Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Witam, pare pytań akwarium 1300l



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam jestem nowy na forum, Akwarystyką zajmuje się od 10 roku życia do tej pory posiadam akwarium 450l z pyszczakami. NIedawno byłem na pokazach akwarystycznych i zachwyciłęm się akwariami roślinnymi. Od dłuższego czasu chodził mi po głowie pomysł założeia akwarium o poj 1300l 260 x 70 x 70> Nie chce mieć akwarium typowo holenderskiego bo nie podobaja mi się te sztuczne aranżacje przymyślane łąki i pastwiska. Przepraszam jeśli kogoś uraziłem. W moim akwarium chce mieć korzenie rośliny ryby - naturalne akwarium. Chciałbym się poradzić odnośnie kilku sprwa a mianowicie :
1. CZy znacie jakąs sprawdzoną firme na terenie małopolski która sklei zbiornik 260x70x70 ze szkkła 15mm. POrzednią szybe chiałbym miec ze szkłą opti white ale słyszałem że opti white nie istnieje o grubości 15mm więc firma wciska kit że to optiwhite a tak naprawde to jest jakaś szyba z huty częstohowskiej o leprzej przepuszczalności od zwykłęj tafli no ale płaci się jak za opti white czy to prawda?
2 Czym filtrowac akwarium 1300l. W mojej 450 z pyszczakami mam eheima i tetre - sprawują się elegancko. Myśle nad sumpem ale nie podoba mi isę to że ściaga tylko wode z górnej części akwarium (wiem wiem że sump to filtr bioogiczny) ale wymyśliłęm że komin będize wkształcie trójkąta w rogu akwarium i przed tym kominem zrobie jeszcze jedną przegorde w której będize grzebień ok 8 cm od dna akwarium - w ten sposób woda będize zbierać nieczystości także z dna. Teraz sprawa 1 czy 2 kominy ?? Myślałem nad tym żeby nie dziurawić akwarium tylko zamiast komina kupić pompe która zasysała by wode z 2 miejśc rurkami z akwarium tak jak to robią filtry zewnętrzne i pompowałaby wode do sumpa tam następowała by filtracja i druga pompa pompowałaby czystą wode do akwarium. Jakiej pojemności zastosowac sumpa w domu mam jeszcze stare robione własnoręcznie na konstrukcjii metalowej akwarium o poj 400l nada się na sumpa ?
4. Akwarium to musi miec pokrywe nie chce ieć akwarum otwartego. POkrywa będiz eprzykręcona do ściany odchylana do tyłu i nie będize spoczywac na akwarium będize pare mm luzu pomiędzy krawędzią akwarium. Pokrywa będize w kształcie półwalca taka kopuła z blachy aluminiowej pochewtana miekscami na konstrukcjii z profili aluminiowych. Co do oświetlenia myśle że 0,7 w na litr wytarczy czyli jakieś 800w. Nie wiem czy użyć swietlówek typu t5 czy lampy hqi. NIw zależy mi na szybkim wzroście roślin po co je przycinać co tydzien, chce żeby były zdrowe i ładne. Słyszałem że lampy hqi są drogie, jaki koszt 5 takich lamp o łącznej mocy 800w. Hqi się grzeją wieć kolejny problem z pokrywą ale myśle że do rozwiązania. Co jest tańsze w pózniejszej ekspoloatacjii t5 czy hqi ?
5. Co2 jaki sprzęt jest potrzebny, zebym nie nakupił nie wiadomo czego i potem tego nie używał - bezsens. NA forach piszą bdb różnie sam nie wiem.
6. Jakie podłoże??? rozmawiałęm ze sprzedawcą w sklepie i chciał mi wcisnąc amazonie 2, tak samo mówił że co2 jest wogóle nie potrzebne będą tylko glony rosły heheheh .
Mam jeszcze wiele pytań ale mniej ważnych. NArazie musze zdecydowac co do filtracjii bo musze wiedizec wymairy i kształt tylniej szyby akwarium bez kominów lub z kominami żeby zamówić tło strukturalne. Prosze o odpowiedzi i sugestie, pisałem już na innym forum ale nikt nic nie napisał- nie wiem czy nie wiedzą czy nie chcą pomóc. Głównym problemem są ludzie nawet nie wiedzą jacy płytcy są :(, Pozdrawiam

lojzek


01 lut 2008, 18:58   (#2)  

kilka porad z wlasnego doswiadczenia.

