Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


dobór podłoża - proszę o poradę



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam!
Od 4 godzin siedzę i czytam przeróżne posty i nadal nie mogę się zdecydować.
Zakładam drugi zbiornik o wymiarach (100x40x50) i planuję w nim stworzyć akwarium roślinne.

Szukałem sporo o różnych podłożach i nie wiem czy zastosować sam żwir kwarcowy, czy wymieszać z dodatkami. Zdania niestety są podzielone. Do tej pory bywało czasami że miałem zbyt niski poziom żelaza w wodzie i uzywalem tylko nawozow plynnych. Dlatego zastanawiam się czy nie warto wydać troszkę więcej i stworzyć optymalnie dobre podłoże dla rozwou.
Chciałbym dodać, że podobają mi się podłoża raczej ciemne (brązowe z czarnym).
Myślałem może o dodatniu:
TetraPlant CompleteSubstrate oraz/lub vulcanitu.
Z tego co wyczytałem to dobrym rozwiązaniem są kulki gliniano-torfowe wkładane pod korzenie?
Nie znam się jeszcze zbytnio na więc będę wdzięczny za wszelkie rady.
Pozdrawiam serdecznie!

jacke


08 paź 2005, 22:45   (#2)  

Witam. Podłoża akwarystyczne to fajna sprawa, jednakże ich cena pozostwia wiele do życzenia. MHK Filtus Floran i Aquagrunt (droższy) mają brązowy i ciemny kolor i są dość często stosowane w akwarystyce. Aquagrunt jest mineralizowany, a Floran nie. Moim zdaniem Możesz zrobić podłoże dwuwarstwowe tj na dole tani żwirek kwarcowy, a na wierzch Floran. A żeby roślinkom stało się zadość proponuje nawóz w tabletkach np. Tetra Crypto Dunger lub Sera Florenette A (uwaga ten ma skłonności do wypływania w przeciwieństwie od tetry;-). Dołączam dwie fotki z mojego nowego zbiornika 50l (myślę, że niedługo pojawi się on na forum;-) A tak wogóle to opisuje mój tok myślenia, którym się kierowałem przy zakładaniu tego zbiornika.
Załączniki
PICT0124.jpg
Szybka trochę w słabym stanie, ale szkło może wymienię na Opti White;-) jak się znajdą fundusze.
(58.07 KiB) Pobrane 1059 razy
PICT0099.jpg
Przygotowanie
(84.72 KiB) Pobrane 985 razy
Ostatnio edytowano 09 paź 2005, 19:46 przez Qrdss, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Qrdss
Początkujący

Posty: 35
Dołączył: 12 lip 2003, 12:12
Miasto: Warszawa, Łosice

09 paź 2005, 07:19   (#3)  

No na podloze nie chce zalowac. Nie wiem jak u Ciebie rybki, ale u mnie zbrojnik niebieski potrafi dokopac sie do dna jak sobie wybierze miejsce odpowiednie i dlatego i tak caly zwirek jest pomieszany.Nie wspominam juz o sadzeniu i przesadzaniu :) W chwili obecnej mam sporo ozdobnego brazowego zwirku 1-2mm (kwarcowego?-kupowalem go dawno). Byl drogi ale ladnie sie komponuje wg mnie. Moge smialo go wykorzystac dokupujac troche uzyznianego.
PS Dzieki za odpowiedz ! :)

jacke


09 paź 2005, 09:28   (#4)  

jacke napisał(a): Nie wiem jak u Ciebie rybki, ale u mnie zbrojnik niebieski potrafi dokopac sie do dna jak sobie wybierze miejsce odpowiednie i dlatego i tak caly zwirek jest pomieszany.Nie wspominam juz o sadzeniu i przesadzaniu :)


Ja na szczęście nie wpuszczałem innych ryb poza neonami, choć finalnie to chyba będą już tylko one z krewetkami i otoskami. No, a podłoże jest naprawde lekkie. Z początku nawet wypływało, ale stopniowo granulki przesiąkły i już nie ma wypadków wypłenięcia na wierzch kilku ziarenek. A Glosia i Lilaoepsis były sadzone pincetą :wink: A czy granulacja tego ciemniejszego podłoża nie jest zbyt mała?? 1-2mm może stwarzać większe opory w cyrkulacji, co może zwiększyć procesy gnilne w podłożu. Nigdy nie stosowałem tak niskiej granulacji, ale nie wiem czy się nadaje do roślinnego. Co na to inni??

