Promocja - darmowa dostawa od 149      ZOBACZ SKLEP







Lista działów » Sprzęt, technika i akcesoria » Podłoże


Nowa Amazonia spostrzeżenia.



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



17 lip 2016, 11:30 Nowa Amazonia spostrzeżenia.  (#1)  

Witam postanowiłem powrócić do Amazonii i założyć baniak na nowej Amazonii.
Kupiłem taka jak na zdjęciu poniżej. Wszyscy piszą że Amazonia pyli i że woda po zalaniu wygląda jak gnojówka. Też obawiałem się tego. Lecz ku mojemu zdziwieniu jest zupełnie inaczej. Może teraz robią trochę inaczej to podłoże.

Zaraz po zalaniu woda była lekko mętnawa. Zapuściłem Filtr FZN1 w każdym koszyku gąbka i na górze 1cm włókniny. Po jednym dniu na następny dzień woda zrobiła się krystalicznie czysta. Powiem szczerze że jeszcze tak czystej wody nie miałem nawet na żwirku. Zamieściłem zdjęcie poniżej. Może zdjęcie nie jest aż tak dobrej jakości ale jak spojrzę na akwarium z bocznej strony to jak by tam wogóle wody nie było.

Na dodatek już mija 4 dzień a woda dalej ma zerowe szkodliwe No2. Na żwirku i na Call black Earth zawsze musiałem czekać parę dni bo no2 dość długo się utrzymywało.

Dlatego Polecam wszystkim to podłoże. Bo Jak widać nie pyli a woda przy nim jest krystalicznie czysta. Jeszcze zobaczę jak rośliny będą rosnąć na owym podłożu.

Plusy:
- Brak no2
- Nie pyli nawet jak pomiesza się trochę podłożę w akwarium
- Woda przy nim jest kryształ a nie jak w Call Black i na ziemi ogrodowej żółta jak piwo.

Minusy :
- Minusem jest niestety cena bo worek 9l kosztuje ponad 150zł.
- Jeśli mocno ściśniemy rozpada się. Ale w końcu podłoże aktywne nie może być mega twarde. W końcu z czegoś rośliny muszą brać substancję.
Załączniki
20160717_111755.jpg
(2.07 MiB) Pobrane 14300 razy
20160717_112028.jpg
(1.46 MiB) Pobrane 14300 razy

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Nie siej kolego popeliny, że Cal brudzi wodę. U siebie mam cala i ostatnio robiłem dosypkę 2l. Poszło od góry i zero zmętnienia. Pewnie ziemia się gdzieś wydostała!

pit333
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 11 lut 2013, 12:47

pit333 napisał(a):Nie siej kolego popeliny, że Cal brudzi wodę. U siebie mam cala i ostatnio robiłem dosypkę 2l. Poszło od góry i zero zmętnienia. Pewnie ziemia się gdzieś wydostała!



Miałem Cal black i nie mówię że brudzi wodę. Tylko jest lekko żółtawa i trzeba stosować Purigen. Bo owszem przy Callu jest czysta tylko to zabarwienie na żółto jest drażniące.
Zresztą wielu forumowiczów miało ten sam problem. Poczytaj parę wątków o tym podłożu a sie dowiesz.
Ostatnio edytowano 17 lip 2016, 13:00 przez dariuszmachander, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale u mnie woda jest kryształ. Nie muszę czytać, pewnie jakaś kiepska partia poszła w świat.

pit333
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 11 lut 2013, 12:47

Nigdy nie zauważyłem aby na ziemi ogrodowej była woda jak piwo.
Dziwne spostrzeżenie. :shock:

Avatar użytkownika
dadors
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława

To było porównanie. Bo jak piwo nigdy nie będzie. Chodzi że woda jest lekko koloru złotawo brązowego. Ale mniejsza z tym.

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
dariuszmachander napisał(a):To było porównanie. Bo jak piwo nigdy nie będzie. Chodzi że woda jest lekko koloru złotawo brązowego. Ale mniejsza z tym.

Ani nawet koloru złotawo brązowego.
Chyba że dawałeś za małą warstwę żwiru lub grzebałeś w podłożu, taka sytuacja może zaistnieć przy nieumiejętnym zrobieniu podłoża z ziemią.
Ale miesza z tym. Spoko :wink:

Avatar użytkownika
dadors
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława

Panowie każdy granulat, który zawiera w składzie składniki torfowe będzie zabarwiał mniej lub bardziej wodę. Ten składnik jest korzystny, działa jak bufor i ogranicza rozwój glonów na starcie.

