Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Zakładanie akwarium


Pomoc i ocena restartu akwarium (54L)Pomoc w konfiguracji zestawu akwariowego. Pytania techniczne początkujących. + nowy temat
Witam wszystkich,

jako świeżak chciałem zasięgnąć rady doświadczonych akwarystów. Jakieś pół roku temu zacząłem przygodę z akwarystyką, czynnie od około półtorej miesiąca.
Skąd taka rozbieżność.. Pół roku temu otrzymałem dosyć nieprzemyślany zakup do domu w postaci gotowego zestawu akwarystycznego (akwa 54l, 10W tuba LED aquaela, chiński filterek wewnętrzny), drobny plażowy piasek na podłoże i kilka losowych roślinek.
Krótko powiedziawszy kobieta bardzo chciała mieć akwarium. Wszystko zalałem, po jakimś czasie wpuściłem rybki ale szału nie było, najszybciej w tym wszystkim rosły glony. Zaczęło mnie to irytować i postanowiłem zrobić to porządnie - oczywiście zacząłem od zgromadzenia wiedzy więc zerknąłem na to w jaki sposób zakłada się akwaria 'wedle sztuki' i wsiąkłem w temat. :)
Obecnie jestem jakieś 3 tygodnie po restarcie w którym przejąłem pełne dowodzenie i postarałem się przygotować możliwie najlepiej jak umiałem.

Sprzęt:
Filtr: Multikani 800 ze standardowym wkładem,
Światło: 10w (1050 lm – 25 lm/l)
Własna bimbrownia CO2
Podłoże:
Ziemia ogrodowa + bazalt
Rośliny (od 3 planu do 1):
rogatek sztywny, limnofila pachnąca, wywłócznik brazylijski, moczarka kanadyjska, vesicularia reticulata, ludwigia mini, alternanthera reineckii mini, duży heniek i eleocharis mini
do tego pozostałości po poprzednim stanie: gałązatki i kilka innych, ledwie żywych roślinek.
Kilka rybek:
2 otoski, 2 gupiki, 3 molinezje, 1 mieczyk - obsada też jest pozostałością po poprzednim akwa, coś tu jeszcze będę majstrował. ;)
Parametry w normie (testy paskowe), podmiany co tydzień 15-20%, temperatura 24st., prócz CO2 nie ma innych nawozów (ziemia ogrodowa powinna zapewnić nawożenie na jakiś czas?), światło obecnie świeci 8h dziennie.

Ze względu na warunki (brak domu tymczasowego dla rybek) podczas restartu zalałem akwarium od razu wodą z poprzedniego akwa, tak by środowisko możliwie najszybciej nadawało się do zamieszkania dla rybek.

Piszę do Was ponieważ od kilku dni zaczynam obserwować dosyć mocny nalot okrzemków na kamieniu, podłożu oraz eleocharis. Widzę też że moczarka zaczyna ciemnieć i nie wygląda zdrowo.
Dokładnie takie same problemy miało poprzednie akwarium które ostatecznie zaczęło wyglądać jak kałuża.
Czy coś robię nie tak? Sam obstawiam że winą może być zbyt słabe oświetlenie ale opieram to tylko na suchej wiedzy wciąganej z tego forum i ogólnie internetu, nie mam dużo doświadczenia w tej kwestii - dopiero zaczynam. Ponoć problemem może też być niedotlenienie akwarium - poza ruchem tafli wody nie stosuję metod natleniania wody. Być może warto byłoby dodać deszczownicę?
Nie chciałbym by glony przygłuszyły mi rośliny lub zupełnie je wyeliminowały a po powrocie ze świąt widzę, że eleocharis już walczy.
Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc, wskazówki i porady. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć - akwarium przed restartem, krótko po i stan na dzień dzisiejszy.

IMG_20181202_150825.jpg
przed restartem


IMG_20181211_160713.jpg
świeżo po restarcie


IMG_20181226_210834.jpg
obecnie


Pozdrawiam!Blamad
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył: 27 gru 2018, 11:08

Oświetlenie jest wystarczające. Co2 jest zbędne.

Okrzemki same odejdą. Nic z nimi nie rób albo dokup 3 otoski.

Testy paskowe wymień na kropelkowe. W zasadzie potrzebujesz No3 i Po4.

