Lista działów » Technika » Podłoże


Podłoże - warstwy żwiru, czyli różne średnice ziaren



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



Czytając forum dowiedziałem się, że ziarna żwiru powyżej powiedzmy 5mm nie służą w akwarium roślinnym - utrudniają ukorzenienie roślin i coś z glonami czy jakimiś strefami (nie pamiętam co dokładnie bo już nie ogarniam tej wiedzy co tu naczytałem :D ). W związku z tym mam następujący problem z zaplanowaniem podłoża:

Mając zakupiony (jeszcze nie teraz, ale w przyszłości :) ) posegregowany żwir o różnych średnicach i wiedząc, że wcześniej czy później mniejsze ziarna uzupełniłyby przestrzenie między większymi i zrobiłaby się z tego mieszanka planuje zrobić odwrotnie - czyli idąc od spodu warstw podłoża najpierw dać mniejsze średnice ziaren a potem większe. I teraz nie wiem czy żwir o średnicy ziaren 0,8 - 1,2mm się nadaje, bo chciałem jego oraz najwyższej warstwy (5 - 8mm) dać po 1cm. Najlepiej zobrazuje to proponowanymi opcjami podłoża:

(podane wartości głównego żwiru 3 - 5mm podane są jako minimalne, bo rosnąć będą w kierunku tylniej szyby)

OPCJA 1:
1. AquaSubstrate II+ (czarny) - 3cm
2. Żwir o średnicy ziaren 0,8 - 1,2mm - 1cm (czy ta warstwa ma jakieś zalety? bo i tak jej widać nie będzie, więc pozostaje tu tylko kwestia czy jest pożyteczna)
3. Żwir o średnicy ziaren 3 - 5mm - 3cm
4. Żwir o średnicy ziaren 5 - 8mm - 1cm (ze względu na wygląd, bo wydaje mi się, że większe ziarna lepiej wyglądają)

OPCJA 2:
1. AquaSubstrate II+ (czarny) - 3cm
2. Żwir o średnicy ziaren 3 - 5mm - 4cm
4. Żwir o średnicy ziaren 5 - 8mm - 1cm

OPCJA 3:
1. AquaSubstrate II+ (czarny) - 3cm
2. Żwir o średnicy ziaren 3 - 5mm - 5cm

Która opcja najwłaściwsza?

Pytania dodatkowe:

1. Chce zastosować przegrody pionowe oddzielające AquaSubstrate od obwódki żwiru przy szybie oraz od planowanej plaży z białego piasku kwarcowego. Ale z czego to wykonać, aby nie uległy zniszczeniu i nie zatruwały wody. Karton mi zmięknie i gdy będę chciał kiedyś wyjąć podłoże to mi sie zmieszają średnice ziaren. Może deski drewniane, ale czy czasem nie będą składnikami jakiś niechcianych związków? Myślałem o wąskim betonie z wykonanej dowolnie formy.

2. Planuje plażę z piasku kwarcowego oddzieloną od innych warstw przegrodą, ale wiadomo, że będzie się także ten piasek zanieczyszczał materią organiczną. Macie jakieś sposoby na szybkie czyszczenie piasku? Czy tylko cierpliwe mechanicznie sitkiem?

3. Jak widać postawiłem na kwarc, ale czy ma to znaczenie czy to będzie kwarc, granit czy bazalt? Czy jest to tylko kwestia gustu w kolorze?

4. Jeśli planuję trawnik, to jaka średnica ziaren mu odpowiada? - ma to związek z OPCJAMI

Z góry dziękuję za okazaną pomoc i rady. Szukałem odpowiedzi na forum, używałem wyszukiwarki, ale może nie wiem pod jakimi hasłami szukać. Także jeżeli dubluje pytania to przepraszam.