Producenci prześcigają się aby wyeliminować ten efekt (zabarwienie),
przy pierwszej Amazonii wskazane były obfite podmiany wody przez pierwsze 2 tygodnie,
po wprowadzeniu na rynek wkładu Seachem Purigen to przestało już być problemem.

Generalnie i tak tego efektu nie unikniemy posiadając w akwarium np. dużą ilość korzeni.

Pytanie tylko czy lepiej mieć lekko zabarwioną wodę czy mniej czynnika wpływającego korzystnie na akwarium. Myślę, że nie ma co rwać sobie włosów z głowy z tego powodu :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12498
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Pro Soil pod tym względem biło na łeb całą konkurencję. To podłoże wręcz klarowało wodę .
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Co do CALa, to Dariusz rzeczywiście ma rację, że woda ma delikatne bursztynowe zabarwienie w pierwszych paru miesiącach od zalania.
Jak dla mnie, nie jest to żadna uciążliwość i prawdę mówiąc dość długo nie zdawałem sobie nawet z tego sprawy, dopiero gdy któryś z forumowiczów zwrócił na to uwagę.

Makawity
Zaawansowany użytkownik

Posty: 893
Dołączył: 21 lip 2010, 13:54
Miasto: małe

Zgadza się dla mnie zawsze podłoże aktywne będzie lepsze. Obniża ph ma dodatkowe zasoby dla roślin.

Ja pisze swoje spostrzeżenie wzgledem 4 lat doswiadzenia. Zalozylem juz z 10 baniaków
Na Amazonii , na Amazonii new i na obecnej Amazonii. Potem na call black earth, na aqu art substrate pro, na ziemi ogrodowej itp. A jak ktoś pisze ze tak nie jest mając tylko doświadczenie z jednym z podłoży to jest dla mnie nie dyskusji. Bo dyskutowac można wtedy jeśli się miało doświadczenie z każdym z podłoży. Ja takowe miałem i dlatego się wypowiadam.

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Pamiętam, jak w którymś z wątków pisałeś o Amazonii, że się zraziłeś, bo jest nietrwała i szybko robi się "błoto"; domyślam się, że chodziło o Amazonię New? Być może to było powodem, że wypuścili najnowszą wersję, która miejmy nadzieję, jest tego mankamentu pozbawiona.

Makawity
Zaawansowany użytkownik

Posty: 893
Dołączył: 21 lip 2010, 13:54
Miasto: małe

Też mi się tak wydaje że musieli coś zmienić. Po nowo wypuszczonych call black które nie pyliło i innych podłożach też coś musieli zmienić. I wynika z tego że zmienili. Na razie jestem zaskoczony pozytywnie. Woda kryształ i zerowe No2 od samego początku. Zobaczymy jak będzie dalej. A mój baniak testowy ma być całkowicie roślinnym baniakiem z mocnym oświetleniem bez co2. Z nawozami podawanymi do słupa wody potas, makro, mikro, i węgiel w płynie.

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

Podłoża aktywne często mogą w początkowej fazie mieć wpływ na klarowność wody. Doskonale niwelują ten efekt częste podmiany wody, dobrej jakości węgiel aktywny lub mega skuteczny purigen firmy Seachem.
Obecnie rownież stałem się "testerem" podłoża Cal. Rzeczywiście barwi ono delikatnie kolor wody gdzie taki efekt np. przy podłożu Tropici nie występuje.
Niemniej jednak nie jest to duży problem i łatwy do zniwelowania przy użyciu prostych metod podanych powyżej.
Natomiast plusem tego podłoża który możemy zaobserwować już na początku jest brak jakiegokolwiek pylenia, z czym w przypadku innych marek bywa rożnie.
Jest ono tez odpowiednio ciężkie co dodatkowo ułatwia sadzenie w nim roślin.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Aquamateo, a jak jest u Ciebie z poziomem potasu na CALu, Lali75 sygnalizowała, że to podłoże oddaje duże jego ilości, i że przez długi czas borykała się ze zbiciem do akceptowalnego poziomu. Ja u siebie czegoś takiego nie obserwowałem, niedawno nawet na resztce B.E., która mi została, założyłem kostkę, żeby jeszcze raz się temu przyjrzeć i nic złego się nie dzieje. Zwyczajnie muszę suplementować K, żeby utrzymać właściwy poziom.
Nie wiem, może miałem szczęście do partii podłoża, która mi się trafiła...? Niedługo ruszam z nowym zbiornikiem, również na CALu ( z zupełnie nowego sortu ) i jestem ciekaw, jak się będzie sprawa przedstawiać...