Znasz parametry wody którą lejesz do akwarium ?AquaDragon
Zainteresowany tematem
 
Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Ponoć nawożenie CO2 wspomaga rozwój roślin, dałem to na początek by wszystkie maluchy in-vitro rosły szybciej - mniej miejsca dla ewentualnych glonów.
Z otoskami nie chciałbym przesadzić - to nie jest duże akwarium i chciałbym je zagospodarować dla bardziej kolorowych rybek, rasbora czy coś co wpadnie mi w oko, obecnie mam już dwie sztuki.
Czy oczekiwanie na ustąpienie glonu nie spowoduje, że tym samym poświęcę część roślinności?

Woda to kranówa odstana i uzdatniona preparatem, parametry mogę zdobyć spokojnie w sieci. Czy mam szukać czegoś konkretnego?Blamad
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył: 27 gru 2018, 11:08

Mocne światło też wspomaga rozwój roślin. Ale skoro zaczynasz przygodę nie utrudniaj sobie życia.

Z okrzemkami nic nie zrobisz. Same muszą odejść.

Dobrze jest znać twardość, magnez, potas, żelazo.

Oprócz tego test na no3 i po4 zakup.AquaDragon
Zainteresowany tematem
 
Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Postaram się zdobyć te testy w najbliższym czasie.
Co do parametrów wody: twardość 15dGH, magnez 9.8 mg/l, potas 2.8 mg/l i żelazo poniżej 0.01 mg/l.
Nieco o tym poczytałem i zdaje się że mam tu spore niedobory, głównie potas i żelazo.Blamad
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył: 27 gru 2018, 11:08

Żelazem się nie przejmuj, jest zapewne w ziemi, trochę w wodzie z podmian. Mg idealne , do podniesienia K do 20 przy tym Mg.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
gazownik
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2202
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Dokładnie. Żelazo lepiej za małe niż za duże w LT. Napisz jak zbadasz azot i fosfor. Do tego momentu nie dotykaj baniaka.AquaDragon
Zainteresowany tematem
 
Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Witam,
przepraszam za zwłokę w odpowiedzi. Wykonałem dzisiaj testy i obecnie mam 10mg/l azotu oraz 0.25mg/l fosforu.
Czy w tym przypadku powinienem podbijać potas solą K2SO4? Czy NO3 też wymaga tutaj majstrowania i potrzebuję KNO3? Ponoć azot i fosfor powinny występować w proporcji 10:1, tutaj ta proporcja jest mocno zachwiana.Blamad
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył: 27 gru 2018, 11:08

Możesz minimalnie podbić ale twoje proporcje wcale złe nie są. Te 10:1 to teoria. Praktyka uczy że lepiej trzymać fosfor niżej. Kupił bym też potas i podawał powoli.AquaDragon
Zainteresowany tematem
 
Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Potas już jest, chciałbym doprowadzić go do 20ppm, jak mówił wyżej kolega gazownik.
Pytanie jak wygląda wolne podawanie? Założone 20ppm podawać po 5ppm dziennie i obserwować czy coś się nie dzieje?
I druga sprawa, jak potem utrzymywać odpowiednie ppm potasu w akwarium? Czy rośliny tygodniowo (mniej więcej) będą pobierały te 20ppm i zakładam że tyle mam podawać na tydzień? Powiedzmy 5ppm co 2 dni? Co w przypadku podmian wody? Do świeżej wody przy podmianie 15% też wlewać 3ppm (co będzie odpowiadało docelowemu 20ppm w akwa)?Blamad
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył: 27 gru 2018, 11:08

Z tym powoli źle się wyraziłem. Możesz wlać na raz tyle żeby osiągnąć docelową wartość.AquaDragon
Zainteresowany tematem
 
Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Ok, dzieki wielkie za pomoc!Blamad
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył: 27 gru 2018, 11:08

Witam ponownie, myślałem by założyć nowy temat ale problem jest nadal ten sam więc nie będę duplikował sprawy.
Po powyższej rozmowie zacząłem dozować potas - docelowo do stężenia 20ppm i rośliny na chwilę zaczęły rosnąć. Po tygodniu okazało się że zjadają azotany niemalże do zera czego dowiedziałem się robiąc dokładne testy wody u kolegi akwarysty. Na dzień 13.01 sprawa wyglądała tak:

