Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


160l od "zera" : etap I



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



06 lut 2020, 18:54 160l od "zera" : etap I  (#1)  

Witam
Chciałbym spełnić swoje marzenie o "dużym" akwarium. W przeszłości posiadałem 3 zbiorniki (20, 35 oraz 60l) jednak to wciąż nie było to. Były to zbiorniki (można powiedzieć) całkowitego laika, bez nadzwyczajnego przygotowania, jednak poświęcałem im dużo czasu. Teraz chciałbym założyć akwarium w bardzo przemyślany sposób i tutaj chciałbym się zwrócić do doświadcoznych akwarystów o pomoc, ponieważ czytając fora ciągle uświadamiam sobie jak mało wiem. Chciałbym przygotować również kosztorys takiego przedsięwzięcia, żeby nie porwać się z motyką na Słońce, a więc do rzeczy:

1) Mebel pod akwarium mam już przygotowany - koszt 0zł.
2) Mata pod akwarium w moim przypadku 100x40cm -koszt ok. 20ł chyba, że polecacie cos innego
3)Zastanawiam się nad akwarium o wymiarach 82x39x50 (dł. szer. wys) lub mam możliwość zakupu 80x40x50. Musi być ono zrobione na wymiar i tutaj pojawia się pierwsze pytanie na co zwrócić uwagę? Wiadomo łączenia silikonem czy dobrze wypełnione, czy szyby są równe na łączeniach. Jest coś na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? koszt +/- 200zł.
4) Filtr - tutaj mam problem ponieważ moje poprzednie akwaria posiadały filtr wewnętrzny. Czy do takiego litrażu warto zastosować inny rodzaj filtra? Proszę o całkowitą pomoc w tej kwestii. (koszt. ???zł)
5) Co do grzałki z termostatem mam sprzeczne informacje: jedna wersja to 2x 75W, duga 100W i trzecia 150-200W. Również proszę o pomoc. +/- 100zł.
*jeśli chodzi o sprzęt to chciałbym skonstruować takie zetsawienie aby było wydaje i maksymalnie energooszczędne
6) Czy potrzebuję jeszcze jakiegoś urządzenia (typu filtr, grzałka), o którym nie wiem a powinienem?

Nie wiem czy jest póki co zagłębiać się dalej w tematy podłoża, CO2, pokrywy, roślin i obsady jeżeli jeszcze nie posiadam wyżej wymienionych elementów układanki .
Moim celem jest aby w wersji finalnej akwarium wyglądało tak jak jedna z trzech przedstawionych wersji.
Z góry dziękuję za pomoc i będę starał się na bierząco wrzucać zdjęcia z postępów, kiedy będę miał już wszystko co potrzebne. :D
Załączniki
akwa1.jpg
Cel_prop_1
(216.84 KiB) Pobrane 3450 razy
akwa2.jpg
Cel_prop_2
(134.98 KiB) Pobrane 3450 razy
akwa3.jpg
Cel_prop_3
(149.84 KiB) Pobrane 3450 razy

Qbek94
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 06 lut 2020, 18:05

06 lut 2020, 19:14 Re: 160l od "zera" : etap I  (#2)  

Witaj,

Dla tej wysokości akwarium grubość szkła 8mm - niech nikt Ci nie wciśnie mniejszej grubości bo nie będziesz spał spokojnie. Ja mam 5mm i musiałem wklejać wzmocnienia bo akwarium bardzo "pęczniało" po napełnieniu ;)

Filtr jak najbardziej zewnętrzny - np. Ikola 400 Maxx. Mam, używam, jest w piczkę ;) Ale jest tego masa: Jbl'e, Fluval'e, Aquael'e, poczytaj opinie, wybierz co Ci najbardziej pasuje i jest "w cenie" ;)

Jeśli chcesz takie akwaria jak przedstawiłeś to jak najbardziej jest dalej sens zagłębiać się w tematy podłoża, CO2, nawożenia, korekcji parametrów wody, filtra RO, oświetlenia ;)

Grzałka, pokrywa - zależy jakie rybki, czy labiryntowe, czy ciepłolubne, czy zimnolubne, jeśli Zbrojnik to korzeń koniecznie, itp. itd. Czytać, czytać, czytać - im założenie akwarium bardziej się odwlecze, a Ty więcej wiedzy przyswoisz tym lepiej ;)

