Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Pierwsze testy i wyniki. Jak nawozić?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam ponownie Szanownych Forumowiczów.

W innych postach rozwiązywałem wspólnie z Wami problemy i wątpliwości (min. nalotu na szybach, który powracał już po 3 dniach od wymiany wody). Zalecono mi (poza innymi ciekawymi wskazówkami) zakup testów i zbadanie parametrów. Tak też właśnie zrobiłem i poniżej chciałbym przedstawić wyniki. Prosiłbym Was o ocenę i ew. poradę jak nawozić.

Dodam tylko, że zgodnie z wcześniejszymi poradami przystopowałem ze światłem (z 12-13h dziennie na 8-10h max), zaprzestałem stosowania ogólnego nawozu PLANT NUTRIENTS. Jest tylko bimbrownia 24/7 oraz codziennie 15ml CARBON PLUS firmy Azoo. Mam zbiornik 240L, a zalecana dawka na 200L to 5ml regularnie lub 10ml na 100L po podmianie wody, więc ja daję trochę więcej. Dlaczego? A no dlatego, że pojawiły się glony nitkowane i to trochę je przystopowało.

Ale do sedna (trochę się wstęp jak zwykle przedłużył). Poniżej wyniki testów:
Woda w akwarium
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 7
KH - 5
PH - 7,5
Cl - 0


Kranówka (co tydzień 30-40%)
NO3 - 15
NO2 - 0
GH - 5
KH - 3
PH - 6,8
Cl - 0,5

Testy robione (dziś) 4dni po podmianie wody, o godz. 15:30 czyli w środku dnia (światło od 6h) i jakieś 4h po podaniu węgla w płynie.
Jako, że jestem zielioniusieńki w tych sprawach, proszę Was bardzo o opinię na temat parametrów wody w moim zbiorniku. Proszę także o poradę czy zastosować coś więcej jeśli chodzi o nawożenie (myślałem o solach). Rośliny niby ładnie rosną, ale np. wgłębka zmarniała strasznie i nieciekawie zaczyna wyglądać nurzaniec (strzępi się). No i te nitki diabelne.
Powiedzcie mi proszę również czy mając kranówkę o takich parametrach, mimo wszystko muszę ją odstawać do podmiany czy może lać bezpośrednio z kranu?

Podaję link do mojego wcześniejszego postu:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/glony-i-sinice/szyby-zarastaja-w-3-dni-co-to-takiego-61133.html

Poniżej zdjęcie stanu obecnego akwarium (trochę nie wyraźne - robione na szybko)

Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie i porady.
Pozdrawiam,
Artur.
Załączniki
DSC_1072.JPG
(221.08 KiB) Pobrane 1510 razy

Avatar użytkownika
chozi
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 28 maja 2014, 21:21
Miasto: Cieszyn

Patrząc na wyniki testów to widzę, że prawdopodobnie robisz je testem paskowym JBL Easy test 6w1. Jeżeli tak to zastanawiam się w jaki sposób wziąłeś wartości Kh, Gh i NO3 z taką dokładnością ;) Zakładając, że mylę się co do testów i wyniki są ok, to coś zdecydowanie zatwardza Ci wodę oraz podnosi Ph. Kranówę jeżeli chodzi o twardość i Ph masz bardzo fajną a po wlaniu do akwarium jest już twardsza bo podbija Ci o 2 stopnie Gh i Kh a Ph z kwaśnego robi się lekko zasadowe.
Podaj jakie testy używasz do tych pomiarów i jeżeli jest to ten o którym pisałem to nie jest on w ogóle miarodajny. Spójrz na rozbieżności przy Kh i Gh. Dobrze byłoby też zrobić test PO4.

maciekkr
Zainteresowany tematem

Posty: 217
Dołączył: 14 kwi 2014, 11:54
Miasto: Kraków

Hmmm... To mi gwoździa teraz wbiłeś powiem szczerze. Fakt masz rację - paskami (JBLa) zmierzone są te parametry, ale sugerujesz, że ten test "nie jest w ogóle miarodajny?" Ja wiem, że kropelkowe są dużo dokładniejsze i wiedziałem, że nie ocenię zawartości poszczególnych składników z super dokładnością, ale czy jesteś pewien, że jest koniecznym określać ją z taką precyzją? Pytam bez cienia ironii/sarkazmu. Po prostu wydaje mi się, że pewien zakres (mieszczący się w przyjętej normie, bądź nie) jednak na testach paskowych da się ustalić, i że nie potrzebujemy tu dokładności co do jednej jednostki. A może się mylę? Na prawdę nie wiem czy to aż tak ważne żeby mieć tak dokładne wyniki?
Co do Twojego pytania skąd wziąłem tak dokładne dane... No cóż, mam lekkie zboczenie na punkcie kolorów (praca), a w podanych przez Ciebie przypadkach (NO3, KH i GH) kolor nie pasował mi na skali ani do wartości poniżej, ani do wartości powyżej, więc biorąc (całkowicie subiektywnie) odchylenie koloru w jedną lub drugą stronę wydedukowałem przybliżoną wartość. Tak czy inaczej, nawet jeśli nie jest ona super precyzyjna (a nie jest) to waha się w zakresie od wartości mniejsze do wartości większej od podanej przeze mnie (czyli mniej więcej) :)
Tak czy inaczej dziwi mnie ta podskakująca twardość wody w zbiorniku. Przecież nie uświadczysz tam kamienia, wapienia, piaskowca... Tylko 2 korzenie, tyczki bambusa, rośliny, podłoże + substrat i filtr wewn. No chyba, że ta ścieżka z piasku robi te 2-3 stopnie. Ale nie przesadzajmy - z tego co wyczytałem, to wg. testów wodę w kranie mam "bardzo miękką" a tę w akwarium "miękką" więc chyba nie jest tak źle. Inna sprawa z Ph. Nie mam bladego pojęcia czemu tak podskakuję.
Jakby na to nie patrzeć moje pytania wciąż pozostają otwarte. Czekam na więcej sugestii.