1. jesli chcesz miec ladne rosliny pierwszego planu przy akwarium o wysokosci 70 cm to raczej wybierz hqi (moga byc 75w); przy takiej wysokosci to nawet odliczajac 10 cm na wysokosc podloza to swiatlo na dole awarium bedzie rozproszone. alternatywa dla qhi jest skorzystanie z malych kryptokoryn. wada qui bedzie koniecznosc radzenia sobie z wysoka temperatura przy zamknietej pokrywie; ja mam akwaria otwarte a i tak mam zamontowane wentylatory aby zmniejszych parowanie. wentylatory takze halasuja.

2. z filtrow polecalbym unimaxa 700. mam dwie sztuki przez prawie rok. sa duzo tansze niz porownywalny fluval fx5 (lub fx8 - juz nie pamietam nazwy) a przynajmniej u mnie sie doskonale sprawdzaja.

3. w 800 akwarium mam sumpa. gdybym robil to akwarium teraz zastanowilbym sie nad kubelkami. sa cichsze a w dodatku faktycznie lepiej zbieraja zanieczyszczenia z dna.

4. nie mialem okazji testowac podloza ADA, ktore jest zdecydowanie najbardziej renomowane, oraz ostatnio modnej opcji z ziemia doniczkowa na dnie. mam jednak awaria ze zwyklym zwirem oraz podlozami MKH, Rataja i Biogruntem. z nich wszystkich najgorzej oceniam Rataja ale dlatego ze wedlug mnie jest za lekkie. patrzac na wielkosc akwarium bedziesz potrzebowal duzo podloza, ja osobiscie na gore dalbym zwykly zwir 2-3 milimetry a na spod zyzne podloze mkh lub biogruntu, wzbogacone kulkami lub paleczkami tery. warto zainwestowac w podloze bo inaczej bedziesz rosliny musial zasilac z kolumny wody a to zawsze narazona na glony.

5. co2 - kup mozliwie duza butle, wazne aby byla z legalizacja. do tego potrzeba zaworu (moim zdaniem przy takiej pojemnosci akwarium nie ma sie co szarpac na jakies szczegolnei czule urzadzenia) i okreslenia sposobu wprowadzania co2 do kolumny wody. jeszcze nie zaopatrzylem sie w takie urzadzenie (dotychczasowe jak dotad sie sprawdza) ale na forum ostatnio widzialem bardzo ciekawy projekt dyfuzora zrobionego z wykorzystaniem filtra przeplywowego - mial bardzo dobre opinie i z pewnoscia bardzo duza wydajnosc. poszukaj na forum lub moze ktos inny ci podpowie linka.

6. na Twoim miejscu nie zakladalbym tla strukturalnego. jest nie tylko niehigieniczne (co bedzie problemem dla bardziej wymagajacych ryb) ale zabiera sporo miejsca. lepiej na tylna szybe z tylu od zewnatrz naklej czarna folie. rosliny beda ladniej wygladaly na takim tle niz na tle sztucznych skal.

7. a na koniec najwazniejsze: zorganizuj sobie system podmany wody. przy takim litrazu to moim zdaniem jedna z najwazniejszych inwestycji oszczedzajacych czas.
35l i 92l

Adrian_pa
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 31 mar 2007, 23:46
Miasto: Luksemburg

01 lut 2008, 20:59   (#3)  

Mam nadzieję, że znasz legendarną stronę Triamonda?
http://triamond.prv.pl/
Znajdziesz tam wiele doskonałych rozwiązań dla dużych zbiorników roślinnych, warto zwłaszcza obejrzeć dział o filtracji i podmianie wody.

A teraz odpowiedzi:
1. Najbardziej kompetentną osobą do zrobienia takiego szkła będzie Waldemar 'thewald' Frankiewicz. Jego numer to: 515477274, a tutaj jest strona: http://thewald.webpark.pl/ Facet jest z Warszawy, ale pracuje także 'na wyjazdach', więc można się dogadać. Akwarium oczywiście klejone na miejscu!
Czy przednia szyba z opti-white się opłaci? Ja sądzę, że tak, ale o szczegóły zapytaj wyżej wymienionego szklarza.

