Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Akwaria i szafki


Wzmocnienie komody Malm (IKEA) pod akwarium. Prośba o pomoc.Wybór szkła, zestawy i szafki pod akwarium. + nowy temat

Chciałbym Was prosić o pomoc i rady. Za co już teraz dziękuję.
Kupiłem nowe/używane akwarium (75x37x40). Niestety tak się składa, że jedynym miejscem gdzie może ono stać jest komoda z Ikei - Malm. Taka jak w linku:

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00214553/#/80178607

Kiedy postawiłem na niej puste akwarium zauważyłem, że już teraz ugina się na środku około 1 do 2 milimetrów i pod większym naciskiem ugina się jeszcze bardziej.
Wygląda mi na to, że muszę w jakiś sposób wzmocnić komodę jeżeli ma na niej stać akwarium. Nie mam innego wyjścia. Komoda musi zostać, a akwarium już nie musi :( . Tylko na tej komodzie :cry: i koniecznie z szufladami.
Dlatego chciałbym Was prosić o pomoc. Jak wzmocnić komodę żeby można było postawić na niej akwarium?

Jak zauważyliście akwarium jest mniejsze niż komoda. Szafka ma 80 cm, a akwarium 75. Nie będzie ono jednak stało na środku, a od lewej strony komody. Po prawej musi mi zostać miejsce na filtr i jakieś graty. Na szafce planowałem położyć dodatkową płytę (ok 1 metr), tak aby uzyskać miejsce na filtr.

Poszukałem trochę na forum szukając jakiegoś rozwiązania. Oprócz planowanego dodatkowego blatu kolejną możliwością jest wzmocnienie tyłu poprzez dodanie płyty między ściankami. W moim przypadku może, to być płyta o grubości 10 mm. Trochę mało? I musiałaby to być płyta łącząca jedynie górę z dołem, a nie górę z bocznymi ściankami. Uniemożliwia to budowa szuflad.
Pomyślałem więc, że "jakimś" rozwiązaniem byłoby dodanie podpór pod blat między ściankami komody, wzmocnionymi dodatkowo jakimiś metalowymi kątownikami albo jakiegoś metalowego stelażu w to miejsce pod blatem, łączącego mocniej blat i ścianki komody i jednocześnie dającego sztywną i mocną podporę pod blat.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Jak to zrobić i jakich materiałów użyć?


p.s.
Dodam, że blat (zielony kolor) ma 22mm grubości, boczne ścianki (niebieski kolor) mają 15mm grubości. Czerwona belka na schemacie, to wolna przestrzeń między blatem i szufladą i jest jej tam aż 38mm :). Wstawiona w tym miejscu poprzeczka ma jakieś 10 mm i jest zrobiona z materiału, który jednym palcem połamałaby moja siedmioletnia córka.

Link do instrukcji montażu:
http://www.ikea.com/pl/pl/assembly_instructions/malm-komoda-szuflady__AA-505150-7_pub.pdf
Załączniki
malm komoda.png
(30.24 KiB) Pobrane 10745 razy

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

Na pewno dodanie solidnych "pleców" szafki jest koniecznym posunięciem. Żeby wzmocnić środek blatu mógłbyś użyć dwóch, trzech metalowych kątowników, łącząc nimi dwa boki szafki i dopiero na nich umieszczając jej blat. To wiąże się jednak z rezygnacją z jednej szuflady. Oczywiście jej front by pozostał, by szafka nie straciła swojego wylądu.

Musisz jednak pamiętać o jednym, ta szafka nie ma żadnego zabezpieczenia powierzchni przed działaniem wody. W pokoju mojego syna stała na niej mała kostka. Przy normalnym użytkowaniu i pracach przy zbiorniku zawsze coś się rozleje, momentalnie na to reaguje blat szafki bo jest to zwykła płyta z prasowanych odpadów.