PS. Co do testu PO4, to może w przyszłym miesiącu. Teraz czeka mnie wyprawka 1-klasisty :/

Avatar użytkownika
chozi
Początkujący

Posty: 28
Dołączył: 28 maja 2014, 21:21
Miasto: Cieszyn

chozi napisał(a):Hmmm... To mi gwoździa teraz wbiłeś powiem szczerze. Fakt masz rację - paskami (JBLa) zmierzone są te parametry, ale sugerujesz, że ten test "nie jest w ogóle miarodajny?" Ja wiem, że kropelkowe są dużo dokładniejsze i wiedziałem, że nie ocenię zawartości poszczególnych składników z super dokładnością, ale czy jesteś pewien, że jest koniecznym określać ją z taką precyzją? Pytam bez cienia ironii/sarkazmu. Po prostu wydaje mi się, że pewien zakres (mieszczący się w przyjętej normie, bądź nie) jednak na testach paskowych da się ustalić, i że nie potrzebujemy tu dokładności co do jednej jednostki. A może się mylę? Na prawdę nie wiem czy to aż tak ważne żeby mieć tak dokładne wyniki?

Nie mówimy tu o precyzji jaką stosuje się w analizie instrumentalnej gdzie robi się analizę ilościową i jakościową ale testy paskowe jak sam wiesz mają bardzo dużą rozbieżność. Przykładowo GH masz następujące pomiary:<3, >4, >7, >14, >21 stopni a KH zawiera się w: 0, 3, 6, 10, 15, 20 stopni. To są bardzo duże rozbieżności. Testem kropelkowym możesz zrobić pomiary co do 0,5 stopnia wlewając 10 ml wody z akwarium i porównując moment przebarwienia się koloru po każdej dodanej kropli.

chozi napisał(a):Tak czy inaczej dziwi mnie ta podskakująca twardość wody w zbiorniku. Przecież nie uświadczysz tam kamienia, wapienia, piaskowca... Tylko 2 korzenie, tyczki bambusa, rośliny, podłoże + substrat i filtr wewn. No chyba, że ta ścieżka z piasku robi te 2-3 stopnie. Ale nie przesadzajmy - z tego co wyczytałem, to wg. testów wodę w kranie mam "bardzo miękką" a tę w akwarium "miękką" więc chyba nie jest tak źle. Inna sprawa z Ph. Nie mam bladego pojęcia czemu tak podskakuję.

Możliwe, że tych różnic nie ma, może wchodzić tu tolerancja błędu wspomnianych pasków. Może to również być zmiana wody. Ja też się zdziwiłem jak podniosło mi się Ph w akwarium z 6,4 na 7,2 w ciągu miesiąca. Zbadałem więc wodę w kranie i okazało się, że zamiast Ph - 7,0 w ciągu miesiąca zmienili na 8,0 :P

chozi napisał(a):PS. Co do testu PO4, to może w przyszłym miesiącu. Teraz czeka mnie wyprawka 1-klasisty :/

Przecież podręcznik dla pierwszaków jest za free w tym roku ;) Oczywiście żartuję, ja za 2 lata będę to przerabiał dopiero :)

maciekkr
Zainteresowany tematem

Posty: 217
Dołączył: 14 kwi 2014, 11:54
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 163697 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1160 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

    Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

    Wyświetlenia: 2105 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • TESTY JBL vs Acqua Lab vs Hanna

    Wrzucam bo może kogoś zainteresuje i może ktoś ma podobne wnioski. Właśnie skończyłem robić testy dla PO4, NO3 i FE i poniżej wyniki: test PO4 JBL 0,4 odczyt hanka 0,99 / 1,04 ACQUA 0,8 odczyt h...

    Wyświetlenia: 1826 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Testy wody ACQUALab - opinie

    Cześć Na znanym portalu aukcyjnym zauważyłem testy do badania parametrów firmy ACQUALab. Osobiście ich nie znam a w aukcji w opisie każdy nawet maszkarę przedstawi jako księżniczkę więc chętnie dowiem...

    Wyświetlenia: 12420 | Odpowiedzi: 52 czytaj więcej...

  • Ile Nawozic i jakie Nawozy

    Witam, Mój zestaw Kostka- 31L brutto-30x30x35 netto-pewnie jakieś 25L Światło- Twinstar III 300C 16W 1028 lm świece 7godz akwarium ma 1 miesiąc CO2 TROPICA System Nano na noc zakręcam Filtracj...

    Wyświetlenia: 1661 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Czym nawozić

    Witam, czym nawozić akwarium z substratem tropica ? Akwarium będzie z dwutlenkiem węgla z butli . I chciałbym wiedzieć również jak nawozić i czym od samego początku ( wiem że potas ) . Tylko potrzebuj...

    Wyświetlenia: 2548 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Jak i kiedy rozpocząć nawożenie?

    Po długiej przerwie wróciłem do akwarystyki, pierwsza próba z HT zakończyła się inwazją glonów (spowodowaną głównie nieumiejętnym nawożeniem i ciągłym grzebaniem w dnie), padnięciem części roślin i w ...

    Wyświetlenia: 2198 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jak mineralizowac wode ?

    Witam, Proszę o informację w jaki sposób mineralizować wodę RO/woda kranowa Poniżej podaję testy wody kranowej: kh 8 gh 10 po4 <0,02 k 4 no3 <0.5 fe <0,02 Poniżej przedstawiam testy wody RO...

    Wyświetlenia: 1010 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4221 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Naleśnik Akwariowy, Sebosska i 363 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.