PS Nie ma za co 8)

Avatar użytkownika
Qrdss
Początkujący

Posty: 35
Dołączył: 12 lip 2003, 12:12
Miasto: Warszawa, Łosice

09 paź 2005, 19:38   (#5)  

Ja kupiłem gotowe podłoże JBL że wielu je odradzało ale jest bardzo dobre choć z ceną tak sobie. Mam znajowych którzy też tego używają i sobie chwalą.

Piotr Bachurski


Witam.

jacke napisał(a):Witam!
Szukałem sporo o różnych podłożach i nie wiem czy zastosować sam żwir kwarcowy, czy wymieszać z dodatkami.


Proponuje sprawdzony sposób, żwir kwarcowy(koniecznie sprawdzić
trzeba próbkę kwasem) i na samo dno Lateryt. Co jakiś czas można w
podłoże wstrzyknąć głęboko rozwodniony suto nawóz.

Marek Odrzywolski


10 paź 2005, 06:41   (#7)  

No tak tylko zalezalo mi na ciemnym (czarno/brazowym) podlozu.

jacke


10 paź 2005, 20:30   (#8)  

jacke napisał(a):No tak tylko zalezalo mi na ciemnym (czarno/brazowym) podlozu.


Witam.

Mi też na ciemnym zależało, ale po paru próbach zrezygnowałem
i zakupiłem kwarc. Też nie za pierwszym razem :lol:

Marek Odrzywolski


11 paź 2005, 17:55   (#9)  

Czemu zrezygnowales? U mnie wyglada to (wg mnie :)) bardzo ladnie. Szkoda tylko ze o wiekszej granulacji nie znalazlem :/. No ale wymieszalem z czarnym ~3-5mm

jacke


11 paź 2005, 18:01   (#10)  

jacke napisał(a):Czemu zrezygnowales?


Witam.

Bo nie mogłem ciemnego żwiru kupić :shock:
Takie mam sklepy :cry:

Marek Odrzywolski


24 lis 2005, 20:24   (#11)  

Finalnie jako podłoże jest czarny bazalt (na dnie paczka tetry complete substrat pro). Na gore dosypana paczka natalitu. Podloze podoba mi sie bardzo ale to kwestia gustu :) Mi sie nie podoba ciemne podloze a tu juz mamy mniejszy wybor...

jacke


14 sty 2006, 16:31   (#12)  

Odświerzam ten temat ponieważ niewyjaśniona pozostaje tu jedna sprawa, a akurat staram sie dowiedzieć coś na temat tu poruszany i w internecie u praktyków informacje są nader skąpe, mianowicie dlaczego nikt nie odniósł sie do pomysłu twórcy tematu dotyczacego podłoża z volcanitem. Dużo osób chce miec ciemne podłoże a przy tym żyzne, porowate i lekkie jak aqualit czy natalit, niekaleczące ryb. Dlaczego więc nikt nie doradził pytajacemu by wybrał zaproponowany przez siebie volcanit, który łączy najlepsze cechy innych podłoży, a przy tym jest ciemnego koloru.
Pytam, bo sam zakładam akwarium 500-litrowe i chcę użyć w nim podłoża: na dno od 2 do 4 cm volcanitu, na to od 2 do 5 cm żwirku kwarcowego o granulacji 3mm. Pod rośliny wymagajace żyźniejszego podłoża dodatkowo kulki z gliny lub jakies tabletki nawozowe.
Podejżewam, że brak odpowiedzi dotyczacych volcanitu jest wynikiem braku praktyki w stosowaniu u użytkowników forum (może ze wzgledu na cenę). Jeżeli jednak ktos ma wyrobione zdanie na temat tego podłoza prosze o wnioski ponieważ w teorii podłoże to zapowiada się bardzo obiecująco.

