Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Podłoże


Pytanie: jakie podłoże dosypać?Dobór podłoża. Granulaty, żwiry, piaski, substraty i podsypki. + nowy temat
Początkowo pisałem ten post jako odpowiedź w wątku http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 23150.html ale pomyślałem, że może lepiej jednak zrobić własny wątek.

Wstęp i opis akwarium

Chciałem Was zapytać o podłoże, lecz zanim przejdę do pytania czuję się w obowiązku opisać swoje akwarium:

Mam podłoże Azoo plant grower bed. Zdjęcie akwarium prezentuje się kiepsko. To nie świadczy źle o podłożu, tylko źle o mnie, bo się ciągle uczę :) Mój główny problem z tym podłożem jest taki, że te granulki są bardzo lekkie, i ryby bez problemu wyciągają rośliny, nawet niechcący - bez szczególnego kopania. Jak widać najlepiej mają się tylko te rośliny które rosną na korzeniu.

Poniższe zdjęcie zrobiłem nocą, rybki są zaspane, tylko zapaliłem wszystkie światła (i ojej, przed zrobieniem zdjęcia zapomniałem wytrzeć glony na szybie - jest tyle co narosło przez 28 dni - i widać że wszystko jest przez tą zieloną szybę bardziej zielone ;) ):

IMG_5320a.JPG
Zdjęcie akwarium oświetlonego

( http://i.imgur.com/sCc5ID4.jpg )

W kotniku pośrodku akwarium siedzi duży 8cm samiec kakadu. Biedak "połknął" korzeń Anubiasa, tak że mu wystawał skrzelami z tyłu na 1cm. Szamotał się pod rośliną przyczepiony do niej tym korzeniem. Odciąłem go, ale korzeń strasznie się rozgałęział w jego gębie i myślałem że śmierć gwarantowana, bo on nie miał się tego jak pozbyć. Wziąłem go więc do ręki na powietrze i pęsetą ten korzeń wyjąłem. Okazało się że przeżył. Teraz siedzi w kotniku już czwarty dzień, żeby mógł w spokoju dojść do siebie i żeby ewentualne uszkodzenia skrzeli się mogły zagoić.

W zewnętrznym kotniku po prawej (na zdjęciu widać tylko białą rurkę ciągnącą wodę i kawalątek kotnika u góry) siedzi narybek skalara. Bo skalary mi się regularnie co miesiąc próbują rozmnożyć. A cała reszta obsady próbuje te skalarki zjeść. Więc przełożyłem trochę do kotnika, bo fajnie by było mieć skalary które urosły od małego w tym akwarium. Wtedy miałbym w czym przebierać i te brzydsze bym oddał do sklepu. Tak jak mam platynki które od małego tu urosły - zresztą się rozmnażają na potęgę i co 2 miesiące muszę oddawać do sklepu z 10 sztuk. Chyba tym razem odłowię wszystkie samice platynek i już będzie z nimi spokój.

Obsada to prawdziwy wstyd, bo mam silne przerybienie. Ale zamierzam oddać do sklepu 9 platynek oraz te 4 glonojady które wcale nie jedzą glonów tylko próbują innym rybom podkraść ich jedzenie oraz demolują aranżację akwarium:

Akwarium 110x52x80cm, 400 litrów.
 • 16 platynek (od 1cm do 7cm) - może być więcej niż 16, ciężko je zliczyć bo ciągle są nowe.
 • 4 glonojady (każdy ma po 7cm do 11cm)
 • 3 kosiarki (od 8cm do 10cm)
 • 6 bojowników (1+5) (po około 5cm)
 • 6 kakadu (3+3), chyba za dużo samców (jeden ma 8cm, reszta 2cm do 3cm), ale mam 3 domki.
 • 5 skalarów (takie po 14cm) akwarium wysokie na 80cm bardzo im się podoba :)
 • 6 bocji pręgowanych (takie po 6cm)
 • 6 otosków (prawie zawsze schowane, mają 4cm)

Przyjmując 2 litry na 1 cm dużej ryby, i 1 litr na 1 cm małej ryby wychodzi że powinienem mieć akwarium 450 litrów. Jak się pozbędę tych glonojadów i 9 platynek to będę potrzebował 382 litry, więc będzie lekki luz. (Rozpisałem to sobie w arkuszu w libreoffice).