Prosperowiak
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 17 mar 2008, 23:38

27 mar 2008, 23:29   (#2)  

Chyba chodziło ci o strefy beztlenowe :P A to akurat im drobniejszy żwir (a w piasku już w ogóle masakra) tym więcej takowych stref o ile nie masz świderków :wink:
A co do granulacji żwiru... bzdura! Czytałem też na tym forum, że lepiej drobny a tymczasem zawsze mam żwir o granulacji na oko 5-11 mm (czyli niezbyt drobny) a rośliny rosną jak głupie...
Pisano także, że piasek nie sprzyja roślinom... i to także uznam za bzdurę bo mając dawniej zbiornik BW z piaskiem nigdy nie widziałem tylu kłączy i młodych roślinek Vallisneria i Cryptocoryne... :wink:

chupa


09 kwi 2008, 00:48   (#3)  

chupa napisał(a):A co do granulacji żwiru... bzdura! Czytałem też na tym forum, że lepiej drobny a tymczasem zawsze mam żwir o granulacji na oko 5-11 mm (czyli niezbyt drobny) a rośliny rosną jak głupie...


na takie tezy rece i nie tylko one, opadaja. jak zwir o tak duzej granulacji ma umozliwiac zapuszczenie korzeni czy stanowic stabilne siedlisko dla bakterii pochlaniajacych szkodliwe produkty przemiany materii? moze jesli pod spodem jest warstwa mniejszego zwiru ktory te wlasnie funkcje spelnia a duzy zwir to dekoracja - tak jak planuje zrobic to prosperowiak.

prosperowiak, kazdy z twoich planow jest dobry. ja bym wyvral taki na ktory wystarczy mi zwiru. najdrobniejszy zwr nasyp na spod - zreszta, wiele substratow na dno ma bardzo drobna granulacje. syp go raczej tam gdzie beda rosly rosliny. w sumie najwazniejsza wydaje mi sie nie granulacja ale to aby poszczegolne zwiry pasowaly kolorystyczniedo siebie, inaczej zafundujesz sobie tecze podloza.

substrat mozesz przykryc siatka - zwykla moskitiera wystarczy. substratu od szyby zwirem bym nie oddzielal. jesli Ci przeszkadza jak wyglada to fundnij sobie 3-4 cm wysokosci listewke z np czarnej plexi ktora przykleisz silikonem od zewnatrz akwarium u dolu. w dobrej agencji reklamowej dotna ja Ci bardzo rowno.

nigdy nie stosowalem betonu i nie zastosuje - nie wiem jakie ma skladniki i nie chce sie przekonywac w swoim baniaku. juz lepiej drewno. sporo osob stosuje takze sztywna folie. przycinasz ja tak aby byla 0,5-1 cm nizsza niz poiom zwiru i w ten sposb bedzie schowana w podlozu - troche sie wymiesza gora ale w naturze malo kiedy cos jest od linijki.

czyszczenie piasku, coz nie jest wygodne. trzeba go wzruszac poniewaz faktycznie moga sie tworzyc strefy beztlenowe. pozna sobie pomoc inwestujac w ryby denne lub krewetki. zastanow sie czy do roli "plazy" nie zastosowac wlasnie tego drobnego zwiru.

tak dlugo jak zwir jest obojetny chemicznie to jego rodzaj to kwestia gustu. zwroc tylko uwage aby nie mial ostrych krawedzi.
35l i 92l

Adrian_pa
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 31 mar 2007, 23:46
Miasto: Luksemburg

09 kwi 2008, 06:25   (#4)  

Nie tylko ręce opadają ale i wiara w ludzi topnieje jak się czyta taki bullshit na tym forum :roll:
Rośliny ukorzeniają się bardzo dobrze nawet w zwirze o granulacji rzędu 8-14 mm tak dla twojej wiedzy... 8)

chupa


09 kwi 2008, 10:40   (#5)  

chupa, dla Twojej wiedzy; daleko mi do miana specjalisty (a w szczegolnosci do wielu profesjonalistow na tym forum), ale pierwsze akwarium mialem w podstawowce w wieku lat nastu i od tego czasu sporo bullshit widzialem. nie pomagasz ludziom a mieszasz. niegrzeczny ton i argumentacja ad personam nie dodaje sily Twoim argumentom. nie moge sie doczekac aby zobaczyc jak rosliny o drobnym systemie korzeniowym rosna Ci w zwirze 8-14 mm. wrzuc moze na forum swoj zbiorniczek to zobaczymy jakie masz podloze i jak na nim ukorzeniaja sie rosliny.