P.S. Czy któs może wie dlaczego sklepy akwarystyczne wycofały ze swojej oferty aqualit i laterit?

burdofell


14 sty 2006, 17:48   (#13)  

Szczerze to wg mnie najlepszym rozwiazaniem jest jeden rodzaj zwiru. W koncu i tak wszystko sie miesza i potem moze srednio wyladac. Ja mam bazalt i na to paczke aqualitu jednak po doswiadczeniach najlepiej chyba wypada kwarc :)

No i juz chyba nigdy nie dodam dodatkow typu complete substrat pro :)
Mam niezly problem przeez nie bo mi przy odmulaniu powylazilo :/

jacke


14 sty 2006, 19:17   (#14)  

No tak, ale znowu nie ma odpowiedzi na temat volcanitu tak jak w innych postach na jego temat.
A co do mieszania to właśnie o taki efekt mi chodzi, ciemny volcanit + jaśniejszy żwir kwarcowy, nie widzę żadnych ujemnych cech. Poza tym volcanit nie jest tak lekki jak aqualit czy natalit więc nie bedzie sie tak szybko przemieszczał w góre żwiru. Samo przemieszczanie uważam za pozytywną cechę bo podłoże jest w ruchu, co równa się lepszemu przewietrzaniu, a jakby nawet po długim czasie wylazł cały na wierzch to nic prostrzego jak wyjać rośliny, zebrac z wierzchu volcanit, potem zwir i zamienić miejscami :wink: .

burdofell


14 sty 2006, 19:20   (#15)  

U siebie z kolei na dnie mam czterocentymetrową warstwę podłoża Floran Filtus, a na to 4-5 cm czarnego żwirku bazaltowego. Akwrium ma 3 miesiące i póki co wszytsko jest na swoim miejscu i z czystym sumieniem polecam innym tego typu podłoże. Zgadzam się również ze zdaniem, iż bezpieczniej jest nie dodawaćkulek nawozowych do podłoża - po co komplikować sobie życie. Ciekawą sprawą jest to co napisał Marek Odrzywolski o podawaniu rozcieńczonego nawozu strzykawką pod rośliny wymagające żyznego podłoża - będe to musiał przetestować. Poza tym sam bazalt jest stosunkowo tani - polecam kupno bezpośrednio u producenta - cena mniej więcej 1 zł za 1 kg.

Obrazek
Zarys aranżacji w 375 l ;)

Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 10 gru 2003, 23:05
Miasto: Łomianki/Warszawa

17 sty 2006, 23:52   (#16)  

Wcale nie trzeba stosować specjalnego podłoża a użyć zwykłego żwiru i ewentualnie powtykać kulki laterytowe albo pod bardziej wymagające rośliny kulki gliniasto torfowe. Takie rozwiązanie zastosowałem u siebie i rośliny rosną jak na drożdżach bo większość załatwiana jest przez nawozy w płynie. Dałem oświetlenie 0,75W / l (akwa 200l) nawozy Aqua-Art i CO2 - przycinka często nawet co tydzień i to nawet takich roślin jak Alternatera Reineckii, jednym słowem rośliny aż wyłażą z akwarium. Słyszałem często opinie że podłoża specjalistyczne powodują silne zmętnienie wody przy grzebaniu w nim.
W każdym razie, ja osiągnąłem bardzo dobre efekty bez specjalistycznego podłoża.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

18 sty 2006, 13:11   (#17)  

kekon7 napisał(a): Dałem oświetlenie 0,75W / l (akwa 200l) nawozy Aqua-Art i CO2


Mam identyczne parametry techniczne i również nawożę całą linia AquaArtu - powiedz mi tylko jakie ilości nawozów wlewasz do akwarium i jak często? U siebie leje mikro do podmiany wg zaleceń, a makro codziennie (jak dla mnie zabójcze ilości) około 6-8 ml, a i tak są jeszcze lekkie objawy niedoboru makroelementów. Codzienne nawożenie makro zacząłem od nowego roku, delikatnie zwiększając dawkę - akwarium gęsto zarośnięte. Przepraszam za mały OffTopic, ale nie mogłem powstrzymać ciekawości :wink:
Pozdrawiam
Zarys aranżacji w 375 l ;)

Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 10 gru 2003, 23:05
Miasto: Łomianki/Warszawa

18 sty 2006, 13:40   (#18)  