2. Istnieją projekty kominów, które ściągają wodę także znad dna.
http://www.reefland.com/rho/2006/05/ima ... iagram.jpg

Komin (lub pudełko przelewowe) są niezbędne w wypadku sumpa. Dwie pompy nie mają prawa działać - chociażby dlatego, że nie da się dobrać dwóch pomp o dokładnie takim samym przepływie. A przy zaniku zasilania woda nie przestanie być zaciągana z akwarium, tylko jak przy spuszczaniu wody wężem popłynie szerokim strumieniem na podłogę. Komin (jeden) to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Jak dobrać wielkość sumpa - to wytłumaczy Ci thewald. On też oceni, czy to akwarium 400l nada się na filtr. Wypełnienie - najlepiej zastosować lawę lub keramzyt.

3. Jeśli chcesz mieć koniecznie pokrywę, to w grę wchodzą świetlówki. HQI musi być oddalone od lustra wody, aby optymalnie oświetlać dany obszar, a pokrywy wysokiej na 30cm chyba nie chcesz budować (chcesz? bo jak tak, to nie ma problemu - będzie akwarium w stylu amerykańskim, czyli potężna pokrywa wielkości drugiej szafki. Czasem nawet ciekawie to wygląda- daj znać, to poszukam przykładów). HQI wydziela tyle samo ciepła co świetlówki o tej samej mocy. Sęk w tym, że ciepło w HQI jest wydzielane z bardzo małej powierzchni, więc wydaje się, że jest go więcej. Jednak sprawność HQI i T5 jest zbliżona, więc i ciepła sumarycznie musi być tyle samo. HQI daje lepszy efekt wizualny i jest tańsze w zakupie. Z kolei świetlówki dają lepsze możliwości komponowania barwy światła i dystrybucji lumenów. Wybór jest w zasadzie kwestią indywidualną. Jeśli pokrywa ma być niska (do 15cm) to pozostają wyłącznie świetlówki T5.
Ważna sprawa - HQI 70W sprawdza się przy słupie wody 45-50cm. Do wyższych akwariów potrzeba punktów 150W.
5 punktów HQI o mocy 150W każdy będzie Cię kosztowało 1350zł z żarnikami BLV 5200k w tym sklepie: www.aqva-light.pl Pewnie uda się wynegocjować rabat :) Inna sprawa, że chyba 4 punkty też by wystarczyły!

4. CO2
Potrzebujesz butli, reduktora, elektrozaworu i dyfuzora. Butlę proponuję 6kg, do tego reduktor Ar/CO2 z rotametrem. Wszystko, łącznie z elektrozaworem można kupić od uzytkownika mb100 z Allegro. Jestem jego zadowolonym klientem, więc polecam :)
Dyfuzor najtaniej i najlepiej wykonać samodzielnie na podstawie instrukcji z tego wątku:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=20353
W Twoim wypadku zapewne wystarczy wersja bez grzałki, którą sobie spokojnie umieścisz w sumpie.
Całość powinna się zamknąć w 500zł. Jak chcesz możesz dołożyć drugie tyle i kupić komputer pH - to urządzenie, które dba o to, aby w wodzie zawsze było dość CO2.

5. Podłoże - żwir kwarcowy o drobnej granulacji (2-4mm) grubość warstwy 6cm z przodu i ok. 10cm z tyłu zbiornika i pod to warstwa podłoża bogatego w składniki mineralne. Sprawdzają się takie mieszanki jak:
- ziemia ogrodowa (najlepiej zmineralizowana)
- glina z torfem
- keramzyt z ziemią ogrodową i gliną
- gotowe podłoża (zazwyczaj oparte na glinie i torfie)

Można mieć akwarium na czystym żwirze, ale wówczas trzeba naprawdę dużo nawozów płynnych lać do wody, a to bywa uciążliwe.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

02 lut 2008, 09:11   (#4)  

Kadazan Dzięki Wielkie za pomoc :D

lojzek


06 lut 2008, 11:07   (#5)  

Adrian_pa napisał(a):1. jesli chcesz miec ladne rosliny pierwszego planu przy akwarium o wysokosci 70 cm to raczej wybierz hqi (moga byc 75w); przy takiej wysokosci to nawet odliczajac 10 cm na wysokosc podloza to swiatlo na dole awarium bedzie rozproszone. .

