Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Zakładanie akwarium


Tetra - filmowy cykl edukacyjnyPomoc w konfiguracji zestawu akwariowego. Pytania techniczne początkujących. + nowy temat
Rozpoczynamy nowy cykl edukacyjny z marką Tetra, którego celem jest promocja akwarystyki i pomoc w założeniu i pielęgnacji akwarium osobom poczatkujących.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego materiału wideo.


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3859
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Pod materiałem wideo pojawił się już pierwszy komentarz (standardowy w takim przypadku - dotyczący tematu rzeki, czyli trzymania bojowników w kuli).

Tak, temat stary jak świat i kwestia w przypadku której żaden producent nie zmienił swojej oferty od ponad 30 lat i nigdy nie zmieni jak długo będzie popyt na tego typu zbiorniki.
Nie jest tego w stanie zmienić nawet tak duży i znany Serwis jak roslinyakwariowe.pl, który każdego dnia promuje akwarystykę roślinną, w której dbamy o rozwój żywych roślin.

Można wałkować temat tysiące razy a i tak w sklepach pojawiają się osoby, które chcą bojownika w kuli i nie chcą się przekonać do akwarium z prawdziwego zdarzenia.

Komentarz Youtubera:

Materiał do zaorania po "propozycji" dwu litrowej kuli.
Tetra - byle sprzedać.


Odpowiedź redakcji:
Niestety forma wypowiedzi nie stwarza podstaw do sensownej merytorycznej dyskusji, postaramy się jednak do niej odnieść ponieważ nasze stanowisko w tej kwestii jest niezmiennie od lat.

Warto obejrzeć cały materiał ze zrozumieniem aby nie wyciągać wniosków na podstawie jednej propozycji.

Z największych producentów jedynie Tetra posiada rzeczywiste zaplecze badawcze, które pozwoliło stworzyć preparaty umożliwiające trzymanie bojownika w takim naczyniu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/ ... arium.html

Niemniej jednak Serwis roslinyakwariowe.pl odradza trzymanie żywych zwierząt w zbiornikach o pojemności poniżej 20l i warunkiem jest zbiornik prostokątny z możliwością instalacji wydajnego filtra zewnętrznego, oświetlenia i żywych roślin (co naturalnie spotyka się z 99% krytyką z uwagi na rosnący koszt takiego zestawu dla początkującego akwarysty).

Pamiętajmy iż niemal każdy zaczynał od słoika/kuli i jeśli załapał bakcyla akwarystycznego wymieniał zbiornik na większe akwarium z prawdziwego zdarzenia. Reszta rezygnuje już na początku przygody z tym fascynującym hobby.

KAŻDY producent akwarystyczny ma w ofercie kule, wyłącznie od sprzedawcy zależy to czy zaproponuje do niej rybę czy zachęci do stworzenia aranżacji Wabi-Kusa, której piękne przykłady można znaleźć na naszej stronie internetowej:

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... zacji.html
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... -kusa.html
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... -kusa.html
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Kolejny komentarz Youtubera:

Masakra, kule nadają się do trzymania bojowników? Welonka wymaga tylko 20L? Jeśli takie poradniki mają pomagać początkującym to ja dziękuje.


Odpowiedź redakcji:

Tomku obejrzyj film z uwagą.

Prowadzący wyraźnie mówi iż złote rybki są często wybieranym gatunkiem przez początkujących akwarystów oraz, że "hodujemy je w akwariach powyżej 20l wyposażonych w wydajny system filtracji".

Niestety 99% sklepów sprzedaje welony w kulach jako pierwsze akwarium w domu.

Zapraszamy Cię do dyskusji w wątku poświęconym akwariom z welonami:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 50439.html

Obejrzałem cały film dokładnie i cały czas sądzę, że informacje zawarte w filmie wprowadzają w błąd. Przecież trzymanie bojownika w dwu litrowym akwarium to męczarnia dla ryby. A co do welonów to dorastają one do niezłych rozmiarów, o ile są trzymane w odpowiednio przystosowanych zbiornikach, nawet jeśli filtracja będzie bardzo wydajna to welon w 20l odpada, nawet 60l to mało, ryba po prostu skarłowacieje i nie dorośnie do rozmiarów jakie powinna mieć zdrowa ryba.


