Strona główna

Szafka pod akwarium - prośba o Wasze porady

08 lut 2019, 20:34

Witajcie.
Od dłuższego czasu śledzę i czytam forum - ta skarbnica wiedzy pozwoliła mi wrócić po latach do akwarystyki w taki sposób, że żyjątka w moim małym zbiorniku mogą czuć się w miarę komfortowo, a samo hobby sprawia mi (i dziecku) więcej satysfakcji niż problemów.
Przyszedł jednak czas na zmianę baniaka na większy - 25l z krewetkami Red Cherry i kilkoma gupikami pora zastąpić... no właśnie i tu pojawił się problem, który muszę opisać, stąd (w końcu) zarejestrowałem się na forum. Moje plany co do nowego akwarium są już dosyć mocno skonkretyzowane - chcę postawić zmodyfikowanego LT na ziemi ogrodowej i czarnym żwirku kwarcowym 2-3mm, dużo roślin o niskich, ew. średnich wymaganiach (ale nie totalna dżunga), woda kranowa czyli u mnie pH 7,6-8, GH 12-16, KH 6-8,, filtr wewnętrzny Aquael Turbo (na kaskadę czy kubełek nie ma szans, takie ustalenia rodzinne, że woda ma być w akwarium a nie poza nim hehe), światło stosunkowo słabe z LEDów w pokrywie (pokrywa to także ustalenia rodzinne - to coś ma być odizolowane od reszty domu ;)), w obsadzie para/harem prętnika karłowatego, ławica razbor espei/hengela/klinowych albo zamiast razbor dalsza hodowla gupików, bo dzieciak już się przywiązał do kolorowych rybek), może zbrojnik zwyczajny na dno oraz na pewno krewetki RC, które w gąszczu roślin nadal powinny sobie radzić, do tego ampularia, świderki i pewnie jakieś zatoczki na gapę.
Pozostała mi jedna kwestia do rozwiązania - mianowicie wielkość akwarium. Pierwszym wyborem było 112l (80x35x40), nabrałem jednak wątpliwości czy szafka przewidziana pod zbiornik wytrzyma ciężar pewnie ze 150 kg jak nic. Jest to mebel z Black Red White, seria Mezo, ma ciutkę ponad 100 cm szerokosci, zrobiony z płyt wiórowych 18mm, blat grubszy, bo 24mm, tył to oczywiście dykta ze 3mm czyli nic, po środku jest pionowy wspornik (wnętrze szafki jest dzielone na 2 częsci). Myślę, że więcej pokazują zdjęcia. Mogę nieco wzmocnić szafkę, poprzez przykręcenie wewnątrz kątowników między bokami i blatem albo wspornikiem a blatem, ewentualnie jakoś usztywnić plecy, ale tylko od wewnętrz, bez wymiany tej dykty na płytę osb - niestety komoda tak stoi, że wchodząc do pokoju widać jej tył i nie może być on ani zbyt gruby ani brzydki, tego ruszać nie mogę... Poza tym na pewno nabiję więcej plastikowych podkładek na miejsce styku komody z podłogą, bo obecnie de facto cały ciężar mebla opiera się na 4 podkładkach. Niestety nie jestem typem majsterkowicza, więc nie chcę się porywać na duże modyfikacje szafki - bliżej mi do "Sąsiadów" niż do Adama Słodowego czy MacGyvera.
Stąd moje obawy czy mebel wytrzyma baniak 112l i to pojawia się alternatywa w postaci akwarium 63l (60x30x35), które chyba bez wzmocnień powinno stać bezpiecznie (chyba że się mylę). Wiadomo, większy zbiornik to większa stabilność parametrów i większe możliwości aranżacji i obsady, ale nie mam też takiej manii, żeby iść w możliwie największe akwarium. Aaaaale się rozpisałem :)
Proszę o Wasze porady, opinie, dobre słowo :)
Linki do zdjęć komody:
https://zapodaj.net/fff7643e41b4e.jpg.html
https://zapodaj.net/76e5d8e2dd3cb.jpg.html
https://zapodaj.net/9983f0247a70c.jpg.html
https://zapodaj.net/62947afd01864.jpg.html
https://zapodaj.net/fcafef2bff379.jpg.html
PS. Tymi samymi wątpliwościami i prośbą o pomoc podzieliłem się na innym forum, nie mniej jednak co dwie głowy (dwa fora? :D ) to nie jedna, więc liczę na Waszą wiedzę, doświadczenie i chęć pomocy :) Dzięki!

Re: Szafka pod akwarium - prośba o Wasze porady

08 lut 2019, 21:31

Ja bym dak jedna noge na srodku i wszystko powinno być ok

Re: Szafka pod akwarium - prośba o Wasze porady

08 lut 2019, 21:56

Jak widzę na czym stawiają akwaria anglosasi, to mam wrażenie, że jesteśmy przewrażliwieni na tym punkcie:
https://i.pinimg.com/564x/02/ff/88/02ff ... 813742.jpg

Ech, mnie szafka (a w zasadzie jej brak) uniemożliwia wystartowanie większego baniaczka, bo zbiornik ma nietypowe wymiary :( Sama nie zbuduję a i lokalny stolarz wycenił się zbyt wysoko.
:(

Re: Szafka pod akwarium - prośba o Wasze porady

08 lut 2019, 21:57

Tył plecy mają być przynajmniej z 18mm płyty i to skręcone na konfirmaty. To co masz w zdjęciach w środku taki "krzyż" też bym wywalił i zrobił go z płyty 18 mm. Chociaż sama jedna podpórka da radę.

Nie wiem ile ważysz, ale usiądź na obecnej szafce i pobujaj się na boki jak to wygląda? Obecnie masz komodę na TV lub co innego brak pleców pewnie objawi się tym, że będzie to niestabilne w tym stanie.

Można oczywiście do tego co masz poprzykręcać stalowe kątowniki w środku, gdzie te 4 półki są i sprawdzić jak to się zachowywać będzie pod "ludzkim" ciężarem. Możliwości jest sporo...

Re: Szafka pod akwarium - prośba o Wasze porady

09 lut 2019, 08:44

Jeżeli chodzi o stabilność to nieźle sprawdza się przykręcenie szafki do ściany. Ale trzeba sobie zostawić nieco miejsca z tyłu. Do tej szafki którą masz na zdjęciu dokupiłbym nóżki regulowane - 4 po bokach i 2 po środku.

Re: Szafka pod akwarium - prośba o Wasze porady

10 lut 2019, 11:00

Dzięki za podpowiedzi, wzmocnię szafkę od srodka kątownikami lub przykrece trójkątne fragmenty płyty 18mm do rogów oraz kupie regulowane nóżki i podstawię nimi boki i środek. Przy takich wzmocnieniach polecacie iść w ten wiekszy zbiornik (112l)? Co też myslicie o pozostałych pomysłach na moj baniak?

Re: Szafka pod akwarium - prośba o Wasze porady

10 mar 2019, 19:20

Temat do zamknięcia - stanęło na zbiorniku 63l, więc dołożyłem jedynie 2 regulowane nóżki po środku, a na spodzie boków dołożyłem 4 nabijane podkładki-nóżki, żeby rozłożyć ciężar równomiernie; przy okazji wypoziomowałem szafkę. Wszystko stabilne, akwarium zalane, dzięki za pomoc :)
aaaaa bbbb