Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



piksel123 napisał(a):Magnez i potas lać zawsze jednorazowo do podmienianej wody tak,aby magnez był ok 1 do 4,5 lub 6 w stosunku do wapnia, niekoniecznie ściśle 1 do 4.
Potasu około 50% więcej niż azotu w szkle ale potas licząc na podmienianą wodę ,jak zrobisz kilka podmian to zawartość potasu i magnezu ustabilizuje się w całości akwarium i nie będzie kumulacji.
Fosfor ok 1 do 8-10 w stosunku do azotu,lać 2 lub 3 razy w tygodniu
Jeżeli podajemy KNO3 to trzeba uwzględnić dodawanie potasu z tym specyfikiem.
Potas i magnez razem wzięte,żeby nie przekroczyły zawartości Ca, oczywiście w wodzie do podmiany.
Mikro lać sprawdzone,ja polecam Seahem Fluorish raz w tygodniu, ostrożnie,w twardej wodzie może i rzadziej, obserwować-zielone glony!.
Żelazo też tej firmy co powyżej w ilości od 0,2 do 0,4 mg/l w rozbiciu na dwie dawki tygodniowo po zgaszeniu światła w stosunku do ilości wody w szkle.
Ot i cała filozofia nawożenia.
Oczywiście dwutlenek węgla z butli.na poziomie 20-30 mg/l.
Światło ok. 0,6W/l (świetlówki odpowiednie).
Najlepiej,żeby azotu było ok.10mg/l a resztę nawozów makro dopasować do azotu.
Czym więcej azotu i niedopasowanej reszty makro to proszenie się o kłopoty.
Moim zdaniem czym większa zawartość azotu i niedopasowanie do niego innych pierwiastków to akwarium mniej
odporne na stabilizację.
Chyba,że ktoś ma inną filozofię prowadzenia akwarium,np,lubi cały czas kosić w nim zielsko.
A to już inna dyskusja, o innych parametrach nawożenia i obsługi akwa.

Avatar użytkownika
piksel123
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 05 lis 2012, 14:53

Wybieraj takie nawozy,z których będziesz wiedział ile tego należy dozować!
niech to będą np. jako makro sole.
Mikro, szkoda zachodu z kombinacjami zawsze te sprawdzone, poczytaj problemy ludzi na forach, ja należałem do kombinatorów,ale wiem z doświadczenia ,że nigdy nie byłem pewny co jest nie tak,a teraz pozbyłem się raz na zawsze z tym kłopotów.
Do tego co napisałem w poprzednim poście dorzucam jeszcze filtrację
Kiedy miałem filtrację małą, były problemy, teraz kiedy mam 1500l/godź ,(wg producenta filtrów) na 200l wody w akwarium, kubła nie czyszczę prawie przez 4 miesiące,wodę wymieniam co trzy tygodnie 30%, jest spokój ze stabilizacją parametrów nawozów w akwarium, mówię tu o N i P a to jedne z podstawowych pierwiastków.
Stabilizacja powyższych pozwala mi łatwiej zająć się wartościami innych.
Magnez i Potas żaden problem jak wiem ile jest N i Ca w wodzie.
Pozostajem mikro i żelazo które jest pięknie opisane w wymienionych wyżej nawozach.-proste?
Dalej, to tylko niecierpliwość lub kompletne lenistwo akwarysty może spowodować,że akwarystyka mu się znudzi. Nie narzucam komukolwiek takich metod .Jak kto chce, wybór należy do zainteresowanego.
Pozdrawiam!

Avatar użytkownika
piksel123
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 05 lis 2012, 14:53

Piksel,

czy możesz, proszę, ciut precyzyjniej wyjaśnić Twoją szkołę nawożenia?
Przyznam, że dobrych kilka lat już się akwarystyką zajmuję i niemało wiem, ale Twoich wyjaśnień nie za bardzo rozumiem.

Czy możesz napisać to jeszcze raz (tylko powoli ;-) ) dla:
akwarium 300 litrów, 100 litrów podmian co tydzień, 100% RO + mineralizator, który ustawia Ca:Mg w proporcji 25:6 (GH=6, KH=3).

Napisz, proszę, ile wg. Twojego przepisu podawać NPK i mikro przy powyższym poziomie Mg. Dawkowanie będzie na pojemność akwarium (300) czy ilość podmienianej wody (100)?

