Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Akwarium 30l, krewetki, dobór sprzętu i podłoża



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Witam. Ze względu na przeprowadzkę jestem zmuszony przejść z 112l (MT, prowadzone na wielu błędach..) na ok. 30l. Właśnie ze względu na chęć uniknięcia różnych błędów chciałbym nowe akwarium przygotować w pełni 'zgodnie ze sztuką'. Jest to też świetna okazja by w końcu przekonać partnerkę do 'robali' czyli krewetek ;)

Najpierw kilka zdjęć, które mi się podobają i przedstawiają wymarzony efekt:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 52#p441252
https://i.pinimg.com/originals/bb/9b/b3 ... 3ad4c1.jpg
https://i.pinimg.com/originals/df/77/0e ... e842ab.jpg (trochę przesadzone)

Docelowo:
Obsada:
Krewetki red cherry
Kilka rybek (minimalnie)

Rośliny:

Anubian nana, petite itd.
Microsoria
Mchy
Parę niewymagających-średnio wymagających roślin do dopełnienia efektu
Bucephalandry

Filtracja

Filtr zewnętrzny Tetra EX800 (przykręcony odpowiednio, z obecnej 112l) + stalowe rurki i mini skimmer. W filtrze standardowe gąbki, węgiel, Seachem Purigen

Oświetlenie
Lampa led Chihiros

Budżet

1000 zł (na ew. zestaw CO2, oświetlenie, RO, podłoże, nawozy)
+
500 zł (rośliny, korzenie, życie, drobiazgi)

Woda:

Docelowo 50/50 RO lub całość RO + mineralizator. Ujęcie wody będzie te samo a jakość wody nie jest najlepsza (twarda, okrzemki sprawiające problemy po większych podmianach).

Moje pytania:
Jakie podłoże? Prawie każda ładna 'kostka' roślinna ma tu inne podłoże..Black Soil, Benibachi, ADA Aqua Soil Amazonia, AquaSubstrate II dla przykładu. Wraz z podłożem prosiłbym o sugestie co do nawożenia (określona linia nawozów jeżeli to ma znaczenie przy wyborze podłoża - a podejrzewam, że ma).

Czy do tych wymagań wystarczy no-name RO3 za ok 100zł? Problemem jest też brak możliwości stałego podłączenia RO do kranu.

Czy CO2 jest wymagane? Zwłaszcza przy docelowej aranżacji. Mogę bez problemu kupić zestaw CO2 ale nie jestem pewny czy będzie on potrzebny. Zależy mi na dobrej kondycji roślin i stabilności zbiornika.

MuminekM
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 07 lip 2015, 11:59

Ro najtańsze wystarczy.
Najlepiej używać 100%RO + mineralizator = wiesz co i ile lejesz.

Co2 zawsze korzystnie wpływa na rozwój roślin, poprawia ich wygląd i ogólną kondycję, dodatkowo przy dużym dozowaniu znacznie przyspiesza wzrost co pozwoli szybciej osiągnąć zamierzony efekt. Co2 zbija również pH co jest równie korzystne przy uprawie roślin i hodowli większości zwierząt.

Podłoże.. na każdym się da :)
Możesz np. użyć zestawu Tropica Aquarium soil + nawóz płynny który się łatwo dozuje bo jest kompletny w jednej butelce.

Lampa chihiros A300 ? masz do niej regulator ?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Czyli zdobędę RO i mineralizator oraz kupię zestaw Co2 (tylko muszę ostatecznie pomierzyć ile mam miejsca na butlę, oczywiście im większa tym lepiej).

Tak myślałem patrząc na zbiorniki - każdy inne podłoże a efekt zamierzony osiągał :D Tylko kwestia opanowania parametrów przy danym podłożu. Pójdę za Twoją radą, zwłaszcza że stosowałem Tropicę w akwarium 112l i pomogła mi ustabilizować niedobory (inne problemy zostały ale to już nie kwestia nawozu).

Lampy nie mam - jeszcze zmierzę ilość miejsca i ocenię czy będzie to np. 30 cm szerokości, czy 35 itp. Myślałem, że do każdej lampy Chihiros dają taki regulator. Teraz widzę, że to zależy od sklepu (niektórzy dodają w zestawie, inni sprzedają osobno). Jak najbardziej wezmę lampę z regulatorem bo światła może być za dużo.

MuminekM
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 07 lip 2015, 11:59

Dzień dobry. Jakiś czas temu zakupiłem Aquaela 30l wraz z firmowym wyposażeniem i oczywiście popełniłem kilka błędów przy zakładaniu zbiornika... Największym błędęm wydaje mi się że było wsypanie używanego podłoża, które generalnie niezbyt dobrze współgra z roślinami. Po prostu jest zbyt drobne i ostre więc w najbliższych tygodniach planuje wprowadzić zmiany polegające na założeniu zbiornika na nowo. Tym razem chciałbym to zrobić na spokojnie, z głową i jeśli będziecie mogli doradzić to będzie mi znacznie łatwiej :) I bezpieczniej dla życia w skład którego wchodzą Neonki Innesa(11), Molinezje (3), Krewetki RC(8).

