Witam wszystkich. Po rocznym użytkowaniu kostki 30l typu low tech, postanowiłem przesiąść się na coś większego. Na początek wybrałem "szkło" i szafkę, mój wybór padł na zestaw producenta Aquael typu Glossy 100 wraz z szafką. I teraz mam pewien dylemat odnośnie szafki, ponieważ Aquael ma dostępne dwa rodzaje szafek z końcówką ST i ZD. Różnica oprócz ceny to wysokość szafki oraz użytego materiału. ST ma wysokość 80cm i drzwiczki ze szkła, w przypadku ZD wysokość 73cm i całość pokryta akrylem. Prośba do użytkowników forum którzy posiadają lub posiadali którąś z wymienionych szafek, czy mogli by się podzielić opinią ? Osobiście skłaniał bym się do modelu ST ze względu na wysokość 80cm ale martwi mnie to "szkło", które może powodować łatwe zniszczenie lub uszkodzenie szafki. W modelu ZD obawiam się że te 73cm wysokości to zbyt nisko, co się przełoży na to że zbiornik będzie mniej atrakcyjny w odbiorze.
-

Awen
- Początkujący
-
- Posty: 3
- Dołączył: 23 paź 2020, 19:23
Witam, stałem przed tym samym dylematem miesiąc temu. Patrząc na cenę samej szafki i materiał , postanowiłem kupić samo szkło glossy 120 + szafkę na zamówienie. W tej cenie mamy pełne plecy i blat,podłoga i wzmocnienia płyta 36mm. A wracając do ST , widziałem u znajomego. Drzwi od szafki potrafią wpadać w rezonans od filtra zew. , jak to szkło.
-

jakub0309
- Początkujący
-
- Posty: 3
- Dołączył: 24 paź 2020, 18:02
Miałem 120x40x73 ZD czyli akrylowe fronty. Stało na tym akwarium 120x40x40cm. Zestaw miałem dwa lata - szafka po tym czasie wyglądała jak nowa. Spokojnie zmieścił się ultramax 2000 z grzałka przepływową i prefiltrem, w kolejnej komorze butla CO2 5l. Ważne wymiary zew szafki z zamkniętymi drzwiami to 120x40cm tzn. że jak otworzysz szafkę to akwarium wisi te 2cm - niektórzy boją się takiego rozwiązania ale wg mnie nie ma się czego obawiać. Szafka solidna, a efekt licowania się z akwarium wygląda bardzo dobrze. Podsumowując - szafkę kupiłem za niecałe 800pln nową, niestety wysoki połysk jest w cenie i nie żałuję. Ze zbiornikiem wygląda super elegancko. Polecam.
-

bjoan
- Poznaje temat
-
- Posty: 142
- Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55
Nie wszystkie boki szafki są z mdf jak deklaruje producent. Zastosowana jest także zwykła płyta meblowa. Taka szafka za 800 zł to dowcip stolarza. Do tego te wątłe nóżki...Zdecydowanie lepiej jest zamówić sobie taką szafkę w firmie, która produkuje meble na zamówienie. Dostaniesz lepsze materiały, więcej materiałow, za tą samą cenę.
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 433
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
Fronty i boki są na wysoki połysk reszta mat - i tak ich przy zamkniętej szafce nie widać. Wiem, że ludzie narzekają na grubość płyty itd ale szafka spełniła swoją rolę i tyle. Zamówiłem, za dwa dni stała skręcona i już. Tego nie osiągniesz u wyrobnika. Teraz zamówiłem szafka na stelażu - i gdyby nie decyzja wyboru właśnie stelaża wybrałbym glossy 150x50x73. Nie wiem jak cenowo wyszłaby szafka ale fronty,boki i blat akrylowe do stelaża 150x50x80 to koszt ok 1200 PLN i trzeba poczekać. Niestety design i dobry materiał kosztuje.
-

