:25

Persej napisał(a):Myślałem nad filtrem i chyba zdecyduje się na eheima 2213

Wybór kubełka jest podyktowany jakimś konkretnym powodem? Zdecydowanie lepszym wyborem byłaby kaskada, jeśli nie chcemy sprzętu w środku akwarium. Przepaść cenowa jest gigantyczna.

Anonim 46444


Greek napisał(a):
Persej napisał(a):Myślałem nad filtrem i chyba zdecyduje się na eheima 2213

Wybór kubełka jest podyktowany jakimś konkretnym powodem? Zdecydowanie lepszym wyborem byłaby kaskada, jeśli nie chcemy sprzętu w środku akwarium. Przepaść cenowa jest gigantyczna.


W zasadzie nie było powodu, może poza tym, że kaskada może być głośna
Jak tak teraz patrze na te kaskady to wybrałbym aquael'a fzn 2... dobry wybór jeśli planuję około 13 razbor i krewetki?
A do kaskady można śmiało dawać różne wkłady czy tylko gąbka?

Avatar użytkownika
Persej
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 17:25

Do kaskady można dawać różne wkłady, ja do planowanego 60x30x35H też wybrałem eheim 2213 a nawet zastanawiam się czy nie 2215 :), a to dlatego, że chcę założyć grzałkę przepływową i dyfuzor narurowy JBL :)

Avatar użytkownika
rafix1
Poznaje temat

Posty: 61
Dołączył: 20 maja 2015, 07:25
Miasto: PWA

Persej napisał(a):Jak tak teraz patrze na te kaskady to wybrałbym aquael'a fzn 2... dobry wybór jeśli planuję około 13 razbor i krewetki?

Jak najbardziej, z dużym zapasem będziesz miał nadmiarową pojemność filtracji.
Wkłady oczywiście różne, warto gąbkę jako wstępną filtrację/prefiltr, aby oszczędzić zbytniego zapychania się filtra.

Anonim 46444


Znalazłem tutaj na forum start akwarium który jest na stronie Tropici. Tam mówią o substracie pod żwirek, a czy można ich substrat dać pod ich podłoże tak jak power sand pod amazonie? orientuje się ktoś?
http://tropica.com/en/guide/get-the-rig ... opica-app/

Avatar użytkownika
Persej
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 17:25











Powiązane tematy
  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1019 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 694 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 515 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium Divers opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 533 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 426 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1490 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4044 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 338 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium - restart i pomoc

    Witajcie, szukam pomocy odnosnie restartu akwarium. W skrocie akwarium 40x30x30 bylo ok lecz zaczela sie ospa, rosliny zaczely obumierac, ryby zaczely umierac. Doszedlem do wniosku by zaczac od nowa, ...

    Wyświetlenia: 380 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Akwarium z panelem

    Cześć, po nowym roku będę zmieniał miejsce zamieszkania, i jednocześnie chcę powiększyć swój dorobek akwarystyczny o kolejny zbiornik. Na początku myślałem o zbiorniku 100x40x45 z sumpem, jednak kleje...

    Wyświetlenia: 2746 | Odpowiedzi: 42 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.