Zgadza się - taka jest smutna prawda.

Tylko popatrz na sprawę z punktu widzenia dziecka, początkującego adepta akwarystyki - jaka jest szansa na to, że namówi rodziców na zbiornik 150l z porządną filtracją?

Zwykle ścieżka każdego akwarysty zaczyna się od czegoś miniaturowego (niestety) i dopiero gdy taki młody adept załapie bakcyla ma szanse namówić rodziców na coś większego.

Warto też spojrzeć na to z punktu widzenia rodzica:

Każdy rozsądny rodzic powie: "jeśli będziesz o to dbał i nie rzucisz w kąt po miesiącu to kupimy Ci większe i zainwestujemy".

Rodzic musiałby być akwarystą lub przyrodnikiem z wykształcenia lub zamiłowania aby mieć wrażliwość na aspekty takie jak wymagania życiowe ryb, pojemność zbiornika i minimalne aspekty techniczne akwarium.

99% zwykłych rodziców woli kupić dziecku grę na konsolę za 99zł niż zainwestować kilkaset złotych w akwarium, które może okazać się chwilową fanaberią.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Jeszcze jedna standardowa wypowiedź (czy tylko ja mam wrażenie, że pokazywana kula 2l jest jedynym co oglądający wynoszą z całego filmu?).


Komentarz Youtubera:

Bojownik w 2l?! Podmiana wody 2 razy do roku?! Ciekawe kto dopuścił taki film do wydania.. Porażka!


Odpowiedź redakcji:

Porażka oznacza niepowodzenie,
niemniej jednak Tetra stworzyła preparat na bazie wyselekcjonowanych laboratoryjnie szczepów bakterii, które pozwalają w sposób naturalny redukować szkodliwe metabolity ryb.

To nie mrzonki, lecz efekt badań i testów, które potwierdzają skuteczność preparatu.

Serwis roslinyakwariowe.pl zaleca jednak minimum cotygodniową podmianę wody, w naszej krakowskiej galerii podmieniamy wodę 2x w tygodniu za pomocą zapasów zgromadzonych w wyniku pracy wydajnego filtra odwróconej osmozy.

Niestety nie każdy w domowych warunkach może pozwolić sobie na instalację takiego systemu i zapewne dla takich osób dedykowany jest preparat Tetra. Szczególnie iż większość osób, które kupuje bezmyślnie kule podmienia całą wodę raz na kilka miesięcy - zwykle dopiero wtedy gdy nie widać już ryby.

Prosimy o zapoznanie się z pozostałymi komentarzami przez zabraniem głosu aby nie dublować sensu wypowiedzi.

Zapraszamy także do dyskusji w specjalnie przygotowanym do tego celu Forum Dyskusyjnym:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65112.html

Oczywiście dyskutujemy wyłącznie na poziomie i za pomocą konkretnych, rzeczowych argumentów.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Cyt: ......"Pamiętajmy iż niemal każdy zaczynał od słoika/kuli i jeśli załapał bakcyla akwarystycznego wymieniał zbiornik na większe akwarium z prawdziwego zdarzenia."....

Piotrze,jestem jedną z tych osób,które tak zaczynały....po zbiciu kuli podczas mycia (wyślizgnęła mi się z rąk) kupiłem większe akwarium dla Bojka (wiadomo,na super duże nie było mnie stać)!. ;) .To było ponad 20 lat temu.

Z czasem było już coraz lepiej...... :D

Co do preparatu o nazwie Easy Balance - używałem przez jakiś czas.
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz


Avatar użytkownika

tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

tomaszsu75 napisał(a):Cyt: ......"Pamiętajmy iż niemal każdy zaczynał od słoika/kuli i jeśli załapał bakcyla akwarystycznego wymieniał zbiornik na większe akwarium z prawdziwego zdarzenia."....

Piotrze,jestem jedną z tych osób,które tak zaczynały....po zbiciu kuli podczas mycia (wyślizgnęła mi się z rąk) kupiłem większe akwarium dla Bojka (wiadomo,na super duże nie było mnie stać)!. ;)

Z czasem było już coraz lepiej...... :D


Jasne, prawie każdy tak zaczynał.