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

 
Jeśli belka pod blatem ma 38mm to zdecydowanie polecam montaż szyn montażowych systemu montażowego Fischer MS 38/40/2,00 - 2 m. Sam zamontowałem te szyny, mam 3 pod blatem który utrzymuje bez problemu akwarium 182 l (90x45x45). Niestety ja musiałem zrezygnować z górnej szuflady w mojej szafce, ale ty masz miejsce akurat na montaż tych szyn.
Dodatkowo płyta wzmacniająca plecy lub wspomniane wyżej szyny montażowe przykręcone pionowo do rogów między boki a plecy (jeśli głębokość szuflad ci na to pozwoli).
Problemem zawsze są boki szafki z szufladami. Na rysunku widzę, że masz poziome listwy wzmacniające między szufladami, więc tu bym się nie martwił - boki się nie powinny złożyć pod ciężarem akwarium (masz około 112 l) - moje waży około 255 kg i szafka z opisanymi wzmocnieniami daje radę.
Jeśli chciałbyś założyć kątowniki, to musisz uważać, żeby ich grubość nie blokowała ci szuflad przy wsuwaniu/wysuwaniu.
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika

Michał_R
Stały bywalec
 
Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

@aquamateo, Michał_R

Plan jest taki, że na obecnym blacie będzie docelowo kolejny, który mam nadzieję uchroni szafkę przed zalewaniem.

Z plecami jest właśnie problem. Szyny od szuflad wykluczają przymocowanie płyty między ściankami i blatem. Jedyną możliwością są 10mm słupy między blatem a spodem, mogą być dwa, każdy jakieś 20-25cm szeroki.
Przyszło mi również teraz do głowy, że mógłbym przymocować w kilku miejscach na bokach metalowe kątowniki i takie same pod blatem i do nich zamocować dodatkową płytę. Nie będzie ona bezpośrednio między ściankami a blatem ale będzie się z nimi łączyć poprzez metalowe kątowniki lub szyny. Można to zrobić na wysokości przednich listw.

Myślałem o wzmocnieniu i usztywnieniu blatu poprzez zmontowanie "stelaża" pod nim i połączeniem ze ściankami. Mam na taką konstrukcję 38mm. Chciałem użyć jakichś metalowych kątowników przymocowanych do ścianek (między szufladą, a ścianką jest 10mm przestrzeni do wykorzystania) i zamontowaniu na nich dodatkowej, dopasowanej płyty pod blatem albo jakichś metalowych belek, które będą wspierać blat.
Wspomniane szyny są również jakimś rozwiązaniem.

Mam jeszcze pytanie. Czy te boczne ścianki mi się nie rozsypią jak zacznę do nich coś dokręcać i nagle będą musiały "nieść" więcej niż obecnie?

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

Powiem szczerze że masz niezły orzech do rozgryzienia. Ja osobiście nie odważył bym się postawić akwarium >100l na szafce z IKEI. Sam mam komodę na której stoi płaski 40" TV i blat tak się ugiął że pierwsza szuflada to się ledwo zamyka.

Myślałem o wzmocnieniu i usztywnieniu blatu poprzez zmontowanie "stelaża" pod nim i połączeniem ze ściankami. Mam na taką konstrukcję 38mm. Chciałem użyć jakichś metalowych kątowników przymocowanych do ścianek (między szufladą, a ścianką jest 10mm przestrzeni do wykorzystania) i zamontowaniu na nich dodatkowej, dopasowanej płyty pod blatem albo jakichś metalowych belek, które będą wspierać blat.


Uważam że to będzie jedyne najrozsądniejsze rozwiązanie. Natomiast w tym przypadku bał bym się kolejnego problemu -> czy przy dodatkowym stelażu wzmacniającym blat, dodatkowej płycie stanowiącej blat, oraz akwarium około 100kg to czy oryginalne liche ścianki IKEOWE oraz te słupki z 10 mm płyty wytrzymają...

Avatar użytkownika

Matrial
Aktywny użytkownik
 
Posty: 704
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

U mnie na 3 szufladowej komodzie Malm stoi 75x35x40. Na górę położyłem jeszcze jeden blat. Wystaje on 10 mm z tyłu akwarium i nachodzi na dodatkową płytę którą zwiazałem całą konstrukcję, żeby nie nie rozjechała. Złapane wkrętami, przymocowane kątownikami.
Szczeliny między blatami z tyłu i z boków zabeczpieczone silikonem. Szuflady to odrazu Ci mówie, krawędzie wewnątrz też zabezpiecz fugą z silikonu, bo kilka kropel i MDF odrazu wciąga. Ja żeby przenieść część cieżaru na tył dodałem wsporniki do pólki.