Moja walka z ustaleniem prawidłowych dawek trwa, ale rezultatu nie osiągam.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

Proste jak drut, oczywiście przywiązany do drzewa i naciągnięty ciągnikiem,oczywiście drut zabezpieczony, żeby nie pokaleczył drzewa, ekologia
Czytaj mój post ze zrozumieniem.
Jeżeli używasz czystego RO i to mineralizujesz i nie ma w mineralizatorze potasu to potasu dajesz raz do podmienianej RO licząc tak,żeby z magnezem nie przekroczyło broń Boże, w twoim przypadku 25mg/l, bo tyle masz Ca.
Uwaga na podawanie potasu np,z KNO3, jeżeli dodajesz,( dawki K do podmienianej wody trzeba byłoby zniżyć na tyle co przez tydzień wpadnie np,zKNO3 ).
Twoja woda do podmian jest bardo miękka i ostrożnie z chemią bo nastąpi w którymś momencie kumulacja czegoś lub zabraknie wapienka
Trzymałbym azotu mniej niż 10
Fosforu ok.1
Mikro i żelazo tak jak pisałem.
Pozdrawiam!.

Avatar użytkownika
piksel123
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 05 lis 2012, 14:53

Poradźcie co z moim Bolbitisem Compact ze zdjęcia. O ile krąży opinia że to dość łatwa roślina w uprawie to u mnie niestety marnieje z dnia na dzień. Microzorum trident także nie jest w najlepszej kondycji tzn pojawiają się czarne plamy.Dziś usunąłem dużo chorych łodyg a jest to 5,5 tyg od startu gdzie kondycja sadzonych roślin była powiedzmy na 4+.Z glonów jakie pojawiły się od startu to są jedynie zielenice punktowe na przedniej szybie które pojawiły się od momentu wprowadzania mikro.

Kilka słów od nawożeniu i zbiorniku:
160l na Ferka Aquabase + amazonia i 0,5w/l (grolux + philips 865)
Nawożenie pełna linia Ferki zaczynając od potasu i 1/2 zalecanej dawki Aqualizer. W 5 tyg kapsuły Stemma pod Rotale (green i red).Dodatkowo karbo Seachem. Oczywiście światło i podmiany jak przy właściwym starcie akwarium.

Zauważyłem także że korzenie Bolbitisa są tak jakby porośnięte białą pleśnią co mogła by powodować słaba cyrkulacja w akwa ( JBL E901).

Proszę o wskazówki co do choroby.
Załączniki
IMG_20150122_221420.jpg
Bolbitis
(1.57 MiB) Pobrane 957 razy

Avatar użytkownika
zegancio
Zainteresowany tematem

Posty: 212
Dołączył: 02 lis 2013, 12:23
Miasto: Wrocław

piksel123 napisał(a):...
Jeżeli używasz czystego RO i to mineralizujesz i nie ma w mineralizatorze potasu to potasu dajesz raz do podmienianej RO licząc tak,żeby z magnezem nie przekroczyło broń Boże, w twoim przypadku 25mg/l, bo tyle masz Ca.

Czyli, wg. Twojego przepisu, powinienem dać dać tylko tyle K, by w 100 litrach (bo tyle podmieniam) nie było go więcej (uwzględniając poziom Mg z mineralizatora) niż Ca.
No tak, tylko wody w zbiorniku mam 300 litrów a nie 100... To oznacza, że na Twój sposób przygotowana woda będzie miała za mało potasu. Tego rośliny zużywają stosunkowo dużo, więc kumulacji (sprzed kilku poprzednich podmian) nie spodziewam się.

piksel123 napisał(a):Uwaga na podawanie potasu np,z KNO3, jeżeli dodajesz,( dawki K do podmienianej wody trzeba byłoby zniżyć na tyle co przez tydzień wpadnie np,zKNO3 ).

To zrozumiałe. Dążymy do tego, by tygodniowa dawka K+Mg nie była większa od Ca. Ja makro suplementuję raz w tygodniu zaraz po podmianie wody, więc ta uwaga mnie nie dotyczy.



Obecnie nawożę w ten sposób:
1. RO (100 litrów) mineralizuję w stosunku 25:6 Ca:Mg.
2. Podmieniam wodę w zbiorniku.
3. Na pojemność zbiornika (300 litrów) podaję 3g KNO3/tydzień (co daje 6,13 ppm NO3), 2g KH2PO4 (co daje 4,65 ppm PO4; wiem, bardzo dużo, ale rośliny ciągle wykazują braki P - plamy na liściach, zielenice punktowe na starszych liściach i szybach; zastanawiam się, czy jeszcze nie zwiększyć, choć trochę mnie to przeraża i obawiam się sinic), 6g K2SO4 (co łącznie daje 14,76 ppm K w 300 litrach/tydzień)
4. Mikro: Intermag Plus - tak, by w 300 litrach było z tego 0,2 ppm Fe, reszta z chelatu czystego Fe, co daje ok. 1 ppm Fe.