Z tymi kakadu to jest historia, bo oprócz nich wszystkie inne ryby dzielnie się trzymają i ładnie rosną odkąd je kupiłem półtora roku temu. Kakadu natomiast ciągle giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Podejrzewam że były słabowite z tego sklepu w którym je kupowałem, bo te nowe z innego sklepu wyglądają dużo lepiej i z werwą walczą o jedzenie. A tamte wcześniejsze były zahukane przez platynki. W sumie przez te półtora roku straciłem 1 samca i ze 6 samiczek. Jeszcze tydzień temu miałem tylko 2 samce (myślałem że jeden z nich to samica ale on nagle urósł w tydzień i wyraźnie widać że samiec). Ale teraz właśnie dokupiłem 1+3. I się nagle okazało że mam trzy samce.


Oświetlenie powerLED: 84 waty przez 6h, 50W przez 2h, 34W przez 7h, 17W przez 2h.
Oczywiście to słabsze oświetlenie połowę podanego czasu świeci przed, a połowę po tym największym oświetleniu. To tak żeby zasymulować zmienną jasność światła w ciągu dnia.
(o, dopiero teraz zauważyłem, że 34W świeci aż 7h, chyba część tego czasu powinienem przerzucić na 50W).
Mam też listwę powerLED 16 wat, na dole z tyłu akwarium żeby świeciła w nocy przez 2h, żeby symulować słabe oświetlenie księżyca. Oto fotka zrobiona nocą tylko z tym tylnym światłem:

IMG_5318a.JPG
Zdjęcie przy oświetleniu nocnym

( http://i.imgur.com/1aDvYoV.jpg )

DWA filtry Eheim professionel 3e 2178 (każdy ponoć starcza na 300 do 600 litrów). Czyli bardzo silna filtracja. Maksymalna wydajność pompy 1850 l/h. Ale jeden jest na 50% a drugi na 20% prędkości. Do tego filtra z mocą ustawioną na 20% podłączona jest butla CO₂ z komputerem pH oraz lampa UV która chodzi 2h na dobę.

Uczę się hodować rośliny, i może idzie mi coraz lepiej. Od października do listopada miałem słabe dawkowanie nawozów i rośliny wyraźnie mi marniały - tzn. wyraźnie to zauważyłem ale dopiero po jakichś dwóch miesiącach :) Więc w grudniu zwiększyłem nawożenie i postanowiłem że tym razem spróbuję utrzymać niezerową ilość żelaza. Mam taż nawożenie CO₂, więc chyba mam techniczne możliwości aby zrobić piękne akwarium holenderskie - a takie bym chciał. Brakuje mi tylko umiejętności :)

dawkowanie na całe 400 litrów:
 • codziennie:
  • KramerDrak → 3ml, (poprzenio 1ml)
  • DayDrakon → 5ml, (poprzednio 1ml)
  • EuDrakon N → 2ml, (poprzednio 0.5ml)
  • Aquarium systems Magnesium → 4ml (poprzednio 1.5ml)
  • EuDrakon P → 4ml (poprzednio 1ml)
  • Easycarbo → 15ml (poprzednio 7ml)
 • co 14 dni:
(dokupiłem niedawno FerrDrakon i po dzisiejszych pomiarach zacznę dodawać 2ml i po miesiącu zobaczę czy przybyło żelaza - jakoś ciągle mam mało żelaza).

Dzisiaj po dwóch miesiącach z nawożeniem które podałem powyżej, zrobiłem pomiary:

 • Temperatura: 25C (normalnie mam 24C, ale dla malutkich skalarków podwyższyłem do 25C)
 • pH: 6.8 pH
 • KH: 13
 • GH: 18
 • CO₂:80 mg/l
 • O₂:7 mg/l
 • NH₄:0 mg/l
 • NO₂: 0.025 mg/l
 • NO₃: 20 mg/l (za dużo)
 • K: 18 mg/l
 • Ca: 50 mg/l
 • Mg: 8 mg/l
 • Fe: 0.02 mg/l (za mało)
 • PO₄: 0.04 mg/l (za mało)
 • Cu: 0.05 mg/l
 • SiO₂:1.2 mg/l

NO₃ jest za dużo chyba dlatego, że wodę zmieniałem 28 dni temu. A wodę zmienia się też chyba po to, żeby się nieco pozbyć azotu. Teraz poczekam z podmianą aż przyjdą ze sklepu nowe rośliny i podłoże które mi pomożecie wybrać, czyli pewnie około tygodnia lub dwóch.

Pytanie: jakie podłoże dosypać?

