Lista działów » Technika » Podłoże


Jak często należy wymieniać podłoże ADA Aqua Soil Amazonia?Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.

[b]Pytanie: Jak często należy wymieniać podłoże ADA Aqua Soil Amazonia?</b>

Odpowiedź znajdziemy w najnowszej aktualizacji magazynu AquaJournal Online:
http://www.aquajournal.net/qanda/index.html

Poniżej tłumaczenie dla osób nie znających języka angielskiego:

[b]Pytanie:</b>
Używam podłoża Amazonia w swoim 180l akwarium.
Jaki jest czas okres użytkowania podłoża AquaSoil?
Czy musi być wymienione na nowe w wyniku rozpadania się granulek substratu lub wyczerpywania składników odżywczych?
Moja woda kranowa ma pH6 i GH 8.Którą Amazonię powinienem użyć: I czy II?

[b]Odpowiedź:</b>
Aby utrzymać dobry wzrost roślin podłoże AquaSoil powinno być wymieniane średnio co roku.
Granulki zachowują swój kształt przez okres 2 do 3 lat bez rozpadania się i utraty właściwości, ale z uwagi iż związki odżywcze w podłożu wyczerpują się zwykle po upływie roku, powinny być uzupełnione przy pomocy nawozów do podłoża takich jak Multi Bottom.


[b]------------
Od redakcji roslinyakwariowe.pl:</b>

Bardzo podoba nam się taka odpowiedź - bez "owijania w bawełnę" akwarysta informowany jest o tym, że wysokie tempo wzrostu dobrych kondycyjnie roślin wyjaławia podłoże, w którym rezerwuar substancji odżywczych wystarcza na około rok.

Samo podłoże zachowuje swoje właściwości przez okres 2-3 lat, a także żyzność, pod warunkiem uzupełnienia substratu nawozami glebowymi.

Oczywistym jest, że nikt w galerii ADA nie wymienia podłoża co roku. Podczas wizyty naszego redaktora w siedzibie ADA w Japonii, podczas szkolenia ADA mieliśmy okazję przyjrzeć się zabiegom, jakie prowadzone są przez japończyków na funkcjonujących akwariach roślinnych.

Jedną z charakterystycznych czynności przy dosadzaniu, przesadzaniu (co zdarza się rzadko) lub przygotowywania nowej aranzacji na tym samym podlozu jest uzupełnianie gleby podlozem Amazonia powder, którego celem jest m.in. uzupełnienie starszego podłoża.

Regularne dosypki Powdera w powiązaniu z suplementacją nawozów do podłoża oraz suplementacją do słupa wody pozwalają utrzymywać zbiornik przez wiele lat, podobnie jak najstarsze akwarium funkcjonujące w galerii ADA - 7 lat (a galeria została otwarta w lipcu 2003 roku). Te informację uzyskaliśmy od jednego z pracowników galerii.

Te doniesienia jesteśmy w stanie częściowo potwierdzić - w naszym salonie w Krakowie od 3 lat funkcjonuje akwarium 900l z podłożem Amazonia, w którym stosujemy jedynie dosypki w przypadku zmian aranżacyjnych.

Suplementację pałeczkami Iron Bottom stosowaliśmy sporadycznie pod korzenie konkretnych roślin i w ilościach o wiele mniejszych niż zaleca producent.

Akwarium można obejrzeć tutaj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... wariowepl/

[b]Czy Amazonia wystarcza na 7 lat?</b>

Kwestia żywotności podłoża pozostaje nadal otwarta.
W ciągu najbliższych lat postaramy się to zweryfikować - póki co mamy świeżą informację iż cały luty i marzec trwały prace polegające na restarcie akwariów w galerii ADA w Niigacie.

Firma argumentuje to chęcią zaprezentowania nowych trendów w stylu aranżacji reprezentowanych przez prace Pana Amano oraz potrzebą przygotowania nowych layotów na potrzeby marketingowe (do materiałów zdjęciowych).

[b]Czy prawdziwym powodem są hipotetyczne problemy w akwariach i potrzeba zrestartowania zbiorników na świeżym podłożu?</b>

Biorąc pod uwagę jakość roślin i ogólne wrażenie akwariów oglądanych przez nas na żywo i pasję z jaką Japończycy opiekują się zbiornikami (jest to całkiem inne podejście niż w innych częściach Świata) jest to wątpliwe. Argument dotyczący materiałów zdjęciowych jest również nie do podważenia biorąc pod uwagę ilość prac dostępnych do obejrzenia np. <A href="http://sklep.roslinyakwariowe.pl/musisz-miec/album-nature-aquarium-complete-works-19852009-p-7109.html">w tym albumie zebranych prac z lat 1985-2009</a>. Najprawdopodobniej firma zamierza przygotować materiał ekspozycyjny na kolejne lata i kolejne albumy co oznacza ku uciesze rzeszy akwarystów, że mimo utartej pozycji na rynku - stale rozwija się.

Jak jest w rzeczywistości - zweryfikują to najbliższe lata naszych akwarystycznych doświadczeń z tym podłożem.

-----

Zapraszamy do dyskusji.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12066
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem PremiumPowiązane tematy
 • Master soil powder - pH wody

  Cześć, Założyłem akwarium w stylu Iwagumi na podłożu aktywnym Master Soil w gramaturze powder. Posadziłem rośliny trawnikowe Eleocharis Parvula i Micranthemum Monte Carlo. Akwarium prowadzę na wodzie ...

  Wyświetlenia: 1193 | Odpowiedzi: 36 czytaj więcej...

 • Podłoże aktywne Chihiros Aqua Soil - nowość

  aqua-soil.jpg Podłoże w końcu dostępne w Polsce, czekamy na pierwsze opinie i wrażenia na forum. Link do opisu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/advanced_search_result.php?cPath=&keywords=aqu...

  Wyświetlenia: 280 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Podłoże Maflora - nowość na rynku

  maflora-news1.jpg Na rynku pojawiło się nowe podłoże aktywne dla roślin akwariowych. Występuje ono podobnie jak Amazonia w 2 wersjach: intense - źyźniejszej, dedykowanej do uprawy szybkorosn...

  Wyświetlenia: 3012 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Controsoil podłoże aktywne

  Witam ma ktoś może takie podłoże w akwarium . Jest ono dobre ? Prosiłbym o jakieś info od was czy warto . Screenshot_2022-10-23-16-02-41-180_pl.allegro.jpg Wysłane z 2201117TG przy użyciu aplika...

  Wyświetlenia: 3435 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

 • Test: ziemia, Tropica substrate, Platinum Soil, Controsoil

  W niedzielę 2022-10-09 rozpocząłem mini test kilku podłoży. Są to: 1. tropica plant growth substrate 2. ziemia (Kronen dla paproci, dodałem minimalną ilość suszonej gliny) 3. Platinum Soil 4. ControS...

  Wyświetlenia: 4370 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.