bjoan
- Poznaje temat
-
- Posty: 142
- Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55
Nie mówiłem o wykończeniu, tylko zastosowanych materiałach. Producent deklaruje 100% płyty mdf, co jest nieprawdą. bjoan napisał(a):Fronty i boki są na wysoki połysk reszta mat - i tak ich przy zamkniętej szafce nie widać. Wiem, że ludzie narzekają na grubość płyty itd ale szafka spełniła swoją rolę i tyle. Zamówiłem, za dwa dni stała skręcona i już. Tego nie osiągniesz u wyrobnika. Teraz zamówiłem szafka na stelażu - i gdyby nie decyzja wyboru właśnie stelaża wybrałbym glossy 150x50x73. Nie wiem jak cenowo wyszłaby szafka ale fronty,boki i blat akrylowe do stelaża 150x50x80 to koszt ok 1200 PLN i trzeba poczekać. Niestety design i dobry materiał kosztuje.
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 433
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
Tu się niestety nie wypowiem bo się nie znam.
-

bjoan
- Poznaje temat
-
- Posty: 142
- Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55
Rozważałem już opcję samo szkło Glossy + szafka na zamówienie. Niestety jak się okazało to nie taka prosta sprawa, co opisze poniżej w kilku zdaniach. Wracając do szafek Aquaela, to oba modele ZD i ST widziałem w "firmowym" sklepie. I miałem takie wrażenie że "szkło" lepiej prezentowało się na ST, ale nie ze względu na szkło użyte w szafce ale na różnice w wysokości, model ST jest wyższy o 7 cm. I zależy mi na opiniach z użytkowania jednego i drugiego modelu. Czy występują jakieś problemy w użytkowaniu itd. Ciekawa uwaga jakub0309 odnośnie modelu ST, że drzwi wpadają w rezonans od filtra, tego nie przewidziałem ze tak może się dziać. Co do szafki na zamówienie to sprawa jest dosyć dziwna. Bo tak jak pisałem wcześniej rozważałem opcję "szkło" z Glossy szafka na zamówienie. Mieszkam w Białymstoku i obdzwoniłem kilkanaście firm które wykonują meble na wymiar itp. I okazało się że te firmy nie są zainteresowane wykonaniem takiej szafki, przypuszczam że nie chcą zajmować się przysłowiową drobnicą i wolą realizować większe zamówienia na kilka tysięcy. W 3 przypadkach była opcja wykonania szafki, gdzie o dziwo cena była wyższa od oryginału, w tym jeden przypadek gdzie cena była wyższa o około 60% od oryginału.
-

Awen
- Początkujący
-
- Posty: 3
- Dołączył: 23 paź 2020, 19:23
To nie jest nic dziwnego - szary Kowalski bez znajomego meblarza nic nie zdziała. Nikt nie chce bawić się w produkcję jednego mebla - a jak już to cena jest zaporowa. Takie czasy, że idzie towar pod masowe zamówienie a indywidualne są wysoko wyceniane. Albo masz smykałkę i zrobisz sam - i wtedy nieporozumieniem jest porównywać to do gotowego produktu w sklepie, bo i tak nikt nie przyzna ile czasu spędził nad kminieniem tematu i samodzielnym składaniem - celowo pomijam oczywiście ogrom wiedzy, który nabędziesz w trakcie i który przyda się potem. Chciałem sam zbudować stelaż z alu ale podliczenie kosztów zakupu części, podliczenie czasu mojego gdybania i zastanawiania się czy dobrze zrobię i czy wytrzyma uważam nie ma sensu. Co innego gdy masz już pierwszy taki wyrób za sobą - ale nie oszukujemy się każdy z nas przeważnie zaczyna i kończy na tym pierwszym.
-