A teraz właśnie przymierzam się żeby dokupić więcej roślin do akwarium i pomyślałem, że może by się przydało coś zrobić z podłożem. Pełny restart akwarium nie wchodzi w grę. Myślałem raczej żeby dosypać trochę jakiegoś podłoża na wierzch tego co jest. I ewentualnie spuścić wężem podczas odciągania wody, trochę tego podłoża co mam. Korzenie mogę łatwo wyjąć, bez mącenia wody, więc będę miał dostęp do całego podłoża. Przy okazji podetnę przydługie korzenie Anubiasom.

Roślin zamawiam sporo, bo chcę zrobić naprawdę holenderskie akwarium całe zielone od góry do dołu. Może nawet uda mi się zrobić sensowną kompozycję. I jak oddam do sklepu parę rybek to może te pozostałe nie zniszczą mi tej aranżacji którą zrobię.

No więc piszę to wszystko po to żeby się dowiedzieć co mam zrobić z tym podłożem. Jak wspomniałem wcześniej mam Azoo plant grower bed. To są takie leciutkie granulki. Wyglądają trochę jak keramzyt, tylko są średnicy 1mm do 3mm. I jak wspomniałem kłopot z nim, bo jest lekki, i rośliny mi wypływają.

Mam tego nasypane sporo:
4cm z przodu po lewej, 8cm z przodu po prawej.
5cm z tyłu po lewej, 9cm z tyłu po prawej.

Myślałem, żeby odciągnąć do wywalenia ze 2 cm wężem, i nasypać czegoś nowego. I przy okazji zrobić sensowniejszą różnicę poziomów tył/przód, powiedzmy ze 3cm.

Sądzę że powinienem kupić coś ciężkiego żeby rośliny mi przestały wypływać do góry, np. bazalt. Tylko się boję, że te ostre krawędzie bazaltu poranią kakadu, które w końcu bardzo lubi kopać. No i w miarę istotne jest, że z bazaltem nie byłoby problemów przy sypaniu tego do akwarium. Bazalt bym przepłukał i przy ostrożnym sypaniu, żeby żadna rybka nie oberwała, nie powinienem w ogóle stracić klarowności wody. No i na koniec, dzięki temu że bazalt jest ciężki to nie byłoby problemów z sadzeniem roślin. Tylko te kakadu, żeby sobie nie pokaleczyły pyska. O, i właśnie zobaczyłem, że z bazaltem będzie problem bo się będzie przyczepiał do magnesu przy czyszczeniu szyby z glonów i mi porysuje szybę, więc może coś jeszcze innego?

Inną możliwością jest któryś z tych bardzo wychwalanych podłoży Amazonia. Tylko, że ja nie wiem:
 • czy można je sypać na wierzch innego podłoża, tzn. tego Azoo Plant Grower Bed co mam
 • wiem, że nie mogę go płukać, boję się więc że mi bardzo zmąci wodę i ryby się pochorują, bo ich nie mogę wyłowić na czas sypania podłoża.
 • nie wiem czy 2cm (tzn. jeden worek 9l) wystarczy żeby sadzić rośliny
 • i nie wiem czy w tym podłożu się łatwiej sadzi rośliny!

Z tym dosypywaniem podłoża i mąceniem wody: mam w szafie schowane malutkie akwarium 50 litrów. I mógłbym do niego wszystkie ryby przełożyć na kilkanaście godzin. Ale bardzo bym chciał tego rozwiązania uniknąć: wyławiając wszystkie ryby zawsze ja narażam na jakieś uszkodzenia mechaniczne - nieważne jak bardzo bym był ostrożny. Dodatkowo mam problemy z plecami - chodzę na basen co tydzień żeby temu zaradzić. Ale generalnie chciałbym ograniczyć "męczenie" się i zrobić całą operację możliwie oszczędnie jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny. A napełnienie i opróżnianie małego akwarium 50 litrów to dodatkowa robota.

No i te moje plecy też silnie wpływają na wybór gruntu: chciałbym aby to co robię, to była ostatnia taka akcja ze zmianą podłoża na najbliższe 10 lat lub więcej. Chciałbym żeby było ładne super-zielone akwarium holenderskie z porządnym nawożeniem. Ale bez konieczności restartu co parę lat.

Czyli w tej chwili rozważam opcje:
 • nasypać na wierzch 2cm bazaltu, lub coś innego nie reagującego na magnes. Ale co?
 • lub nasypać na wierzch 2cm Amazonii
 • czekam na Wasze sugestie!

No to był bardzo długi post, napisany tylko dlatego, że patrząc na koszyk w sklepie wypchany różnymi roślinami, zacząłem się zastanawiać czy nie byłoby dobrze czegoś zrobić z podłożem. No i ponieważ nie wiem... to postanowiłem Was zapytać!

