Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Pierwszy duży baniak - proszę o pomoc.



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Witam wszystkich.
Wraz ze zmianą mieszkania na większe pojawił się pomysł powiększenia baniaka. Jako że od 2 lat posiadam zbiornik zaledwie 30l, pomyślałem że warto by było poprosić o wsparcie. Czasu mamy sporo więc wszystko będzie można na spokojnie przemyśleć. Od raz wspomnę że czytałem naprawdę dużo, ale ile osób, tyle opinii i ciężko o jednoznaczne wnioski.

No więc zaczynając od początku – lokalizacja. Baniak będzie stał przy najdłuższej ścianie w bardzo dobrze oświetlonym salonie (słońce wpada do okien mniej więcej 9-15) – z doświadczenia z obecnym zbiornikiem wiem (pokój jest ustawiony do światła pod bardzo podobnym kątem) że temperatura wody latem (oczywiście bez grzałki) w skrajne upały dochodzi do 28-30 stopni , pomimo opuszczonej rolety w oknach. Z tym niestety nie da się (zakładam) za wiele zrobić. Średnia to 25-26 stopni.

Wymiary akwarium
W grę wchodzą maksymalnie : 100 lub 120X40X50 (D x S x W), co nam daje 200 lub 240l brutto. Teoretycznie mógłbym mieć również 50cm szerokości . Pytanie podstawowe, co oprócz litrażu i zwiększonej powierzchni obsady roślin mogę na tym zyskać? Czy przybliżenie wymiaru do dwóch złączonych sześcianów będzie miało znaczący wpływ? Idąc dalej, mam zamiar zamówić jeden z zestawów na allegro (cena to ok 500zł). Fakt – pokrywa nie uderza ani wyglądem ani funkcjonalnością, lecz cena urzeka.

Oświetlenie .
W zestawach w 99% to 2x30W T8. Aby przynajmniej przybliżyć się do 0,5W/l, dokupiłbym 1 lub 2 T5 39w.

Filtracja.
Zapewne użyję mechanika z zestawu – ok 1000l/h + zewnętrzny. Faworytem jest jak na razie JBL CP e1501 (podobno świetny stosunek ceny do jakości) – pytanie czy taki zestaw podoła? A może w podobnej cenie mogę mieć coś lepszego? Słyszałem sporo dobrego o chińczykach jak np. HW – 304B.

Co do głównego pomysłu na zagospodarowanie zbiornika, nie muszę trzymać się jednego biotopu, chociaż względnie dopasowany do parametrów wody biotop, na pewno ułatwiłby jego utrzymanie.

Parametry mojej kranówki:
Z pasków:
No2 – 0
14<GH<21
KH – 15
PH – 7,6 -7,8

Testy kropelkowe:
No3 – 1
PO4 - 0

Na pewno chciałbym akwarium towarzyskie i ‘ruchliwe’, w miarę zrównoważone między roślinami i rybami.

Bardzo proszę o ewentualne propozycje obsad. Pragnę jednak zaznaczyć że wciąż uważam się za dosyć początkującego akwarystę, więc drogie, bardzo wymagające ryby i rośliny, możemy sobie póki co odpuścić.

Będę wdzięczny za wyrozumiałości oraz odpowiedzi na podkreślone kwestie i uwagi co do całości.

Avatar użytkownika
tokarz23
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 01 kwi 2016, 23:03

Zanim się zacznie - ja napiszę:
Żadnych zestawów!
Ten zbiornik zestawowy będzie bankowo szkaradny :) Pokrywę zapragniesz wywalić po kilku miesiącach użytkowania.
Moim zdaniem, jeśli nie musisz się spieszyć, powinieneś odłożyć więcej kasy i zainwestować w jakość.
Akwarium sklejone silikonem bezbarwnym a może nawet OptiWhite?
Rozmiar? Jeśli wybierzesz szersze 50cm - nie kupisz pokrywy co w sumie jest dobrym wyjściem. Akwarium o wymiarach 100 x 50 x 50h daje większe możliwości aranżacyjne. Łatwiej jest wydobyć głębię, tworzy korzystniejszą wizualnie perspektywę. Docenisz to pewnie później gdy zechcesz rozwijać pasję...
Zamiast pokrywy - belka oświetleniowa! wisząca lub opierająca się o krawędzie akwa. Akwarium odkryte to samo piękno :)
Kupowanie pokrywy i dokładanie do niej oświetlenia to strata pieniędzy...