Ja również - od małego słoika z gupikami, które szybko zmieniło się w 40l akwarium.
Wszystko dzięki moim Rodzicom, którzy pielęgnowali za mnie akwarium mimo tego, że szybko mi się znudziło i jak każde normalne dziecko wolałem o wiele bardziej atrakcyjne klocki LEGO.
Zamiłowania do przyrody trzeba się nauczyć i załapać bakcyla, jeśli ktoś nie wyssał tego z mlekiem matki to nie będzie od razu "alfą i omegą", chyba że w domu od zawsze były zwierzęta lub rodzice są przyrodnikami lub prowadzają gospodarstwo gdzie ma się kontakt ze zwierzakami. (BTW co drugie dziecko z dużego miasta nie widziało na żywe oczy krowy).

Możemy zaklinać rzeczywistość i robić z siebie poprawnych politycznie akwarystów, ale rzeczywistości nie oszukamy.

Tym bardziej, że nie sztuką jest napisać "ale porażka, bojownik w 2l", tylko pokazać co można w takich akwariach zrobić by to miało ręce i nogi tak jak my to robimy poprzez pełny cykl artykułów nt. Wabi-Kusa opracowany i udostępniony całkowicie za darmo.

Szkoda, że komentatorzy nie czynią podobnie
tylko ograniczają się do pustych słów dezaprobaty, które prowadzą do...niczego.

Przypomina mi to trochę wklejanie zdjęć psów ze schronisk na portalach społecznościowych. Wszyscy usprawiedliwiamy się przed innymi i samym sobą udając, że wklejone zdjęcie wpłynie jakkolwiek na poprawę losów tych zwierząt.
A nie wpłynie w ogóle, to tylko zdjęcie, które zniknie za parę sekund w morzu innych.
A my przez chwilę będziemy tacy fajni.

Mało kto pobiegnie z workiem karmy do schroniska by ratować głodne i chore pieski.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Amonhell napisał(a):Pierwsze 3 min nie są złe, jednak cała reszta jest delikatnie mówiąc nieprofesjonalna. Ot niby poważny serwis akwarystyczny, a tu takie coś...


Wydaje nam się, że tego typu wypowiedz w kontekście ponad 3000 opublikowanych fachowych artykułów jest trochę na wyrost, nieprawdaż?

Wolałbym jednak aby dyskusja opierała się na konkretach i rzeczowych argumentach, jeśli ma być dodatkiem edukacyjnym korygującym komercyjne aspekty filmu.

Zapraszam do dyskusji.

p.s. Niebawem każdy z dyskutantów będzie mógł się wykazać swoją troską o bojowniki w kuli. Sami jesteśmy ciekawi wyników tego eksperymentu. Zapraszamy do udziału!
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Statystyki tego filmu to można powiedzieć na ostro. 50 wyświetleń i 8 na minus. Trochę to smutne biorąc pod uwagę, że firma ta ma naprawdę spory wkład w akwarystykę. Osobiście bardzo cenię Tetrę mam sporo rzeczy tej firmy i jestem z nich zadowolony. Ciężko odnieść mi się do takiego filmu bo film ten nijak ma się do tego co firma tak naprawdę daje akwarystyce.
O ile początek filmu jest całkiem sensowny bo merytorycznie wnosi sporo podpowiedzi. To reszta filmu to reklamówka. Najbardziej w całym tym filmie uśmiech na mej twarzy rysuje pewność pana z tego filmu co do ( Zapytajcie się sprzedawcy ).
Chłop raczej nie był w Gdyńskiej sieci ZOO :mrgreen: i raczej nie nawiązywał próby uzyskania porady.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5255
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

weder - taki miał scenariusz i tego się trzymał. :)

Przyznaję,że pierwsze zakupy robiłem w pewnej ala sieciówce (2 oddziały) a doświadczenie personelu było znikome.

Dopiero poznanie Michała (a wcześniej jego ojca) zaowocowało dużą wiedzą na temat akwarystyki - i ta znajomość pozostała do dziś (robię zakupy już od ponad 20 lat) i nie zamieniłbym jego sklepu na inny,czyt. "sieciowy".Czuję się jak w domu.... 8)
Ostatnio edytowano 03 sie 2015, 21:55 przez tomaszsu75, łącznie edytowano 2 razy
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz


Avatar użytkownika

tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Generalnie fajnie, że coś się rusza w tym temacie, tylko trochę wstyd, że firma o niemieckich korzeniach przygotowuje filmy poradnikowe w języku polskim i stara się coś działać na polskim podwórku a nasze rodzime firmy mają nas w głębokim poważaniu i tylko odcinają kupony od popularności wypracowanej rękami właścicieli małych hobbystycznych sklepów zoologicznych.