dodam od siebie ze pisanie na tym forum nie jest przymusowe. jesli uznasz ze nie zasluguje ono na to aby bylo miejscem wyrazania swoich opinii to (choc rzesze forumowiczow pewnie beda tesknily za Twoimi swiatlymi radami) zmusic Cie do pisania nie zmusza. jesli chcesz pisac to zmien ton na znacznie grzeczniejszy, bo na gburowatosc i zgrywanie autorytetu jestes za malenki.
35l i 92l

Adrian_pa
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 31 mar 2007, 23:46
Miasto: Luksemburg

09 kwi 2008, 12:45   (#6)  

Nie tylko ręce opadają ale i wiara w ludzi topnieje jak się czyta taki bullshit na tym forum
Rośliny ukorzeniają się bardzo dobrze nawet w zwirze o granulacji rzędu 8-14 mm tak dla twojej wiedzy...


Prawie jak rzeczowa opinia.

Adrian_pa: nie warto. Próbowałem używać logiki i argumentacji w stosunku do tego delikwenta, ale okazało się to stratą czasu. Najlepiej zignorować i czekać aż jakiś mod się zlituje.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

09 kwi 2008, 19:59   (#7)  

Adrian_pa napisał(a):chupa, dla Twojej wiedzy; daleko mi do miana specjalisty (a w szczegolnosci do wielu profesjonalistow na tym forum), ale pierwsze akwarium mialem w podstawowce w wieku lat nastu i od tego czasu sporo bullshit widzialem. nie pomagasz ludziom a mieszasz. niegrzeczny ton i argumentacja ad personam nie dodaje sily Twoim argumentom. nie moge sie doczekac aby zobaczyc jak rosliny o drobnym systemie korzeniowym rosna Ci w zwirze 8-14 mm. wrzuc moze na forum swoj zbiorniczek to zobaczymy jakie masz podloze i jak na nim ukorzeniaja sie rosliny.

dodam od siebie ze pisanie na tym forum nie jest przymusowe. jesli uznasz ze nie zasluguje ono na to aby bylo miejscem wyrazania swoich opinii to (choc rzesze forumowiczow pewnie beda tesknily za Twoimi swiatlymi radami) zmusic Cie do pisania nie zmusza. jesli chcesz pisac to zmien ton na znacznie grzeczniejszy, bo na gburowatosc i zgrywanie autorytetu jestes za malenki.


zmuś mnie chłopcze 8)
nie mam zamiaru się wysilać bo szkoda mi czasu na takie dzieciaki więc dodam od siebie najprostszy tekst- sam jesteś za maleńki bejbe 8)
na forum mogę wyrazić swoją opinię i będę to robił bez względu na to czy mi na to pozwolisz czy nie bo za smarkaty jesteś na dawanie mi pozwoleń/ zakazów.
Fotek nie dam bo chwilowo z powodu remontu nie mam żadnego zbiorniczka ale jakimś cudem przez 4 lata wszystkie rośliny rosły mi we wspomnianym żwirze - wniosek? Jestem cudotwórcą? :lol: :lol:
co za lamusy...

chupa


09 kwi 2008, 20:19   (#8)  

Witam Prosperowiak

Czemu nie chcesz użyć samego AquaSubstrate II+??? Przecież, podobno z powodzeniem, można używać go jako podstawowego podłoża i nie kłaść na niego innego żwiru. Osobiście wybrałbym właśnie taką opcje i nie wdawał się w inne żwirki.

Jeśli jednak zależy ci na kosztach (żwir kwarcowy jest najtańszym podłożem) to zamiast AquaSubstrate II+ użyłbym ziemi lub Biogruntu i do tego żwir granulacji 3-5mm. IMO strefy beztlenowe to bajka dla dzieci i nie ma co sie nią przejmować. Co do samej granulacji to w mniejszej będzie Ci łatwiej sadzić rośliny i nie będziesz ich musiał ciągle wkładać na miejsce.
Pozdrawiam
Piotr

<a href="http://www.akwarysci.com/forum/index.php">Obrazek</a>

Avatar użytkownika
Alchemik
Zainteresowany tematem

Posty: 257
Dołączył: 04 sty 2006, 00:08
Miasto: Łódź

09 kwi 2008, 23:16   (#9)  

chupa napisał(a):zmuś mnie chłopcze 8)
nie mam zamiaru się wysilać bo szkoda mi czasu na takie dzieciaki więc dodam od siebie najprostszy tekst- sam jesteś za maleńki bejbe 8)
na forum mogę wyrazić swoją opinię i będę to robił bez względu na to czy mi na to pozwolisz czy nie bo za smarkaty jesteś na dawanie mi pozwoleń/ zakazów.
Fotek nie dam bo chwilowo z powodu remontu nie mam żadnego zbiorniczka ale jakimś cudem przez 4 lata wszystkie rośliny rosły mi we wspomnianym żwirze - wniosek? Jestem cudotwórcą? :lol: :lol:
co za lamusy...


