Pokarmy Tetra Fresh Delica
Jesteś tutaj: SerwisForumTechnikaZakładanie akwarium


Czas na powrót - nowy projekt 60x40 OW IwagumiDział dla początkujących - pomoc w doborze rozmiarów akwarium i podzespołów. Pierwsze kroki.
Witam,
po dłuższej nieobecności zarówno na forum jak i w akwarystyce - czas na powrót i nowy projekt. Mój stary zbiornik można zobaczyć tutaj.

W chwili obecnej wiem już dużo więcej niż gdy zaczynałem z pierwszym akwarium roślinnym. Bogatszy jestem o doświadczenia z chorobami, glonami, wysokim pH, nawożeniem, problemami technicznymi, tajemniczym znikaniem krewetek :roll: itd. itd. Ale mimo wszystko mam problem z doborem sprzętu i proszę Was o pomoc.

Rozmiar został wybrany i nie może ulec zmianie, ponieważ szafka pod zbiornik już zamówiona i się robi. A więc stanęło na OW 60x40x40 (96 litrów). Z poprzedniego akwarium zachowałem butle CO2 z osprzętem i kilka dragon stone'ów.

Założenie to iwagumi z centralną "skałą" ułożoną z dragon stone. Konkretnych gatunków roślin jeszcze nie dobrałem, ale będą to raczej rośliny niskie I i II planu. Na trawnik dam na pewno małego Heńka.

Akwarium chcę postawić na Amazonii ale uwagi i sugestie są mile widziane w tym zakresie :) Woda pochodzić będzie z dojrzałego 240 litrowego zbiornika roślinnego kolegi.

Problem mam z doborem oświetlenia i filtracji.
1) Jeżeli chodzi o oświetlenie to na pewno będzie to lampa LED, tylko nie mam pojęcia która. Myślę o Chichiros A-601 lub A-601 plus. Pytanie jak z lumenami, mocą itd. Budżet na lampę to max 350-400 zł ?
2) Co do filtra skłaniam się ku Eheimowi 2213++. Czy możecie polecić ten czy może lepszy/inny filtr do takiego zbiornika?

Ah i jeszcze jedno. Czy przy założeniu że kamienie będą ułożone na kratce trawnikowej via castorama polska :lol:, na pewno w zamyśle mam też kawałek plaży, czy 9 litrów Amazonii wystarczy? Czy ewentualnie kupić więcej a może pod spód sypnąć zwykłego żwiru a na to substratu?

Z góry dzięki wszystkim za pomoc :wink:

Avatar użytkownika

danielevsky
Poznaje temat
 
Posty: 109
Miasto: Głogów

 

Jak ja bym miał wybierać lampę to wybrałbym a-601 plus jest szersza(lepsze doświetlenie zbiornika)większa moc na początek zawsze moża zmnieszyć moc świecenia...mariusz178
Stały bywalec
 
Posty: 343
Miasto: Gorzow Wlkp

 

No i pojawił się pierwszy problem a jeszcze tych z poprzedniego postu nie rozwiązałem. Otóż okazało się że szafka ma wymiar 60x39.5 cm.

Czy w takiej sytuacji mogę na nią postawić zbiornik 60x40? Czy to 0.5 cm ja dyskwalifikuje? Ehh :(

Avatar użytkownika

danielevsky
Poznaje temat
 
Posty: 109
Miasto: Głogów

Jeśli jest dobrze wzmocniona czyli zbudowana tak by wytrzymała ciężar zbiornika z wodą i dekoracjami czyli te 150kg to te 5mm nic nie zmieni.
Natomiast gdy zamawiasz produkt pod dany wymiar oczekujesz, że taki będzie więc jeśli ci się nie spieszy i firma nie dopełniła obowiązku możesz ją reklamować.
Ostatnio edytowano 13 lip 2018, 17:03 przez Krzysztof Radziszewski, łącznie edytowano 2 razy


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Znający temat
 
Posty: 1449
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

W sumie to tylko 2.5 mm na stronę więc nic nie powinno się stać.mariusz178
Stały bywalec
 
Posty: 343
Miasto: Gorzow Wlkp

Szafkę oddałem bo okazała się strasznym bublem. "Stolarz" kasę oddał, będę zamawiał szafkę ze sklepu RA.

Pytanie mam nieco inne. Jakie ewentualne zagrożenia/niespodzianki mogą mnie czekać w związku z faktem wzięcia ok. 15-20 litrów wody (czyli jakieś 50% netto mojego akwarium) z dojrzałego zbiornika kolegi? Zbiornik 240 litrów prowadzony prawidłowo, bez glonów, bez chorób. Czy w takiej sytuacji lać dodatkowo bakterie na start czy nie?

Avatar użytkownika

danielevsky
Poznaje temat
 
Posty: 109
Miasto: Głogów

"Stara" woda z poprawnie prowadzonego zbiornika wspomoże start nowego tak jak zainstalowanie używanego przez dłuższy czas filtra. Nie bój się możesz dać nawet 50% "starej" wody o ile jej parametry będą odpowiadać roślinom w nowo zakładanym akwarium.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Znający temat
 
Posty: 1449
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Jeżeli będziesz dawał wodę ze dojrzałego,zdrowego zbiornika to kupne "bio startery" nie będą potrzebne.Nowy zbiornik dostanie dawkę naturalnego "zestawu" bakteri :wink:mariusz178
Stały bywalec
 
Posty: 343
Miasto: Gorzow Wlkp

Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: Dexter2k13, Majkel82, piter134, wojti70