Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Zakładanie akwarium


Nowe akwarium i zmętnienie...Pomoc w konfiguracji zestawu akwariowego. Pytania techniczne początkujących. + nowy temat

17 lis 2015, 21:07 Nowe akwarium i zmętnienie...  (#1)  

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Jest to mój pierwszy post na tym forum, dlatego chciałbym się przywitać. Po 2 miesiącach przygotowań i przeglądnięciu setki stron for internetowych założyłem swój drugi baniak, nieco bardziej ,,profesjonalny" w stylu iwagumi. Planowany jest trawnik z rośliny eleocharis parvula mini (in-vitro z żelu), który porośnie całą powierzchnię zbiornika. Akwarium zalane w piątek 13 :) listopada. Po zalaniu woda była klarowna, natomiast po 24h zauważyłem lekkie zmętnienie i biały kolor wody. Pomyślałem - pierwotniaki. Czekam już 4 dzień i brak jakiejkolwiek poprawy. Zmętnienie to jest na tyle delikatne, że nie da się go uchwycić aparatem na akwarium oświetlonym, jednak gołym okiem widać je bardzo dobrze. W ciemności po świeceniu latarką ewidentnie widać ,,mgłę". Czy muszą być to pierwotniaki? Jeśli nie, jakie są inne przyczyny? Dodam, że mam drugie mini akwarium 25L i po zalaniu ≈3 miesiące temu jak i teraz ani razu nie pojawił się efekt mlecznej wody. Ile maksymalnie czekać na zanik pierwotniaków? A teraz o akwarium:

1. Wymiary akwarium (dł x szer x wys) 60x30x30 54L
2. Moc i rodzaj oświetlenia (ilość WAT, rodzaj światła: T5/T8, HQI) oraz ile godzin jest włączone oświetlenie? Belka oświetleniowa T5 2x24W 6500K Oświetlane w czasie dojrzewania po 6h na dobę
3. Rodzaj podłoża (opisz dokładnie) na samym dole: Bardzo dobrze wypłukana lawa, na tym substrat CAL Black Earth Normal 10L
4. Rodzaj systemu CO2 (jeśli nie nawozisz CO2 - wpisz brak). W jakim trybie działa - 12/24h? Bimbrownia w systemie 12h/dobę - kostka lipowa
5. Rodzaj filtracji (Producent i model filtra): JBL Cristalprofi e701 greenline
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne? od dołu: wkład od JBL MicroMec, w dwóch następnych koszach gąbka. Przed startem filtra została wsypana jedna kapsułka Tetra Bactozym na ceramike
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24h? non-stop 24h/dobę
8. Temperatura wody: 22°C
9. Parametry chemiczne wody (podaj te, które znasz):
- twardość ogólna GH 12,7DH w stopniach niemieckich
- twardość węglanowa KH
- pH wody 7,6
- poziom NO3 1,6
- poziom PO4 -
- poziom CO2 (jesli posiadasz indykator CO2 - podaj nam kolor cieszy we wskaźniku)
- poziom NO2
- poziom Fe
- poziom Mg
10. Jakie nawozy stosujesz obecnie: W czasie dojrzewania akwarium nie stosuję nawozów
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jonowymienną? Nie
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? (Antychlor, odkażacz itp). Nie
13. Jak często podmieniasz wodę (ile na raz? Czy są to regularne podmiany) Dzisiaj dokonałem pierwszej dolewki wody z dojrzałego akwarium, z powodu odparowania sporej ilości wody
14. Czy w akwarium są korzenie lub kamienie (jakie?) Kamienie Scenery Stone zakupione w sklepie akwarystycznym. Sparzone i wymyte szczoteczką
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium (raz dziennie, raz na kilka dni, raz w tygodniu?) Na razie w ogóle
16. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie preparatów antyglonowych? Nie
17. Czy używasz lub używałes w ostatnim czasie leków dla ryb lub? Brak ryb
18. Czy używasz lampy UV? Brak
19. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? Brak
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku? (podaj przybliżoną liczbę) Na razie brak
21. Jak długo funkcjonuje akwarium: 4 dni

Pozdrawiam
Załączniki
IMAG2410.jpg

Avatar użytkownika

Weiss961
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Zapewne wysypują się pierwotniaki.
Zaraz znajdą się fani lania chemii do akwarium, ja jednak wsadziłbym w filtr watę akwarystyczną i kilka dni odczekał same padną.
JakubM
Zainteresowany tematem
 
Posty: 193
Dołączył: 16 lut 2014, 16:13
Miasto: Starogard Gdański

Mleczny kolor wody zwykle mam kiedy wyczyszczę w swoim akwarium dwa filtry e900 i 1501, znika to po kilku dniach samo, bez mojej ingerencji.
Sugeruję że za mało bakterii nitryfikacyjnych się nagromadziło jeszcze w świeżym akwarium i filtrze, możesz dodać bakterie seachem specjal blend ( to nie chemia!)do filtra, lub cierpliwie poczekać jeszcze kilka dni, woda przechodzi cykl azotowy to normalne.