Jak na pierwszy raz i tak chyba jest nieźle.

Komercyjnemu charakterowi filmów raczej nie ma się co dziwić.
Nie znam na tym Forum nikogo kto prowadzi firmę i wyprodukował by film, który nie promuje sprzedawanych przez niego produktów czy usług a jedynie szerzy poradnictwo non-profit.

Chyba, że jest taki zakręcony na punkcie roślin jak my :)Dzięki temu filmowi drastyczna wzrosła jakość aranżacji prezentowanych na Forum :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Zanim pojawiłem się na forum naoglądałem się Waszych filmów na YT (najbardziej mi się spodobał ten z wizyty w domu Takashiego Amano).

Owocem tego był mój pierwszy roślinny na podłożu aktywnym,CO2,nawozami i dobrym oświetleniem (zbiornik 76l. 2x24W).Film zaprezentowany wyżej nauczył mnie jak ciąć rośliny łodygowe (nie miałem żadnego doświadczenia w tym zakresie).Nie było szczególnie wyszukanej aranżacji,tylko posadzone od tak różne gatunki roślin,które z czasem były zastępowane przez inne (trwało to ok. 2 lat).W ostatecznej wersji zbiornik prezentował się tak jak na zdjęciu poniżej.
Załączniki
NA040.JPG
Rośliny zostały później wykorzystane w większym zbiorniku
Ostatnio edytowano 03 sie 2015, 22:13 przez tomaszsu75, łącznie edytowano 1 raz
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz


Avatar użytkownika

tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Jak dla mnie inicjatywa na plus jednak wykonanie mocno średnie. Trzeba zrozumieć że adresatem nie są hobbiści i profesjonaliści których na tym forum nie brakuje a głównie dzieci oraz początkujący akwaryści.
Podejrzewam, że większość z nas zaczynała właśnie od kuli tudzież od przerybionego do granic możliwości 50 litrowego akwarium.
Uważam jednak, że firma z takim zapleczem i doświadczeniem powinna podejść do tematu bardziej profesjonalnie.Evanthas
Stały bywalec
 
Posty: 373
Dołączył: 04 wrz 2014, 21:05

Evanthas napisał(a):Jak dla mnie inicjatywa na plus jednak wykonanie mocno średnie. Trzeba zrozumieć że adresatem nie są hobbiści i profesjonaliści których na tym forum nie brakuje a głównie dzieci oraz początkujący akwaryści.


Zgadza się, jest to też zaznaczone w opisie filmu aby nie wzbudzać wątpliwości.

Evanthas napisał(a):Podejrzewam, że większość z nas zaczynała właśnie od kuli tudzież od przerybionego do granic możliwości 50 litrowego akwarium.
Uważam jednak, że firma z takim zapleczem i doświadczeniem powinna podejść do tematu bardziej profesjonalnie.


Cóż na to nie mamy wpływu.
Musielibyśmy zrobić zrzutę i wyprodukować taki film we własnym zakresie dostępny dla wszystkich i bez reklam, ale patrząc na inicjatywy na przykładzie konkursów czy bazy roślin - kiepsko to widzę.

Na youtube jest sporo filmów, wiele to wiedza z naszego forum w formie mówionej.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Dodawanie komentarzy do tego filmu jest wyłączone. No i koniec wylewania żali.
Z ciekawości sprawdziłem sobie co osoby komentujące pokazały na YT odnośnie akwarystyki. Filmów było sporo tylko żadnego o tematyce akwarystycznej.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5255
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Akurat reklamy mi nie przeszkadzają. To oczywiste że jeśli firma podejmuje się realizacji takiego "poradnika" to zrobi to reklamując swoje produkty (Nikt nie pracuje za darmo a filmy się same nie kręcą). Nie ma w tym nic dziwnego. Dziwi tylko lekki brak profesjonalizmu. Jeśli podjęli się już takiego projektu to powinni zrobić to chociaż trochę mniej "kiczowato".
Co do tego, że serwis roślinyakwariowe jest skarbnicą wiedzy nie ma najmniejszych wątpliwości. Zaryzykuje nawet stwierdzenie, że wiedzie prym wśród serwisów poświęconych akwarystyce nie tylko ze względu na ogrom informacji, doświadczonych użytkowników z pasją ale również dzięki temu, że jest funkcjonalny oraz prowadzony profesjonalnie. Takie właśnie powinny być poradniki firmy tetra, szczególnie te które sygnowane są Waszą marką.Evanthas
Stały bywalec
 