Przy takim nawożeniu rośliny wyglądają jeszcze w miarę najlepiej, choć do doskonałości to całych lat świetlnych brakuje. Najmłodsze pędy Heteranthery rosną co najwyżej żółte (częściej białe; pięknej młodej jasnej zieleni nie osiągają nigdy, wyglądają trochę jak przy brakach Fe, ich wąskie listki mają nieco bardziej zieleńsze od pozostałych części blaszki podłużne paski, pozbawione połysku). Najmłodsze pędy Ludwigii wyglądają dość ładnie - połysk, czerwone wybarwienie. Niby wszystko ok.
Stare liście wszystkich roślin wykazują niedobory mobilnych makro. W zależności od gatunku, robią się żółte, dostają nekrotycznych plam (jak przy braku P), małych dziurek (jak przy braku K), odpadają od gałęzi. Większość, w szczególności na wolno rosnących roślinkach, pokrywa się zielenicami punktowymi (jak przy braku P).

Próbowałem zwiększać makro (by nie obserwować tych niedoborów na starych liściach), ale wówczas chyba blokuje mi Ca, bo szczyty roślin rosną zupełnie białe (szczególnie na Heterce). Rośliny dostają też dziwnego kształtu. Nienaturalnie wielkie liście (w szczególności ohydnie na Moczarce to widać), duże odstępy między węzełkami, brak połysku na liściach, palenie stożków na Umbrosum.
Zwiększałem też mikro, ale nitki się pojawiają.

piksel123 napisał(a):Twoja woda do podmian jest bardo miękka i ostrożnie z chemią bo nastąpi w którymś momencie kumulacja czegoś lub zabraknie wapienka

Wiem, że jest miękka. Dodawałem też więcej mineralizatora po podmienianej wody, by ją trochę utwardzić. Jednocześnie zwiększałem trochę NPK i mikro. Nie było poprawy. Szlag.

piksel123 napisał(a):Trzymałbym azotu mniej niż 10

Tak robię.

piksel123 napisał(a):Fosforu ok.1

Mam wyraźne niedobory.

piksel123 napisał(a):Mikro i żelazo tak jak pisałem.

Używam innych niż Ty. Może mniej trwałe chelaty. Rośliny, mimo 1 ppm Fe/tydzień, wykazują niedobory, bo są co najwyżej żółte na szczytach.

Zastanawiam się nad zwiększeniem samego Mg. Może jest go ciut za mało, co blokuje wchłanianie Fe?

Pomóż!

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

liczysz potas na podmienianą wodę, ponieważ jest on mało zużywany więc po x podmianach w akwarium poziom K będzie zbliżony do tego w wodzie podmienianej (bo tyle samo będziesz wylewał co wlewał). Tak samo Ca i Mg liczysz na podmienianą wodę i tam Ca > Mg + K.
A najlepiej kup sobie np. JBL Aquadur, który ustawia ci kilka pierwiastków a nie tylko Ca/Mg.
KNO3 bardzo podbija K - ja nawożę podróbką Spezial N gdzie K nie ma tak dużo.
Zrezygnuj z Intermagu - szkoda czasu - doszedłem do takiego samego wniosku jak wielu przede mną - mikro powinno być firmowe.

kretos
Aktywny użytkownik

Posty: 603
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24

Kolego "uszy" czytaj ze zrozumieniem to co ja piszę w postach.
Potas daje się raz do podmienianej wody tyle,żeby jego stężenie w podmienianej tej twojej 100 litrówce było około tyle: (K+Mg<Ca) i czekasz z potasem do następnej podmiany.
Jak dajesz KNO3 to uwzględnij tygodniowe dawki w nim potasu i o te dawki zmniejsz podanie potasu do wody podmienianej.Potasu właśnie mało schodzi na tydzień w szkle i z nim też trzeba rozsądnie Ja, chyba już nie mogę tych zależności wytłumaczyć jaśniej.
Gdybyś czytał dość wnikliwie forum przez powiedzmy np.2 lata i wybierał z niego esencję,to intermag dawno byś przeznaczył do podlewania kwiatków, jak i żelazo z wątpliwego pochodzenia. Stosuj dalej, to nigdy nie wyjdziesz na prostą.
Kolega kretos doskonale to potwierdził.Jednocześnie moja wiedza jest zaczerpnięta z jego postów za co przy okazji serdecznie mu dziękuję.