Na mleczną wodę podczas dojrzewania akwarium żadna wata nie pomoże, bo to nie zanieczyszczenia mechaniczne, a początki denitryfikacji, czyli proces chemicznych zmian mających na celu wytworzenie bakterii rozkładających amoniak i azotyny w azotany pochłaniane przez rośliny jako pokarm w akwarium.
Chcesz, to wkładaj watę, wyłapie mikro pyłki z wody ( bo są zawsze w nowych zbiornikach) i będzie lekka poprawa, ale nie usunie mlecznej wody.
W każdym ze swoich dużych filtrów w górnym mam watę upchaną szczelnie, po czyszczeniu obu naraz, mimo włożeniu nowej waty, mleczna woda utrzymuje się kilka dni.
Ps. Kolega strasznie niecierpliwy, 4 dniowe akwarium i już pisze o problemach.
Cierpliwość to cnota akwarysty.

Avatar użytkownika

kprusak
Znający temat
 
Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Gdybym był niecierpliwy to wlałbym pewnie jakąś chemię co tylko pogorszyłoby sprawę, a jednak wolę usiąść i spokojnie napisać do doświadczonych akwarystów :) Po prostu jest to lekko denerwujące, widząc swoje dzieło z mętną wodą, a jak się innym tłumaczy, że to się samo wyklaruje to patrzą na mnie jak na dziwaka... Ile maksymalnie może to potrwać, zakładając, że nie będę otwierał kubła i nie będę dokładał waty (nie chcę grzebać przy filtrze na razie)
ps: czy możliwe jest, aby niedokładne wypłukanie żelu z roślinki in-vitro doprowadziło do zmętnienia?

Avatar użytkownika

Weiss961
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Najlepiej nic nie kombinuj tylko cierpliwie poczekaj. Pomysł z bakteriami jest bardzo dobry. Wspomniałeś, że wysypałeś jedną kapsułkę Tetra Bactozym na ceramikę. Moim zdaniem to za mało. Dwie albo trzy kapsułki przy starcie to minimum. Bakterie dawaj bez obaw - w zasadzie nie da się ich przedawkować. Tetra Bactozym są dobre, chociaż polecam preparaty w płynie, bo łatwiej je dozować do słupa wody. Ja stosuję Femanga Bakto Fit i jestem zadowolony. Słyszałem też bardzo dobre opinie o Seachem Stability. Wiele osób poleca również Sera Nitrivec.

Masz podłoże aktywne, więc powinieneś w pierwszych dwóch tygodniach często podmieniać wodę, nawet co dwa dni. Niektórzy w pierwszym tygodniu podmieniają codziennie 30%. Do tego lej wspomniane bakterie i będzie dobrze.

Co do resztek żelu to wątpię by miały wpływ na zmętnienie. U mnie też czasem zdarzają niewypłukane resztki, a mleka w wodzie nigdy nie miałem. Napisałeś, że zrobiłeś dolewkę wody z dojrzałego akwarium. Moim zdaniem takie zabiegi mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Przy starcie też lałeś wodę z tego dojrzałego akwarium?

Daj znać czy zmętnienie ustępuje i pamiętaj o podmianach.

Avatar użytkownika

breugnir
Stały bywalec
 
Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Wodę z dojrzałego akwarium dolałem tyko raz, wczoraj ~4-5l. Normalnie przy starcie lałem z kranu. Mówisz, aby w pierwszych 2 tygodniach podmieniać wodę co 2 dni, natomiast zwykle spotkałem się z komentarzami, aby w tym czasie absolutnie nie dolewać nowej wody, gdyż dostarcza się nowych pierwotniaków i tym samym przedłuża się efekt mlecznej wody. Więc co mam zrobić? Podmieniać czy czekać do tych 2 tygodni?

Avatar użytkownika

Weiss961
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Pierwotniaki były są i będą zawsze, tak jak glony. Problem polega na tym, aby nie pozwolić im się nadmiernie rozwijać. Dzisiaj masz problem z mlekiem w wodzie, a jutro będziesz pytał dlaczego pojawiły się glony w akwarium.
Użyłeś podłoża aktywnego, które zawiera w sobie związki odżywcze. W początkowej fazie te związki są nadmiernie uwalniane przez podłoże do słupa wody, stąd konieczność częstych podmian. Co do częstotliwości popytaj posiadaczy CAL Black Earth. Ja przy amazonii w pierwszym tygodniu podmieniałem co dwa dni, a w drugim co trzy. Natomiast kolega Godween, który jest pewnym autorytetem podmienia wodę przy amazonii codziennie w początkowej fazie życia akwarium.