70W HQI to troche za malo w baniaku 70cm wysokosci

Adrian_pa napisał(a):3. w 800 akwarium mam sumpa. gdybym robil to akwarium teraz zastanowilbym sie nad kubelkami. sa cichsze a w dodatku faktycznie lepiej zbieraja zanieczyszczenia z dna.

Ja w swojej 700 tez bym juz chyba nie robil sump'a, a pewnie wsadzilbym dwa moze trzy duze kubly.

Adrian_pa napisał(a):5. co2 - kup mozliwie duza butle

Na pewno nie polecam jednej duzej butlil - lepiej kupic conajmniej dwie - ale takie ktore mieszcza sie w szafce pod akwarium - w momecie kiedy w jednej skonczy sie co2 druga moze jeszcze pracowac. Do tego na pewno elektrozawory ktore beda odcinaly doplyw co2 kiedy nie dziala oswietlenie. Przydaly by sie tez komputery do sterowaniem podawania co2 na podstawie pomiaru pH.

Adrian_pa napisał(a):6. na Twoim miejscu nie zakladalbym tla strukturalnego. jest nie tylko niehigieniczne (co bedzie problemem dla bardziej wymagajacych ryb) ale zabiera sporo miejsca. lepiej na tylna szybe z tylu od zewnatrz naklej czarna folie. rosliny beda ladniej wygladaly na takim tle niz na tle sztucznych skal.

za tlo czesto wpadaja ryby krewetki i zbiera sie syf i zabiera ok 10 cm optycznej glebokosci akwa - jednym slowem zgadzam sie z Adrianem.

Adrian_pa napisał(a):7. a na koniec najwazniejsze: zorganizuj sobie system podmany wody. przy takim litrazu to moim zdaniem jedna z najwazniejszych inwestycji oszczedzajacych czas.


popieram - dodam tylko ze musowo filtr RO

Pozdrawiam,
McTen

Avatar użytkownika
Marcin Wnuk
Stały bywalec

Posty: 437
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

08 lut 2008, 22:06 Komin i sciaganie wody z dna  (#6)  

Zrobilem kilka experymentow akwarystyczno - hydraulicznych i dzieki temu moglbym cos dodac. Zastanawialem sie nad filtrowaniem wody z dna akwarium zastosowalem filtr Akwa Szut 750 turbo ktory zbiera wode z dna. Aby nie przelewala sie po wylaczeniu filtra dodalem elektrozawor polaczony z filtrem. Eliminuje to ryzyko przelania sie wody w przypadku awari pradu gdyz zawor jest NZ. Koszt to 55pln + zawor. U mnie skonczylo sie na 55 (praca) Drugim zaprzeczeniem jest tlo. Czytalem na forach ze zanieczyszcza wode i w ogole jest kiepskie ale niechcaco je kupilem i zrobilem z niego filtr. Tlo jest nieregularna bryla wiec oklejenie go z kazdej strony plexi zajelo mi dzien ale zrobilem szczelna zamknieta konstrukcje. Dodalem na samym dole dwa otwory z czyms takim jak prefiltr z wloknina.Przerobione z maski przeciwpylowej. Tak aby nie zanieczyszczac srodka i aby spelnial tylko funkcje filtra biologicznego. Wode ze srodka "filtra" pobiera przelewowy akwa szut. przelew 450/h.Dodatkowo mam tez mini komin ktory filtruje wode z gornej czesci akwa. Jest to otwor w bocznej szybie z kolankiem i rurka ktora wyznacza gorny poziom wody. Tak wiec wiecej wody jest pobierane z okolicy dna niz z gory. Tymczasem wszystko dziala ale wymagalo troche pracy. Mam teraz inny problem - zbyt duzy przeplyw wody!!!
Oswietlenie polaczylem halogeny 7 szt z swietlowkami 4xT8. Moim zdaniem HQI jest dobre gdy zbiornik jest otwarty w zamknietym sie przegrzewa. Halogen dziala podobnie tylko bardziej punktowo.