Makawity
Zaawansowany użytkownik

Posty: 893
Dołączył: 21 lip 2010, 13:54
Miasto: małe

Czytałem temat w którym Lali zwracała na to uwagę, jednak co do własnych doświadczeń z nadmiarem potasu przy tym podłożu odpowiem Ci za jakiś czas.
Zbiornik wystartował wczoraj i z wiadomych przyczyn nie mogę się jeszcze wypowiedzieć. Poza laniem bakterii, uzupełnieniem filtra we właściwe wkłady (węgiel aktywny marki Seachem - moim zdaniem bezkonkurencyjny), podmianami wody (planuję 3 w tym tygodniu) i maksymalnym pompowaniem Co2, to nie robię nic, czekam cierpliwie jak wędkarz na taaaką rybę :).
Myślę że w tym zbiorniku nawożenie zacznie się gdzieś pod koniec 2 tygodnia, teraz podłoże uwalnia swoją bombę kaloryczną i moim zdaniem w tym początkowym okresie jakakolwiek suplementacja jest zwyczajnie zbędna.
Co do samego problemu nadmiaru potasu poruszanego przez Lali, myślę że byłby to jakiś ewenement, bo jak do tej pory nie spotkałem się z takim problemem na żadnym stosowanym wcześniej podłożu, a miałem ich już niemało.
Wydaje mi się, że raczej co innego było tego przyczyną w jej zbiorniku.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Aquamateo ewenement? nie sadze tu na forum kilkanaście osób miało podobnie :) może faktycznie puścili jakąś wadliwa partię ale np. marlowe kupował cala w innym okresie niż ja:)
Osobiście znam gościa, który stawia i serwisuje akwaria i trzy poszły do restartu i zmiany podłoża właśnie przez nieprzewidywalnie uwalniający się potas. dodam że w baniakach tak jak u mnie były rośliny czułe na ten pierwiastek

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Lali75 napisał(a):Osobiście znam gościa, który stawia i serwisuje akwaria i trzy poszły do restartu i zmiany podłoża właśnie przez nieprzewidywalnie uwalniający się potas.


:shock: :shock: :shock:
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12498
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotr napisał(a):
Lali75 napisał(a):Osobiście znam gościa, który stawia i serwisuje akwaria i trzy poszły do restartu i zmiany podłoża właśnie przez nieprzewidywalnie uwalniający się potas.


:shock: :shock: :shock:

No według mnie nic w tym dziwnego właściciele ponoć mieli dość, bo same podmiany niewiele dawały. Ja sama płukałam dobre 4ry miesiące i dopiero potas zaczął spadać. I było to naprawdę intensywne płukanie.

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Lali nie twierdzę że siejesz herezje, biorę Twoje doświadczenie z tym podłożem bardzo poważnie pod uwagę. Nie mogę się niestety jeszcze do tego jakoś sensownie odnieść, bo zbiornik w którym użyłem podłoże Cal wystartował wczoraj.
Mam nadzieję że nie będzie niespodzianek podobnych do Twoich, tym bardziej że założyłem go dla kogoś z rodziny, w kraju jestem jeszcze tylko tydzień, a potem powiedzmy że laicy będą musieli sobie z nim dać radę do mojego powrotu.
Napisałem że byłby to ewenement, bo w mojej całej akwarystycznej przygodzie nie spotkałem się jeszcze z tym by podłoże uwalniało do słupa wody potas w dodatku w takiej ilości i przez tak długi czas. Potas zawsze jest/był "towarem" deficytowym, szczególnie w mało zarybionych a mocno obsadzonych roślinami akwariach roślinnych. Podłoże podbijające go przez tak długi czas byłoby w tym wypadku ewenementem i stąd moje zdziwienie.
Producent podłoża posiada w swej ofercie również nawozy, które w naturalny sposób do niego są dedykowane. Nie spotkałem się z żadną informacją z jego strony by przykładowo w pierwszych kilku miesiącach zrezygnować z suplementacji potasu, ze względu na fakt że suplementację tą przejmie podłoże, a przecież posiada w swym systemie nawóz potasowy i zaleca jego stosowanie od początku.
Wiem ze nie zawsze to co pisze producent, a to z czym mamy do czynienia w rzeczywistości to ten sam świat, jednak nie sądzę by aż tak strzelił sobie sam w kolano.
Zastanawiałem się też czy inne czynniki nie miały wpływu na jego podwyższony poziom w Twoim zbiorniku, czy na przykład jego kumulacja nie wnikała z tego że nieświadomie podawałaś go z dwóch różnych źródeł.
Ostatnio edytowano 18 lip 2016, 19:15 przez aquamateo, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Batalia podłoży - ADA Amazonia ver 2