Ferro+ wlewam codziennie w ilości 4..4,5 ml i poziome Fe utrzymuje się na poziomie 0,25 ppm w/g testu Sery. GH i KH = 3; pH = 6,8.
Macro do tej pory przez (3..4 miesiące) wlewałem po. 2,5 ml. Chciałem osiagnąć "zalecany" poziom 0,5 ppm więc stopniowo zwiększałem dawki do 3,5 ml aż w końcu 5 ml dziennie. Jednak kiedy dodawałem te 5 ml dziennie to po kilku dniach pojawiły się nitkowce na niektórych roślinach. Więc po podmianie wody (60 l co tydzień) na razie od kilku dni nie daję Macro wogóle i zauważyłem, że trochę nitek zniknęło. Dziś jednak zauważyłem, że niektóre listki Hemianthusa robią się lekko białe (chyba niedobór potasu)
a kilka liści Bacopa Caroliniana przybrało purpurowy kolor (niedobór fosforu ?)
Micro daję do podmian w ilości połowy zalecanej dawki. Bartek Lipczyński udzielił mi wyczerpującej odpowiedzi na temat nawożenia Macro w poście "Tajemnicza liczba 0,5 ppm PO4" co właściwie rozwiało moje wątpliwości na temat tzw. "zalecanych" dawek macro elementów.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41











Powiązane tematy
  • Dobór nawożenia

    Czołem wróciłem do akwarystyki po ładnych 15 latach przerwy. Coś tam sobie powoli przypominam, coś odświeżam ale mam prośbę o pomoc w doborze czy to linii nawozowej czy to konkretnego produktu do moje...

    Wyświetlenia: 387 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jaki mineralizator RO? Dobór nawożenia po mineralizacji.

    Cześć, Po kilku dziwnych przygodach z glonami i niepewną kranówką postanowiłem kupić filtr RO. W związku z tym mam masę pytań, ale najpierw opis akwarium: 27l - kostka 30cm Oświetlenie led 5630 12W...

    Wyświetlenia: 3156 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Niedobór, nadmiar tylko czego? Proszę o pomoc

    1. 120x50x50- 300 litrów 2. Lampa LED SKYLIGHT Hyperspot L, 8 godzin świecenia 3. Co2 butla z elektrozaworem 4. Podłoże Aqua Soil Amazonia ADA , ADA Power Sand Advance 5. Filtr Eheim Professionel 3 12...

    Wyświetlenia: 7428 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Nawóz do podłoża

    Polecacie jakiś nawóz do podłoża dla kryptokoryn i zabienic w rozsądnej cenie?

    Wyświetlenia: 2146 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Pomiar ze słupa czy podłoża?

    Cześć, chciałbym podpytać o kwestie pomiaru z podłoża i ze słupa wody. Dotychczasowo pomiaru dokonywałem z podłoża i parametry były w miarę stabilne jak poniżej. Dzisiaj zrobiłem sobie pomiary i porów...

    Wyświetlenia: 3455 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Pomiar fosforu z podłoża

    Cześć Mam pytanie jak prawidłowo wykonać pomiar fosforu z podłoża? Pobrać wodę do testów wpychając strzykawkę w podłoże, jak głęboko, używać igły czy nie ma takiej potrzeby? Prośba o porady....

    Wyświetlenia: 2039 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Dobór nawożenia

    Hey. Mija 13 dzień od startu akwarium 18l brutto. Podloze aktywne. Od 5 dniu leci co2 z bimbrowni. Światło 13.5W Led. Rośliny fajnie rosną szczegolnie macrandra, ale obawiam się że z tym światłem i c...

    Wyświetlenia: 1057 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Glony i brzydkie rośliny akwarium 240L proszę o pomoc

    Witam jestem początkującym akwarysta , moje pierwsze akwarium .Mam akwarium 240 litrow proszę o pomoc w nawożeniu i walce z glonami . Akwarium zostało założone 3 miesiące temu . ...

    Wyświetlenia: 10086 | Odpowiedzi: 59 czytaj więcej...

  • Proszę o pomoc w nawożeniu akwa 50l

    Witam akwarium 50l obsada pół roku temu 20 gupików 0,5cm i 10 zbrojników 1,5cm nie wiem ile teraz jest mogę zredukować jak coś mam inne akwaria. Proszę o porady jeśli chodzi o nawożenie podaję azot zw...

    Wyświetlenia: 995 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Obniżenie ph przy pomocy podłoża Podłoże H.E.L.P. Advanced S

    Witam jak w temacie zakupiłem to podłoże Podłoże H.E.L.P. Advanced Soil ORIGINAL i dodałem go do akwarium ale nie jako główne podłoże nasypałem jakieś 250 ml w jedno miejsce, akwarium 50 litrów( pote...

    Wyświetlenia: 3223 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 500 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.