bjoan
- Poznaje temat
-
- Posty: 142
- Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55
Miałem szafkę glossy i blat się wygiął. Następnie zamówiłem szafkę z blatem 5cm, przegrodą 3cm, podwójnymi ścianami bocznymi. w całości lakierowaną, z 8 nóżkami 500kg każda. Wszystkie płyty to mdf. Gdyby nie było lakierowania (tylko okleina jak w glossy) i wielowarstwowych płyt, szafka kosztowałaby 500zł. Wiadomo że firma firmie nie równa i zapewne w Twojej okolicy trudno trafić/nie ma. Zaznaczam, że mówię o wymiarach 80x40/80x35.
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 433
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
Musisz mieć dostęp do taniego i dobrego fachowca . 1m2 pokrytego akrylem na wysoki połysk MDF 19mm to koszt ok 200pln do tego elementy montażowe, nóżki, zawiasy i reszta płyty - stolarz wziął 50zl za robotę ? Nie odczytaj mnie źle nie podważam tego co piszesz ale jakbyś chciał samemu poskładać taką szafkę w życiu nie wyjdzie taniej niż w sklepie. Do tego dochodzi często fakt, że musisz kupić całą płytę a nie tylko tyle ile Tobie potrzeba. Nie wiem kiedy zamawialeś tą szafkę ale w mojej okolicy (Gdańsk) w takich cenach nic nie znalazłem. Owszem mam znajomego stolarza i wycenił mi szafkę na wzór glossy - niestety termin oczekiwania 4 tygodnie i cena nieznacznie wyższa - ale tak jak piszesz blat z płyty 36mm, pełne plecy itd. a zbiornik już czekał - no cóż za niecierpliwość się płaci - tyle, że powtarzam nie żałuję zakupu glossy u mnie się sprawdziło i tyle - takie moje doświadczenia. Podsumowując nie wieżę w szafki czy inne wyroby dla zwykłego Kowalskiego bez znajomości w cenach wysokości 1/2 tych produkowanych masowo i do tego zrobione z lepszych materiałów. To są bujdy na kołach albo okazje życia. Rozumiem, że za design i logo się płaci czyli za coś co trudno wycenić i na tym producent może popłynąć z marżą patrz ADA i tu można szukać oszczędności. Ps. Przy szafce 80x40 masz 8 nóżek po 500kg każda  jaką wysokość ma szkło ?
-

bjoan
- Poznaje temat
-
- Posty: 142
- Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55
@bojan te zestawy glossy to bubel za gruba kasę . Spokojne zrobisz zestaw o takich wymiarach za mniejsza kasę. Co do samej szafki aquela to palcuje się strasznie, pęka przy byle uderzeniu.
Mam szafkę z płyty wodoodpornej kronopol o wymiarach 130*50*70 , 8 reg nóżek Alu, płyta 18mm. Koszt takiej szafki 560zl, Kolor dowolny w cenie.
Zamawiane u Mycioka.
Zamawialem już kilka podobnych szafek i zbiorników u nich i wierz mi że cenowo z dostawą wychodzi taniej niż te bublowe zestawy.
A zestaw gloosy też miałem i walczyłem 1,5 z reklamacją bo bąble na silikonie wyskakiwały po zalaniu szkła.
-

akwaAmator
- Znający temat
-
- Posty: 1450
- Dołączył: 03 cze 2016, 15:54
Jak coś, tutaj jest mój temat: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 79135.htmlJest tam też info o szafce i firmie która ją robiła. Nie są to tani fachowcy i robią w zasadzie w większości duże zamówienia dla hoteli itp. ale jak się okazuje można się dogadać. W tej samej firmie zamówiłem teraz biurko na pełnym stelażu o wymiarach 190x75x70 z blatem mdf 2x18mm (z okleiną drewnopodobną). Koszt: 950zł. Szkło jest niskie  80x40x40. Niemniej - lubię działać z zapasem Być może w Gdańsku są takie ceny. Sprawdziłem z ciekawości na znanym portalu aukcyjnym: Płyta mdf grubości 18mm o wymiarach metr na metr kosztuje 58 złotych - bez okleiny.
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 433
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
Skoro takie doświadczenia macie z glossy trudno mi się z tym kłócić - miałem jedną szafkę więc moje doświadczenie skromne. Jestem świeżo po wycenie stelażu z alu (spawany) pod akwa 150x50x80 profil 40mm najniższa cena 600pln średnio koło 800pln. A gdzie tu fronty i reszta - skąd wy te ceny bierzecie ?
-