    56068-1203316759.jpg Zachęcam chętnych do wzięcia udziału w ankiecie. Przeznaczona jest ona dla osób które stosowały dane podłoże przez minimum rok czasu . Osoby, które stosowały dane podłoże króc...

    Wyświetlenia: 405 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Stara Amazonia.

    Czy stare podłoże aktywne należy wyrzucić? Mam podłoże Amazonia, które ma prawie dwa lata. Czy przy restarcie powinienem zakupić nowe, a obecne skierować na zasłużony odpoczynek do osiedlowego kubła n...

    Wyświetlenia: 981 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Problem z amazonia ver2

    Witam, mam problem z amazonia ver2. Akwarium ma 17 dni nic nie rośnie rośliny się rozpadaja. Zbiornik 300l oświetlenie led 153w Filtracja 2 filtry Jbl 901 Co2 z butli 24h kolor wskaźnika zielony. ...

    Wyświetlenia: 5642 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Aqua Soil Amazonia a Gh/KH

    Cześć, Patrząc na opis Aqua Soil Amazonia, która ma w moje małej kostce, można wyczytać o jej własnościach zmiekczajacych. Przez to, że posiadam male akwarium i dostęp do twardej i bardzo miękkiej wod...

    Wyświetlenia: 1753 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ADA Amazonia Light kontra ADA Amazonia - różnice

    https://www.youtube.com/watch?v=duQv33ChJjI Często padają pytanie o różnice między tymi podłożami, powyższy film fajnie to wyjaśnia.

    Wyświetlenia: 2813 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Ada Amazonia vs dark soil

    Witam zamierzam założyć akwarium na podłożu aktywnym. Chcę wybrać pomiędzy Amazonią i dark soil. Akwarium 150 x 60 x 50. Na razie mam 10 litrów call green base xr. Co jeszcze proponujecie pod podłoże ...

    Wyświetlenia: 12052 | Odpowiedzi: 42 czytaj więcej...

  • Ada Amazonia brązowa woda

    Witam Jak długo utrzymuje się wam po zalaniu akwarium brązowa woda podłoże ADA AMAZONIA?? Podmieniam wodę co 2-3 dni i tak od 2tyg i nadal mam brązową wodę

    Wyświetlenia: 8674 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Brązowa woda, ADA Amazonia

    Witam. W skrócie, po około 9 latach wróciłem z morskich krain do akwarium roślinnego. Wystartowałem tym razem podobnie jak niegdyś z ADA Amazonią (wtedy była to chyba Amazonia II). Akwarium 500l + su...

    Wyświetlenia: 6649 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

  • Podłoże CAL Black Earth - opinie i spostrzeżenia

    P1090804.JPG Witam serdecznie jestem nowym forumowiczem u was i mam takie oto zapytanie :arrow: Czy ktoś z was miał do czynienia z tym podłożem ( Black Earth + Green Base xr)

    Wyświetlenia: 91390 | Odpowiedzi: 316 czytaj więcej...

  • Aquavitro - nowa marka w ofercie sklepu

    https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-cat2230-aquavitro-2d7370c87fdf205274dca90b2217dbc5.jpg Miło nam poinformować iż do oferty sklepu RA dołączyły produkty marki Aquavitro. ...

    Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian rośliin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, macek.g, Totik i 152 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.