Pomimo tego środek z przodu został bez oparcia, ugięcie było widoczne. Konieczna gruba gąbka pod akwa która zlikiwduje ewentualne ugięcie.

Tak jak kolega napisał dodanie 2 szyn może zapobiec ugięciu blatu. Natomiast poziomym listwom między szufladmi nie ufaj. Ja je spiąłem kątownikami ale one nie przenoszą żadnych naprężęń, to znaczy w przypadku rozjechania szafki jej nie uratują.
Natomiast można za nimi ukryć jakiś profil metalowy. Ja uważam, że szafka jeśli będzie stać prosto i będzie posiągana kątownikami i płytą nie ma prawa się rozjechać.

Malm z szufladami funkcjonował około roku i nawet dociążony przez akwarium kilka razy przesuwałem. Konstrukcja jest sztywna. Ugięcie było lekkie ale widoczne.

U mnie ze względu na dziecko, przy restarcie pozbyłem się szuflad, wsadziłem wszystko do środka a przód blatu wsparłem deską. Miałem dość tego ugięcia i szprzętu na wierzchu.

Jeśli chcesz mogę wrzucić zdjęcia wzmocnień.

Avatar użytkownika

Pum4
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył: 08 gru 2016, 01:51

Jeżeli możesz, to bardzo proszę. Wstaw lub wyślij mi tak dużo zdjęć Twojej konstrukcji ile możesz.
Dzięki.

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

Duzo nie bede pisal bo w wiekszosci bym sie powtorzyl, zdjecia robione ipadem wiec sa marnej jakosci.
Załączniki
IMG_0108.JPG
Bok
(911.57 KiB) Pobrane 10349 razy
IMG_0109.JPG
Srodek
(867.8 KiB) Pobrane 10349 razy
IMG_0110.JPG
Tyl
(957.05 KiB) Pobrane 10349 razy

Avatar użytkownika

Pum4
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył: 08 gru 2016, 01:51

Dzięki za zdjęcia. Kilka rzeczy mi to pomogło sobie wyobrazić lepiej niż z opisu.

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

Miałem tą komodę kiedyś, wygieła się od kwiatka, Ona nie jest stabilna wymaga przykręcenia do ściany. Za słaba, krucha jest ta płyta z której ją zrobiono, aby mocować do niej jakiekolwiek wsporniki. Ja na Twoim miejscu obudowałbym ją z boków i z góry dociętym na wymiar blatem kuchennym 38mm w pasującym kolorze. Od tyłu usztywnił dwoma poprzeczkami (albo całą płytą) pośrodku i na dole, a blat górny przykręcił na kątowniki do ściany. I wtedy śpisz spokojnie.

Avatar użytkownika

Robi68
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył: 01 sty 2016, 15:11

Aż taka delikatna nie jest... miałem akwarium 80cm przez rok na szafce BESTA, właściwie na dwóch szafkach z czego dolna podpierała zbiornik tylko na szerokości 60cm. I nic się nie stało.
Teraz na malm stoi również 80cm, A w nim 15kg lawy, podłoże...
Nic się nie dzieje niepokojącego. Jednak dla spokojnego snu warto wzmocnić plecy i zabezpieczyć dodatkowo przed wilgocią.krzysiek_knicz
Poznaje temat
 
Posty: 101
Dołączył: 14 lip 2010, 12:44

Nie masz w niej żadnych wzmocnień? Tylko wersja "fabryczna"? Nic się nie wygina, nie chwieje?

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

Zostawienie wersji fabrycznej byloby bardzo nierozsadne.