myslal, myslal i co wymyslil to napisal ...

ekspert z czteroletnim doswiadczeniem, ktory natlukl 100 postow w ciagu 20 dni. sens czy bezsens ale sztuka.

przylaczam sie do prosby Kadazana o zbanowanie tego gostka.

alchemik, dlaczego uwazasz ze strefy beztlenowe to bajka?
35l i 92l

Adrian_pa
Zainteresowany tematem

Posty: 195
Dołączył: 31 mar 2007, 23:46
Miasto: Luksemburg

09 kwi 2008, 23:51   (#10)  

Adrian_pa, w dobrych warunkach rośliny dostarczają do podłoża duże ilości tlenu (vide bąble wyskakujące z podłoża w akwariach high-tech), więc ryzyko stref beztlenowych jest zmniejszone.


Panowie, nie karmcie trolla to sam zdechnie.

Plejstocen
Stały bywalec

Posty: 395
Dołączył: 09 gru 2003, 14:04

10 kwi 2008, 00:17   (#11)  

Adrian_pa napisał(a):
chupa napisał(a):zmuś mnie chłopcze 8)
nie mam zamiaru się wysilać bo szkoda mi czasu na takie dzieciaki więc dodam od siebie najprostszy tekst- sam jesteś za maleńki bejbe 8)
na forum mogę wyrazić swoją opinię i będę to robił bez względu na to czy mi na to pozwolisz czy nie bo za smarkaty jesteś na dawanie mi pozwoleń/ zakazów.
Fotek nie dam bo chwilowo z powodu remontu nie mam żadnego zbiorniczka ale jakimś cudem przez 4 lata wszystkie rośliny rosły mi we wspomnianym żwirze - wniosek? Jestem cudotwórcą? :lol: :lol:
co za lamusy...


myslal, myslal i co wymyslil to napisal ...

ekspert z czteroletnim doswiadczeniem, ktory natlukl 100 postow w ciagu 20 dni. sens czy bezsens ale sztuka.

przylaczam sie do prosby Kadazana o zbanowanie tego gostka.

alchemik, dlaczego uwazasz ze strefy beztlenowe to bajka?


a w domu wszyscy zdrowi? 8) :lol:

chupa


10 kwi 2008, 10:17   (#12)  

Witam
Dokladnie tak jak Plejstocen pisze. Rosliny w dobrych warunkach dostarczaja odpowiednia ilosc tlenu do podloza aby nie tworzyly sie strefy beztlenowe.
Zobacz w naturalnych zbiornikach. Podloze sklada sie glownie z mulu, piachu, gliny itp. Nie ma zadnych swiderkow, a rosliny pieknie rosna. Wiem ze to pewien skrot myslowy i uproszczenie, ale dla nas to powinno wystarczyc.
W moich akwariach juz od jakiegos czasu nie mam swiderkow ani innych przekopywaczy podloza i nie widze problemu ze strefami beztlenowymi.

W przeciwienstwie do innych krzykaczy nie wstydze sie pokazac swojego akwarium aby potwierdzic ze da sie :)
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ht=#114960

drugie akwarium mozna zobaczyc na mojej stronce.
Pozdrawiam
Piotr

<a href="http://www.akwarysci.com/forum/index.php">Obrazek</a>

Avatar użytkownika
Alchemik
Zainteresowany tematem

Posty: 257
Dołączył: 04 sty 2006, 00:08
Miasto: Łódź

10 kwi 2008, 10:21   (#13)  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, nie liczyłem już na to, że jeszcze ktoś się odezwie :D Ciekawy pomysł jest żeby zamiast plaży z piasku kwarcowego dać żwirek o malutkiej granulacji. Jednak piaseczek ma malutką granulację i mnie korci, ale nad tym pomyśle.
Ziemi nie chce zastosować, bo jednak dla początkującego to według mnie za duże ryzyko. Przepłace może na markowym produkcie, ale nie będę sobie potem wrzucał że to przez tą ziemię. Substrate ma od biogruntu równiejszą i ładniejszą strukturę i granulację, wg mnie oczywiście.
Z tym betonem to jednak chyba zły pomysł, bo cement oparty jest na wapniu. Drewno będzie chyba prostszym i lepszym rozwiązaniem.