Zastanów się jak to akwarium ma wyglądać. Jaki biotop? Jakie ryby? Bez tego ciężko dobierać sprzęt... szukaj inspiracji http://pin.it/tzetZFf

Avatar użytkownika
rob1979
Zainteresowany tematem

Posty: 239
Dołączył: 26 kwi 2005, 20:01
Miasto: Tychy

A ja akurat tutaj nie zgadzam sie z Tobą rob1979. To zależy w którym miejscu będzie stal zbiornik w salonie. Ja np. nie wyobrażam sobie siedząc na kanapie aby oślepiało mnie światło z 150 czy 200W belki oświetleniowej w odkrytym zbiorniku.
Są też zestawy ktorych wykonanie jest bardzo dobre - łącznie ze światłem, np. Juwel
Najlepiej pooglądaj akwaria odkryte i z pokrywą nie tylko w sklepach ale również w domach i weź pod uwagę różne kryteria.
Co do nasłonecznienia w salonie - mam ten sam problem,aktualnie świecę 14-23, ale zastanawiam się czy na czas letni nie przestawić oświetlenia na np. 10-19.

Avatar użytkownika
seba216
Poznaje temat

Posty: 96
Dołączył: 14 sie 2011, 15:22

tokarz23 napisał(a):Na pewno chciałbym akwarium towarzyskie i ‘ruchliwe’, w miarę zrównoważone między roślinami i rybami.

Bardzo proszę o ewentualne propozycje obsad. Pragnę jednak zaznaczyć że wciąż uważam się za dosyć początkującego akwarystę, więc drogie, bardzo wymagające ryby i rośliny, możemy sobie póki co odpuścić.


Gatunków ryb jest taka ilość, że niemożliwością jest rzucać propozycjami. Musisz sam napisać jakie gatunki Ci się podobają. Z tego dopiero się coś dobierze ;) Szukaj wśród ryb pasujących do twardej i zasadowej wody.

Anonim 46444


Nie brałbym żadnego nowego filtra od JBL bo można się srogo zawieść, a tak co do ryb, to możesz pogooglać biotopy i zobaczyć co ci w oko wpadnie?

Ps z wodą zamierzasz coś robić?

Vercy
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 27 mar 2016, 13:46

Przede wszystkim dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i wyrozumiałość.

Co do chęci zakupu zestawu, obawiam się że jednak przy nim pozostanę ze względów finansowych oraz praktycznych - jak już zauważył seba216, 150W światło dające mocno po oczach kiedy leży się na kanapie oglądając telewizor (akwa ma być na tej samej ścianie) to średnia sprawa, chociaż jako całość wygląda znacznie lepiej.
Postaram się jednak wybrać coś lepszego niż największą taniochę.

Parametry wody sprawdzałem głównie paskami JBLa a słyszałem że są dobre bo są tanie. Niestety akurat przekłamania na PH, KH i GH mają największe. Zakupię jeszcze tetrę i zobaczymy czy są prawdziwe.

Wracając do biotopu, wybór padł na czarne wody południowo-wschodniej azji.
Hipotetyczna obsada:
Gurami + bojownik wspaniały + razbora klinowa + bocja (wspaniała lub karłowata)

Pytanie podstawowe czy będę w stanie zbić PH i twardość wody do odpowiednich dla tego biotopu (kwaśna woda + miękka) bez RO lub lania tony chemii?

Jeśli chodzi o filtr, po kolejnych godzinach spędzonych na wertowaniu internetu, wychodzi na to że jedynym sensownym wyborem dla tego litrażu (200 -300l)to zamiast JBL:
TETRA EX1200 PLUS - ok460zł lub
Aquael UNIMAX 500 - ok 550

Obawiam się że Eheim jest poza moim zasięgiem finansowym.

I szczerze powiedziawszy to sam już nie wiem co mam myśleć. Czy ktoś z was miał przyjemność/nieprzyjemność używać któregoś z powyższych filtrów?

Avatar użytkownika
tokarz23
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 01 kwi 2016, 23:03

Ja bym brał unimaxa, nowe Tetry mają często problemy z szczelnoscią

Vercy
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 27 mar 2016, 13:46

Chyba właśnie stare miały problem ze szczelnością. Przynajmniej moja stara 1200 miała.
Nowe podobno są dużo lepsze.