Avatar użytkownika
Marduk666
Zainteresowany tematem

Posty: 288
Dołączył: 29 paź 2019, 13:22
Miasto: Jarosław

06 lut 2020, 19:28 Re: 160l od "zera" : etap I  (#3)  

Super nie spodziewałem się aż tak szybkiej odpowiedźi. Dobrze postaram się zgłębic w temacie i podać propozycje do oceny. :)

Qbek94
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 06 lut 2020, 18:05

06 lut 2020, 19:51 Re: 160l od "zera" : etap I  (#4)  

Jak utrzymujesz w domu zimą te 21 stopni, to grzałki nie potrzebujesz dla bardzo wielu gatunków ryb.
Wiele ryb, kojarzonych z wysokimi temperaturami (np. niektóre amerykańskie bystrzyki) w porze mokrej żyją we wodzie o temperaturze 15 stopni. Mały badisek szkarłatny w wiosennym okresie topnienia lodowców himalajskich żyje w wodzie o temperaturze 10 stopni. W podobnie zimnej wodzie żyją zbrojniki.
Nie mówiąc już o piękniczkowatych, które rozprzestrzeniły się w strefie klimatu podzwrotnikowego do umiarkowanego ciepłego.

Więc jeśli nie planujesz wybitnie ciepłolubnych gatunków z równikowych, tropikalnych rozlewisk, możesz zaoszczędzić na tym elemencie.

Dalej - podłoża. Tu będzie kluczowa decyzja: chcesz zbiornik mało czy wysoko obsługowy?
Z podłożem aktywnym, zalewanym wodą RO, z nawożeniem CO?

Czy jakiś roślinny, niewymagający standard, bez ambicji tworzenia zbiornika holenderskiego czy nature? Ot, taki staroszkolny z nurzańcem, rogatkiem.

A może same epifity na korzeniach i wówczas starczy zwykły piasek?

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

07 lut 2020, 09:12 Re: 160l od "zera" : etap I  (#5)  

Co do filtracji - do takiego zbiornika tylko i wyłącznie filtr zewnętrzny i to o dużej pojemności. Polecam Ci serię Oase BioMaster Thermo. Filtry te mają dodatkowo wbudowaną grzałkę.

No i zastanów się nad dobrym oświetleniem. Czy LED czy standardowe rozwiązania itd.

Avatar użytkownika
danielevsky
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

07 lut 2020, 18:33 Re: 160l od "zera" : etap I  (#6)  

danielevsky napisał(a):Co do filtracji - do takiego zbiornika tylko i wyłącznie filtr zewnętrzny i to o dużej pojemności. Polecam Ci serię Oase BioMaster Thermo.


Pewnie filtr jest bardzo odbry ale niestety poza moim zasięgiem cenowym, ale przyznaję nacyztałem się o filtrach zewnętrznych i teraz zastanawaim się nad filtrem kubełkowym czy kaskadowym. Mam jedną propozycję i prosiłbym o ocenę tego filtra (czy będzie odpowiedni). Dodatkowo jak dla mnie znajduje się w przystępnej cenie.
FILTR:AQUAEL MULTIKANI 800 - FILTR ZEWNĘTRZNY
https://allegro.pl/oferta/aquael-multik ... 5990666024

Tak jak pisałem wcześniej zależy mi na efekcie końcowym takim jak na zdjęciach, które umieściłem. Nie chcę gracić sprzętem wewnątrz akwarium dlatego filtr zewnętrzny dodatkowo dobra opcja. Czytałem sporo o typowych akwariach holenderskich i wiem, że dokładnie go nie odwzoruje. Chcę zrobić coś na taki wzór- bardsziej układ roślin itp. Tutaj pojawia się druga sprawa : APARATURA CO2. W pierwszej chwili po przeczytaniu kilku artykułów uznałem, że sam coś takiego zrobię, jednak niestety nie dam rady. Chciałem też kupić używaną aparaturę (240 zł), jednak po krótkiej analizie i przeszukaniu allegro znalazłem coś takiego i stwierdziłem, że wolę zainwestować w nową z gwarancją. Pytanie tlyko czy coś takiego wystarczy (wg. opisu tak). Proszę o wyroumiałość w tej kwestii, ponieważ nigdy nie miałem styczności z CO2 w akwarium.