Posty: 373
Dołączył: 04 wrz 2014, 21:05

Piotr napisał(a):
Z największych producentów jedynie Tetra posiada rzeczywiste zaplecze badawcze, które pozwoliło stworzyć preparaty umożliwiające trzymanie bojownika w takim naczyniu.
Zestaw młodego chemika? :) Uczepiając się tej małej, komercyjnej kuli, nawet uwzględniając fakt, że ma ona teoretycznie być tylko czynnikiem powodującym głebsze zainteresowanie akwarystyką, to nie potrafię wyobrazić sobię dziecka, które używa całej linii produktów Tetry, żeby z 2 litrów i sztucznych roślin utrzymać warunki zbliżone do optymalnych, nie mówiąć już o kosztach samych preparatów.

I żeby nie było, szanuje portal roślinyakwariowe, tylko poprostu Tetra dała troche ciała, wydając filmik ala instruktażowy z mocnym podtekstem komercyjnym.

Chociaż oczywiśćie reszta materiału jest znośna i dla początkującego akwarysty na pewno przydatna.
pozdr.! :)OneBlood
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył: 05 maja 2014, 17:46
Miasto: Poznań

Niebawem kolejne części, może urodzi się z tego coś fajnego.
Na pewno nasze uwagi przysłużą się jak nie Tetrze to innym firmom, które zechcą przygotować materiały filmowe.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Zapraszam do obejrzenia kolejnej części:

mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Całkiem przyzwoity asortyment. Startowałem kilka razy z tetrą nowy zbiornik i zawsz było ok . Ale te test 6 w 1 to do mnie nie przemawia.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5255
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Kolejny odcinek:

mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/KrakówOczywiście sztucznie barwione żwirki kategorycznie odradzamy.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Czy ten pan sadził tą parvule w wacie. Czy przewidziało mi się.

Avatar użytkownika

kelebrian
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył: 22 kwi 2015, 19:48

kelebrian napisał(a):Czy ten pan sadził tą parvule w wacie. Czy przewidziało mi się.


Niestety tak.

Tutaj jest prawidłowo pokazane sadzenie roślin w akwarium:Zwróćcie uwagę, że sam film prezentujący sadzenie roślin jest prawie tak samo długi co poradnik zaprezentowany powyżej. Przygotowanie kompletnej instrukcji video to materiał na sequel "Titanica" :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Kolejny odcinek:

mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10897
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Dobrze że wrzuciłeś jak robi się to prawidłowo. Kurczę naprawdę nie chcę się czepiać, ale wiele osób nie zajrzy tu na forum. Tylko właśnie taki film będzie dla nich podpowiedzią jak sadzić rośliny. Pewnie taka seria też nie mało ich kosztowała mogli lepiej się przyłożyć.

Avatar użytkownika

kelebrian
Poznaje temat
 
Posty: 127
Dołączył: 22 kwi 2015, 19:48Powiązane tematy
  • Tetra 60L jaki filtr zewnętrzny oraz oświetlenie rozbudowa/m

    Na początku jako nowy na forum chciałbym się przywitać i coś tam skrobnąć o moich doświadczeniach z akwa. Akwarium miałem w podstawówce w latach 90tych, 120L, pompka skalar, oświetlenie 4 zwykle żaró...

    Wyświetlenia: 282 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Cykl nie rusza ?

    Doradzi ktoś, parametry (krople JBL) coś stoją w miejscu. Kostka 60l, żwirek czarny 2-3, substrat aquael podżwirowy, rośliny, jedna podmiana od startu 30%, bakterie tropica plus dorzuciłem wołowiny. A...

    Wyświetlenia: 1223 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.