Avatar użytkownika
rob1979
Zainteresowany tematem

Posty: 239
Dołączył: 26 kwi 2005, 20:01
Miasto: Tychy

Gadałem z serwisantem Tetry, ilość wracających jako cieknąca jest przerażająca. Z JBL problem jest w serwisie wysyłasz filtr ewidentnie niedziałający i wszyscy łącznie z producentem rżną głupa że żadnego problemu nie ma. Tetra podobno takich problemów nie robi

Vercy
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 27 mar 2016, 13:46

tokarz23 napisał(a):a słyszałem że są dobre bo są tanie.

:D Ja zupełnie odwrotnie słyszałem, są drogie i do kitu :P

tokarz23 napisał(a):Pytanie podstawowe czy będę w stanie zbić PH i twardość wody do odpowiednich dla tego biotopu (kwaśna woda + miękka) bez RO lub lania tony chemii?

Tak, możesz jeszcze demineralizować wodę kationitem+anionitem.
Inaczej nie ma opcji - takie parametry jak masz są niedopuszczalne dla bocji i razbor, ewentualnie dla gurami mogłoby być ok - ale dokładnych wyników nie znamy. No i jeżeli to KH jest prawdą to pH będzie spokojnie powyżej 8.

Anonim 46444


Witam ja własnie kupiłem jbl 1501 i masakra głosny, ze moj wczesniejszy chinczyk był o niebo cichszy, drugi mam tetra 1200 bezproblemowo, raz zaczela troche cieknąc wymieniłem uszczelke i znowu śmiga

Avatar użytkownika
Tomek1976
Początkujący

Posty: 7
Dołączył: 18 lip 2015, 15:57
Miasto: Altstatten /Szwajcaria

Tomek1976 napisał(a):witam ja własnie kupiłem jbl 1501 i masakra głosny ze moj wczesniejszy chinczyk był o niebo cichszy drugi mam tetra 1200 bezproblemowo raz zaczela troche cieknąc wymieniłem uszczelke i znowu śmiga

Patrz moja stopka, wymiana dochodzi do skutku dopiero teraz... Po uprzejmym liściku z Federacji Konsumentów

Vercy
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 27 mar 2016, 13:46

Ja wybrałbym 120x50x50 (sam mam 120x40x50) i zrobiłem głupotę, jest za wąskie.
Co do parametrów KH i PH wysoko. Widziałem filtr w sklepie internetowym za 149 zł. z membraną chyba nawet 100GPD. Filtr bardzo prosty, ale do akwarium wystarczy. Wiadomo kasa, ale ten problem miałbyś z głowy. Co do filtrów JBL oglądałem model 1501 w sklepie i dla mnie to tandeta. Sama jakość plastików do tetry się nie umywa a porównać eheim i Jbl to już wielka przepaść. O unimax ludzie dobrze mówią.

pit333
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 11 lut 2013, 12:47

No to już wiem nad czym myśleć jeśli chodzi o same akwarium i jego wymiary.

Jeśli chodzi o filtrację to wychodzi na to że zdecyduję się na Unimaxa 500. To nie są małe pieniądze ale skoro mam dopłacić 150zł i nie płakać za kilka miesięcy (a przynajmniej płakać mniej :P ) to chyba nie ma co się zastanawiać.

Chciałbym jednak pozostać przy wspomnianym biotopie ale jak już wiecie, wodę mam jaką mam. Myślę bardzo poważnie nad automatyczną podmianą wody a dokładnie nad systemem opisanym przez KADAZANA:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 20304.html

Na zasilaniu zamontowałbym RO - ze względu na koszty pewnie RO3 a nie RO4. No i tu pojawia się pytanie. Jaką membranę musiałbym zastosować aby nie przegiąć i nie wyjałowić wody w baniaku (przy założeniu ciągłej pracy - czysta woda płynęłaby wolniej a jej dyfuzja następowała znacznie spokojniej)?


Grzałka - tutaj pewnie nie ma żadnych wielkich niewiadomych po jak już wspomniałem mam ciepłe mieszkanie, a pokój na akwa jest bardzo słoneczny. Dla pewności 250W pewnie załatwiłaby sprawę?

Idąc dalej - podłoże. I ty zaczynają się chyba największe schody. Jak już wspomniałem muszę się liczyć z budżetem, więc wrzucenie samego substratu odpada.
Czy rozwiązanie : na dno ziemia ogrodowa (która mam nadzieje nie będzie miała w sobie tony nawozów) i przysypanie jej np. lawą czy bazaltem to dobre rozwiązanie. Tańsze byłby pewnie sam żwirek 2-4mm + pałeczki nawozowe ale optycznie przy takim zbiorniku szału nie robi.