CO2 :AQUA-PLANTER MINI zestaw CO2 z butlą 1,5kg/2,1l
https://allegro.pl/oferta/aqua-planter- ... 5917044013

Elfir napisał(a):Jak utrzymujesz w domu zimą te 21 stopni, to grzałki nie potrzebujesz dla bardzo wielu gatunków ryb.


GRZAŁKA:
Z natury jestem zimnolubny i w domu jakoś super nie grzeję, dlatego stwierdziłem, że grzałka musi się pojawić, dodatkowo z racji roślin. Znalazłem coś ciekawego z firmy AQUAEL

GRZAŁKA Z TERMOSTATEM ULTRA HEATER 150 W - AQUAEL
https://allegro.pl/oferta/grzalka-z-ter ... 3BEALw_wcB

Oraz zwykła grzałka:
AquaEl Platinum grzałka 150W
https://www.invital.pl/grzalki-wewnetrz ... WOEALw_wcB

Obudowę planuję zrobić sam. Raczej zastosuję LED-y o barwie zimnej. Naoglądałem się sporo filmików i zdjęć właśnie z takim rozwiązaniem i bardzo mi się spodobało.

Wiem, że dobór sprzętu zależy też sporo od obsady zbiornika. Chciałbym mieć rybki, których jeszcze nie miałem a z tego co zacząłem czytać jest tego pierdyliard. Na pewno nie rzucę się na jakiś gatunek, który jest strasznie wrażliwy na zmianę jakiegokolwiek parametru. Chciałbym, żeby "był ruch" w każdej części akwarium tj. dno, środek powierzchnia. Chcę mieć jakąś małą łąwicę (10-12 sztuk prawdopodobnie razbory klinowej, ale jestem otwarty na propozycje innych ławic małych rybek), coś przy dnie (otoski i kilka krewetek + wiadomo coś z propozycji lub coś co mi się nawinie jeszcze w czasie przeglądania) i jakąś parkę atrakcyjnych rybek.
Pytanie moje kolejne czy rybki mam dobierać na podstawie wody, którą mam też w kranie, tzn. która wypełni akwarium? Ph pewnie zmieni się w zależności co tam będzie posadzone itp. Dlatego wrzucam parametry wody mojej wody kranowej:
Woda kranowa parametry

Twardość ogólna [mg/l CaCO3]: 90,7
Stopnie niemieckie [odH]:5,1
Skala twardości : miękka

Informacja o jakości wody przeznaczonej do spożycia:
ph- 7,6-7,9
Żelazo ogólne [μg/l] do 30
Mangan [μg/l] <1,0
Chlorki [mg/l] do 13
Twardość ogólna [mg/l CaCO3] 82,0-280
Chlor wolny [mg/l] <0,020
Jon amonowy [mg/l] <0,026
Azotyny [mg/l] pon. 0,066
Azotany [mg/l] do 2,3

Co do podłoża nie mam pojęcia, ponieważ nie wiem jeszcze jakie roślinki dobrać aby łądnie wszystko rosło jak na wcześniejszych zdjęciach.
Uff.. Dziękuję bardzo za pomoc, będę się starał dalej zgłębiać temat i podesłać co udało mi się dobrać na podłoże. :D

Qbek94
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 06 lut 2020, 18:05

07 lut 2020, 19:04 Re: 160l od "zera" : etap I  (#7)  

Qbek94 napisał(a):
danielevsky napisał(a):FILTR:AQUAEL MULTIKANI 800 - FILTR ZEWNĘTRZNY
https://allegro.pl/oferta/aquael-multik ... 5990666024


Szkoda sobie tym dupę zawracać. Jeden kubełek to za mało, musiałbyś takich chociaż mieć ze 3-4 i je połączyć, więc koszty rosną, a wygląda to (delikatnie mówiąc) mało okazale jak się te kubły połączy. Nie miałem do czynienia z samym filtrem, ale miałem z pompką do niego - to jest zabawka, która nawet średnio nadaje się do podmian wody. Też początkowo rozważałem zakup tego filtra i nie żałuję, że tego nie zrobiłem ;)

Grzałki - popatrz na filmy na youtube, one rębią po oczach kolorowymi diodami co wg. mnie również nie wygląda ładnie. Rozważ zakup grzałki przepływowej, jest montowana na wężu od filtra, poza akwarium, schowana w szafce.

Co2 nie posiadam, więc nic nie napiszę.

