Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Zakładanie akwarium


Sentry ATO - automatyczna dolewkaPomoc w konfiguracji zestawu akwariowego. Pytania techniczne początkujących. + nowy temat
Witam,
zostałem poproszony o recenzję tego urządzonka, a ponieważ moim zdaniem należy mu się chwila uwagi więc to zrobię :)

Prawie każdy akwarysta używa wody RO i filtra odwróconej osmozy i każdy kto podmienia wodę z takiego filtra wie jak ona się leje, czyli pooowoooliii ;)no i problem pojawia się kiedy akwarium jest większe około 200 to czas dolewania wody jest na prawdę długi i pewnie nie raz zdarzyło się akwaryście usnąć lub najzwyczajniej w świecie zapomnieć że woda się uzupełnia.Mnie się zdarzyło więc zacząłem testować dolewki żeby nie mieć akwarium również na podłodze.

Zacząłem od tego że w filtrze RO zastosowałem nie jedną membranę a trzy, miało to znacząco poprawić przepływ wody, niestety, może i szybciej ale nie wystarczająco szybko (mam tak w akwa 432 l).W akwarium 240 l zamiast 3 membran dołączyłem pompę zwiększającą ciśnienie w instalacji i wydaje mi się to o wiele lepszym rozwiązaniem, ale i tak pomimo zbiornika na wodę przy podmiance około 10- 20 % wody trwało to zbyt długo żeby siedzieć przy akwarium i czekać.Czyli uznałem że z domowego filtra pod zlewem już więcej nie wyciągne.Chroniąc się przed zalaniem postanowiłem kupić najprostrzą z możliwych dolewek czyli zwyczajny pływak podpięty do instalacji z wodą RO. Zasada prosta, pływak się podnosi, zawór przy pływaku odcina wodę, tyle w teorii.Praktyka, pływak zajmuje dużo miejsca w akwarium, a przy końcowej fazie dolewania kiedy zawór jest prawie do końca dociśnięty woda najzwyczajniej w świecie się rozbryzguje, ciśnienie robi taką małą fontannę, mieszkania nie zalejesz , bo to jednak działa ale woda po szybach cieknie.No to inna automatyczna dolewka...

Tu zaczyna się o Sentry ATO Pacific Sun...
Przejrzałem w necie mnóstwo testów różnych rodzai dolewek i wybór padł na to urządzenie.
- po pierwsze, jest bardzo estetycznie wykonane, obudowa z metalu, świeci ładnym światłem,które pulsuje, tam gdzie akwarium stoi w zaciemnionym miejscu to tylko uatrakcyjnia wygląd tegoż zbiornika.Wisi sobie na boku akwarium co też jest dużym plusem ponieważ instalacja tego jest bardzo prosta a i obsługa na wyciągnięcie ręki.Nie zajmuje miejsca w szafce.
- po drugie znacznie uprościło podmianki wody.Upuszczam wodę, włączam odpowiedni tryb na dolewanie i idę spokojnie spać.Rano woda jest uzupełniona dokładnie do żądanego poziomu a urządzenie po dolaniu przełącza się automatycznie w tryb czuwania i "najzwyczajniej w świecie" po odparowaniu chociażby pół milimetra wody załącza elektrozawór (wersja z elektrozaworem, ale o tym później) i uzupełnia wodę.Bardzo łatwo jest ustawić czujkę poziomu wody w akwarium, u mnie jest ona bardzo wysoko, jakieś 5 mm od krańca szyby a to dlatego że drażni mnie zawsze w akwariach linia która pojawia się od kamienia na samej górze szyby, dlatego chciałem aby ten poziom wody był jak najwyższy.