Avatar użytkownika

Pum4
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył: 08 gru 2016, 01:51

Moim zdaniem nie ma co kombinować z wzmacnianiem Malm, to jest b.wysoka komoda, otwórz wszystkie szuflady na raz i zobacz jak jest niestabilna jest, a jak jeszcze dołożysz akwarium ponad 120kg to nie ma prawa wytrzymać. Jak zrobisz obudowę jak wspomniałem wyżej, to dodatkowo będziesz miał możliwość wysunięcia całej komody i odkurzenia co jakiś czas.
Załączniki
komoda z obudowa.png
(12.49 KiB) Pobrane 6577 razy

Avatar użytkownika

Robi68
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył: 01 sty 2016, 15:11

Podoba mi się ten pomysł. Prosty i jak napisałeś bez kombinowania.
Tylko, że ja mam w pokoju też inne meble z serii i trudno będzie znaleźć odpowiedni materiał w takim samym kolorze/wzorze jak te meble. Będzie się odróżniać, a tego moja ukochana nie zniesie i się nie zgodzi. Bo chyba jasne jest, że nie zabieram się za to, bo nie mam nic lepszego do roboty :). Kobieta nie chce i nic nie poradzisz. Gdyby to tylko ode mnie zależało... rozmarzyłem się przez chwilę :) ... to bym wywalił te szuflady albo najlepiej kupił coś gotowego, czyli zrobiłbym tak żeby się nie narobić :)

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

Sprawdź blaty z IKEI oni mają takie same laminaty na wielu seriach, może akurat coś podpasuje.

Avatar użytkownika

Robi68
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył: 01 sty 2016, 15:11

Rozmontuj tą szafkę co masz.
Z szuflad zdejmij fronty, elementów które są pomiędzy szufladami i fronty zmontuj w całość: tak żeby wyglądało to jak front szafki z zamkniętymi szufladami, dodaj zawiasy - to będą drzwiczki do szafki. Szafkę wzmocnij wewnątrz w dowolny sposób.
Będziesz miał szafkę z drzwiczkami zamiast szuflad.
Wygląd się nie zmieni, wzmocnisz dowolnymi elementami, będzie bardziej praktycznie do akwarium i kubełek się zmieści :wink:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika

astar
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

astar napisał(a):Rozmontuj tą szafkę co masz.
Z szuflad zdejmij fronty, elementów które są pomiędzy szufladami i fronty zmontuj w całość: tak żeby wyglądało to jak front szafki z zamkniętymi szufladami, dodaj zawiasy - to będą drzwiczki do szafki. Szafkę wzmocnij wewnątrz w dowolny sposób.
Będziesz miał szafkę z drzwiczkami zamiast szuflad.
Wygląd się nie zmieni, wzmocnisz dowolnymi elementami, będzie bardziej praktycznie do akwarium i kubełek się zmieści :wink:

. Tylko na tej komodzie :cry: i koniecznie z szufladami.


Czytamy kolego, czytamy :)

Avatar użytkownika

Rfck
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4994
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Podsumowując...

Góra.
Na obecny blat pójdzie nowy. Myślę, że około 18mm grubości. (Jeżeli uważacie, ze powinien być grubszy, to napiszcie.) Pod blatem metalowe kątowniki łączące boki i blat oraz metalowe belki lub szyny pod blatem w celu jego usztywnienia.

Tył.
Dodam płytę 12mm lub 18mm i przymocuję ją do boków i blatu czymś takim jak na zdjęciu poniżej. Dodam również metalowy, długi kątownik lub szynę aby połączyć mocniej tył i blat.

Przód.
Za listwami wstawię drewniane belki łączące mocniej ze sobą boki. W dwóch miejscach - na górze i na środku.

Spód.
Drewniany stelaż łączący boki, przód i tył. Być może wstawię również płytę pod komodę ale to nie jest jeszcze pewne.

Boki.
Jak wynika z powyższych opisów. Będą kątowniki na górze, belki drewniane łączące boki na środku i na górze oraz drewniany stelaż na dole.

Chyba powinno wystarczyć?
Załączniki
s-l1600.jpg
(264.05 KiB) Pobrane 9733 razy

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

To będzie najpancerniejsza szafka malm na swiecie :D
Spod
z tym stelazem a w szczegolnosci plyta to juz chyba przesada. Jak juz to zlap ta listwe z tylu katownikami, a za dolna listwa ukryj jakis profil zeby zwiazac konstrukcje.

