Jesteś tutaj: SerwisForumTechnikaZakładanie akwarium


Start - baniaczek 25lPytania techniczne i pomoc w doborze rozmiarów
szkła oraz osprzętu do akwarium.

05 lis 2017, 19:31 Start - baniaczek 25l  (#1)  

Cześć,
(Jak napisałem w złym dziale, to z góry przepraszam :)) Jako, że jest to mój pierwszy temat na wstępie chciałem się przywitać :)

Zakładam zbiorniczek 25l, jest to zestaw "leddy 40" 3/4 osprzętu mam już zamówionego i tak mniej więcej za kilka dni powinien zbiorniczek wystartować :)

No ale jestem tu głównie w celach uzupełnienia swojej wiedzy, a więc
1. Mam zamówiony piasek kwarcowy + kulki gliniano-torfowe pod korzenie, jak często je wymieniać? Czy stare, zużyte kulki wyciągać z pod korzeni i zastępować je nowymi?

2. Oświetlenie jest na razie ~0,25W/l - planuję rośliny mniej więcej takie: [Link niezgodny z regulaminem]

Za ok. 1/2 miesiące mam w planach dołożyć do obecnego oświetlenia jeszcze jednego led'a 6W czyli będzie ok 0,5W/l - Czy nie będę miał wysypu glonów? (Przed / po dołożeniu oświetlenia) Niczym nawoził nie będę. Czy może dodatkowe oświetlenie nie jest potrzebne?

3. No i ostatnie :D Mam "system molekularny" filtr RO5 - używany w celach spożywczych. Są dwa "kurki" jeden mineralizowany i drugi normalny. Czy mogę użyć tej wody do akwarium? Czy coś by się stało gdybym przez pomyłkę nalał wody mineralizowanej? ;)

I najważniejsze, przy zalewaniu zbiorniczka wodę z tego kraniku zmieszać 1:1 z wodą z kranu?x-Bartek-x
Początkujący
 
Posty: 8

 

05 lis 2017, 20:00 Re: Start - baniaczek 25l  (#2)  

O zaletach i wadach piasku możesz sobie poczytać, wiele tego było poruszane. Przede wszystkim zastanów się jakiego rodzaju chcesz akwarium czy podobne bardziej do low tech, czyli wolniejszy wzrost, mniej techniki, mniej światła czy high tech, co i jak też możesz poczytać. Ledów tak jak ty to zrobiłeś się nie przelicza, do LT wystarczy co masz, do HT możesz dołożyć. Powiem tak, przemyśl sprawę na spokojnie i poczytaj o rodzajach prowadzenia akwarium, bo mieszanie trochę tak a trochę inaczej zwykle kończy się kłopotami. Jak już się zdecydujesz to poczytaj o bezpiecznym starcie. Z jednej strony piszesz, że nawozic nie chcesz, z drugiej dokładnie światła i tylko ro wymagało będzie nawożenia. Jak chcesz lać kran to warto zorientować się co z kranu leci (np strona wodociągów). Jak coś trafia do podłoża to zwykle się już tego nie wyciąga. Jakieś rybki, krewetki czy coś innego planujesz? Jeśli stosował będziesz ro to tą bez mineralizator przy filtrze, możesz ją mieszać z kranem jeśli chcesz mieć wodę miekszą lub mineralizować odpowiednimi środkami.
Coś na szybko o piasku: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 25555.html
Jeśli się zdecydujesz w jakim kierunku chcesz pójść, zorientujesz jaką wodę masz w kranie i co chcesz do akwarium wpuścić to łatwiej będzie Ci doradzić.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 889
Miasto: Rzeszów

05 lis 2017, 21:36 Re: Start - baniaczek 25l  (#3)  

W obsadzie będzie bojownik + krewetki.
Piasek szczerzę mówiąc chciałem od samego początku, mam już zamówiony piasek kwarcowy 0,5mm + kulki glinowo-torfowe (15sztuk) pod korzenię roślin, aby gleba nie była tak jałowa. Ewentualnie mam jeszcze 1kg normalnego żwirku, mógłbym go wymieszać z piaskiem - tylko czy to coś da? Albo ewentualnie pod korzenie roślin nasypać tego żwirku + kulki gt.