Obsługa.
Sentry ATO występuje w dwóch wariantach z elektrozaworem (taką mam) i z pompą DC, ponieważ mam pompę przy filtrze wyrównującą , podnoszącą w zasadzie ciśnienie w filtrze RO uznałem że dobrym rozwiązaniem będzie elektrozawór.Poza tym z tego co się orientuję pompa dc dołączona do zestawu musi być chyba zanurzona w jakimś zbiorniku z wodą, a więc dobra do sumpów. Działa to tak że dolewka jest cały czas w trybie czuwania, kiedy od czujnika w akwarium dojdzie sygnał iż poziom wody się obniżył urządzenie otwiera elektrozawór i woda się dolewa.i powiem szczerze że nie wiedziałem że woda aż tak szybko potrafi z akwarium parować, dolewka włącza ten elektrozawór co około godzinę, dwie.Czyli wody w zbiorniku jest zawsze tyle samo.
Jeżeli chodzi o podmianę wody to bezsensownym było by upuszczanie jej w akwarium w trybie czuwania, ponieważ dolewka cały czas się wtedy włącza i ją dolewa.Robię tak że przed spuszczeniem wody wyjmuję kabel zasilający (jack) z Sentry Ato, dolewka jest wyłączona, zawór zamknięty , ja spokojnie spuszczam wodę.Po odlaniu tyle ile trzeba włączam ponownie urządzenie , czyli wciskam kabel zasilający.Dolewka się włącza w tryb czuwania i zaczyna dolewać, wtedy trzeba dłużej przycisnąć przycisk na boku obudowy aż nie pojawi się dwukolorowa poświata na "płomieniach" w urządzeniu.Jest to tryb dolewania wody.Dolewka pracuje, ma otwarty elektrozawór aż akwarium się nie napełni i automatycznie przełącza się w tryb czuwania.Jedynym błędem ze strony producenta jest brak przełącznika włącz/wyłącz na obudowie, ułatwiło by to pracę z tym urządzeniem chociaż to wyjmowanie kabelka nie jest aż tak strasznie uciążliwe.Taki jeden minus.

To chyba tyle.

Filmik jak to działa w praktyceOpis działania/instrukcja.
Kompletny system, składający się z:
- jednostki głównej
- czujnika optycznego
- zaworu elektromagnetycznego lub pompy DC
- podstawki / wsporników

Do momentu podłączenia i uruchomienia zestawu dolewka gotowa jest do pracy.
Zestaw posiada kilka przydatnych opcji - między innymi zabezpieczenie przed pracą na sucho, inteligentny system "zliaczania" czasu pracy a w przypadku gdy czas dolania jest dużo dłuższy niż średni z ostatnich kilku dni - urządzenie uruchomi alarm dźwiękowy(dotyczy to krytycznych przekroczeń czasu dolewki).
Przy pomocy wbudowanego przycisku oraz ekranu z podświetleniem LED użytkownik jest w stanie skonfigurować/dopasować urządzenie do swoich potrzeb.