Avatar użytkownika

Pum4
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył: 08 gru 2016, 01:51

Jak już się upierasz przy dziwnych modyfikacjach, to przynajmniej przymocuj to wszystko i to mocno do ściany.

Avatar użytkownika

Robi68
Zainteresowany tematem
 
Posty: 243
Dołączył: 01 sty 2016, 15:11

woronov napisał(a):Chyba powinno wystarczyć?


Będzie ok.

Jedyna uwaga: ja myślałem o kątownikach łączących dwa przeciwległe boki, czyli takie idące wzdłuż całego blatu od jednego boku do drugiego.

Jednak te które pokazałeś na zdjęciach wraz z dodatkowym blatem, "plecami" jak pisałem wcześniej, wzmocnieniami w postaci belek wzdłużnych od strony szuflad, oraz spodem na drewnianym stelażu, to równie dobre rozwiązanie które powinno dać pewność udźwigu i stabilności szafki.


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Pum4 napisał(a):To będzie najpancerniejsza szafka malm na swiecie :D
Spod
z tym stelazem a w szczegolnosci plyta to juz chyba przesada. Jak juz to zlap ta listwe z tylu katownikami, a za dolna listwa ukryj jakis profil zeby zwiazac konstrukcje.


Może i masz rację :)
Zobaczymy jak to wyjdzie "w praniu". W tej chwili zabieram się za gromadzenie materiałów.

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

IMHO ważne żeby blat z tyłu zachodził na scianke wzmacniającą, która powinna być tej samej długości co boczne. Dzięki temu 1XXkg akwarium rozłoży się na 3 ścianki.
Tak to widzę i mniej wiecej tak mam z tą różnicą że zamiast poprzecznych szyn, mam pionową deskę z przodu (bo wywaliłem szuflady).
Załączniki
malm komoda.png
(45.44 KiB) Pobrane 7912 razy

Avatar użytkownika

Pum4
Poznaje temat
 
Posty: 50
Dołączył: 08 gru 2016, 01:51

Pum4 napisał(a):...
Tak to widzę...


To mniej więcej tak samo jak ja :wink:
Niestety muszę sobie jakoś inaczej poradzić z tylną płytą, szuflady muszą zostać.

Avatar użytkownika

woronov
Poznaje temat
 
Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: ColchesterPowiązane tematy
 • Akwarium a drgania

  Witam! Po wielu latach chcę wrócić do akwarystyki ale męczy mnie jeden temat. Mieszkam blisko szosy gdzie czasami przejeżdża dociążony TIR który po najechaniu na studzienkę powoduje powstanie drgań p...

  Wyświetlenia: 1048 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

 • Akwarium tarliskowe + dla mlodych na jednym obiegu.

  Siemka, jako że tra mi się palety [emoji847], pomyślałem że może bym spróbował. Mam akwarium 120x50x50 z szybą na środku, czyli 2x 60x50x50. I teraz jak je połączyć by były w jednym obiegu np na jedn...

  Wyświetlenia: 986 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

 • Klejone akwarium u szklarza.

  Witam. Zleciłem znajomemu szklarzowi u mnie w mieście (jest tylko jeden) sklejenie akwarium 80x35x40 z opti z przezroczystym silikonem. Byłem u niego dzisiaj zobaczyć jak wygląda takie klejenie i zoba...

  Wyświetlenia: 812 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • Budowa domu z akwarium 1800l+

  Witam szanowne grono tego forum. Jako że to mój pierwszy post więc się przedstawię. Jestem Mirosław i mieszkam w Radomiu. Pierwsze rybki do domu przyniosłem w wieku 13 lat w słoiku po ogórkach kiszon...

  Wyświetlenia: 7272 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

 • Uszkodzony górny róg akwarium

  Podczas zmiany aranżacji akwarium nieopacznie uderzyłem w róg kamieniem od góry. W rezultacie na rogu powstało pęknięcie - 3-4mm grubości od rogu na przedniej szybie. Długość (wysokość) uszczerbku to ...

  Wyświetlenia: 723 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Uruchomiono zadanie harmonogramu