Zdecydowanie LT - daje mi on możliwość ewentualnej rozbudowy w przyszłości do HT. A na początek od niego warto zacząć :wink: Oświetlenie chciałem dołożyć, ponieważ wydaję mi się dość skromnie 6W na 25l - Czyli ile wychodzi W/L ? A chciałbym, żeby rośliny które podałem w linku wyżej przynajmniej nie marniały w oczach :roll:

Testy również mam zakupione, powinny we wtorek już być :)
Z poprzedniego baniaczka pamiętam, że ph było ok. 7,6 - 7,8 a gh ~20 - dlatego chciałem mieszać z filtrem RO 1:1 aby zejść z twardością i zbić PH - ale przy mieszance RO z kranovitem woda jest wyjaławiana, czyli będę musiał czymś nawozić LT?

Btw. Co by się stało gdybym pomylił wodę z RO i nalał mineralizowanej? Zdarzyła mi się już taka sytuacja, gdzie "fachowcy" podłączyli na odwrót wężyki i przez jakiś czas do gotowania używałem mineralizowanej a piłem zwykłą :lol:x-Bartek-x
Początkujący
 
Posty: 8

06 lis 2017, 05:33 Re: Start - baniaczek 25l  (#4)  

Nic się nie stanie jak pomyślisz, poprostu mineralizowanej szkoda lać i łatwiej do wody mineralizator dodawać by uzyskać zadana twardość gdy zakłada się na starcie, że ma 0 niż mierzyć ile ma GH po mineralizatorze. Do piasku nadają się rośliny o małym systemie korzeniowym (np rogatek, moczarka, anubias) i ewentualnie pływające (pistia itp) , które potrzebne pierwiastki będą pobierały z wody. Sam nie uprawiał na piasku, może ktoś ci jeszcze jakieś doradzi. Testy jak będziesz miał to pokażą czy będzie wymagane nawożenie ale mi osobiście wydaje się, że tak. Z tymi kulkami nie pomogę bo sam ich nie stosowałem. Led 6W aquaela zastępuje poprzedniczkę 11W i jak chcesz to w wielkim uproszczeniu można przyjąć, że tyle daje czyli 0,44W /l.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 889
Miasto: Rzeszów

06 lis 2017, 21:38 Re: Start - baniaczek 25l  (#5)  

Znaczy mogę pod korzenie roślin wysypać żwir który posiadam (1kg), ale pewnie estetyka strasznie ucierpi na takim misz maszu.
Czy na prawdę na tym piasku nie ma szans nic przetrwać z roślin korzeniowych?

Co do tego nawożenia, to po jakich parametrach wnioskujesz, że nawożenie będzie lub nie będzie konieczne? I czym miałbym to nawozić? :mrgreen: (jeśli oczywiście będzie taka potrzeba)x-Bartek-x
Początkujący
 
Posty: 8

06 lis 2017, 22:37 Re: Start - baniaczek 25l  (#6)  

Co do samego piasku osobiście nie mam doświadczenia, ale jak szukałem podłoża dla siebie to sporo się naczytalem o trudnościach z nim związanych więc decyzja należy do ciebie. Sam możesz też poczytać i przemyśleć jeszcze raz. Nawożenie będzie uzależnione od typu akwarium, wielkości obsady, rodzaju użytej wody. Napewno testy kropelkowe ułatwia sprawę w prowadzeniu zbiornika i doborze nawozów. Jeśli chcesz się bez nich obejść to jedyne wyjście postawić zbiornik na ziemi, zwirze, zwiększyć obsadę, zrobić low tech zgodnie ze sztuką. Powiedzmy, że każde modyfikacje w tym względzie (np piasek, mała obsada itp) będą prowadzić do tego by uzupełnić brakujące składniki poprzez nawożenie, a co brakuje najłatwiej pokażą testy.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 889
Miasto: Rzeszów