Gość


10 lut 2008, 20:44   (#7)  

Witam, pospawałem już szafke pod akwarium, w tym tygodniu ma przyjechac ekipa specjalistów i mają kleić mi akwarium. NA załączonym obrazku niżej narysowałem prototyp komina bardzo ogólny. Chce żeby do komina dostawały się zanieczyszczenia z dna i zamierzam dokleić 2 szybe przed głównym kominem która będize miałą grzebień jakies 8-10cm od podstawy akwarium. Co o tym myślicie ?? Co do uwag odnośnie podmian wody juz wcześniej zaplanowałem kanalizacje i całe wodociągi które są podprowadzone pod akwarium. Całe zaplecze będzie za akwarium w małym pokoiku. Przemyślałem też czy kupić tło strukturalne i postanowiłęm że robie sam zewętrzene tło strukturalne lub jak będize kiepsko wyglądac nakleje czarną folie. Prosze komentujcie projekt komina i doradzcie, wielkie dzięki
Załączniki
komin.JPG
(18.8 KiB) Pobrane 3426 razy

lojzek


10 lut 2008, 21:29   (#8)  

Pozazdrościć postępu prac nad takim akwenem :)

Przy obecnym projekcie komina będziesz miał problem z filmem bakteryjnym na wodzie w akwarium. Pierwsza przegroda powinna mieć chociażby malutki grzebień ściągający powierzchnię. Najlepiej, aby był ruchomy - wówczas możesz łatwo kontrolować ilość wody zaciąganej górą i dołem. Grzebień łatwo wykonać ze spienionego PCV (do nabycia w marketach budowlanych i agencjach reklamowych) lub kupić gotowy z firmy AquaMedic. Pierwszą przegrodę komina fajnie jest wykonać z ciemnego szkła, jeśli tło ma być czarne.

Tak ja to widzę:
Obrazek

Zewnętrzne tło strukturalne - ma swoje wady i zalety.

Wady: kurzy się, zazwyczaj wymaga dodatkowego oświetlenia, będzie podkreślało komin (wielki czarny prostokąt w kącie). Będziesz też musiał częściej ścierać glony z tylnej szyby, bo musi być przecież przejrzysta.

Zalety: może być wykonane z każdego materiału i może dać bardzo ładny efekt trójwymiaru. Fajnie wyglądają połączenia drewna (a'la zatopione drzewo) z gliną - jakby brzeg jeziora. Spójrz tutaj - to nie jest tło zewnętrzne, ale taki efekt mógłbyś osiągnąć:
Obrazek

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

11 lut 2008, 17:06   (#9)  

mcten napisał(a):
Adrian_pa napisał(a):1. jesli chcesz miec ladne rosliny pierwszego planu przy akwarium o wysokosci 70 cm to raczej wybierz hqi (moga byc 75w); przy takiej wysokosci to nawet odliczajac 10 cm na wysokosc podloza to swiatlo na dole awarium bedzie rozproszone. .

70W HQI to troche za malo w baniaku 70cm wysokosci

Nie wydaje mi sie aby 70W HQI bylo za slabe. Nie krytykuje tych co woleliby 150W, jednak moim zdaniem, wybor pomiedzy nimi nie jest jednoznaczny. ja wybieralbym kierujac sie potrzebami ryb, ktore maja zamieszkiwac akwarium i wlasna preferencja. W akwarium oswietlanym 150W procesy fotosyntezy beda zachodzily znacznie szybciej niz w tym oswietlanym 70W - ma to nie tylko plusy (rosliny rosna szybciej i mocniej sie wybarwiaja juz na wiekszych glebokosciach) ale takze spore minusy (im szybsza fotosynteza tym wiecej potrzeba nawozenia i zwieksza sie ryzyko glonow). Owszem, 70W jest dwukrotnie slabszej mocy niz 150 ale dzieki temu emituje znacznie mniej ciepla i zalacza sie znacznie ciszej niz 150W. Udalo mi sie zaladowac linka do zdjecia do mojego akwarium oswietlanego trzema 70W, aby kazdy na wlasne oczy mogl ocenic czy 70W wystarcza dla awarium o wysokosci 70 cm.
Załączniki
P1000529.JPG
(163.98 KiB) Pobrane 2068 razy
P1000532.JPG
(156.01 KiB) Pobrane 2030 razy
P1000530.JPG
(296 KiB) Pobrane 2050 razy
35l i 92l

Adrian_pa
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 31 mar 2007, 23:46
Miasto: Luksemburg











Powiązane tematy
  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1408 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Akwarium jamnik 3m

    https://www.youtube.com/watch?v=3DzOLBJisD4 Zapraszam do obejrzenia.

    Wyświetlenia: 148 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1267 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4188 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18494 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 754 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65687 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1062 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15429 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 773 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 323 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.