No i oczywiście jeśli macie jakieś sugestie odnośnie prowadzenia akwarium, które starałem się w miarę dokładnie opisać, oraz jego konwersji na akwarium holenderskie - to piszcie proszę.

serdecznie pozdrawiam
Janek Kozicki

Avatar użytkownika

cosurgi
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył: 29 mar 2015, 15:51

Po namyśle, dochodzę do wniosku że przesadzam z tym, że "rośliny mi wypływają". Niemniej chyba słabo się trzymają w podłożu. I nie wiem czy 2cm nowego podłoża wystarczy, czy trzeba więcej, żeby rośliny się trzymały.

Wrzucam jeszcze dwa zdjęcia:

lipiec 2016, przed tym jak zmniejszyłem dawkę nawożenia, myśląc że rośliny nie zauważą:

IMG_4498a.JPG
lipiec 2016, przed tym jak zmniejszyłem dawkę nawożenia, myśląc że rośliny nie zauważą:


Te Pogostemony jeszcze urosły trochę. Potem źle je przycinałem - bo zamiast w połowie wysokości - jak się niedawno dowiedziałem - to przycinałem wybrane łodygi przy samym dnie. W efekcie zaczęły mi marnieć.

grudzień 2016, gdy zauważyłem, że jednak to nawożenie jest za słabe (skalar właśnie składa ikrę):

IMG_5096a.JPG
grudzień 2016, gdy zauważyłem, że jednak to nawożenie jest za słabe:


I po tym zdjęciu nawożenie zwiększyłem. Pogostemony już się nie uratowały - kompletnie zniknęły (widać ich brak na fotce z wczoraj w poście powyżej). Trawa też mi wyparowała.

Widać jednak że kiedyś to akwarium nieco lepiej wyglądało :) Chyba powoli nabieram wyczucia co ma znaczenie, a co nie.

Avatar użytkownika

cosurgi
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył: 29 mar 2015, 15:51

Przede wszystkim, nie obraź się, ale zmień tło. Wiem to jest tapeta. Sam miałem akwarium na tle takiej samej, zmieniłem na czarne i dużo lepiej to wygląda (moim zdaniem oczywiście). Co do reszty to nie wiem bo mi się nie chciało czytać takiego długiego posta :Dpitgw
Poznaje temat
 
Posty: 67
Dołączył: 05 cze 2012, 10:56
Miasto: Tworóg

Myślę, ze podłoże niekoniecznie może być problemem w tym przypadku.
Duża wysokość zbiornika ogranicza ilość światła dochodzącą do dna, zauważ, że niewiele jest tutaj zbiorników powyżej 60cm głębokości.
Ponadto obecność zbrojników i bocji nie pomaga, bo zanim rośliny wytworzą jakieś korzenie. A kakadu, pomimo niewielkich rozmiarów mogą tylko potęgować efekt wyrywania roślin ;)macius
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył: 08 sty 2012, 20:09

Hehe, mam czarne tło. Ale schowane na strychu, jakoś trochę brzydko wyglądało, tym bardziej, że żona była niezadowolona bo sama wybierała tapety. Więc z tym zielonym tłem muszę jakoś żyć. Ale może jak więcej ładnych roślin urośnie, to wtedy przekonam żonę, że z czarnym tłem lepiej i je wstawię ;)

Duża wysokość 80cm to problem, wiem o tym. Dlatego wybierając teraz nowe rośliny specjalnie pilnowałem żeby miały małe wymagania oświetleniowe.

Zbrojniki wywalę to będzie mniej wyrywania roślin. Właściwie to tylko je przyuważyłem jak aktywnie coś wyrywały. Kakadu takie straszne nie są - ani razu nie widziałem żeby jakąś roślinkę niszczyły. Bardziej się skupiały na granulkach podłoża i tam kopały. Bocje są szalenie strachliwe (nie wiem czemu, bo reszta ryb podpływa jak tylko ktoś podejdzie do zbiornika), więc nie miałem okazji zobaczyć żeby coś wyrywały. To prawda, napisałem wcześniej że ryby wyrywają rośliny nawet niechcący, ale trochę przesadziłem.

Dlatego mam taką nadzieję, że wywalenie zbrojników wystarczy aby rośliny przetrwały. Tym bardziej, że to zdjęcie powyżej to z lipca 2016 jest w miarę OK - tuż przed tym jak zredukowałem nawożenie.