07 lis 2017, 00:46 Re: Start - baniaczek 25l  (#7)  

Nastraszyłeś mnie z tym piaskiem :mrgreen:
Kurcze no już sam nie wiem co zrobić...
Btw. Przy założeniu, że jednak zdecyduję się na ten piasek - jaka grubością pokryć podłożę? (I ile tych kulek glinowo-torfowych tam nawpychać :wink: ?)

Chyba, że jeszcze bym zrobił taki "myk" - spód pokryć żwirkiem 1kg i przysypać piaskiem - rośliny ukorzenią się w tym żwirku a piasek będzie je przysłaniał?x-Bartek-x
Początkujący
 
Posty: 8

07 lis 2017, 06:22 Re: Start - baniaczek 25l  (#8)  

Bojownik będzie maltretował krewetki... W sensie je zabijał...
Przerabiałem ten temat z trzema różnymi bojownikami.


Avatar użytkownika

Krzysztof Golec
Poznaje temat
 
Posty: 53
Miasto: Warszawa

 08 lis 2017, 01:08 Re: Start - baniaczek 25l  (#9)  

Zobaczymy, na pierwszy ogień pójdzie bojownik - a z krewetkami się jeszcze zastanowię :D

Ile cm podłoża tego piasku wysypać z przodu i z tyłu?
Rośliny które zamierzam posadzić:
Mech jawajski, Rotala okrągłolistna, Limnofila bezszypułkowa, Paprotnica, Hygrophila angustifolia, Hygrophila siamensis, Bacopa drobnolistna, Ludwigia repens, Lysimachia nummularia, Lilaeopsis novae zelandiae

Z tego co sprawdzałem, dużo z nich jest roślinami łodygowymi, czy są tu jakieś rośliny o które będę musiał się bardziej zatroszczyć w tym piasku? ;)x-Bartek-x
Początkujący
 
Posty: 8

Podłoża powinno być 5 cm. Jeśli z przodu nic sadził nie będziesz to możesz mniej go usypać np 3cm i zrobić lekki skos do 5cm w miejscu w którym zaczniesz sadzić.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 889
Miasto: Rzeszów

Okey :) To chyba na tyle jak na razie :D Bardzo wszystkim dziękuję - zdam relację jak tylko baniaczek wystartuję.x-Bartek-x
Początkujący
 
Posty: 8

Zrobiłem dzisiaj testy wody (kranovit) - Ph : 7,6 -7,7, Gh : 18 kh : ~10
+ RO - ph: 6,0 gh: 0 kh: 0

Założenie jest takie, żeby mieszać 1:1x-Bartek-x
Początkujący
 
Posty: 8

A więc jak z tymi nawozami?x-Bartek-x
Początkujący
 
Posty: 8

Co do mieszania wody ok 1:1. Jeśli zastosujesz 1 aquael leddy 6w (w najprostszym przeliczeniu zastępuje świetlówkę 11W) czyli 0,44W/l to nawożenie nie będzie potrzebne na początku. Jeśli dołożysz drugą to już tak i pewnie co2. Ogólnie jeśli chcesz się bawić w HT to bez testów się nie obejdzie. Myślę, że dobre będzie dla ciebie na początek mieszać wodę jak zproponowales, po zamknięciu cyklu azotowego wpuścić bojownika jak roślinki będą kiepsko rosły to zapewne dołożyć jakieś gotowe mikro i makro (napewno zacząć od mniejszych dawek) . Pamiętaj, że oświetlenie zawsze można dołożyć, można nawozic itp tylko lepiej dać czegoś mniej niż potem patrzeć jak glony pokazują nadmiary.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 889
Miasto: Rzeszów

Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: INSEKT, piter134

×
Zobacz co nowego na naszej stronie głównej Pokaż