Otóż chciałbym:
- Zakupić lepszy filtr, optymalnie zewnętrzy, który nie zrobi pralki w akwarium, ale w przypadku ewentualnej zmiany wystarczy do akwarium 64l (40x40x40). Pytanie nr 1, czy w ogóle warto brać pod uwagę filt używany? Czy ta oszczędność w dłuższej perspektywie jednak nie ma sensu?
- Zmienić podłoże, chciałbym pozostać przy czarnym ponieważ świetnie się komppnuje w tej kostce oraz bardzo dobrze wygląda na tle moich czarnych mebli. Pytanie nr 2, czy mogę zastosować czarny żwir bazaltowy czy lepiej od razu zainwestować w podłoże aktywne np. Tropica Aquarium Soil?
- Rośliny oraz dodatki, np. dwa korzenie. Zasłaniające filtr oraz grzałkę. Czy możecie doradzić jakie rośliny są na poniższym zdjęciu? Moim zdaniem zbiornik wygląda fantyastycznie i właśnie do czegoś takiego chciałbym zmierzać:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 52#p441252

To mój pierwszy post, więc generalnie liczę na wyrozumiałość (gdybym popełnił jakąś wtopę) oraz pomoc w odpowiedzi na powyższe pytania 1, 2, 3 :)

Missiakkuss
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 30 sie 2017, 07:29

Molinezje w 30 litrach ? Kiepski wybór, najlepiej jeden gatunek stadnych ryb w ilości 8-10, krewetki i ślimaki w takim litrażu.

Filtr zewnętrzny zazwyczaj można skręcić i przepływ się zmniejszy, można też kupić wylot szklany który to redukuje. Ciężko powiedzieć, czy warto brać używany, nigdy nie wiesz jak długo był używany, jak dojdą do wymiany uszczelki i/lub wirnik to się nie opłaca, chyba że filtr w bardzo niskiej cenie będzie. Lepiej moim zdaniem kupić tańszy nowy z gwarancją niż używany nie wiadomo jak długo.

Zdecydowanie warto zastosować podłoże aktywne jeśli chcesz robić zbiornik podobny do tego z linku, zawsze jednak możesz przykryć go z wierzchu czarnym żwirem bazaltowym. Możesz też użyć Tropica Plant Growth Substrate które jest przygotowane do użycia ze żwirem.

Przecież tam masz wypisane wszystkie rośliny które zostały użyte. Odpalamy google, kopiujemy nazwę rośliny klikamy grafika i wszystko widać ;)

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Spieszę z wyjaśnieniami, zaczynając od samego początku...

Molinezje wpadły trochę przypadkowo, ponieważ plan był na 8 Neonów oraz 10 krewetek RC. Były maleńkie i w dalszym ciągu są dwa razy mniejsze niż Neony więc póki co dają rade. Fajnie jest patrzeć jak rosną, ale z czasem będę je musiał komuś podarować bo wiem, że to faktycznie nie jest zbiornik dla nich.

Pytanie o zakup fitra wynika z tego, że ten którego używam aktualnie (PAT Mini Aquaela) również był używany i mam wrażenie, że nie do końca jest sprawny w 100%. Chociaż może jego prostota powoduje, że moje odczucia są jakie są. Ale skoro jesteśmy przy filtrze to czy w ogóle jest sens brać pod uwagę filtr zewnętrzny czy lepiej pozostać przy czymś lepszym, w dalszym ciągu małym, ale w środku zbiornika? Myślałem o zewnętrzym ponieważ w tak skromnym zbiorniku jakim jest 30l każdy cm3 jest na wagę złota więc rezygnacja z filtra wewnętrzego pozwoli zrobić nieco więcej miejsca :)

Źle zadałem pytanie o podłoże.... Plan jest taki żeby "założyć" zbiornik na nowo, ale na spokojnie i dobrze się do tego przygotować, jednakże docelowo wykorzystując ten sam zbiornik czyli:
- Do osobnego akwarium spuścić wodę z aktualnego akwa i wraz z roślinami umieścić tam na kilka dni rybki oraz krewetki. Oczywiście z filtrem i grzałką żeby warunki nie ugległy zbyt dramatycznej zmianie.
- W tym czasie dokładnie wyczyścić z glonów aktualny zbiornik, wsadzić nowe podłoże, nowy filtr, wodę z RO i uruchomić na tydzień żeby przynajmniej minimalnie wyklarować warunki do życia. Po tygodniu przetransportować rybki oraz krewetki ze zbiornika tymczasowego do zbiornika docelowego.

Pytanie: Czy aktywne podłoże potrzebuje więcej czasu na stabilizację czy lepiej dodać żwir wraz z dodatkiem, który zaproponowałeś poniżej? Nie chciałbym trzymać rybek w tymczasowym akwarium zbyt długo, ale jeśli nie będzie wyjścia to coż... Muszą zaakceptować formę przeprowadzki ;)

Jeśli chodzi o rośliny to faktycznie później zobaczyłem, że wszystko jest pięknie wylistowane, ale nie chciało mi sie już edytować postu ;)

Missiakkuss
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 30 sie 2017, 07:29











Powiązane tematy
  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65227 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 998 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 313 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1158 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 788 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 612 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium Divers opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 664 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 501 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1626 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4252 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 57 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.