[b]Pytanie: Jak często należy wymieniać podłoże ADA Aqua Soil
Amazonia?</b>
Odpowiedź znajdziemy w najnowszej aktualizacji magazynu AquaJournal Online:
http://www.aquajournal.net/qanda/index.html Poniżej tłumaczenie dla osób nie znających języka angielskiego:
[b]Pytanie:</b>
Używam podłoża
Amazonia w swoim 180l akwarium.
Jaki jest czas okres użytkowania podłoża AquaSoil?
Czy musi być wymienione na nowe w wyniku rozpadania się granulek substratu lub wyczerpywania składników odżywczych?
Moja woda kranowa ma pH6 i GH 8.Którą
Amazonię powinienem użyć: I czy II?
[b]Odpowiedź:</b>
Aby utrzymać dobry wzrost roślin podłoże AquaSoil powinno być wymieniane średnio co roku.
Granulki zachowują swój kształt przez okres 2 do 3 lat bez rozpadania się i utraty właściwości, ale z uwagi iż związki odżywcze w podłożu wyczerpują się zwykle po upływie roku, powinny być uzupełnione przy pomocy nawozów do podłoża takich jak Multi Bottom.
[b]------------
Od redakcji roslinyakwariowe.pl:</b>
Bardzo podoba nam się taka odpowiedź - bez "owijania w bawełnę" akwarysta informowany jest o tym, że wysokie tempo wzrostu dobrych kondycyjnie roślin wyjaławia podłoże, w którym rezerwuar substancji odżywczych wystarcza na około rok.
Samo podłoże zachowuje swoje właściwości przez okres 2-3 lat, a także żyzność, pod warunkiem uzupełnienia substratu nawozami glebowymi.
Oczywistym jest, że nikt w galerii ADA nie wymienia podłoża co roku. Podczas wizyty naszego redaktora w siedzibie ADA w Japonii, podczas szkolenia ADA mieliśmy okazję przyjrzeć się zabiegom, jakie prowadzone są przez japończyków na funkcjonujących akwariach roślinnych.
Jedną z charakterystycznych czynności przy dosadzaniu, przesadzaniu (co zdarza się rzadko) lub przygotowywania nowej aranzacji na tym samym podlozu jest uzupełnianie gleby podlozem
Amazonia powder, którego celem jest m.in. uzupełnienie starszego podłoża.
Regularne dosypki Powdera w powiązaniu z suplementacją nawozów do podłoża oraz suplementacją do słupa wody pozwalają utrzymywać zbiornik przez wiele lat, podobnie jak najstarsze akwarium funkcjonujące w galerii ADA - 7 lat (a galeria została otwarta w lipcu 2003 roku). Te informację uzyskaliśmy od jednego z pracowników galerii.
Te doniesienia jesteśmy w stanie częściowo potwierdzić - w naszym salonie w Krakowie od 3 lat funkcjonuje akwarium 900l z podłożem
Amazonia, w którym stosujemy jedynie dosypki w przypadku zmian aranżacyjnych.
Suplementację pałeczkami Iron Bottom stosowaliśmy sporadycznie pod korzenie konkretnych roślin i w ilościach o wiele mniejszych niż zaleca producent.
Akwarium można obejrzeć tutaj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... wariowepl/ [b]Czy
Amazonia wystarcza na 7 lat?</b>
Kwestia żywotności podłoża pozostaje nadal otwarta.
W ciągu najbliższych lat postaramy się to zweryfikować - póki co mamy świeżą informację iż cały luty i marzec trwały prace polegające na restarcie akwariów w galerii ADA w Niigacie.
Firma argumentuje to chęcią zaprezentowania nowych trendów w stylu aranżacji reprezentowanych przez prace Pana Amano oraz potrzebą przygotowania nowych layotów na potrzeby marketingowe (do materiałów zdjęciowych).
[b]Czy prawdziwym powodem są hipotetyczne problemy w akwariach i potrzeba zrestartowania zbiorników na świeżym podłożu?</b>
Biorąc pod uwagę jakość roślin i ogólne wrażenie akwariów oglądanych przez nas na żywo i pasję z jaką Japończycy opiekują się zbiornikami (jest to całkiem inne podejście niż w innych częściach Świata) jest to wątpliwe. Argument dotyczący materiałów zdjęciowych jest również nie do podważenia biorąc pod uwagę ilość prac dostępnych do obejrzenia np. <A href="http://
sklep.roslinyakwariowe.pl/musisz-miec/album-nature-aquarium-complete-works-19852009-p-7109.html">w tym albumie zebranych prac z lat 1985-2009</a>. Najprawdopodobniej firma zamierza przygotować materiał ekspozycyjny na kolejne lata i kolejne albumy co oznacza ku uciesze rzeszy akwarystów, że mimo utartej pozycji na rynku - stale rozwija się.
Jak jest w rzeczywistości - zweryfikują to najbliższe lata naszych akwarystycznych doświadczeń z tym podłożem.
-----
Zapraszamy do dyskusji.