Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Proste akwarium - pomoc w założeniu?



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



witam wszystkich.
po kilkunastu latach chciałabym wrócić do tego pięknego hobby jakim jest akwarystyka. nie da się nie zauważyć, że przez ten czas w temacie zmieniło się niemal wszystko:) a ja im więcej i dłużej czytam, tym mniej wiem, wydaje się że już nie wystarczy nasypać żwirku i posadzić nurzańców:) a ja jednak chciałabym żeby jego prowadzenie było przyjemnością, a nie codziennym stresującym i kosztownym obowiązkiem pełnym testów i zaworków;) dlatego byłabym ogromnie wdzięczna za weryfikację moich założeń i wszelkie porady:)

wiem, że pewnie wielu zawodowców moje wybory mogą zbulwersować, jednak proszę o wyrozumiałość:) akwarium nie może budzić grozy gabarytami i kosztami, przy jednoczesnym zachowaniu możliwie najwyższego komfortu jego mieszkańców.

moje plany to niewielkie, dość płytkie akwarium otwarte z niewielką przestrzenią dla roślin wyrastających ponad taflę wody
mają to być rośliny niewymagające, bez rozbudowanego systemu korzeniowego, epifity coś z poniższego zestawu: drobnolistny Anubias petite, Micranthemum monte carlo (zaczepione na korzeniach), Rotala bonsai, bolbitis, Hydrocotyle leucocephala, jakieś mchy i pistia jeśli sobie poradzi. do tego obsada kilku krewetek neocaridina i trzy otoski, kilka ślimaków oraz niewielkie do 12-15 sztuk stadko drobnych rybek - jeśli parametry wody pozwolą to Bystrzyki amandy (chociaż ostatnio doczytałam że to rybki płochliwe więc znowu nie wiem, czy nie popełnię błędu) ale czy korzystając z wody kranowej, dodanie korzeni i lignitu wystarczy na uzyskanie pH dla takich rybek to dopiero testy pokażą

wymiary 60x25x25

akwarium bez CO2, woda z kranu

1. oświetlenie LED wydaje mi się, że ze względu na kształt akwarium lampki punktowe odpadają, dlatego szukam belki i rozważam np. aquael leddy slim duo 16W, ale zawieszonej nie bezpośrednio nad taflą wody, a jakieś kilkanaście cm nad akwarium, żeby doświetlało też rośliny pływające - czy to wystarczy?

2. filtr kubełkowy AQUAEL MULTIKANI 800 z mediami ceramicznymi, które pozwolą na rozwój bakterii (czytałam że Neo Media Soft pomaga obniżyć pH, ale czy to prawda?) plus wkład węglowy, bo to z kolei podobno pomaga zredukować zabarwienie wody od zatopionych korzeni? czy nie będzie za mocny dla małych rybek i czy mam szansę na czystą wodę, czy to będzie herbata?

oczywiście w akwarium będzie grzałka dostosowana mocą myślę, że 30W wystarczy do mieszkania z CO, dla utrzymania temperatury 23-25 st.C. w 37 litrowym zbiorniku

3. podłoże - tu mam największy problem. nie planuję roślin o bogatych systemach korzeniowych, raczej epifity i takie, które mogą rosnąć na dekoracjach, czy zatem koniecznie muszę dawać żyzne podłoże czy raczej stosować jakieś nawozy do wody od czasu do czasu? ziemia ogrodowa polecana do zbiorników LT wydaje mi się zupełnie nieprzewidywalna, substraty aktywne - obawiam się, że przy niskim oświetleniu i braku podaży CO2 wyrządzić mogą więcej szkody niż pożytku. zależy mi na tym żeby to było podłoże porowate - korzystne dla bakterii. myślałam o podłożu wulkanicznym albo wysypaniu bazaltowego lub rzecznego żwirku, pod który dałabym substrat nieaktywny - dla bakterii. czy jednak lepiej byłoby dać na tylną ścianę akwarium podłoże Amazonia lub Aquatic Nature? bo one z kolei pomogą zbić pH. (pytanie jeszcze na jak długo??) w celu zbicia pH właśnie chciałabym dodać do akwarium lignit - w postaci podkładu pod żwir na przykład i korzenie, myślałam nawet o wysypaniu dna seramisem do hodowli roślin

bardzo proszę przede wszystkim o poradę jakie podłoże wybrać żeby taki zbiorniczek miał szansę przetrwać przy tygodniowych podmianach wody i umiarkowanym karmieniu bez rozwiązań HT. za wszelkie uwagi będą ogromnie wdzięczna!

pozdrawiam

mauura
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 27 gru 2021, 01:18

Jeśli na dłuższe niż 60 cm nie masz miejsca, to idź w 60x30 w podstawie - to typowy rozmiar (podstawki, pokrywy, lampy). Standardowe lampy LED mają szeroki kąt świecenia, więc nad wąskim na 25 cm zbiornikiem i przy wysoko powieszonym oświetleniu większość światła ucieknie Ci na boki poza akwa.

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

27 gru 2021, 14:08   (#3)  

To da się zrobić 👍😊

mauura
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 27 gru 2021, 01:18

I ty uważasz że to jest proste akwarium
Co do podłoża to tylko aktywne i dobrej marki. Masz małą powierzchnię to dużo nie trzeba

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2046
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

27 gru 2021, 18:26   (#5)  

Mam nadzieję że jak teraz dobrze z Waszą pomocą pokombinuję to będzie potem w miarę proste w utrzymaniu i miłe dla oka:)

mauura
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 27 gru 2021, 01:18

Nie mam doświadczenia z epifitami, ale nie brzmi to jak proste akwarium.