I tak:
- pulsujące niebieskie światło informuje o tym że poziom wody zarejestrowany przez bardzo precyzyjny czujnik optyczny jest właściwy a urządzenie jest w trybie czuwania. Jakiekolwiek obniżenie poziomu wody zarejestrowane przez czujnik spowoduje uruchomienie pompy DC
- zielone światło - aktywna dolewka. Czas trwania dolewki ustawiany jest przez użytkownika poprzez OBM(one button menu) - o czym niżej
- czerwone światło + sygnał dźwiękowy - alarm nieprawidłowej pracy dolewki. Pojawi się gdy urządzenie nie było w stanie uzupełnić w kreślonym czasie(i określonej ilości cykli) poziomu wody - pompa DC zostaje wyłączona a urządzenie automatycznie wznowi pracę gdy czujnik optyczny ponownie zarejestruje poziom wody lub gdy Sentry zostanie zrestartowane.
Gdy właściwy poziom zostanie przywrócony urządzenie ponownie przejdzie w tryb czuwania(urządzenie ponownie będzie świeciło niebieskim, pulsującym światłem).
Gdy po upływie 20 cykli dolewki poziom wody nie wróci do poprzedniego - Sentry ATO przejdzie w tryb alarmowy - ekran rozpali się na czerwono informując o problemie dodatkowym sygnałem dzwiękowym(ciągłe, powtarzalne krótkie sygnały dzwiękowe).
Konfiguracja Sentry ATO
Urządzenie umożliwia zmianę niektórych parametrów pracy(sygnały alarmowe, czas pracy dolewki itd) za pomocą wbudowanego przycisku. Aby uruchomić tryb konfiguracji należy:
- wcisnąć i przytrzymać przycisk przez okres około 5 sekund - wejście w tryb ustawień zostanie potwierdzone trzema sygnałami dźwiękowymi. Trzymając nadal przycisk - puszczając go w odpowiednim momencie(gdy ekran urządzenia jarzy się określoną barwą, które pojawiają się cyklicznie ). Poprzez puszczenie przycisku dana opcja “menu”/ustawień zostanie wybrana.
Menu:
- kolor zielony - włączenie/wyłączenie “potwierdzeń” dźwiękowych po zakończonym pojedyńczym cyklu dolewki
- kolor niebieski - wybór czasu trwania dolewki(krótki - ok. 5s, średni - ok. 20s, długi - ok. 40s)
- kolor czerwono-niebieski - tryb manualny “dolania wody” - urządzenie włączy pompę DC/elektrozawór i pozostawi otwarty do momentu gdy czujnik optyczny zarejestruje poziom wody(bardzo przydatne gdy “zalewamy” zbiornik na wodę osmotyczną świeżą wodą - np. po wykonanej podmianie wody w akwarium)
Schemat menu:
(wejście w menu - przytrzymaj przycisk ok 5s ) - urządzenie przejdzie w tryb ustawień naprzemiennie wyświetlając różne kolory odpowiadające różnym “sub-menu”. Aby wybrać żądane menu - puść przycisk gdy urządzenie wyświetla określony kolor. Następnie potwierdzenie danej opcji np, włączenie potwierdzenia dźwiękowego następuje poprzez wciśnięcie przycisku gdy ekrean jest zielony(wyświetlana naprzemiennie barwa zielona/czerwona - Włączone/Wyłączone
>zielony (potwierdzenia dźwiękowe) > zielony - WŁĄCZONE > czerwony - WYŁĄCZONE
> niebieski(czas trwania dolewki) > zielony(krótki ok. 5s)> niebieski(średni ok. 20s) > czerwony(długi ok. 40s)
> czerwono-niebieski(tryb ręczny) > automatyczne wyłączenie dolewki po zarejestrowaniu poziomu wody przez czujnik optyczny
Po zaniku prądu lub odłączeniu od zasilania urządzenie uruchamia się z domyślnymi ustawieniami: czas dolewki 5s, włączone potwierdzenia dolania wody.

Pozdrawiam
Załączniki
IMG-20170329-WA0001.jpg
Matys

Avatar użytkownika

matys4444
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył: 15 lut 2014, 04:57
Miasto: Kraków /Modlniczka

Jeżeli w Sentry jest użyty ten sam czujnik optyczny co w Kore 5th to niestety po blisko dwóch latach użytkowania mogę o nim powiedzieć tyle, że póki nie "przeciek" mimo, że nie miał prawa to działał idealnie i precyzyjnie (dużo lepsze rozwiązanie niż czujniki pływakowe) a potem powodował u mnie nieskończone ilości dolewek a, że u mnie automatyczna dolewka odbywała się bezpośrednio z filtra RO więc zasoby wody były nieograniczone a baniak niestety już z gumy nie jest więc dłuższy brak zainteresowania system groziłby powodziom :)

Czujnik_BAG.jpg
Dowód rzeczowy A :)


Oczywiście info to ma na celu tylko zwrócenie uwagi na kondycję sprzętu i systematyczną jego kontrolę bo sama idea jak i działanie jest mega wygodne i bardzo pomocne.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.