Problem głównie polega na tym, że jak coś sadzę, to te granulki podłoża nie potrafią tego utrzymać gdy wyciągam pęsetę (zupełnie inaczej to na wszystkich filmikach wygląda). I sadzenie każdej roślinki to są 3 lub 5 podejść, i dosypywanie palcem z boku żeby trochę ten korzeń przykryć. Głównie dlatego myślałem o bazalcie czy czymś takim.

Tylko się boję, że kakadu się pokaleczy ostrymi krawędziami. Więc w sumie dlatego proszę o pomoc, żebyście mi coś doradzili, żeby to sadzenie było łatwiejsze.

Tutaj jest opis tego podłoża które mam: Azoo plant grower bed

Powiedzcie mi, czy Amazonię można dawać na wierzch? Bo może bym to podłoże Azoo potraktował jako substrat, a Amazonię dał na górę? Pomyślałem, że problem zmącenia wody przy dosypywaniu bym rozwiązał wkładając to podłoże w małym pudełeczku które bym otwierał przy samym dnie.

Avatar użytkownika

cosurgi
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył: 29 mar 2015, 15:51

Zrobiłem sobie plan ile podłoża zdjąć a ile dosypać. Z lewej 3.8+2cm, z prawej 7+3cm. Jakoś tak z grubsza:

IMG_5325a.JPG
Plan na nowe podłoże.


Powoli się skłaniam ku amazonii - teraz kiedy mam pomysł jak ją nasypać bez mącenia wody. Mimo, że na razie nic mi nie sugerujecie - oprócz wywalenia większej ilości rybek :) Wiem, że mogę żałować, ale kakadu i bocje bym wolał zatrzymać, bo na fotce z lipca 2016 widać że rośliny wytrzymywały te rybki, przy dobrym nawożeniu. W końcu na tym zabawa polega, żeby się powoli uczyć na własnych błędach ;) A dzięki Wam będę wiedział jakie to błędy, więc nauczę się szybciej! :-D

Jednak nadal nie wiem czy można amazonię sypać na wierzch, spróbuję może coś poszukać.

Avatar użytkownika

cosurgi
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył: 29 mar 2015, 15:51

No dobra, bez sensu, że tyle pisałem. Nie dziwne, że większości z Was się nie chce tego czytać.

Doczytałem że Amazonia może być sypana na wierzch. I chyba mam sposób, żeby ją sypać bez mącenia wody. Więc chyba ją kupię.

Niestety doczytałem, że podłoże się psuje od mrozów i może się pokruszyć jak kurier nim rzuca. Czy w związku z tym powinienem poczekać z zakupem aż temperatury na dworze będą dodatnie? Jeśli nie zamówię do 16 lutego, to potem dostanę to dopiero w marcu.

Avatar użytkownika

cosurgi
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył: 29 mar 2015, 15:51
Powiązane tematy
 • Podłoże do medium tech bez Co2

  Witam Zastanawiam się nad restartem lub postawieniem nowego zbiornika ale... Nie chciał bym używać Co2, chciałbym mieszać RO z kranem i zakwaszać jeżeli będzie taka potrzeba Aquacidem aby zbić ph do 6...

  Wyświetlenia: 4227 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

 • Podłoże aktywne

  Witam mam pytanie czy mogę zasypac aranżację wcześniej w celu przygotowania aranżacji dopiero gdzieś 2tyg bedzie start ,bo czekam na rośliny nic z tym podłożem się nie stanie ?

  Wyświetlenia: 534 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Czarne podłoże, jakie?

  Szukam czarnego żwiru. Nie chcę bazaltowego bo ma ostre krawędzie i w rzeczywistości jest szare. Czy istnieje jakieś naprawdę bardzo czarne podłoże, czy pozostaje mi tylko barwione? Co byście polecili...

  Wyświetlenia: 3485 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

 • Ceramika czy lawa pod podłoże

  Zakładam akwarium w stylu iwagumi. Będę używał podłoża aktywnego. Chcę miejscami podnieść podłoże używając innego materiału żeby oszczędzić podłoże aktywne. Tak jak na filmiku https://www.youtube.com...

  Wyświetlenia: 1836 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

 • Jakie spodziewane pH, KH i GH ?

  Dzień dobry wieczór. Rozważam urządzenie małego, nabiurkowego nanoakwarium (30x30x30), w którym ze względu na nikłą objętość chciałbym zastosować pojedynczą warstwę niejałowego podłoża o drobnej g...

  Wyświetlenia: 1713 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.