Podłoże - ja swoje pierwsze akwarium wystartowałem na ziemi, którą ukradłem jakiemuś kretowi i czarnym, kwarcowym piasku ;) Tak więc kosztował mnie tylko piasek. Jeśli podoba Ci się normalny, żółty piasek to możesz kupić zwykły do piaskownic, w sklepach RCMB worek 20kg, kosztuje 10 zł. Myślę, że jak nafaszerujesz taką ziemię dodatkiem gliny+kulki gliniano-torfowe+pałeczki nawozowe to możesz osiągnąć ciekawe rezultaty. Pozwolę sobie wkleić link do prezentacji akwarium kolegi @sergiusza1988, który w bardzo fajny sposób umieścił ziemię pod piachem:

https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 78724.html

Alternatywą jest podłoże aktywne, ewentualnie sam piach z kulkami gliniano-torfowymi, lub sam piach, ale wtedy epifity, mchy.

Popatrz sobie jakie tu użytkownicy mają akwaria, są opisy zakładania, jakie zastosowano podłoże, problemy jakie wystąpiły, poprzeglądaj i wyciągnij wnioski, ukradnij jakiś pomysł, nikt się nie obrazi ;)

Avatar użytkownika
Marduk666
Zainteresowany tematem

Posty: 288
Dołączył: 29 paź 2019, 13:22
Miasto: Jarosław

07 lut 2020, 21:10 Re: 160l od "zera" : etap I  (#8)  

woda w kranie - dobierasz obsadę pod parametry, dajesz podłoże z ziemi lub substrat pod piaskiem.
woda RO - dowolna obsada, bo parametry wody tworzysz sobie sam. Wówczas zwykle stosuje się podłoża aktywne.

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

09 lut 2020, 20:13 Re: 160l od "zera" : etap I  (#9)  

Elfir napisał(a):woda w kranie - dobierasz obsadę pod parametry, dajesz podłoże z ziemi lub substrat pod piaskiem.


Zdecydowałem się na te rozwiazanie. Przejrzałem spisy rybek, któym odpowiadają warunki wody z kranówki i wybrałem kilkanaście gatunkow. Teraz problem w tym żeby dobrać je z głową. Zakładam podizał akwarium na 3 strefy: góra środek dół. Przy dnie nie mam problemu: otoski, może jeżeli jest szansa zbrojnik niebieski, ew kiryski malutkie. Środek i góra już gorzej. Wybrałem gatunki rybek, które mi się podobają i teraz została kwestia połączenia wszystkiego że by nie było dymów w akwarium :D. Zamieszczam listę rybek, które mnie interesują i również jestem otwarty na inne propozycje. Podzieliłem je na ławice, te które trzymają sie dna oraz na takie ktore potrzebuja stadka lub haremu.

Badis bengalski - para ew harem
Barwniak szmaragdowy

Czerwieniak kongijski
Głowacyzk barwny
teczanka neonowa
Babka złota

otosek
kirysek malutki
zbrojnik niebieski

połdzióbek karłowaty
prętnik trójbarwny
proporcyzkowiec gardnera
Badis bengalski

zwinnik blehera
razbora galaxy (danio perłowy)
kardynałek chiński
Drobnoustek Beckforda
razbora klinowa

Czy powinienem bardziej zawęźić krąg swoich poszukiwań?

Mam jeszcze pytanie odnośnie filtra. Mam 3 opcje:
1)już przeanalizowany modek Ikola 400 Maxx - jedyne co powstrzymuje mnie przed zdecydowaniem się na ten filtr to cena
2)opcja nr 2: https://allegro.pl/oferta/filtr-kubelko ... u5oTEY5Hrk
3)opcja nr 3: https://allegro.pl/oferta/aqua-nova-ncf ... pN_fBUTRy0

Qbek94
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 06 lut 2020, 18:05

10 lut 2020, 02:53 Re: 160l od "zera" : etap I  (#10)  

To teraz poczytaj o zachowaniach, bo niektóre są terytorialne w okresie tarła.
A inne dość krótkowieczne (sezonowe)

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

10 lut 2020, 17:42 Re: 160l od "zera" : etap I  (#11)  