Avatar użytkownika
piksel123
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 05 lis 2012, 14:53

03 lut 2015, 18:56 Identyfikacja niedoborów  (#489)  

Proszę o pomoc w identyfikacji niedoborów. Co może być przyczyną zaginania się liści w dół, bladych liście u żabienicy, czarnych końcówek u heteranthera zeofili?
Opis zbiornika:
Zbiornik 112l po restarcie od października z 50% wody z poprzedniego akwarium.
Światło 0,5W/l 8h dzienni
Nawozy: profito 0,5ml dziennie, co2 2ml dziennie, 1,5 mg/dz
Wyniki z testów: mg/l
gh-13
kh-10
fe-0,25
po4-1,5
no3-20
k-25
mg-21
ca-55
Załączniki
CAM00398.jpg
(1.19 MiB) Pobrane 858 razy
CAM00394.jpg
(1.4 MiB) Pobrane 858 razy
CAM00392.jpg
(1.23 MiB) Pobrane 858 razy
CAM00389.jpg
(1.25 MiB) Pobrane 858 razy
CAM00380.jpg
(1.36 MiB) Pobrane 858 razy

amazonka
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 01 lis 2014, 16:45
Miasto: Kraków

Panowie mam problem z moczarką. Wydłużone międzywęźla i jakieś "popalone" czubki.
Załączniki
2015-02-04 15.33.26.jpg
(1.27 MiB) Pobrane 812 razy
2015-02-04 15.33.00.jpg
(1.48 MiB) Pobrane 812 razy

Zdeb
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 09 gru 2014, 17:09

Zdeb napisał(a):Panowie mam problem z moczarką. Wydłużone międzywęźla i jakieś "popalone" czubki.

Przypuszczam przenawożenie K, który blokuje Ca oraz Mg, co, w przypadku tego ostatniego, nie pozwala na odpowiednie wchłonięcie Fe.

Ogólnie: niewłaściwe proporcje makro: Ca:Mg:K. Pozostali się zgadzają?

uszy
Stały bywalec

Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

Może się zgadzać bo nawoże EI i tego potasu wychodzi dosyć sporo. Nie będę lać potasu dodatkowo z KNO3 powinno wystarczyć. Dzięki za szybką odpowiedź ;] Jak potrzeba mogę dorzucić zdj reszty roślin/baniaka.

Zdeb
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 09 gru 2014, 17:09

uszy napisał(a):
Zdeb napisał(a):Panowie mam problem z moczarką. Wydłużone międzywęźla i jakieś "popalone" czubki.

Przypuszczam przenawożenie K, który blokuje Ca oraz Mg, co, w przypadku tego ostatniego, nie pozwala na odpowiednie wchłonięcie Fe.

Ogólnie: niewłaściwe proporcje makro: Ca:Mg:K. Pozostali się zgadzają?


Ja się zgadzam. Musisz znać poziom Ca w wodzie, do tego dostosować poziom Mg i K, oraz N i P. Być może za dużo podajesz K w stosunku di K i Mg.

Avatar użytkownika
Josh
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 24 lut 2011, 14:46
Miasto: Nowy Tomyśl, Katowice

Witam spotkał się kiedyś ktoś z czymś takim?
Hedyotis salzmannii

W akwarium brak ryb które mogłyby to zrobić.
Załączniki
CAM00458.jpg
CAM00458.jpg (27.2 KiB) Przeglądane 1597 razy
CAM00459.jpg
CAM00460.jpg

Avatar użytkownika
Bartek1984
Stały bywalec

Posty: 344
Dołączył: 05 lip 2008, 12:43
Miasto: Gostyń

Josh napisał(a):
uszy napisał(a):
Zdeb napisał(a):Panowie mam problem z moczarką. Wydłużone międzywęźla i jakieś "popalone" czubki.

Przypuszczam przenawożenie K, który blokuje Ca oraz Mg, co, w przypadku tego ostatniego, nie pozwala na odpowiednie wchłonięcie Fe.

Ogólnie: niewłaściwe proporcje makro: Ca:Mg:K. Pozostali się zgadzają?


Ja się zgadzam. Musisz znać poziom Ca w wodzie, do tego dostosować poziom Mg i K, oraz N i P. Być może za dużo podajesz K w stosunku di K i Mg.


Z Ca jest problem bo mam miękką wodę 92mg/l CaCO3. Twardość ogólną 5,2n. Wapń w wodzie 28mg/l, magnezu 4mg/l. Dolewam magnezu i wychodzi 7-8mg/l czyli stosunek 4;1 raczej jest. N:P jest też git waha się 10:1 12:1. I jest nareszcie coś źle: stosunek K do Mg wynosi u mnie 6:1 ...