Avatar użytkownika
tokarz23
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 01 kwi 2016, 23:03

tokarz23 napisał(a):Jeśli chodzi o filtrację to wychodzi na to że zdecyduję się na Unimaxa 500. To nie są małe pieniądze ale skoro mam dopłacić 150zł i nie płakać za kilka miesięcy (a przynajmniej płakać mniej :P ) to chyba nie ma co się zastanawiać.


To po prostu kup unimaxa 250 albo 150 :)


tokarz23 napisał(a):Na zasilaniu zamontowałbym RO - ze względu na koszty pewnie RO3 a nie RO4. No i tu pojawia się pytanie. Jaką membranę musiałbym zastosować aby nie przegiąć i nie wyjałowić wody w baniaku (przy założeniu ciągłej pracy - czysta woda płynęłaby wolniej a jej dyfuzja następowała znacznie spokojniej)?

Nieee, to tak się nie robi :D Jeżeli będziesz chciał nie mieć 'zerowej' wody to po prostu domieszasz tyle kranówki ile tam będziesz chciał. Tyle, że skoro piszesz, że chcesz BW, to optymalne rozwiązanie to w zasadzie 100%RO + torf. Ewentualna domieszka kranovitu minimalna.

tokarz23 napisał(a):Grzałka - tutaj pewnie nie ma żadnych wielkich niewiadomych po jak już wspomniałem mam ciepłe mieszkanie, a pokój na akwa jest bardzo słoneczny. Dla pewności 250W pewnie załatwiłaby sprawę?

W takim wypadku 150-200W spokojnie.

tokarz23 napisał(a):Idąc dalej - podłoże. I ty zaczynają się chyba największe schody. Jak już wspomniałem muszę się liczyć z budżetem, więc wrzucenie samego substratu odpada.
Czy rozwiązanie : na dno ziemia ogrodowa (która mam nadzieje nie będzie miała w sobie tony nawozów) i przysypanie jej np. lawą czy bazaltem to dobre rozwiązanie. Tańsze byłby pewnie sam żwirek 2-4mm + pałeczki nawozowe ale optycznie przy takim zbiorniku szału nie robi.

Podłoże to dla roślin, jak to ma być BW to to się raczej kłóci ;) Daj po prostu piasek i tyle, jeżeli zrobisz to porządnie to rośliny będą słabo przędły. Jeżeli z kolei zrobisz tam środowisko przyjazne dla roślin to znowuż wyjdzie takie nie wiadomo co :| Polecam zdecydować się na jeden kierunek ;)

Anonim 46444


Greek napisał(a):
tokarz23 napisał(a):Jeśli chodzi o filtrację to wychodzi na to że zdecyduję się na Unimaxa 500. To nie są małe pieniądze ale skoro mam dopłacić 150zł i nie płakać za kilka miesięcy (a przynajmniej płakać mniej ) to chyba nie ma co się zastanawiać.


To po prostu kup unimaxa 250 albo 150 :)


tokarz23 napisał(a):Na zasilaniu zamontowałbym RO - ze względu na koszty pewnie RO3 a nie RO4. No i tu pojawia się pytanie. Jaką membranę musiałbym zastosować aby nie przegiąć i nie wyjałowić wody w baniaku (przy założeniu ciągłej pracy - czysta woda płynęłaby wolniej a jej dyfuzja następowała znacznie spokojniej)?

Nieee, to tak się nie robi :D Jeżeli będziesz chciał nie mieć 'zerowej' wody to po prostu domieszasz tyle kranówki ile tam będziesz chciał. Tyle, że skoro piszesz, że chcesz BW, to optymalne rozwiązanie to w zasadzie 100%RO + torf. Ewentualna domieszka kranovitu minimalna.

tokarz23 napisał(a):Grzałka - tutaj pewnie nie ma żadnych wielkich niewiadomych po jak już wspomniałem mam ciepłe mieszkanie, a pokój na akwa jest bardzo słoneczny. Dla pewności 250W pewnie załatwiłaby sprawę?

W takim wypadku 150-200W spokojnie.

tokarz23 napisał(a):Idąc dalej - podłoże. I ty zaczynają się chyba największe schody. Jak już wspomniałem muszę się liczyć z budżetem, więc wrzucenie samego substratu odpada.
Czy rozwiązanie : na dno ziemia ogrodowa (która mam nadzieje nie będzie miała w sobie tony nawozów) i przysypanie jej np. lawą czy bazaltem to dobre rozwiązanie. Tańsze byłby pewnie sam żwirek 2-4mm + pałeczki nawozowe ale optycznie przy takim zbiorniku szału nie robi.