bjoan
- Poznaje temat
-
- Posty: 142
- Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55
Fronty MDF pokryte akrylem poszukaj bo takie są w glossy - zupełnie inna cena.
-

bjoan
- Poznaje temat
-
- Posty: 142
- Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55
akwaAmator napisał(a):@bojan te zestawy glossy to bubel za gruba kasę . Spokojne zrobisz zestaw o takich wymiarach za mniejsza kasę. Co do samej szafki aquela to palcuje się strasznie, pęka przy byle uderzeniu.
Mam szafkę z płyty wodoodpornej kronopol o wymiarach 130*50*70 , 8 reg nóżek Alu, płyta 18mm. Koszt takiej szafki 560zl, Kolor dowolny w cenie.
Zamawiane u Mycioka.
Zamawialem już kilka podobnych szafek i zbiorników u nich i wierz mi że cenowo z dostawą wychodzi taniej niż te bublowe zestawy.
A zestaw gloosy też miałem i walczyłem 1,5 z reklamacją bo bąble na silikonie wyskakiwały po zalaniu szkła.
To prawda. Co ciekawe (pisałem już to gdzieś na forum) - miałem okazję "rozebrać" tą szafkę za pomocą młota. Złożyła się jak domino przy pierwszym puknięciu. Klej który miał zabezpieczać kołki się wykruszył (po 6 miesiącach), elementy szafki wykonane z mdf (jakiegoś chyba odpadu mdf) można było targać jak papier (po zdjęciu okleiny)
- Załączniki
-
-
- jak widać, blat, środek, tył i ściany nośne są wykonane ze zwykłej płyty meblowej, tańszej od mdf.
-
-
- mdf
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 433
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
No wygląda na straszną tandetę 
-

bjoan
- Poznaje temat
-
- Posty: 142
- Dołączył: 30 wrz 2018, 22:55
Trochę bzdury gadacie... Podstawowe płyty meblowe z których jest 90% szafek to MDF albo płyta wiórowa. Dla porównania szafka ADA jest z wodoodpornej sklejki, dodatkowo lakierowanie każdej z tych płyt jest dość kosztowne ( mówię o lakieorwaniu natryskowym). Jak zrobisz sam to z czego niby zrobisz z betonu? Chyba że robisz na stelażu metalowym albo z belek drewnianych ale nie możesz wtedy porównywać kosztów bo to zupełnie inna konstrukcja.
Na sztywność szafki nie wpływa tak bardzo grubość płyt jak jej konstrukcja, szafka musi być sztywna i dobrze zaprojektowana.
Każdą z MDFu lub wiórówki walniesz młotem to się złoży, jedynie szafki ze sklejki tak łatwo nie rozbijesz.
Samemu w większości przypadków wychodzi drożej, to logiczne, tylko oszczędność to nie zawsze/tylko pieniądze, pytanie tylko czy jest sens składać drożej samemu szafke która będzie w zasadzie taka sama jak gotowa, a będzie kosztować więcej.
Jest jeszcze kwestia samych płyt, jest kilku producentów płyt i często MDF MDFowi nierówny, do tego dochodzi sposób magazynowania płyt i ich wiek, tego nie jesteśmy w stanie stwierdzić.
-