Czerwieniak natomiast zupełnie nie nadaje się do akwarium towarzyskiego.
Ryba sama w sobie piękna i o ciekawych zachowaniach lecz potrafiąca być bardzo agresywną ( jest w stanie atakować nawet rękę włożoną do akwa). Barwniaki z kolei wymagają trochę wiedzy tj. odpowiednio urządzone akwa dobrze dobrana para (najlepiej z większej grupy), oraz odpowiednie ryby towarzyszące, poza tym barwniaki zajmują głównie dno, no i jedne jak i drugie wspomniane wcześniej raczej nie pozwolą na utrzymanie trawnika - przekopują piasek

arturZ
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 03 gru 2018, 13:28

10 lut 2020, 18:46 Re: 160l od "zera" : etap I  (#12)  

Bardzo fajnymi rybami są tęczanki - szybko pływają, aktywne, ciekawskie, zajmują strefę środkową i górną.
Do nich tylko stado kirysa starczy. Ewentualnie stadko Pseudomugil (ale są krótkowieczne) i głowaczyki (zajmują strefę przy dnie), jak chcesz większa rozmaitość.

***
Widzę, że zupełnie pominąłeś brzanki, jako wybór?

***
Badis bengalski ci zginie w 160l. To mikroskopijna rybka, bardziej do akwarium nano.

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

10 lut 2020, 21:31 Re: 160l od "zera" : etap I  (#13)  

Elfir napisał(a):Widzę, że zupełnie pominąłeś brzanki, jako wybór?

Tak, brzanki kompletnie mi się nie podobają.

Zobiłem "przesiew" gatunkowy i zostały mi już takie:

Parka/harem:
-Głowaczyk barwny
- Barwniak szmaragdowy
- proporczykowiec gardnera
- Proporcyzkowiec z kap lopez

Powierzchnia:
-pstrążnica
-prętnik trójbarwny

Środek (ławica):
-razbora klinowa
- zwinnik blehera
- razbora galaxy - (tutaj mam mieszane uczucia nie wiem)

DNO:
-otosek
-kirysek malutki
-zbrojnik niebieski

Nie wypisałem ich żeby mieć je wszystkie, tlyko z puli, ktróa mnie interesuje odbrać idealną obsadę :D

Qbek94
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 06 lut 2020, 18:05

10 lut 2020, 21:42 Re: 160l od "zera" : etap I  (#14)  

Razbora + pretnik + harem badisa błękitnopłetwego + otos

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

10 lut 2020, 22:02 Re: 160l od "zera" : etap I  (#15)  

Elfir napisał(a):Razbora + pretnik + harem badisa błękitnopłetwego + otos


Super bardzo ciekawa propozycja. Dała mi bardzo od myślenia.

A zestawienie :

Pstrążenica + otosek+ +razbora+ proporczykowiec z kap lopez/głowczyk barwny?

Qbek94
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 06 lut 2020, 18:05

10 lut 2020, 22:16 Re: 160l od "zera" : etap I  (#16)  

pstrązenica + zwinnik + harem pielęgniczki (Agasiza, borelli) + otosy + kirysy.
Akwarium najlepiej z pokrywą.

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

10 lut 2020, 22:21 Re: 160l od "zera" : etap I  (#17)  

Razbora galaxy to bardzo fajna rybka, robi ruch w baniaku gonitwami "w pociągu" ;) Ale też potrafi się schować i zniknąć z pola widzenia. Razbora klinowa to taki muł, ale przynajmniej stale widoczna.

Avatar użytkownika
Marduk666
Zainteresowany tematem

Posty: 288
Dołączył: 29 paź 2019, 13:22
Miasto: Jarosław

10 lut 2020, 22:27 Re: 160l od "zera" : etap I  (#18)  

Dlatego dałam razborę do ryb, które wolno pływają, żeby ich nie stresowała.

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

10 lut 2020, 22:41 Re: 160l od "zera" : etap I  (#19)  

Zamiast razbor wolałbym zwinniki blehera. Mam i polecam, super ławicowe ryby, pięknie potrafią zbierać się razem i "kołować" sobie w zbiorniku. Cały czas te ryby pływają, nie ma chwili żeby gdzieś po kątach się chowały :)
Co do prętników, dowiadywałeś się czegoś na temat tych trójbarwnych? Ja próbowałem dostać, to niestety nici z tego.. W końcu stanęło na zwykłych karłowatych.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

10 lut 2020, 22:55 Re: 160l od "zera" : etap I  (#20)  

Elfir napisał(a):pstrązenica + zwinnik + harem pielęgniczki (Agasiza, borelli) + otosy + kirysy.
Akwarium najlepiej z pokrywą.