Podłoże to dla roślin, jak to ma być BW to to się raczej kłóci ;) Daj po prostu piasek i tyle, jeżeli zrobisz to porządnie to rośliny będą słabo przędły. Jeżeli z kolei zrobisz tam środowisko przyjazne dla roślin to znowuż wyjdzie takie nie wiadomo co :| Polecam zdecydować się na jeden kierunek ;)

Spoko spoko, walisz sam piach a do niego g-t i rośliny też nie widzą problemów

Vercy
Poznaje temat

Posty: 52
Dołączył: 27 mar 2016, 13:46











Powiązane tematy
  • Akwarium - restart i pomoc

    Witajcie, szukam pomocy odnosnie restartu akwarium. W skrocie akwarium 40x30x30 bylo ok lecz zaczela sie ospa, rosliny zaczely obumierac, ryby zaczely umierac. Doszedlem do wniosku by zaczac od nowa, ...

    Wyświetlenia: 425 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Wzmocnienie komody Malm (IKEA) pod akwarium. Prośba o pomoc.

    Chciałbym Was prosić o pomoc i rady. Za co już teraz dziękuję. Kupiłem nowe/używane akwarium (75x37x40). Niestety tak się składa, że jedynym miejscem gdzie może ono stać jest komoda z Ikei - Malm. Tak...

    Wyświetlenia: 24515 | Odpowiedzi: 44 czytaj więcej...

  • Powrót do roślinnego - potrzebna pomoc

    Witam Was Serdecznie, Po kilku latach siedzenia w morszczyźnie byłem zmuszony zlikwidować akwarium 840L. Obecnie wynajmuję dom na max 2 lata i cały sprzęt od morskiego jest dobrze schowany... Po pół ...

    Wyświetlenia: 14030 | Odpowiedzi: 33 czytaj więcej...

  • 60x30x30 - pomoc w te-aranżacji akwarium

    Dzień dobry wszystkiem. Mam nadzieje ze post założony w dobrym dziale. Razem z dziewczyną kupiliśmy sobie prezent na Walentynki w postaci akwarium. Wypukła szyba, 45 litrów z firmy Aquael. Początkowo...

    Wyświetlenia: 1880 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Pomoc w aranżacji kostki dla krewetek

    Witam. Na początku dodam, że wracam do akwarystyki po prawie 10latach :) Jestem na etapie zakładania kostki , z nastawieniem na rośliny i krewetki, rybek nie planuję podstawowe dane: -Kostka 40x40x...

    Wyświetlenia: 4101 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Proste akwarium - pomoc w założeniu?

    witam wszystkich. po kilkunastu latach chciałabym wrócić do tego pięknego hobby jakim jest akwarystyka. nie da się nie zauważyć, że przez ten czas w temacie zmieniło się niemal wszystko:) a ja im więc...

    Wyświetlenia: 4277 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Pomoc w wyborze akwarium 150 cm.

    Witam, dawno temu posiadałem akwarium 80cm 126l z pokrywą ze świetlówkami w komplecie. Był to zbiornik taki sobie, woda rybki jakaś grota z zoologicznego gdzie rosła marna roślinność i glony. Dzisiaj ...

    Wyświetlenia: 13806 | Odpowiedzi: 67 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium - proszę o opinie

    Przygotowuje się do założenia nowego akwa. Wymiary 45x45x45. Próbuję już coś na sucho ułożyć, proszę Was o opinie, podpowiedzi, sugestie...

    Wyświetlenia: 3856 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Iwagumi - mój pierwszy raz

    Witam Posadziłem z rana roślinki i mam pytanie zalewać czy trzymać jakiś czas emersyjnie? Czy mały heniek puści korzenie w takich warunkach? Moja inspiracja: https://showcase.aquatic-gardeners.org/2...

    Wyświetlenia: 10526 | Odpowiedzi: 33 czytaj więcej...

  • 125 litrów Dragone stone (pierwszy raz)

    Dzisiaj zacząłem układać hardscape w moim nowym baniaku. Na przedni plan idzie micranthemum monte Carlo natomiast na tył eleocharis acicularis mini. Dorzucam zdjęcie stanu obecnego. Porady i krytyka...

    Wyświetlenia: 4080 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 297 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.