GH = 15
KH = 10
PH = 7,6
NH4 = 1
NO2 = 0,01
NO3 = 0,5
Fe = 0,02
SiO = 1,2
O2 = 10
K = 15
CO2 = 8
Mg = 10

Od tego czasu zacząłem dozować KNO3, K2PO4 oraz chelat żelaza by złapać proporcje NPK narzucone przez stosunek K do Mg (Mg w kranie mam 10ppm). Rośliny rosną lepiej, heniek i ludwigia strzeliły do góry a moczarki odżyły.
Mimo to nadal zmagam się z tym samym problemem - brązowo zielony glon porastający kamień, podłoże oraz atakujący rośliny. Kamień od ostatniej dyskusji porósł paskudnie więc pozbyłem się glona wygotowując kamień i szorując go ale porost znowu zaczyna wracać.
W kwestii roślin głównie cierpią eleocharis, mech, niższe liście ludwigii i najbardziej rogatek. Rogatek jest systematycznie zajmowany przez glon zaczynając od dołu do momentu gdy roślina przestaje się rozwijać a intruz sobie w najlepsze bąbelkuje.. Chciałbym się tego pozbyć ale nie wiem jak z tym walczyć. Macie może jakieś pomysły, sugestie? Obecnie staram się oszczędnie karmić ryby - widzę że cała obsada lubi podskubywać dno z glona oraz okazjonalnie mech ale to za mało by go zwalczyć. Dołączam zdjęcia obecnego stanu akwa:Pozdrawiam serdecznie!Blamad
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył: 27 gru 2018, 11:08

Jak widać po testach masz krzemiany. Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie wkładu do filtra właśnie na nie, seachem, JBL i sera miały w swojej ofercie. Z tego co pamiętam nawet jak nie masz miejsca w filtrze to wystarczyło włożyć do akwarium.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

zmijka85 napisał(a):Jak widać po testach masz krzemiany. Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie wkładu do filtra właśnie na nie, seachem, JBL i sera miały w swojej ofercie. Z tego co pamiętam nawet jak nie masz miejsca w filtrze to wystarczyło włożyć do akwarium.
Seachem jak i Rowa nie działa lub działa ale bardzo wolno. Stosowałem przez ponad dwa tygodnie w filtrze i zero zmian pod względem krzemianów. JBL i Sera nie używałem.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 8332
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Seachem jak i Rowa nie działa lub działa ale bardzo wolno. Stosowałem przez ponad dwa tygodnie w filtrze i zero zmian pod względem krzemianów. JBL i Sera nie używałem.

Jeżeli oba wkłady nie poradziły sobie z problemem to rozwiązałeś go jakoś inaczej?Blamad
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył: 27 gru 2018, 11:08

Tak żywicą jonowymienną MB400 tylko ja mam miękką wodę w kranie więc wystarcza mi na kilkanaście podmian. Jeśli masz twardą wodę to lepiej sprawdzi się filtr RO plus mineralizator.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 8332
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.Powiązane tematy
 • Dragon Stone w akwarium.

  Cześć wszystkim. Planuje wystartować zbiornik ze skala DRAGON STONE i roślina Monte Carlo. Zależy mi w 99% na tej roślinie. Chcę uzyskać efekt porośniętych gór. Na jakimś innym forum rzucił mi się tem...

  Wyświetlenia: 1161 | Odpowiedzi: 33 czytaj więcej...

 • Start akwarium. Wysokie GH

  Witam wszystkich. Po około 17 latach przerwy postanowiłem wrócić do akwarystyki( tak sporo się zmieniło 😳). Trochę poczytałem jak to teraz wygląda, a resztę opierałem na własnym doświadczeniu sprzed l...

  Wyświetlenia: 653 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

 • Akwarium roślinno/dekoracyjne 042l - zestaw

  Witam! Przymierzam się do spełnienia mojego marzenia, czyli posiadania akwarium roslinnego z prawdziwego zdarzenia. Będzie to moje pierwsze akawrium tego typu, kontakt z akwarystyką ostatni raz miałe...

  Wyświetlenia: 134 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

 • Eleocharis parvula w świeżym akwarium, prośba o radę

  Dzień dobry wszystkim, Zbiornik 40cmx25cmx30cm, ok 30l, założony 8 dni temu, w trakcie dojrzewania. Podłoże Master Soil. Światło Chichiros a301 plus, na 90% mocy, 8 godzin dziennie. Co2 z bu...

  Wyświetlenia: 795 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

 • Zakładam akwarium 126l

  Witam, zakładam akwarium 126l na ziemi ogrodowej. W żadnych marketach nie mogłem kupić u siebie ziemi uniwersalnej bez dodatkow. Wszystkie są z jakimiś nawozami. W końcu kupiłem kilka paczek przez all...

  Wyświetlenia: 389 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...cron

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.