Bardzo podoba mi się to zestawienie, nawet bardziej od poprzedniego.

Najbardziej byłem nastawiony na ławicę w postaci razborek klinowych bo dużo się o nich naoglądałem i naczytałem, że w stadku można zauważyć z biegiem czasu dominujące osobniki itp. Jednak ten zwinnik behlera też ma coś w sobie, mimo że super kolorową rybką nie jest. Dorasta do 5 cm, czy takieemu stadku (np. 10 osobników) nie będzie ciasno z biegiem czasu?

Co do tego danio wyczytałem, że jets bardzo wrażliwy na skład chemicnzy wody i często chorują, dlatego mam mieszane uczucia co do tej rybki.

Czekam na dalsze propozycje/ pomysły bo w tej pielęgniczce to już się chyba zakochałem (Agassiza)

Qbek94
Początkujący

Posty: 31
Dołączył: 06 lut 2020, 18:05











Powiązane tematy
  • Akwarium 160l Manflora by sahani

    Start Akwarium 7.10.2021 : Baniak : 80*40*50 wys. (130 litrów netto.) Podłoże : Manflora Intense 20 litrów. Oświetlenie : Razor Maspect 120R 160W 3 kanały. Woda: RO + Vimi , ( potem Vimi all in one)...

    Wyświetlenia: 4987 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • 160l (jednak 200) od "zera" : etap II OBSADA

    Cześć :D Wystartowałem akwarium zgodnie ze wcześniejszymi radami w poprzednim temacie. Aktualnie stoi 4 dzień i czeka na mieszkańców kiedy już wszystko się ustabilizuje. W tym temacie bardziej chciałb...

    Wyświetlenia: 5151 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Nowe 160l po 13 latach przerwy.

    Witam. Po 13 latach przerwy z akwarystyką zamierzam wrócić do tego pięknego i fascynującego hobby i postawić nowy zbiornik 160l lub ewentualnie 200l, czyli taki standard 100x40X? cm. Z uwagi na fak...

    Wyświetlenia: 2007 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium 160l - przygodę czas zacząć

    Cześć, zdecydowałem się zacząć przygodę z akwarystyką roślinną :), może na początek powinienem zacząć od jakiegoś mniejszego litrażu, ale do odważnych świat należy :), powoli kompletuje sprzęt i chci...

    Wyświetlenia: 5206 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium 160l HT - blaknięcie/brązowienie liści

    Witam wszystkich. Jakiś czas temu zamarzył mi się HT z prawdziwego zdarzenia ale ze średnio wymagającymi roślinami. Jako że moje pojęcie o nawożeniu jak i akwarium na podłożu aktywnym jest znikome, ch...

    Wyświetlenia: 2059 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Układ do 160L

    Co myślicie o układzie do 160L (80x40x50)? 20kg Grey Stone oraz w przyszłości moss tree. 20190408_195154.jpg

    Wyświetlenia: 1267 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nowe 160L

    Witam Forumowiczów Szybka akcja (jak mawia moja lepsza połowa). Zakładam nową 160L (100x40x40) na substracie Aqua substrate, filtr zew unimax250, grzałka przepływowa, oświetlenie T5 2x39W, rybki neo...

    Wyświetlenia: 1472 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 160l przygotowania do startu

    Witam. Po dłuższej przerwie z akwarystyką zaczynam od nowa tym razem z baniakiem 160l, poprzedni 112l roślinne oraz morskie. Chcę się z Wami podzielić tym co mam, znam i prosić o porady ;) Więc tak ...

    Wyświetlenia: 3608 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Miało być szybkie i ambitne 25l czyli od zera do ...

    Cześć, To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich serdecznie. Postanowiłem ostatnimi czasy jako zupełny laik w temacie założyć mój pierwszy zbiornik – to tylko marne 25 l z uwagi na brak mie...

    Wyświetlenia: 1530 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Nowy 160l

    Witam, postawiłem tydzień temu nowy baniaczek 160l. Podłoże - ziemia ogrodowa, pokryta żwirkiem bazaltowym Światło - belka 4x39w (cała dostępna moc to 0,97w/l obecnie świece połową mocy 0,48w/l - 6h...

    Wyświetlenia: 3868 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Matrial i 343 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.