Widzę teraz że mogę nie dolewać już nic samego K
Teraz lepiej mniej Azotu lać czy więcej P
Oraz więcej Mg czy jakoś podnieść Ca w wodzie, tylko jak ?

Zdeb
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 09 gru 2014, 17:09

Wapnia w wodzie nie podnoś, bo nie ma to sensu.
I uważaj jak lejesz KNO3, to dostarczasz również do wody K, więc być może się kumuluje i stąd niedobory innych pierwiastków.

Avatar użytkownika
Josh
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 24 lut 2011, 14:46
Miasto: Nowy Tomyśl, Katowice

Od poniedziałku będę lał już w nowych proporcjach, bez potasu. Całość dostosowałem do niskiego poziomu wapnia w wodzie. Po pewnym czasie dam znać czy się poprawiło ;)

Zdeb
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 09 gru 2014, 17:09

ImageUploadedByTapatalk1423321504.553414.jpg
(302.76 KiB) Pobrane 712 razy
ImageUploadedByTapatalk1423321495.903075.jpg
(345.83 KiB) Pobrane 712 razy

Co to? Krasnale? Jak to zniszczyc?!

Avatar użytkownika
djbovorta
Aktywny użytkownik

Posty: 500
Dołączył: 18 maja 2013, 19:51
Miasto: Worksop UK

Kamienie maja taki lekki meszek

Avatar użytkownika
djbovorta
Aktywny użytkownik

Posty: 500
Dołączył: 18 maja 2013, 19:51
Miasto: Worksop UK

Krasnorosty.

Mam to samo w LT na korzeniu. Pokrywa ok 1cm . Więc jest bardzo małe i się nie rozrasta. Nie ruszam tego wygląda bombowo. Jak jakiś koral w solniczce. :mrgreen: Wpada w odcień fioletu. Dla mnie w takiej ilości jaką mam gdy nie wchodzi na rośliny dodaje to naturalności zbiornikowi :wink:

Krótki opis i zdjęcie znalezione w sieci.


Krasnorosty (Rhodophyta) – wielokomórkowe, złożone organizmy eukariotyczne, w których komórkach znajdują się pojedyncze lub podwójne jądra. Zawierają one fikoerytrynę, fikocyjaninę i allofikocyjaninę, które nadają im charakterystyczną, czerwoną lub fioletową barwę (rzadziej niebieskozieloną), od której wzięła się ich nazwa. Gromada ta jest bardzo stara pod względem ewolucyjnym (powstała przed 600 milionami lat) i licznie reprezentowana. Znanych jest 500-600 rodzajów tych organizmów grupujących ok. 5000-6000 gatunków, z czego ok. 20 rodzajów skupia 150 gatunków zamieszkujących wody słodkie.

- szantransje, glony pędzelkowate („krasnorosty”) – to specyficzna grupa rzeczywiście zaliczająca się do rodzaju Chantransia (Audouinella) z gromady krasnorostów. Mają postać charakterystycznych, pędzelkowatych tworów porastających liście roślin (preferują te o sztywnych liściach, bardzo częste np. na anubiasach), kamienie i inne elementy dekoracyjne, a w skrajnym przypadku nawet szyby. Mają one ciemną, niemal czarną barwę z lekko granatowym odcieniem oraz osiągają wysokość 5-20 mm (niektórzy akwaryści dzielą je na „krótkie” i „długie”). Preferują silny prąd wody, dlatego szczególnie obficie porastają okolice dysz wylotowych filtrów (również same dysze). Poza obniżaniem walorów estetycznych zbiornika prowadzą do obumierania liści porażonych roślin. Przyczyny ich powstawania to zbyt duża ilość produktów przemiany materii w wodzie oraz duża ilość rozpuszczonych w niej soli (wysoka twardość wody) oraz podwyższone pH (alkaliczny odczyn wody). Zadowalają się średnią ilością światła, dlatego mogą występować nawet w umiarkowanie oświetlonych zbiornikach. Co ciekawe, glony te nie zawsze bywają jednak traktowane jak szkodniki. Istnieje całkiem liczna grupa miłośników szantransji uważających je za interesujące uzupełnienie aranżacji akwarium nadające mu pierwotny, naturalny wygląd. Kolejną ciekawostką jest fakt, że te tak pospolite dziś glony występują w europejskich akwariach od stosunkowo niedawna. Najprawdopodobniej nie należą do naszych rodzimych gatunków lecz zostały zawleczone do Europy wraz ze sprowadzanymi z Azji na dużą skalę w latach 80. i 90. roślinami wodnymi.
Załączniki
krasnorosty.jpg
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Cro i 379 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.