Co do ziemi to nie wiem czy to ziemia jest nieprzewidywalna czy akwaryści. Odnoszę wrażenie, że często ci co narzekają na ziemię to ci co próbują prowadzić LT jak HT.

Ponieważ nie planujesz żadnych rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym, ziemia nie ma racji bytu.

Jak wspominali koledzy, ten wymiar jest bardzo nietypowy. Lepiej postawić na klasyczne 60x30.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

27 gru 2021, 21:18   (#7)  

No dobrze. A co poza wymiarami powinnam poprawić lub zmienić żeby mieć coś w miarę prostego w utrzymaniu a jednocześnie jednak w miarę ładnie wyglądającego, niekoniecznie w stylu zarośniętej herbaty;) jestem otwarta na wszelkie sugestie, w końcu właśnie po to napisałam na forum:) co byście radzili na akwarium nieduże i w miarę łatwe w prowadzeniu, zczystą wodą i łatwymi roślinami?

mauura
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 27 gru 2021, 01:18

27 gru 2021, 21:25   (#8)  

Pisząc epifity mam na myśli anubiasy, te akurat nie są wymagające, miałam je w wieku temu w bardzo nieprofesjonalnie prowadzonym akwarium i nawet kwitły:)

mauura
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 27 gru 2021, 01:18

To jak pracuje i wygląda akwarium niestety zależy od jego wymiarów :D
Wymiary zbiornika decydują o jego odbiorze.
Jak rośliny ładnie się rozrosną wszystko będzie na przedniej szybie przy 25cm, albo korzonki będą mikrusie.
Żeby woda nie była barwiona przez korzenie trzeba je wcześniej spreparować lub wybrać takie, które nie barwią.
Możesz podać kto jest dostawcą kranówki (miejscowość), bo do stabilizacji akwa też bym poszedł w podłoże aktywne.

Avatar użytkownika
Akaruz
Znający temat

Posty: 1142
Dołączył: 08 kwi 2017, 16:36
Miasto: Kraków

27 gru 2021, 22:01   (#10)  

Rzeczywiście krótka perspektywa budziła też moje wątpliwości. Takie akwarium znalazłam gotowe w sklepie ale te kilka centymetrów dna spokojnie mogę dodać. Na zbiornik stulitrowy choć mam świadomość, że byłby bardziej stabilny, nie dostanę pozwolenia od męża;) ujęcie wody jest w Tczewie. Woda jest z ujęcia głębinowego dobra do picia, ale twarda

mauura
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 27 gru 2021, 01:18

Ja bym zrobił tak, że dałbym podłoże aktywne które potrafi pomóc przy błędach w nawożeniu .Po drugie dwa korzenie wysokie ale nie za szerokie i nastawilbym się tylko na anubiasy .
Nie wymagają dużego oświetlania ani nawożenia
Zawsze możesz później cos zmienić


Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2046
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Ja bym nie dał żadnego aktywnego podłoża jeśli akwarium ma być zalewane twardą wodą. To podłoże szybko straci swoje właściwości. Zwykły barwiony żwir kwarcowy, anubiasy, bucki i mchy fissidensy aby wolno rosło. Te rośliny dadzą sobie radę przy praktycznie zerowym nawożeniu i minimalnym oświetleniu a te dwie rzeczy w dużym stopniu wyeliminują możliwość powstania glonów.

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Co do wysokości weź pod uwagę, że co namniej 5 cm z wysokości zbiornika zabierze Ci podłoże (podłoża jest zawsze za mało, a nigdy za dużo) oraz kolejne do 5 cm poziom wody od krawędzi.

j666
Aktywny użytkownik

Posty: 618
Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
Miasto: W-wa [NW]

gazownik napisał(a):Ja bym nie dał żadnego aktywnego podłoża jeśli akwarium ma być zalewane twardą wodą. To podłoże szybko straci swoje właściwości. Zwykły barwiony żwir kwarcowy, anubiasy, bucki i mchy fissidensy aby wolno rosło. Te rośliny dadzą sobie radę przy praktycznie zerowym nawożeniu i minimalnym oświetleniu a te dwie rzeczy w dużym stopniu wyeliminują możliwość powstania glonów.
Proponując aktywne dmucham na zimne bo znając życie akwaryści leja wszystkiego za dużo i myślą że to rośliny tyle pobierają a to podłoże które ich ochrania .Kiedy podłoże nie jest wstanie chłonąć już trucizny akwarium się wywraca .Restart !

Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2046
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

No tak tylko tutaj przy tych roślinach i słabym świetle nie trzeba nawozić więc kumulacji nie powinno być. Nawet jak azot będzie wynosił 2-3 ppm wszystko będzie ok.

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

j666 napisał(a):Co do wysokości weź pod uwagę, że co namniej 5 cm z wysokości zbiornika zabierze Ci podłoże (podłoża jest zawsze za mało, a nigdy za dużo) oraz kolejne do 5 cm poziom wody od krawędzi.

5 cm w otwartym zbiorniku od krawędzi?? No esteta z ciebie, chyba że miałeś na myśli 0,5 cm :lol: :lol: :lol:

Jeżeli nie pomyliłem dostawcy to woda ma około 16GH dla aktywnego moim zdaniem zdecydowanie za dużo.
Choć będzie ładniej wyglądać niż barwiony żwirek (takie moje zdanie) to popieram @gazownik
Brak wyłapania momentu kiedy aktywne padnie będzie początkiem problemów dla kogoś kto nie ma doświadczenia.

Avatar użytkownika
Akaruz
Znający temat

Posty: 1142
Dołączył: 08 kwi 2017, 16:36
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65415 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1013 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 343 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1180 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 804 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 612 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium Divers opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 671 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 503 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1631 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4262 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 381 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.