P.S.
Bardzo bym prosił o spokojniejszy ton wypowiedzi u niektórych oraz treściwy, związany z tematem. Jest to forum dyskusyjne, ale ma zasady.

Prosperowiak
Poznaje temat

Posty: 58
Dołączył: 17 mar 2008, 23:38

10 kwi 2008, 22:23   (#14)  

Prosperowiak napisał(a):Ziemi nie chce zastosować, bo jednak dla początkującego to według mnie za duże ryzyko.

O! :? :) O jakim ryzyku myślisz? Nie ma takiego! :) Nawet koszt jest tak niepowtarzalnie znikomy, ze nie ma konkurencji!
Śmiało ! :D
...nie wystarczy chcieć, trzeba działać" (Goethe)

Avatar użytkownika
romanbyd
Znający temat

Posty: 1779
Dołączył: 27 mar 2007, 14:34
Miasto: Tryszczyn











Powiązane tematy
  • Na górze żwir na dole podłoże?

    Witam mam pytanie a mianowicie. Jestem w posiadaniu podłoża aktywnego"JBL Mando" już zdążyłem się przekonać że jakość podłoża jest dośč średnia a dokładnie problem jest taki że lubi wypływać...

    Wyświetlenia: 404 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

    aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

    Wyświetlenia: 1003 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zmiana/dodanie podłoże w istniejącym akwarium

    Witam Od ~miesiąca stałem się ponownie (po dłuuuugiej przerwie) posiadaczem akwarium (80x35x24, panoramiczne 102l), niestety jak to zwykle bywa najpierw się robi potem myśli :( Tzn, akwarium robiłem t...

    Wyświetlenia: 2424 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Ziemia ogrodowa vs podłoże tropica

    Witam akwaryści, Zamierzam założyć nowe akwarium, tradycyjnego low techa z mało wymagającymi roślinami. Zostało mi doradzone, aby tym razem zrezygnować z ziemi ogrodowej jako podsypki pod żwir i zamia...

    Wyświetlenia: 866 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Controsoil podłoże aktywne

    Witam ma ktoś może takie podłoże w akwarium . Jest ono dobre ? Prosiłbym o jakieś info od was czy warto . Screenshot_2022-10-23-16-02-41-180_pl.allegro.jpg Wysłane z 2201117TG przy użyciu aplika...

    Wyświetlenia: 5641 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Podłoże Maflora - nowość na rynku

    maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn...

    Wyświetlenia: 4259 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Podłoże do Iwagumi

    hej planuje nowy zbiornik i chcę zrobić iwagumi. Wiele osób poleca Yokuchi (https://allegro.pl/oferta/yokuchi-jiban-soil-10l-naturalne-podloze-aktywne-13274857410) - ja osobiście robiłem z tego raz ...

    Wyświetlenia: 2424 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne - w czym może mi pomóc

    Cześć Chciałbym zasięgnąć pomocy nt. podłoża aktywnego i jego ewentualnego zakupu. Do tej pory stosowałem w akwarium substrat DIY (pumeks, akadama, lawa, troche torfu) przykrytego żwirem kwarcowym. St...

    Wyświetlenia: 2509 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Tropica aquarium soil - różne opakowania

    Cześć, właśnie zauważyłem, że Tropica aquarium soil może występować w różnych workach tzn. z innymi rysunkami i napisami (nie chodzi oczywiście o wielkość). Na stronie Tropica w sekcji Plant care\Aqua...

    Wyświetlenia: 817 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podłoże do kostki 30l dla bojownika

    Czy ktoś z was używa podłoża Rotala Maflora Light Powder albo Controsoil Powder? Widzę, że kilka osób o nich wspomniało o nich na forum, ale jednoznacznej opinii nie będącej recenzją producenta nie zn...

    Wyświetlenia: 1246 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 191 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.