Masz małą masę roślinną, dużo światła i sporo pożywki dla glonów. Koniecznie zrób podmianę min. 30%. Podawaj bakterie.

PS. Przypomniało mi się, że na pierwotniaki dobry jest węgiel aktywny. Jak masz to wrzuć do kubła. Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.

Avatar użytkownika

breugnir
Stały bywalec
 
Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Właśnie kupiłem bakterie sera Nitrivec. Jak tylko wrócę do domu robię pomianę 30% i wlewam bakterie. Będę zmieniał do soboty codziennie 20% dodając bakterii. Dziękuję za rady.

Avatar użytkownika

Weiss961
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Mętność wody odpuściła. Utrzymuje się jednak bardzo delikatne żółtawe zabarwienie wody. Będę kontynuował podmiany i zobaczymy czy się to w końcu wyklaruje.

Avatar użytkownika

Weiss961
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Ja bym tak nie szalał z podmianami, bo choć mało jest w niej bakterii to stara woda zawiera amoniak który przyczynia się do rozwoju flory bakteryjnej.
Inaczej, ograniczasz pokarm bakteriom.

Avatar użytkownika

kprusak
Znający temat
 
Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

Dobrze, więc będę robił co 3-4 dni 20%. Mam jeszcze pytanie. Czy po osiągnięciu całkowitej równowagi biologicznej (mniej więcej po miesiącu - dwóch) woda powinna być idealnie kryształowa, czy zawsze będzie delikatnie żółtawa (na tych wkładach co wypisałem wyżej)?

Avatar użytkownika

Weiss961
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Dodałem węgla aktywnego i waty. Wszystko jest trochę upchnięte, mimo to nie zaobserwowałem spadku przepustowości filtra. Obawiam się czy nie trafiła mi się wadliwa sztuka... A przecież to nowy filtr.

Avatar użytkownika

Weiss961
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: Wrocław

Najlepszy sposób na mętną wodę jest lampa UV dwa,trzy dni i woda kryształ.

Avatar użytkownika

dadors
Znający temat
 
Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława

Potrzebuję waszej pomocy... Dzisiaj rano wstałem, a woda była dosłownie tak żółta jak by ktoś wlał piwa... Do tego mętna. Wylałem całą wodę (tak wiem, że przerwałem proces dojrzewania, ale trudno, niech się rozpocznie od nowa) i nalałem nową z kranu. Co robię nie tak? Przecież wszystko jest w porządku. Filtr pracuje a mimo to woda robi się jak stęchła.

Avatar użytkownika

Weiss961
Poznaje temat
 
Posty: 80
Dołączył: 17 lis 2015, 19:38
Miasto: WrocławPowiązane tematy
 • Dragon Stone w akwarium.

  Cześć wszystkim. Planuje wystartować zbiornik ze skala DRAGON STONE i roślina Monte Carlo. Zależy mi w 99% na tej roślinie. Chcę uzyskać efekt porośniętych gór. Na jakimś innym forum rzucił mi się tem...

  Wyświetlenia: 534 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

 • Eleocharis parvula w świeżym akwarium, prośba o radę

  Dzień dobry wszystkim, Zbiornik 40cmx25cmx30cm, ok 30l, założony 8 dni temu, w trakcie dojrzewania. Podłoże Master Soil. Światło Chichiros a301 plus, na 90% mocy, 8 godzin dziennie. Co2 z bu...

  Wyświetlenia: 757 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

 • Zakładam akwarium 126l

  Witam, zakładam akwarium 126l na ziemi ogrodowej. W żadnych marketach nie mogłem kupić u siebie ziemi uniwersalnej bez dodatkow. Wszystkie są z jakimiś nawozami. W końcu kupiłem kilka paczek przez all...

  Wyświetlenia: 352 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Akwarium dla paletek

  IMG-20200331-WA0007.jpg Makieta akwarium i dopasowane korzonki wyciagnięte z rzeki. Planowana obsada to paletki, drewniaki, stadko neonów czarnych. Na korzeniu "stojącym planuję pomiedzy odnogi...

  Wyświetlenia: 1205 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

 • [+1800L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

  Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

  Wyświetlenia: 18425 | Odpowiedzi: 198 czytaj więcej...cron

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.