Rfck
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 5107
- Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
- Miasto: Gdańsk/UK
Tylko my tu nie prawimy o samodzielnym składaniu szafek, a kwestii zakupu Aquaela vs zamówienie szafki w firmie wykonującej meble. Teza jest taka, że za te same pieniądze co w Aquaelu (lub mniejsze), można mieć szafkę wykonaną z lepszych materiałów. Jak producent pisze 100% mdf a jest zwykła płyta meblowa (wiorowa), to już na wstępie coś nie tak. Z mdf są, ale ściany nienośne-i to wszystko za jedyne 800zł. Rfck napisał(a):Trochę bzdury gadacie... Podstawowe płyty meblowe z których jest 90% szafek to MDF albo płyta wiórowa. Dla porównania szafka ADA jest z wodoodpornej sklejki, dodatkowo lakierowanie każdej z tych płyt jest dość kosztowne ( mówię o lakieorwaniu natryskowym). Jak zrobisz sam to z czego niby zrobisz z betonu? Chyba że robisz na stelażu metalowym albo z belek drewnianych ale nie możesz wtedy porównywać kosztów bo to zupełnie inna konstrukcja.
Na sztywność szafki nie wpływa tak bardzo grubość płyt jak jej konstrukcja, szafka musi być sztywna i dobrze zaprojektowana.
Każdą z MDFu lub wiórówki walniesz młotem to się złoży, jedynie szafki ze sklejki tak łatwo nie rozbijesz.
Samemu w większości przypadków wychodzi drożej, to logiczne, tylko oszczędność to nie zawsze/tylko pieniądze, pytanie tylko czy jest sens składać drożej samemu szafke która będzie w zasadzie taka sama jak gotowa, a będzie kosztować więcej.
Jest jeszcze kwestia samych płyt, jest kilku producentów płyt i często MDF MDFowi nierówny, do tego dochodzi sposób magazynowania płyt i ich wiek, tego nie jesteśmy w stanie stwierdzić.
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 433
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
Co to jest firma wykonująca meble  ? Bo była tu już taka co robiła szafki a'la ada na allegro i nie były to dobre szafki. Poza tym na szafkę zamawianą musisz czekać i to czasem całkiem długo, mi zawsze wychodziło 4 tygodnie, aquaela albo inną firmówkę masz od ręki. Z MDF są pewnie zrobione elementy lakierowane na połysk bo MDF jest o wiele łatwiej przygotować pod lakier niż wiórówkę. Poza tym nie ma nic złego w szafke z wiórówki, niedokładny opis już nie jest ok.
-

Rfck
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 5107
- Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
- Miasto: Gdańsk/UK
-
https://www.youtube.com/watch?v=rXz2X3A6lss
Aquael Opti Set to nowe zestawy akwariowe naszego rodzimego producenta.
Trzeba przyznać, że film wygląda zachęcająco.
Od przyszłego tygodnia w sprzedaży....
Wyświetlenia: 1241 | Odpowiedzi: 29
czytaj więcej...
-
W pierwszej kolejności chciałbym się przywitać :)
Drodzy akwa koledzy, mam do Was pytanie.
Posiadam szafkę aquaela simple 80, na nim stoi nowy baniak 60x30x40 i tu pojawia się moje pytanie.
Czy to...
Wyświetlenia: 1263 | Odpowiedzi: 32
czytaj więcej...
-
Witam. Nabyłem filtr Aquael Ultra 1200. Będę chciał zmodyfikować standardowe wkłady i teraz mam do Was pytanie. Czy taki rodzaj mediów będzie właściwy (kolejność przepływu wody):
1. Gąbka Standardow...
Wyświetlenia: 406 | Odpowiedzi: 5
czytaj więcej...
-
Witam !
Jestem na etapie podejmowania decyzji na temat zakupu akwarium :-) i potrzebuję informacji na temat zestawów akwariowych Juwela i Aquaela.
Rozważam zakup Juwel Rio 180 + HeliaLux Spectrum 48W...
Wyświetlenia: 3718 | Odpowiedzi: 23
czytaj więcej...
-
Witam
Mam szafke zbudowana jak na zdjeciu.
Blat/spod/3 sciany sa z podwojnej plyty meblowej. Dodatkowo wzmocniony blat od spodu katownikami. Tyl niestety z plyty hdf cienkiej
IMG_9620.JPG IMG_96...
Wyświetlenia: 2238 | Odpowiedzi: 46
czytaj więcej...
|
|
Recenzje
|